AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEVEILDE PERCEELEN. VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN._ BUITENLAND. Maandag. Leidsche Schouwburg: N.V. Het Schouw- tooneel. „Doktpr Klaus". 8 uur. Stadszaal Cgroole zaal): Haarlemsche Orkestvereeniging. 8 uur. Dinsdag. Jeruel (Middelstegracht 3): Samenkomst te 8 uur nam. Luxor-theater: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Verkeersfilm A.N.W.B. Nam. halfdrie. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal): Spr. de heer van Leeuwen uit Dordrecht. 7 uur. Woensdag. Leidscbe Schouwburg: Zangschool Duys- fcr. Opvoering van „De tooverring". Half- acht nam. Dagelijks. ♦Casino-bioscoop", Uoogewoerd: Voor stel lingpn te 8 uur Wopnsdag en Zaterdagmiddag van 2 tot, uur ktndpr- en familie-matinée. „Citv theater" Haarlemmerstr Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en '9 Zaterdags matinée te 2 uur Luxor-theater" Stationsweg Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Scala (Den Haag): Kerslprogramma. 8 u. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Dec. tot cn met Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaars dag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. B52. Zondag 2 Januari wordt de dienst waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Revst, Steenstraat 35, tel. 138, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Onder verwijzing naar een desbetref fende ad'verlenlie in ons Blad van Vrijdag j.l. vestigen wij alsnog de aandacht op de ope ning van de spiegel- en lijstenmakerij „Rem brandt" in bet perceel Haarlemmerstraat 187. welk pand een algeheele inwendig* reslauralie onderging, waardoor de winkel ruimte aanmerkelijk vergroot werd, het geen de geëxposeerde artikelen zeer ten goede kwam. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs, waarvan wü Vrijdag melding maakten, bedraagt niet 1923 doch 1023. ONDERTROUWD: R. J. Florijn, 24 j„ j.m. en C. Kukler, 19 j. jd C. de Ridder 23 j. j m. en M. J. Belgen 2G j. jd. A. van den Bos. 27 j. j.m. en M. Buurman, 24 j j.d. L>. Beij. 23 j j.m en G. Blöle. 23 j„ j.d. G. Filippo, 25 jj.m en J. W. v. d. Steen, 2f> j.. j.d. C II Hulst 24 j., jm en S. van Riet, 25 j., j.d. E J. Letteboer, 23 j. j.m. en P. Heemskerk, 22 j., j.d. P. G. F. T. Fehmers, 40 j., j.m. en J. Boer Knottnerus, 34 j., j.d. Gehouden- verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 24 December 1926, ten overslaan van: B. H. Stumpel, notaris te Leiden. 38 onafgewerkte huizen te Leiden, aan de Lijsterstraat, uitkomend aan den Bijns- burgerweg, kooper F. P. J. Kok q.q. voor f 192.000; 10 huizen, aldaar, Boodhorst- straat, J. G. V. d. Bel q.q. voor f 55.000. IJMUIDEN, 27 Dec. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K.G. f 2.602. Griet per kist van 50 K.G. f 55— 26. Tongen per K G. f 2.601.60. Groote Schol per kist van 50 K.G. f4133 Middelschol f 4232. Zet- schoi f 5238. Kleine Schol per kist van 50 K.G f3411 Schar f 17—15 Tongschar f 38. Roggen per 20 stuks f 3012. Vleeten per stuk f 3.40 0 90. Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G f 13—11.50 Groote Schelvisch f 5333 Middel Schelv. f 3521. Kleinmiddel Schelv f27 16.60. Kleine Schelv. f 177.50. Kabeljauw per kist van 125 K G. f 6040. Gullen per kist van 50 K.G. f 174-60 Lengen per stuk f2.35— 1.60 Heilbot per K.G f 1.60 Wijting per kist van 50 K.G. f 7.503.40. Koolvisch p. stuk f 1.80—0.75 Er zijn 28 stoomt-rei Iers binnengekomen Van de trawlloggere kwam binnen de K W. 59, met f 806 besomming; van de ha- nngvisscherij in de baringhaven de.stoom- logger K.W. 123 met 144 kantjes volle-, 131 kantjes steur, en 6 kantjes ijleharing. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden 36 zaken voor de strafzitting van het Kantongerecht op de rol, waarvan 31 bestemd voor openbare behandeling. Het eerst kwam aan de orde de zaak tegen N. S te Leiden, die de vorige ,naal had terecht gestaan wegens het door luid keels zingen en schreeuwen de nachtrust verstoren van de bewoners in Kloksteeg en omgeving. Verdachte zeide toen dat hij niet gezongen had, wel zijn kameraad, waarin de Kantonrechter aanleiding vond de zaak een week uit te stellen, teneinde den verba lisant EL L. Tibben, agent van politie, te hooren. Verdachte was nu absent. Nadat de agent zijn verbaal onder eede* had bevestigd, eischte de Ambtenaar f3 subs. 3 dagen. N. van IIrijwielhersteller te Leiden, had de vorige week terecht gestaan Lizake dot hij op de Hooigracht op de klinkerbestrating had gereden. Verdachte zeide toen dat het niet waar was. Hij reed nog voor de hoo rnen Ook deze zaak werd toen uitgor'ïld teneinde den verbaliseerenden agent Joh Straathof te hooren. Deze verklaarde nu. dat het verbaal juist was, waartegen II. protesteerde. De agent had een jongetje, dat wel op de kleine stec- nen reed, aangehouden, toen hij er in de verte aankwam. Het lag nu toch voor de hand. dat hij er niet ging invliegen. De Ambtenaar hield zich echter aan de verklaring van den agent, maar achtte de overtreding blijkbaar niet ernstig. Hij eischte toch slechts f 1 subs. 1 dag. P. Br., chauffeur te Leiden, was ten laste gelegd dat hij op de Hoogewoerd met een motorrijtuig op vier wielen had gereden, zonder dat het voertuig was voorzien van minstens twee goed werkende remmen, ten gevolge waarvan hij een groentenkar had omver gereden. De bestuurder van den groentenkar Dub- belaar had heel wat schade geleden. Dub- belaar verklaarde dat verdachte hem toen had gezegd dat de remmen niet goed had den gewTerkt, wat den verbalisant. Verver, aanleiding had gegeven verdachte op grond daarvan te verbaliseeren. Verdachte zeide nu dat de auto was ge slipt door de gladde rails. Hij had voor zijn baas de auto dadelijk moeten laten onder zoeken bij het Motorhuis er daar had men geen enkel ongemak geconstateerd. De zaak werd nu een week uitgesteld om den verbalisant te hooren. De Kantonrech ter raadde den verdachte aan dan ook len monteur van het Motorhuis te doen dag vaarden. Hierna kwamen nog een drietal personen voor terzake het aanleggen van een loterij op den feestdag van „Leiden's Ontzet". Het waren G. A. T., te Uilhc^rn en J. J. V. en N S. uit Monnikendam. Nadat .de verbaliseerende agent van po litie Joh. Post was gehoord. eischte de Ambtenaar tegen ieder f3 subs. 3 dagen- De Kantonrechter dacht, dat er nog wel iets zou afgaan. Wij zien op 3 October im mers graag veel vreemdelingen in de stad. Tegen IT. J. TT., chauffeur to l eiden, werd wegens aanrijding door schuld een boete van f 4 subs. 4 dagen jrec'scht. Uitspraak over twee weken. NIEUWE UITGAVEN. NIEUWE KALENDERS 1927. Zeer practische kalenders voor kantoor ontvingen wij van: N.V. Mork's Brkend Advert.-Bureau en Ui tg.-Mij. Den Haag; van de Stedelijke Lichtfabrieken, alhier; van de Clichéfa briek ,,De reproductie-compagnie te Rot terdam; van de Eïoliandsche Alg. Verzeke. ringsbank te Schiedam; van Douwe-Eg- berts Koffie-, Thee- cd TabakfabneK ie Jourc; van Wm. H. Muller Co. 's Bata vier-Lijn. RotterdamLonden; van de Ara- sterdamsche Mij. van Levensverzekering, te Amsterdam; van de Mij. de Nederlan den van 1845; van de Levensverz.-Mij K. V. S., te Rotterdam; van de Eerste Hol- landsche Levensverzekenngsbank te Am sterdam; van de Levensverz.-Mij. Utrecht en van de Nationale Levensverz.-Bank te Rotterdam. Van de Verg. van Nederl. Wijnhande laars te Amsterdam ontvingen wij een keu rig uitgevoerden huiskamer-kalender, welke het doel heeft om de liefhebbers van wijn, het een en ander te vertellen over de ver schillende wijnsoorten ep hoe ze ontstaan. Verder ontvingen wij nog huiskamer-ka lenders van De Stoomververij en Chem. Wasscherij ,,de Regenboog", fa. Janssen Bierens te Tilburgen van de Levensverz. R. V. S. te Rotterdam. Nog ontvingen wij van de N.V. Uitge- vers-Mij. „Editio" te Hillegom een kerst- kalender voor 1927 in twee kleuren uitge voerd, met een teekening van mej. A. J. Rolkcsteyn. Prijs hiervan bedraagt 30 cent. Van de Stoomvaart-Mij „Rotterdamsche Lloyd" te Rotterdam ontvingen wij een zakkal'ender, welke door zijn sierlijke uit voering en practische grootte, een keurige reclame is. Van de N.V. Uitg.-Mij „Editio" te Hil legom ontvingen wij Kerstboek voor jong Holland", No. 4, onder redactie van Fred W Rappold. Prijs 60 cent, in cartonnen band 80 ets. BLUE-BAND-TIJDSCHRIFT. Het bekende „Blue-Band-tijdschrift" ziet er ditmaal, in verband met het Kerst feest, bijzonder aantrekkelijk uit. Aardige verhalen, verlueh met teekeningen, en een mooie losse plaat, vormen een goed geheel, Door onzen stadgenoot, den heer N. J. Swierstra, is bij de drukkerij A Vros alhier uitgegeven een boekje, getiteld Mozart en zijn Requiem", dat de schrijver vriend schappelijk opdroeg aan Hubert Cuypers. Het aardige deeltje vangt aan met een beschouwing van Mozart's muziek in het algemeen, om vervolgens de gansche ge schiedenis van het ontstaan van het Requiem weer te geven. Daarna geeft de schrijven zijn persoon lijke opvatting over deze compositie, terwijl ten slotte de tekst in het Latijn en Hol- landsch is opgenomen. Een aardig werkje, dat vele muzieklief hebbers op prijs zullen stellen. DE ALGEMENE TOT?c?nrA^TD De inhoud van het Ötitsche memorandum Erkenning van de regeering te Kanton gevraagd De verhouding tusschen Polen en Lithanen. Op den Eersten Kerstdag is het Foreign Office te Londen overgegaan tot het publi- cecren van het Britsche memorandum in zske China. De inhoud komt in algemeene trekken overeen met hetgeen er reeds bij voorbaat over werd medegedeeld, en komt derhalve ook neer op erkenning van de nationalistische regeering te Kanton en goedkeuring van verhooging der douane tarieven. De tekst valt als volgt samen te vatten- De mogendheden worden uitgenoodigd te erkennen, dat de éischen der Chineezen be treffende de herziening der verdragen ge rechtvaardigd zijn, en, in afwachting van die herziening, met het oog op de bestaande binnenlandsche moeilijkheden in China, baar traditioneole houding op te geven,, die onbuigzaam de strikte handhaving naar de letter der oude verdragen eischte De eenig mogelijke houding is. volgens de Engelsehe regppring. om gemeenschappelijk te trachten de betrekkingen met China zooveel mogelijk ir. overeenstemming te brengen met den werk el ijken toestand, opdat, als de herzie ning der verdragen mogelijk wordt, blijken moge. dal voor een deel die herziening reeds op vreedzame wijze heeft plaats gehad Het wordt daarom verstandig geacht niet langer in gevallen van minder beteekenis vrucbtelooze protesten te blijven indienen, maar om alleen, wanneer er vitale belangen in hef spel zijn. krachtig en vereenigd, en dus doeltreffend op te treden. De Engelsehe regeering steil voor, dat de mogendheden duidelijk te kennen geven dat zij in haar polifiek zooveel mogelijk aan de gewettigde verlangens van het Chineesche volk tegemoet-wenschen te komen. De mo gendheden moeten het denkbeeld opgeven, fiat China zich economisch en politiek, al leen ontwikkelen kan onder buitenlandsche voogdij en moeten zich bereid verklaren., China's rechten op tarieven-autonomie te erkennen, zpodra China een nieuw natio naal tarief heeft, ingesteld. De verhooging der douanetarieven, voorgesteld in Washing ton, moet onmiddellijk en onvoorwaardelijk worden toegestaan. De Engelsehe regeering geeft met groeten nadruk te kennen, dat zij het betreurt, ter wille van de solidariteit met de andere mo gendheden geprotesteerd te hebben, toen Kanton eenigen lijd geleden d* douane-ta rieven zelf verhoogde, al w£s dat toen in strijd met de beslaande verdragen. Dit protest acht de Engelsehe regeering in de huidige omstandigheden niet de juiste poli tiek. Door onmiddellijk toe te stommen in de algemeene verhooging der douanetarieven in geheel China zal men bovendien, zoo hoopt de Engelsehe regeering, de positie der regeering van Kanton kunnen regulariseeren In het hijzonder worden in het memoran dum nog eens de bezwaren uiteengezet, die de Engelsehe regeering reeds tijdens de on derhandelingen in de larievencommissïe kenbaar gemaakt heeft tegen den wensch, dat andere mogendheden om de opbrengst van den toeslag op de douanetarieven onder buitenlandsche controle te brengen en die opbrengst voor een groot deel aan te wen den voor de aflossing van de Chfneesche schulden, die niet door de speciale onder panden gegarandeerd zijn. Deze bezwaren zijn reeds in een vertrouwelijk memoran dum in 1923 uiteengezet. In 1921, aldus het memorandum lag het voor de hand, dat de mogendheden garan ties zouden yragen voor het aanwenden van de opbrengst der douane-toeslagen voor constructieve doeleinden, doch wat in 1921 nog uitvoerbaar was, werd onmogelijk in 1926. Het is nu duidelijk, dat China niet zal toestemmen in een uitbreiding der buiten landsche controle voor aflossing der schuld, zoomin als voor afschaffing van de likin, de provinciale douanebelasiing. welke af schaffing de Engelsehe regeering een der belangrijkste hervormingen noemt, welke te Washington zijn beoogd De Engelsehe regeering heeft reeds tij dens de beraadslagingen der tarievencom- missie het standpunt ingenomen dat het in strijd zou zijn met den geest van het verdrag van Washington en met de door Engeland gewenschte politiek, wanneer de mogend heden zouden trachten, een controle op te leggen aan een Qnwillig China. Tusschen Polen en Lilhauen is nog steeds geen klaarheid gekomen. Van belang ijs daarom het interview met maarschalk Pil- sudski, dat door het Poolsche radicale or gaan „Glos Pravdi" wordt gepubliceeid In antwoord op een vraag in zake de geruchten over speciale maatregelen van de Poolsche regeering aan de grens, sprak maarschalk Pilsudski categorisch al deze berichten tegen. Hij verklaarde, dat de eenige stappen, die gedaan waren, betroffen het nauwkeurig op de hoogte blijven van de gebeurtenissen in Kofno en waakzaamheid langs de grens. Maarschalk Pilsudski wees in dit verband op de buitengewone verhou dingen tusschen Polen en Litauen,, nl. dat Litauen den vredestoestand tusschen beide landen negeert. Wanneer de grens streng bewaakt wordt, dan is dit uit vrees, dat onverantwoordelijke elementen van den anderen kant zouden trachten voordeel to trekken uit den staatsgreep om vijandelijk heden te provoceeren. Er zijn evenwel ge*n versterkingen aan de Poolsche grens gelast. Op de vraag, of hij den toestand in Litauen thans normaal acht. verklaarde maarschalk Pilsudski, dat hij zich bewust is van het bijzondere karakter van den toe stand in Litauen. doch dat hij er van over tuigd is dat de vredelievendheid der bevol king zal overwinnen. Aan het slot van het interview sprak maarschalk Pilsudski de hoop uit. dat elke regeering in Litauen. ook de huidige van Woidemaras een voorzich tige en gezonde politiek zal voeren. BELGIE. De socialisten en de regeering. Zaterdag en Zondag is te Brussel het congres der socialisten gehouden. Een reso lutie werd aangenomen waarbij dq voort zetting van deelneming aan de regeering wordt goedgevonden, mits met een bepaald program. DUITSCHLAND. De nasleep van het proces te Landau Gratie aan de Dnitschers Lnit. Ronzier naar Frankrijk Fransche militairen gewcVateerd. Duitschland krijgt in zake het prnees- Rouzier ten deele haar zin. Officieel heet het in Frankrijk dat het Duitsche protest geheel buiten beschouwing is gebleven maar practisch schijnt het daar toch wel op neer te komen. De kwestie is dat de Fransche ministerraad op verzoek van ge neraal Guillaumat, órioerKvi.11<-Kber dér bezettingstroepen, bij president Don morgue heeft aangedrongen op gratie en dat hier aan is voldaan. Nog Vrijdagavond zijn de Duitsche veroordeelden in vrijheid gesteld. Wat luitenant Rouzier betreft, deze is oer auto naar Frankrijk vertrokken. „Zijn diensttijd", zoo zegt een telegram, „was al twee maanden afgeloopen, zoodal hij niet meer tot het Franscheleger behoort". Of het voor het incident 's heeren Rouzier's bedoeling is geweest het leger le verlaten vermeldt de tijding niet. Uit politiek oog punt bezien is de huidige oplossing echter vermoedelijk wel de bestel Te Mainz zijn een Fransche brigadier en een artillerist, die de middcrnachtmis in de garnizoenskerk hadden bijgewoond, zonder eenige aanleiding hunner/nds aangevallen door zeven dronken Düitschcrs. De briga dier werd geslagen en de artillerist werd licht gekwetst. De gendarmerie stelt een onderzoek in. SPAN TE. Gaat Primo keen? Generaal Berengnei in zijn plaats. Eenige dagen geleden heeft er, naar de „United Press" meldt, een toenadering tus schen koning Alfonso en Primo de Rivera plaats gehad, welke mettertijd tot een min nelijke regeling van de tusschen koning en premier ontstane geschillen zal kunnen leiden. Primo de Rivera zou hebben toegestemd in een reconstructie der regeering, onder leiding van generaal Damaso Berenguer, terwijl Primo van het politiek tooneel zou verdwijnen, om als generaal-kapitcin van Calalonië op te treden. Jn verband hiermede wordt opgemerkt dat de koning in den laalsten tijd vaak op den slechten gezondheidstoestand van Primo de Rivera heeft gewezen. Hiermede zou ook de regeeringswijziging gemotiveerd worden. In politieke kringen te, Madrid worden deze mededeelingen bevestigd. Primo zou zich met de functie van gouverneur-generaal van Cataloniö belasten. ITAT TE. liet vraagstuk der emigratie. Mussolini heeft een accoord gesloten met de regeering van Australië, volgens hetwelk er jaarlijks 20.000 Italianen naar dit Engel sehe rijksgewest zullen kunnen emigreeren. De emigratie blijft voor Italië inderdaad een der allerbelangrijkste staathuishoudkundige kwesties. Er is in dit verband dezer dagen een zeer belangrijke statistiek verschenen in de „Corriere della Sera": Sinds 1924 emigreerden naar het overige Europa uit Italië 1.306 727 personen, naar Azië 9102, naar Afrika. 188.541, naar Ame rika 8.386.739 en naar de Zuidzee-eilanden 20.567, te zamen dus 9.910.676 personen. In den laatsten tijd emigreeren ook vele Italianen, door belangrijken steun van hun regeering daartoe in staat gesteld, naar de Italiaansche koloniën. Er zijn er reeds 33000 die den grooten „trek" verkoren hebben bo ven een blijven in het vaderland. ZUID-SLA VIE. De kabinetscrisis opgelost? De demissionaire premier Oezoenowilsj heeft langdurige besprekingen gevoerd met de leiders der Radilsj-partij en der Sloveen se he partij, en hij was daarbij zóó ver gevor derd, dat men meende dat de kabinetscrisis was opgelost. Krachlens de getroffen over eenkomst zou het nieuwe kabinet beslaan uit' 10 leden der radicale partij, 4 leden der Radilsj-partij en 2 leden der ^Joveen9che volkspartij. De beide nieuwe leden der Sio- veensche volkspartij en de portefeuille van BuitenlandscheZaken uitgezonderd, zou de nieuwe regeering op dezelfde wijze zijn sa mengesteld als het afgetreden kabinet- Oezoenowitsj. Evenals toen de nieuwe ministers op weg waren naar het paleis, om in handen van den koning den eed af le leggen onlslonden er plots weer moeilijkheden doordat de lei der der Sloveensche volksparlij verklaarde geen definitief besluit le kunnen nemen voordat de parlementsfractie zijner partij het had goedgekeurd. De regeering is nu. voorlobpig, zonder de Sloveensche ministers beëedigd. De voor hen ger*servet rde ministeries, te welen-die van Sociale Aangelegenheden en Landbouw, worden ad interim door andere leden van het kabinet waargenomen. ZUID-AFRIKA. Dr. H. P. ^an dei Merwe. f Dr. II. P. van der Merwe, predikant te Crad'ock, voorzitter van de Nederlandsch- Hervormde Kerk, is overleden. CHINA. Actie tegen de Christenen. Er zijn in den laatsten tijd in tal van centra comité's van actie tegen de Christe nen gevormd. Vooral in Hankau wordt de beweging steeds, sterker. Een Kerstmis bij eenkomst is da.ar gestoord. Een buitenland sche missionaris, welke tusschenbeide wilde komen, is ernstig gewond. Ook de boycot en de beweging tegen de vreemdelingen wor den krachtiger gevoerd dan tot n&g toe. Alle vreemdelingen moeten de provincie Kiangir verlaten. Men vreest, dat ze ook in de provincie Honau niet meer veilig zijn. JAPAN. De keizei overleden Z'n levensgeschiedenis. De keizer is Vrijdag overleden. Dil be richt, dal ook reeds eenige weken geleden werd gelanceerd maar daarna weer nauwst worden teruggenomen, schijnt nu inderdaad waar te zijn. Telegrammen melden dat het heengaan van den keizer.zeer rustig was. De keizerin en prins Hiro-hito, die als re gent was opgetreden, waren tegenwoordig en verzachtten de laatste uren van den keizer, die tot het einde bij bewustzijn was. Prins Hiro-hito wordt nu ten gevolge van den dood van zijn vader, keizer van Japan. Yosji-hito, dp 122sle keizer van Japan, werd op 31 Augustus 1879 geboren al9 derde zoon van keizer Moetsoe-hito In zijn kinder jaren had hij een heftigen aanval van meningitis te doorstaan en ook later bleven ernstige ziekten niet uit. Daar Moetsoe-hito's eerste en tweede zoon jong stierven. Werd Yosji-hilo op zijn acht sten verjaardag tot vermoedelijk Iroonsop- volger geproclameerd, twee jaar later lot kroonprins. Hij kreeg de gebruikelijke mili tair-politieke opvoeding, kwam op zijn l&de jaar in hel Hoogerhuis. In 1900 huwde de kroonprins met prinses Sodako. uit welk huwelijk in 1901 prins Hiro-hito geboren werd door nog drie zoons gevolgd in 1902 1905 en 1915. Op 30 Juli 1912, na hel overlijden van zijn vader, besteeg Yosji hito den troon. In ver band met den nation alen rouw werden de inhuldigingsplechtigheden eerst in Novem ber 1914 gevierd. Sinds de troonsbestijging hadden de druk kende regeerrngszorgen een nadeeligen in vloed op lichaam en geest van den zwakken keizer. In 1920 vertoonden zich symptomen van suikerziekte en ischias. Het jaar daarop kwam daar zenuwzwakte bij; 'skeizers spraakvermogen ondervond belemmering, de teekenen van uitputting namen steeds tot, geheugen en concentratievermogen na men af. Tn November 1921 werd een keizerlijke familieraad belegd, waarin besloten werd den kroonprins Hiro-hito tot regent te be noemen. Sedert dien ga-f de toestand van den keizer steeds meer aanleiding lot be zorgdheid. Een hevige bronchitis en een bloeduitstorting in de hersenen hebben thans aan zijn lijden een einde gemaakt. Hel lijk zal op een praalbed worden ten toongesteld in een van de zalen van het Keizerlijk paleis. NICARAGUA. Aanslag op den president. Zaterdag is er een moordaanslag ge pleegd op president Diaz. Terugkeerend van een officieel bezoek werd hij door twee m.-it messen gewapende mannen aangevallen, doch hij wist te ontsnappen. De koetsier werd in stukken gesneden. Direct na den 'aanslag heeft een sterke wacht de toegan gen tot het paleis afgezet. BUTT^MT.ANDSCH gemengd. GROOTE BRAND TE BRUSSEL. Zaterdagochtend is te Brussel de meu belfabriek der „Compagnie des Arts" in vlammen opgegaan. Het blusschingswerk had slechts weinig resultaat. De vlammen sloegen over naar de m de nabijheid gelegen electriciteits- fabriek en naar de .School voor Schilder kunst in de Metaalstraat. Ln deze school werden een groot atelier en een belang rijke hoeveelheid onderwijsmateriaal een prooi der vlammen, terwij] ui de electri- eiteitsfabriek de opslagplaats voor electro- magneten en dynamo's werd vernield. De geheele voorraad ging verloren. De brandweer van Brussel en die van Anderlecht verleenden assistentie. De oorzaak van den brand schijnt kort sluiting te zijn De schade in de meubel fabriek bedraagt twee miilioen en die in de electriciteitsfabriek één miilioen francs. Bij het blusschingswerk vieleD twee brandweerlieden cloor een glazen dak, waarbij zij kwetsuren opliepen; een derde liep een breuk op. AFSCHUWELIJKE MOORDGESCHIEDENIS TE PRAAG. Uit de kleine gemeente Riebnig bij Trü- bau in Bohemen wordt een verschrikkelijke moordgeschiedenis gemeld Een vijftigja rige man vermoordde daar zijn vierde 19- jange eebtgenoote op beestachtige wijze en bracht vervolgens haar kmdje om het leven. Daarna pleegde hij zelfmoord. Daar ook de drie eerste vrouwen van den man onder verdachte omitand'gheden overleden zijn, gelooft meD dat ook dezen door den bruut vermoord zijn. EEN FRANSCH SCHIP MET 24 OPVARENDEN VERDRONKEN. Zaterdagnacht heeft aan de EDgelsche kust nabij Portland een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche bark „Eugène Schneider" en de „Barutu" van de Elder Dempster-lijn. Hierbij kwamen 24 opvaren den van de „Eugène Schneider" om het leven. De „Baruu" kwam gistermorgen te Portland aan met vier overlevenden der Fransche bemanning, die er in geslaagd waren, zwemmende de „Barutu" tc berei ken. De „Eugène Schneider", die onmiddellijk na de botsing zonk, mat 2218 ton en is gebouwd in 1902 Het schip was op weg van West-Afnka naar G*nt, DE HERTOG EN HERTOGIN VAN BRABANT TERUG. Vrijdagavond zije onverwachts prins Leopold en prinses Astnd uit Parijs te Brussel teruggekeerd Het jonge paar heeft zijn intrek op het paleis te La ken genomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2