No. 20498 MAANDAG 10 JANUARI Anno 1927 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD l PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regeiabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTs Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week ƒ018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post f 2.S5 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden brengt Ier kennis van de in deze gemeente gevestigde eigenaren of houders van twee-jarige of oudere hengsten, dat zij ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918 verplicht zijn hiervan ten stadhuize aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is gewor den of in hun bezit is gekomen, alsmede vóór 1 Februari van elk jaar. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 10 Jan. 1927. 6454: FEESTAVOND DER AFD. „LEIDEN" VAN HET NEDERLANDSCHE MEISJESGILDE. Toen 15 jaar geleden, alhier op initiatief van mevr. Hammes een afdeeling werd op gericht van het Ned. Meisjesgildc er wa ren toen nog maar enkele afdeelingen in het land stond men in de kringen, waar uit de leden van het gilde moesten worden gerecruteerd, zeer sceptisch tegenover deze beweging, zooals dat meer met iets nieuws gaat. Wij herinneren ons vaan de oprich tingsvergadering echter nog levendig hoe mevr. H. op enthousiaste wijze het denk beeld ingang wist te doen vinden, hoe toen de afdeeling werd opgericht en onder lei ding van haar eerste voorzitster een bloei ende afdeeling werd, naar wier voorbeeld nieuw opgerichte afdeelingen gingen wer ken. Sedert hebben wij altijd met belang stelling het mooie werk van het gilde ge volgd en met bijzondere voorliefde gingen wij telkens weer naar het jaarfeest, waar het altijd even correct en keurig toeging. En nu heeft Zaterdagavond de afdeeling, ter herinnering aan haar 15-jarig bestaan -haar jaarvergadering tot een waren feest avond gemaakt. De groote Stadsgehoorzaal, sober, doch met smaak versierd, was bijna geheel gevuld met belangstellenden, waar onder ook de loco-burgemeester, de heer Iieimeringer. de oud-burgemeester jhr. De Gijselaar, en de heer A. de Koster, afgevaar digden van het Hoofdbestuur en van de af deelingen Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Zwolle en van de Leidsche Padvinders- organisatie, terwijl van de afd. Amers foort en Groningen telegrammen van geluk- wensch waren ingekomen. Eén ontbrak er, helaas! Het was de op richtster en voorzitter mevrouw Hammes, die door ziekte verhinderd was dezen avond, waarop zij de bekroning van haar pioniers arbeid had kunnen aanschouwen, bij te wonen. Gelukkig was een harer beste mede werksters uit vroegeren tijd, thans voorzit ster der afdeeling Zwolle, mevrouw Van Vollenhoven overgekomen uit het Noorden om op dezen avond weer eens de leiding op zich te nemen, waartoe zij door de feest vierende afdeeling met groote eenstemmig heid werd aangewezen en van welke taak 213 aZ? en vervuld heeft. m'n zaa^ was een bazaar aange- nent. Op lange tafels waren tal van voor weden tentoongesteld: dames-handwerken, kinderspeelgoed, jams, limonades, choco lade, borstplaat, enz., alles gemaakt door de meisjes zelve. De opbrengst daarvan was bestemd tot stijving der kas van de afdee ling waaraan door deze feestviering hooge eischen worden gesteld. Een orkestje, ook al gerecruteerd uit de meisjes van het gilde, bijgestaan door een broeder padvinder, zorgde op uitnemende wijze voor een opgewekste stemming in de zaal en begeleidde den zang Het Gilde- lied" werd staande door alle aanwezen meegezongen. Mej. Annie Beversbergen, voorzitster der feestcommissie, opende met een frisch speechje, waarin zij, na een welkom, in het bijzonder gericht lot de aanwezige gasten, er haar innig leedwezen over uitsprak, dat mevrouw Hammes, die ook dezen feest avond nog had helpen voorbereiden, wegens ongesteldheid was verhinderd hier aanwezig te zijn. Met weemoed herdacht zij den heer Steyns, die aan de Padvindersbeweging in Leiden door den dood is ontvallen, aan wien ook het Meisjesgilde veel te danken had en die de organisatie steeds met raad en daad bijstond. Zij wenschte den talrijken aanwezigen ten slotte een genoeglijken avond, hun verzoekende de verwachting niet te hoog te spannen. Er volgde op dit openingswoord, frisch en krachtig uitgesproken, zoodat het in de verste hoeken der zaal werd gehoord, een warm applaus. Nadat nogmaals een lied door de aanwe zigen was gezongen, werd met de uitvoering van het schriftelijk programma aangevan gen. Allereerst werd opgevoerd het kinder zangspel in drie bedrijven .Lentebloemen", gedicht van G. M. van HillerGaerthe, ge toonzet door Cath. van Rennes, een aller aardigst kinderlijk spel, waaarin de „Lente koningin" en „Winterkoning" de hoofdrol- rollen speelden en met woord en zang de heerlijkheden van het ontwakend lenteleven en de koude van den winter demonstreerden, naast het koor van slapende en ontwakende bloemen door de jongere meisjesgezellen op gelukkige wijze verpersoonlijkt. De begelei ding, mede werk van jonge krachten, was ook voortreffelijk. Even keurig en onberis pelijk waren de costuums, meest helder wit, terwijl ook de grimeering door Piet van der Pijl zeer medewerkte tot het mooi ge heel, dat al de aanwezigen tot het einde boeide. Ook het oprecht kinderlijke kan kunst zijn in de.n waren zin van het woord en daardoor vooral ook ouderen treffen. Het tweede stuk: „De Witte Wijven" van Ant. van Dijk, waarvan het opvoeringsrecht welwillend aan de Leidsche Meisjesgezellen is afgestaan, was in hetzelfde genre en im poneerde. uitnemend opgevoerd als 't werd, niet minder dan het eerste nummer. Vóór de pauze werden ook nog gegeven twee dansen, „Menuet" en „Gavotte", /uit worpen en ingestudeerd door den altijd jon gen dansleeraar onzen stadgenoot den heer H. J. van Leeuwen. Wij weten niet, wat meer bewonderd werd: de magnifieke uit voering of de keurige costuums uit het tijd perk van Lodewijk XIV. De waarnemende voorzitster, mevr. Van Vollenhoven, had den aanwezigen er op voorbereid, dat er, vóór de pauze inging, nog iels zou plaats hebben. Dat „iets" bleek te zijn een warme huldi ging van de jubileerende afdeeling. Mevrouw DuyvendakLigtvoet uit Am sterdam, sprak namens het Hoofdbestuur en de afdeeling Amsterdam, die als een der goede kenmerken van de Leidsche afdeeling vooral prees haar keurigheid en netheid. „Jullie marcheeren netjes, koken heerlijk, maken smakelijke jams en zijn om al deze en andere goede eigenschappen andere af deelingen ten voorbeeld," zeide spr., die be sloot met den wensch, dat de afdeeling moge groeien en bloeien en dat dit 15-jarig jubi leum niet een eindpaal zal zijn, maar een mijlpaal in het lange leven van de vereeni- ging. De heer Noach, leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus, alhier, dankte namens het bestuur der Leidsche Padvinders-orga nisatie, voor de vriendelijke uitnoodiging. Wij zijn hier feitelijk niet als gasten, maar als broeders van onze zusters, die hetzelfde doel nastreven als wij, merkte spr. op. Als alles nog bij het oude was geweest, zou niet hij, maar zou de heer Steyns hier hebben gestaan. In warme woorden her dacht hij dezen nog niet vergeten doode. „Wij moeten zijn nagedachtenis eeren"j zeide hij, en dat kunnen wij niet beter doen dan in zijn geest voortgaan met flinke meisjes en flinke jongens te vormen, Een padvinder bood daarop een fraaie bloemen mand van de organisatie aan. Mej. De Haas, die de complimenten van do Rotterdamsche afdeeling overbracht, ge tuigde met dankbaarheid, dat het bestuur der Leidsche afdeeling tien jaar geleden aan de oprichting van de Rotterdamsche had medegewerkt. Ook zij prees de bijzondere netheid in uitvoering van de Leidsche Meis jesgezellen en bracht daaarvoor hulde aan de opvolgende besturen en in het bijzonder aan mevrouw Hammes, voor wie deze dag een groote voldoening zal zijn. Zij bood als herinnering aan dezen avond het bestuur een compleet theeservies aan, dat nuttige diensten kan doen bij het kampeeren. De afdeeling Zwolle volgde daarop tegelijk met een hartelijke felicitatie bij monde vaD mej. Van Ekeren, te Zwolle, met een cho coladeketel, die zij mede op het verlang lijstje vonden, waaraan nog mevrouw Van Vollenhoven, ook namens haar man en haar dochter, thans wonende te Soerabaja, een prachtig boekwerk aanbood. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat er onder, tusschen en na deze gelukwen- schen menig hiep. hiep, hoerahl door de zaal klonk. Mej. Hakker bedankte voor de felicitaties en geschenken. Nu ging men op de fancy-fair af. waar goede zaken werden gemaakt. Na de pauze werden onder leiding van den heer J. Planjer, leeraar gymnastiek M. O., keurige gymnastiekoefeningen uitge voerd, waarna de mooie avond werd beslo ten met de vertooning van de revue „Ka bouter Langhaard", waarbij de goede spel- kwaliteiten van de meisjes ook weder uit kwamen. Het was een in alle opzichten welge slaagde avond. GASTVOORSTELLING „JACOB VAN LENNEP". Zoo langzamerhand gaat de Kon. Erk. Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Hennep" voor ons Leidenaars tot de goede bekenden behooren; reeds drie jaar achtereen treedt zij in den Schouwburg op en wij mogen wel zeggen: met groot succes. f^arvan getuigt trouwens ook het feit, /t bij bij de eerste twee malen, dat zij e Sleutelstad bezocht, bij de door „Nut en Vermaaken „Lilleris Sacrum" gehouden tooneelwedstrijden den tweeden en derden prijs behaalde, respectievelijk met „De Grond en „De Hofslachter". Als gevolg van de in het vorige jaar plaats gehad hebbende fusie tusschen de tooneelvereenigingen „Nut en Vermaak", „W 5" en „Jacob van Lennep" kwam laatstgenoemde gisteravond met „De Schan de (Hoeve BeverborgV'. tooneelspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer, een stuk, waarmede zij eerstdaags deelneemt aan een tooneelwedstrijd in de Zaanstreek en welks inhoud in menig opzicht sterk herinnert aan „De Grond". Ook hier wordt de ge schiedenis van een boer uitgebeeld, die sterk aan zijn hoeve en erf is gehecht. Zijn liefde strekt zich zelfs zoover uit. dat hij aan het behoud van zijn hoeve het levens geluk van zijn dochter opoffert en zijn broer, die zich het lot van het arme meisje aantrekt, van zich vervreemdt. Eerst wan neer hij bemerkt, dat hij ondanks het feit, dat hij op de „Beverborg" mag blijven wo nen, bij zijn dorpsgenooten alle achting verloreii heeft, vallen hem de schellen van de oogen en beseft hij, dat het bereiken van het doel geen bevrediging kan schenken, wanneer de daartoe aangewende middelen gaan ten koste van verstoring van eigen gemoedsrust en huiselijk geluk. De Haarlemsche gasten hebben aan dit stuk een uitstekende vertolking gegeven. De hoofdrollen waren alle zonder uitzondering in goede handen. De heer van Hemert als de koppige, vasthoudende boer was uitste kend op dreef; zijn dialogen met zijn broer Tienus (de heer van Zantbergen) stonden op een uit dilettantistisch oogpunt be schouwd hoog peil. Heel goed was ook de fabrieksmeid Truus (mevr. van der Berg), die door haar rake, en zonder-eenige- schroom-eruit-gellapte opmerkingen de la chers voortdurend op haar hand had. De dochter des huizes. Lien (mevr. Tuninga) kon ons in het laatste bedrijf het beste be koren; in de beide voorgaande was haar spel zelfs in haar rol van slaafsche gewil ligheid en onderdanigheid nog te mat; toen in het laatste bedrijf haar rol minder pas sief werd en zij daardoor meer op den voor grond trad, bleek zij uitstekend voor haar taak berekend te zijn. Ook de bezetting van de bijrollen vertoonde geen al te zwakke plekken met Jan (de heer de Vries) en den dagloon'er Piet (de heer Tuninga) als de besten. Aan de dames werden bloemen ge schonken. De regie bepaalde zich tot het intérieur van een hoerenwoonëtede, doch was niette min welverzorgd. Het L. S. E. „Sappho" vulde op aange name wijze de pauzes tusschen de be drijven. TOONEELWEDSTRIJD ajEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Gisteravond werd in l'Union de tweede wedstrijdavond gehouden, georganiseerd door de Leidsche Dilettantenclub. Ook nu weer was de zaal uitnemend bezet en is ge noten van het ten beste gegevene, zoodat ook de tweede avond welgeslaagd mag boeten. Ditmaal traden voor het voetlicht „Kunst na Arbeid" te Zaandijk met de dramatische schets „Vader's verjaardag", de Delftsche Tooneelvereeniging „Onder Ons" met „Vleu gellam" van H. 't Sas en ten slotte de Haag- sche Vereeniging „Steeds Hooger" met „Rozen" van Mr. van Waesdijk. De laatste vereeniging trad op als remplacante van de Haagsche vereen. „D.E.S.", die „Onder vier Oogen" van Ludwig Fulda zou hebben ge speeld, maar afschreef. INSTITUUT VOOR ARB.ONTWIKKELING De Zondagochtend bijeenkomst, welke de afdeeling Leiden van bovenstaand Instituut gisteren voor zijn leden en introducé's in de concertzaal van het Volksgebouw hield, mag alleszins geslaagd genoemd worden. De declamator Willem van Capellen te Den Haag trad voor de afdeeling op, ver telde van den kunstenaar Herman Heyer- mans en droeg van en uit diens werken voor. Vóór de pauze werd een dramatische schets Ahasverus gegeven .De spreker wist zijn hoorders daarmee diep te roeren. Na de pauze werd uit het vroolijke spel van den huiselijken haard, Schakels, een fragment voorgedragen. Pancras Duif en Hein Duif werden voorbeeldig getypeerd en de humor bij het gesprek tusschen deze bei den is zoo kostelijk, dat het begrijpelijk is dat de hoorders hartelijk hebben gelachen Mevrouw Tjalsma, op de piano begeleid door mej. Kloos, zong op verdienstelijke wijze een viertal liederen. Gisteravond hield de Zondaggschool van den Ned. Protestantenbond in de groote zaal van het Wijkgebouw Geloof, Hoop, Liefde in de Langestraat een feestelijke bij eenkomst met de 25 a 30 twaalf- en dertien- jarigen die de school verlaten, en hun ouders. Het zaaltje was aardig versierd met klimop. De kinderen zongen eenige liedjes, een koortje van wat oudere meisjes zong de mooie Kerstcantate van Cath. v. Rennes; een der dames hield de afscheidstoespraak tot de leerlingen die zooveel jaren de school hadden bezocht, en een ander deed een Kerstverhaal. Als herinnering ontvingen de kinderen een N.-Testamentje volgens de Leidsche Vertaling. Een eenvoudige plech tigheid, maar die geheel den geest ademde welke ook de Zondagsschool in haar gewone lesuren kenmerkt en dien zij den kinderen tracht mee te geven in het leven. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er gelegenheid bestaat om met den 17en Januari a.s. naar Hongarije vertrekkenden kinderlrein pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere zaken, uitgezonderd ta bak, sigaren, sigaretten en alcoholhoudende dranken, te verzenden naar Budapest en omgeving. De verzenders moeten aan de geadres seerden melden, dal zij hun pakket te Budapest bij de Liga kunnen afhalen. De pakketten moeten bezorgd worden tot uiterlijk Vrijdagochtend 14 Januari bij den heer D. M. van Nes. Vree wijkstraat 8 te Leiden, waar tevens alle nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. De vrachtkosten moeten tegelijk met de bezorging voldaan worden. Men lette vooral op stevige verpakking, liefst in kistjes, en nauwkeurige adressee ring. Behalve het treinpersoneel uil Haar lem, Den Haag en Leiden dat op de lijnen Den HaagRotterdam Hofplein opgeleid wordt, om eventueel bij ziekte de wagen bestuurder op de lijnen RotterdamDen HaagLeiden te kunnen vervangen, wor den thans ook van het tracliepersoneel zoo^ als machinisten en stokers uit Haarlem naar LeidschendamVoorburg overge plaatst, om tot wagenbestuurder te worden opgeleid, om op de eleclrische treinen op het baanvak RotterdamDen HaagLeiden HaarlemIJmuiden als zoodanig te worden aangesteld. Morgenavond komt voor de afdeeling Leiden van de Vereen. Oost en West in het Nutsgebouw spreken pater Vertenten, M. S. G. van zijn ervaring „15 jaar onder de kop pensnellers van Zuid-Nieuw-Guinea". Het belooft een interessante lezing te worden van deze Vlaming. Lichtbeelden zullen de lezing verduidelijken. Het bestuur der afdeeling Leiden der Ned. Handelsreizigers-vereen, verzoekt ons het volgende te plaatsen: Meermalen werd in den laatsten tijd ons de vraag gesteld, wat het „bloemenfeest", het bal costumé et masqué, door bovenge noemde afdeeling op Zaterdag 22 Januari a.s. in de Sladszaal te geven, feitelijk wor den zou. Voor ons bestuur, dat in de laatste maanden de versieringscommissie aan het werk heeft gezien, is het niet moeilijk hier over thans een en ander mede te deelen. Het feit, dat de genoemde versierings commissie uit dezelfde personen bestaat als het vorig jaar, geeft de verzekering, dat het geheel weer een goeden indruk zal maken. Die commissie heeft ook dit jaar gemeend dat een bloemenfeest plaats moet vinden in een bloementuin en men heeft in ver band hiermede de groote zaal der Stadsge hoorzaal ingericht tot een grooten tuin. een z. g. binnentuin omgeven door waranda's en behoorende bij het groote slot, waar de Rozenkoningin en de Rozencavalier hun intrede zullen doen met groot gevolg. Da muren, die den tuin omgeven, zijn begroeid met klimop, waartusschen weelderig groei ende rozenstruiken en anjelieren prijken. Overal ziet men de roos bloeien en ter eere van het feest van koningin en rozencavalier is in dezen bloementuin een feeërieke ver lichting aangebrachteen „Ballet des Fleurs" zal ter gelegenheid van de ontmoe ting tusschen de beide hooge gasten worden opgevoerd. Een intiem Champagnehuis, met den Zuid-Franschen druivenwingerd, zal aan de aanwezigen gelegenheid bieden te profi- teeren van het sprankelende vocht en zoo zouden we kunnen voortgaan met de verschillende afdeelingen reeds thans te belichten, maar we doen dit niet. Na het bovenstaande volstaan we liever met de verzekering aan bekende en onbekende vra gers, dat versiering, groepen en ballet een indruk zullen maken zóó geweldig en zóó indrukwekkend, dat het, toch reeds in elk opzicht geslaagde winterfeest van 't vorig jaar, aan kleur en fleur nog verre zal wor den overtroffen. Een 15-jarig meisje uit Den Haag werd door haar ouders, tegen haar zin naar een kostschool te Bussum gezonden en werd te dien eindq in Den Haag op den trein naar Bussum gezet. Aan het eerstvolgend station, Leiden, stapte het kind uit en is door Leiden's stra ten gaan zwerven. Moe geworden is zij in een der straten achter de Haarlemmerstraat in een aldaar staande handwagen gaan uit rusten. Zoo werd zij door een paar mannen ge vonden die door 't meisje in vertrouwen werden genomen. Daar zij door den regen doornat was ge worden, verstrekten de mannen haar droge kleeren in den vorm van een mannenjas enbroek. Intusschen had de kostschool te Bussum de familie te 's Gravenhage gewaarschuwd dat het meisje niet ter plaatse aangekomen was en werd de Leidsche politie in den arm genomen. Een en ander had tot resultaat, dat het meisje ontdekt werd en aan de ouders kon worden teruggegeven. Door den heer H, is bij de politie aan gifte gedaan dat zijn fiets, die hij Zaterdag avond een oogenblik onbeheerd had achter gelaten voor een café aan den Witte Singel, door een onbevoegde is meegenomens BINNENLAND. Vergadering van den Vrijheidsbond ta Rotterdam. Mr. Fock tot voorzitter benoemd. Opheffing der hnnrwetten in nitzicht? Overleden is ond-lnit-generaal Rost van Tonningen. BUITENLAND. Verkiezingsuitslagen in Frankrijk en Hon* garije. Critiek op de Dnitsche oorlogsbetooging. In ItaliS worden drie Fascistische feest dagen ingesteld. Een bioscoopramp in Canada. 77 kinderen gedood, 30 gewond. Zaterdagavond is de 66-jarige I. K., verpleegde in het Kon. Militair Invaliden huis alhier, op het Kort Rapenburg over de tramrails gestruikeld, waardoor hij kwam te vallen en vrij ernstige verwondingen in het gelaat bekwam. Na in de apotheek van den heer Pelle voorloopig verbonden te zijn, werd hij ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 274 volwas» senen en 6 kinderen, in totaal 286 per sonen. ONDERTROUWD: H. L. M. Willems, jm. 39 j. en H. C. M. Weebcrs, jd. 29 j. L. Biermasz, jm. en S. M. Meijer, jd. M. Rijnsburger, jm. 24 j. en J. Pardon, jd 24 j. H. Philippo, jm. 24 j. en M. C. I. Arends, 22 j. J. Keyzer, jm. 25 j. en M, Bekooy, jd. 23 j. W. F. v. d. Berg, jm. 22 j. en G. v. d. Meet, jd. 19 jaar. I- DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Generaal von PaweLs en Geheimraad Forster zijn weer naar Parijs gegaan, ter bespreking van de ontwapeningskwesfcie. BELGIE. Besprekingen met Lnxembnrg. De Belgische en Luxemburgsche regee ringen zijn tot overeenstemming geraakt inzake de dringende noodzakelijkheid om in een meer vriendschappelijken geest tot een gezamenlijke regeling te komen van verschillende kwesties, welk© betrekking hebben op een goede werking van het eco nomische verdrag, dat er tusschen beide staten bestaat. Deze kwesties betreffen vooral de financiën der spoorwegen, den wijn- en den alcoholhandeL Minister Vandervelde had in verband hiermede een onderhoud met den Luxem- burgschen staatsman Beek, hetwelk geleid heeft tot de samenstelling van een pari taire commissie, welke opdracht heeft aan beide regeeringen voorstellen te doen om op bepaalde punten tot overeenstemming te geraken. Voorzitter van de Belgische delegatie zal zijn de minister van staat Theunis. DUITSCHLAND. De crisis Hölz niet bege nadigd De begrooting voor oorlog en marine. Inzake Je crisis uit den aard der zaak geen nader nieuws. Alleen komt dr. Cur- tius in de bladen weer meer naar voren. Van socialistische zijde heeft men nog eens verzekerd, dat men tot steun aan een midden-regeering bereid is onder volgende condidties: „Een regeering, die vast op den grond slag van de republikeinsche grondwet staat; voortzetting van de verzoeningspo litiek; tenuitvoerlegging van de reorgani satie der rijksweer; oplossing van het vraagstuk in zake den arbeidstijd, in dien zin, dat de achlurendag wettelijk wordt vastgesteld; uitbreiding der sociale poli tiek." Rijkspresident von Hindenburg heeft af wijzend beschikt op het verzoek om bege nadiging van Max Hölz. De rijksbegroting levert belangrijke ge- vens over de rijksweerbaarheid, welke door de aanteekeningen, dje de „Vossische Ztg>"j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1