No. 20491 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 December Vijfde Blad Anno 1920 UIT DE RIJNSTREEK. 1 Leidsche Begraffinis-On^erneminp fë ALPHEN. 1 De lieer H. J. L. van Rhoon alhier heeft het diploma dameskappen behaald. ALKEMADE. Gemeenteraad De boomenrij langs den Langeweg behouden Een nieuwe ambtswoning yoor den burge meester. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag te halfdrie. Voorzitter de bur gemeester. Afwezig de heer Van Dooren. Na opening der vergadering met het gebruike lijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: lo. Benoeming van twee leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs in deze ge meente wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1927 van de heeren A. J. Zwartelé en C. P. van der Bie. Na gehouden stem ming worden benoemd de heeren Zwartelé en C. P. van der Bie met resp. 9 en 10 stem men, 1 stem was uitgebracht op den heer J. A. van Raay. 2o. Vaststelling van een raadsbesluit tot verlenging van den onlruimingstermijn van de woning, gemerkt D 164. Door den heer W. Zoetemelk te Rijpwetering was weder een verzoek ingediend om de onlruimings termijn van de woning weder met zes maanden te verlengen, waartoe z. h. s. wordt besloten. 3o. Wijziging van de begrooting, dienst 1926. Alvorens dit punt te behandelen, acht de heer Rietbroek het gewenscht eerst punt 4 van de ingekomen stukken in behandeling te nemen. De voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en stelt daarom aan de orde het verzoek van J. J. Jansen, gemeente-veld wachter le Rijpwetering om een tegemoet koming uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor zijn leerplichtig kind, als be doeld bij artikel 13 der Lager Onderwijswet. B. en W. stellen voor om aan adressant 75 pCt. van de gemaakte reiskosten over het jaar 1926 te verleen en tot een bedrag ad f 33. Genoemd bedrag staat op de wijziging van de begrooting Conform hel voorstel van B. en W. wordt besloten. Verder blijken eenige posten der begroo ting iets overschreden te zijn, zoodat B. en W. voorstellen de begrooting aan te vullen met een bedrag ad f 154,74, waartoe z. h s. wordt besloten. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een bericht van heeren Ged. Staten, waarbij zij hebben goedgekeurd de gpmeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1927. Verder een schrijven van het Staatsboschbehéer te Utrecht, waarbij in overweging wordt gege ven de boomen langs dpn Langeweg binnen deze gemeente niet te rooien. De geheele raad gaat volkomen met het voorstel van B. en W. mee om de boomen niet te rooien. Voorts nog een adres van C. Jansen, W. Disseldorp en C. van der Werf, koudslaeh- ters alhier, om 50 pCt in de kosten van gemeentewege te ontvangen voor de verbou wing van hun nood slachtplaatsen. B. en W. stellen voor op dit adres afwij zend te beschikken, waarover zich een lang durige discussie ontspint. De heer De Vette wil den slagers een vergoeding geven: aan gezien het voorstel door niemand onder steund wordt, kan dit geen verdere bespre king uitmaken, zoodat het voorstel van B. en W. z. h. s wordt aangenomen. Voorts wordt met algemeene stemmen be sloten aan den volontair ter secretarie, den heer Castelein, een gratificatie te geven van f 1Ó0.— Verder deelt spr. mede, dat hij slechts een gegadigde heeft gekregen voor de huur van het tuinland langs den Langeweg en wel tegen f 0.30 de Roe. De voorzitter zou gaarne bet gevoelen van den raad willen vernemen hoe dit tuinland moet worden verhuurd Na ampele bespreking wordt besloten, dat dit land uitsluitend mag worden verhuurd als teelland en wel voor den tijd van drie jaren met de uitdrukkelijke bepaling, dat bet niet als opslagplaats mag worden gebe zigd en dat de huur onmiddellijk ophoudt als de gemeente het land soms voor eigen doel einden mocht noodig hebben. Hierna wordt door den voorzitter voorle zing gedaan van het rapport der commissie van onderzoek naar de bewoonbaarheid van de ambtswoning van den burgemeester B. en W. hebben Dinsdagavond met de com missie een onderhoud gehad en zij zijn van meening. dat de voorgestelde verbeteringen zeer in het belang van de woning zijn te achten. De heer Rotteveel, lid der commis sie, licht de tepkening. ontworpen door den heer W. Brouwer, architect te Alphen aan den Rijn, nader toe. De heer Los doet na mens zijn medeleden gaarne dit voorstel, omdat daarbij tevens is rekening gehouden met den financieelen toestand van de ge meente. De Voorzitter wenscht hier uitdrukkelijk te verklaren, dat noch hij noch zijn echt- genoote een. nieuwe woning hebben gewild, doch als hoofd der gemeente mag hij toch wel aanspraak maken op een behoorlijke woning. Spr. is zeer dankbaar voor het werk van de commissie want zij heeft deze zaak op eeD zeer royale wijze behandeld Spr. vraagt of de vergadering zich met hel plan van de commissie kan vereenigen. Spreker vraagt voorts den Raad of publieke aanbe steding wordt verlangd en zoo ja dan stelt hij voor deze te doen houden onder de vak lieden in de gemeente. De. Raad gaat ook hiermede accoo'd terwijl dp heer Rietbroek voorstelt, dat indien de aanbesteding boveii de begroeiing gaat dan het werk niet te gunnen. Onk hiertoe wordt besloten Verder zal aan den heer Brouwer het toezicht op de verbouwing worden opgedragen, terwijl als honorarium aan hem zal worden uitge keerd 5 pCt. van de aannemingssom Tot slot worden B en W. gemachtigd de noodige credieten aan te vragen. De rondvraag leverde niets belangrijks op, zoodat de voorzitter omstreeks halfvijf de vergadering sloot. BODEGRAVEN. De Pluimveetentoonstelling. Hedenmiddag om 2 uur werd de tweede Plaatselijke tentoonstelling van Pluimvee en konijnen door den eere-voorzitter van het co mité, burgemeester van Dobben de Bruyn, officieel geopend. Aan deze opening is een week van drukken arbeid voor de tentoon- stellingscoinmisie vooraf gegaan. De groote zaal van hotel vail Rossum met de bijbehoo- rende stalgebouwen moesten voor de talrijke inzendingen, een kleine 400, worden in ge reedheid gebracht. Woensdag was dit werk gereed en reeds Woensdagavond stroomden de inzendingen binnen. Toen Donderdagmor gen alle inzendingen binnen waren begon de keuringscommissie haar arbeid. Keurmeesters zijn voor de kippen, eenden en ander pluimvee de heer van Asperen Ver- vc-nne van den Haag, voor duiven de heer Kruyt van Gouda en voor konijnen de heer G J. Blok van Woerden. In den loop van Donderdag is deze keuring geheel klaar gekomen, de prijzen vastgesteld en aan elke kooi de beoordeeling opgehangen. De bezoekers van heden vonden dus alles volledig gereed. Talrijke firma's hebben deze gelegenheid benut om voor hun artikelen reclame te maken, door een stand op de ten toonstelling te plaatsen. Het aantal uitge loofde prijzen is bijzonder groot en over schrijdt reeds de 200. De fa. C. van Muiswin kel bood aan de dieren gedurende de ten tooTislelingsdagen gratis te voederen. Als bijzondere attracties heeft de firma Turken- burg aan het tentoonslellingsbestuur aange boden duizend pakje9 bloemzaden, die nu aan de eerste duizend bezoekers zullen wor den uitgereikt. Het zal werkelijk heden en morgen niet aan bezoek mankeeren. De markt in 1926. Aan het einde van elk jaar is ieder goed Bodegraver altijd nieuwsgierig naar den loop onzer kaasmarkt in het voorbijgegane jaar. Tot nu toe waren de berichten steeds gun stig. Telkens mocht nog een aanzienlijke stijging der aanvoeren worden geconstateerd. Het is nog maar enkele jaren geleden dat de voorzitter van den gemeenteraad officieel er zijn voldoening over uitte dat de markt zich na den oorlog zoo goed had hersteld, zoodat zei is een record aanvoer was bereikt en wel 10.000 wagens per jaar. Vorig jaar was dat record verbeterd, toen werden 14694 partijen aangevoerd. Dat was boven alle verwachtin gen. Voor dit jaar bestond echter zoo heime lijk wel eenige vrees. Altijd heerscht er nog een hevige concurrenlie. Na de vergrooting van de Goudsche markt onderging ook deze een groole verhooging van aanvoer, daar moest toch Bodegraven onder lijden. Het tegenovergestelde is het geval. Zuiver geteld waren aangevoerd 15978 partijen kaas, op 22 na dus zestien duizend partijen. Het record met bijna 1300 wagens verbeterd! Wel een bewijs van den bloei van ons marktwezen. Nog iets frappeert bijzonder in dezen aaji- voer. Van de 1G000 partijen waren 14500 voorzien van het Rijksmcrk. Van de overige 1500 wagens zal ook het overgroote deel nog wel volvet geweest zijn. Bodegraven is en blijft, wordt zelfs nog steeds meer de markt voor volvette kaas. Mindere kwaliteiten wor den zoo goed als niet aangevoerd. Het totaal aantal stuks dat werd aangevoerd bedraagt het respectabele aantal van 693285, wat een totaal aantal k.g. beteekent van 5.546.280. Ruim 5V- millioen kilo's kaas werden dus in 1926 op de markt verhandeld. Ook anderzijds is de markt in 1926 toege nomen. De uitbreiding van de veemarkt bracht een aanvoer van 4 paarden, 32 koeien 3840 lammeren en 6681 varkens. Waar deze aanvoer vorig jaar niet noemenswaard was, alleen enkele honderden lammeren omvatte, zijn deze cijfers voor een beginnende markt werkelijk niet zonder beteckenis, vooral als men bedenkt, dat de varkens „magere var kens" zijn en grootendeels in den loop van enkele maanden werden aangevoerd. Ook voor de veemarkt is 1926 dus niet zonder hoop voor de toekomst. Ten slotte zij nog ver meld dat in totaal 1196 kramen werden ge plaatst. Onze markt krijgt ook in dit opzicht zoo langzamerhand beteekenis. Er zijn heel wat vaste klanten, die wekelijks vast hun tentje opslaan en dus blijkbaar voor die moeite beloond worden. We durven niet hopen dat 1927 nog een grobter aanvoer zal geven. Daar moet eens een eind aan komen. We zien nu verlangend uit wat de „Beursplannen" zullen uitwerken. Er bestaat in ieder geval alle kans dat de Beurs in 1927 zal verrijzen. Burgerlijke Stand. GeborenAnna Marijtje, D. v. A. Burg graaf en A. G M den Ouden. Lamber- tus, Z. v. J. Verlaan en C. M. Roos. Ludwina Theresia, D. v L. van Velzen en M. C. Nederend. Jacobus, Z. v. D. Schouten en J. Heemskerk. Overleden: Anthoma Keuhn, 83 j., wed. van C. Hoogendoorn. Adrianus Spek, 57 j., gehuwd met J van Hof. Herma^ nus van Sevenhoven 85 j., wedr van A. Roest. Gevestigd: J. C. de Jong, dienstbode van Gouda. W. G. Verlaan en gezin, slager van Amsterdam. M Olieroek, dienstbode, Langeruigeweide P. A. Kwakkenbos, dienstbode, van Nieuwkoop. M. v. d. Spek, dienstbode, van Zegveld. Vertrokken: M C. Oostveen, dienst bode, naar Barwoudswaarder. J. Th. Krijnen, boerenknecht. A. Kaptein, dienstbode, naar Wilnis. W. van Asselt, dienstbode, naar Nieuwkoop. M. H. v. d. Panne, zonder beroep, n Zwammerdam. Door het verwerpen van het wetje op het Fransch in de Lagere School, is het be stuur der Chr. Scholen ter plaatse in moei lijkheden gekomen. In den loop van enkele weken moest nu de reeds 17 jaar bestaande Groen van Prinstererschool. een 9-klassige M.U.L.O. worden gesplitst. Besloten is nu deze school te scheiden in een 6-klassige la gere school en een drieklassige U L.O.school, beiden onder het hoofd de heer P. Maaskant. Na 1 Januari zullen er dus van dit bestuur uitgaan 4 scholen, drie lagere en een Ulo school, waarvan aan het leerplan der Lagere Gr. van Prinstererschool zich zal aansluiten aan de kopklassen. BOSKOOP. Het aigeloopen jaar. Wanneer we nog een oogenblik 1926 in het geheugen terug roepen, trekt natuurlijk de buitenland9che handel van Boskoop in de eerste plaats de aandacht Het afzet gebied werd eer uitgebreid dan ingekrom pen. Bij de landen, die tot nog toe bereisd werden voegden zich Finland en de Bal kan-landen, die ook vóór den oorlog reeds afnamen alsmede Polen, Litthauen. Tsecho- Slowakije en andere nieuwe Staten. In nauw verband hiermede staat het vreem- delingenbezoek. Onjuist is daaromtrent wat niet lang geleden de „Tel." publiceerde, n.l. dat Boskoop in verhouding tot zijn bevol king de derde gemeente des lands was waar het bezoek van buitenlanders het drukst was geweest. Op onverklaarbare wijze is dit buitenlandsch bezoek verward met de statistiek van de uitgegeven paspoorten naar het buitenland: het percentage van de bevolking, dat buitenslands reist, is in Boskoop het hoogst op 2 gemeenten na. Niet minder dan 290 paspoorten werden uitgereikt. De handel in boomen en planten was, hoewel bevredigend, toch niet als in 1925. Vooral die plantensoorten, waar groote kwantiteiten van aanwezig waren, werden niet voldoende afgenomen. Ook de handel op 't binnenland was flauw met evenzeer gedrukte prijzen. Wat het uiterlijk van Boskoop aangaat is er veel verfraaid en verbeterd, vooral b.v. de Achterkade. wanneer ten minste niet verzakkingen afbreuk doen aan het fraaie geheel. Heel wat nieuwbouw valt er ook te constateeren. De bouw van nieuwe huizen stond in de jaren 19141924 geheel stop; het lijkt er nu op of de schade wordt inge haald en in 't bijzonder de zonder Rijks- steun gebouwde huizen zijn in 1926 gezet. De verbreeding van sommige stTalen en wegen was noodig voor het zware auto verkeer, dat thans over Boskoop gaat, hetzij bijv. LeidenGouda of RotterdamRijn streek. Het gemeentebeleid mag al9 rustig en voortvarend werkend vermeld worden. Be lastingen gingen iets omlaag niettegen staande belangrijke werken tot stand kwa men. Het aanschaffen van een tweede vuil nis-auto bewijst, dat het gemeente-bestuur met zijn tijd weet mee te gaan. Hoe ligt ons nog niet versch in 't ge heugen de opening van het electrisch be drijf der gemeen'^ ^ndat de onderhandelin gen met de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden tot een goed eind waren gebracht? Het vele van gemeentewege ondernomen werk kan inderdaad beschouwd worden als te zijn geweest in Boskoop'» belang. Na de depressie, die zelfs nog in de jaren na den oorlog aanhield, gaven ook de ver schillende vereenigingen weer blijk van frisscher leven, zoo op geestelijk als licha melijk gebied. Slechts moest in 1926 de voetbalvereeniging „Vrien9chap" het we gens gebrek aan speelterrein opgeven. Bui tengewoon werk waardig was in verband hiermede een uitlating van den burgemees ter in een der laatste raadszittingen bij de behandeling van een subsidie-aanvraag voor alcohol-bestrijding. dat, naar het hem toescheen, het drankgebruik toenam. Houdt dan werkelijk de beoefening van de sport verband met de vermindering van het al coholgebruik? Het is tè merkwaardige uit lating om er niet de aandacht op te ves tigen. Een nieuw instituut, dat van de Bos- koopsche Beurs, zag in 1926 het levenslicht tot heil van den kooper en verkooper van boomen en planten Vaak overtrof het aan tal bezoekers de 400 per beursdag. In buitenlandsche vakbladen is Boskoop meermalen genoemd naar aanleiding van tentoonstellingen op het gebied van bloe men: zoo te Chelsea, Gent en Dresden wer den prijzen behaald Op Boskoop zelf kre gen we een fraaie Pioenen-tentoonstelling te zien, benevens een tentoonstelling van boek- en plaatwerken ten dienste van den boomkweeker. De laatste stond op weten schappelijk hoog peil. de eerste trok vooral veel publiek, w. o. H. M de Koningin- Moeder met gevolg. Meer nog dan in 1925 bleken we in 1926 te komen lot een rustige normale-ontwikke ling van de gemeente. Het meerendeel der inwoners kan met genoegen op 1926 terug zien. Op de gehouden vergadering der Con- fessioneele Vereeniging, afdeeling Boskoop, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. Abbenbroek, J. A. Deijs en A. van Tol Jzn. HAZERSWOUDE. iju;ir nolabelpn der Ned. Herv. Kerk is tot kerkvoogd herkozen de heer P. Groen Lzn. KOUDEKERK. Kunst na Arbeid, \Yoonsdag gaf het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" in een der lokalen van de openbare schoof een uitvoering voor donateurs en ge- noodigden. De voorzitter, de heer J Hooge- boom. heette alle aanwezigen hartelijk wel kom; het verblijdde hem dat zoo velen wa ren opgekomen Jammer was het, zoo zei hij. dat onze burgemeester als eere-voorzitter van het muziekcorps, door ziekfe verhinderd was dezen avond bij te wonen. Daarna gaf hij de leid ng aan den directeur, den heer J. v. d. Kaai Een 12 lal nummers warden op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Het corps kan zich in een goeden vooruitgang verheu gen. Na de muziek werden door de ledpn eenige tooneelstukjes opgevoerd, waarmee men ook veel succes had. Donderdagavond werd een tweede uitvoering gegeven. Burgerlijke Stand. Overleden: Margaretha Reijneveld 3 m. Mej. A. Dorrepaal alhier slaagde te Apeldoorn voor diploma machineschrijv n met aanteekening Duilsch. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Benoemingen. Geen lichamelijke oefening. Geen ver ordening op de winkelsluiting. ALle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige wor den gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen a. Een missive van tied. St., ten geleide van de goedgekeurde wijziging der be grooting. b. idem, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de begrooting voor 1927. c. Idem, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de verordening op het schoolgeld, die voor één werd goedge keurd. d Proces-verbaal van kasopueming, waaruit blijkt, dat in kas aanwezig was en moest zijn f 2674.58 en bij dc«Bank van Ned. Gemeenten f 21152.96. e. Een schrijven van den heer J. W. van Leeu wen, houdende bericht, dat hij zijn benoe ming aanneemt, f. Een dankbetuiging van mevr. Van OosterhoutPrins. g. Een schrij ven van de administratie der heerlijkheid Hoogmade op een klacht over de slechte toestand van den weg naar Hoogmade,» bij de bochten. In dat schrijven wordt de toezegging gedaan, dat verbeteringen zul len worden aangebracht. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Bij een verzoek van den gemeente-be ambte K. Mol om eervol ontslag tegen 1 Jan, a.s., als zoodanig, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd stellen B. en W. voor hem eervol ontslag te verleenen met toekenning van een gra tificatie van f 40. Aldus besloten Vervolgens wordt overgegaan tot de be noeming van een geneesheer, belast met de kost-elooze vaccinatie in 1927, als zoo danig wordt aangewezen dr. J. J. Persant Snoep, alhier. Punt vier, zijnde de wijziging van de begrooting, wordt tct straks aangehouden. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wordt benoemd de heer J. W. van Leeuwen benotmd hoofd der open bare school. Dezelfde wordt eveneens be noemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs B. en W. stellen voor om weer voor twee jaren vrijstelling te vragen van de verplich ting tot het geven van onderwijs in het vak lichamelijke oefening. Conform het voorstel van B en W. Overgegaan wordt tot vaststelling eenige pensioensgrondslagen. De pensioens grondslag van deri veldwachter, wordt met ingang van 1 Juli 1926 vastgesteld op f 1950 en met ingang van 1 Januari 1927 op f 2050, terwijl de pensioengrondslag van den gemeentebeambte wordt vastgesteld op f 8cO en die van den gemeentewerkman op f 1450. Vervolgens wordt de verordening op de heffing en invordering op de hondenbela3- Iiri2 herzien. De belasting voor een hond. vallendp in de eerste klasse, wordt bepaald op f5 per jaar en voor een hond. vallende in de tweede klasse, op f3. terwijl voor honden, opgenomen in een dierenasyl vrij stelling wordt verleend De honden, waar voor belasting verschuldigd is, zullen vooit- aan een penning moeten dragen, ten be wijze, dat de belasting voldaan is. Daarna wordt de verordening op de Wa terleiding herzien. Het tarief der water meters zal met 30 pet. worden verlaagd. Voor een nieuw bpnoemde beambte wordt een instructie vastgesteld, waarin o. a. is bepaald, dat de beambte zitting moet hou den ten Raadhuize op eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, alwaar hij. voor een ieder te spreken is. en op andere tijden aan zijn woning. Vervolgens wordt de instructie van den werkman herzien, waardoor de tegenwoor dige werkman, met ingang van 1 Januari 1927, een jaarwedde zal genieten van f 1450 en in 1930 f1500. Aan de orde is nu hel verzoek om een verordening op de winkelsluiting in het leven te roepen en een verzoek om dit niet te doen. B en W. stellen voor, nh ernstig overleg, het verzoek van Veefkind af te wijzen, op grond, dat van een bescherming van het personeel, wat de grond voorbeen dergelijke verordening is, geen sprake is: dat het niet aangaat de belangen van een minderheid, zonder gegronde redenen, op te offeren aan het verlangen van een meerderheid, terwijl controle op de winkeliers, die verlof, krach tens de Drankwet, hebben, zeer moeilijk is. Bovendien overweeg! de regeering een wet op de winkelsluiting in het leven te roepen. De heer Klaver zegt. dat 80 pet. van de winkeliers voor de winkelsluiting zijn. De qualileit en de quantiteit der verzoekers pleiten voor een verordening op de winkel sluiting. Spreker zegt. dat zoolang er geen veror dening is, de winkeliers vanwege de con currentie niet durven te sluiten, en daarom stelt hij voor wel een verordening te maken op de winkelsluiting. De heeren Groenendijk en Van Leeuwen juichen het voorstel van B. en W toe. Wet houder De Bruiine vindt dat de winkeliers maar een overeenkomst met elkaar moeten aangaan en overigens meent hij dat men voor concurrentie in ons dorp niet zoo-bang behoeft te zijn. Wethouder Splinter is ook van oordeel dat niets voor de invoering van een veror dening pleit. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen één stem, die van den lieer Klaver, aangenomen. Aan de orde is nu het verzoek van de bijzondere school om. ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920. te mogen ontvangen dd* kosten voor de verandering der speelplaats. De heer Klaver vraagt of het wel aangaat dat de werkzaamheden aan de speelplaats reeds zijn uitgevoerd en dat dan achteraf verzocht wordt de kosten daarvan te be talen. Hij is van oordeel dat het school bestuur eerst het verzoek had moeten in dienen, zooals in een dergelijk geval in het naburige Zoeterwoude heeft plaats gehad. De voorzitter zegt, dat de Raad, naar zijn oordeel, in welk oordeel hij is versterkt door een Kon. besluit, dat het schoolbestuur de bevoegdheid heeft om voor eigen risico de betrekkelijke werkzaamheden te doen uit voeren en dat >de Gemeenteraad uitfluitend heeft te beoordeclen de financieele gevolgen die daaruit voor de gemeente voortkomen. Hoe gehandeld wordt in een naburige ge meente kan buiten beschouwing worden gelaten, omdat de Raad van Leiderdorp be kwaam genoeg js om aan een wet de juiste uitvoering te geven. Waar nu de aanvrage, volgens het oor del van B. en W., geheel voldoet aan de wet. stellen zij met vrijmoedigheid voor de gevraagde medewerking te verleenen en in verband daarmede een bedrag van f 13S9 beschikbaar te stellen. De heer Vervark vindt het eigenaardig, dat de Voorzitter van het schoolbestuur in dertijd op een vergadering heeft gezegd, toen de verbetering der speelplaats ter sprake kwam en het denkbeeld geopperd werd deze te betegelen, dat hij niet zou welen waar hij het geld voor deze verandering vandaan moest komen, terwijl kort daarna de veranderingen hebben plaats gehad. De Voorzitter zegt, dat de Raad niet de discussie in een schoolvergadering heeft te heoordeelen Met algemeene stemmen wordt besloten de medewerking te verleenen. Daarna wordt de vergoeding voor de bij zondere school over 1925 vastgesteld op f 17,4-4 per leerling. Het schoolbestuur krijgt dus voor 2861/? leerling f4996 56. vermin derd met f 2437,44 voor schoolgeld is f2559,12. Op voorstel van B. en W. wordt de ver- goeuing voor het schoolbestuur over de jaren 1922 lot en met 1924 vastgesteld op een bedrag van f 10.926,37'/». Het school bestuur heeft ontvangen fl6.490.39Vt, zoo dat een bedrag van f5564.02 in de gemeen, tekas moet worden teruggestort Vervolgens is aan de orde het verzo.de om subsidie van het bestuur der vereeni ging voor Christelijke Gezondheids- en V.t- cantie-Kolcniim in Nederland. Op voorstel van B. en W. wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken, daar het niet op den weg van het gemeen tebestuur ligt om de gevraagde bijdrage voor de vergrooting van het koloniehuis Zonne- heuvel uit de gemeentekas te betalen Alsnu worden eenige wijzigingen aange bracht in de begrooling van 1926 en het bet Kkelijk besluit model D. vastgesteld. Op verzoek van de stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteïf wordt een verorde ning op het aanleggen, hebben of onderhou den van kabels of geleidingen voor electri- citeit, gas of eenigen anderen energievorm en op het leveren van die energie vastge steld. Daarna wordt na verscheidene stemmin gen als lid van hot stembureau voor de ver kiezing van de Provincale Staten gekozen de heeren De Graaf en Vervark. Bij de rondvraag bepleit de heer Vervark plaatsing van* een lantaarn bij de brug in bet Jaagpad nabij de Doesbrug en bespreekt den minder gewenschten toestand van het ontbreken van een stukje trottoir in dp Van der Doesstraat. De heer De Graaf zou er wat grint willen laten storten. Dp Voorzitter zegt toe, dat B. en W. een en ander zullen over wegen. Daarna wordt de vergadering gesloten. WOUBRUGE. Het jaar, dat achter ons ligt. Eer he' jaar 1926 ten einde spoedt, willen wij nog een blik werpen in ons dorpsleven en dan denken wij hel eerst aap dat wat hier is lot stand gebracht, en waarover zoo veel is geschreven n.l. de nieuwe Oczaal dat nu voltooid is, geheel in den stijl van het oude kerkgpbouw. Ook is de omgeving geheel gerestaureerd. Een mooi stuk werk is door de werklieden thans afgeleverd. In het kerkelijk leven kwam geen veran dering voor De predikantsplaats in de Ge reformeerde Kerk bleef nog vacant. Hield laatstgenoemde kerk jaarlijks haar ge meentevergadering, dit zal nu in de Her vormde Kerk ook plaats grijpen. De Chr. Jongelinesvereeniging herdacht haar 25-jarig bestaan, de afdeeling van h°t Prol. Bond haar 40-jarig bestaan en de Anti- Rev Kiesvereeniging ook haar 44) jaar be staan Onze voetpaden en wegen worden of zijn behoorlijk begaanbaar gemaakt. De dure bruggebouw over Dops en Wijde Aa ziin achler den rug, het te bouwen slachthuis bleef achterwege om aan een grief van een deel der ingezetenen tegemoet te komen. Een lang gekoeslerde wensch is dit jaar vervuld n.l. om al wat betrekking heeft op de oudheid in ons dorp, te verzamelen tpn raadhuize. Thans zijn wij reeds zoo ver g°- vorderd. dat de catalogus 300 nummers telt. Dit jaar ging de monumentale hardstep- nenbank te Jacobswoude officieel aan de burgerlijke gemeente over. Op hef gebied van handel en industrie vond wpinig buitengewoons plaats Wat d° landbouw betreft moet gewezen wordpn op het hecrschen van het-mond- en klauwzeer. Door hel bestuur deT afdeeling kaasprodue- fpn werd epn welgeslaagde Kaasdag gehou den. RECLAME. ADTO-TR ANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TEI.KFOOX' fiill - I.EI'HCN 4130

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 17