Generale Repetitie UITVERKOOP GERZON DAGMEISJE IMAISON CHIC: S BALANS OPRUIMING S LEEUWARDER fi tOLRIVT Voor het Bal-Masqué-Seizoon Verkoopsters Pakken Oude Couranten BUREAU LEIDSCH DAGBLAD G.C. JOH'. PUNT G. C. BIK Franscheles TOLY HEINE GROTE BALANS DINSDAG 4 JANUARI W.F. KORS&ZDON GENEESKUNDIGE BRIEVEN. GEVONDEN VOORWERPEN. VARIA. Parfumerie Joyzelle - Haarlem Con Amore HEERENMODES WAALS Voor net, soiled en sterk wordt ingestaan MAARSMANSSTEEG 4 GROOTE J ONGEKEND LAGE PRIJZEN! HOOFDBLAD vM FRIESLAND Gostuumhuis „ERATO", Oude Singel 14 - Tel. 889 Manufaoturen MEIJERS verkrijgbaar a f 0.25 per 5 K.G. NOORDEINDSPLEIN lilflllllliliilliiiii!iiliiill!j!llllill!ll!lilllillllllill!llljiii;il;: Bilderdijkstr. 2 Timmerman. Hoefstraat 21 Piano-Onderwijs heeft hare leasen hervat, f 2.85, 4.40, 5.50 en de vervulling van de douaneformalitei ten betreft is in een clausule vastgelegd in het verdrag, dat wederkeerig de meest gun stige behandeling beloofd wordt, welke nu reeds aan andere mogendheden verleend zou kunnen worden. Hetzelfde geldt voor de producten der beide landen, terwijl de producten onzer koloniën deelen in de voor rechten der Nederlandsche producten. De meeslbegunstiging echter wordt niet in ver band gebracht met de bepalingen van het grensverkeer met genabuurde landen en evenmin met de bijzondere voordeelen, voortvloeiende uit een tolunie. Indien de omstandigheden het onver mijdelijk maken, kan gecischt worden, dat de producten, de koopwaren, waarvan de invoer enz., door dit verdrag geregeld wordt, vergezeld worden van een door de bevoegde autoriteiten af/egeven certifi caat van oorsprong, terwijl in een bij het verdrag gevoegd protocol wordt overeen gekomen, dat gedurende den tijd der gel digheid van dit verdrag (welke bepaald is telkens voor den tijd van één jaar met een opzeggingstermijn van zes maanden) even- tueel voor deze certificaten geen consu laire legalisatierechlen zullen gevorderd worden. Ook omtrent de handelsmonsters zijn bepalingen getroffen. Deze zullen vrij zijn van rechten, mits de douaneformali teiten in acht genomen worden, noodig om hun algeheelen wederuitvoer te verzeke ren. Deze monsters zullen worden voorzien van herkenningsmerken, door de autoritei ten daarop aangebracht, welke merken door de autoriteiten van de andere partij worden erkend, die het recht erlangen daarnaast de nationale herkenningsmerken aan te brengen, zoo ze dat noodig oordee- lcn. Uitstekend is de bepaling, dat maia fide reizigers en handelshuizen bloot staan aan het gevaar, dat deze vrijstelling van invoerrechten kan worden ingetrokken. Het seheepva'artregime wordt behcerseht door het bepaalde in artikel VI, waar de behandeling op voet van meestbegunstiging naast de behandeling van eigen onderdanen 6taat, behalve voor de kustvaart, waarvan de wederzijdsche regeling is voorbehouden. Verder is nog vastgesteld, dat de bepalin gen van het verdrag eveneens van toepas sing zijn op Ned. Oost-Indië, Suriname en Curasao, terwijl eventueele geschillen, uit de overeenkomst voortvloeiende voor het Permanente Hof van Internationale Justi tie gebracht zullen worden. Transport van verwonden. D? aanleiding om over dit onderwerp t? schrgven ligt in een eigenaardig voor val, dat dezer dagen te Amsterdam plaats vond. Op de Prinsengracht, vlak voor het ziekenhuis, bekend als „Ziekenverpleging" werd een man door een vrachtwagen over leden; hij brak dientengevolge een been. Door de ziekenverpleging werd onmiddellijk de geneeskundige dienst opgebeld om een ziekenauto te sturen, waarmee de man naar een der gemeentelijke ziekenhuizen kon werden vervoerd. In afwachting van de komst van deze auto, liet men den man op straat liggen. Vele omstanders toonden zich over dezen gang van zaken verontwaardigd en uitten hun ontstemming door aan de redactie van een of meer dagbladen mede te deelen, dat de directrice der genoemde inrichting geweigerd zou hebben, den patiënt zoo lang in haar inrichting op te nemen. Aan het bericht van het „Handelsblad" waren de volgende verkregen inlichtingen toege voegd: De directrice heeft zich van den toestand van den patiënt op de hoogte ge steld en aan den geneeskundigen dienst medegedeeld, dat het haar inziens, in het belang van den patiënt, aanbeveling ver diende, den man even op straat te laten liggen om noodeloos transport te voor komen en de kans op een samengestelde beenbreuk te verminderen. De directeur van den geneeskundigen dienst verecnigde zich met deze opvatting. De directrice bleef t>g den patiënt totdat geneeskundige hulp arriveerde. Ik acht het verre van onwaarschijnlijk, dat menige lezer door dit verhaal niet tevreden gesteld zal zijn. Wat drommel, zal hij vragen, moet die arme stumper daar zoo op straat blgven liggen, vlak vóór het ziekenhuis. Het is toch een kleine moeite om hem daar binnen te breugvjn en dan zou de behandeling toch vrij wat mens-chelgker geweest zijn dan nu. Zoo'n directrice behoort toch te weten, hoe een dergelijke patiënt zonder schade kan wor den vervoerd en had het in dit geval zeker behooren te doen. Dat ik op deze denkbeeldige opmerkin gen antwoord, is niet om de verdediging der bedoelde directrice op mg te nemen. Zij zelf in de eerste plaats zal die ver dediging allerminst noodig vinden. Trouwens zoodra de geneesheer van den gemeentelijken dienst haar opvatting goedkeurde, was de verantwoordelijkheid voor het geval van haar op hem overgegaan. Maar wèl vind ik het van belang dit geval nader te bekijken als een zeldzaam instructief voorbeeld van de gevaren, aan onoordeelkundig transport van verwonden vei bonden. Het is een bij het volk buitengemeen sterk ontwikkelde neiging om iemand, aan wien ergens buiten een ongeval overkomen is, zoo gauw mogelijk „binnen" te brengen. Deze neiging is welhaast even sterk en even gevaarlijk als de andere, om een lig- genden patiënt op te richten, in plaats van hem rustig te laten liggen. Deze nei ging vindt men zelfs bij hen, die een of meer degelijke cursussen in Eerste Hulp bij Ongelukken hebben gevolgd. Misschien is de volgende verklaring juist: In alle handleidingen vindt men de waarschuwing om niet „te veel" te willen doen. Er wordt op gewezen, dat de taak van den eersten helper menigmaal alleen daarin bestaat, dat hij moet verhinderen, dat goedgezinde maar niet ter zake kundigen in hun ijver dingen zouden doen, welke aan den patiënt nadeel zouden berokkenen. Bg het transport wordt gezegd, dat men hiertoe alleen bjj noodzaak over gaat, maar dat het voor den patiënt beter is, hem rustig te laten liggen, zoolang de omstandigheden het veroorloven. Wanneer de omstandigheden het evenwel niet toe laten, dan moet men dit en dat doen. Nu neemt de beschrijving van hetgeen men te doen heeft, zoodra handelend optreden nood zakelijk is, veel meer plaats in, dan de enkele regels, waarin tot onthouding wordt aangespoord en waarvoor soms één, maar voor den eersten helper zeer gewichtig woord: „afblijven!" voldoende is. Bovendien komen er plaatjes bij, en dit vervoer wordt op de lessen geoefend. En aangezien het actief optreden veel prettiger is dan passief afwachten, ligt het voor de hand, dat die eerste raadgevingen op den achtergrond geraken. Men wil den patiënt met alle geweld onder dak hebben. Is er geen ziekenhuis, dan een apotheek of desnoods een par ticuliere woning. Wat nut heeft dit, wan neer. zooals in het beschreven geval, de patiënt toch dadelijk vervoerd zal worden? De Prinsengracht vóór de Ziekenverpleging is zeer ruim en rustig, het was op den dag van het ongeluk, hoewel November, heelemaal niet koud. Waarschijnlijk zal er wel voor gezorgd zijn, dat de patiënt ge makkelijk lag en dat het gebroken been behoorlijk/gesteund werd. Het groote gevaar bij een beenbreuk is, dat een beenpunt door de beweging van binnen uit door de huid heen boort en zoodoende de breuk tot een samengestelde maakt, welke veel gevaarlijker is, dan wanneer de huid on geschonden blijft. Daarom vereischt het vervoer van zulk een patiënt veel zorg en wanneer het ook al door zeer bekwame personen met de grootste voorzichtigheid gebeurt, dan blgft het toch altijd een ge vaarlijke onderneming, die alleen op grond van noodzakelijkheid geschiedt Het zou dus zeker verkeerd geweest zgn, den man naar binnen te brengen, waardoor hij twee keer zou moeien wor den vertild, terwgl nu met één keer kon worden volstaan. Dat vertillen is bovendien pijnlijk en zoodoende werd den patiënt althans één keer pjjn bespaard Natuurlijk kunnen de omstandigheden dwingen, anders te handelen. Op een druk verkeerspunt bij groote koude, regen, wind of sneeuw, zullen andere maatregelen noodig zijn. Maar die noodzakelijkheid mag niet alleen bestaan in de begeerte van omstan ders, om den patiënt ergens binnen te brengen. En als men dan vervoert moet mer zich van de noodzakelijkheid reken schap geven en tevens goed bewust zijn, welk moeilgk werk het transport van ge wonden is. eigenlijk alleen geoorloofd aan hem, die zoowel de techniek beheerscht als in staat is te beoordeelen, waartoe de toestand van den gewonde vrijheid geeft. Onlangs heeft dr. Prins er nog eens op gewezen, hoe dikwgls in dit opzicht gezondigd wordt bij het vervoer van be- wusteloozen, bijv. na bloeding, herseiv- schudding, enz. Bg dergelijke toestanden is menigmaal de meest volstrekte rust het eenige middel om den patiënt in het leven te houden. In die omstandigheden moet al het andere wgken. Kleine bloedingen in de hersenen, door absolute rust tot staan ge komen, kunnen opnieuw beginnen door het schokken van de zieken-auto. Ziet men tijdens het vervoer van een dergelijken patiënt bleekheid en afneming van bewust zijn, dan moet elke andere overweging zwijgen, de auto moet stoppen en men blijft daar, onverschillig waar men is, wachten totdat de toestand' zich hersteld heeft. Vandaar, dat het vervoer per rader- brancard in vele gevallen zoo gevaarlgk is. Men heeft niet voortdurend het oog op den patiënt. En vele berichtjes van dezen aard: „Gedurende het vervoer naar het ziekenhuis overleed de patiënt," zouden mis schien anders luiden, indien mea den patiënt rust had gelaten in plaats van hem te vervoeren. H. A. S. Gladde gouden ring, zakje en drinkflesch handschoenen. sleutels, cirkeltrekker, shawl, wollen das, portemonnaie met in houd, portemonnaie (ledig), damesceintuur, horlogeketting, bruin kinderschoentje, B. K.S. sleutel. Dammsleutel, damesboni (lij- gerkleur), vulpenhouder, vermoedelijk gou den halskettinkje, kaarslantaarn, cover coat jas. windkap van een rijwiel, etui met schrijfbehoeften, paar witte dameskousen, notitieboek van een melkhandelaar, kra len halsketting, zilveren broche, rozen krans, vierkante gouden broche met steen, zilveren potloodhouder, pakje inh. dames handwerkje, bankbiljet f 10, boodschap- penlasch, bruin lederen damestaschje met inhoud, muziekboek, etui inh. vulpenhouder pakje geadresseerd aan A. Burggraaf te Zeg veld. bruin kinderlaschje inh zakdoek enz., jongenspet. zwart kinderrijglaarsje. lap vilt van een schrijfmachine, lederen dameslasch (ledig), rijwielpomp. mei9jesschooltasch, dekzeil van Jac, P. Vrolik, le Scheveningen, zakdoek inhoudende f 1.26, hondenhalsband kindertaschje van M. J v. d, Heyden te Zwijndrecht, blikken doosje inh. f 0.35, houten bak, R.-K kerkboekje, medaille ge merkt Sladsediliebeker. motorsleutel, pakje inh. naaiwerk, gouden damesringetje, paars mutsje, honden. Gevonden in de Electrische Tram ((Stads- lijn), Parapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus- schen 1 en 3 uur n m. Onze dienstboden vóór 300 jaar. In den 's-Gravenhaagschen Stads-Alma- nak voor het jaar 1831 vinden we onder staande „Keure van den 27 April 1639, ge- aropliëerd den 6 December 1679, betrekke lijk de Dienstboden", „waarnaar nog regt wordt gesproken" Alle dienstboden, die zich bij iemand in dienst verbonden hadden, hetzij dat zij daartoe eenige godspenning al of niet ont vangen hebben, zijn gehouden en vcrpiigt in deselve dier.st te gaan, den gestelden tijd vertrouwelijk uit te dienen en buiten wettige redenen, die niet te mogen verla ten, op de boete van f 20 en arbitraire straf fen, naar exigentie van zaken en zijnde daarenboven nog gehouden de voorschreve dienst te vervullen, op pene. dat zij daar toe, te hunnen koste, geregtelijk zullen worden genoodzaakt. Alle Dienstboden zijn gehouden binnen den derden rang, in hunne dienst te gaan, op pene van te verbeuren een gulden daags, voor zoo veel dagen als zij later in dienst komen ,te korten van het bedongen loon. Geene Dienstboden, eens in dienst getre den zijnde, zullen, zonder wettige redenen, dezelve mogen verlaten of vóór den tijd zich daaruit begeven, of zich daarin rebel- lig, baldadig of ontrouwelijk gedragen, op do boete van f 20 en arbitrale correctie, en daarenboven nog evenwel te moeten presteeren de dienst, of te verliezen uun geheel bedongen huur of loon. Niemand zal Dienstboden mogen huren, zelfs niet op behoorlijke tijden, zonder al vorens onderzocht te hebben, of dezelve aan niémand zijn verbanden, op de boete van f 20. Niemand raag zich veroorloven, eenige Dienstboden te trachten over te halen, om hunne diensten te verlaten of buiten t ij da aan niemand zijn verbonden, op de noete als hier boven is bepaald. Alle Meesters of Vrouwen zijn gehouden,; de verhuizende Dienstboden te laten gaan alles op straffe een boete als hier boven s bepaald. Alle Meesters of Vrouwen zijn gehouden,; dc verhuizende Dienstboden te laten gaan op of vóór den 3 Mei, zonder dezelve lan ger. zonder bewilliging van de volgend© Meesters of Vrouwen, te mogen houden, op de boete van f 20, behalve de boeten en zooveel guldens als hunne dienstboden door 'ne-t blijven uit hunne huren, zullen ver beuren. Alle Dienstboden zijn gehouden zich drie maanden vóór het einde van hunne huur of dienste, behoorlijk te verklaren of zij van: voornemens zijn te blijven of te verhui zen, bij faute daarvan zullen zij gehouden: zijn, nog een half jaar in de dienst te con* tinuceren. Wanneer iemand in dienst zijner Dienst boden zoodanig misnoegen mogt hebben* dat men niet genegen ware, dezelve den verbonden tijd uit te houden, mag men hen te allen tijde laten gaan, mits aan hen betalende, zooveel als zij tot dien dag too hebben verdiend, waarmede ze dezelve Dienstboden gehouden zullen zijn, aan stonds hun diensten te verlaten, doch wan neer zij zouden vermeenen daartoe gee ne voldoende redenen te hebben gegeven* zullen zij hunne Meesters of Vrouwen voor den Regter mogen ontbieden, die, na ver hoor van partijen, zoodanig zal disponeo- ren, als bevonden zal worden te behooren^ Eau de Cologne Joyzelle Opwekkend en verfrissend 8014 Chr. Orat. Vereenlging 's avonds 7j^ nor, STADSGEHOORZAAL, ingang Aalmarkt. Toegangsbew. h 10.75 bel. inbegr., bij Fa. v. d. DOES, Breestraat 109 cn 's avonds aan de Zaal. 6092 Partg Zellbinders, in zgden en gehaakt. 14 cent Bretels, prima elastiek van at 25 cent Sokkenhouders, alle sluitiDg met rubber afgewerkt 27$ cent Prachtige gewerkte Hceren- sokken .35, 28 cent Gebreide Heer enhandschoenen diverse restanten 45 cent Witte Heerenoverhemden met pique borst, voorradig in alle maten. 1.35 Groote partg gekleurde Over hemden met boord, nieuwste dessins1.50 Heerenhoeden, div. modellen en kleuren.prima wolvilt 2.25 Haarlemmerstraat 130-136. 6088 gevraagd, zelfstandig kun nende werken en koken Haarlemmerstraat 254. 8330a Heeren Zolen en Hakken f 2.— Dames Zolen en Hakken fl.50 Kinderwerk volgens grootte RUBBERZOLEN, HAKKEN OPGELIJMD yana? f 1.- Snoedeischende reparaties in 1 nur klaar, mits gave Zolen en Hakken. Breng zooveel mogelijk reparatie in het begin der week. Schoenwerk op Z iterdag gebracht kan 's Maandags klaar. 6084 Leder en F utnren aan zeldzaam lage prijzen. Aanbevelend, IV. A. VAN WIJK, Janv ossensteeg 7775, b. d. Haarlemmerstraat. J STOFFENMAGAZIJN J Eng. Stoffen v Jongenspakjes prima qu.lit.it f 1.70 J O por Meter. Pyama Flanel 45 cent en 53 cent per W gfc Meter Pean de Pêebe f 2.20 per Meter. Pracht qnaliteit Mantel- en Japonstofien 6094 MT Alle voorradige coupons worden ver beneden inkoop OpgeruimdJj? Opgericht in 1752 GROOTSTE PUBLICITEIT IN ALLE KRINGEN hebben wij een Aparte Pai-Salon en Toonkamer ingericht waar U rustig een Cosluum kunt uitzoeken en passen. 6090 Maskers en Costnums voor iedere Benrs Voor het Witvak en Tri cotvak vragen wg flinke Haarlemmerstr. 96-100 6095 Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 30 December 1926 is het faillissement J. OOülS, wonende te Leiden, op geheven wegens gebrek aan actief. 6066 De Curator: Mr. W. DE CLERCQ. Kantoor: Leiden, Langebrug 6c. ENORM VERLAAGDE PRIJZEN 6087 Leerares M.O. Engelsch Opl. acten M.O.A. Lager On- derwijs en Handelscorraspon- dentie en conversatie. Hulp voor leerl. Gymn. en H.B S. Te spreken 's av. na 7 uur. Beveelt zich beleefd aan. VRAAGT PRIJSOPGAAF. 7129 gevraagd, opleiding M. O. de.gewen.cht in ruil voor Engelscbe les. Br. Bureau van dit Blad onder No. 8314a SPOED. 6067 Wegens familieomstandig heden zaak te koop aangeb. in melk,boter,kaaseneieren. Invt. ijskast, snelweger, snijmachine (v. Berkel) 2 toonbanken, enz. tegen elk aannem. bod, centrum Den Haag. Zeer v. uitbreiding vatbaar. Br. No. A1871Ö Bur. j^aagsche Courant, Den Haag. (Dipl. Kon. Conservatorium) Adres: RAPENBURG 84. 8327a in kort, half lang en lang model HAARL.STK. 241-243 (3 Etalages) HAARLEMIUERSTR. 3 by de Prinsessekade. 6102 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10