GEMENGD NIEUWS. Leidscne Begrafenis On erneming 154e Algemeene Vergadering van Bloembollencultuur. lijk hefc geval was, toen de Duitschers in 1914 België binnenvielen. In hefc eerste geval is de veiligheids wacht stellig voldoende. Hefc tweede geval staat geheel anders. Als er een geordend leger over onze gren zen trekt, dan zal de veiligheidswacht in staat zijn dc neutraliteit te kunnen hand haven, in den zin van die te markeeren. Zij is niet in staat hefc land te verdedigen, maar dit ligt ook niet in de bedoeling. Maar dat kaD de tegenwoordige strijd macht evenmin1 Wel zal er een groot ver- schil in gevolg zijn, een onnoemelijk ver schil in bloedvergieten en verwoesting. Het Volkenbondsverdrag legt inzake militaire actie geen enkele verplichting op, die de instandhouding der tegenwoordige Ncderlandsche weermacht noodzakelijk zou doen zijn. Geen enkel land behoeft zijn militaire macht grooter te maken, dan hefc zelf goedvindt. De voorstellers zullen gaarne afwach ten, welke critiek op de door hen geraamde bedragen zal worden geoefend. Tot op dit oogenblik hebben zij daarvan niets mogen vernemenandere cijfers dan de hunne zijn niet in het geding gebracht en hoogere bedragen zullen stellig met cenig recht niet worden genoemd. Hefc voorgestelde stelsel zal niet meer van de schatkist vorderen dan 1/6 of 1/5 van de tegenwoordige kosten. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. In beroep. In aansluiting bij het bericht omtrent het bevestigen van het royement van de hee- ren Wijnkoop en Van Ravesleijn uit de Communistische Internationale, deelt „Het Volk" mede, dat de (gereconstrueerde) C. P II., d.w.z. de Partij van Wijnkoop. Za terdag een vergadering te Amsterdam heeft gehouden, waarin zij kennis nam van „een zoogenaamd royement" van Wijn koop en Van Ravesteijn, doch verklaarde, dat dit op oen vergissing moet berusten, gegrond op onkunde omtrent de wezenlijke situatie der revolutionaire beweging in Ne derland en besloot „omtrent gemeld be richt bij de communistische internationale in beroep te gaan." By Kon. besluit is benoemd tot Re- geeringscommissaris bij de N. V. Zeehaven en Kolenstation Sabang te Amsterdam de gep. O.-Indische hoofdambtenaar A. G. II. van der Sluys, oud-gouverneur van Atjeh eo Onderhoorigheden; zyn benoemd tot generaal-majoor der In fanterie van het N.-I. Leger de kolonels II. A. Cramer, W. 'Lasonder en II. Gram berg. Hr. Ms. „Tromp" is blijkens bij het de- parlement won Marine ontvangen bericht, Zondagochtend,te 7 ure le Nieuwediep terug gekeerd van de oefeningsreis. Zooals vroeger gemeld zal deze oorlogs bodem 6 Januari c.k. weer uitvaren voor een oefeningsreis naar den Allanliscben Oceaan en het Westelijk deel der Middellandsche Zee. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal 27 dezer niet gehouden worden. Tot scheidsgerecht-voorzitters bij de Nederl. Spoorwegen voor 1927 zijn benoemd de heerenr ir. A. J. van Braambeek Amster dam: W. Drees. Den Haag; W. Graadt van Roggen, Utrecht: mr. dr. D. A P. N. Koo ien. Den Haag: mr B H A. van Kreel. Am sterdam: mr. J. R H. v. Schaik. Den Haag, mr. dr. S. de Vries Czn. Den Haag: prof. F. Westendorp, Delft: J. B Westerdijk. Uilhui- zermeden. en J. A. v. Zulphen, Hilversum. RECLAME. Prikkelbaarheid. komt vaak voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster s Maagpillcn. het laxeermiddel, bij uitnemendheid. Foster's Maagpillen ..lom verkrijgbaar i f 0.65 per flacon. 5545 POGING TOT OPLICHTING. Zaterdagavond is het magazijn in parfu merieën cn luxe-artikelen. City of Paris, Hoogstraat 21 te Den Haag, bijna het slacht offer geworden van een paar oplichters. De directrice had met haar zoon juist het magazijn verlaten, toen zij een tweetal hee- ren zagen binnentreden. De directrice ging toen terug om de winkeljuffrouw te assistee- ren. De heeren zochten een groote collectie van de beste en duurste artikelen uit en verzoch ten dit zoo spoedig mogelijk te bezorgen, als het niet Zaterdagavond kon, dan maar Maandag. Op Zondag moest niet bezorgd worden, daar de heeren Katholiek zeiden te zijn. Zij gaven een adres op in Rijswijk. Ten slotte besloten de heeren dc artikelen mede te nemen, omdat deze spoedig noodig waren. Toen er echter om betaling verzocht werd, waren zij daartoe niet genegen. Zij hadden voldoende aanbeveling en als zij niet vertrouwd werden, zagen zij af van koopen. Het tweetal trok toen af zonder iets. Toen de politie gewaarschuwd was, bleek dat men te doen gehad had met een paar sluwe oplichters, goede bekenden van de politie. EEN PSEUDO-DOKTER UIT INDIË. Verleden week ontmoette do heer K. uit Rijswijk in Den Haag een persoon, in wien hij een oude kennis uit Indië. dokter C., ge pensioneerd dirigeerend officier van gezond heid, meende te herkennen, De heeren knoopten een gesprek aan. en de bewuste persoon beaamde, dat hij dokter C. heette. Hij zeide voorts, dat hij in het hotel De Zalm in Den Haag logeerde. De heeren scheidden met de afspraak, dat dokter C. den heer K. in Rijswijk zou komen bezoeken. Bij zijn bezoek had dokter C. gelegenheid, den heer K. zijn minder gunstigen financiee- len toestand uiteen te zetten. Binnenkort zou hem echter een groot bedrag uit Indië wor den toegezonden. Hierop leende de heer IC. hem f 100. Eenige dagen later vroeg C. nog maals f100 ter leen en daarop nog een keer f 100, van welk bedrag hij dienzelfden avond f 30 terugbracht met de mededeeling, dat de chèque uit Indië op komst was, en hij slechts f 70 noodig had gehad. De verhouding van de beide heeren was door hun wederzijdsche bekendheid met In dische toestanden en personen zoo intiem ge worden, dat de heer IC. dokter C. voor Zater dagavond en voor het Zondagsdincr te zij- nent noodigde Zaterdag nu belde de heer IC. het hotel De Zalm op om nog even iets met dokter C. af te spreken, maar in het hotel was dokter C. niet bekend, en een gast on der den naam dokter C. was niet ingeschre ven. De heer K. begon nu te twijfelen, of hij inderdaad opnieuw kennis had gemaakt met dokter C., den officier van gezondheid. Hij nam een kennis in den arm. die den officier van gezondheid van zeer nabij ken de. en deze stelde zich bij het bezoek op Za terdagavond van dokter G. ten huize van den heer IC. in een aangrenzende kamer ver dekt op. Deze kennis stelde vast, dat dc gast niet de bedoelde officier van gezondheid was. De heer K. stelde zich nu in verbin ding met de politie le Rijswijk, die in het verhaal aanleiding vond, den gast mee te nemen naar het politie-bureau. Ook hier hield de aangehoudene bij hoog en laag vol, dat hij dokter C. was., gepensionneerd offi cier van gezondheid. Legitimatiepapieren kon hij echter niet toonen. Ook toen de politie den heuschen dr. C.. die in Den Haag woonachtig is. ontbood ter confrontatie, hield de pseudo-dokter C. vol, dat hij dokter G. was, een collega dus van zijn naamgenoot. Ten slotte, nadat de inspecteur van politie dreigde met fouillee ring, viel hij door de mand. Hij bleek een zekere F. te zijn, oud-Indisch planter. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. (Vad.) INBRAAK. Gisternacht werd ingebroken in het pand aan den Schicdamschen Singel 14a te Rot terdam, waar op de eerste etage de N.V. Ilcyerman's Rondhouthandel gevestigd is. op de tweede verdieping de Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishouders cn Slijters. Men kwam door middel van valsche sleutels bin nen, trapte de dpuren in en brak alles open. De brandkast van de Rondhouthandel bood weerstand. Uit een geldkistje van den Bond werd een bedrag van 314 gulden gestolen. Overigens wordt niets vermist. TWEE MEISJES OVERREDEN. Gisteren zijn op den hoek van den Goud- schenweg en de Jan van Loonslaan te Rot terdam twee vierjarige meisjes, G. J. 'en C. H. beiden uit de Lange Frankenslraat, bij het oversteken van den rijweg onder een vee wagen geraakt. Eerstgenoemde kreeg twee wielen over het lichaam, de andere kreeg een wiel over het linkerbeen. Beiden zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. De toestand van C. J. is hoogst zorgelijk. Het linkerbeen van C. II. bleek ge broken le zijn. WEER EEN SPOORWEGONGEVAL. Een personentrein op een wissel ontspoord. Het aantal ongevallen bij de spoorwegen den laalslen lijd voorgevallen is weer met een vermeerderd. Zondagnacht omstreeks 12 uur is op het stations-emplacement te Dor drecht bij het rangeeren van een leegen per sonentrein op een zijspoor een wagon op een wissel uit de rails geloopen De hoofdwissel was omgelegd, doch de wissel op de zijlijn schijnt te hebben geweigerd. Van het ont spoorde en hel daarop volgende rijtuig wer den de buffers ingedrukt, doch overigens werd vrijwel geen schade aangericht. Al leen werden de rails van het zijspoor ernstig verbogen. Te ongeveer 10 uur gistermorgen had men het ontspoorde rijtuig weer in de rails. Wijl het opgaand hoofdspoor naar Rotter dam was versperd, moesten gistermorgen de treinen in die richting van het tweede per ron vertrekken. Stagnatie in den treinenloop werd echter niet veroorzaakt. - EEN GERAFFINEERDE OPLICHTERSTRUC Een winkelier te Amsterdam is onlangs de dupe geworden van een oplichting, waarbij op ongemeen geraffineerde wijze gehandeld werd, zoo lezen wij in De Winkelier. Hem werd telefonisch zijn artikel leent zich daar wel zeer toe een bestelling ge daan, groot iets meer dan f 10, zoodat de bij te voegen kwitantie van plakzegel moest worden voorzien. De bestelling werd uitge voerd en dc betaling geschiedde onmiddellijk bij de afgifte aan huis. Eenige dagen daarna ontvangt de winke lier weer een telefoontje, waarin onder lof prijzingen voor de goede kwaliteit van het geleverde, thans het vijfvoudige van de vo rige. maal wordt besteld. Evenzeer wordt de toevoeging niet vergeten: Doet u de kwitan tie er bij. De winkelier haast zich om den klant spoedig te bedienen en zendt met bekwa men spoed zijn bediende naar het welbeken de adres. Het pakje wordt afgegeven, vergezeld van de kwitantie; na eenige oogenblikken komt het dienstmeisje terug met de mededeeling, dat mijnheer niet thuis is, zoodat de kwitan tie thans niet betaald kan worden. Mevrouw heeft, omdat aan de kwitantie geen geperfo reerde notaslrook zat, de kwitantie zelf „ter herinnering achtergelaten, maar de hand- teekening met zegel daarvan afgescheurd en geeft deze aan den bediende retour. Deze staat aanvankelijk wat beteuterd te kijken, maar moet bij eenig nadenken het dienstmeisje toegeven, dat een kwitantie zonder handteekening toch geen kwitan tie is. Hij gaat terug naar den winkel en vertelt den patroon zijn wedervaren. Ook deze vindt „de manier waarop" e*n beetje vreemd, maar vermoedt overigens geen onraad. Als de bediende zich den volgenden dag weer aanmeldt, voorzien van de afgeknipte handteekening op zegel, wordt hem dooT mijnheer zelf, die zegt er niets van te begrij pen, gevraagd „wat die komedie eigenlijk beteekent". De aangeboden kwitantie is, zegt hij, toch onmiddellijk betaald. De bediende, na lang aandringen ten slotte onverrichterzake huiswaarts keerend, rapporteert het geval aan zijn patroon, en bij nauwkeurige bestudeering van de teruggege ven kwitantiestrook constateeren zij, dat deze strook geknipt is van de kwitantie van de éérste levering ad tien gulden zooveel. De kwitantie voor de tweede levering tot het vijfvoudige bedrag van de eerste is on- verminkt in het bezit van den sluwen op lichter. BRANDEN. Zaterdagavond brak een felle brand uit op de hofstede van'W. ten Haaf, nabij Zierik- zee. In een 'oogwenk stond alles in lichte laaie. Zestien- stamboekpaarden kwamen in de vlammen om. terwijl ook twintig stuks hoornvee verbrandden. Het huis bleef door gunstige windrichting gespaard. De oor zaak is onbekend. Aan het. Noprder Valdeurspad te Zaandam is door onbekende oorzaak de Eerste Zaan- landsche Granietvloerenfabriek, toebehoo- rende aan d,W heer W. Boterman, totaal af gebrand. Er werd niets gered. Gistermiddag, ongeveer halfdrie is brand uitgebroken in het kleedingmagazijn van Gebr. Vinke aan den Hoogen Steenweg te Den Bosch. De brand ontstond doordat een winkeljuffrouw, toen zij de kaarsen van de Kerst-étalage wilde aansteken, een lucifer liet vallen, welke in de watten terecht kwam. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhoeden, dat het geheele winkelpand uitbrandde. De schade is belangrijk, doch wordt door verzekering gedekt. BIJ HAD ER WEINIG PLEZIER VAN. Zondagavond heeft de te Hoogezand ge domicilieerde P. v. S. te Doesburg zijn slag geslagen in het daar in de haven liggende schip van zijn gewezen patroon D. S. Hi] cntvi^emdde er een yzeren kistje, dat hij open brak en in de omgeving van de schuit wegwierp, waarna hij' ach met den inhoud ee-i bedrag van f800, ten spoedigste per autobus en trein via Zutfen naar Zwolle begaf Lang plezier heeft hij echter van zrjn rijkdom niet gehad, want 's nacht om vier uur was de Zutfensche politie reeds bij die te Zwolle aan de telefoon, om mede deeling van het gebeurdo te doen en ile nulp harer zuster in de Ovarstichtsche hou Ids tad te verzoeken. Natuurlijk werd die hulp met liefde toe gezegd en reeds gedurende den nacht werd een onderzoek gedaan, echter zonder re sultaat. Gistermorgen bij den gewonen rondgang langs de verschillende hotels, vond recher cheur G. Wielink óp de mchtlyst van .het logement van A. v. Huet op het Gr. Kerk plein, eea naam, die hein opviel, juist door zijn gewoonheid. De drager van dien naam of die dit wilde schijnen had al» geboorteplaats Sappeneer opgegeven, en daar de gezochte uit Hoogezand afkomstig was, gal dit, met nog eenige omstandig heden, den politieman aanleiding bedoeld heerschap eens t9 spreken te vragen. Weldra kreeg de speurder dan ook dun waren naam eruit en S. werd veilig overgeDracnt naai hel. politiebureau, vanwaar hy naar Does burg op transport gesteld werd. Het gestolen geld was, op het reisgeld Doesburg-Zwolle na, nog geheel in het bezit van den aangehoudene. VERBLINDENDE VERLICHTING. Men meldt aan de ,,'s Hert. Crt." uit Eind hoven Zaterdagavond omstreeks 6 uur werd op den Slralumschen Dijk ter hoogte van het café van den heer Kapel te Stratum een man aangereden bij het passeeren van twee aulo'9 welke voor elkaar de lichten niet doofden. De aanrijding was van nog al ern- stigen aard. De man. het bleek de 60-jarige M. v. Luijt te zijn bekwam 'n dubbele been breuk en een blessure aan het hoofd; hij is naar het ziekenhuis overgebracht; zijn toe stand is zorgwekkend doch niet levensge vaarlijk. Door de politie wordt een een on derzoek ingesteld naar een en ander. Men vermoedt dat het een autobus is geweest, die den man aanreed. EEN KERSTGAVE. De Karei I Sigarenfabrieken te Eind hoven schonken .als Kerstgave aan de ge huwde arbeiders f 10, aan de ongehuwde f 5. Hiermede is een kapitaal gemoeid van f 10.000. 7Tb ONTVREEMDING VAN 14000. De politie te Heerlen heeft gearresteerd een zekeren. h!?' "die er van verdacht wordt f 4000 te hebben (ontvreemd bij de firma P. en O. te Heerlen, waar hij tot voor kort als boekhouder werkzaam was goweest. De man is naar Sittard overgebracht. IN EEN KUIP MET HEET WATER GEVALLEN. Te Lembricht is het 11/2-jarig kindje van den heer II. in een kuip met heet water ge vallen. Het is aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. r VISSCHERSBOOT OMGESLAGEN. In een stormvlaag is op de Fluessen de visschersboot van D. Schakel omgeslagen. De schipper verdronk. Hij laat een vrouw en zeven kinderen na. ONEERLIJK HOOFDCONDUCTEUR. Aan het station te Nijmegen heeft men den te Zwolle woonachtigen hcofdconducteur der Nederl. Spoorwegen D. D. ontdekt, hy in een wa^on een geldzending opende, met de bedoeling zich den inhoud toe te eigenen. D. werd aangehouden en naar Zwolle overgebracht GESTOLEN NEDERLANDSCHE BANKBILJETTEN. Een arrestatie te Londen zal er wellicht t<x, leklen, dat de dader gevonden wordt van den diefstal van 150 Neierlandsche bankbiljetten van duizend guide-n, welke eenige maanden geleden aan een Belgisch koopman te Zürich werden ontstolen. De nummers dezer biljetten zijn destijds overal bekendgemaakt. Frederick Thomas Randolph, een film operateur, in het westen van Londen woon achtig, bood Zaterdag, naar de Tel. meldt, drie van de vermiste biljetten ter inwis seling aan by het Brompton-bijkantoor van da Midland-Bank. Daar dö chef het be drag nogal hoog vond, belde hij zjn hoofd kantoor op, waar men adviseerde den man aan de praat te houden en de politie te waarschuwen. Dit geschiedde. Bij de arrestatie verklaarde Randolph, dat hy de bankbiljetten in Italië had ont vangen. Tijdens zjn verhoor zeide hy even wel weer, de biljetten te Parys zeer voor deel ig te hebben gekocht. Hy ivim zs mede naar Engeland, omdat hy verwachtte er daar veel winst mee te kunnen maken. Hij ontkende te weten van wien hy ze had gekocht en zeide geen verdere verklarin gen te kunnen geven. Randolph zal Donderdag a.s. voer den rechter komen. In dien tusschentyd ver wacht men de komst van het slachtoffer van den diefstal, die als getuige zal wor den gehoord en die telegrafisch van de arrestatie in kennis is gesteld. Doktor: U hoest dezen morgen wat ge makkelijker, is 't niet? Patiënt: Geen wonder. Ik heb den hee- len nacht geoefend. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER (EI.EI'OOV 881 1.151 »i:X 4 30 Een onbelangrijke vergadering De „groote" kwesties tot Jannari uitgesteld Strijd over de bijbaantjes van den secretaris-penningmeester Wenschen of eischen Het „Twee cents per Roe-fonds" Een steeds stijgend ledental. De 154ste algemeene vergadering van „Bloembollencultuur", welke gisteren in het beursgebouw aan de Lange Begijnestraat te Haarlem is gehouden heeft al zeer weinig belangrijke resultaten opgeleverd. Wel was ook nu de belangstelling van afgevaardig den en leden uitermate groot (alle afdee- lingen waren vertegenwoordigd), doch men bepaalde zich tot eindelooze discussies over vrij onbeteekenende dingen en keurde, bij kans zonder bespreking, goed dat de „groote" kwesties tot een volgende vergade ring werden verdaagd. Allereerst was daar de kwestie van het „Eigen Gebouw", die nu al ongeveer twee jaar hangende is en welke thans weer tot Januari is uitgesteld. Men weet hoe de zaken staan: Haarlem is bereid f 100 000 te geven voor vestiging der Algemeene Vereeniging op „Spaar en Hout" te Heemstede, maar kan geen toezegging daen omtrent den koopprijs. De kans i9 nu zeer groot en het hoofdbestuur erkende het ruiterlijk dat Bloembollencultuur f 55.000 duurder uit zal zijn dan aanvanke lijk werd gemeend, m. a. w. dat óf de koop som van „Spaar en Hout" bij grenswijzi ging f 130.000 zal worden óf de gemeente lijke subsidie van f 100.000 tot f 4-5.000 wordt verlaagd. In deze omstandigheden gezien ook het feit dat het aanbod van Hillegom onveranderd blijft gehandhaafd is natuurlijk een nadere overweging nood zakelijk en terecht maakte dan ook het „parlement" geen bezwaar toen het hoofd bestuur voorstelde de kwestie opnieuw te zullen onderzoeken en aan de huidige si tuatie aanpassen, om dan nog in Januari in een buitengewone algemeene vergade ring een besluit te kunnen nemen. Een eveneens belangrijk punt was het voorstel-Lisse om de uitspraken van bet Scheidsgerecht in het hoogste ressort bin dend te stellen .tenzij door een der partijen of wel door beide, op eigen kosten, binnen vijf dagen na de uitspraak, nieuwe behan deling wordt aangevraagd. Doch ook hier over werd vrijwel niet gediscussieerd, hoe zeer, naar wij meenen, talrijke afgevaardig den ook instemden met het beginsel, dat in dit voorstel is vastgelegd. Immers de moei lijkheden ten aanzien van een dergelijke wijziging kunnen vele zijn, en daarom was men het dan ook algemeen eens met de meening van het hoofdbestuur dat thans geen beslissing kon worden genomen doch dat eerst het rapport van een door genoemd hoofdbestuur in te stellen commissie van deskundigen dient te worden afgewacht. In een volgende vergadering dus méér hier over I Ter aanvulling van ons gisteren telefo nisch opgenomen kort en niet geheel vol ledig verslag tenslotte nog een samenvatting van de niet vermelde kwesties, waarbij wij moeten beginnen met op te merken dat niet de rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd, doch de notulen der vorige algemeene vergade ring. die niet werden gelezen, omdat zij reeds in het officieel orgaan waren opgenomen. De rekening en verantwoording dient eerst nog te worden nagezien, waartoe een com missie werd benoemd, bestaande uil afge vaardigden der afdeelingen Heemstede, Lisse en Uitgeest. De bestuursverkiezing en de kwestie van het „Eigen Gebouw" werden reeds door ons vermeld. Over de herbenoeming voor den tijd van vijf jaar van den alg. secretaris-penning meester echter nog een enkel woord. Immers meerdere afgevaardigden bleken hierbij be zwaren te hebben, wel is waar niet tegen den persoon van den heer Voors, voor wien men slechts waardeering koesterde. doch te gen het feit dal hij behalve secretaris-pen ningmeester van „Bloembollencultuur", ook de administratie regelt van diverse groepen als „De Tulp" en „De Narcis", waarvoor hij eveneens wordt betaald. Bloemendaal. Hillegom, Noordwijk en Voorhout wenschlen deze bijfuncties afge schaft te zien, zonder dat het hun bedoeling was het salaris van den heer Voors aan te tasten. Zij meenden dat „Bloembollencul tuur" recht heeft op de geheele persoon en men is dan gaarne bereid zoo noodig de door die groepen betaalde vergoeding bij het sa laris van den heer Voors op te leggen. Wat die vergoeding betreft, deze dient rechtstreeks aan de Algemeene Vereeniging te komen en moet dan ook onder „ontvang sten" worden geboekt, hetgeen nu niet het geval is. De voorzitter merkte op dat destijds, toen de groepsvorming werd ingevoerd, in de statuten is vastgelegd dat er verband moet zijn tusschen de Vereeniging en die groepen, en nu meende spreker, dat zulks nooit heter kan dan thans het geval is. Overigens ver klaarde hij dat hel bestuur gaarne bereid is de kwestie nader onder oogen le zien. De herbenoeming werd hierna z. h. st. goedgekeurd, doch later, bij de begrooting, kwam de zaak opnieuw ter sprake, in ver band met den post tot verhooging van het salaris van den heer Voors van f3000 tot f 4000. Overveen. Hillegom, Heemslede, Voorhout en Weslland verklaarden dat de vergadering hierover niet kon beslissen, zoo lang niet bekend werd gemaak4 hoeveel de secr.-penningmeester trekt uit z'n bijbaan tjes, en de oppositie werd nog grooter topn van de bestuurstafel medegedeeld werd dat men zulks niet wist, ja dal zelfs de persoon in kwestie er niet van op de hoogte was om dat niet vast staat, bijvoorbeeld, hoeveel sommige groepen zullen betalen. Eenige afgevaardigden noemden dit zonderling en spraken van „geheimzinnigheid" doch de voorzitter ontkende dat hier van geheime dingen sprake is. Bovendien meende hij dat men de functie van secretaris-penningmees ter der Alg. Vereeniging en de bijbaantjes streng gescheiden moet houden ten aanzien van het salaris, hoezeer die samenvoeging overigens ook wenschelijk kan worden ge noemd. En wat de verhooging van f 1000 aangaat meent spreker dat alleen het be stuur kan beoordeelen of deze billijk is of niet, waarbij Lisse zich aansloot. Hiertegen over stelde Voorhout dat het zeer wel mo gelijk is dat de werkzaamheden van den heer Voors belangrijk zijn uitgebreid, maar dat de vraag rijst of zulks niet nauw samen hangt met de meerdere drukte aan de bij baantjes verbonden. Vier-, vijfmaal voerden sommige afgevaardigden het woord, waarna de post werd aangenomen met alleen d9 stemmen van Voorhout tegen. Laatstgenoem de afdeeling wilde alleen dan vóór slemmen wanneer het bestuur het salaris afhankelijk wilde stellen van de grootte der bijdragen van de groepen. Bij den post „Scheidsgerecht" zegde de voorzitter toe, dat maatregelen zullen wor den genomen om te voorzien in de klacht van Katwijk, dat men zeer ver achter is met de publicatie van de beslissingen van het Scheidsgerecht. Aangenomen werd verder een bestuurs voorstel om ook geschillen, uit ruilovereen komsten van bloembollen voortvloeiende, aan het Scheidsgerecht te doen onderwer pen, evenals een voorstel-Hillpgom, bepa lende dat iemand, die in een afdeeling als lid is afgewezen of wien het lidmaatschap in een afdeeling is ontzegd, in 12 maanden niet door een andere afdeeling als lid kan worden aangenomen. Een bestuursvoorstel om hieraan toe te voegen de woorden „be houdens beroep op het hoofdbestuur" werd weer ingetrokken. Gingen deze laatste punten zonder veel bezwaar onder den hamer door, meer actie was er toen in behandeling kwam een motic-Castricum om de verplichting tot bij drage aan het „Twee cents per Roe fonds" te laten vervallen, gezien de grootste tegen zin. die er tegen die verplichting bestaat. De afgevaardigde van genoemde afdee ling wenschte het punt niet nader toe te lichten, doch wees alleen nog op het vreemde verschijnsel, dat men wel moet betalen doch nooit eens een verantwoor ding ziet. Meerdere afdeelingen sloten zich bij deze woorden aan. waarna de heer Krelage zeide, dat het uitgangspunt van de motie, naar de meening van het hoofdbe stuur onjuist is. Over het algemeen is men wel degelijk overtuigd van de noodzake lijkheid en de nuttige werking van het fonds, waarvan de opbrengst uitsluitend >ten goede komt aan het wetenschappelijk on derzoek en de onpersoonlijke reclame. Ook uit de discussie, aldus de voorzitter, is van eenigen tegenzin zeer weinig gebleken. Voor het publiceeren eener jaarlijksche verantwoording voelt spreker echter wel wat, alleen: het beheer van het fonds be rust bij het Centraal Bloembollen-Comité, waarvan de Alg. Vereeniging lid is. Men kan dus weinig anders doen dan de «wen- schelijkheid van publicatie uitspreken. Hiermede evenwel ging de vergadering niet accoord Betalen goed. maar dan ook rechten. Bijgevolg zal publicatie wor den „geëischt"! Het was, zooals de voor zitter terecht opmerkte, een woordenspel 1 Als besluit de rondvraag, waarbij Kat wijk verzocht betere maatregelen te treffen tegen degenen, die weigeren te betalen voor het „Twee cents per Roe-fonds". De voorzitter zegde toe, deze kwestie bij het Centraal Bloembollen-Comité ter sprake le zullen brengen en sloot vervolgens de ver gadering, na nog woorden van harteliiken dank en warme waardeering te hebben ge richt tot dp afgetreden hnofdhpstuursleden van der Laan en J. Pereboom. Volledigheidshalve nog de vermelding, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. volgens een mededeeling van den heer Voors, thans in totaal 3832 leden telt l 2-2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6