VOOR DE HUISVROUW. INDISCHE KRONIEK. DE FONDSENMARKT. Ik ben mijn lezeressen toch zóó dank- baarl Zij helpen mij heusch heerlijk mee! Dat beruchte kleedje van 2 October schijnt wel heel moeilijk te zijn! Steeds krijg ik weer brieven van dames, die er mee tob ben; maar gelukkig zijn er ook een boel, die als zij dan zelf fouten ontdekken, het mij direct berichten. Daarvoor mijn hartelijken dank. Verscheidene dames hadden moeite met te veel ruimte in den rand; nu is er echter een lezeres, die de oplossing vond in de eer ste haaktoer, waar staat: drie lossen één vaste; i iedere breisteek een vaste Zij wil nu drie steken te samen in één vaste doen en heeft dan minder ruimte in den rand en minder garen noodig Het idee van den rand is, dat deze gewoon ruim, dus niet overdreven om het kleedje valt. Ik beveel het de dames aan, om, als haar rand óók te ruim werd, het eens te probeeren op de beven omschreven manier. Er worden oogjes van lossen gevormd, welke lossen, naar mate de rand grootcr wordt, in aantal toe nemen. Er is echter geen kwestie van ver meerdering der vasten. Ik was laatst bij een lieve oude dame, die mij duizend-en-één goede raadgevingen gaf. Dadelijk nam ik mijn notitieboekje en eversharp-potlood, en teekende gauw een en ander voor mijn lezeressen aan. Ze vroeg mij eerst of ik al Habi'-pakjes kende „Nooit van gehoord!" bekende ik. ,,0, die moet je dan eens probeeren!" Zij liet mij zoo'n pakje zien. Er zaten, behalve de ingrediën ten voor een bepaald gferecht en het recept hoe het toebereid moest worden, tien vormpjes in; zij had nu b.v. een pakje voor kaos-soufflés bij de hand. Die worden dan volgens het recept toebereid en in de vormpjes gedaan; daarna schudt men ze er uit in frituurvet en bakt ze De volgende malen koopt men pakjes zonder afzonder lijke vormpjes. Het is een aardig idée. Maar toen moest ik gaan zitten; zij schonk mij met haar lieve wat gerimpelde handen een geurig kopje thee in met een snipje geslagen room in plaats van melk, ook zoo'n feenoegelijke ouderwelsche ge woonte en toen ving zij haar college aan over „antieke praktische wenken." Ik voel de me heusch een vreeselijk groentjel Ze wist alles zoo degelijk en precies wij moderne huisvrouwen leerden de boel vlug cn vluchtig en weten er met al onze theore tische geleerdheid toch eigenlijk maar bitter weinig van afl Er zullen er honderden lusschen u zijn, die zelf de boorden, manchetien en over hemden strijken van hun man Weet u ook hoe u de beste glansstijisel maken kunt? Schaaf 2 decagram stearine zoo fijn moge lijk en meng hier een half kilo van de fijn ste stijfsel door. Dit mengsel moet u aanlen gen met water Wilt u nog fijner glansstijfsel hebben, neem dan 30 gram beste stijfsel, voeg hier bij een gewone eetlepel dextrine, een dito eetlepel witte suiker en een stukje paraffine zoo groot als een nootmuskaat. Los dit alles op in drie deciliter kokend water, roer min stens een kwartier achtereen, en filtreer de stijfsel eindelijk door een linnen lap. Heeft u een theeblad waar een ruit op ligt en vindt u het ook zoo lastig om die ruit op te lichten? Boor er dan een gaatje in, rijg hierdoorheen een eindje koord of sterk lint en u kunt er het glas heel gemakkelijk aan optrekken. U weet toch immers wel, dat u zeli een gat knnt boren in glas? Maak de plek, die u wilt doorboren, vochtig met een mengsel van één deel zuurklaverzout, één deel rood sandelhout, (*t zijn beide poeders) en tien deelen terpentijn. Verhit nu de punt van een geharde stalen boor, doop deze punt in ter pentijn en boor too door het glas. U kunt de boor ook in een oplossing van één deel kamfer en vijf deelen terpentijn doopen. Ik waarschuw u vooruit, dat ik niet weet of alle drogisten nog zuurklaverzout en sandel hout verkoopen. De dame, die mij de advie zen gaf, is tachtig jaar. Zij heeft zelf een alleraardigst oud huis-apotheekje met aller hande mengseltjes, met kruiden en spece rijen, waar nu een massa menschen het bestaan niet eens van welen. Ik raad u daarom aan ook bij oude drogisten-zaken voor de diverse ingrediënten te gaan. Dan wist zij een goed middeltje tegen rimpels in het gelaat. Vermeng twee gelijke deelen boonen- en gerstemeel met een rauw ei Als die massa volkomen hard en droog is, maalt u ze tot fijn poeder en roert ze dan met wat water tot een zalf aan Leg een dikke laag van deze zalf gedurende den nacht op uw rimpels; op den duur zullen zij hierdoor alle verdwijnen. De hui„d wordt weer mooi en zacht. Ziel uw gezicht rood door moeheid, wasch het dan met lauw wa ter, waardoor u een eetlepel brandewijn heeTl geroerd. „Doch," zei mijn lieve gastvrouw, „al die middeltjes helpen niets wanneer een vrouw, wat lekker eten en drinken betreft, met de mannen „gelijk op" wil doen. Daardoor ver dwijnt een schoone gelaatstint en u krijgt haar niet meer terugI" „Maar. mevrouwtje, moeten wij dan vasten en toekijken hoe lekker alles onze. mannen smaakt?" „Neen, kind, maar wees matig! Eet weinig endrink geen of heol weinig alcohol. Al die moderne vrouwen eten veel le veel; zij hebben een luilekker leventje en dat bederft het teint!" Zij had ook een middeltje tegen scheel zien. Dat vertel ik u maar over voor do grap. Onze grootmoeders waren heel sterk in dat soort dingen; doch tegenwoordig is die kwakzalverij verboden u zult dus beter doen het advies van uw dokier te vragen. Zij zei: „leg een dubbel opgevouwen zwart zijden doek op het gezonde oog en bevestig deze zóó om het hoofd, dat zij niet kan ver schuiven en het oog totaal bedekt is. De patient kan dus alleen het zieke oog ge bruiken. Na 14 dagen zal de patiënt niet meer scheelzienI" Is het niet geestig? Alsof dat zoo maar hocus-pocus te verhelpen is! Schimmel is een akelig iets dat weet iedere huisvrouw 1 Het is een gevolg van vocht. Zet i» de voor schimmel vatbare ka mers een open schaaltje met zout. Verversch dit twee a driemaal per week; dan zal hier alle vocht in trekken en uw kleeren, papie ren. gordijnen enz. worden voor schimmel bewaard. zet uw meubels niet te dicht langs de muren; dan voorkomt u schimmelvlek- ken. Zitten zij er echter al in, dan kunt u ze er met petroleum uitmaken. Reizen en trekken Naar de Vorstenlanden Djocja Een Indisch stadje en zijn sfeer. Wij zijn,, zooals men zich uit mijn vorige kroniek zal herinneren, nog altijd gelo geerd in het verrukkelijke bergoord Tjisoe- roepan En wellicht heeft de lezer zich onder mijn bescheiden geleide reeds eenig denkbeeld kunnen vormen van de grootsche natuur der Preanger en tevens ook van de wijze, waarop men in Indië reist voor zijn genoegen, logeert en tochten maakt. Inlus- schen kan zulk een denkbeeld toch voorals nog niet anders dan oppervlakkig zijn en en wij zullen het dus bij dit bezoek aan de Preanger Regentschappen volstrekt niet laten, doch den lezer achtereenvolgens mee- troonen naar nog eenige andere voor ons Europeanen bij uitstek belangwekkende streken van Java, the Wonderland, zooals' de geestdriftige Amerikanen dit groene eiland plegen te noemen. Ik hoop later nog eens een dezer kronieken te wijden aan het toerisme in Indië en zal dan vanzelf het een en ander te vertellen hebben over de wijze, waarop o.a. de Yankees dit land be reizen. Ik wil daarom nu volstaan met te zeggen, dat zij er meestal worden aange troffen, doing Java in three days! Zij plegen dan naar huis tprug te keeren in de waarachtige overtuiging, dat zij the Dutch East Indies hebben „gezien", d w.z. een ge bied ter grootte van zestig maal Nederlandl Wij zullen ons natuurlijk voor een dergelijke reismethode hoeden, doch aan den anderen kant moet worden opgemerkt, dat het Indi sche land eigenlijk overal schoon en belang-- wekkend is. Een doorkruisen van dit land in alle richtingen en een beschrijving van al iet schoone zou leiden tot het ontstaan van een dikken Baedeker, hetgeen zeer zeker ook nie<t de bedoeling dezer kronieken i9. Daarom zullen wij den van ouds beproefden gulden middenweg kiezen. Wij zullen ver onderstellen, dat de lezer en ik nog enkele weken door de Preanger bergen hebben ge zworven, nog ettelijke toppen hebben be slegen, de wonderschoone meren van Tji Panas, Sitoe Tjangkoewang en Sitoe Bagendit hebben bevaren, den wonder- schoonen tocht naar Pameurigpeuk aan de zuidkust van Java hebben gemaakt, de fraaife zoogenaamde Engelsche tuinen op weg naar den Kwah Kamodjan hebben aan schouwd, en dat wij ten slotte op zekeren morgen met droefheid in het hart afscheid hebben genomen van het lustoord Tjisoeroe- pan om te Garoet den express naar Djocja te nemen. Midden-Java, de Vorstenlanden zijn nu ons doel en wij zullen in uiteraard vluch tige reis-impressies ons bezoek aan de sultanstad Djocja en aan dat wereldver maarde bouwwerk, den Boro-boedoer, vast leggen. Wie van Garoet of Bandoeng per trein naar Midden-Java reist, geniet nog eenige uren van den tocht door het geweldige Preanger-berglandschap om tenslotte niet alleen aan de lager wordende heuvelrijen, doch ook aan de gestaag toenemende hitte te bemerken, dat bij het gebied van dit In dische paradijs heeft verlaten voor de lage vlakten van Java, waar hem weer de hitte met al haar ongemakken wacht. Hoe meer wij Djocja naderen, hoe meer onze, aan dacht wordt getrokken door de suikerriet velden Hier komen wij langzamerhand in bet gebied van Java's voornaamste Euro- peesche cultuur, in het gebied van de sui kerindustrie, die. naar bekend zal zijri niet in West Java. doch in Midden en Oost- Java wordt bedreven. In onafzienbare wui vende velden groeit bet suikerriet tot twee maal manshoogte en hooger en als wij onze treinreis maken in het begin van den c&m- pagnetijd, aanschouwen wij hoe de koelies der fabrieken overal in die machtige vel den als pygmeeën tegen de titanen der riet stengels vechten en ze met hun vlijm scherpe kapmessen ten val brengen. In het middaguur, al9 de hier nu weer onverbiddelijke tropenzon haar felste stralen op den*gloeienden bodem brandt, brengt ons de express het station Djocja binnen. Met het gebruikelijke uiterlijk van een reiziger, die een Indische treinreis heeft volbracht, derhalve zeer nat en zeer vies. stappen wtj met onze bagage in een voertuig, dat wij onder de bizarre collectie Indische voer tuigen, die wij tot nog toe leerden kennen, niet hebben aangetroffen. Het is een soort van met twee kleine paardjes bespannen rijtuig, dat het midden houdt tusschen een victoria en een begrafeniskoets Het bezit namelijk aan den achterkant, derhalve ach ter de kap, ongeveer een meter van den een soort van .staanplank. zooals ook onze Ilollandsche begrafenisrijtuigen bezitten In slede echter van onze bekende sombere Hollandsche biddersfiguren, die zich op zulk een treeplank zoo correct mogelijk in evenwicht trachten te houden, dienen deze instrumenten te Djocja en omgeving als staanplaats voor een of twee zoogenaamde katjongs, dat zijn kleine inlandsche knaap jes, die allen dit gemeen hebben, dat zij hoogst onzindelijk zijn. door een minimum van kleeding bedekt zijn en de rapheid be zitten van jonge apen. Zij zijn de helpers van den koetsier, ofschoon het niet duidelijk is waarmee of waarin deze man dient ge holpen té worden. Een inlander, die eenige functie uitoefent, heeft nu eenmaal altijd iemand noodig, die hem helpt. Een chauf feur kan b.v niet zondpr zijn kornet. Deze geeft hem zijn bril aan. drukt op den gummibal van den hoorn, slaat den motor voor hem aan en grinnikt om zijn grapjes. Een Djocjasch koetsier kan niet buiten zijn katjong, al ware het slechts om zijn zweep cp te rapen, wanneer hij die laat vallen of om instemmend te juichen, wanneer hij zijn paarden mishandelt op een wnze. die in Ne derland de heele nationale Dierenbescher ming moord en brand zou doen roepen. Dit vehikel brengt u naar het Grand Hotel, het eenige behoorlijke hotel in deze oude In dische stad en wanneer gij u door een bad, een copieuze rijstlafel en een fiksche siësta weer een ander mensch gevoelt, dan is hp.t oogenblik gekomen om in uw schoon en stijf gesteven witte pak door Djocja te gaan fla- neeren. De lezer zal zich herinneren, dat onze ervaring van Indtsche steden tot nog toe zich bepaalde lot Batavia of liever Welte vreden en Bandoeng. Dat waren moderne sleden vol van lawaai en tumult, auto's en trams, kakelbonte lichtreclames. Djocja zal de eerste Indische stad zijn, waar wij den indruk krijgen, dat er in een Indische 9tad ook inderdaad nog een Indische sfeer mo gelijk is. Terwijl wij door de onafzienbaar rechte laan slenteren, die eigenlijk Djocja's hoofdstraat is, voelen wij waarlijk: dit is Indië. Hier heerscht nog de rustige rust van een doode Indische hofstad, door geen Euro- peesche besognes en daverend gerucht uit haar indolentie gewekt. Hier wandelen met slaligen tred de voorname Javanen en de hofdignilarissen uit den kraton in hun kort donkerblauw jasje (een Etonjasje zouden wij het noemen, ware het niet tot de kin ge sloten met een opstaanden kraag), den sa rong aan den voorkant een weinig opge nomen, de kris achterop de heup half in den gordel. Ook het volk hier in Midden- Java is anders. Hel zijn hier niet de drieste, verbasterde Maleiers van Batavia'9 kust, noch de lachende, luchthartige Soendanee- zen der Preanger, hier ziet men niet in de kleederdracht de kakelbonte kleuren, het zijn hier allen Javanen, gekleed in een haast uniforme doodsche kleur van donker blauw, zoowel de jassen en sarongs der mannen als de baadjes en sarongs der vrouwen. Vooral tusschen deze laatsten en haar ginnegappende, opzichtige Soendanee- sche zusteren bestaat een treffend verschil, niet alleen in kleeding. De vrouw is hier het lastdier. Men ziet haar langs de wegen schuifelen, gebukt onder zware vrachten, welke in een doek of sarong geknoopt op den rug worden gedragen, doch aldus, dat de punten van den sarong over de daardoor geheel platgedrukte borst worden geknoopt. Als de avond valt en de nachtschaduwen aandrijven onder de hoogo waringins, dan behoeft ge van de eindelooze hoofdlaan, die Djocja's hoofdstraat is, slechts eenige passen links of rechts in de zijlanen te doen, die daarop uitloopen, om reeds de stilte te vinden, die eigenaardige stilte van eentonigen krekelzang en hier en daar in de verte het blaffen van een kamponghond, slechts af en toe verbroken door het half onderdrukte krontjong-gezang van een In dojongen of een Indo-meisje hier of daar in een flauw verlicht huis achter veel pal men of varens. Dan loopt ge een tijdlang te dwalen in de beklemmende zwoel voch tige atmosfeer der flauw verlichte lanen en gangen, om eindelijk weer terug te kee ren naar uw uitgangspunt, de eindelooze hoofdstraat, die voert tot aan de poorten van den sultanskraton, waar de grena is voor uw toeristen-nieuwsgierigheid. En van zelf zoekt en vindt ge dan uw toevlucht in de Djocjasche sociëteit, waar rich 't even eens half sluimerende indolente Europee- sche leven concentreert, voor zoover hier van eenig leven sprake kan rijn. Hier vindt ge den gepensioneerden assistent-resident, den cultuurman in ruste, diverse oudere heeren met militaire posturen en gelaten, roestbruin en geelgevlekt door twintig ja ren tropenzon of donkergetint door het In dische bloed Hier riet ge in de nauwelijks verlichte speelzaal aan een eenzaam tafel tje een oude Indische dame baccarat of whist spelen met drie tanige en donkere oude heeren, en op het terras eenige jon gelui achter roode, groene en gele glaasjes stilzwijgend in de duisternis staren. In uw hotel teruggekeerd, werkt ge in de stille, drie kwart leege eetzaal een menu af, waarop onder een ontzettend mooien Fran- 1 schen naam een gewone Indische kip voor komt en erg veel groenten uit blik, en daarna slentert ge voor de digestie nog eens langs de eindelooze lange laan, die nog altijd Djocja's hoofdstraat is, en komt ge ondanks u zelve weer terecht op het terras d*r sociëteit. De secreiaris van de chib, in Indische sociëteiten een bezoldig- do functie, meestal uitgeoefend door een gepensioneerd majoor of controleur van Indischen bloede, die op Java wenscht te sterven, is de eenige bezoeker en de klein ste tegemoetkoming van uw kant is voor den ouden heer voldoende om zijn splitje op uw tafel te laten neerzetten en u den tijd te korten met sterk locaal getinte ver balen. Hij zal u b.v. vertellen hoe ontzag lijk geanimeerd en vol leven het in deze club is in de dagen, dat de beroemde ra ces worden gehouden, hoe dan van heinde en ver suikerraagnaten, cultuurkoningen en geldmenschen, ook steenrijke Chinee- zen de speelzalen vullen en om fortuinen dobbelen, hoe er tot het ochtendgloren wordt gedanst en gezongen. Dat alles is volkomen waar en geenszins overdreven, maar het ;s even waar, dat gij met uw beiden nu de eenige bezoekers zijt en dat ge na uw derde of vierde splitjo nog steeds staart in de duisternissen van palmen en waringins, onder het accompagnement van krekelzangen. Daarom neemt ge tegen het middernachtelijk uur een hartelijk afscheid van uw ouden vriend en ge slentert langs do lange, lage daan naar uw hotel. D. B. Het nieuwe jaar werd ten onzent ter beurze opgewekt ingezet, meer op grond van het algemeen© vertrouwen, hetwelk men 'in dit nieuwe jaar stelt, dan wel naar aanleiding van bijzondere factoren. Met be trekking tot do vooraanstaande bu.tenland- sche fondsencentra kan van oen soortgelijke gunstige stemming geon gewag woruen gemaakt Noch te Neiw-ïork, noch te 1 Londen, evenals to Berlijn, begon het nieuwe jaar in eon geanimeerde stemming. Berlijn opende don eersten dag met een reactie, welke zich in de daarop volgande dagen zelfs nog ©enigszins accentueerde. Men ging algemeen er too over om winst posten te liquideoren en in sommige ge- vallen was het zelfs noodzakelijk om tot verkoop over te gaan om over do noodige vlottende middelen te kunnen beschikken. Do koers verlagingen liepen uiteraard nogal uiteen en beperkten zich niet uitsluitend j tot enkele specialiteiten, maar troffen de gansche fondsenmarkt. Uiteraard waren het echter industrieel© waarden, welke het meest onder deze tijebiijke reactie te lij den hadden. Inmiddels werd op het ver laagde peil wederom een aanzienlijke hoe- veeineid materiaal teruggekocht, hetgeen aan do markt den nood .gen steun verlewde. Ook ae New-Yorksche beurs opende met een daling als gevolg van omvangrijk aan bod, hoewel naderhand ook hier e.n ver- botering te constateeren valt. Tengevolge van de groot© toeneming der makelaarsvoorscnot- ten en do berichten omtrent Mexico en de teleurstellende uitkeering der Aichison To- peka, ontwikkelde zich m belangrij.ee mate aanbod, dat noch door do ruime gelumarkt, noch door de algemeen gunstige oenciiiea omtrent handel en industrie kon worden gestuit. Hierbg speeloen ook een groot© rol de actie van de baisse-speculatia het geen het herstel meer of minder bemoei lijkte. Naderhand bewerkten pool-oankoop.n toch een hersteJ. Op de Farysche beurs was de stemming aan\ankelyk wyfelena, op sommige uagen zelfs eenigezins gedrukt. Over hot geheel genomen echter viel de situatie tensiotte toch nog mee. In houfuZaak moet de oorzaak van dezen minder geanimeerden aanvang in locale factoren worden gezocht en gojnsziins in de algemeene vooruitzichten. Deze zijn voor hov nieuwe jaar 192f alleszins gum-ug. Dit blykt o. m. uit verschik enne feiten. Zoo is te Berlyn het particulier disconto wederom verlaagd tot 4.5 pet. Zoo geven voorts de Amerikaansche staatsfinanciën ean aanzien lek hooger schaWist-surplus te z.en over het jaar 1925-'26. Het surplus bedraagt 225 millioen dollar, hetgeen 125 millioen meei bedraagt'in de overeenkomstige periode 1924-'25. Interessant is wat de bekende Moody's Investors Service publiceert over de finan- cieele hegemonie van Londen en New-lork. Het afgeloopen jaar 192ó bracht voor het eerst wat New-Ï'ork betreft een grooter bedrag aan nieuw verstrekte middelen op langer termijn. Tot nu toe stond Looden aan de spite, wat de kapitaalmarkt betrof. Thans schynt bet overwicht naar New- York te zijn verplaatst en de tijd zal moo- ten leer en in hoeverre dit verplaatste over wicht van duurzarnetn aard is. Ten aanzien van Londen en New-York herhaalt zich hetzelfde als hetgeen gescüied is in het Napoleonitische tydperk ten aanzien van Amsterdam en Londen. Door de continentale oorlogen werd het financieele overwicht verplaatst van Amsterdam naar Londen. Moody's Investor Service schat het bedrag, hetwelk door Amerika in het buitenland is belegd op het ednde van 1926 op 13 milliard dollar tegen een bedrag van amper 2.5 milliard in 1913. 7 Januari Londen 12.12 3/4 Berlyn 59.35 Pargs 9.86 Brussel 34.76 New-York cable 2.50 3/8 Het nieuwe jaar bracht voor de va lutamarkt weinig belangrijks. De speculatie beweegt zich binnen enge grenzen, hetgeen zeer verklaarbaar is» gezien de geringe mogelijkheden, welke de valuta-markt thans voor de speculatie biedt. De omzetten zijn zeer gering. Vraag bestaat er zoo goed als niet en zelfs in courante valuta's, zloo- als bijv. Oslo is geen bedrag van eenig© be teekenis onder te brengen. Fransche francs zyn de eenige soort, waarin iets omgaat, doch aangezien de ontwikkelingsmogelykheden hier al zeer on zeker zyn, is men over het algemeen ge reserveerd. Naar thans verluidt, zou do Fransche regeering thans geneigd zyn aan een verdere rijzing paal en perk te stellen en in het belang van den handel zelfs mee te werken aan gelimiteerde daling. Offici- eele berichten dienaangaande ontbreken, zoo dat men goed doet een en ander onder voorbehoud te aanvaarden. Wat nu de locale fondsenmarkt betreft, de beurs is het nieuwe jaar in een zeer op gewekte stemming ingegaan. Er heerschte een zekere mate van vertrouwen in de naaste toekomst en over de gansche linie van de markt viel er vraag te constateeren, grootendeels afkomstig van de zijde van het publiek Voornamelijk voor beleggings doeleinden werden tal van kooporders ge geven, zulks in verband met het feit. dat thans na de jaarswisseling wederom een zekere geldruimte heerscht. De belangstel ling voor beleggingswaarden concentreer de zich voornamelijk op buitenlandsche fondsen, zooals Fransche sporen, voorts vooral op de Duitsche obligaties, waaronder met name Rhein-Elbe-Union en Ver. Stahl- wereke, verder diverse stedelijke leeningen de aandacht trokken. Ook Belgische obli gaties ondervonden een meer dan gewone mate van interesse. Dientengevolge noteer den de prijzen van onderscheidene dezer soorten zeer vast. Wat de binnenlandsche beleggingswaar den betreft, deze stonden in belangstelling eenigszins op den achtergrond. Nochtans was het koersverloop hier prijshoudend Intusschen is de technische positie van de beurs in de laatste weken sterk verbeterd. Het aanbod is verreweg in de minderheid gekomen, waartegenover zich een zekere cortstante vraag heeft ontwikkeld. liet ma teriaal bevindt zich in vaste handen, welke niet geneigd schijnen zich op het eerste het beste gerucht ervan te ontdoen. Ontegen zeggelijk kan worden geconstateerd, dal het publiek blijken geeft van ondernemingszin. Dit komt lot uiling in het feit, dat bijkans alle afdeelingen in de afgeloopen week zijn begunsligd. De beurs schijnt zeer gevoelig te zijn voor goede berichten pn reageert schijn, baar vlug op slimuleerende factoren. Ook dit wijst op een veranderde mentaliteit, waar in dp laatste weken van het oude jaar de beurs in een zekere lusteloosheid bleef volharden, ook ondanks gunstige berichten. Wij zouden de situatie niet juist verge ven. wanneer wij onvermeld lieten, dal het verdere verloop der beurs wat mindpr leven dig is geweest dan de aanvang. Er hadden hier en daar eenige winslnemingen plaat9, schoon de algemeene grondtoon een gun stige bleef. In den beginne liep er een gerucht, dat de Amsterdam Bubbcr een interim-dividend zou uilkeeren. Het schijnt echter, dat zulks niet in de bedoeling ligt van de directie. Al'hnns. naar zij zich heeft uitgelaten, acht zij den tijd hiervoor nog niet gekomen. Rnbherwaarden waren uiteraard gunstig gedisponeerd, al was het alleen maar op den hoogeren prijs, die Londen in den be ginne noteerde n.1. 1 sh 71/* Ook de hoo- gere lermijnprii'/en van New York werklen I slimuleerend. Naast rubbers trokken ook thans Tnhakken epnige belangstelling, welke voor vrijwel alle soorten gevraagd waren. Elijkhaar geldt de overweging, dat de kwa- lileif der tabak nogal zal meevallen en riien heeft dan ook ten aanzien van de a s in schrijvingen gunstige verwachtingen Fenig© vraag bestond alfhans tijdelijk, voor Be- soeki Tabak in verband met den verkoop van het erfoneh'sperceel Het bedrag, dat hier voor ontvangen wordt, wordt hesleed voor een exlra-aflossing van de 8 pCt. obli- galie-ieening. In den oliehoek waren aanvankelijk Olies gezocht (ex dividend) hoewel naderhand in verband met de hetere notepring van francs eenig aanbod nlaMs bad. Te Londen liep bet gerucht dat de Shell tot een nieuwe emis sie zou overgaan in de verhouding van 1 3. Suikerwaarden doorgaans prijshoudend, met op hot einde der week een lichte reac tie. OVpr het geheel genomen blijkt de be langstelling voor suikerwaarden van be scheiden omvang. In den hoek voor industrieele waarden ontwikkelde zich eenige vraag naar Stokvis- aandeelen in verhand met de betere positie dezer onderneming. Turgens aanvankelijk evenzeer onloonend Kunsfzüde aandeplen aanvankelijk prüshoudend. liepen nader hand terug. He' hliikt dat de invoer in do Ver. Staten in November la^er is cewepst, schoon nochtans dp eersfp elf maanden van 1926 een honger cijfer fp zien geven dan in de overeenkomstige neriode van 1925 Tn- tusschen Nederland bliiff nog slepd9 aan de spits. Tn Dnitschland overweegt men epn prijsverlaging, hopwel 'hans «schim' herinten te ziin om hiertoe voorshands nog niet over ♦e gaan. Geld op prolongatie 31/* pCt. 6 pCt Nederland 1922 5 pCt Nederland 1918 41/» dCI Nederland 1916 6 pCt. Oost-Indië 1922 A Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned Handel Mij. Holl Kunstzijde Jurgens gew aand. Mapkubee Ned Kunstzijde Philips Gloeilampen Redjang Lebong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Kon Petroleum Nedprl Scheepvaarf-Unie Holland Amerika Lijn Mij .Npdprland" Cultuur Mij Vorstenlanden Rrjn^-'isvpr A'riclerdam Deli-Batavia Mij. Deli Ml) Senembah Tabaks-Mij Arendsburg Tabak Mij Amsterdam Rubber Hossa Rubber 7 Jan. 106 101% 10 1034 162 2484 159 76 1774 78 180 285 221 421 189 385 182 62 1744 183 92 463 4 64 424 602 3314 471 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11