No. 20497 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Januari Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. "&0IER l TABAK HET „.EIGEN GEBOUW" VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Aankoop van nieuwe terreinen te Haarlem? In de Decembei-vergadermg van de Al- gemeene Vereenigmg van Bloembollencul tuur is besloten om de beslissing over de eigen-gebouw-kwestie uit te stellen tot een vergadering id Januari te houden Deze nieuwe bijeenkomst is nog niet uitgeschre ven, maar de convocatie zal nu wel niet Lang meer uitblijven. De vorige maand werd tot dit uitstel besloten, omdat pas even voor de verga/- dering het antwoord van het gemeentebe stuur van Haaxlem ontvangen was inzake de bekende kwestie van „Spaar en Hout" en de door den gemeenteraad toegezegde f 100.000 voor het behoud van den zetel va' Bloembollencultuur te Haarlem. Door het hoofdbestuur is toegezegd dat heL in verband met dit antwoord van Haarlem, met een nieuw prae-advies zou Komen. Naar wij nu evenwel vernemen zegt „Haarlem's Dagbiad' wordt in den knug van het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur een nieuw plan overwogen. De Haar lemsche Machinefabriek voorheen Gebroe ders Figée bezit aai. de Leidsche Vaart groote terreinen en gebouwencomplexen. Die zijn reeds eenigen tijd te koop, om dat zoogoed als het gebeele bedrijf over gebracht is naar de nieuwe fabrieken aan bet Noorder Buiten Sp^arne. In bet hoofd bestuur wordt thans overwogen om die ter reinen voor Bloembollencultuur aan te koopen. Er werd onze aandacht op gevestigd, dat voor dit plan veel te zeggen is. De oppervlakte ongeveer 17.000 vierkante meters is meer dan voldoende voor uit voering van de plannen van Bloembollen cultuur. Een deel der opstallen zal ge sloopt moeten worden, maar er staan ook flinke solide gebouwen, die met cenige kosten voor het beoogde doel geschikt to maken zijn. Daardoor is het mogelijk een zaal te verkrijgen die veel en veel grooter is dan die van het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem Bovendien stam er een nieuw gebouw dat voor kantoor te ge bruiken is. Het terrein van Machinefabriek grenst aan den voorkant aan de Leidsche Vaart. De gevelbreedte is ongeveer 200 meter, het loopt van het Gedempte Üostrlndisch Vaartje tot bijna aan de Brouwersvaart. Alleen het huis dat bewoond wordt door den heer A Hartmann, tandarts, valt daar buiten Aan de Brouwersvaart zijn ook cenige pcrceelen particulier eigendom, maar op enkele plaatsen grenst het fa brieksterrein aan de vaart, o.a. een groote ■uitgang. Aan de Zuidzijde loopt de Oost- Indische kade langs het fabrieksterrein. Ten Westen grenst het aan den achterkant van de tuinen der huizen van de Een- drachtstraal Een voordeel is, dat het terrein aan twee zijnden aan het water ligt. De Leidsche vaart is wel niet bevaarbaar voor zee- kasteelen, maar toch kunnen motor- en stoombooten zonder bezwaar varen. Voor den aanvoer van bloembollen is dit vol doende. Bovendien is het terrein gemak kelijk te bereiken, daar het vrijwel in het centrum der stad ligt. De lijnen der E N E.T. en de N.Z.H.T M loopen er dicht langs. Trouwens de meeste bloembollen- handelaars komen per auto. Er is ruimte voor een groot autopark. Een belangrijke zaak is ook de prijs van het terrein. De gevraagde prijs kon ons niet medegedeeld worden, maar wel schijnt het duurder te zijn dan het terrein van Spaar en Hout. Het eigendom van de Mar ohinefabriek is reeds eerder te koop aan geboden, toen voor ongeveer f 2ÖO.UOO. Als onze indruk juist is, dan is het terrein evenwel voor minder aan Bloembollencul tuur aangeboden, blijkbaar moet de nu gevraagde prijs beneden f 175.000 zijn Heemstede heeft het huis Spaar en Hout met een deel van de gronden, tezamen ongeveer 12.000 vierkante meter aan Bloem bollencultuur aangeboden voor fütfö.OOO. Maar meD weet, dat de gemeente Haar lem, in verband met de annexatie bezwaar maakt, om dit aanbod zonder meer te ac cepteeren en bovendien de toegezegde f 100.000 te geven, omdat Haarlem meent, dat Heemstede „Spaar en Hout" f 45.000 te goedkoop heeft aangeboden teD koste van Haarlem, dat later bij de annexatie immers het overgeschoten deel zon moeten overnemen. De prijs van Spaar en Hout moet dus op f 125.000 gesteld worden Dit is nog wel belangrijk lager dan de prijs die voor het terrein der Haarlemsche Ma chinefabriek gevraagd wordt, maar dit terrein is ook 5000 M-2. grooter. Bovendien zoudeD er in dit geval geen moeilijkheden met het gemeentebestuur van Haarlem zijn, want daD is zonder eenige reserve te rekenen op de toegezegde f 100.000 van de gemeente. De onderhandelingen zijn in een acuut stadium gekomen- Met belangstelling wordt thans uitgezien naar het prae-advies van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur. Het hoofdbestuur vond het niet ge- wenscht om mededeelingen te verstrekken. Ons kwam evenwei van andere zijde ter oore, dat de meerderheid van het hoofd bestuur gunstig gestemd is voor aankoop van het terrein aan de Leidsche vaart. Bloembollencultuur wil zoo gauw moge lijk uit het Gem Concertgebouw omdat di zaal te klem is Het plan is al geop perd om de beursdagen binnenkort voor- loopig te houden m de zaal van het vei- lingsgebouw „Bloemhof" in de Bloemhof- straat. Nader vernemen wij evenwel, dat inzake Bloemhof door het hoofdbestuur noe geen beslissing genomen is Op 11 Jan. komt ge noemd bestuur bijeen. MOEILIJKHEDEN DER INDUSTRIEËN. Het rapport van den Nijverheidsraad. Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Nij verheidsraad eenigen tijd geleden den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid tu een zeven tien tal rapporten en een daaruit opgemaakt overzicht op de hoogte gesteld van de resultaten van het onderzoek, dat hij door een uit zijn midden benoemde commissie had doen instellen naar den toe stand van verschillende takken van nijver heid, ten gevolge van valuta-concurrentie en andere oorzaken. Dit onderzoek heeft omvat verschillende onderdeelen der metaal-indus trie, de steenbakkerijen, de dakpannenfa- brieken, de gresbuizen-industrie, de aarde werk- en porceleinindustne, de glas- en kristallabrieken, de groentenconservenin- dustrie, de borstel industrie, de chemische industrie, de verfwarenindustrie, de leer industrie, de schoenfabrieken, de meubel- en boutwarenindustrie, de schelpkalkindustrie, de papierfabrieken en de hoedenindustrie Aan het uit de rapporten opgemaakt over zicht is het volgende ontleend: Voorqp gesteld is, dat de rapporten slechts door het onderzoek vastgestelde feiten en overigens mededeelingen of wenschen van belanghebbenden bevatten en dat de Raad daaraan op geenerlei wijze conclusies heeft verbonden en voorts, dat het onderzoek in de maanden Augustus en September heeft plaats gevonden, zoodat de rapporten moe ten worden beschouwd in het licht van de economische verhoudingen op dat oogenblik, verhoudingen, die zich intusschen op som mige punten o.a. door de stabilisatie van den Belgischen franc wel gewijzigd hebben. Uit het onderzoek is duidelijk gebleken, dat vele der onderzochte takken van nijver heid, moeilijkheden, meestal zelfs van ern- stigen aard, ondervinden. Het valt or. dat dit meer het geval is bij induslrieele onder nemingen, die 7. g. massa-artikelen vervaar digen dan bij fabrieken, die zich op het aan maken van kwaliteits-artikelen toeleggen. Ook toonen de rapporten aan, dat de moei lijkheden niet alleen en zelfs niet in de eer ste plaats uit de concurrentie ten gevolge van de daling van buitenlandsche valuta voortspruiten. Ilel heeft den Raad getroffen, dat er in alle rapporten op is gewezen, dat de Neder landsche nijverheid vergeleken bij de bui tenlandsche industrie in een nadeelige po sitie is gekomen, niet alleen omdat in Ne derland door een reeks van omstandigheden de levensstandaard veel hooger is dan die in de aangrenzende stalen, doch ook. omdat hier de sociale wetgeving op menig punt veel meer is uitgewerkt en vooral ook veel nauwkeuriger wordt toegepast dan in die landen. Een belangrijke post vormen vooral de loonen Voor vele takken van nijverheid be dragen de in Nederland uitgekeerde loonen zelfs het dubbele en meer van die. welke voor gelijksoortig werk in België wordt be taald. Met verschillende gegevens is verder voor verschillende industrieën aangetoond, dat in Belei? langer wordt gewerkt dan in Neder land Wel wordt erkend, dat voor verschil lende industrievakken in Nederland over- werkvergunningen worden gegeven, doch over het algemeen wordt de werktijd in Ne derland niet voldoende geacht, om de in dustrie in staat te stellen, der buitenland- schce concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het onderzoek heeft voorts bewezen, zoo wordt gezegd, dat verschillende takken van nijverheid nadeel ondervinden van de valu laroncurrentie. zoowel op de binnenland- sehe als op de buitenlandsche markt Een gevolg van de valutaconcurrentie is een hevige onderlinge concurrentie tusschen dp verschillende Nederlandsche fabrieken in een bepaalde branche Een ander gevolg van deze soort concurrentie is. dat een gilde van valutagrossiers is opgekomen, welker min derwaardige praktijken het industrieele be- driifslevpn zeer bemoeilijken. Weer een ander gevolg van de valutaconcurrentie is dat verschillende industripelen er toe zijn overgegaan handelaar in valuta-goederen van hun branche te worden. De moeilijkheden die dp Nederlandsche industrie in het buitenland ondervindt zijn behalve aan valutaconcurrentie. toe te schrijven aan protectionistische maatrege len van andpre landen, welke maatregelen vooral na den oorlog zeer zijn toegenomen en verzwaard. Een andere oorzaak, waaraan verschil lende industrieelen den slechten toestand van hun bedrijf wijten, is de toepassing van iïe z.g. ..dumping methodes" Speciaal van Puitsrhe en Tsjecho-Slowakijsche zijde wordt een dergelijke concurrentie onder vonden. Er is nog een factor, die ongunstig werkt* Na den oorlog zijn in het buitenland ver schillende takken van nijverheid abnormaal uitgebreid waardooT een overproductie is ontstaan, die niet nagelaten heeft invloed uit te oefenen, zoowel op de Nederlandsche als op de buitenlandsche markt. Een gpvolg van de door de industrie on dervonden moeilijkheden is. dat verschil lende bedrijven genoodzaakt zijn hun pro ductie in te krimpen, waardoor de werkge legenheid wordt verminderd. Over de maatregelen, die genomen kun nen worden, om in den toestand van de verschillende industrietakken verbetering te brengen, loopen de meeningen van de be langhebbenden in het algemeen noga) uit een. Belanghebbenden hebben verschillende middelen daartoe aanbevolen. De voornaam ste daarvan zijn het instellen van invoer verboden met invoerconsenten in den geest van de Schoenenwet. verhooging van het tarief van invoerrechten voor sommige arti kelen. omzetting van het geldende recht ad valorem in een recht op het gewicht voor enkele producten, vrijstelling van invoer recht vooi bepaalde grondstoffen en bevor dering van het gebruik van goederen van Nederlandsch fahricaat door de ovprheid Enkele fabrikanten zijn van meening dat de moeilijkheden, voortspruitende uit bui tenlandsche verhoudingen, moeten uitzieken en dat daartegen van overheidswege geen maatregelen moeten worden genomen. KANTONGERECHTEN. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet, van 5 Juli 1910 zegt de minister van Justitie, dat hij ook bij nadere overweging niet kan inzien dat de aanhan gige wetsontwerpen te ver zouden gaan. Deze conclusie steunt op een onbevoordeel de overweging van de positie van elk der op te heffen kantons Wel zouden bij nota van wijziging nog enkele veranderingen m de nieuwe kantonnale indeeling worden aan gebracht. hierin bestaande, dat eenige ge meenten overeenkomstig haar wensch wor den ingedeeld bij het kanton, welks zetel een groote stad is. Uitbreiding van de compententie van den kantonrechter acht de Minister niet wen- schelijk Ook de Hooge Raad is blijkens een overgelegd advies van dezen, dezelfde mee ning toegedaan. Overigens kan, volgens den Minister, de kwestie van de competen tie van den kantonrechter geen invloed heb ben op de al of niet opheffing van kanton gerechten .en evenmin op het voorstel lot uitbreiding van de wettelijke formatie van verschillende rechtbanken. Wat betreft de regeling van de formatie van het gerechtshof te Amsterdam wordt op gemerkt. dat het thans feitelijk aanwezig aantal raadsheeren bij dit gerechtshof 13 be draagt. evenals het aantal genoemd in höt wetsontwerp .doch dat er slechts twee vice- presidenten zijn terwijl bij het wetsontwerp de formatie van twee of drie vice-presiden ten word! gebracht Daar eerst kortelings het getal raadsheeren op 13 is gebracht, komt hel den Minister niet noodig voor, daarin thans verandering aan te brengen. De noodzakelijkheid van benoeming van een tweeden kantonrechter te Utrecht, die ook (hans de wettelijke formatie toelaat, is den Minister niet gebleken. DE AANHOUDING VAN EEN RAADSLID. Naar aanleiding van de vragen van den heer Brautigam betreffende de aanhouding van hel Rotterdamsche Raadslid G van Burink op Donderdag 9 December, bij den ingang van het Raadhuis le Rotterdam, wegens het rijden met een propaganda- wagen op voor het rijverkeer afgesloten wegen, deelt minister Donner mede dal de heer van Burink, wiens veroordeeling -tot f3 boete subsidiair 1 dag hechtenis, begiü Juli onherroepelijk was. herhaaldelijk aan zijn verplichting lot betaling is her innerd. o m door een oproeping om de subsidiaire hechtenis te ondergaan, doch zich aan geen dier aanmaningen heeft ge stoord Mede met het oog op de mentaliteit van dit Gemeenteraadslid, dat bij het con- slateeren van de opzettelijk door hem ge pleegde overtreding opgaf het beroep van opruier le beoefenen en ook overigens vol doende blik had gegeven er zich op toe le leggen de uitvoerders van het gezag zoo veel doenlijk te bemoeilijken, besloten de met de executie belaste ambtenaren der Rijksveldwacht, zijn in verband met een en ander onvermijdelijke aanhouding te be werkstelligen zoodanig, dat men zeker kon zijn hem le zullen treffen. Ook overigens is de aanhouding, zooals zij is geschied, waar het kantoor van den ontvanger der registratie, waarnaar de heer van Burink alsnog op zijn verzoek is geleid, dichtbij gelegen en op dat uur geopend was. be vorderlijk geweest aan een snelle afwikke ling: slechts tien minuien zijn daarmede ge moeid geweest. Hoewel uil het vorenstaande volgt, dat de heer van Burink het gebeurde in de eerste plaats aan zich zelf heeft te wijten en het optreden van de Rijksveldwacht den minister uit de omstandigheden niet onver klaarbaar is. neemt dit -alles niet weg. dat hij het moment voor de aanhouding niet juist gekozen acht; naar zijn oordeel had met hel oog op de bijzondere waarde, die aan de vrijheid van dp leden der vertegen woordigende lichamen tot bijwoning van dp vergaderingen dier lichamen ook in onze wetgeving is toegekend, slechts in het uiterste geval, hetwelk hier nog niet aan wezig kon worden geacht, dit moment in aanmerking mogen komen. De minister doel dit den betrokken ambtenaren weten. Toen het communistische Raadslid, de heer G. van Burink. Donderdag op het stad huis te Rotterdam zijn prespntiegeld wilde komen halen, werd hem medegedeeld, dat de deurwaarder van de Personeele Belasting er beslag op had gelegd. Te Rotterdam wordt een vaste som uit getrokken voor presentiegeld, welke som pondspondsgewijs verdeeld wordt over de Raadsleden naar verhouding van het aantal zittingen, dat zij hebben bijgewoond. En de verrekening vindt eens per jaar plaats. Het zal wel de eerste maal zijn. dat be slag is gelegd op presentiegeld voor het bij wonen van Raadszittingen. SUIKERPRIJZEN EN BINNENLANDSCHE PROTECTIE. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rap- pard, heeft den minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vraag gesteld: Is de regeering niet van meening. in ver band met de opmerkingen, gemaakt bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbe grooting voor 1927 dat, al mogen de suiker prijzen achteraf nog al zijn meegevallen dit met het oog op de toekomst geen .*eden mag zijn. om niet reeds thans het initiatief te nemen tot een internationale regeling te komen waarbij tusschen de produceerende landen der geheele wereld overeengekomen wordt, het stelsel der binnenlaiklsche pro tectie. in welken vorm ook. op te heffen? DELFT MET 13—9 STEMMEN VOOR ANNEXATIE. De commissie uit de ingezetenen bedoeld in art 131 der Gemeentewet, aan wie ts opgedragen een onderzoek nopens het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van Den Haag. Delft en Wateringen en opheffing van de gemeenten Voorburg en Rijswijk, is gisteravond te Delft onder voor zitterschap van den burgemeester len raadhuize bijeengekomen cn heeft na eeni ge discussie zich met 15 tegen 9 stemmen met het wetsontwerp kunnen vorecnigeo. Vóór stemden de R.-K en S.D.A.P. en tegen de anti-rev., chr.-hist-., de bezuini gingspartij en Vrijheidsbond. COMMISSIE PROEFPOLDER NABIJ ANDIJK. De Minister van Waterstaat heeft inge steld een commissie van advies omtrent ie landbouwlechnische aangelegenheden be treffende den proefpolder nabij Andijk ün daarin benoemd tot lid-voorzitter Pr H. J. Lovink. lid der Tweede Kamer, te Alphen a. d. Rijn; tot lid-secretaris Ir. J. F. Ligten- berg. eerstaanwezend ingenieur Zuiderzee werken. te 's-Gravenhagetot leden Ir. V. J P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken te 's-GravenhageK Breebaarl Jzn te Winkel; T. A. Hettinga, lid der Provinciale Staten van Friesland ie Leeuwarden; Dr. D. J. Hissink, directeur van hel Bodemkundig Instituut te Gronin gen; S Smeding. Rijkslandbouwconsulent en directeur van de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen M. F Visser, hoogleeraar aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen; J Woldendorp. directeur der Christe lijke Landbouwwinterschool te Haarlemmer meer. AUTOBUSSEN. Onlangs is meegedeeld, dal in verband met de vele concessie-aanvragen, die bij Ged. Stalen zijn ingekomen voor het exploi- teeren van autobuslijnen, overleg, zou plaats hebben tusschen de colleges van Ged Sta len van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Nader wordt gemeld, dat deze con ferentie op 17 Januari te Amsterdam zal worden gehouden. De bedoeling is. een al gemeene lijn vast te slellen voor de beslis sing inzake de autobus-concessies, omdat verschillende aulobuslijnen (HaarlemLei den, de lijnen in het Gooi) zich over meei* dan één provincie uitstrekken Bovendien zal overleg gepleegd worden over een alge. meenen maatregel van bestuur inzake de autobussen, den leeftijd van de chauffeurs, arbeidsvoorwaarden en keuringseischen. In het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag is in fS6-jangen ouderdom overleden de heer S. Wijn, architect, oud-Rijksbouw meester voor de Justitie-gebouwen. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw cn ridder in de Oranje Nassau-orde. RECLAME. RECLAME. VADER •nffxxjn «eft op ea, UQP £yo rc^ok Influenza en Griep Koortswerend en genezend zi]n Mijnhardt's Sanapirin-tabletten (Wettig beschermd tegen vervalscliing). Bij Apoth. cn Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. (3361 ONVEILIG STRAND. liet strand te Schevenmgen zal Maandag 10 Januan a.s. van des voormiddag» 10^ uur tot des namiddags uur tot en met het Wassenaarsche Slag onveilig zijn we gens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer veilig is wanneer de vlaggen, waar mede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. DE VERWISSELDE SCHILDERIJ. In Januari 1926 heeft een Duitsche dame uit Keulen, die tijdelijk in Den Haag ver blijf hield, bij de gemeentelijke bank van leening aldaar beleend een schilderij, voor stellende drie kinderfiguren niet een lam. Eenige dagen later heeft zij opnieuw twee schilderijen beleend, de eene stelde een Pe- truskop voor, de andere vier naaktfiguren met een bok. Eenigen tijd later heeft zij de beleen- briefjes van de laatste twee schilderijen verkocht aan den heer B.. een koopman te Rotterdam, waarbij zij hem foto's gaf. welke de voorstellingen op de schilderijen in beeld brachten. Een paar dagen na den koop, ging de heer B. de schilderijen in lossen. Hij kreeg echter in plaats van de schilderijen twee en drie. één en twee. Toen de heer B. de schilderijen thuis uitpakte, ontdekte hij de verwisseling en hij maakte den directeur van de bank van leening op de vergissing opmerkzaam De directeur ondervroeg de ambtenaren, die met het in lossen belast zijn. Deze verkeerden in de stellige overtuiging, dat zij het goede stuk hadden terug gegeven n de heer B kreeg ten antwoord, dat er -reen vergissing was gemaakt. Men heelt baar den bok voor een schaap gehouden 11 één van de vier naaktfiguren over het hoofd gezien I)e heer B. stelde zich nogmaals met de bank van leening in verbinding, maar op nieuw zonder resultaat. Hij heeft tenslotte de verkeerde schilderij geaccepteerd. Toen hij het stuk een tijdje in zijn bezit had. kwam hij tot de ontdekking, dat het wel eens een Albert Cuyp kon zijn De deskun digen bleken het niet met elkaar eens te zijn. maar in elk geval hebben twee be kende kenners van oude schilderijen het stuk op f 10 f20.000 geschat. Ook de di recteur van de bank van leening liet een expertiese houden en zijn experts kwamen tot de slotsom, dat het stuk wel degelijk een Albert Cuyp was. maar dat de waarde voor de bank althans ongeveer f5000 zou zijn Dit bedrag was in elk geval aanmerkelijk lager, dan de prijs welken de heer B. voor beide stukken had gegeven. MO IDEC to STtPrASAJI DE KINDEREN toMuatr. IKK .to to leren tor itrtoJto en reiswovi len. KNtoton ,n to moolt Alöums -elke n, g,ati. qextonke touonoen Allen ZIJMJWCETCCEN OVER Aangezien men inmiddels bij de bank van leening tot de ontdekking was gekomen, dat er inderdaad een vergissing was begaan en dat het verkeerde stuk was afgegeven, vroeg men den heer B. het stuk terug. Deze wei gerde evenwel, zeggende, dat hij tot twee maal toe had aangeboden het stuk terug te geven, dat dit evenwel was geweigerd en dat hij het toen had geaccepteerd Boven dien. zoo zei hij, is het stuk inmiddels verkocht. De bank van lecning diende een klacht in bij de politie te 's-Gravenhage ter zake van verduistering van de schilderij. De Haagsche politie*verwees de zaak naar de centrale recherche le Botterdam, omdat de verkoop vermoedelijk aldaar was gesloten. De centrale recherche kreeg bovendien be richt, dat het gezochte stuk vermoed lijk naar Londen was verkocht De stukken werden ter beschikking gesteld van de justitie te Rotterdam. Een van de inspecteurs van de centrale recherche, de heer G. W. Valken ging naar Londen en stelde daar een onderzoek in. Al spoedig bleek hem. dat het gezochte stuk inderdaad in Londen was geweest. De firma Christie en Asser hadden een expertise ge houden en waren beide tot de conclusie gekomen dat het stuk niet echt was. hoe wel eerstgenoemde firma positiever in haar uitlating was dan de tweede. De firina Asser meende dat indien het stuk alsnog echt zou blijken te zijn, het zeker geen hooge waarde zou hebben, omdat de voorstelling op de schilderij niet bijster gewild is. De firma Christie heeft voor het stuk 70 pond ge boden. De heer Valken ontdekte voorts, dal het stuk in dien tusschentijd weer naar Bot terdam was gezonden. IIij keerde derwaarts terug en gisteren heeft hij het gezochte stuk aangetroffen in de bergplaats van een evpe- ditiefirma. Daar bevond zich bovendien liet andere stuk. de Petruskop. Beide stukken, welke in flinke kratten waren getimmerd, zijn in beslag genomen en naar het hoofd bureau van politie aan het Haagschevecr overgebracht. Het derde stuk. de vier naakt figuren met een hok, een schilderij uit de Rubensschool, is nog steeds in de bank van leening te 's-Gravenhage. Het derde be- leenhriefje bevindt zich nog in het bezit van de Duitsche dame. EEN VOORSPELLING. Een zigeunervrouw kwam hij mej. J. C. in de Passage te Rotterdam. Zij bood aan, stoelen te matten Toen de juffrouw niets te matten had. zou de zigeunerin haar de toekomst voorspellen. De zigeunerin las uit de lijnen van de hand. dat als de man van juffrouw C.. welke man zeevarende is thuis zou komen van zijn reis. zij geld zou mis sen. Om precies te zeggen, hoeveel geld verdwenen zou zijn moest de juffrouw haar een geldstuk laten zien. Uit een glazen bakje nam de juffrouw een geldstuk en de zigeunerin noemde een bedrag, waarna zij verdween Toen zii een maal weg was. ontdekte juffrouw C dat uit het hakje een bankbiljet van f25 was ge stolen ZICHZELF AANGEGEVEN. Bij de Haarlemsche politie heeft zich aan gemeld de 29-jarige J. van S. te Haarlem, die bekende, zich aan verschillend", inbra ken te hebben schuldig gemaakt. Ten eer ste aan de inbraak bij de N. V. Haarlem sche Draadnagelfabriek Phoenix, een naar maanden geleden, waar hij een rol koper draad ontvreemde. Vervolgens heeft hij in braak gepleegd, of althans een poging daar toe gedaan, in twee voetbalclubhuisje- aan den Ouden Weg, in een Ververcrhings- huisje te Wassenaar tweemaal.'en in ei n kiosk aan de Sjanjaardslaan te Heein«tcde. Ongeveer 8 weken geleden wist hij zich toegang te verschaffen tot het B. K. Volks gebouw aan de Jan Gijzenvaart te Schoten, waarbij hij o.a. een alpaeca sigarettenkoker ontvreemdde, die door de Schoten«che poli tie te Amsterdam werd opgespoord. Achter eenvolgens brak hij verder in te Hillc- gom, Apeldoorn Vogelenzang. Bloemendaal, Schoten, IJmuiden, Hharlemmerliede (3 maal), cn te Santpoort. Op hem werden nog verschillende voorwerpen bevonden, die van diefstal afkomstig waren Tevens had hij nog verscheidene inbrekerswerk- tuigen bij zich. v. S is aan de justitie over geleverd. DOODGEVALLEN. Aan den Tramsingel te Breda viel de schoorsteenhouwer F. Wiechepfenning uit Haarlem, uit den juist gereed gekomen pr' onrdeen der houtwolfabriek van den heer Mol, van een hoogte van 25 meter. De ongelukkige stierf oogenblikkclijk.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5