No. 2Q492 MAANDAG 3 JANUARI Anno 1927 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws 1 van heden. 1 LESDSCH DAGBLAD t PRIJS DER AD VERTENTLEN: I 80 Cta. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 30 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie on Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'f 0 .18. ,0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan a. G. P. van der Drift en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een houtzagerij op het perceel Maredijk No. 157, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie L. No. 1265; b. de N.V. de Leid sche Zoutkeet en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de zoutkeet op het perceel Oude Singel Nis. 248a en 250, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie B. No. 2862. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1927. 6109 HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE FIRMA DROS EN GEBR. TIELEMAN. Zooals wij onlangs reeds uitvoerig hebben medegedeeld was het Zaterdag j.l. juist een eeuw geleden, dat hier ter stede werd opge richt de commanditaire vennootschraap op aandeelen der firma Dros en Gebr. Tiele- man. In korte trekken hebben wij toen reeds de ontwikkeling geschetst van de zeepfabriek „De gekroonde Haan" in het bijzonder gedurende de laatste honderd jaar en daarbij tevens vermeld de namen van hen, die in deze periode achtereenvolgens als vennooten aan de zaak verbonden wa- req. Dit lijstje moest echter nog worden aangevuld met de namen van de heeren C. Dro9, overleden te Velp en A. H. Dros, thans nog beheerend vennoot der firma. In de keurig versierde groote Nutszaal had gistermorgen de de huldiging door het personeel plaats. Er waren een groot aantal bloem stukken, in totaal een veertigtal, waarvan één bijzonder fraai, voorstellende het fa brieksmerk der firma. Nadat de directeur, de heer A. Tieleman HWzn. met zi]n echtgenoote en overige familieleden onder fanfares in de zaal. waar zich het geheele personeel verzameld had, was binnengeleid, trad allereerst de heer A. W. Vink, hoofdboekhouder, naar voren, die aanving met er op te wijzen, dat op een dag als heden onwillekeurig de gedachten teruggaan naar de oprichters der fabriek en de op hen volgende beheerende vennooten. Want immers zij waren de grondvesters van deze zaak. Hun streven is er steeds op gericht geweest om de zaak steeds grooter te maken. Slechts wil ik hier naar voren brengen, dat zij zich steeds hebben be ijverd, om een goede kwaliteit aan het pu bliek te brengen. Dat ondervinden vooral uw verkoopers. Overal waar zij in het land offerte maken, behoeven zij niet lang over de kwaliteit te spreken. Overal weet men immers, dat de zeep, welke onze fabriek aflevert, aan de hoogste eischen voldoet. Maar zooals het in deze maatschappij steeds gaat, elke zaak maakt een tijd van grooten bloei mede, waarna een periode volgt, die alles behalve gunstig is te noe men. De beheerende vennooten, die om streeks 1895 aan het hoofd stonden, moes ten dit ook ondervinden, t' Was in die da gen, dat de concurrentie zich duchtig weerde. Door een andere bereidingswijze was men in de gelegenheid om de zeep voordeeliger te kunnen aanbieden. Onge veer in 1899 spraken de twee-zoons van de heeren C. C. en H. W. Tieleman den wensch uit om te worden opgeleid voor de zeepfabricage. Laatstgenoemde heeren oor deelden 't echter beter, dat zij in het bui tenland eerst de noodige vakkennis zouden opdoen. Na hun terugkomst werd er dan ook spoedig mee begonnen om de fabriek inwendig te verbouwen. Het bleek spoedig, nadat de verbouwing was voltooid, dat de fabriek weer met succes tegen de concur rentie op kon. Mijnheer Tieleman, dit is voor een zeer groot deel uw werk. Zeker, er hebben in de laatste jaren ook factoren medegewerkt om het debiet te vergrooten. Maar daarnaast hebt U er zich steeds voor beijverd om het debiet na de crisisjaren, dus na 1918, vooruit te brengen. En dit is U volkomen gelukt. En zijn wij nu aan het einde? Ik behoef hier slechts te spreken over de nieuwe artikelen, waarvan het de biet zich ongetwijfeld nog sterk zal uitbrei den. Namens alle aanwezigen wensch ik U dan ook toe, dat U nog jaren aan het hoofd van deze zaak mag blijven staan. Mijnheer Tieleman het personeel heeft dan ook gemeend als herinnering aan de zen onvergetelijken dag U deze klok te moe ten aanbieden en het uit daarbij den wensch, dat de zeepfabriek „De Gekroonde Haan" onder uw leiding nog in lengte van dagen moge groeien en bloeien. Tenslotte sprak de heer Vink den wensch uit, dat dit uurwerk door het aangeven van den juisten tijd tot meerderen bloei er steeds toe zou medewerken den juisten tijd te verstaan, paraat te blijven, en steeds het haantje de voorste te zijn. Na deze hartelijke toespraak werd het woord gevoerd door mevr. Sillevis, wier echtgenoot, die als scheikundig ingenieur aan de firma verbonden is. door ziekte ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Namens haar man sprak zij ongeveer als volgt: Het is mij op dezen dag een behoefte om den heer Tieleman persoonlijk geluk te wenschen met dezen dag en hem speciaal te bedanken voor hetgeen deze als vennoot voor de zaak gedaan heeft. Voor allen, die U meegemaakt hebben, zijt gij steeds de drijvende kracht van de zaak geweest, in wien iedereen de groote mate van vakken nis bewonderde, zonder dat echter uw be langstelling voor de andere deelen van het bedrijf ook maar in het minst verflauwde. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de firma Dros en Tieleman nog lange jaren onder de tegenwoordige leiding mocht blijven bestaan en dat het den heer Tiele man gegeven mocht zijn den bloei van de firma nog verder te vergrooten. daarbij de voldoening smakende, dat hiertoe de nieu we producten het hunne zouden bijdragen. Spr. besloot met te verzekeren, dat het ge heele personeel van hoog tot laag blijvend zijn beste krachten zal geven aan de firma. Daarna bood mevr. Sillevis namens de Maatschappij tot Exploitatie van Zeepfa brieken „Zefa" te Rotterdam een fraai tegel tableau aan, vervaardigd ter porceleinfa- brieken te Delft en voorstellende de fabriek in haar tegenwoordigen vorm met in den linkerbovenhoek het fabrieksmerk ..De ge kroonde Haan" en in den rechterbeneden hoek de gevel der fabriek bij de onrichting aan de Middelstegracht. De fabriekschef, de heer D. Bohn, bracht den heer Tieleman vervolgens dank voor het vele, wat hij voor het personeel gedaan had en sprak eveneens zijn beste wenschen uit voor den gestadigen groei en bloei van het bedrijf. In denzelfden geest sprak ook de heer J. C. Gütt, depothouder te Amsterdam, die verklaarde het zich tot een voorrecht te achten, een dergelijke firma te vertegen woordigen. De heer A. Tieleman H.Wzn., hierna'het woord verkrijgende, dankte allen voor hun wejschen en zeide ten zeerste getroffen te zijn; door de spontane hartelijkheid welke in de Verschillende toespraken tot uiting was gekomen. Met een dergelijk personeel achter mij, aldus besloot de heer Tieleman, hebben wij in de toekomst geen gevaar te duchten en zien wij haar dan ook hoopvol tegemoet. De receptie. 's-Middags van 35 uur werd in Maison Bruyns een receptie gehouden, welke even eens zeer druk bezocht was. Achtereenvol gens maakte hun opwachting namens de hoofddirectie der Mij. tot Exploitatie van Zeepfabrieken „Zefa" te Rotterdam, de hee ren J. G. Vaes en Westerman, de oud-burge meester jhr. de Gijselaar, de wethouder, de heer Aug. L. Reimeringer, vele collega's- zeepfabrikanten en afnemers, het bestuur der 3 October-Vereeniging, de Ver. van Leidsche Industrieelen, vertegenwoordigd door de heeren mr. F. J. J. Trapman en A. W. Frentzen en namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de heeren N. C. F. van Ginkel en mr. M. B. Vos. Eerstge noemde in zijn kwaliteit als voorzitter hield een korte toespraak en overhandigde den heer Tieleman de gouden eere-penning van genoémde maatschappij. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER CHARLES VAN SPALL. Een grootsche huldiging, Toen we eenigen tijd geleden een korte levensschets gaven van onzen stadgenoot, den heer Charles van Spall, naar aanleiding van zijn aan'staand 40-jarig jubileum heb ben wij reeds de verwachting uitgesproken, dat hij op dien dag op hartelijke wijze zou worden gehuldigd doch wij hadden niet kun nen denken, dat deze huldiging zoo spon taan en zóó overweldigend zou zijn, als het geval is geweest. De aanleiding daartoe zal men slechts voor een deel kunnen toeschrij ven aan het jubileum als zoodanig. Zeker als directeur van de Leidsche Duinwater- maatschappij heeft de heer Van Spall tal rijke relaties, maar wanneer de betrokkenen het hadden gewild, zouden zij hebben kun nen volstaan met een simpele attentie en niets meer. Het geheim van deze buitenge wone huldiging ligt voor een groot deel bui ten zijn ambtelijk leven en in hoofdzaak in de persoonlijkheid van den heer Van Spall, die zich in al die jaren ook heeft geopen baard bij de talrijke functies in het maat schappelijk leven bekleed. De huldiging van het personeel. Toen het jubileum van den heer v. Spail in zicht kwam, stak het personeel de hoof den bijeen. Er moest en zou wat gebeuren. Van den oudste tot den jongste van het per soneel voelde er behoefte toe den directeur te huldigen. Ondanks de strenge eischen door den directeur aan hun gesteld, houdt men van hem en mag men hem, omdat m?n overtuigd is dat hij van zijn personeel houdt en dat hij rechtvaardig is. Zoo werd een commissie gevormd van voorbereiding, bestaande uit de heeren J. Plu, voorzitter, J. Bosboom, H. Broekman, A. Lancel, G. Ruckert en W. Rijsdam. De dood van den boekhouder Blok die allen als den leider van de huldiging hadden begeerd, wierp bij het personeel wel een schaduw over het blijde vooruitzicht den directeur le mogen huldigen, maar men voelde dat men daarom niet mocht stilzitten; de brave ka meraad zou het zelf niet gewild hebben. Toen rees de vraag op welke wijze de huldiging moest plaats hebben. Het moest iets blijvends zijn, iets dat in later tijden nog van deze huldiging zou doen spreken. Wat zou men dan beter kunnen doen dan een borstbeeld plaatsen boven den ingang van den Watertoren te Katwijk aan Zee? De beeldhouwers de heeren Stöxen en Prowasek, uit Voorschoten, verklaarden zich bereid de plaquette in koper te ontwer pen en te boetseeren. De bekende Leidsche firma v.h. J. G. Pulle, wilde gaarne om de verzamelde afbeeldingen van de gebouwen en de werken van de waterleiding een keu rig album vereenigen, en zoo geschiedde. Zie hier het huldeblijk dat den jubilaris gistervoormiddag te Katwijk aan Zee in de versierde watertoren, waarvan bij deze ge legenheid de vlag wapperde, is aangeboden. De heer Van Spall werd met zijn familie per auto van zijn woning afgehaald en door het personeel, in het geheel ruim 40 perso' nen in aantal, ontvangen. De heer Plu hield een hartelijke toe spraak, waarin hij in het bijzonder den ju bilaris gelukwenschte met dezen grooten dag Het moge van deze plaats worden getuigd dat wij in u hebben gevonden een patroon, die streng is in zijn eischen, betreffende plichtsbetrachting zoo voor zich zelf als voor zijn personeel, maar aan den anderen kant ook weet te waardeeren en te vergeten en te vergeven en niet van haatdragen weet, zeide spr. Hij riep den mobilisatietijd nog eens in le herinnering terug, toen de directeur ver schillende voedingsmiddelen ter beschik king van het personeel stelde en zelfs var kens voor hen mestte. Al lang zinde het personeel op een gele genheid tot een tegenprestatie. Deze gele- BINNENLAND. 1 Jubilea van de firma Dros en Gebrs. Tieleman en van den heer Ch. van Spall te Leiden. Een monnment is onthnld op het graf van den bij de Vink omgekomen leerling-macLi* nist Van Ettekoven. Eenige ongevallen met doodelijken afloop. Op Snmatra heeft een nienwe opstand plaats gehad in het district Sjiloenkang. De zakelijke omroep van de R. T. T. te Scheveningen geopend. _j BUITENLAND. Nieuwjaarsrecepties en boodschappen en vredesnitingen. J De king. Mexicaansche petrolenmwet in wer- Aardbevingen in CaliforniS. EEN FOTO GENOMEN BIT DE HULDIGING DOOR HET PERSONEEL TER GELEGENHEID VAN HET EEUWFEEST DLR FIRMA DROS EN GEBRS.TIELEMAN. genheid vond het in dit jubileum. Wat konde het beter doen dan het beeld van den man die 40 jaren aan de L. D. AI. verbonden was, te vereeuwigen. Wij meenden goed te doen van u een borstbeeld te laten maken, levenegroot, ge dreven uit rood koper, zeide spr., terwijl op datzelfde oogenblik een ander het kleed weg nam, dat de zeer gelijkende plaqueüe, Toot 70 bij 50 c.M. nog voor het oog verborgen hield, en tegelijk het Gedenkboek den jubi laris ter hand stelde, waarin in beeld ge bracht is een groot deel der werken, zooals die onder des heeren Van SpaH'9 leiding zijn tot stand gekomen, benevens de deelnemers aan het huldeblijk, waaronder ook die van een paar oude medewerkers, nl. C. van Leeuwen en A. Minnema. De heer Van Spall dankte het personeel van harte voor dit mooie cadeau van blij vende waarde, ook voor het nageslacht en dat, naar wij vernemen, strak9 een plaats zal vinden boven den ingang van den toren. Nadat ververschingen waren aangeboden, vertrokken de heer en mevr. Van Spall met de verdere familieleden weder naar Leiden en ook het personeel trok weer naar huis, Daarvoor was alle reden. De receptie. Des namiddags was ten huize van den jubilaris aan den Stationsweg immers de ge legenheid geboden hem geluk te wenschen. En daarvan i9 een zeer ruim gebruik ge maakt. De meesten lieten het echter niet bij een handdruk. Daarvan getuigden de over- talrijke bloemstukken en andere stoffelijks blijken van waardeering, te veel om hier te noemen, waardoor de verschillende vertrek ken als in lusthoven waren herschapen. Voorts werden ook vele hartelijke toespra ken gehouden. Namens Commissarissen der Maatschappij voerde de president-commissaris tevens ge delegeerde der gemeente, de heer N. C. F. van Ginkel het woord, die met den heer W. F. Verhey van Wijk het College van Com missarissen vertegenwoordigde. De heer Kretschmar van Veen had een telegram van gelukwensch uit Hongkong gezonden waar hij tijdelijk vertoeft. De oud-gedelegeerde van de gemeente, de heer Bos sloot zich bij de woorden van den heer Van Ginkel aan. Van het College van B. en W. was een schriftelijke gelukwensch ingekomen waar in o.m. werd gezegd, dat het gemeentebe stuur steeds heeft gewaardeerd de hoogst be kwame en energieke leiding van het bedrijf, die tijd noch moeite heeft ontzien om dit be drijf tot meerderen bloei te brengen. De burgemeesters van Rijnsburg en War mond de heererf Bosschieler en Schölvinck, getuigden van de prettige samenwerking met den heer Van Spall, evenals de burge meester van Oegstgeest, gevolgd door al de wethouders dier gemeente. Het was den jubilaris een bijzonder ge noegen dat het voltallig bestuur van de Ver eeniging voor de bevordering der Waterlei- dingbelangen in Nederland, waarvan hij vele jaren bestuurslid en voorzitter is ge weest en thans eerelid was, aanwezig wa«. De voorzitter dezer vereen., de heer A. J. le Febre uit Bussum, die ook bijna 40 jaar den heer Van Spall kent en persoonlijk met hem bevriend is, getuigde met groote waar deering van de kennis op waterleidingsge- bied van den jubilaris en bood hem tot her innering aan dezen dag in teekening een stoel aan voor zijn nieuwe woning in Was senaar, welke door den heer Van Sp. mat groote erkentelijkheid werd aanvaard. Van de firma Van Brero, die als loodgie ters steeds werkzaam waren voor de Maat schappij waren drie generalies tegenwoor dig: de circa 85-jarige oude heer A. Brero, die van de oprichting der Leidsche Duinw.- Mij. aan deze was verbonden, zijn opvolger de heer L. A. van Brerq en diens beide

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1