R. H. W. Advocaat C. G. SMIT AGENDA. Saksische Smeer Leverworst Vleeschcroquetten SALADES BUITENLAND. ff 2 50 per fflesch. TELEGRAMMEN. Woensdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijbelbespreldng 8 uur. Leidsche Schouwburg: Zangschool Duys- ter. Opvoering van „De looverring". Half- acht nam. Donderdag. Nulsgebouw: 208e verg. Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. ir. A. Booden. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Uitvoering Ohir. Oratoriumver. 7,Con Amore". 8 uur. Haarlem (hotel Lion d'Or, Kruis weg 36). Buitengew. Alg. Verg. v. Aandeel houders N. V. „Hillegomsche Timmerfa briek". 2 uur nam. Lisse (Gebouw H. B. G.): 9de Natio nale Pluimvee-tentoonstelling. Van 9 uur vöörm. tot 9 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemmer9tr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Kerstprogramma. 8 u. Dc avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Dec. tow en met Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaars dag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 652. Zondag 2 Januari wordt de dienst waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. RECLAME. STEENSTRAAT 49 - TELEF. 485 Mijn Speciale Artikelen voor den OUDEJAARSAVOND zijn: worden op oestc.ling warm thuisbezorgd Telefoon 48ö 6870 schrijven van Ged. Staten was ontvangen inzake het verzoek om f 2500 af te schrijven van de rekening van de bedrijven. De voor zitter stelt voor dit schrijven ter visie te leg gen voor de leden De heer Van Tongeren vroeg of dit stuk niet kon circuleeren. De voorzitter zeide, dat hij elk der leden een afschrift zal doen toekomen. Daarna werden nog eenige disposities van Ged. Staten medegedeeld, houdende goed- ikeuring van genomen besluiten. Hierna werd, nadat de heer J. van Duyn een opmerking over de agenda had ge maakt, met de schriftelijke agenda aangevangen. Tot commissarissen der Gemeente-Spaar bank werden benoemd de heeren Joh. Ver loop (aftr.), B. van Duyn (aftr.) en N. ^aas- noot Jacz. (aftr.), allen met 14 stemmen. Guns'ig werd beschikt op het verzoek van den heer C. de Bost. om met ingang van 1 Januari eervol ontslag te ontvangen als secretaris-boekhouder der Gemeente Spaar bank en vervolgens werd in zijn plaats be noemd de heer Ghr. J., Minnée met 11 stem men, No. 1 der voordracht. De heer A. den Haan, No. 2 der voordracht, verkreeg 3 stemmen. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Bewaarschool te Katwijk-aan-Zee werd benoemd mej. N. Verloop, aldaar. Tot lid der Commissie van Toezicht op de. Bewaarschool te Katwijk aan den Rijn mevrouw A. P. MeyerMulder, aldaar. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een studiecommissie met betrekking tot het storten van de afvalsproducten van^ de sociëteit voor Chemische Industrie „•Kat wijk" op het strand. De sociëteit had ver zocht om de vergunning haar tot 1 Januari verleend, te verlengen lot 1 Maart a s., welke vergunning, nadat de voorzitter had medegedeeld dat een deskundig rapport was ingekomen, waaruit bleek, dat deze producten niet schadelijk zijn voor de ge zondheid, werd verleend. Daarna werden tot leden der Commissie vanwege de gemeente aangewezen de hee ren Ouwehand en Meerburg, leden der Commissie van Fabricage, te Katwijk-aan- Zee. De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer had als leden der commissie aangewezen de heeren ir. Het- tingha Tromp en Wijngaarden, terwijl de sociëteit zelf ook nog een lid zal aanwijzen (vermoedelijk den directeur zelf, den heer dr. Van Dorp).. De heer Houwaard meent, dat het schrij ven van den directeur, waar hij zegt, dat de afval verkocht is. eenigszin^ misleidend is. Er ligt nog genoeg afval. De voorzitter meent, dat hef woord mis leidend hier misplaatst is. De afvalproduc ten zijn wel verkocht, doch nog niet afge haald Vastgesteld werd de afrekening van de vergoedingen, ingevolge art. 101 der L.O.- wcl Na eenige discussie werd besloten tot ondershandsc he verhuring van weiland aan de 91-jarige weduwe Schaap, wier echtgenoot het land in huur had en nu is overleden, waarmede de geheele Raad zich na toelich'ine van den wethouder Ouwe band vereenigt. Hj ^-na kwam ter tafel het verslag der commissie inzake het voorstel tot verhoo- gin» van de loonen der gemeente-arbeiders, naar aanleiding van het ingediende voor stel van den heer J. van Duyn, om het weekloon van de gemeente-werklieden, die minder dan f 1500 per jaar verdienen, met f 2 le verhoogen. De heer Van Duyn wenschte zijn voor stel eerst toe te lichten, waartoe hem de gelegenheid nog niet was gegeven. De voorzitter merkte op, dat het voorstel nog niet was ingekomen, toen de commissie ben hemd werd. Het rapport der Commissie werd door den secretaris voorgelezen en daaruit bleek, dat de Commissie loonsverhooging voorstelde, wat de heer Van Duyn noemde „plooien gladstrijken". Hij wilde de loonen aldus re gelen: Aanvoerder 1ste klasse f27; aan voerder 2de klasse f25.50; arbeider 1ste klasse f 24.50 en 2de klasse f 23,50 met één jaarlijksche verhoogingen van f 1 per week gedurende twee jaar. Verder wilde de commissie den voerman voor het onderhoud der paarden nog f 0.50 extra per week toekennen. De heer Van Duyn verdedigde zijn voor* stel uitvoerig en wees er op, dat hij in ver schillende gemeenten, met Katwijk overeen komende, naar de loonen der werklieden heeft geïnformeerd, waaruit bleek, dat deze veel hooger zijn dan in deze gemeente Hij meent dal de Commissie .te-veel heeft gekeken naar de loonen van de arbeiders in het visscherijbedrijf en wat daarmede annex is. De heer Wouda kan in. meer dan een op zicht met hetgeen de heer Van Duyn zeide meegaan, doch hij geloott dat dil voors'el nu niet kan worden aangenomen. Hij vondt in het voorstel der Commissie ook wel iets sympathieks en zou zich daarmee wel kun nen vereenigen, mits B. en W. toezeggen dat zij binnen afzienbaren tijd met een ai- geheele regeling hij den Raad zullen komen. In dien geest dient hij een motie in. De heer Houwaard spreekt met nadruk tegen dat de loonen der visscher9 tot basis zijn genomen van de thans door de Commis sie voorgestelde regeling. De heer Van Tongeren vraagt zich af, of wij hier op een eiland wonen. Wij hebben ook met iets anders rekening te houden. Als wij straks sleun nóodig hebben van hel Rijk, wat zal minister Kan dan zeggen? Hij gaat niet met het voorslel mee. De heer W. van Beelen Wzn. heeft sym pathie voor het Voorstel der Commissie en zal daar voor stemmen. De heer Wouda protesteert nog eens tegen de opvatting van den heer Van Ton geren. Wij hebben niet naar anderen té zien. Wij moeten voor een billijk loon zorgen. De heer Ouwehand, wethouder, bestrijdt het voorstel van den heer Van Duyn en diens betoog. Hij constateert, dat de werk lieden in dienst der gemeente in een be voorrechte positie verkeeren tegenover de werklieden in particulieren dienst en somt deze voordeelen: pensioen, uitkeering bij ziekte, enz., op. Nadat de heer Van Duyn nogmaals zijn voorstel heeft verdedigd, verklaart hij ook zich bij het voorstel van de commissie te kunnen neerleggen, indien B. en W. willen toezeggen dat binnen afzienbaren tijd zij een herziening van de loonsregcling in haar geheel indienen bij den Raad. Na repliek en dupliek, waarbij het nog al eens warm toeging en waarbij de beer Van Duyn er krachtig tegen protesteerde dat zijn voorstel van de baan is geschoven en de voorzitter van zijn ongeletterdheid mis bruik heeft gemaakt; toen hij n.l. eischte dat hij het voorstel staande de vergadering in een anderen vorm zou geven, bracht de voorzitter het voorstel der Commissie dooi: B. en W. overgenomen, in stemming en werd zonder hoofd, stemming aangenomen. De gewijzigdo motie-Wouda wordt ver volgens na eenig debat verworpen met 11 tegen 4 stemmen, die van de heeren J. van Duyn. Parlcvliet. Wouda en Van der Zwan. De heer Van Duyn wil nu nog zijn voor stel in behandeling gebracht zien, wat vol gens den voorzitter niet meer kan en die er zeer onaangenaam door getroffen wordt, dat de heer Van Duyn zijn leiding onrecht vaardig noemde. Laat de heer Van Duyn later een wél-omschreven klacht indienen. Na eenig debat wordt nu op voorstel van B en W. het salaris van een typist ter secretarie op f 800 bepaald. Tegen de opmerkingen, door enkele leden gemaakt, dat dit bedrag te hoog is, ver klaart de heer Wouda, dat dit niet het ge val is. Daarop kwam ter tafel het verslag der door den Raad benoemdè Commissie inzake het verzoek van de ambtenaren ter secre tarie. om verhooging hunner jaarwedden, waarbij ook werd overgelegd een gemoti veerd adres van de afdpeling Zuid Holland van den Bond van Gemeente-ambtenaren waarin het verzoek van het secretarie-per soneel krachtig werd gesteund. De heer Wouda. die het verzoek van de ambtenaren verdedigde, merkte daarbij op, dat hij, evenals de heer Van Duyn. ook kan beschouwd worden, door een zekere groep te zijn afgevaardigd, maar hier voeren wij geen klassenstrijd, maar behartigen een al gemeen belang. Wethouder-Ouwehand lacht luide. Hij meent, dat de commissie het verzoek niet met de noodige ernst heeft behandeld. Er is niet naar andere plaatsen geïnfor meerd en de vergadering is te spoedig ge houden. De heer Houwaart protesteert tegen deze aantijging. De hper Van Tongeren vereenigt zich met bet advies der commissie. De voorzitter wil daarover ook nog iets opmerken. Hij gelooft, dat er veel redenen aanwezig zijn. dat sommige salarissen werden verhoogd Maar de ambtenaren heb ben een verkeerden weg ingeslagen Zij hebben noch den secretaris noch den voor zitter vooraf er in gehoord, terwijl één ambtenaar niet heeft mede gerequestreerd. Na repljek van den. heer Wouda. die du commissie nog eens pertinente vragen steil en na een kort woord van den heer Van Duyn, wordt het afwijzend praeadvies der commissie met 13 tegen 2 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren J. van Duyn en Wouda. Na eenige wijziging te hebben aangebracht in de begrooting 1926 en beschikkingen te hebben genomen op eenige reclames, werd overgegaan lot de rondvraag. De heer G. van Duyn is onaangenaam ge troffen door het openhouden der winkels op lsten Kerstdag tot 11 uur. de heer J. van Duyn vraagt of het waar is. dat aan de aannemers, afzanders van den Boule vard 20 pCt. toeslag is verleend, terwijl de heer Meerburg op den weinigen druk van de waterleiding wees. Nadat respectievelijk de voorzitter en de wethouders Ouwehand en Kruyl de vragers hadden bevredigd, werd de vergadering le kwart over één met dankgebed gesloten. DE ALGEMENE TO^TAMT). Ontruiming van het Rijn land? Sir Eric Drummond In EHiitsche regeeringskrmgen blijkt men., naar de Berlijnsche correspondent van de ,,Neue Freie Presse" bericht, van meening te zijn, dat op 31 Januari het Rijnland volkomen ontruimd zal zijn. Op grond van de besprekingen te Genève zullen thans de diplomatieke onderhande lingen over de bezetting worden voortge zet. Van een financieele tegenprestatie van Duitsehland is geen sprake Er zal thans worden onderhandeld over een tegenpresta tie op het gebied van de veiligheid. Frank rijk heeft voorgestéld, ca de ontruiming van het bezette gebied een commissie te vormen, welke verschillende controleeren- de bevoegdheden zal hebben, maar een burgerlijk karakter .zal dragen en niet al leen de pacificatie van het Rijnland, mam- ook van de aangrenzende Fransehe en Belgische gebieden zal controleeren. Van Duiteche zijde verlangt, men, dat deze com, missie óf in een neutraal land, óf zoowel in het Rijnland als op Fransch en Belgisch grondgebied gevestigd zal zijn. Frankrijk schijnt hiertegen, volgens genoemd blad, geen bezwaaj te zullen maken. Sir Eric Drummond, dc secretaris-gene raal van den Volkenbond spréékt het be richt van zijn aftreden tegen. BELGIE. De sterkte van het leger. De Senaat beeft het wetsontwerp, waar bij de legcrstérkte voor 192Ï op 42.000 man tegen 60.000 man verfeóeu jaar wordt vast gesteld, aangenomen met 4fc tegen 26 stem men. Elf leden onthielden zich. De oppositie bestond uit leden van de socialistische en de Christen-democratische fracties. Vele tegenstemmers hebben ver leden jaar vóór de contigentenwet gestemd. DUITSCHLAND. Het incident te Mainz ge regeld Besprekingen in de schoenindustrie De Barmat-historie. Het incident te Mainz is tot een oplos sing gekomen. Van Franrfcho zijde is aan de Duitsehe overheid medegedeeld dat de Fransehe soldat/en dronken zijn geweest, weshalve aan het incident geen waarde wordt gehecht. De rijksminister van arbeid heeft de ver tegenwoordigers van patroons en werklie den in de schoenindustrie uitgenoodigd tot een conferentie Donderdagochtend te Ber lijn. De minister hoopt met deze nieuwe interventie de algemeene uitsluiting in de schoenindustrie te kunnen voorkomen. Het proces-Baimat begint op 11 Januari. FRANKRIJK. Uit den ministerraad Duit- sche spionnage in Frankrijk. De ministerraad heeft met algertieene stemmen de door Bnand gegeven uiteenzet ting over de kwesties in zake China, Tang^r en de inlergeallieerde-schulden goedgekeurd De ministerraad erkende dat de toestand dusdanig is, dat het raadzaam is een af wachtende houding aan te nemen ten op zichte van de aangelegenheden in China en af te wachten hoe Spanje zijn nieuwe eischen inzake Tanger zal formuleeren alvo rens een standpunt in te nemen. Met betrekking tot de schulden-verklaarde de ministerraad, dat net wenschelijk zou zijn dat het parlement de ratificatie van het aceoord met Engeland behandelt vóór het aecobrd met de Ver. Staten. De regeering zal den parlementairen commissies verzoe ken het onderzoek dezer accoorden te be spoedigen ten einde de openbare behande ling gedurende de nieuwe parlementaire zit tingsperiode vast te stellen. Te Parijs is, de buitenlander Vivian Stranders gearresteerd, de directeur van verscheidene vllegtuigfirma's te Berlijn, die beschuldigd wordt, tijdens zijn reizen naar Parijs, spionnage gepleegd te hebben voor rekening van Duitsehland. Zekere dr. Wcber had aan Stranders vragenlijsten ter hand gesteld over de vorderingen der Fransehe luchtvaart en de laatste ontdekkingen op bewapeningsgebied over het algemeen. Stranders zou het doel van zijn zendingen naar Parijs bekend hebben. Uit de instructie bleek dat Stranders een oud-officier is uit het Engelsche leger. ENGELAND. Telefoonverbinding tasschen Londen en New-York Het Congres te Gauhati. De minister van posterijen deelt mede, dat hij hoopt in Januari a.s. den telefoon dienst tusschen Londen en New-York voor het gebruik te kunnen openstellen. En gesprek van drie minuten zal 15 pd. str. kosten en elke minuut méér vijf pd. str. Het Britsch-Indische nationale congres te Gauhati heeft zich met groote meerder heid voor het programma van de Swara- gisten uitgesproken. De extremistische en gematigde amendementen werden verwor pen. Het programma omvat het afwijzen van deelneming aan de bestuurstaak en het weigereD op de begrooting zoolang de re geering geen bevredigende toezeggingen heeft gedaan op de eischen, welke de- wet gevende vergadering heeft gesteld. SPAN TE. Intellectueele toenadering. Er is een decreet gepubliceerd, hetwelk een commissie voor intellectueele betrek kingen in het leven roept, welke onder pa tronaat van den minister van buitenland- sche zaken staat en den minister alle nut tige inlichtingen zal verschaffen met be trekking tot het Spaansche onderwijs in het buitenland en de uitwisseling van weten schappelijke, literaire en artistieke ge schriften, enz. met andere landen. De commissie zal rechtspersoonlijkheid bezitten om legaten en giften voor dit doel in ontvangst te nemen. IT AT TE. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Op een'station in de bmirt van Toulon is een trein ingeredén op een troepje scholie ren, die onder leiding van een geestelijke een uitstapje hadden gemaakt. Een jongen van 15 jaar werd gedood, terwijl een an dere jongen en de geestelijke ernstig ge wond werden. VIERVOUDIGE MOORD. Naar uit Londen gemeld wordt is gister morgen op een huiten bij Farwell een ont zettende misdaad ontdekt. In de groote zaal van het hoofdgebouw werden de lijken van den eigenaar en zijn vrouw gevonden en in een loods die van de 18-inrige dochter en 16-jarigen zoon. Alle lijken toonden sporen van worging. Dienstpersoneel bleek niet aanwezig. GROOTE BRAND TE RYBINSK. -Te Rybinsk-(Rusland) woedt sedert drie dagen een brand in een staatsfabriek. Drie arbeiders zijn omgekomen, 34 liepen ern stige brandwonden op. De schade bedraagt meer dan één millioen roebel. NOODLANDING. Een Nederlandsch vliegtuig van de lijn Le Bourget-Amsterdam, dat drie passagiers vervoerde,' heeft een noodlanding gedaan op den hoofdweg van Estaires naar Rijssel. Het landingsgestel werd verbrijzeld. Verder deden zich geen ongelukken voor. NOODWEER IN SPANJE. Over het grootste gedeelte van Spanje, o.a. in het noorden en aan de kust der Mid-» dellandsche Zee bfijven de sneeuwstormen voortwoeden. Zij richten veel nadeel aan en de sinaasappelenoogst heeft onbereken bare schade geleden. Een orkaan, gevolgd door een vloedgolf, vernielde een honderdtal booten. In Castel- lon de la Plana en Vinaroz stortten eenige huizen in en werden personen gedood en gewond. In La Granja daalde de tempera tuur tot 23 gr. onder nul: in Madrid stier- van zes personen tengevolge van de koude. RECLAME. ZUI7ERSTE SAMENSTELLING. Te Leiden verkrijgbaar bij de firma's: COSTER. Steenstraat 8. tel 1361. FISCHER Co Sleenschuur 10. tel 156. DE GRAAF, Lage Rijndijk 4. tel 356. HOOGENSTRAA- TEN. Lange Mare 39 tel 348. KAGENAAR, Heerenslraat 5c. tel 145: KORFNHOFF, Breestraat 15. tel 1999-, PH1LIPSEN. ~ort- Rapenburg 4, tel. 2014. 3899 DE BEGRAFENIS VAN DEN JAPANS CHEN KEIZER. TOKIO, 29 Dec. (N. T. A. Draadloos). De Japansche regeering zal voor de begrafenis van keizer Yoshihito die in Februari a.s. zal plaats hebben, een som besteden van ongeveer l1/» millioen dollar. GEWELDIGE REVIVAL IN BRITSCH-INDIË. SINGAPORE. 29 Dec. (Reuter). Door den hevigen regenval van de laatste dagen zijn de rivieren buiten haar oevers gelreden en hebben overslroomingen aangericht, zooals in jaren niet zijn voorgekomen. In de Malay-stalen ligl het spoorwegver keer geheel stil, de postdienst is verb roken, sommige steden zijn door het water geheel geïsoleerd. Te Perak is het tappen op de rubber- plantages stopgezet moeten worden. De schade is zeer aanzienlijk; er zijn vele dooden. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERTKA. MEMPHIS 29 Dec. (N. T. A Draadloos). Bij de overslroomingen in Kentucky. Ten- nesce. Arkansas. Missisippi en Alabama zijn reeds zes personen gedood De schade aan de eigendommen aangericht loopt reeds in de honderdduizenden dollars. Op sommige gedeelten van het ondcrgeloopen gebied is de vloed nu aan het afnemen. 2—1 Het fascisme en de universiteiten. Het schijnt, dat thans maatregelen wor den genomen om de anti-fascistische pro fessoren van de universiteiten te verwijde ren. Professor Presutt uit Napels, die zijn zetel in het parlement verloor, toen de oppositie uit de Kamer werd verbannen, 13 van zijn functie aa-n de universiteit te Padua ontheven. Men verwacht dat nog andere professoren een zelfde lot zullen ondergaan. POLEN. Een spionnage-geval. Het A-oolsche fcelegraai-agentschap zegt, dat men fcè Kattöwitz een nieuw spionno- gegeval ontdekt heeft, waarvan de ernst te. wijten is aan de positie der betrokken persoonlijkheden. In overleg met de Duit- sche overheden zou een lid der gemengde Poolsch-Duitsche cömm s'sie een spionoa- gedienst georganiseerd hebben om aan de regeering documenten te leveren, die spe ciaal opgemaakt waren voor deze aange legenheid en die der Dmtsche delegatie te Genève de ahti-Poolsche compagne ver gemakkelijken zouden Verschillende ar restaties hebben plaats gehad en men heeft een chèque gevonden voor een voor schot wegens de levering van politieke en militaire documenten, CHINA. Kanton aangevallen? Volgens berichten uit Peking zou in de Chineesche provincies Hónan en Hupei in den rug der troepen van Kanton een be weging tegen Kanton uitgebroken zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. PER VLIEGTUIG VAN LONDEN NAAR NIEUW-ZEELAND. Kapilein Courtney, een bekend Engelsch vlieger, wil trachten in ongeveer 7 dagen tijds van Londen naar Nieuw-Zeeland te vliegen. Zijn plan is een dubbel-schroef watervliegtuig van het z.g. vliegboot-type te gebruiken en vrijwel dag en nacht door tö vliegen: Hij zal alleen stoppen om brand stof bij te laden. Kapitein Courtney denkt ongeveer 2400 K M. per dag af te leggen. Hij heeft een vliegtuig op het oog. dat een snelheid van ongeveer 150 A 160 K.M. per uur ontwikkelt, zoodat hij ongeveer ir* uur per dag in de luchf zal moeten blijven. Op sommige dagen verwacht hij het tot 3600 K.M.. dat wil dus zeggen tot 24 uur vlie- gens te brengen Natuurlijk zal Courtney de reis niet alleen kunnen ondernemen, dan zou hij meer tijd voor rust moeten afzon deren. ERNSTIG ONGELUK BIJ DEN BOUW VAN EEN HOOGOVEN. Een Parijsche firma bouwde le Pont A Mousson bij Metz een hoogoven; toen men drie reusachtige betonpijlers van 1.20 M. breed en 25 M. hoog door een platform wilde verbinden, stortte dit met donderend geraas in elkaar en sleepte 30 arbeiders mee. 6 bleven op slag dood; de anderen werden meestendeels zwaar gewond. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. HET DUITSCH-ITAI.IAAN?r,,T ™*np*G. ROME, 29 Dec. (Eelg. Tel. Ag.). Het Duilsch-Ilaliaansch vriendschaos- en arbi trageverdrag zal heden in het paleis Chigi v/orden ge teekend. EEN ONDERSCHEIDING VAN SENATOR ROOT. NEW-YORK. 29 Dec. (Reuter). Sena tor Elihu Root heeft van de Woodrew Wil- son-stichting een prijs van 25 duizend dollar ontvangen, als belooning voor diens werk in het belang van 'den vrede. De senator roemde het werk van Wilson, den stichter van den Volkenbond en betreurde het. dat de Ver. Staten nog steed9 niet tot den Bond zijn toegetreden Dit vindt vol gens hem. de oorzaak in de schandelijke jpieening. dat de Volkenbond vijandig slaat •tegenover de Ver. Staten. UIT NICARAGUA. WASHINGTON. 29 Dec. (Reuter). De li berale revolutionnaire regeering van Nica ragua, waarvan dr. Juan Sacasa de leider is, heeft een gezant gezonden naar het de partement van buitenlandsrche zaken om officieel te protesleeren tegen de operatics der Amerikaansche strifdkrachten op den bodem vanNicaragua. Zij uitten o.a. een beschuldiging tegen admiraal Latimer, den commandant der beide A kruisers, die op het oogenblik in Nicaragua zijn. dat hjj de internationale wetgeving geschonden heeft door een censuur in te stellen Zoowel het ministerie van buiten- landsche zaken als van marine ontkennen ook maar iets van een censuur te weten; het is dan ook niet waarschijnlijk dat men dit protest zal beantwoorden, temeer daar Sacasa door de regeering der Ver Staten niet erkend is. In antwoord op de protesten van verschillende zijden te^en de actie der Ver. Staten, werd in het Witte Huis ver klaard. dat deze geen ander doel had dan het leven en de bezittingen van de Ameri kaansche burgers te beschermen. MANAGUA (Nicaragua), 29 December. (Reuter). De geheele achterhoede der regeeringstroepen, bestaande uit 400 man, is tijdens den terugtocht gedood.of gevan gen genomen. Zeshonder regeerings-solda^ ten hebben de wijk genomen naar de neu trale zone El Bluff, waar zij door de ma riniers der Amerikaansche kruisers werden ontwapend. In een driedaagschen veldslag hebben de Liberalen 1500 man der regee ringstroepen afgeslagen. Deze zijn minder in aantal en hpbben alleen beschikking over mitrailleurs, die opgesteld waren tegenover 12 kanonnen der liberalen. MANAGUA. 29 Dec. (V. D.) Na gevechten, die vier dagen duurden, hebben de partijen besloten tot een wapenstilsland om gelegen heid te hebben de dooden te hegraven. Aan beide zijden werdpn ernstige verlie zen geleden De conservalieve troepen zijn teruggetrokken naar Bluefields.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2