GELDKONINGEN. No. 20493 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 Januari Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. 1 Aspirin GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. DE RIJWIELBEI. ASTIN G, 'Verzocht wordt er de aandacht op te Vestigen, dat na 6 Januari de controle op de uitvoering der Rijwielbelastingwet wordt hervat, zoodat op dien datum de rijwielen van belastingplaaljes moeten zijn voorzien. DE ZOMERDIENST DER SPOORWEGEN. De Zomerdienstregeling op de Neder L Spooi wegen zal 15 Mei in werking treden. EEN SPOORWEGMUSEUM. Naar „Het Centrum" verneemt, heeft de directie der NederLandsche Spoorwegen be sloten tot oprichting van een Spoorweg^ museum over te gaan. Als directeur noemt het blad de heer G. van Vloten, ttmns oom- nu ee bij de hoofdboekhouding. N1JVERHEIDSRAAD. De Nijverheidaraad heeft in zijn laatste vergadering bij monde van zijn voorzitter hartelijk afscheid genomen van de heeren A. Spanjaard en A. Goedewaagen Jr., die in 1927 geen deel van den Raad meer zullen uitmaken en hen bedankt voor al hewgeen zij als lid van den Raad in het belang van de Nederlandeche industrie hebben gedaan. In plaats van den beer Spanjaard, die zes jaren lid en daarvan het grootste gedeelte tevens waarnemend voorzitter van den Raad is geweest, is als vertegen woordiger van het Verbond van Neder landsche Werkgevers aangewezen de heer H. P. Gelderman C M.zn., lid der firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldcnzaal. De vacature, ontstaan door het aftreden van den beer Goedewaagen, zal door den heer N. C. F. van Ginkel, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Grofsme derij, te Leiden worden vervuld, gelijk reeds gemeld. Naar aanleiding van een onlangs in dagbladen verschenen bericht, dat een nieuwe Tariefwet voor Nederlandsch-lndiè wordt voorbereid, heeft de Raad zich ge wend tot den Minister van Koloniën mek het verzoek, om te willen bevorderen, dat de Raad met het oog op de groote daarbij betrokken belangen van de Nederlaudsche induetrie, die immer? een groot deel barer productie naar Nederlandsch-Indië expor- eert, tijdig in de gelegenheid worde ge steld, zijn oordeel over dat wetsontwerp san de Nederlandsdh-Indische regeenng kenbaar te maken. Voorts heeft de Raad de aandacht van den minister van Waterstaat gevestigd op de ondanks de aangebrachte verlaging toch nog zeer hooge tarieven voor het gebruik van intercomQiunaie telefoonlijnen. Daarbij heeft de Raad er op gewezen, dat, indien het Rijk uit overwegingen van algemeen staatsbelang een bepaald bedrijf meent te moeten monopoliseeren, voor de door zulk een bedrijf te verleenen diensten geen groo- ter vergoedingen mogen worden gevraagd dan die. welke noodig zijn. om de kosten daarvan te dekken en desnoods een kleine reserve te maken. Immers dient het bedrijfs leven in de gelegenheid te worden gesteld, om op de meest billijke wijze gebruik te ma ken van de vindingen op het gebied, dal zulk een bedrijf beheerscht en zulks te eer der. daar verschillende ondernemingen voor de uitoefening van hun bedrijf die vin dingen onmogelijk kunnen missen en dus verplicht zijn elk bedrag daarvoor te beta len, wat er voor wordt geëischt. Voor die bedrijven beteekent een te hoog tarief het opleggen van oen onbillijke belasting. Op deze gronden heeft de Raad de invoering van een matig tarief voor het gebruik van intercommunale telefoonlijnen bepleit. SPOORWEGPERSONEEL. De personeelraad bij do Ned. Spoorwegen heeft aan de directie der Nel. Spoorwegen medegedeeld, dat hg geen bezwaren heeft, dat bij den algemeenen dienst de mogelijk heid wordt geopend om ambtenaren, aan wie onder de leiding van den betreffenden afdeelingschef oen administratieve taak van meer betcekenis is opgeiragen, te benoemen tot hoofdcontroleur, welke functie bij den dienst van weg en werken en de reken kamer reels bestaat en in loonschaal 18 is ingedeeld. NED. GEDISTILLEERD IN FRANKRIJK. Uit Parijs meldt men aan het „Hbld.": De Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parijs hield zich reed3 sinds eenigen tjjd, in overleg met de legatie, bezig met pogingen, opnieuw vrijheid van invoer te verkregen voor Nederlandsch gedistilleerd, waarvan de invoer in Frankrijk sinds epnige jaren verboden is. Deze pogingen zijn thans met succes be kroond. De Fransche regeering vindt goed, dat voortaan de invoer opnieuw zonder formaliteiten zal geschieden, totdat het totaal van den invoer in 1913 is bereikt. Het desbetreffende decreet zal vermoede lijk Woensdag in het „Journal Officie!" worden gepubliceerd. UIT NED. OOST-INDIë. DE OPSTAND OP SUMATRA. BATAVIA, 3 Jan. (Aneta). Uit Padang wordt het volgende volledige relaas van de gebeurtenissen in die streek geseind: In den nacht van 1 op 2 Januari werd het kampement veldpolitie te Moearaklaban aangevallen door vijftig rooden, die een deel waren van een bende van tweehonderd man, die het voornemen hadden Sajahloento af te loopen. De aanval werd afgeslagen. Versterking in auto's uit Sawahlocnlo kreeg aanraking met een ander deel der bende van veertig man. die langs een ravijn op trokken De bende werd terstond aangeval len en vluchtte met achterlating van twee dooden en een gevangene. 's Nachts drie uur kreeg politie, die een tunnel bewaakte, contact met rooden. die langs den weg Sawahloento trachtten te I bereiken. De telegrafische verbinding met Siloenkang is verbroken, 's Morgens vroeg rukte de assistent—resident van Sawah loento op met 31/» brigade veldpolitie naar Siloenkang, alwaar zestig man op het sta tionsemplacement werden aangetroffen. Zij werden aangeroepen, ten einde te onderzoe ken of het goed, dan wel kwaad volk was. De bende bleef bij het station staan, waarna de assistent-resident omzichtig de spoorlijn naderde. Ongeveer op twintig meter af stand deden twintig personen een aanval met blanke wapens. Onzerzijds werden twee mannen van de veldpolitie met paranghou- wen niet levensgevaarlijk gewond. De tegen partij kreeg zeven dooden. De rest is gedeel telijk gevlucht, gedeeltelijk gearresteerd. De inventaris van het station wa9 vernield. De slationSchefswoning was met bommen ge worpen en is daarna afgebrand. De stations- I chef is niet gedeerd. De hulppostcommies is gevlucht en is nog niet gevonden. Te Siloenkang is de spoorbaan versperd, een trein werd gedwongen terug te keeren. De telegraaflijn op de grens van Solok en Tanahdatar is doorgesneden, maar werd in den loop van den dag hersteld. De wonin gen van den assistent-resident en van den oppasser van den Pengoeloe zijn vernield. De inwoners zijn gevlucht, 's Morgens om halfacht is een omnibus uit Tandjong Am- paloe, waarop een roode vlag door den de- mang voor het kampement van de veldpo litie te Moearaklabang gedwongen te stop pen. Dé inzittenden, de hoofdaanleggers Da- toekbidjo en tien anderen, allen gewapend, waaronder twee met Beaumontgeweren, werden allen gearresteerd. De verbinding met Sidjoengdjoens is verbroken, waarop de assistent-resident van Sewahloento trachtte met den trein Moeara te bereiken. Bij den uitgang van den tunnel is hij gestuit op 20 met klewangs gewapende personen, waar van er 12 werden gearresteerd. De rest is gevlucht De ass.-resident werd na het doorrijden flink beschoten, het vuur werd beantwoord. Twee K M. verder bleken alle laschplaten van de rails los. Het kampong hoofd te Padang-Sihoesoek is vermoord PALEMBANG* 3 Jan (Aneta). De organi satie voor een verzetsbeweging in Zuid- Sumatra is ontdekt. Tien personen zijn ge arresteerd, waaronder een gemeenteraads lid. Het bestuur beheerscht den toestand. PADANG. 3 Januari. (Aneta). Het volgen de kan nog medegedeeld worden: De zoon van den stationschef te Siloengkang is zwaar gewond. Tóen de assistent-resident van Sawah Loentoe na het wegbrengen der gewonden en gevangenen te Siloengkang te rugkeerde, trof hij bij de grens circa dertig personen, die, na gesommeerd te zijn. met opgeheven handen stuk voor stuk naderbij kwamen. Toen de eerste halverwege gena derd was. maakte hij een beweging tot aan vallen, waarop hij werd neergelegd. Op het lijk werden eén browning en een zak ko gels gevonden. De Europeesche wegopzichter Leurs is op beestachtige wijze in zijn huis vermoord; zijn vrouw en kinderen zijn ongedeerd. Vier onderwijzers van de gouvernements- school zijn vermoord Hun gezinnen zijn in veiligheid gebracht. De vrouw van een der onderwijzers werd in het gelaat gewond. Ge heel Siloengkang is door de mannelijke be volking verlaten. Tot Zondagmiddag 3 uur had de tegen partij zeventien dooden. De geheele streek van Soengeilassie tot Sidjoengdjoeng is in opstand. Zondagmiddag vertrokken drie brigades militairen uit Padang Padjang in auto's naar Sawahloentog. In de eerste auto zat luitenant Simons naast den chauffeur, drie militairen zaten achterin. Op de brug van Papangsibosoek werd de auto zwaar beschoten, waarbij de heer Simons sneuvelde. De derde brigade, ongeveer een half uur later aankomende, heeft twaalf aanvallen doorstaan: onzerzijds zijn geen verliezen. De tegenpartij heeft acht dooden. Er werden vier gevangenen gemaakt. Volgens een ontvangen verbetering is niet de woning van den assistent-resident te Siloengkang, doch die van zijn klerk ver nield. RECLAME. pdoef zich weer gelden! 0 Wij wachten echter niet. tot- i jfj dat de ziekte uitbreekt, maar ff wapenen oni, om het eerste het |l beste verschijnsel te bestrijden; j p dal moet ons wachtwoord zijn. j ff Onze helper daarbij zijn de tabletten 0 0 Devanoudsbekende Aspirin- I ff tabletten voorkomen en genezen j P hoofdpijn en verkoudheden; j ff bij rechttijdig gebruik verhin- i ff deren zij het uitbreken van griep. j Men eische steeds de origi- ff neele verpakking met oranje f I band en het Bayerkruis. 6183 CORRESPONDENTIE. H. H. Correspondent»";! worden verzocht ten spoedigste hnn berichten-nota's over i het afgeloopen kwartaal in te dienen. Een kijkje in het pittoreske, oud industriestadje Augsburg in Beieren. EEN REEDERIJ-ONDERNEM1NG GESLOTEN. De Reederij-Maatschappij „Scheveningen" heeft naar het (Haagsche) „Volk" verneemt, de vorige week al haar personeel ontslagen, waarna de onderneming gesloten is. De maatschappij beschikt over 15 schepen, waaronder 4 motortoggers. De slechte uit komsten der haringvisscherij in 1926 en vorige jaren moeten tot dit besluit aanlei ding zijn geweest. Het zou in de bedoeling liggen alles te verkoopen. GEEN SLEEPBOOTEN IN SCHEVENINGEN Gemeld wordt* Daar de sleepbootdienst Fop Smit en Co. de contracten met de Sche- veningsche reeders heeft opgezegd en de reeders niet bereid waren te contracteeren op de condities van den sleepbootdienst, zijn de sleepbooten gisteren naar Rotterdam ver trokken. De motorlogger 45 P.K. Sch. 81, schipper J. Westerduin, van de N B. Vrolijk, sleepte gisteren 6 loggers naar zee. DOOR EMOTIE OVERLEDEN. De 78-jarige mevr. W. te Rijswijk, die de vorige week door het omvallen van een petroleumkachel in haar woning brand kreeg, is 31 December j.l. ten gevolge van de doorgestane emotie overleden. DIEFSTAL AAN BOORD. Gisternacht omstreeks halfvier werd de politie ervan in kennis gesteld, dat te Vlaar- dingen op het in de Vulkaanhaven liggend Engelsche stoomschip ..Queensworth" door drie personen, vermoedelijk Spanjaarden, een bedrag aan geld van 20 pond sterling is gestolen. Zij bevonden zich in de hut van den kapitein. Toen deze binnentrad nam het drietal de vlucht. De tweede stuurman Kowell zptte de indringers nog na. doch hij #slaagde er niet in hen in te halen. Een hun ner loste op zijn vlucht eenige revolver schoten in de richting van den Engelsch- man. Tot dusver is van het drietal nog geen spoor ontdekt. VIJF VLIEGEN IN EEN KLAP. Een aulobusbestuurder te Delft kreeg gis teren niet minder dan vijf bekeuringen ge lijktijdig en wel voor de volgende feiten: le. hij had geen signalen gegeven toen de veiligheid van het verkeer dit vorderde; 2e. hij had niet gestopt op het bevel van de politie; 3e. het nummerbord op dö autobus wai onleesbaar aangebracht; 4e. de autobus bezat een onvoldoende signaalhoorn; 5e. de overtreder was niet in hel bezit van een geldig rij- en nummerbewijs. EEN VERVALSCHTE POSTWISSEL AANGEBODEN. Aan het bijkantoor der posterijen op den Amstel, hoek Heerengrachfc te Amsterdam, is gistermorgen een postwissel aangebo den, die een bedrag f 19 aangaf. Dc post ambtenaar ontdekte, dat het oorspronke lijke bedrag was veranderd en dat het vermoedelijke tegoed f 10 had bedragen. Toen de aanbieder werd uitgenoodigd bin nen te komen en begreep, dat zijn verval- sching was ontdekt, nam hij de vlucht. Hij werd dadelijk nagezet en op den Amstel door twee schippers gegTepen. De nog jonge man werd aan de politie overgele verd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gisteren is op den onbewaakten over weg te Rande bij Deventer een boerenwa gen, bespannen met twee paarden, door een motorwagen op de lijn ÓlstDeventer gegrepen. De wagen werd gedeeltelijk ver nield. De bestuurder viel van den wagen, doch kreeg geen letsel. Ook twee andere personen, die op den wagen zaten, bleven ongedeerd. BOTTER OVERVAREN OP DE ZUIDERZEE. Gisternacht is op de Zuiderzee ter hoog te van Oterleek de Volendammer botter G.D. 24, schipper J. Koning, door de stoomboot „Drachten I" overvaren en ge zonken. De bemanning wist zich op de stoomboot in veiligheid te brengen. Het wrak, dat gevaarlijk voor de scheep vaart ligt, is door het Rijksbetonnings- vaartuig van een wrakboei voorzien. RIJWIELONGELUK. Toen de gebroeders P en M. en P. en J. v. S. per rijwiel van Helvoirt naar Nieuw kuik reden kwamen zij bij Cromvoirt een rijtuig tegen. P P. zag twee lichten en meende dat het fietsen waren waarvoor hij tusschen beide lichten door wilde rij- Geautoriseerde vertaling naar hef Engelsch ▼an E PHILIPS ÖPPENHEJM door W. M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. 31) „Ik weet niets van dat alles," antwoordde hij glimlachend „want je bent een aardig meisje. Maar aan den anderen kant ben ik natuurlijk blij te hooren, dat je nasporingen wat die dan ook betroffen, lol een eind zijn gekomen. Je kunt me er over vertellen of niet, precies zooals je wilt. Misschien ben ik in staat je te helpen. Mischien zou je h-ri graag vertellen willen. Zoo niet. dan is het ook goed." Het viel haar moeilijk, bijna onmogelijk, wat le zeggen Hij scheen zoo zeker van zijn zaak. zoo volkomen overtuigd, dat er nie:g was. dat hen bij mogelijkheid kon scheiden. „Maar u begrijpt het niet." probeerde zij te zeggen. „Ik ben heetemaal niet het soort meisje, waar u mee zoudt moeten trouwen. Ik ben heel. heel arm en ik ben hierheen gekomen omdat ik 't vertrouwen, dat in mij gesteld was. beschaamd heb en om (e pro- beeren iets terug te stelen, dat door mijn zorgeloosheid is verloren gegaan. Ik kan wel in de gevangenis komen voor wat ik probeer te doen. Allerlei dingen kunnen er met me gebeuren. U hoorde niets met mij te maken te hebben." Hij glimlachte en liet zijn hand weer voor een oogenblik op haaj* smalle witte vingers fusten. „Klein meisje," zei hij. „ik geloof in je en dat is genoeg. Ik zal morgen voor een „spe cial licence" zorgen. Zij begon opeens zenuwachtig te lachen. „Vergeef me," zeide zij, terwijl zij kaar oogen afdroogde, „maar bij ons in New York noemen ze Engelsehen langzaam. Hoe durft u over een special licence" pralen, als ik u gezegd heb, dat ik er niet aan kèn zelfs niet wil denken, u te trouwen." Hij keek haar plotseling 9cherp aan. „Is er iemand anders?" vroeg hij ernstig. Zij was genoodzaakt, de waarheid te zeg- gen. „Neen. er is niemand," zeide zii „Goed," zei hij, „dat dacht ik wel. En als ik vragen mag. is er eenige andere reden, waarom je niet met me trouwen wilt?" „Ik ik geef niel genoeg om u," bracht zij stamelend uit. „Dat zal je heel gauw wel doen." zei h'.j geruststel lend Ik kan mezelf heusch heel aangenaam maken. Natuurlijk weet ik wel, dal ik je wat stormenderhand verover, maar ik ben niet van plan, je alleen te laten in een vreemde stad en je toe te slaan op een melodramatische manier verstoppertje te spelen. Je heeft dal niet te doen. Virginia. Ik ben zoo rijk. als je maar wenschen kunt en als iemand in Amerika onder je zorgeloos heid geleden heeft, dan geloof ik. dat ik dat beter voor je goed kan maken dan jijzelf, als je probeert, de wetfpn van dit land te for- ceeren Je weet. lieveling, ik ben niet nieuwsgierig maar ik geloof werkelijk, dat je beter deed, me er alles van te vertellen. Letterlijk„speciale vergunning", n.l. een wettelijke vergunning om dadelijk It trouwen. Het zal alles zooveel gemakkelijker maken." Zij schudde het hoofd. „Het geheim is 't mijne niet," zeide zij, „en bovendien is het gevaarlijk. Degeen, die het stuk heeft, dat door mijn zorgeloosheid gestolen is en dat ik wil. trachten terug le krijgen, is ieder oogenblik in levensgevaar." Hij glimlachte wat ongeloovig. „Dat kan nu allemaal wel in New York,' zei hij. „maar hier in Londen gebeuren zulke dingen niet. Hier moet ieder zich aan de wet houden, want we hebben een onomkoopbare politie." „U begrijpt hel niet," zeide zij treurig. „Dit is werkelijk iets reusachtigs." „Kan je dat stuk of wat het dan ook is, niet koopen? vroeg hij. „Of liever, kan ik 't niel voor je koopen?" Zij schudde het hoofd. „De man. die het heeft, weigerde een mil- lioen er voor," zeide zij eenvoudig. „Werke lijk, ik moest u er niets meer van zeggen. Toe. mijnheer Mildmay „Guy," viel hij haar in de rede. „Guy dan." vervolgde zij, met iels, dat heel veel van een blos had, „vergeet alles wat u tegen me gezegd hebt, tenminste voor het oogenblik. Misschien later, als dit alies voorbij is „Dan heb je me niet meer noodig," zeide hij. „Het is juist nu. dat je behoefte hebt aan iemand, om je ter zijde le staan Je bent te jong en vergeef me. lieveling, te een voudig, om met zulke dingen te maken te hebben. al9 die waar je over spreekt. Er is maar één manier om je werkelijk Ie bescher men en dat is. dat ik morgen voor een „spe cial licence" zorg. „O, daar moet u niet over pralen, zelfs niet over denken, wierp zij tegen, het is onmogelijk," „Neen, dal geloof ik niel!" antwoordde hij. ,K,om, laat ik je een glas van mijn wijn geven, je ziet er werkelijk allerverdrietigst uit. Dat is goed. drink het heetemaal leeg," liet hij er op volgen, toen zij een,klein slokje nam. „Vertel me nu, wat ie van plan bent den verderen avond te doen." „Ik ga probeeren, het leven te redden van den man. die het stuk heeft, dat mij ontsto len is," zeide zij. „Misschien is het mogelijk, dat ik het dan terug krijg." „Mag ik mee?" vroeg hij. „Zeer zeker niet!" antwoordde zij. ,.U hoort u met zoo iels niet in te laten en bo vendien kan het mijn kans van slagen te niet doen." „Je bent niet aanmoedigend," zei hij. „In ernst. Virginia, laat mij mee gaan." „Neent" antwoordde zij. op de klok kij kend, „en ik moet over een paar minuten weg." „Je hebt nog niet gezegd, wanneer je met mij trouwen wilt," herinnerde hij haar. Zij keek hem wanhopend aan. „O toe, wees niet dwaas," zeide zij. „Ik kan niet met u (rouwen, ik kan nooit met u trouwen. Ik heb u dal al gezegd, zet het toch uit uw hoofd. Ik moet nu gaan en wij moeten elkaar" haar stem trilde een wei nig „vaarwel zeggen I" „Dat moeten wij stellig niel!" antwoordde hij. „Geef je een beetje om me. Virginia?" „Misschien wel." stamelde zij. „Dat dacht ik wel," fluisterde hij, glim lachend. Tenminste, ik hoopte het. Dal be slist alles. Virginia. Je hebt niet de minste kans weer van me af te komen. Je moet er nu maar aan wennen, om mevrouw Miid- may te worden, zoodra ik die „special licence" krijgen kan. „U bent een onmogelijk mensch," ver klaarde Virginia wanhopig. Waardoor kan ik maken.^dat u me gelooft?" „Nergens door," antwoordde hij. „Toe, laai me vanavond met je mee gaan." „Ik wil het niet," antwoordde zij ferm, „Geloof toch, alsjeblieft, dat hel onmoge- lijk is." „Goed dan," antwoordde hij, ,je zult js zin hebben .maar op één voorwaarde, en die is. dat je me vertelt, waar ik je morgen vin den kan. Ik zal dan waarschijnlijk do „licence" hebben. Virginia keek om zich heen, alsof zij een middel zocht om le ontsnappen en toch wist zij, dat elk woord, dat hij uitte, een verruk> king voor haar was; dat een nieuwe vreug de. die zij niet bij machte was te bestrijden, haar leven vervulde. Het was onzinnig, on mogelijk. er viel niet aan te denken en toch was zij aldoof verrukt door zijn aanhouden. Hij gaf zoo izeer den indruk, dat hij altijd zijn eigen zin had kunnen volgen. Zij voelde de kracht door hem te weerstaan haar bijna ontvlieden en zij nam die ver dwijning met geheime vreugde waar. Hoe was hel mogelijk don man, die haar liefhad, te weerstaan, waar hij zoo vol vertrouwen was., zoo zelfbewust, vooral waar baar ge heele hart vervuld was met een hartstoch telijk verlangen om er alles aan te geven en haar handen in de zijne te leggen. Misschien zou alles haar morgen anders toeschijnen, dacht zij .maar intusschen gaf zij hem het adres van het pension in „Russellslrept." Wat kon zij er aan doen! „Ik zal morgenochtend vóór twaalf uur komen." zei hij. „Je zult voor dien tijd toch niet uit gaan?" „Ik denk van niel," stamelde zij. (Wordt fervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5