No. 20497 ZATERDAG 8 JANUARI Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws PRIJS DER 4DVERTENTIEN: f SO Cts. per regel. Bij regelabonneraent belangrijk lageren prij9 Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag9 en Zaterdags 50 Ct9., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J 2 35. per week ^0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. de Continental Petroleum Company te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor 2000 liter benzine in het perceel Lage Rijn dijk No. 126. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 752, met aftapinrich ting vóór dat perceel; b. de NV. „Het Motorhuis", om vergun ning tot het oprichten van een ondergrond- sche bewaarplaats voor 6000 liter benzine, met aftapinrichting vóór het psrceel Morsch- singel No. la. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie A No. 1285; c. P Stocken, om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats, voor 6000 liter benzine, met aftap- inrichting op de Voldersgracht, nabij het perceel Voldersgracht No. 23. kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie 11 No. 273-1; d. de Continental Petroleum Company Ie Rolterdam, om vergunning tol het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats van 200 L. benzine in het perceel Boommarkt No. 19, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G No. 1-124, met aftapinrichling voor dat perceel; e. A. J. Vosselman, om vergunning tot het uilbreiden van de wasch- en strijk- in richting in het perceel Utrechlsche Jaag pad No lila, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie O. No. 1079; f. W. S. van der Noordaa, om vergun ning tot het oprichten van een fabriek voor machinale houtbewerking in het perceel Maredijk Nis. 87-89, kadastraal bpkend Ge meente Lpiden. Sectie L No. 512; g. de N. V. Sajefabrieken P. Clos en Leembruggen om vergunning tol hel uibrei- den van de fabriek van wollen garens in het perceel Ververstraat No 8. kadastraal be kend Gpmeenle Leiden Sectie C No. 1855; h de Leidsche Coöperatieve Broodbak kerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit", om vergunning tot hel uitbreiden van de brood- en bpschuitbakkerij in het perceel Haar lemmerstraat No. 214, kadastraal hekend Gemeente Leiden Sectie H No. 2322. Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag 22 Januari e k. 3es voormiddags te hal fel f uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen. dat niet tot beroep gerechtigd ziin zij. die niet overeenkomstig art 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. AUG L. RETMERINGER, Weth lo Burgemeester VAN STBIJEN. Secretaris. Leiden, 8 Januari 1927. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield de heer F. Oudschans Dentz oud- West Indisch ambtenaar te 's-Gravenhage een voordracht over .De kolonisatie van de Portugepsch Joodsche Natie in Suriname en de geschiedenis van de Joden Savanne Het onderwerp dat spreker voor dezen avond had gekozen, sloot feitelijk aan bij dat. hetwelk hij 10 jaren geleden hield voor dezelfde Maatschappij ter gelegenheid van de herdenking van het 250 jarig bpzit dar kolonie Suriname in 1917 nl. „de kolonisa tie van Guyana' In die voordracht had spreker alle kolonisaties ra Guyana behan deld, behalve die der Porfugeesch Jood9che Natie. De vestiging dezer natie verdpelde spreker in drie perioden, n.l. die welke in 1639 reeds bestond, die van 1652 eD die van 1664. Als inleiding ging spreker na hel verdrijven der Jod^n uit Portugal, hun verspreiding over Italië en Nederland en daarna in Brazilië waar zij een goud-D eeuw meemaakten onder Maurits den Bra ziliaan totdat zij ook uit dat land iD 1654 vertrokken, deels naar Cavenne dat in 1656/7 voor epn groot deel door Hollanders voor de derde maal iD bpzil was genomen en waar David Nassy van de vergadering van XIX in 1659 het voorrecht verkreeg om eene kolonie te stichten met den titel van Patroon Toen de Joden en Nederlanders in 1664 door de Franschen werdpn verdreven vestigden zij zich in de destijds Engelsche kolonie Suriname waar de Nederlanders hen drie jareD later zouden terugvinden Na deze dprd° periode kwam spreker tot de eerste vestiging van 1639 welke word! be wezen uit documenten uil den Engelsc.heD Lijd van Suriname over en de eerste huwe lijksinzegening in 1642/3 van den eersten Opperrabbijn, van welk acte een foto ter bezichtiging aanwezig was. Volgens Mr. Bijlsma van het Rijksarchief zou de datum van die huwelijksacte onjuist zijn en Rabbijn R009 bij zijn publicatie van den Hebr. tekst de woorden „en zeventig hebben weggelaten, zoodat het huwelijk eerst in 1713 zou zijü ingezegend. De tweede groep Joden kwamen met Lord Willoughby in 1664 uit Engeland Zij legden plantages aan en werden een blijvend ele ment van de bevolking Nazaten van de eerste kolonisten zijn thans nog in Suriname woonachtig. Vervolgens behandelde spreker de stichting: van de Portugeesch Joodsche Gemeente in Surname iD 1661/2 en haar lotgevallen ontleend aan het door Mr. R. Bijlsma beschreven archief, dat in^9916 vau Suriname naar het Rijksarchief werd over gebracht en andere historische bronnen De privilegiën van 1746 van 1748 en 1754 de laatste door Prinses Anna de Gouvernante goedgekeurd .hun invloed en de rol welke zij speelden, de scheiding vaD de Hongduitsche Joden, de organieke regeling van hun kerk genootschap in 1825 werden alle besproken Van deze merkwaardige vestiging, om dat zij de oudste blijvende vestiging is van Jo den op Amerikaanschen bodem, werd ge waagd van verdraagzaamheid en milddadig heid jegens den medemensrh burgerplicht jegens het land, liefde en trouw aan het Oranjehuis. In het tweede deel zijner rede behandelde spreker de geschiedenis van de Joden Sa- van het dorp door hen gesticht aan de Suriname-rivier een tiental mijlen van Pa ramaribo, waarop zij in 1685 een Synagoge slichlen. welker bouwval nog aanwezig is Spreker gaf een beschrijving van de Joden Savanne, een van 1788 en epn van 1833. een jaar nadat het dorp door brand grooten- deels verwoest werd Tevens van de plech tige herdenking van het lOO-iarig bestaan in 1785. Nog steeds is de Joden Savanne een plaats van bezoek van vele ingezetenen. Meer en meer vervalt de ruïne en er wordt niels gedaan om dit 17e eeuwsche histori sche monument voor algeheelen ondprgang te behoeden. Het gpwezen lustoord van vele vermogende Joodsche familiën, behoorende tot de oud-adelijke geslachten van Portugal, hpt dorp onder zulke gelukkige omstandig heden door een veelbelovend voorgeslacht geslicht, waar de voorzaten van tal van thans Nederlandsche familiën een blijde toe komst van vrijheid, rust en welvaart tege moet gingen, vertoont alleen de steeds meer afbrokkelende ruïne van de Synagoge. Spre ker achl hel een plicht dat die ruïne wordt hersteld Hij vormde tot dat doel een com missie, die pogingen wil aanwenden en geld bijeenbrengen In die commissie hebben be halve spreker zitting de oud-Gouverneur van Suriname G J Staal, Prof. Dr. J. L. Palache, de secrefaris van dp Port. Tsr. Ge meente te Amsterdam A. J. Mendes da Cosla; de Opperrabbijn van Den Haag J Rodrigues Pereira. de heer Sigm. Seligman te Amsterdam Mevr Vas Nunes—Fernan- des, de gewezen voorganger te Paramaribo P. A. Hilfman, de Opperrabbijn van Lon den D, Bueno de Mesquita, terwijl van den Opperrabbijn van New-York nog antwoord wachtende is Ook in Suriname wil men de commissie aanvullen om stappen te doen tol verwezenlijking van h«t doel Spreker ein digde met een gedicht van P. R Roos. voor gedragen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Synagoge op de Joden Sa vanne in 1785. EEN NIEUWE GEMEENTELIJKE STEUNVERLEENING. Door B en W. is besloten de volgende wijzigingen te brengen ra de gemeentelijke Bteunverleeninig: L De eerste keer in elke halfjaarlijksche periode worden de wachtdagen niet door de steunverleening betaald. Moet evenwel een werklooze meer dan eenmaal in een halfjaar wachtdageD maken, dan worden de meerdere w e 1 door de steunverleening betaald. II. Van de gezinsinkorasten der vrouw en(of) de kindereD wordt bij de bereke ning van den steun van de eerste f 3 niets in mindering gebracht. III. Aan werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners die een huis van meer dan f 4 verwonen en die naar het oordeel van B en W.f daarvoor id aanmerkrag komen, wordt van de meerdere huur twee derde vergoed, tot een maximum vaD f 1.50 per week, met dien verstande, dat huur- verhooging na 1 Januari 1927 of het be trekken vaD een duurdere woning geen hoogeren toeslag zal ten gevolge hebben. DE MARKTEN. Aan de Leidsche Kaasmarkt werden in 1926 aangevoerd 5262 wagens (v j. 5007) met 217 271 (v j 202 717) kazen, wegende 1 665 743 (v. j. 1.563.556) KG., waaronder 1342 wagens met 59.048 Leidsche kazen wegende 432 929 K G. Aan de Botermarkt werd aangevoerd 112 515 K G. (v. j. 112.810 K.G.), meest z.g. boerenboter. Aan de Veemarkt bedroegen over 1926 de aanvoeren 49 800 runderen (v. j 48 500). 89 400 schapen (v j. 71 700) 101 200 var kens (v j 109.400), 800 paarden en geiten (v j. 900). Alle markten, met uitzondering van de Brandstoffenmarkt (turf), die terug liep, bleven óf op hetzelfde peil, óf gingen min of meer belangrijk vooruit. Ook de scheepvaart nam toe Cijfers zijn nog niet volledig bekend, doch zullen die van 1925 (aan de toegangen tot het haven gebied passeerden in dat jaar circa 85.000 vaartuigen, metende circa 3.300000 ton) overtreffen. DE BIOSCOPEN. Het City-theater brengt deze week de zelfde hoofdfilm als in de afgeloopen dagen Waar wij de vorige maal in verband met de Nieuwjaarsdrukte van deze film .Op hoop van zegen" geen recensie gaven, moge van dit werk hieronder nog het een en ander volgen Dat „Op hoop van zegen" naar het onsterfelijk werk van Hevermans geprolongeerd i9 moeten worden, kunnen wij on9 opperbest begrijpen De Kniertje- vertolkster bij uitnemendheid, mevr. de BoerVan Rijk is ook als filmactrice be wonderenswaardig. ^aarbij zich het voor treffelijk spel van Geert goed aansluit. Na een uitstekend voorprogramma wordt als eerste hoofdfilm vertoond „Een zoon der Sahara", een belangwekkende episode uit het leven van een woestijnhewoner. waarin in de eerste plaats de schitterende opnamen van de Oostersche natuur afzonderlijk ver melding verdienen. Het Lnxor-theater vangt zijn programma aan met een uitgebreid en actueel Journaal, waarna als eerste hoofdfilm wordt ver toond „Circus lief en leed" de geschiedenis van een armen clown, die de dupe wordt van de geraffineerde gemeenheden van den circusdirecteur. De film geeft ons verder een uitstekenden kijk op het circusleven met al zijn schijnpracht en klatergoud. Al leraardigst zijn ook de opnamen van het gedresseerde paard, dat erin voorkomt. Daarna krijgen wij nog voor de pauze de bekende Hollandsche humorist Bart Elfrink, wiens opkomen een weinig vertraagd werd. doordat eenige ongewenschte gasten door de politie onder gejoel van de overigen, de bioscoop moesten verlaten Deze humorist wist echter, door z'n geestige liedjes, het leed al spoedig te doen vergeten en eenige minuten later zat men. alsof er niets ge beurd was, te zingen dat het een lust was. Wal hij allemaal zong kunnen we niet op noemen, doch een uitzondering willen wij maken voor het lied over „De autoshow", waarbij wij een heusche Fiat auto welwil lend afgestaan door de fa Rooyakkers en Kamsteeg, op het tooneel te zien kregen. Na de pauze „Fan, Fan. la tulipe" (De ridder zonder vrees), een prncHRee Ufa- film. die uitblinkt door den grootschcn on- zet. fiinheid van kleuren en smaakvolle aankleeding. Het Casino-theater trekt deze week weer bijzonder de aandacht en wel hoofdzake lijk door zijn schitterende hoofdfilm „Des duivels circus", waarin de hoofdrol vervuld wordt door de bekende actrice Norma Shearer Dit is weer eens een film van het beste gehalte Ze speelt zich af in bet groote wereld-circus Bomparno Schitterende bal letten. prachtige costuums. hewondprens- woordige slaaltics van Iranpziumwerk hoog in het reusachtig circusgebouw, kortom bet is een film om van te genieten en die den bezoekers nog langen tijd in het geheugen zal blijven Ook het voorprogramma is zeer goed Ten eerste het actueele wereldnieuws; vervolgens de aardige film „De hemelbe stormer". waarin Al Wilson als vliegtuig heid ons een uurtje in spanning houdt. In de pauze bracht de nieuwbenoemde violist Alexander Coret. dien de directie voor het eerstdaags te openen Trianon- theater geëngageerd heeft, op keurige wijze een tweetal nummers ten gehoore. waarin hij toonde een meester op zijn instrument te zijn Het spel was bijzonder goed en kreeg dan ook een warm applaus, terwijl ook den overigen leden van het orkest een woord van lof toekomt. Door den penningmeester van den Leidschen Hout werd een zeer mooie gift ontvangen nl 1500 gulden van de dames P Gisteravond is de 63-jarige mej. Van H., door de hevige mist misleid in de Rijn kade te water gerankt. Een juist passeerende militair slaagde er met veel moeite in haar op den vasten wal te brengen, doch hedennacht is zij in het SiDt Elizabethsgesticht aan de gevol gen overleden. De heer S. J. Esser die gisteren aan onze Universiteit promoveerde lot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, verkreeg den graad cum laude. Gistermorgen werd aan het gebouw „Jeruel", Middelstegracht 3 een bankbiljet van honderd gulden bezorgd voor de ver pleging van de verzwakte kinderen, onder letters A. B Met de tweehonderd gulden van den vorigen dag wekte dit tot nog yan horion. BINNENLAND. Begrafenis te Amsterdam van wijlen rechercheur P. A. Kok. Nienwe plannen inzake de efgen-gebouw- kwestie van Bloembollenculturen. De memorie van antwoord inzake da Kantongerechten etc. Eet rapport van den Nijverheidsraad ovei den toestand der takken van niiverheid in verband met valnta-concnrrentie etc. BUITENLAND. Ontruiming van Hankan door Engelschen en Amerikanen. De Engelschen te Peking verontwaardigd. Borah blijft bij zijn verzet tegen het op treden van de V. St. in Nicaragua. meerdere aanmoediging dit werk voort te zetten; hoe groot ook wekelijks de kosten zijn; Jeruël gelooft te zullen slagen. Het bestuur van bet Kinderzendings- Comitë verzoekt ons mede te deelen. dat op 26 Januari a s in de Gehoorzaal twee zen- din*Tssnmcn''omstcn gehouden zullen wor den. waar de zoo gunstig beoordeelde Suri name- fi 1 m zal worden vertoond Teder die reeds in de gelegenheid was deze film te zien bv op de zending-conferentie spreekt er vol lof over. Des avonds zal de leiding in handen ziin van bet eerelid dr. J. G. van Es. terwijl in beide samenkomsten de heel Rielke. die vele jaren als zendeling der Broedergemeente in Suriname gearbeid heeft, de film zal toelichten. Donderdagavond 13 Januari zal do Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereenigingen weder een Zangereavond houden met 14 der 21 aangesloten vereeni- gingen Daar elke vereeniging 2 nummers ten gehoore zal brengen, i9 het ditmaal een EEN FOTO VAN ONZEN NIEUWEN BURGEMEESTER Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, GISTEREN SPECIAAL VOOR ONS BLAD GENOMEN MET ZITN WELWILLENDE TOESTEMMING NA ONS GISTEREN VERMELD INTERVIEW.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1