in KERK- EN SCHOOLNIEUWS. 154e Algemeens Vergadering van Bloembollencultuur. weg was naar zijn woning in de Banaan straat, in aanri'ding gekomen met een auto, met het gevolg, dat de man kwam te vallen, juist tegen een passeerende tram aan. Vermoedelijk is de linkerhand van den man onder de wielen van de tram ge komen; de hand werd geheel verbrijzeld, vier vingers werden afgereden. De Ge- neesk. Dienst heeft het slachtoffer, dat bovendien eenige hoofdwonden bekwam, naar het Gemeentelijke ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. BIJ DE ROTTERDAMSCHE RAPALJAAN. Zaterdagmorgen heeft de gerechtelijke verkooping van den inventaris van het café van het Rotterdamsche raadslid L. G. A. Coremans plaats gehad. De heer Core- mans had een belastingschuld van oor spronkelijk f 85, welk bedrag met de ver- volgingskosten opgeloopen waa tot onge veer f 200. Vele nieuwsgierigen waren naar het café ,,In den tempel van den Rapaljaan" aan de Korte Pannekoekstraat aldaar gegaan. De politie had voor een afzetting van de straat gezorgd. De verkooping bracht f 103 op; er werd een collecte gehouden, van welke de op brengst voldoende was om alles terug te koopen. Na afloop hebben enkele op relletjes be- lusten oploopjes veroorzaakt. De politie heeft enkele processen-verbaal opgemaakt. Met behulp van een paar bereden agenten is de menigte tenslotte verspreid. WEER EEN SCHIP DOORMIDDEN GEBROKEN. Zaterdag werd het Rjjnschip ,.Lalande 7" van de transportrmaatschappij „Trouvier", gevestigd Maaskade 64 te Rotterdam, van de Maashaven, waar het aan paai 8 ge meerd gelegen had, opgetrokken om in de Parkhaven te worden gemeerd. Het schip, dat met chemicaliën geladen was en aan voor- en achterzijde door la dingen carbid zwaar belast was, terwijl de lading in het midden niet bijzonder woog, was nauwelijks in den mond van de Maas haven gekomen, toen het plotseling door midden brak en hoewel de twee helften niet gescheiden waren toch dre;gde te zinken. Do „Folitie IIP' was spoedig ter plaatse en zorgde er voor, dat de vrouw en het kind van den schipper, Michael Smidt ge- heeten, alsmede eenig huisraad, in veilig heid werden gebracht De schipper ze.f bleef aan boord. Ten spoedigste werd de „Lalande" naar de wer ven van Bonn en Mees op den hoek van do Maashaven gesleept waar de 400 ton zware lading met spoed met behulp van kranen werden gelost. Daar er toen geen gevaar voor zinken meer was, keerden de schippersvrouw en haar kind aan boord terug. DORDT'S POLITIE-AGENT-INBREKER. Wij vernemen, zegt de „Tel." dat de poli tieagent-inbreker A .L. A. te Dordrecht thans een nieuwe bekentenis heeft afgelegd. Gerui- men lijd geleden werd bij de firma M. een inbraak gepleegd. Met een sleutel, welken de directeur aan een spijker onder zijn bu reau placht te hangen, was de brandkast geopend en daaruit bijna f 1200 ontvreemd. Kort na deze inbraak bleek, dal het kan toor wederom met een bezoek was vereerd. De directie had op aanraden van de politie een nieuw slot op de deur laten maken, het oude slot. om beschadiging te voorkomen, laten zitten en den sleutel daarvan wegge worpen. De inbreker heeft toen blijkbaar in een verstrooid oogenblik beide slóten op slot gedraaid. Den volgenden morgen kon men, na het nieuwe slot geopend te hebben, het kantoor niet betreden, zoodat de smid er aan te pas moest komen. Nooit was het mogen gelukken, tot ophel dering van deze geschiedenis te komen. Men verwacht nog andere bekentenissen. VOOR 125.000 VERNIELD. In den Utrechtschen Raad heeft een der wethouders medegedeeld, dat in 1924 door de baldadige jeugd te Utrecht aaD straat werk vernield is voor een waarde van f 15 000, aan plantsoenwerk voor f 3000, aan kunstwerken voor f 6000, ongeacht nog het aantal ingegooide ruiten, vernielde jalouzieën. beschadigd verfwerk enz. Tel dat nu bij elkaar op en ge komt tot ongeveer f 25.000. Voor vijfentwintig duizend guldeD wordt er, schrijft het ,,U D.", door de straat jeugd van Utrecht in één jaar kapot ge mankt, moedwillig vernield, stuk gegooid, afgerukt, ingetrapt, bekrast, beschadigd. HET PERSGEHEIM. De burgemeester van Utrecht heeft zich naar aanleiding van de bekende geheimhou ding, waaraan een der Utrechtsche raade- leder zich tegenover den correspondent van de Telegraaf zou hebben schuldig gemaakt, om advies gewend tot het bestuur van den Ned. Journalistenkring en tegelijkertijd tot den voorzitter van de R.-K. -loumalisten- Vereemiging, tot mr. G. S. van der Hoeven, hoofdredacteur der N.R.C., en tot mr. L. J. Plemp van Duiveland, oud-hoofdredacteur N Ct. De daarbij door burgemeester Fockem3 Anareae gestelde vragen kwamen hierop neer: 1. Moest de bekende verklaring der 39 raadsleden, waarbij zij den correspondent onthieven van de verplichting, den naam van het betrokken raadslid niet te noemen, voor dien correspondent reden zjjn het pers- ge hein» te verbreken en den naam van den betrokkene te noemen? 2. Mocht bedoelde correspondent zich nog op het persgeheim beroepen, nadat hjj den kring van hen, die hem he< stuk kunnen hebben verstrekt, zelf had beperkt? Uitgezonderd door den voorzitter der R.-K. Journalisten Vereeniging, is de eerste vraag ontkennend, de tweede vraag bevestigend beantwoord. DOODELIJK ONGELUK. Het 8-jarig zoontje der familie V. speelde in de Dorpsstraat te Abcoude, toen de Hein- kuilenbrug was opgehaald om een schuit te laten passeeren. Op het oogenblik, dat de vrouw van den wachter de brug neerliet, na derde het knaapje. Het kind begaf zich wat te dicht bij de brug, waardoor het bekneld raakte tusschen de sleunijzers en de wip. De borstkas van het arme knaapje werd inge drukt. Het was onmiddellijk dood. EEN GEVEL INGESTORT. Tegen middernacht is het onderste ge deelte van den zijgevel van het perceel Lindeogracht 148 te Amsterdam ingestort, vermoedelijk door het wegzakken der fun deering als gevolg van graafwerken, die naast genoemd perceel voor den bouw van een nieuwe school plaats hebben. De be woners van het huie verlieten, gewaar schuwd door den bewoner van het beneden gedeelte, den heer Wildeboer, het perceel. Do heer W. waarschuwde de brandweer en de politie. Dnder toezicht van Bouw. en Woningtoezicht heeft de brandweer in den nacht het perceel gestut, waardoor verder onheil is voorkomen.. De bewoners kon den in hun woniDgen terugkeeren. INBRAAK TE BEVERWIJK. Donderdagavond ia te Beverwijk in braak gepleegd in het kantoor van een fir ma aan de Meerstraat. De dader blijkt in den wagen te zijn gekropen, die later door het personeel in het pakhuis werd gere den, zoodat de man daar werd ingesloten. Na het vertrek van het personeel heeft do man in het kantoor een bureau opengebro ken en een accept, gestolen ter waarde van f 20.000, gezegeld met een zegel van f 10. Hij heeft daarop het gebouw weer ongemoeid weten te verlaten. De Beverwijksche politie is er, naar het ,,Hbld." meldt, in geslaagd den dader, die te Beverwijk woont, te arresteeron- Hij bekende de inbraak te hebben ge pleegd; het accept, dat hij reeds had afge geven, kon worden in beslag genomen. BRANDEN. Te Odoorn is de woning, bewoond door den arbeider W, Oosterhof, tot den grond afgebrand Zoo goed als niets werd gered. Huis noch inboedel was verzekerd. De schipper B. Knol van Giethoorn lag met zijn met turf en stroo geladen schip te Havelte Hij was s avonds met zijn zoontje naar bed gegaan en bemerkte om ongeveer elf uur dat schip en lading in brand stond. Hij kon nog juist met zijn zoontje het brandende schip verlaten. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door vonken uit de locomotief van de tram die daar 's avonds om tien uur passeerde. De lading was verzekerd, bet schip echter niev Te Nieuwe Pekela brandde de carlonnage- fahriek van de fa. Gebroeders Sparreboom af. Het woonhuis bleef gespaard. Gistermiddag ongeveer half 2 is brand ontslaan in de woning van de familie Harm- sen aan de Claes de Vrieslaan te Rotterdam. De bewoners hadden het pand verlaten, na dat in de. keuken op een petroleumstel een pan met eten was opgezet. Vermoedelijk is de vlam in de pan geslagen, waarna het houtwerk van de keuken in brand geraakte. Een 1-jarig kindje, dat alleen in de woning was achtergelaten, werd door den spuitgast J. Lit, gered. Het brandje kon spoedig wor den gebluscht. VERDRONKEN. Aan de Rith te Princenhage verdronk het tweejarig kindje van den landbouwer F. in een sloot vóór de woning. Te Winterswijk is in een ondiepe beek verdronken de 30-jarige mej. M. B. GRIEP-EPIDEMIE TE VLISSINGEN. In verband met de heersehende griep epidemie hebben B. en W. van Vlissingen met ingang van heden alle openbare scholen gesloten. VALSCHE CHéQUES. Eenigen tijd geleden vervoegden zich bij mosselenhandebiren te Grauw en Bruinisse twee als heer gekleede personen, die zei den mosselen te willen koopen Een hun ner was de 47-jarige J S. uit Rotterdam, de ander de 47-jarige A. de B. uit Rijswijk. Deze laatste diende zich echter aan als een Duitscher, te Berlijn woonachtig en gemachtigd voor de stad Berlijn inkoopen te doen Dientengevolge beschikte hij over een crediet van 2Vf» millioen goudmark bij de Geldersche Credietvereeniging te Stadskanaal. De handelaars waren dank zij deze belangrijke mededeelingen, voor name klanten, aan wien men gaarne lever, de. Zij kochten betrekkelijk groote partijen mosselen en betaalden eerlijk met chèques op de bank te Stadskanaal Voor de ver zending van de zeedieren, waxen zakken noodig. Ook deze werden gekocht en per chèque betaald In totaal was reeds voor zevenhondend gulden met chèques gekocht toen men van de Geldersche Credietver eeniging te Stadskanaal vernam, dat beide personen daar onbekend waren. Toen werd de politie gewaarschuwd. De centrale re cherche kreeg de zaak in handen en slaag de er in J S. te arresteeren. De „Berlij- ner" was toen echter naar Duitschland vertrokken. Toen deze te Rijswijk terug keerde, werd ook hij in zijn kraag gepakt. Beiden werden ter beschikking van de justitie gesteld i DE POKKEN TE MAASTRICHT. Weer twee nieuwe gevallen. Zaterdag zijn weer twee nieuwe gevallen van pokken geconstateerd, thans bij een zoontje van 16 maanden van den heer M. aan den Tangersche weg 48. De kleine is in Calvariënberg opgenomen. Het andere geval werd geconstateerd op de diphterie-afdeeling van Calvriënberg bij een jongen van 15 jaren. Bij alle vijf geval len, die zich tol nu toe hebben voorgedaan, waren de slachtoffers niet ingeënt. Bij politieverordening is het ten strengste verboden een huis, waarin een lijder zich bevonden heeft, te betreden of te verlaten. De huisgenooten worden dan in hun eigen woning geïnterneerd. Het achter elkaar voorkomen van ver schillende gevallen is oorzaak, dat het bij dpn G. G. D. storm loopt. Tot Vrijdagavond waren door dezen dienst ingeënt meer dan 30.000 menschen. Het personeel is versterkt en Zaterdag werd gewerkt van 211 uur n.m. Van de lijders is er tot nog toe geen overleden. DE PAGEKOP VEROORDEELD. In een der Friesche wouddorpen zou men proefles houden voor de betrekking van onderwijzeres, schrijft men aan het „N. v. Frl Een der zes dames uit de vele sollicitanten daartoe mee uitgenoodigd, zette haar hoed af en vertoonde toen eca pagekopje. Helaas, dit werd haar onge luk, want aanstonds klonk het nu: ,,Juf- fiouw, u kunt wel weer gaan; wij kunnen u niet gebruiken!" De sollicitante vertrok weer, zonder proefles te hebben gegeven. De (wee studenten geeuwden. Wat doen we vanavond, zei de een. Ik zal tossen, zei de ander, is 't munt, dan gaan we naar de soos, is 't kruis, dan stappen we naar de opera, blijft ie op z'n kant staan, dan gaan we studeeren. K BUTTFNLA NDSCH GEMENGD. ACCOORD IN DE ANTWERPSCHE DIAMANTINDUSTRIE. De vertegenwoordigers van patroons en arbeiders in de diamantindustrie te Antwerpen zijn tot overeenstemming geko. men. Van 13 Dec af zuüen de arbeiders een verbooging krijgen van 10 pCt. van het loon en een supplement van 5 pCt. voor iedere 25 pCt. verhooging van het index-cijfer. TRAGISCH ONGEVAL. Bij een brand te Plewua heeft een tra gisch ongeval plaats gehad. 's Nachts brak een zware brand uit in een sigarenwinkel. Op de derde verdieping van dezelfde woning hu>sde do familie van een dr. Busceff. De vlammen bereikten de trap en sneden daarmee de vlucht der bewoners af. De brandweer hield nu een vangnet op en mevrouw Busceff, een doch tertje van drie jaar en een zoon van vijf tien sproDgen van het balcon naar bene den. Het Det bleek echter verteerd te zijn en alle drie vielen op straat te pletter. Waanzinnig van smart schoot zich daarop de vader een kogel door het hoofd. Ken student, de verloofde van de oudste dochter klom toen met behulp van een ladder naar de derde verdieping en wist het meisje met bovenmenscholijke inspan ning te redden. Ze was de eenige overle vende van de familie. MIJNONGEVAL. In de Pruisen-grube bij Beuthen is bij het verrichten van stut- en sehoorwerk een arbeider door het in beweging raken van een berg kolen onder een deel dier ko len geraakt Drie kameraden, die in de nabijheid werkten trachtte hem te bevrij den waarop een tweede instorting volgde die nu alle vier de mannen bedolf. Na «enige uren wareD de mannen bevrijd; twee waren slechts licht gewond, de beide an dere waren reeds gestikt. POLLASTRO. Omtrent den Italiaanschen bandiet Pol- lastra, wiens lijk tc Ancy-le-Tranc herkend is, wordt gemeld,-dat hij enkele dagen voor zijn dood, een gedeelte van het traject van den sneltrein had afgelegd Toen hij aan het station Nuits-sur-Ravières m Bourgon- dië ontdekt werd, had hij op de spoorweg beambten, die hem wilden pakken, gescho. ten en was ontvlucht Te Ancy-le-Tranc was hij dooi gendarmen nagezeten en toen hij niet meer ontkomen kon, had hij zich doodgeschoten. Daarna is toen de herken ning van het lijk door de Italiannsche ka- ribiniers gevolgd. AANVAL OP EEN GOEDERENTREIN. Tusschen Saint-Antoine en Saint-Louis- les-Aygalader bij Marseille hebben een viertal bandieten een aanval gedaan op een nachtelijken goederentrein Do beide bewakers bonden den strijd met de ban dieten aan en verwondden er oen doodo- lijk, waarop de anderen de vlucht namen. Twee hunner konden later worden gear resteerd. Een der bewakers liep in den strijd on- betcekcnende wonden op. VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD. De politie te Halle heeft een bende val- sche munters gearresteerd en een aaDtal machines en instrumenten die voor de ver vaardiging van valsche driemarkstukken weiden gebruikt, in beslag genomen. VLIEGTUIG IN BRAND. Een vliegtuig, dat boven het militaire oefenterrein bij Pressburg opereerde, stortte van een hoogte van ongeveer 700 meter brandend omlaag De piloot sproug, toen het toestel nog vijf meter boven den grond was, uit de machine en werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij weldra stierf. EEN SCHEEPSRAMP. Door een ontploffing is de Amerikaan- sche kustwacht-schoener Lincoln" in brand gevlogen en gezonken voor de kust van Noord-Carolina. Zes van de acht le den van de bemanning kwamen daarbij om. De twee overlevenden werden gered door het Britsche s.s. „Defender". De Lincoln" was een bevoorradingsschip, ge laden met stookolie en petroleum. ERNSTIGE STORMSCHADE IN PALESTINA. Door de hevige stormen, die in de laatste dagen in Palestina gewoed hebben, zijn de beroemde kruisvaarders-bastions aan de kust bij Ascalon zoo zwaar geteisterd, dat aan den herbouw er van niet meer te den ken valt. De zeemuur, die door Richard Leeuwen hart zoo heldhaftig verdedigd werd, is volkomen ingestort en het strand is over grooten afstand met stukken muur en broken marmer en graniet bedekt. TANK DOOR EEN PLAFOND GEVALLEN. Te Philadelphia had een eigenaaruig ongeluk plaats. Op een gegeven oogenblik kwam een enorme watertank door het pla fond van een fabriek zetten, ze drong door tot de derde verdieping, werd daar een oogenblik in haar vaart gestuit, maar zette daarop haar toch tot in den kelder voort. Twee arbeiders die zich niet spoedig ge noeg uit de voeten hadden kunnen maken, werden gedood en zeven gewond. AANSLAG IN AUSTRALIË. Een postbeambte te Adelaide, die ont slagen was wegens aanranding van twee andere beambten, heeft zelfmoord ge pleegd, nadat hij op Mason, den onder postmeester-generaal, had geschoten, en dezen ernstig gewond had. Ook een mar conist, die hem zijn revolver trachtte te ontrukken, werd gewond. Mason schijnt, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk te zijn gewond. RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 76 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 5516 PREDIKBEURTEN. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Dinsdagnam., 7 uur, da. P. Zwier, van Papendrecht NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stavoren, 0. Kaaeniiar, cand. te Groningen. Aangenomen: Naar Nieuw-Loosdrecht W. v. d. Waal, te Slijk-Ewqk. GEREF KERKEN. Bedankt: Voor Utrecht, J. Wrjmenga, te Charlois; Voor Zwartsluis en Ambt-Vol- lenhove, A. J. J. Bouwman, te Urk. DE ZENDING IN ZORG. Men meldt ons: Hoewel de Samenwerkende Zendingscor poraties dankbaar z\jn voor de opbrengst der. Zendingsweek in November, die, met inbegrip van een gift van f20.000, ongeveer f175.000 opbracht, moeten zij toch con- stóteeren, dat de opbrengst minder is dan in het vorige jaar, toen met inbegrip van eer gift van f 30.000, ongeveer f 2ü0.t>00 is ontvangen. Om zonder tekort het jaar 1926 te kunnen besluiten, hebben zj oog noi-dig een bedrag van f 70.000 tot het bijeenbrengen waarvan dan ook in deze laatste weken bijzondere pogingen worden aangewend. In het beursgebouw aan de Lange Be gijnestraat te Haarlem is heden de 154ste algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De voorzitter, de heer E. H. Kre- lage hield de volgende openingsrede: Binnen enkele uren zal het stoffelijk overschot van ons eerelid, mr. H. C. Dres- selhuys, aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. Zijn betrekking tot onze ver eeniging was een uitvloeisel van onze ten toonstelling van het vorig jaar. toen hij met nooit falende bereidwilligheid het voorzit terschap van een der Internationale jury's op zich nam en de openingsplechtigheid opluisterde door een dier goed gestyloerde, evenwichtige redevoeringen, waarvan hij het geheim bezat. Dresselliuys deed dat als voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, welke functie hij bijna tien jaren onafgebroken heeft vervuld. De onschatbare diensten, die hij als zoodanig aan onzen geheelen tuin bouw en dus ook aan het bloembollenvak heeft bewezen ,zijn van algemeene bekend heid, maar zij kunnen toch het best op haar volle waarde geschat worden door hen, die het voorrecht hadden in het Centraal Be stuur van dien Raad onder zijn voortref felijke leiding samen te werken. Ook aan den Tuinbouwraad gaf Dressel- huys evenals zoovele andere belangen van den meest uiteenloopenden aard de volle maat van zijn veelzijdige kennis, zijn rijpe ervaring, zijn opgewekte voortvarend heid. In de volle kracht van zijn kunnen is hij door een slepende ziekte aan zijn tal rijke werkzaamheden ontrukt. Onze vergadering van heden ontneemt het hoofdbestuur de gelegenheid om _ich ter begrafenis te doen vertegenwoordigen. Per soonlijk is mij dit samenvallen een teleur stelling, omdat ik, vooral ook na mijn tien jarige samenwerking met mr. Dresselhuys in het Centraal Bestuur van den Tuinbouw raad, het op hoogen prijs gesteld zou heb ben, aan de geopende groeve te hebben kunnen getuigen van de dankbare waar deering van den Tuinbouwraad en de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur ,zoowel als van mijn persoonlijke ge voelens van erkentelijkheid jegens den overledene. Onze vereeniging heeft ook het verlies te betreuren van C Colijn Sr., die vele ja ren voorzitter was van de afdeeling Voor hout en stichter van een belangrijke export zaak die met eere door zijn opvolgers wordt voortgezet. Te Lisse verloren wij C. Segers, een der bekendste vakgenooten van de oudere generatie, waartoe ook Jan van Konijnenburg Gz. behoorde, die te Noord- wijk gevestigd was. Ook betreuren wij het overlijden van J. J. van der Meer te Roe- lofarendsveen, lange jaren bestuurslid der plaatselijke afdeeling onzer vereeniging en correspondent van het Scheidsgerecht al daar en J. J, Thoolen te Heemstede. Dat zij allen rusten in vrede. Een terugblik op het afgeloopen jaar leert ons, dat de export ondanks de invoerbelem- meringen in Amerika, met een paar mil lioen Kilo toenam en derhalve het hoogste gewichtscijfer bereikte, vergelijken met voorafgaande jaren (32.000.000 K.G.). maar dat de waarde van dien uitvoer, wegens prijsdaling, vooral van Darwin-tulpen, met een paar millioen gulden verminderde (f 43.000.000). Dit feit bevestigt, wat wij al len reeds wisten, dat de topjaren voorbij zijn, maar stemt overigens tot tevreden heid. Dat het steeds mogelijk blijkt voor de geregeld toenemende productie een afzet mogelijkheid te vinden zonder noemens waardig overschot, is zeker alleszins be vredigend. Wel zijn de prijzen van een aantal Dar- wintulpensoorten gedaald, maar het feit, dat het niet gelukt is, een onderlinge rege ling te treffen ter beteugeling van de over productie en tot het op-prijs-houden dier soorten, schijnt er op te wijzen, dat de pa tiënt zijn toestand nog niet donker genoeg inzag om met kunstmatig ingrijpen genoe gen te willen nemen, maar het liever langs natuurlijken wilde laten uitzieken. Dat is het recht van eiken patiënt, maar eerst de toekomst zal kunnen leeren of hij wijs deed, de ziekte zijn natuurlijken loop te laten, dan wel of het verstandiger ware ge weest, door krachtig ingrimen een snelle genezing te bevorderen. Intusschen is, na het mislukken van het door de vereeniging „De Tulp" opgestelde Darwintulpen-contract, deze vereeniging zelve een vrijwillige rustkuur begonnen, die een ernstig beletsel vormt voor het on veranderd voortbouwen op het reorganisa tieplan, dat in den aanvang va» het jaar met de vertegenwoordigers der afdeelingen voorloopig besproken is. Dat plan was on der meer gegrond op groepsvorming naar de verschillende teelten, en het is duideliik, dat wanneer bij verreweg de belangrijkste dier groepen, bij die der tulpenkweekers, niet de innerlijke drang tot aaneensluiting aanwezig is. het onbegonnen werk zou zijn, hen daartoe te bewegen, alleen ter wille van het organisatieplan. Het plan moet dus herzien worden en kan u om deze reden niet reeds thans worden voorgelegd. Wanneer wij van tulpen spreken, dan gaan onze gedachten onwillekeurig naar de belangwekkende onderzoekingen van prof. Blaauw. die dezen zomer de welwil lendheid had in zijn laboratorium te Wa peningen voor een honderdtal belangstel-1 lenden uit de bloembollenstreek zijn proe ven toe te lichten. Hoewel enkelen reeds eenige jaren geleden volkomen overtuigd waren van het belang voor do practijk van deze onderzoekingen en ik zelf reeds vroe ger uw aandacht daarvoor gevraagd heb. is thans deze overtuiging algemeen doorge drongen. en het verheugt mij. dat het Cen traal Bloembollencomité, in overleg met de Wetenschappelijke Commissie, aanleiding gevonden heeft om dit onderzoek financieel te steunen waardoor nnM'cntie van de ge vonden uitkomsten mogelijk zal zijn. Het bezwaar zal nu echter, bii toene mende belangstelling uit onze streek, steeds levendiger doen gevoelen, dat deze onder zoekingen worden gedaan in het verafgele gen Wageningen innlaats van in de streek zelve. Ongetwijfeld zou het ook voor een onderzoeker od dit gebied van groot nut zün. indien hij in da<Teliiksrh contact kon ziin met. de praktijk. Het zal daarom nuttig ziin te overwegen, of niet in de streek zelve een gelegenheid zal moeten worden gevon den nm de proeven van nrof Blaauw op gronter schaal uit te voeren en voor tal van soorten te toetsen, ondat de prakt»ik ten volle voordeel kunne trekken van de reeds bereikte uitkomsten. Als in pen wpdstrlid bpfwisten in den RECLAME. 5519 heer houandsck zwhsersche CHOCOtADi^RÉEPEH 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6