No. 20484 WOENSDAG 22 DECEMBER Anno 1926. BERICHT. KLEINE ADVERTENTIEN. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamctR nieuws van heden.1 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIE!*: 80 Cta. per regel Bij regelaboiineoient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij -tea maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden 2.35 -per week /0 18. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Daar het „Leidsch Dagblad" Za terdag a.s., Eersten Kerstdag, niet verschijnt, zullen in ons blad van VRIJDAG a. s. Kleine Advertentiën worden opgenomen. Voor zekerheid van opname, gelieve men deze reeds in den loop van morgen aan ons Bureau op te geven. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van W. Nieu- wenhuis om vergunning tot het oprichten van een vleeschbewerkingsinrichting in het perceel Gasstraat No. 4, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 693, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 December 1926. 564:2 BEGRAFENIS VAN DEN HEER L. ZUIDERVELD. Op de begraafplaats Rhijnhof nabij de Haagsche Schouw werd hedenmiddag onder vrij groole deelnemende belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heeT L. Zuiderveld. in leven eigenaar-exploitant van café-restaurant „De Harmonie". Behalve de familieleden waren bij de plechtigheid tegenwoordig het bestuur van de afdeeliDg Leiden en Omstreken van de Horecaf. het geheele personeel van genoemd café. een deputatie van de Neutrale Mid- denstandsvereeniging. afgevaardigden van tal van vereen i gin gen. waarmede de heer Zuiderveld bij zijn Wen steeds op zoo aan gename wijze samenwerkte benevens een groote schare vrienden en kennissen van den overledene. Aan de groeve werd niet gesproken. Een groot aantal kransen dekte de baar. GEHEELONTHOUDERS-ZANGKOOR „ZANG EN STRIJD". Gisteravond hield bovengenoemd Zang koor, opgericht den 3den Februari van dit jaar, zijn eerste uitvoering in de concert zaal van ..L'Union" aan de Steenstraat, te vens bedoeld als een propaganda avond voor de geheelonthouding. De peheelonth. Too- neelclub verleende haar welwillende mede werking, terwijl de baritonzanger, de heer J. F. van Egmond, even welwillend eenige liederen zong. De zaal was heel goed bezet. Tot leedwezen van de overige bestuurs- en vereenigingsleden. was de voorzitter de heer M F. Oostveen, door ziekte verhinderd aanwezig te zijn De heer K. G Knupfer, secretaris van den Algemeenen Bond van Geheelonth. Zangkoren in Nederland te Rotterdam, die als spreker was aangekon digd, verklaarde zich echter gaarne bereid de leiding van den avond op zich te nemen. Nadat het kleine, maar goede orkest een paar muzieknummers had laten hooren opende de heer Knupfer den avond met een passend woord om vervolgens onmiddellijk het aangekondigde onderwerp: „Zang en Strijd" te behandelen. In de beweging van de geheelonthou ding wordt ook de waarde van centralisatie gevoeld, zeide hij Versnippering van krach ten is nadeelig voor elke actie Maar 't i§ nu eenmaal niet anders; allen die streven naar een betere maatschappij, denken over vele dingen niet gelijk. Daarom is hel niet mogelijk alle onthouders in één bond biieen te krijgen. Maar wel kunnen de onthouders en zij vooral immers buiten den drank is er meer vreugde dan met den drank zich in een zangvereeniging aaneensluiten. Zij behoeven daar echter niet enkel blauwe liederen te zingen. Daardoor wordt de propaganda eer ver sterkt dan verslapt, omdat men zich be hoedt voor eenzijdigheid Tn het vertrouwen, dat ook deze afdaling zingende zal strijden en strijdend zingen, opende de spr namens het bestuur dezen eersten openharen avond. Daarna volgde nog een eigenaardige plechtigheid. Hel scherm van het tooneel ging op en toen ve.rtoonden twee meisjes in het wit gekleed, een banier, hoewel nog omfloerst,, en daarachter stond het vrij tal rijk koor, 1 De heer Jansen, voorzitter van een comité ter aanbieding van een banier, richtte eenige woorden tot het bestuur en het koor. Hij dankte in het bijzonder mej. Knotter die met mej Smit zoo krachtig aan het ver krijgen daarvan had medegewerkt. Beide dames dankte hij vooral, terwijl hij me]. Knotter een bloemstuk aanbood. De heer Knupfer aanvaardde onder dank het mooie vaandel, blauw met een op schrift in goud, namens het bestuur. Het koor hief nu het vaandellied aan, dat in de zaal hartelijk werd toegejuicht De voorzitter van het comité huldigde vervolgens ook nog den heer W. van der Heyden, die geheel belangloos een kist had gemaakt om de banier te bergen en deze bef boor had aangeboden. Daarna kon eerst met het uitgebreide programma worden begonnen, dat aanving met het optreden van het koor, dat onder leiding van den dirigent opendp met het opgewekt ..Propagandalied", gevolgd door „Van een Koning" en het „Liefdewoord"; eenvoudige melodieën, maar juist daardoor aantrekkelijk De liederen werden dan ook met hartelijk applaus ontvangen. Nadat daarop de heer Van Egmond had gezongen en veel bijval geoogst, werd opge voerd het in onthouderskringen zeer ge waardeerde drama in drie bedrijven Be- rie's Kinderen", door A. C. C de Vletter, dat met animo werd gespeeld en met groote aandacht gevolgd. Daarop wisselden muziek en zang el kander in passende volgorde af, waarna de avond werd besloten met een tablau. Wij kunnen in ge-moede verklaren, dat dit eerste optreden van het jonge koor een goeden indruk heeft gemaakt. DUCANOLA-AVOND. Door den pianohandel van de firma C. F. van der Does was gisteravond in den foyer van de Sladszaal wederom een demonstra tie avond met den Feurich-Ducanola-vleugél georganiseerd, waarvoor groote belangstel ling bleek te bestaan en welke dientenge volge uitstekend geslaagd genoemd mag worden. Over de goede hoedanigheden van dezen vleugel in het bijzonder als solo- instrument schreven wij reeds eerder; de heer A. van der Does deed zich ook nu weer kennen als een kundig bespeler, die er volkomen in slaagde aan het mechanisch effect een persoonlijk cachet te verleenen. Minder ideaal doch niettemin goed voldeed ons de Ducanola, waar zij een begeleidende taak had te vervullen-, het beste kwam dit tot uiting wanneer de heer van der Does eenige nupimers van het blad accom pagneerde. Als solisten traden ditmaal op mej. M. van Campen. zangeres en mej. Fresco, cel liste; laatstgenoemde als plaatsvervangster van den heer E. WaisvTsz, die door ziekte verhinderd was. Hoewel geheel onvoorbe reid heeft mej. Fresco het voorgeschreven programma op voortreffelijke wijze ten ge- hoore gebracht. Het zeer dankbaar gestemde publiek heeft de beide dames, aan wie bloe men werden aangeboden, dan ook hartelijk toegejuicht. „DE TREKVOGELS". Gisteravond vonden we de groote zaal van de Graanbeurs vrijwel vol met vroo- lijke H B. Scholierenhet was een club avond van de H. B. S. fiets- en wandelclub „De Trekvogels". Voorzitter Ghristiaanse opende met een woord van welkom, en wel bijzonder aan dr. Schalkwijk den directeur der Leidsche H. B. S., en eenige leeraren, 't Is een verheugend feit .aldus spreker, dat deze vereeniging, wier grootste taak in den zomer valt, 's winters niet hoeft toe te zien, dat de belangstelling verslapt, maar dat le den en bestuur samenwerken om 's winters den hand nog te versterken. Het eenvoudige programma werd met groote animo afgewerkt. Alle nummers, vol van eenvoudigen. gezonden humor, hadden succes, vooral de voordracht „Neem je petje af", waarin de heeren J. Flim en J. Wiethoff hun talenten toonden. Eerstge noemde en de heer F. Jutte hebben met de „5a Band", die -van het begin tot het einde den gang en de stemming erin hield met vroolijke muziek, wel het grootste aandeel in het welslagen van den avond gehad De filmpjes waren wel eenigszins een desillu sie; voor de groote zaal was het beeld na melijk zoowel te klein als te weinig licht sterk. Maar desniettemin hebben de H. B1 S.'ers zich flink geamuseerd, soms wel wat te luidruchtig, zoodat bijv. een vioolsolo van Jutte niet geheel tot zijn recht kwam. De voorzitter sloot met een woord van dank aan alle medewerkers, in het bijzon der aan D Hilarius, den uitstekenden pia nist der „5a Band", en aan de heeren F. Jutte en J. Flim. terwijl hij van de gele genheid gebruik maakte, om hulde te bren gen aan de heeren S. J. Koopmans. den gymnastiekleeraar, P. v. d. Poel en C. W;ïk- mans, de stuwende krachten van het ,,Trekvogels"-elftal, dat reeds enkele over winningen boekte. Het bestuur der Ned. Chr. Reisver- eeniging afd Leiden is in zijn geheel afge treden. De nieuwe samenstelling is als volgt: J. Plooy. Rijnsburg. voorzitter-, mej. H. G. Schreuder. secretaresse; A. Koren- hoff penningmeester en mej. M. J. Mon- tagnc, alg adj., allen alhier. Naar wij vernemen zal de postduiven vereniging „De Reisduif" op 25 en *26 De cember een tentoonstelling houden in het café „De Oranjeboom" aan de Hoogewoerd. Er zullen niet minder dan 250 vogels wor den tentoongesteld. In ons verslag van de vergadering van „Nederlandsch Fabrikaat" hebben wij abusievelijk mr. Mooy in debat laten tre den; dit was evenwel de heer P. A. de Gooyer. SIEGFRIED SCHULTZE. Liszt speelde eens, 't was in het begin van zijn loopbaan, voor een zaal mei een handje vol mens- hen Dezen waren met het geval een beelje verlegen, vonden hel min of meer pijnlijk Te meer nog omdat Liszt zelf geen teleurstelling verried en musiceerde met toewijding en entrain alsof de zaal stampvol was. Een der toehoorders voelde zich ge drongen den meester zijn spijt kenbaar te maken over de slechte opkomst. Liszl, genereus als hij was, antwoordde prettig ge speeld te hebben voor hel kleine gezelschap, dal zoo groote belangstelling had getoon-d; vond het jammer om dadelijk na afloop uit elkaar te gaan en noodigde zijn toehoorders aan een souper. Hel is den pianist Siegfried Schullze. den vasten medewerker aan de door Hubermann gegeven voordrachten (met uitzondering vau diens politiek-economische lezingen) gister avond in de kleine Sladszaal zoo ongeveer vergaan als zijn beroemden collega van weleer Benauwend weinig menschen. maar o zoo warme waardeering. En als een pianist volmaakt contact krijgt mei een zoo goed als leege zaal, dan is dit een afdoend bewijs voor zijn superieure artistieke hoedanighe den. Zijn geaardheid neigt naar het roman tische. Daar is zijn spel met zijn oneindige verscheidenheid van kracht en kleur bij voorkeur op ingesteld. Hij is de voortreffe lijke uitbeelder van hel menschelijke gevoel in al, zijn bewogenheid. Zijn programma Schumann en Chopin met een paar modern getinte stukjes als afwisseling er tusschen is om zoo te zeggen door die geaardheid ge dicteerd Bijzonder prijzenswaardig is m dezen klavierheid, dat hij niet zijn heil zoekt in de bekende en overbekende stukken van deze componisten Zoo speelde hij Schu- manns fis moll sonate op. 11, die wij ons niet kunnen herinneren ooit op een pro gramma te hebben ontmoet. Het werk da teert uil Schumanns jeugd en hel werd voor Clara geschreven door „Floreslan en Euse- bius,\ onder welke namen hij zijn hartstoch telijken strijd heeft gevoerd tegen de schijn heiligheid in de muziek van velen zijner tijdgenooten Het is een sonate, dat veel schoone momenten beval en daarom een plaats overwaard is op een serieus program ma. al valt het niet te ontkennen^ dat het materiaal hier en daar wat lang is uitge sponnen. Schultze heeft wijselijk reeds met het coupurepotlood gewerkt. In zijn gloeiendo voordracht heeft hij van het kapitale stuk een ideale uitbeelding gegeven. Twee ro mancen (op 28) waaronder de zangrijke fis dur, en de novelette op. 21 n. 8 vonden in Schultze almede den uilnemenden ver tolker. Na de pauze heeft hij ons een eigen pianozetting van een deel uit een fluit- sonate van Bach voorgespeeld Een derge lijke transcriptie is ongemotiveerd, wat van meer transcripties kan worden gezegd. Volg den een paar goed klinkende stukjes van den Rus Dohrowen en een bijzonder aardig „TanzeriD aus dem Oslen" van Wladigeroff, bijzonder suggestief voorgedragen. Tol slot de weinig bekende F dur ballade, en le evenmin afgespeelde fis moll polonaise be nevens drie etuden en een wals, gespeeld zóó ongeëvenaard grootsch en zóó boven be schrijving fijn dat hij dankbare bewondering afdwong ook dan als we met enkele opvat tingen in zijn Chopinspel niet geheel accoord konden gaan. Schuitzes succes was volkomen. En de stemming tusschpn pianist en toehoorders was zóó prettig en zóó warm dat hij ons aan 't eind van het programma evenmin dadelijk naar huis liet gaan als Liszt dpsfijds zijn hoorders. In plaats van Liszts souper, kre gen we na afloop Liszts „Soirées de Vienne". AANRANDER GEARRESTEERD. De politie van het bureau Bergsingel, te Rotterdam, is er in geslaagd een individu te arresteeren, dat den laatsten tijd her haalde lp vrouwen en meisjes lastig viel. Reeds ongeveer eem half jaar geleden kwar men klachten in bg de politie, dat een man in de stille straten van het Noordelijk stadsdeel vrouwen en meisjes trachtte aan te randen. De zedendienst heeft toen getracht den De Senaat der Universiteit alhier heeft gisteren zijn gelukwenschen aangeboden aan mr B. Ort, raadsheer in den Hoogen Raad en oud-minister van Justitie, bij ge legenheid van diens gouden jubileum als doctor in de rechtswetenschappen. man op te sporen, doch wegens gebrek aan i werd gevonden, blgft ontkennea personeel moest deze afdeoling de achter volging staken. Het bureau Bergsingel heeft toen een tweetal agenten aangewezen voor het op sporen van den man. Men had inmiddels de beschikking gekregen over een vr\j goed signalement en daar de man zich bijna speciaal ophield in de omgeving van' de badinrichting aan de Delf gauwstraat en het Lischplein, werd in het bijzonder deze buurt streng bewaakt. Reeds de vorige week Woensdag kreeg men den man in 't vizier en het bewijs materiaal werd daarna zoo sterk, dat men gisteren tot rijn arrestatie kon overgaan. Het was de 26-jarige timmerman J. V. Aanvankelijk trachtte hij te ontkennen, doch de verklaringen van de vrouwen waren zoo pertinent, dat hij ten slotte een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. INBRAAK BIJ EEN GEM.-ONTV ANGER. De gemeentekas van Schiebroek ontvreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de woning van den ontvan ger der gemeente Schiebroek, die ten zijnen huize de kas bewaart. De kas, die eenige duizenden gulden inhield, hebben de in brekers meegenomen Het onderzoek van de politic uit Hillegersberg heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Nader vernemen wij. zegt het „Hld dat hef vermiste bedrag f 5000 is. De ontvanger had de gewoonte, zijn kast des nachts ondpr zijn bed te bewaren. De inbrekers moeten met de omstandigheden op de hoogte ge weest zijn en precies de plaats geweten heb ben, waar het kistje verborgen was waarin de ontvanger zijn geld bewaarde De ont vanger heeft 's morgens aanvankelijk eerst niet9 van den diefstal en inbraak ontdekt. Eerst later op den dag werd besppurd dat de buitendeur had opengestaan en de tele foonleiding was doorgesneden. SCHIP IN NOOD. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat het s.s. „Balva" met gebroken as ligt 8 mijl bewesten het vuurschip „Maas". De sleep boot „Witte Zee" is ter assistentie vertrok ken. De „Balva" is een Letlandsch stoom schip. dat op weg was van Gent n. Danzig Volgens een later bericht is de schropfas van het stoomschip ..Balva" gebroken De eleepboot „Witte Zee" heeft de „Balva" op 17 mijl afstand van den Nieuwen Waterweg vastgemaakt. HET ONGELUK TE ROTTERDAM. De 4-jarige C. J., te Rotterdam, die onder een veewagen is geraakt, is in het zieken huis aan haar verwondingen overleden. GRIEP-EPIDEMIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De griep heerscht in Zeeuwsch-Vlaande- ren in hevige mate. In sommige gemeenten is bijna de helft der ingezetenen aangetast. In Breskens werden vijfhonderd, in Oost- burg driehonderd en in Sluis ruim twee honderd-vijftig ziektegevallen geconstateerd. Gansche huisgezinnen liggen ziek te bed. Gelukkig is evenwel de ziekte niet van ernstigen aard. Even over de grens heeft de ziekte een veel ernstiger karakter. Daar zijn reeds vele jeugdige personen overleden. ONTPLOFFING. Gistermorgen omstreeks halfuegen had op de TomadofabriekeD aan den Spuiweg te Dordrecht, waai voorheen de Lips' brandkastenfabnek was gevestigd, een ont ploffing plaats. In de fabriek was men met een auto- geenlaschapparaat aan het werk, terwijl de gascylinder buiten in een houten kist was opgesteld Vermoedelijk door den groo- ten gasdruk 6prong de cylinder met een hevigen knal uiteen sloeg twee dikke openslaande deuren tot de kozijnen wwg, terwijl het hout van de kist door een hou ten schutting werd geslagen, die op 12 a 14 meter afstand stond Van de fabriek en van de huizen uit de omgeving werden talrijke ruiten vernield. Wonder boven wonder bevonden zich op de binnenplaats geen menschen, zoodat er geen persoon lijke ongelukken plaatB hadden. NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK. De dader van de dezer dagen te Bever wijk oepleegde brutale inbraak teD nadeele van den grossier W. heeft thans ook be kend zich te hebben schuldig gemaakt aan den diefstal met inbraak, onlangs aldaar fepleegd ten nadeel e van een sigaren win- eher Van het daar ontvreemde bedrag, 1225, verklaarde hg in Amsterdam en IJmuiden goeden sier te hebben gemaakt, waar hg er bijv. op één avond f80 door joeg. STEEKPARTIJ. Na het sluitingsuur der café's ontstond te Beverwgk een vechtpartij, waarbg een der vechtersbazen een steek in den rug ontving, welke wonde, hoewel veel bloed verlies veroorzakend, niet levensgevaarlijk was Een tweede persoon kreeg een ernstige snijwonde onder het linkeroog. De vermoe delijke dader, op wien een bebloed mes BINNENLAND. Behandeling door de Prov. Staten van de subsidie-aanvraag voor de R.-K. Land- bouw-winterschool te Voorhont Een zonderling avontnnr te Ginneken. Inbraak bij den gemeente-ontvanger ta Schiebroek. BUITENLAND. i De krijgsraad te Landan heeft luitenant Ronzier vrijgesproken. De toestand in Lithanen rustig. Een over zicht van de verhouding tegenover het buitenland. De kabinetscrisis in Zuid-Slavifl. De onrust in China en het Britsche me morandum. BRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks kwart voor acht zijn bewoners van en voorbijgangers op de Kromme Waal te Amsterdam opgeschrikt door drie zeer hevige knallen, die kwamen uit het gesloten magazijn van verfwaren en plakmiddelen van de N V. Mij. Tempe- rol. Dit mngfziin is in de gelijkvlo. rrhe verdieping gevestigd: het bestaat uit twee vertrekken, die heide vol bussen met zeer licht brandbare stoffen waren, als lak. ver nis, verf. enz Onmiddellijk nadat de knal len gehoord waren sloegen zeer felle vlam men uit. aan de voorzijde en ook aan de achterzijde van het perceel Door de ramen aan den achterkant deelde het vuur zich mede aan de eerste verdiening. welke de heer Nüsslein als kantoor in. huur had Toen de brandweer ter plaatse was, woedde de brand fel: met zes stralen tastte zij het vuur aan. Zij slaagde erin het te beperken tot de begane grond-verdieping en de ach terzijde van één hoog: het magazijn en het achtervertrek van het kantoor is echter ge heel uitgebrand. Toen de brand uitbrak was niemand in het perceel aanwezig. Omtrent de oorzaak is nipts bekend. De schade is vrij aan zienlijk. NA DE RAMP BIJ DE VINK. De heer Leith overgeplaatst naar Utrecht De hoofdbouwkundige bij de Ned Spoor wegen in de sectie Rotterdam, de heer J. Leith, is met ingang van 1 Februari a s. overgeplaatst naar (Jtrecht. waar hij aal worden te werk gesteld in de bovenbouw- werkplaats: zulks in verhand met dp be noeming van den bouwkundige Veenenbos in zijn plaats te Rotterdam. EEN VREESELIJK AVONTUUR TE GINNEKEN. Acht dagen hulpeloos in een greppel. Op Zondag 12 December j.l., na de hoogmis, ging een 24-jange Hongaarsch© die inwoont bij een familie te Ginneken, wandelen naai het Ulvenhoutsche boscb, met de bedoeling daar plantjes te gaan plukken. Met die bezigheid doende, is zij, naar het „Dajzbl. v. N -Br meldt, uit gegleden, waarbij zij riob aan het been zoo ernstig verwondde, dat zij bewusteloos werd. Toen zij weer bijkwam, was het don. ker. Door de pijn kon zij onmogelijk gaau. Zoo heeft zij 8 dagen, tot Zondagmiddag 19 December, gelegen Af eD toe kwam zij weer tot bewustzijn, maar als zij zich wilde oprichten, werd de pijn andermaal zoo hevig, dat zij telkens haar tegenwoor digheid van geest verloor Zoo heeft het meisje 8 dagen op een eenzame plek in het boscb gelegen Omdat zij op een ver afgelegen plaats lag. baatten haar kreten om hulp niet Koude, vocht, hongei en dorst kwelden haar bovendien m hevige mate en de angst maakte zich van haar zoo meester, dat zij aan redding wanhoop te, totdat een boschwachtei haai Zondag middag als bij toeval ontdekte Het meisje werd zoo spoedig mogelijk aaar het St.- Laurentius-gesticht overgebracht, waar zij thans verpleegd wordt en behandeld door ckr Gommer8 De geneesheer hoopt, dat zij spoedig de gevolgen van dit angstig avon tuur zal hebben doorstaan en de plekken koudvuur weldra uit het been zullen zijn verdwenen Naai aanleiding van dit bericht heeft de ,,N R. Ct." zich gewend tot dr Qora- mer8. die, behoudens enkele afwijkingen, de lezing van bet bovenstaande bevestig de Door toeval is het meisje m bet hoscü gevonden door den boschwachter, dia kreunen hoorde en bel meisje ontdekte id een greppel Dit waa niet veraf gelegeu, maar zelfs betrekkelijk bij het begin van

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1