AGENDA. AMSTERDAMSGHE ANTHRAC ET Mij. BUITENLAND. „Ja, voor iedereen die voort durend hersenarbeid verricht geen idealer sigaret dan Chief Whip! Ik rook ze den geheelen dag door en prefereer ze omdat ze onschadelijk zijn voor mijn zenuwen VIRGINIA Ook met kurk en Goud Zaterdag. Graanbeurs: Liefdadigheidsfeestavond Schoenmakers Patroonsver. „Nieuw Leven" 8 uur. Stadszaal ((groote zaal)Feestavond Het Ned Meisjes-Gilde 8 uur. Volksgebouw: Polemkinfilm. 8 uur. Den Haag (Dierentuin): Bal costumê et masqué. Zondag. Leidsche Schouwburg: Haarlemsch Too- neelver. „Jacob van Lennep" „Hoeve Be- verborg". 8 uur nam. L'Unlon: Tweede wedstrijdavond Leid- eche Dilettantenclub. 8 uur. „Jeruél" (Groenesteeg 16)- Samenkomsten Ie 10 uur voorm. en 6uur nam. „Jeruêl" (Middelstegracht 3): Samenkom sten des morgens en 's avonds. Volksgebouw: Inst voor Arb.-Ontw. Spr. de heer W. van Cappellen, 10 uur voorm. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Radio dienst te 5 u. 20 min. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Haagsch Too- neel: „Suikerfreule" 8 uur nam. Stadszaal (Groote zaai). Kunstkring voor Allen: Piano-avond Marcel Haas. 814 uur. N'utsgebouw: Herv. (Geref.) Staatspartij. Spr. ds. L. Boer. uit Amsterdam. Prediker: Spr. P. Zandt, uit Delft. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 6 Januari a.s waargenomen door de apotheek van den heer W, Pelle, Kot-Rapenburg 12, telefoon 694. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond. 8 uur. tot Maandagmorgen. 8 uur. waargenomen door de doktoren Boonacker. Horst, Kist, Poort man en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, Tele- loon 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel" De Kempenaer straat 4. Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 RECLAME. Ueerensinge 34,«tö - lelef. i»23. Zory vaLliye bediening in elk opzicht. Verzeye de znkken. 1889 zeer groot programma. Toch heeft het Ring- bestuur de indeeling zoo weten le stellen, dat alle koren hun beurt zullen krijgen. Voor verdere mededeelingen zie men de advertentie in dit blad. Het passagiersvervoer op de N. Z. H. T. M.-lijnen Scheveningen—LeidenKat- wijk/Noordwijk (inclusief Hooge Rijndijk Endegeest) en LeidonHeemstede bedroeg in de afgeloopen maand respectievelijk f 111.02-1 en 18.348 tegen f112.613 en 114 917 in December 1926. Voor het goederenvervoer gedurende No vember waren deze cijfers resp. f 1070 én 1831 legen 11160 en f1107 in Nov. 1925. Ten nadeele van den heer P. A. v, d. SI. is toen deze zijn rijwiel onbeheerd had laten staan voor een perceel op het Rapenburg zijn rijwielplaatje voor 1927 ontvreemd. Een tegenvaller voor den eige naar in het nieuw begonnen jaar. Dinsdag den 8en Februari a.s., des na middags te 2 uur zal de rector-magnificus, prol. mr. E M. Meye-rs, Ier plechtige viering van den 352en verjaardag der stichting van de Leidsche hoogeschooi. eene redevoering houden in hel grool-auditoripm van hel universiteilsgebouw. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schuldregelingen. Dariac, de voorzitter der subcommissie der Fransche Kamer voor de schulden heeft een brief gerichi aan Murray Dutler, rector der Columbia-universiteit, om zich volko men eens le verklaren met hel manifest der •10 professoren Dariac herhaalt, dat, in zak* de schulden, hpt epoisme van een enkelen geallieerde den doodsteek zou kunnen toe brengen aan alle thans voorgestelde rege lingen Frankrijk zou na het herstel van een duurzamen vrede niet kunnen begrijpen dal hel lijden van den oorlog voortduurt onder den vorm eener belasting ten bate van Amerika Een nieuwe bijeenkomst der schulde naars is dus onmisbaar om tot een recht vaardige regeling te komen, doch er is bij Frankrijk geen sprake van wraak of haat. Hef geld zal den ketting der traditie niet verbreken sedert La Favelte tot Pershing. Men ziet- het oude standpunt van Fran sche zijde dat echter steeds gelaten wordt voor wal het is. DUITSCHLAND. De crisis. Dc offieieele besprekingen, die naar aan leiding van de oplossing van de regeerings- crisis worden verwacht, zuiloD Maandag a.s beginnen Hindenburg zal vermoedelijk in de eerste plaat* Loebe, den president van den Rnksd tv ontvangen om met hem den parlementairen toestand te bespreken in tegenwoordigheid van staatssecretaris Meissner. die Zondag van verlof naar Ber lijn terugkeert. Achtereenvolgens zal de Rijkspresident dan de leiders van de regeeringspartijen, de sociaal-democraten, en Duitsch-natio- nalen ontvangen en men acht het in wel ingelichte kringer met uitgesloten dat nog Maandag de een of andere persoonlijkheid met de samenstelling van het nieuwe Ra binet zal worden belast Of Curtius deze persoonlijkheid zal zijn, wordt minder waarschijnlijk. Maandag vergadert de partijraad van de sociaal-democraten en Dinsdagavond komt het bestuur van de fractie van het centrum en Duitsc-he volkspartij bijeen. Het is nog niet bekend wanneei de sociaal-democrati sche en democratische fractie vergaderen De communisten hebben verlangd dat de Rijksdag nog voor lö Tanuan zou bijeen komen, maar president Loebe heeft het niet npodig geacht aan dit verlangen te voldoen. ENGELAND. Tegen Mc Donald. Uit Aberavon wordt gemeld, dat bij de volgende algemeene verkiezingen de mijn- werker8leider Cook door de communistische partij zal worden aangezocht om voor dat district te staan tegeD Ramsay Mac Do nald. Dit bericht, dat niet officieel wordt tegengesproken, bevestigt de stemming te gen Ramsay Mac Donald in zeker deel der arbeiders Deze antipathie vond gisteren uiting in een kwaadaardig artikel van den extremistischen Lagerhuis afgevaardigde Marton in de „New Leader." ITALIË. Arrestaties. De communistische raadsfractie van Kowno, zes personen, is gearresteerd, om dat zij in de laatste raadszitting tegen de terechtstelling der 4 communisten gespro- testeerd heeft. Voorts is de predikant van de Duitsch- Evangelisch-Luthersche gemeente te Krot- tingen in hechtenis genomen. LITHAUEN. Een geiten-belasting. Volgens de „Times" zal er belasting ko men op geiten. De uitleg en de rechtvaardiging van de belasting worden gegeven door een des kundige in landbouwzaken in de „Cornere della Sera," Geiten, zegt hij, zijn heel nuttig als zij in stallen gehouden worden of als zij op bet veld zorgvuldig gehoed worden, doch zij doen heeJ wat kwaad als men ze maar laat knabbelen op al wat zij lusten Zoo schijnt het bijvoorbeeld, dat geilen aansprakelijk zijn voor het lang zame proces van ontbi-ssching in de Zuide lijke bergen Vandaar dat de staat ze onder toezicht wil stellen Geiten zullen voort aan op verscheidene plaatsen alleen nog maar mogen grazen als hun eigenaar ver gunning daartoe heeft en voor elk dier 10 lire (ongeveer een gulden) belasting heeft betaald. Na den Ralkan is Italië in Europa de streek waar het meeste geiten gehouden worden. De nieuwe wet zal ongeveer 2.450.000 dieren treffen NOORWEGEN. Bet alcoholverbod. In de 6 jaar tijds, dat m Noorwegen het alcoholverbod bestaat zijn niet minder dan 13.000 personen tot boeten en 7000 tot gevangenisstraf veroordeeld wegens over treding van het verbod Aan boeten heeft de staat aldus 1.200.000 kronen ontvangen. CHINA. Verdere terugtocht der Engel- schen Ook de Amerikanen gaan heen. De Engolschen zetteD hun lijdelijke rol voort. Een telegram uit Hankau uit Japan, sche bron zegt. dat de vlag met langer wappert van het Engelsehe consulaat, 8o- dert gisterochtend wordt het gebouw door Chineesche troepen bewaakt, daar de con sul-generaal er nog steeds verblijft. De Engelsehe ingezetenen, die nog ra Hankau achterblijven, hebben een toevlucht ge zocht ra de gebouwen dei Hongkong- Sjanghaibank en der Asiatic Petroleum Cy., die ook door Chineesohe troepen en posten bewaakt worden. De Engelsehe concessie wordt bestuurd door een com missie van 6, gekozen uit dc plaatselijke koeornintang. 258 vrouwen en kinderen zijn naar Sjang hai vertrokken De terugtocht der Engel- sohen is uit geheel Zuid en West-China begonnen I Ook de Amonk kolonie verlaat Hankau. Zestig mannen en vrouwen zijn reeds te Sjanghai gearriveerd Hoe het ra de andere concessies staat, is onbekend. Terwijl de leden der verschillende ge zantschappen het gebruikelijke stilzwijgen bewaren, geven de Engelsehe ingezetenen te Peking lucht aan hun verbazing over de schijnbare berusting van de regeering en het publiek in Engeland ten aanzien van den toestand ra Hankau Het feit, dat honderden Engelsehe onderdanen, die een vreedzaam bestaan leiden en zich aan huD wettige bezigheden wijden in hot land, fei telijk geheel aan hun lot zijn overgelaten tegenover een toomelooze menigte, wordt beschouwd als een zeer ernstige klap voor het Engelsehe prestige ra geheel Azië. Vroegere tndischlui vooral wijzen op de ernstige gevolgen, die de zwakheid tegen over het geweld zal hebben ra tndië. In zekere kringen ie men ook veront waardigd over de offieieele verzekeringen, dat de Engelsehe strijdkrachten voldoende zijn om levens en eigendommen te verde digen. terwijl zij, toen te Hankau het cn- tieke moment aangebroken was, volstrekt ontoereikend waren om met goed gevolg het hoofd te bieden aan een aanval, waar dooT tal van levens in de waagschaal wer- i den gesteld. NICARAGUA. Het ingrijpen van de V. St. Volgens een bericht uit New York wordt als het resultaat van de besprekingen tus- schen president Coolidge en de ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine l* kennen gegeven dat de Ver Staten hun po litiek in Midden Amerika zooals die tot dus ver werd gevolgd, onder alle omstandighe den zullen voortzetten. Er bevinden zich thans aan de Oostkust van Nicaragua 15 Amerikaansche oorlog? schepen met 4500 man troepen, waarover admiraal Latimer naar believen beschik ken kan; 160 matrozen zijn te Managna aangekomen. Aan de spits ging een muziekkorps, dat het volkslied van Nicaragua speelde Zoo marcheerden de troepen door de straten, terwijl dp omstanders de soldaten toejuich ten en .Weg m^t Maxico" schreeuwden President Diaz heeft nog een verklaring afgelegd waarin hij de komst der Ameri kaansche troepen toeschreef aan maatrege len. door de Amerikaansche regeering geno men, ter bescherming van de Amerikanen en anders buitenlanders en van de Ameri kaansche bplangen in Nicaragua, tegen de bedreiging van de Mexicaansche overheer- sching in hel land. Na een conferentie met Coolidge verklaar de Rorah echter nogmaals aan de vertegen- wooTdiger9 van de pers. dat de Verenigd? Staten niets te stellen hebben in Nicaragua De president heeft hem niet bewezpn dat de levens en eigendommen der Amerikanen in Nicaragua zooveel gevaar loopen dat Ame rikaansche interventie gerechtvaardigd zou zijn Volgpns zijn overtuiging houdt alleen de macht der Amerikaansche bajonetten hot réirime van Diaz overeind Indien er iemand grondwettig bevoegd i9 tot het president schap. dan is dat Sacaza. BUITEN! AMricry OFMENGD. VADERMOORDENAAR. Te Altenbern (Luxemburg) ontstond een twist in het huisgezin van den voddenraper, waarvan de man zijn vrouw bedreigde De 19-jarige zoon greep daarop een geweer en school zijn vader dood. De moordenaar is in hechtenis genomen. GROOTE BRAND TE NEW-YORK. Volgens een bericht uit New-York heeft een zware brand gewoed op het Gover- norseiland dat dicht bij de haven van New- York ligt en waar een groot soldatenkamp zich bevond. Twintig loodsen, een aantal barakken en nog verschillende andere ge bouwen zijn vernield Vijflien personen lie pen arnstigp brandwonden op. Een menigte van duizenden personen sloe gen het groolsche schouwspel gade De vlammen laaiden op soifimige oogenblikken 50 voet hoog op. Eerst 's avonds laat was men het vuur meester. IN HET HOL VAN EEN LEEUW. Inbrekers hebben Wöers 'agavond de ver metelheid gehad een bedoek te brengen aan een der vijf bekendst* detectives de big five van Scotland Yard, den in specteur Hawkins. Deze was met zijn familie var. huis. De inbrekers, die, naar alle teekenen aanwijzen, overhaast te werk zijn gegaan, hebben een hoeveelheid antiek zilver, bijouterieën en een klein bedrag aan geld meegenomen. MOORD IN DRIFT. In een uit villa's bestaande voorstad van Oslo werd Woensdag een elfjarige jongen, die wegens een lichaamsgebrek door «chool- kameraden eenlaagd werd, zoo driftig, dat hij zijn dolkmes trok en dit een vijftien- ja riger kameraad in de borst stak. Deze, in de hartstreek getroffen, stierf bijna on middellijk. EEN ONPLEIZIERIGE VERGISSING. Vijf bandieten dachten bij Napels twee toeristen aan te houden en hen geld af te persen. Het bleken evenwel twee in burger gekleed' politie-agenten te zijn, die onmid dellijk als antwoord op het verzoek om geld hun revolver trokken. Zij doodden een dor bandieten; een andere werd gewond, terwijl de overigen vluchtten. EEN MEDICUS VERMOORD. Dr. Dorraoy, directeur van het hospitaal in Meknès, in Marokko, is door een be schonken legioensoldaat, die eerst een steen naar zijn auto wierp, met eenige revolver schoten gedood. Het kwam tot eenige incidenten met legmensoldaten. die partij trokken voor hun kameraad, ten gevolge waarvan een aantal arrestaties plaats hadden. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. De volgende zonderlinge geschiedenis vertellen de Berltjnsche bladen. 28 Juli 1918, dus in de laatste dagen van den wereldoorlog, werd de grenadier Kan Schulz, uit Berlijn Lankwitz, aan het westelijk front gedood. Enkele papieren én voorwerpen van waarde, die Schulz bij zich haa ontving de weduwe. Deze hertrouwde in April 1924 en leeft zeer gelukkig met haai tweeden man. Enkele da^en geleden werd de vtouw ontboden op het bureau van de Pruisische verzekeringsbank; men had aldaar eem zoo genaamde invalidenkaart ontvangen op naam van Karl Schulz, die in 1918 was gesneuveld. Men verzocht de vrouw aan het opgegeven adres te gaan constateeren of de man van de ingezonden kaart haar bekend was. De vrouw begaf zich onmiddelltfk naar de nabrj het Stettiner Bahnhof gelegen woning en vond daar haar man, dien zij sinds acht jaar dood waande. De vrouw kreeg een zenuwtoeval, toen zp bovendien nog vernam, dat Schulz reeds gehuwd was, toen bjj met haar in het huwelijk trad. Hg bevond zich thans bij zijn eerste vrouw, van wie hij ook twee kinderen heeft Schulz schijnt op het slachtveld zijn pa pieren en enkele voorwerpen uit zijn bezit in de zakken van een gesneuvèlden kameraad te hebben gestoken en vervolgens te zijfi gedeserteert. Hij zal zich thans natuurlijk voor de rechtbank hebben te verantwoorden. RECLAMF 6355 CHIEF WHIP OP lEDER'S UP) ARDAThf LONDON ZILVER ONTDEKT IN AFGANISTAN. Eraauloos wordt uit Berljjn gemeld, dat er bij den aanleg van den strategischen spoorweg in Afganistan, in de afgelegen dalen vao het gebergte, in Noordelijk Indië zulke groote hoeveelheden zilver, koper en lood zouden zijn ontdekt dat de vestiging van een omvangrijke mijnbouwnijverheia aldaar niet onmogelijk geacht moet worden. SCHIPBREUKELINGEN. De heer en mevrouw Gendle uit Devon- port waren Zaterdag met hun 14-jarige dochter in een open zeilboot van Dartmouth naar Plymouth vertrokken, doch zijn daar niet aangekomen, zoodat men al vreesde, dat zij waren omgekomen. Dit bleek niet het geval. Zij hadden, nadal zij Zondag in het Kanaal heen en weer gedreven waren, Maandagochtend schipbreuk geleden op de Engelsch^ kust. Kustwachters hadden hen gezien, doch later weer uit het gezicht ver loren Woensdacr zag een visscher toevallig een man op de rotsen, die met een jas zwaaide. De kustwacht ging er toen met reddingsmiddelen op uit en bracht de drie schipbreukelingen in veiligheid, die ver scheidene schrammen en builen hadden opgeloopen en vrijwel uitgeput waren. Zij hadden een schuilplaats gevonden in een hol aan de voet van de rotsen, die daar 125 M. hoog zijn. Zij waren nog in het be zit van eenig voedsel, doch hadden geen lucifers, zoodat zij geen vuur hadden kun nen aansteken of vuurpijlen af kunnen schieten om de aandacht te trekken. POGING TOT MOORD. De vrouw van een landbouwer te Seiche- brières, die van haar man gescheiden was, was boos, dat de kinderen aan den vader waren toegewezen en besloot zich te wre ken. Zij kocht te Orleans een revolver en .gaf die aan haar 14-jarigen zoon Robert, wion zij zeide zijn vader te roepen en hem dan dood te schieten De longen riep zijn vader en loste vijf schoten op hem waar van twee den man troffen Deze werd ech ter slechts licht gewond Hij ging naar bin nen. sloot zijn deur en waarschuwde den volgenden dag de politie. De vrouw en het jongetje zijn dadelijk aangehouden en heb ben reeds bekend. EEN ANTI-FASCISTISCHE INKTWERPER Uit Genua wordt gemeld, dat aldaar een jonge uit Catania afkomstige Siciliaan is ge arresteerd. die in het postkantoor twee inkt kokers had geworpen naar het aan den muur hangende portret van Mussolini Het glas brak en het portret werd ernstig be schadigd. DE MACHT VAN HET TOEVAL. In een liefdadigheidsloterij van de brand weer te Boekarest is de eerste prijs, een miliioen lei gewonnen door een Hongaarsch ingenieur, die juist tengevolge van een brand zijn gansche vermogen had verloren. EEN BRUTALE BEROOVING. Op klaarlichten dag is gisteren te Londen een brutale berooving geschied. Een looper van eeD fabriek in Old Stre^ had van de bank de loongelden gehaald en stapte mei zijn tasch, die 450 p. st. aan bank biljetten bevatte, vlak voor de fabriek uit een auto, toen hjj onmiddellijk door twee kereis neergeslagen werd, terwijl vier an deren den portier en een paar voorbjjoangers die ei zich mee bemoeien wilden, afhielden. Een kerel verdween met de tasch in een gereedstaande auto en de vijf anderen ver dwenen in alle richtingen, en, ofschoon ze onmiddellijk achterna gezet werden, ont kwamen ze alle sea. j i ONTPLOFFING IN EEN TUNNEL. Zes werklieden, die gisteren bij Green wich in een tunnel bezig waren me>t boor- werken en in een caisson met samengeperste lucht werkten, zijn tengevolge van eeD nog niet upgeüelderdt- ontploffing, verwond of gedood. Drie man konden na moeizamen artieid bevrijd en naar het ziekenhuis te Greenwich vervoerd worden. De toestand! van één hunner is hopeloos, de beide an deren zijn ar iets beter aan toe. De drie anderen bevinden zich nog in den tunnel en ziji waarschrjnlijk gestikt of wegge slingerd; men heeft ze althans gisteravond niet kunnen bereiken. EEN ONMENSCH. Bij Thorn heeft, naar uit Warschau wordt gemeld. eeD pas uil de gevangenis ontsla gen bandiet. Glowacz genaamd. zijD 70- jarige moeder opgehangen De zes broKlers van den ontaarde boeten iif de gevangenis levenslange kerkerstraffen uit. BELASTING OP HET PAGEKOPJE. De burgemeester van de Spaansche stad Almendrago heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om voortaan hplasting te heffen op het hebben van een pagekopje De raadsleden hehhen de behandeling van het voorstel voorloopig verdaagd Ze willen eerst eens afzien wat het uitschrijven van een schoonheidswedslriid voor het schoonste meisje met lang haar uithaalt Bereikt men daarmee geen succes dan zal hef belasting voorstel ernstig in overweging worden ge nomen. EEN ORKAAN OP KAMTSJATSKA. Uit Kamtsjatska wordt gemeld, dat een hevige orkaaD bet schiereiland heeft ge teisterd. Vijftig visscheisBohepeü wordeD vermist Ook een kustvaartuig, waarop zicb zeventig personen bevinden, is met aangekomen. HERSENGRIEP. Een zestienjarige jongen uit Tboley, die de handelsschool te Neciukirchen (Baar) bezoekt, rerlooi op weg daarheen plotse ling zijn geheugen. Hij wi«t met meer waarheen hij ging. ot wie hij was. Door de politie naar huis gebracht, bleef bij ra een oestand van versuftheid ver- keeren. Men meent hier te doen te hebben met eeD geval van hersengriep, die zich in de streek Neuwkirohen-fcvaarbruehen den laat- sten tijd herhaaldelijk voordoet. TRAGISCHE VONDST. Toen een werkman Woensdagavond naar zijn huis te Clermont-Ferrand terugkeer de, zag hij onderweg het lijk van een man ra de rivier drijven Hij haalde het lijk uit het water en zag tot zijn schrik, dat de doode zijn eigen vader was. Meü veronderstelde, aanvankelijk, dat de man in den- minst \erdwaald was en in de rivier was gevallen, doch de politie heeft ontdekt, dat het lijk wonden ver toonde, zoodat zij aan eeD misdaad ge looft. i VISSCHERSDORP DOOR BRAND GETEISTERD. Het Noorsche visschersdorp Finkkong- jellen, aan de Tana-fjord, is dooi eeD groo- ten brand geteisterd De schade wordt op bijna 200.000 kronen geschat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2