AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Nulsgebouw: Ver. „Oost en West", afd. Leiden. Lezing van pater Vertenten 8 uur. Stadszaal (groole zaal): Mij. tot Dev. der Toonkunst afd. Leiden. Generale repetitie rJeanne d'Are". Halfacht. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te. 8 uur nam. Volkshuis- Vertelavond met lichtbeelden voor kinderen. 6!/« uur. Woensdag. „Jcruël" (Groencsleeg 16): Samenkomst tc 8 uur. Stadszaal (groole zaal): Mij. tot Bev. der Toonkunst afd. Leiden. Uitvoering van t,Jeanne d'Arc". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", floogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" flaarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. *s Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Volksgebouw: Potemkin-film. 8 uur. Driesum. Mare 76 telefoon 406. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 lot en met Zondag 16 Januari a s. waargenomen door de apotheken van de II H G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. meer gereserveerde houding aannemen, na tuurlijk zonder daarbij de normale vriend schappelijke vormen uit het oog te verliezen, temeer waar Italië toch een buurstaat is. Deze politiek brengt mee een algeheele herziening van de huidige llaüaansch- Jocgo-Slavische verhoudingen, daar de hou ding van Italië Joego-Slavië van elke ver plichting ontheft, hoewel de meest vrede lievende bedoelingen op den voorgrond blij ven staan. Reeds maken zich in deze rich ting duidelijke wijzigingen merkbaar, en wel voornamelijk door dat de banden, nauwer •worden aangehaald met die landen, die Joego-Slavië steeds bewijzen van vriend schap gegeven hebben. De betrekkingen met Frankrijk werden na de mislukte ïta- liaansch vriendschappelijke politiek van Nintsjitsj op veel solideren basis opge bouwd. In ingewijde kringen, vooral de bui- tenlandsche, diplomatische, is men ervan overtuigd, dat Italië door het sluiten van het verdrag van Tirana stilzwijgend het vriend schapspact van Rome builen kracht heeft gesteld, wat natuurlijk een fatale fout in de buitenlandsche politiek zal blijken te zijn, temeer daar zulks begrijpelijkerwijze onte vredenheid en wantrouwen bij een loyalen buurman en bondgenoot heeft doen ont slaan. De vredelievende politiek van Joego-Slavië zal ook van nu af de basis zijn. waarop de buitenlandsche politiek gevoerd wordt, doch moet door het sluiten van het Albaneesch- Jtaliaansche verdrag de verhouding tot Italië herzien worden. In Belgrado zou geen regee ring meer te vinden zijn voor de ratificec- ring van de overeenkomst van Nettuno Deze overeenkomst is eigenlijk een vroegere po ging van Italië om via Joego-Slonë vasten voet op den Balkan te krijgen Hef „Mor- genblatl" deelt zelfs mede, dat de Italiaan- sche gezant te Belgrado, generaal Bodrero, persoonlijk de politiek van zijn land her haaldelijk afkeurde. VEREENIGDE STATEN. Boodschap van Cooüdge Een smokkelaarsschnilplaats veroverd. Smokkel in narcotica. In een speciale boodschap aan het Con gres verldaart Coolidge, dat de Amerikaarv- sche politiek tegenover Nicaragua de trar ditioneele bescherming is der Amerikaan se-he belangen. De regeenng is niet voornemens zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Nicaragua te mengen, doch moet met be kommering elke ernstige bedreiging gade slaan van de stabiliteit der grondwettige regeering in Nicaragua, indien zy toe te schreven is aan buitenlandsche invloeden of een vreemde regeering. Een schuilplaats van dranksmokkelaars, bekend onder den naam Shadey Prest, om welks bezit concurreerende troepen hard nekkige gevechten hebben geleverd, is, na een nieuw bloedig gevecht, waarbij twintig dotden zijn gevallen, door regeeringstroe- pen veroverd en met dynamiet vernield, fce geweerschoten der smokkelaars hadden weinig uitwerking tegen het vuur uit een machinegeweer, dat in een gepantserde auto opgesteld was. De regeering der Yereenigde Stalen heeft den regeeringen,, die de Haagsche Conventie met betrekking lot den ongeoorloofderi in ternationalen handel in narcotica ondertee- kenil hebben, doen nededeelen, dat slechts een klein gedeelte van de in de Vereenigde Staten vervaardigde verdoovende middelen in verhoreen handen terecht komt en dal het grootste gedeelte van wat in de Unie wordt verbruikt, smokkelwaar is. Geen merkbare verbetering zal worden verkregen, indien in de andere landen de controle over de fabri cag en den uitvoer niet wordt geoefend, op zoodanige wijze,' dat de verkoop beperkt wordt tot vergunninghouders voor den in voer in landen, die voor don invoer een ver gunnincsstelse! hebben, of voor landen, die er een dergelijk stelsel r.iet op nahouden, lot firma'? of personen van goede reputatie en in hoeveelheden, evenredig aan de geschatte wettelijke medische behoefte van het land. MEXICO. Bisschoppen gearresteerd. De bisschop van Tabasco, die de functie bekleedt van secretaris der Mexicaan sche katholieke bisschoppen, en 5 andere bis schoppen zyn gearresteerd. De bisschop van Tabasco heeft sedert het begin der crisis tusschen regeering en kerk verscheidene redevoeringen uitgesproken. CHINA. Nog altijd gevaar. De toestand in het binnenland wordt voortdurend slechter. Relletjes tegen de vreemdelingen zijn uitgebroken te Tsjoeng- king. De menigle heeft het buitenlandsche kerkhof geschonden. De opmarsch der Mandjoerijsche troepen naar het Noord westen tegen de nationalisten in het Noor den, maakt vorderingen. De bedoeling is de ravitailleering van Feng joe sjang uit Rus land te beletten. De anti-Britsche aanplakbiljetten in de Brilsche concessie van Hankau zijn alle ver wijderd. Het sluiten der Britsche banken en han delszaken heeft voor de Chineezen zelf blijk baar eveneens ernstige nadeelen gehad en zij trachten thans de Engelschen te over reden hun zaken te hervatten, welker werk zaamheid naar thans wordt erkend dus niet uitsluitend in hel belang der vreemdelin gen is. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AFGHAANSCHE WEDUWE. In 1920, zoo vertelt de „Vossische Zei- tung", leerde een jeugdige Berlynsche in haar woonplaats een tabakshandelaar uit Afghanistan kennen; zij trouwden en toen Abuoella Khan verhingen naar zijn geboorte land kreeg, was zijn vrouw Charlotte dade lijk bereid hem te volgen. In den zomer van 1921 reisde het paar met eaa baby en een aardig spaarduitje in Duitsch geld door Rusland tot het eindpunt van den spoorweg in Koesjk en van daaruit te paard in 22 dagmarschen door het hooggebergte naar de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel. Al was hier dan ook niet alles zooals de jonge vrouw op grond van Oo3tersche films ver wachten kon, toch voelde z.j zich er hed wel. Kaboel is een stad van 70.000 in woners en streeft er zeer naar zich te moderniseeren met electrisch licht en snel toenemend autoverkeer. Abdoella Khan vond als tolk een bescheiden baantje in staats dienst eo trachtte hot zyn vrouw zoo aan- geiiaam mogelijk te maken. Toen zjn Duit- &che spaarduitjes door de inflatie weg smolten, besloot hij naar zjn eigenlijke ge boortestreek, het land der Afridi's, terug te keeren en zich daar als handelaar te vestigen. Zijn trouwe vrouw volgde hem ock weer naar deze onherbergzame berg streek. Het land der Afridi's ligt aan de Oost grens van Afghanistan en behoort politiek noch tot dit land noch tob Britsch-fndic. De Afridi's zijn een buitengewoon oorlogs zuchtig berg volg. In den zomer van verladen jaar kwam Abdoella Khan met eon ernstige longziekio naar Kaboei terug ea stierf kort daarna in het onder Duitsche biding staande cen- traJe ziekenhuis. Do regaling der nalaten?- schap geschiedde niet volgens Afghaaiu-ch, maar volgens Afridisch recht. Dat leverde voor do jonge weduwe zeer onaangename verrassingen op. AJ dadelijk werd haar te verstaan gegeven, dat zij en haar kinder ren niet de erfgenamen van den braven Abdoella Khan waren, maar integendeel tot do nalatenschap behoorden. Zeer spoedig vc-rscheen ook ean broeder van den over ledene, die zich volgens de zede des Lands bereia verklaarde met zyn schoonzuster Charlotte te trouwen. De jonge Berlynsche had echter heelemaal geen zin een hieuwen echt in het wilde land aan te gaan, doch gevoelde een hevig verlangen naar haar vaderland. Toen zy het aanzoek van den zwager afsloeg, werd de minnaar een zak «air man met een hard gemoed. Abdoolla's brour hau het recht en maakte daar ook gebruik van om zyn schoonzuster aan den mecstr biedende ais slavin te verkoopen! In dezen kritieken toestand greep het Duitsche gezantschap te Kaboel in. Met diplomatieke nota's viel by de Afridische familie van Abdoella niets uit te richten, te minder daar de jonge weduwe staats rechtelijk geen Duitsch inaar Afghaansch onderdane was. Er bleef alleen over, de Duitsche vrouw met ryksmiadeden uit de nalatenschap terug te koopen, waarby bleek dat Berlynsche vrouwen in deze streek zeer hoog aangeslagen zyn. Thans bevindt de weduwe zich onder de hoede eener Duitsche familie in Kaboel; zij zal binnenkort op rykskosten naar Berlijn worden terugge bracht. Tot dusver is het nog niet gelukt een verlof tot vertrek te verkrijgen voor haar kinderen, voor welker opvoeding de Afghaansche regeeTing wil zorgen. HEKSENGELOOF. Hel bijgeloof is de wereld nog niet uit. Dezer dagen overleed in'het ziekenhuis te Hal tem in Westfalen een jonge vrouw, die, pas sedert drie weken gehuwd, door de familie van haar man werd mishandeld, omuat men haar van heksery verdacht. Na haar huwelijk brak onder het vee van haar schoonouders ziekte uit. Men raadpleegde een waarzegster, die de jonge vrouw als oor zaak der ziekte aanwees: zy had het vee benekst. En op aanwijzing van de waar zegster mishandelden de boeren daarop de ongelukkige vrouw op gruwelijke w^ze. Waarzegster en boeren zijn thans gevan gen genomen. DE BIOSCOOPRAMP TE MONTREAL. Over deze ontzetlende ramp schrijft de ..Times'' nog naar de „Tel meldt' Het drama in het Laurier Palace bioscoop theater. waarbij 76 jonge menschenlevens vermorzeld zijn. heeft zich in enkele min. voltrokken Van de kleine slachtoffers heeft bijna geen enkel brandwonden gekregen; al len zijn gestikt of doodgedrukt in den wilden drag naar zelfbehoud der bezoekers, die zich van het balkon, waar de brand uitbrak, langs twee nieuwe wenteltrappen in veilig heid wilden brengen. In dien trappenkoker werden de kinderen doodgedrukt. De brand, die aanvankelijk weinig te be- teekenen had, brak uit op het middenbalkon. Er waren 1200 bezoekers, meest kinderen, in de zaal, waar men juist begonnen was met het vertoonen van de hoofdfilm „Mus- schen" met Mary Pickford in de hoofdrol. Een zaalwachter trachtte het vuur met een brandbluschapparaat te bedwingen en het publiek kalm te doen blijven. Terwijl toen de bezoekers in de zaal snel. doch zon der verwarring het gebouw verlieten, werden de bezoekers op het balkon, toen de rook dikker werd, plotseling door een paniek be vangen. Alles drong naar de beide trappen. Zoo zijn er enkele kinderen gered, terwijl een moedige zaalwachter een raam stuk sloeg en hierdoor nog een aantal kleine kin deren kon overreiken aan den brandwacht, totdat hij zelf door den rook bedwelmd werd. De brand, die lot hét balkon beperkt bleef was spoedig gebluscht, maar voordat alle slachtoffers uit den trapkoker bevrijd kon den worden, waren bijna allen den verstik kingsdood gestorven. Het waren bijna allen kinderen tusschen de 7 en 15 jaar. De poli tie moest met geweld de wanhopige ouders tegenhouden, die tusschen de slachtoffers hun kinderen wilden zoeken Een der agen ten moest daarbij ervaren, dal zijn drie kin deren, waarvan de oudste 13 jaar was. ook in de lange doodenrij lagen. Een ander ouder paar vond in het doodenhuis zijn zoontjes van 9 en 13 jaar en zijn dochtertje van 8 jaar, dat dien dag voor het eerst naar de bioscoop mocht. Onder aan een der trappen struikelde een gezette vrouw en de over haar vallende kin deren verstopten den trapkoker Een ont ploffing. die het geheele gebouw deed schud den en de vensters deed springen, bracht de reeds van wilden angst bevangen kinderen tot razende wanhoop en terwijl de vlammen door den trapkoker begonnen te spelen, tui melden de slachtoffers over elkaar, totdat de koker gevuld was met een onontwarbare en onwrikbare, in laatste stuiptrekkingen zich werende massa. Een laatste poging tot redding werd door den politiechef gedaan, die in den buiten muur van het trappenhuis gaten liet aan brengen. Maar zoo onwrikbaar waren de slachtoffers ineengestrengeld,, dat een brand weerman de kinderen, die nog teekenen van leven gaven, met touwen uil deze gruw zame hoop moest trekken. Zooals gezegd, waren bijna alle kinderen niet ouder dan 14 jaar. De wet verbiedt toe gang tot bioscooptehaters te verleenen aan kinderen beneden de 16 jaar. tenzij zij ver gezeld worden door ouders of door personen, die daartoe door de ouder? zijn gemachtigd. Volgens de verklaringen der ouders, zijn on geveer CO der overleden kinderen zonder toestemming der ouders naar het theater gegaan. De vereeniging van bioscoop-directeuren te Montreal heeft een spoedvergadering ge houden. waarin 10 000 dollar is toegezegd als bijdrage in de begrafeniskosten Men gelooft, dat dit bedrag tot 30.000 dollar zal worden verhoogd. Nog een der kinderen is gestorven, waar door het aantal slachtoffers tot 77 is geste- Een twintigtal kinderen en enkele vol wassenen zijn in de ziekenhuizen opgeno men. Er wordt gevreesd voor het leven van ecnigen hunner. De eigenaar van het bioscoop-theafer, de onder-directeur, de kassier en de portier, alle vier Syriërs, zijn gearresteerd. DRAMA IN EEN LEEUWENKOOL Een temmer, behoorend tot een reizend circus te Leicester wae gistermiddag bezig een leeuwin met haar zes jongen te voe den, toen uit een andere, niet goed geslo ten kooi een groot' Afrikaansrhe leeuw binnendrong die zich op den temmer wierp. De veel kleinere leeuwin liet haar jongen een oogenblik in den steek en viel den groeten leeuw met zulk een moed en onverschrokkenheid aan dat de leeuw den temmer los moes' laten en zich tegen de leeuwin verdedigen De temmer, die zwaar gewond was, had gelegenheid zich uit de kooi te laten vallen, waarna de leeuwin, dapper geholpen door haar 0 vijf weken oude jongen er in slaagde, den indringer te doen afdeinzen. Ander personeel kon den door bloedverlies woedenden leeuw in een naderbij geschoven kooi lokken. Een eigenaardigheid is nog dat dezelfde temmer voor drie jaar m Dundee, nage noeg op dezelfde wijze aan den dood is ontsnapt, toen hij een ziek leeuwen jong melk te drinken gaf, en ook door een an deren leeuw aangevallen werd. De man zal er waarschijnlijk het leven 'afbrengen. EEN ROOVER MET WIEN VALT TE PRATEN. Een zonderlinge roover was het, die dezer dagen een vrouw in Pasing, een plaatsje bij Munchen aanhield. Dreigend voegde hij haar toe: ,,je geld of je leven" en kreeg daarop de beurs van de ver schrikte vrouw met 20 mark inhoud. Toen de vrouw nu jammerend opmerkte, dat zij heelemaal geen geld meer had, terwijl baar man thuis ziek lag, gaf de roover haar do beurs terug en verzocht haar hem twee mark te willen geven, want ook hij bad vrouw en kind. De vrouw gaf hem de twee mark, die hij met een: „God loone het u" in ontvangst nam. INBRAAK IN EEN DISTILLEERDERIJ. In een distilleerderij te Boulogne sur Seine hebben inbrekers de brandkast 2500 K.G. zwaar, met eeD beitel weten to for- ceeren en haar geheelen inhoud, tiendui zend francs aan bankbiljetten en een groot aaDtal papiereD van waarde de fensiebons, aandeelen, obligaties chèques enz. buit gemaakt. EEN GRUWELIJKE MOORD. Vrijdagochtend ontdekte men in het Hongaarschc plaatsje Adony aan den Do- nau, dat do waard van een herberg aan de rivier vermoord was. Meü vond heru zijn bed, badend in zijn bloed, met inge slagen hersenpan. Zijn vrouw en het 15- jarig dienstmeisje waren nergens te vin den. Ten slotte vond men haar op zolder, de vrouw ook met ingeslagen schedel, evenals haar man reeds overleden, het dienstmeisje met twee gapende wonden aan het hoofd, doch nog levend. Men droeg het meisje naar de binnenplaats, waar de doktoren haar verbonden. Na eenige oogen blikken kreeg zij even het bewustzijn terug. Zij sloeg de oogen op en meteen riep zij, terwijl zij een man in zijn Zon- dagsche pak aanwees: ,,Daar staat de moordenaar." Steirer, zoo heette de man, bleef van schrik aan den bodem genageld staan en liet zich willoos arresteeren. Toen hij van den schrik bekomen was, loochende hij eerst iets met den moord te maken te hebben. Men vond echter bij hem thuis de met bloed bevlekte bijl, waarmee de daad gepleegd was. Steirer bekende toen, dat hij een zak zemelen bij den herbergier had moeten brengen. Hij had toen het plan opgevat de bewoners van dc herberg te dooden en zich het geld van den herber gier toe te eigenen. De bijl had hij in zijn zak verstopt. Na zijn daad verricht te hebben, Dam hij al het geld mee, dat hij vinden kon, 7 millioen kronen. Daarop ging hij naar huis om zich te verkleeden. Toen de moord ontdekt was, was de da der een der eersten, die er bij waren eh riep hij het hardst, dat men zorgen moest den moordenaar te pakken te krijgen. Hij had gedacht alle drie zijn slachtoffers ge dood te hebben. De gendarmerie gelooft met Steirer een goede vangst gedaan te hebben Onlangs zijn achtereenvolgens twee mannen spoor loos verdwenen, dio beiden het laatst met Steirer gezien waren.. DE FRANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. PARIJS. 11 Jan. (V. D.). Hedenmorgen wordt op het Elyseeeen zitting van den ministerraad gehouden. Het verluidt, dat de regeering de Kamer zal verzoeken de debatten over de buiten landsche politiek voorloopig uit te stellen. Briand brengt in den ministerraad verslag uit over den toestand in China en de aan staande onderhandelingen met Duitschland. HET BARKAT-FROCES BEGONNEN. BERLIJN, 11 Jan. (V.D.) Hedenmor gen te 10 uur is het proces tegen de ge broeders Barmat en bun negen medebe- klaagden begonnen. De rechtbank, die voor dit proces uitgebreid is, wordt gepresi deerd door den Gerechtedirecteur Neu mann, terwijl het openbaar ministerie wordt ingenomen door Oberstaatsanwalt Trautman, die bijgestaan wordt door de Staatsanwalten Raasch, Sturm en Erich. De beklaagden zitten met hun verdedi gers aan twee tafels, die voor de eigenlijke beklaagdenbank zijn geplaatst. Er is zeer groote belangstelling op de publieke tri bun©. Ale deskundigen zijn verschenen prof. Leichner en de regeeringsraad Seltmann. Ook de beklaagde Lange-Hegermann, vroeger afgevaar«iigde in den Rijksdag voor het Centrum, is verschenen. Nadat de rechters beëedigd zijn, begon de president met het verboor van de be klaagden. Het eerst werd de hoofdbeklaag- de Julius Barmat gehoord. DE STAATSGREEP IN LITHAUEN. RIGA. 11 Jan. V. D.) Overeenkomstig de gewoonte in de Communislische diplo matie volgens welke haar gezanten in landen, waar Communistische partijen ern stige nederlagen hebben geleden, worden teruggeroepen, heeft het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken te Moskou de terugroeping bekend gemaakt van Alexan- drovski, sovjet-gezant in Lithauen. Volgens hier ontvangen berichten zou de geheele communistische partij in Lithauen op last van dictator Anthony Smelona in de gevangenis zijn gezet. De bladen te Moskou gaan voort heftige artikelen te schrijven tegen de Katholieke en Nationalistische partijen in Lithauen. die den jongsten staatsgreep organiseerden De „Isvestia" beschuldigt deze groepen zelfs van een samenzwering om het land aan Polen te verraden. Indien Polen stap pen zou doen om Lithauen te bezeUen. kan Rusland niet neutraal blijven, zegt de „Is vestia". Het blad merkt op. dat Polen blijk baar tracht door baar buitenlandschp po litiek aan de grenzen, welke zij bestrijdt, troebelen te veroorzaken. DE KATHOLIEKE ORGANISATIES IN ITALIË. ROME, 11 Jan. (V. D.). De Italiaansche Katholieke organisaties hebben door middel van het blad „Unita Cattolica", een oproep gedaan tot actieve deelneming aan de ont wikkeling van den Fascistischen staat. Dit katholieke orgaan van de „Azzione Catto lica", een groep, welke alle katholieke ver- eenigingen voor opvoeding der Italiaansche jeugd omvat, verklaart dat de Kerk van Rome de macht en de organisatie bezit voor de vestiging van een werkelijken staat van samenwerking tusschen alle klassen der gemeenschap. „De fascistische partij kan inderdaad door de beginselen van de prac- lische katholieke kerk inzake sociale en economische betrekkingen aan te hangen, een einde maken aan den klassenstrijd", verklaart het blad. „Tenslotte moet slechts worden erkend, dat alleen moreele macht den socialen vrede kan tot stand brengen. Het staat aan de fascistische partij te be slissen of de katholieken van Italië moeten wachten op de resultaten van de proefne mingen op vakvereenigingsgebied van den slaat, of dat zii actief zullen deelnemen aan de tot stand koming van den socialen en economisehen vrede. Wij gelooven, dat de verantwoordelijke mannen van de partij een zoodanig program zullen uitwerken, dat het ons mogelijk zal zijn met hem samen te werken. Doch dit kan niet ge schieden tenzij de „Azzione Cattolica" en de partij gezamenlijk optreden." UIT CHINA. PARIJS, 11 Jan. (Belg. Tel. Ag.) De „Echo de Paris" zegt, dat de Fransche re geering aan haar consuls in China geseind heeft, dat de rechten, die Frankrijk krach tens verdragen bezit, gehandhaafd moeten blijven, want dat elke onder de gegeven omstandigheden prijsgegeven positie groot gevaar loopt voorgoed verloren te gaan. SHANGHAI, 11 Jan. (V. D.). Nieuwe ma ritieme versterkingen zijn Maandag te Shanghai, Nanking en Kiu Kiang aange komen. De vluchtelingen uit de Brilsche concessie te Hankau worden in Brilsche huizen te Shanghai ondergebracht Er worden hier vele zendelingen verwacht, daar zij gehoor geven aan de algemeens instructie zich uit het binnenland terug te' trekken. OPSTA*"** TN MEXICO? EL PASO (Te H Jan (Reuter). Senor Jose Gandara, een plaatselijk zakenman, heeft zich zelf ot leider der militaire opera lies benoemd, en een manifest gepubliceerd, waarin hij aankondigt dat de revolutie zal uitbreken op den vooravond van het uitbre ken der revolutie in Mexico. In het manifest wordt Senor Rene Parza van Mexico erkend als voorloopig president van de revolution-, naire regeering. De commandant van het garnizoen Juarez spreekt alle geruchten om trent een revolutie in Mexico legen eD voegt er aan toe. dat indien een van de hiervoor genoemde personen den grens zou over schrijden, hij onmiddellijk gefusilleerd zou worden. DE ARRESTATIES IN MEXICO. MEXICO, 11 Jan. (Reuter). De bisschop van Tabesco is weggevoerd. Waarheen is niet bekend; naar men zegl zal hij gede porteerd worden. Hij werd gevangen ge nomen in het bisschoppelijk paleis. Voorts arresteerde de politie nog ver scheidene andere geestelijken en burgerper sonen o.a. de berichtgever van een der voornaamste Amerikaansche persveretni- gingen, die echter later op vertoogen van het Amerikaansche gezantschap weer op vrije voeten werd gesteld. MEXICO. 11 Jan. (Reuter) Men meent te weten, dat de zeven Katholieke Aartsbis schoppen van Mexico en de 23 bisschoppen allen gearresteerd zijn. TRIBUNE INGESTORT. XEREZ, 11 Jan. (Bel. Tel. Ag.). Bij de in wijding der werken voor een locaalspoor is een tribune gedeeltelijk ingestort, waarop o.a. Primo de Rivera, de minister van open- openbare werken en andere autoriteiten ge zeten waren. Niemand werd gedeerd. FAMILIE-DRAMA. PARIJS, 11 Jan. (Belg. Tel. Ag.). Volgen3 een bericht uit Dusseldorf aan den Matin", heeft daar de vrouw van een werkelooze zelfmoord gepleegd, na haar drie kinderen om het leven te hebben gebracht. HEVIGE BRAND. PARIJS, 11 Jan. (V. D.). De bladen mel den uit Manilla: Een hevige brand heelt gewoed in de streek Tondo op het eiland Lucon. Ongeveer 1000 woningen werden verwoest. Vijfduizend menschen zijn dak loos. De schade wordt op 750.000 dollar geraamd. PARIJS, 11 Jan. (V.D.) Gisteren heeft in een warenhuis te Toulon een ernstige brand gewoed Het geheele gebouw werd verwoest. Een persoon sprong uit het raam en werd door den val gedood. Onder de puinhoopen werd het verkoolde lijk vaD een onbekende gevonden Bij het blus- echingswerk werd een persoon ernstig ge won <L DE RIJKSUITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mede deelt dal aangezien gebleken is, dat som mige gemeenten in onzekerheid verkeeren ten aanzien van de termijnen waarop zij aanspraak kunnen maken op de voorloopig" Rijksuitkeeringen inzake belastingheffing hij ter aanvulling van vroegere circulaires van zijn toenmaligen ambtsvoorganger voor zooveel noodig ter kennis der gemeentebe sturen brengt, dat de voorloopige uitkeerin- gen aan gemeenten wegens de plaatselijke inkomstenbelasting zoomede wegens de ge- meente-opcenten op de Rijksinkomslenbelas- ting en op de Vermogensbelasting aan het einde der maanden Juli tot en met Maart van het belastingjaar telkens voor 1/10 van het geraamd kohierbedrag worden beschik baar gesteld. Voorts zal na vaststelling van het kohier bedrag in den loop der maand September daaraan volgende het verschil tusschen 9/10 van dat kohierbedrag en de reeds ter beschikking gestelde bedragen, zijnde 9/10 van de raming, worden uitgekeerd of terug betaald terwijl ten slotte in de maand April volgende op hel belastingjaar de einduilkee- ring zijnde 1/10 van het kohierbedrag zal plaats hebben. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot en met Wassenaarsche Slag op Donder dag 13 Januari van 12 uur v.m tot 3 uur n.m. wegens het schieten mef geschut De aandacht wordt er op gevestigd dat het straand eerst dan weder voor het pu bliek toegankelijk is. wanneer de roode vlaggen, waardoor de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2