No. 20481 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 December Derde Blad Anno 1926 Buitenl. Weekoverzicht NIEUWS UIT BELGIE. UIT RUSLAND. Een compromis te Genève, dat in Duitschland's voordeel is Aanval der socialisten op de Dnitsche regeering. Het heeft er gedreigd te Genève, ernstig gedreigd mis te Joopen, maar tenslotte is een compromis bereikt tusschen de diverse partijen. Men weet, hoe de Gezantenraad moest constateeren, dat Duitschland aan zijn ontwapeningsplichten had voldaan. Daarop was het wachten met het overdra gen van de controle op den Volkenbond. De Gezantenraad constateerde evenwel en dat zelfs vrij scherp dat Duitschland niet volledig de verplichtingen was nage komen, speciaal niet wat betreft de vestin gen aan de Oost-grenzen. Daar zat men te Genève. Over 't algemeen was er bij dc ci-devant geallieerden weliswaar een stem ming om het niet zoo heel precies te ne men, maar de regeering te Parijs, onge twijfeld door Polen aangezet, weigerde toch om over het rapport van den Gezan tenraad heen te stappen Zelfs Briand was een oogenblik zoo pessimistisch, dat hij eich liet ontvallen, dat hij vreesde voor een tweede Cannes. Wellicht zal men zich herinneren hoe Briand eenige jaren terug ten val werd gebracht doordat Parijs hem los lietl Maar tenslotte viel het mee. Poin- caré is niet meer de politicus van onver zettelijkheid van eenige jaren her, hij gaat thans mee op den weg van Locarno, zij het langzaam en voorzichtig. Een compromis werd gezocht en gevonden, tenminste als men van een compromis kan spreken. Goed beschouwd, heeft Duitschland volledig zijn zin gekregen, al is een termijn gesteld van uitstel. Wat is toch het geval. De over dracht der controle van Gezantenraad op Volkenbond is uiterlijk vastgelegd op 31 Jan. a.». In dien tusschentijd moet Duitsch land alsnog aan de niet nagekomen ver plichtingen voldoen; zulks in overleg met den Gezantenraad. Ais het dat echter nu eens niet doetdan eindigt toch 31 Jan. de controle van de intergeallieerde mili taire commissie, al zullen er dan nog be sprekingen door bemiddeling van den Vol kenbond over verschillen van meening plaats hebben. Is het wonder, dat Polen zeer ontstemd is, dat vele bladen daar schreven, dat Polen door Parijs in den steek werd gelaten, dat Frankrijk Poitü los liet Het zal Polen, waar reeds 1/3 der gansche begrooting voor oorlog weggaat, 6tijven in deze richting voort te gaan. Tevreden, zij het dan niet voldaan, zijn allen over den loop der gebeurtenissen uit Genève huiswaarts gegaan, waar de suc cessievelijke regeeringen zich onmiddellijk achter haar minister van buitenl. zaken 6teldeu. Voor Stresemann is het overigens eeü allesbehalve pleizierige thuiskomst gewor den, al keerde hij terug als de meest be voorrechte partij, zoodat er vele reden was, hem aangenaam te ontvangen. Nau welijks terug, of door de socialisten is een felle aanval tegen de regeering gericht via den minister der Rijksweer Gessier en mis schien is de regeering Marx-Stresemann al gevallen, terwijl wij dit schrijven. Voor Stresemann is er deze troost bij, dat de aanval niet zijn politiek geldt, <n- tegendeel zelfs. Doch het vreemde is, dat de aanvallers, mochten zij inderdaad over winnaars zijn, per slot van rekening de ver liezers zullen blijken, dank zij hun actie in dezen. Tegen de derde lezing der begrooting was door hen een motie van wantrouwen tegen de regeering aangekondigd. Dit als gevolg van de houding van eenige leiders der Duitsche Volkspartij en tevens wegens gebeurtenissen, die zij in de Rijksweer hadden ontdekt. De regeering vreesde blijkbaar den aanval en opende besprekin gen over herstel der groote coalitie, daar bij wijzend op het groote belang van ze kerheid der voortzetting der huidige bui- tenlandsche politiek. Edoch, de socialisten weigerden. De groote coalitie wilder ze wel, doch dan moest het kabinet-Marx af treden. Lees echter Gessier Daaraan dacht de regeering evenwel niet Daarmede was het conflict geboren. De socialisten hebben daarop de motie van wantrouwen werkelijk bij den Rijks dag ingediend, deze motiveerend door een' feilen aanval op Gessler. Scheidemann hield tegen dezen minister, die nu al ze ven jaar aan zijn ministerie zit eD dus verantwoordelijk is voor de inrichting en organisatie der Rijksweer, een ware phi- lippica Hij deed tal van onthullingen over het maken van dit lichaam tot een orgaan der recht-sche partijen, die hun eigen ver- eenigingen hadden los gelaten om cellen te bouwen in de rijksweer Het waren ont hullingen, die reeds eenige malen bij ge ruchten waren vermeld, 't laatst voor een groot deel in de „Manchester Guardian." Van rechts werd Scheidemand direct voor landsverrader" gescholden, hetwelk geen verwondering behoeft te wekken, want het buitenland zal niet nalaten de conclusies te trekken omtrent de ontwapening en het karakter van de Rijksweer. Maar aan wie dan de schuld 1 Aan dengene, die deze ont hullingen doet om het gevoerde buitenk beleid niet in gevaar te brengen, dan wel aan degenen, die zich schuldig maakten aan het geïncrimineerde 1 Al moge er iet wat overdreven zijn door Scheidemann in enkele opzichten, wie gelooft, dat het alle maal onjuist is Met de socialisten mee gaan natuurlijk de communisten en de Völkischen. Alleen om de regeering onaangenaam te zijn en te wippen, zonder meer. Daarentegen krij gen de regeenngspartijen den steun der economische partij, zoodat de partijen tegen elkaar opwegen. De toevallige aan- of afwezigheid van eenige leden zal den doorslag geven Geen rekening is bij deze berekening ge houden met de Duitsch-nationalen. Zij ge- ven den doorslag, zoo zij meestemmen Met hen heeft de regeering daarom reeds ruggespraak gehouden .Zelfs Hindenburg heeft hun leiders ontvangen. Blanco-stem men zou de regeering misschien al kunnen redden. Zij hebben eerst geëischt voor hun steun deel-hebben aan de regeering, doch dit is door Marx geweigerd, zoodat er voor de regeering weinig kans schijnt te zijn. Komt zij ten val, dan ziet men echter, hoe de socialisten, de warmste voorstan ders van het buitenl. beleid, juist dit be leid in gevaar hebben gebracht, want welke regeering zal er dan aan het bewind komen 'l Niet .uitgesloten is dan toch, dat de huidige regeeringspartijen aansluiting zullen zoe ken naar rechts, waar de Duitsche Volks partij anderszich zal dreigen terug te trekken. Tegen de bestormers dezer i-egeering zal ook in het centrum zeker een groote anti pathie ontstaan. Komt het tot een kabinetscrisis, dan kon het er wel eens een van langen duur zijn, gelet op de diverse verhoudingen. Wat op zichzelf op dit oogenblik al een nadeel is voor Duitschland, want allerlei gewichtige dingen staan nog op het program cfer groote buitenl. politiek, die juist achter de schermen in behandeling zijn, w.o. zelfs de ontruiming van het bezette gebied RECLAME. Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen be hoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit nier middel tot een ware zegen voor de mensch heid. 5420 Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw ge zondheid er door verbeterd 1 Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert; hoe spoedig uw nier en blaassloornissen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheuma- tiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwel lingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierw^rking niet van kwaad tot erger worden. 'Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en ver rijkt wordt en hel geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Fos ter's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menseheüjke handen aangeraakt, en bevat ten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket lel hier vooral op) bij apotheken en drogisten h f 1.75 per flacon. (Van onzen bijzonderen correspondent.) DE DUURTE. Nu de stabilisatie van den Belgischen franc een voldongen feit is, begint men zich hier te lande, door de harde werke lijkheid daartoe wel gedwongen, reken schap te geven van de gevolgen er van, in verband met de reeds zoo nijpende duurte. In BeJgie eigenlijk een goedkoop land heeft men tot dusver, geleefd onder de wereldprijzen, tengevolge van den abnor- malen toestand van inflatie en geldinzin- king. Dergelijke omstandigheden immers hebben voor gevolg, ten opzichte van de landen met goud-pariteit, dat de waren en en allerlei goederen beneden hun feitelijke waarde in goud worden verkocht, althans gedurende geruimen tijd, dus tegen prij zen, die veel lager zijn dan in de landen met hooge valuta. Het spreekt vanzelf, dat zulks tenslotte neerkomt op een algemeene verarming, vermits hij, die iets verkoopt geen tegenwaarde ontvangst, die hem be veiligt voor de toekomst en van zijn han delsoperatie eeü winstgevende zaak maakt. Dit feit op zichzelf willen wij niet verder onderzoeken. Trouwens moeilijk te begrij pen is het niet, dat, als men zich in Bel gië met 10 pond sterling iets kan aanschaf fen, dat in Groot-Britannic ongeveer DO pond kost, zulks alieen mogelijk is door het feit, dat hier dc prijzen onder het wereld- peil zijn, vermits de pondwaarde deze we reldprijzen vrijwel aangeeft, en zij dus hier ook zouden moeten gelden, afgezien natuurlijk van de locale invloeden. Nu is de stabilisatie echter gedekreteerd op een peil van 174.30 fr. voor een poml sterling. Het gevolg hiervan is vastheid in de handelsoperaties en, in zooverre dit nog niet is gebeurd op een paar jaren, vooral voor binnenlandsche producten, aanpassing aan de prijzen, die gelden m de landen met goud-pariteit, in andere woorden, verhooging er vaD of verscher ping van de bestaande duurte, met al de sociale en economische moeilijkheden, die daaraan zijn verbonden Als wij hierover schrijven beschouwen wij de zaak meer van een practisch stand punt, namelijk met 't oog op de feitelijke duurte, den stand van zaken in dat op zicht, Om den lezer daarvan een denk beeld te geven, hebben wij als middel o.m. het index-cijfer Nu we dit schrijven is dat van de loopende maand door het be trokken ministerie nog niet gepubliceerd. Alles wijst er evenwel op, dat het gemid delde indexcijfer voor het geheele rijk, met 100 als grondslag voor de duurte in April 1924, wat den kleinhandel betreft, deze maand ongeveer 730 zal bereiken, te gen 527 in de maand Januari van dit jaar, 684 in September en 706 in October. Dit cijfer is echter veel hooger voor cfo verschillende centra afzonderlijk Zoo be droeg het in October te Antwerpen 747, te GcDt 717. te Luik 700, en, last not least, te Brussel 754. Zooals men ziet bestaat er een belangrijke afwijking in stijgende lijn van het officieel gemiddelde van geheel het rijk. Trouwens geeft het index-cijfer slechts in onvoldoende mate een beeld van den toestand. Wij deden dit vroeger reeds opmerken in een onzer brieven. Wie de methode zou afbreken volgens dewelke het index-cijfer wordt berekend, slaat den bal mis. Deze zou moeilijk beter kunnen zijn. Een ander stelsel zou niet beter voorzien in de leemte, die het huidige vertoont, na melijk, dat het den werkelijken practischen stand van de duurte niet weergeeft. Het index-cijfer is feitelijk niets meer dan ecu statistiek, die de verhouding aangeeft tusschen de duurte nu en de duurte vroe ger in algemeenen zin. Hierbij kan aan zelfs nog geen sprake zijn van mathema tische juistheid maar alleen van benade ring. Het voordeel van het stelsel is, dat Stelselmatig door een getal een huidige toestand wordt uitgedrukt in vergelijking met een anderen. Doch het is verre van volmaakt. Een veronderstelling tot vast stelling van het index-cijfer is, dat het verbruik onveranderd blijft en de wil dus van den verbruiker wordt uitgeschakeld, evenals de behoeften. Deze veronderstel ling houdt geen steek. Nooit kan het per soonlijk element worden weggecijferd, zoo wel wat de behoeften betreft als het per soonlijk bewust begeeren Bij de toepas sing van het index-cijfer in het sociaal leven is dat van de behoeften, die door allerlei zeer verscheiden factoren worden be heer sc fH van de arbeidende klasse b.v. meestal nog heel wat hooger, zelden ver moeden we, lager Onze lezeresscu-hius- houdsters zullen daarvan wel weten mee te praten Het onvoldoende van het index-cijfer, om een begrip te hebben van de duurte blijkt o.m. als inen den index nagaat van de waren afzonderlijk. Aardappelen, hier tc lande een volksvoedsel bij uitstek, heb ben op dit oogenblik een index van 833; hel. brood van 929; de melk van 850; de boter van 981. Al.'e andere artikelen van groot verbruik, waarvan deze wel de voor naamste zijn, hebben dus wel een index cijfer dat veel hooger is dan het officieele, en deze vormen nochtans het juiste duur- tepeil voor de loontrekkenden, voor hen, die werken om in hun levensonderhoud te voorzien. Het loon wordt evenwel niet op dir. werkelijk peil berekend maar op het officieele. Er ziin nog andere artikelen, die een hooger peil aangeven, zoo het pa pier met 1252, maar dit heeft niets te ma ken met de volksvoeding. Er is evenwc] ook een keerzijde; gekristalliseerde suiker heeft een index van 645 (270275 fr. per 109 kilo), margarine van 576, ossevet van 22S, soepvleesch van slechts 503. Varkens- vleesch kost. ongelooflijke prijzen. Wat men feitelijk in francs hier te lande betaalt, zal de lezer vragen. Ja, dat is tenslotte ook duidelijker; de huishoudende vrouw vindt dit steeds practiseher dan e^n verhouding aangevend cijfer. De volgende kleinhandelsprijzen kunnen wij o.m. aan halen: brood 2.80 fr. tegen 0.26 en 0.28 fr. in 1914; aardappelen 90—100 fr. tegen 6 fr ongeveer in 1914, koffie 32.40 fr. per kilo tegen 2 fr. in 1914; eieren 1.90 per stuk tegen 2 voor 0.15 fr. vóór den oorlog; melk 1.80 tegen 0.20 fr.reuzel 18 fr. tegen O 90 en lfr rundvleesch 20—25 fr., in- stede van 2 fr.inlandsch spek 18 in plaats van 2 fr.een gewoon manscostuum op maat van eenigszins goede kwaliteit, ge middelde prijs 7001000 fr.een wit ka toenen manshemd 35 tot 40 fr. in plaats van 5 fr.een gewoon halsboordje 56 fr. instedc van 0 50 fr. in 191-1; mansschoe nen 125—15*3 fr. instedc van 11 tot 16 fr. steenkolen 400—450 fr p«r duizend kilo tegen 27 en 28 t'r vóór den oorlog. De prijscourant van een doodgewonen kruidenierswinkel is bijzonder leerrijk om den algemeeencn economischen toestand van het land te leeren kennen. Redeneerin gen kunnen daartegen niet op. En toch, van uil Nederland of een ander land met goud valuta gezien, is het leven in België op dit oogenblik volstrekt niet duur. In België is n.l het index-cijfer, nemen wij 700 en in Duitschland 142; in Denemarken 184; in Engeland 174; in Zwitserland 161 Hot gunstigste is dat van Duitschland 142. Ver. menigvuldigt men dit met 7 om het peil te bekomen, waarop de duurte in-België zou moeten zijn ten opzichte van de goud waard»? der dingen, dan bekomt men ongeveer 1000. Het index-cijfer is echter slecht9 730. Be sluit: in België is het leven veel goedkooper dan in het goedkoopste land met goud valuta. Voor het binnenland is dit slechts theorie, want wie hiervan kan profiteeren is alleen de persoon, die in bezit is van goudwaarden en de Belgen, het volk, dat dagelijks aan den arbeid gaat om zijn brood te verdienen, heeft deze nu eenmaal niet, ondanks de Belga's. Voor de rijke klasse bestaat het vraagstuk natuurlijk niet. De anderen echter bezitten niet het aantal francs, dat, vol gens het officieel index-cijfer, noodig is om liet hoofd te bieden aan de duurte. De prijzen zijn reeds lang opgcloopen alvorens de loonen denzelfden weg volgen, en dan slechts in een langzaam tempo: dat is nu eenmaal een normaal verschijnsel. Hst spreekt vanzelf, dat hieruit arbeidsgeschil len moeten ontslaan. De Minister van Ar beid. de socialist Wauters, heeft dit op ver standige wijze voorzien, en heeft, als wa pen, de verzoenings- en arbitrageraden in gevoerd, ten getale van 40 voor het geheele land, en waarvan er reeds 29 met voldoe ning hebben gewerkt. Maar naast al de loon- trekkenden, zijn er nog de duizenden, meestal op leeftijd gekomen renteniers, ge- pensionneerden en andere lieden met een vast inkomen. Deze hebben hun geld meest al in Staatsfondsen belegd en ontvangen thans voor een goud-kapitaal overigens verloren een bespottelijk lage intrest in papier-franc. Ontbering is voor velen dan ook een meer dan vertrouwd begrip gewor den. De oorzaak van dit alles? Het vraag stuk is zoo complex, dat het in dit kort bestek een onmogelijkheid is te trachten op deze vraag een afdoend antwoord te geven. De voornaamste is, men weet het trouwens, de franc-inzinking, die heel het economische leven in de war heeft gestuurd. Deze oor zaak heeft or mettertijd nog veel meer bij gebracht, die ten slotte ook zijn gaan in werken op 'de binnenlandsche prijzen, zoo bijv. naast de onvermijdelijk geworden zwaar drukkende taksen, de toenemende uitvoer naar de landen met hooge valuta, waardoor de binnenlandsche prijzen toch in zekere male worden beïnvloed, ten nadcele van het binnenlandsch verbruik. Men her innert zich nog wel de, niet te overschatten, incidenten, die zich naar aanleiding daar van 'op de Belgische veemarkten hebben voorgedaan. Een officieele statistiek, die door den betrokken minister is erkend als absoluut juist, leert ons, dat in den loop van dit jaar voor 58.000 kilo aan kalveren (levend) is uitgevoerd, tegen 23.000 kilo in 1925. Voor 906.000 kilo aan vaarzen tegen 67.000 kilo in 1925. Aan versch rundvleesch is tot dusver 16.000.000 kilo uitgevoerd tegen 9.000.000 in 1925. Aan versch varkens- vleesch 3. 951.000 kilo tegen 61.000 kilo in 1925. Aan eieren voerde men in 1925 167.000.000 stuks uil en thans werden er reeds 328.000.000 over de grens gebracht. Aan aardappelen voerde men in 1925 75.000.000 kilo uit. Nu zijn reeds 135.000.000 kilo uitgevoerd. Aan gerookt en gezouten vleesch voerde men in 1925 uit 743.000 kilo. In 1926 reeds voor 1.333.5G4 kilo. Dit zijn geweldig hooge cijfers, als men ze in vergelijking brengt met de binnen landsche behoeften. In België zijn de begin selen van den vrijhandel steeds gehuldigd in theorie althans een verplichting wegens de constellatie van het land. Maar verwonderlijk is het niet, dat er in de ge geven omstandigheden veel stemmen op gaan voor protectionistische maatregelen, waartoe men slechts al schoorvoetend wil besluiten van hoogere zijde. In de regeering zijn immers alle partijen vertegenwoordigd en de socialistische minister moet er met een vijandelijke gezindheid afrekenen. Of dergelijke maatregelen aarde aan den dijk zouden brengen is bovendien nog niet be wezen. Zoo is kenschetsend in dit opzicht dat de boter o.m., die niet mag worden uit gevoerd, van 22,50 fr. tot 30 fr. en meer- ge- s'egen is sedert dien, terwijl de margarine, die nog uitgevoerd wordt, op het index van 580 is gebleven. Bij al de ellende is zich tenslotte nog de kolenschaarschte komen voegen, door hel af wezig blijven van de Engelsche markt, die hel tekort van de Belgische kolen in nor male omstandigheden aanpaste, met het ge volg, dat de kolen voor de kleine beurzen van arbeiders en mindere bedienden onbe reikbaar zijn geworden. Hier is de houding, van de Bclgi-.che regeering onbegrijpelijk, toen de kolenschaarschte moebt verwacht worden voor den komenden winter schafte men namelijk den invoer af van de Duit sche kolen, geleverd op rekening van her stel. Kwade tongen beweren, dal dit ge beurde om de kolenmijnen in de gelegenheid te stellen flinke winsten te maken!.... Van welke zijde men thans de levensom standigheden in België beschouwt, steeds komt tot het besluit, dal deze hachelijk zul len blijven nog voor langen tijd. Een nieuwe factor heeft zich nog gevoegd bij de heer- scbende moeilijkheden: de ontnuchtering, de ontgoocheling van de stabilisatie. Zaterdag j.l. betaalde men in de banken voor 100 Eransche francs 132 Belgische francs. De stabilisatie heeft bewerkt, dat ook Frank rijk ten opzichte van België een land is ge worden met hooge valuta! Wat vroeger slechts aan de andere grenzen gebeurde, gebeurt nu aan de Zuidergrens. De Irran9chen koopen de Belgische grensgemeenten leeg. België, daj er beter voorstond dan Frankrijk, is er thans meer dan ooit slechter aan toe. Men staat hier dan ook aan het begin van een streng critisch onderzoek van den af getreden minister Francqui die reeds nu, volgens vele aanwijzingen, op zijn voetstuk van prestige gevaarlijk begint te wankelen. Van officieele zijde laat men troostende woorden hooren. De voorbereidende versla gen van de economische werking van den Statenbond wijzen op een verbetering van den algemeenen toestand, zoo beet bet. Een magere troost voor de bevolking, die sedert het uitbreken van den oorlog niets anders dan onrust, onzekerheid, levensmoeilijkhe den heeft gekend, en veel meer onder den indruk is van de door minister Wauters uitgesproken woorden, dat men een nog ver dere stijging van de prijzen mag verwach ten. Dit is in geen geval een verbloeming van de waarheid. RECLAME. 1542 HET ANTISEMITISME EN DE BOLSJEWIKI (Nadruk verboden.) Er was een tijd, dat de boljewiki be weerden. dat zij het antisemitisme in Rus land hadden uitgeroeid, dat zelfs de onwe tende massa haar antisemitische neigingen had opgegeven. En in het buitenland waren er veel menschen, die aan de juistheid van deze bewering geloofden. Dat was de oor zaak, waarom zulke sociale antipoden van de bolsjewiki als de rijke Joodsche bankiers van Amerika bereid waren met de bolsje wiki samen te werken, voor hun erkenning door de regeering der Vereenigde Staten te pieiten. Deze bankiers zullen wel begrepen hebben, dat de beweging van de bolsjewiki niet geheel juist was, dat zulk een diep in geworteld gevoel, door eeuwen gekweekt, als het antisemitisme niet in een paar jaar uitgeroeid kan worden, maar dat de regee- rende partij, geheel vrij van antisemitisme was, daar waren de Amerikaansche Joden zeker van. En toch bleek het, dat zelfs dit niet het geval was In liet begin ontkenden de bolsjewistische leiders het beslaan van het antisemitisme onder de leden van de regee- rende partij; zij beweerden, dat het slechts verhaaltjes van die booze witte gardisten waren, maar langzamerhand moest de lei ding toegeven, dal de bewering niet geheel ongegrond was. Nu heeft het kwaad zulke afmetingen aangenomen, dat de leiders er niet meer aan denken, het feit te ont kennen, en de bolsjewistische bladen be spreken hel vraagstuk, doen veel voorstel len enz. Dc lezer zal verbaasd vragen: „Maar hoe kan dat nou? Is de bolsjewistische partij dan niet voor het grootste gedeelte een Jood sche partij? Verbiedt het communisme niet elke uiting van liet antisemitisme?" Neen, de bolsjewistische partij is geen Joodsche partij; het aantal Joodsche leden van de regeerende partij is zeer gering, nl. slechts 3.6 pCt. Op elke 100 bolsjewiki zijn er dus in Rusland 3Va Joden. Men moet in het algemeen voorgoed liet sprookje opgeven als zou het bolsjewisme een Joodsche beweging zijn, als zou het Russische volk tegen zijn wil door Joden geregeerd worden. Dat is Ion eenenmale onjuist. Hel bolsjewisme is een specjfl'ek-Russisch verschijnsel, dat zich reeds in de oudste Russische geschiedenis heeft geopenbaard. Lenin had in de Russische geschiedenis vele voorgangers en sommigen hunner wis ten een groot gedeelte van het land om zich te vereenigen. En het was in een tijd, dat er geen enkele Jood in Riïsland heeft ge woond. De bolsjewistische partij is een Russische partij cn het aantal Joodsche leden is zeer gering, vooral als wii beden ken, dat de bolsjewistische partij een pari ij van stedelingen is en dat de Joden uitslui-' tend stedelingen zijn. En verbodsbepalingen zijn er altijd geweest om overtreden te wor den, vooral in Rusland. Dc bolsjewistische partij is de eenige ge oorloofde partij in Rusland. Als er naast deze partij ook andere partijen bestonden, dan hadden de antisemieten zich aange sloten bij een antisemitische partij, die in Rusland in de toekomst veel leden zal tel len. Daar er slechts óén partij beslaat cn deze eene partij daarbij de geheele macht in haar handen heeft, vereenigt zij hete rogene groepen, die vaak verbaasd zijn leden van dezelfde organisatie te zijn. Zeer veel leden van de reactionnaire cn anti semitische partijen, die vroeger het cza- risme hebben gesteund, hebben zich na de mislukking van de tegcnrevoluties, bij de bolsjewiki aangesloten. Dezelfde mannen, die vroeger do vijanden van den czaar ver volgden. vervolgen nu de tegenstanders van de bolsjewiki. Er is voor hen zeer wei nig veranderd, alleen dc heeren hebben an dere namen gekregen. In het begin, vooral toen de leiding van de partij voor een groot gedeelte uit Jodpn bestond, geneerden de anti semieten zich een beetje en scholden op Joden slechts als zij onder elkaar waren, als er geen Joden in hun nabijheid waren. Nu is de toestand andprs geworden. De tegenwoordige dicta tor, Stalin, is zelf bekend als een Joden hater. De oppositie bestond voor een groot gedeelte uit Joden (Trolzki, Kamenef Zi- nowjef, enz.), hetgeen de haat van den be krompen en weinig intelligenten Georgiër (d.w.z. Stalin; de man is geen Rus maar een Georgiër en heet niet Stalin maar Dzoegasjwili) tegen de Joden in het alge meen nog sterker maakte. Velen zijner aanhangers haastten zich van deze gezind heid van den dictator te profiteeren om de Joodsche ambtenaren te ontslaan. Tijdens de discussies tusschen de aanhangers van Stalin en dp oppositiemannen scholden de mannen van Staün de tegenstanders van hun chef met .Smous", terwijl de oppositie schreeuwde: „Antisemieten I Pogromma kers!" enz. Deze vriendelijkheden, die de tegenstanders elkaar toeriepen, bewijzen, hoe ver het antisemitisme is doorgedrongen. Wij willen echter geenszins beweren.dat de sovjet-regeering en de leiding van de bolsjewistische partij bewust hel antisemi tisme aankweekt, zooals vroeger het cza- risme dit had gedaan. De regeering en de leiding van de partij begrijpen zeer goed, dat het doordringen van het antisemitisme tot in de hoogste kringen van de partij een zeer gevaarlijk verschijnsel is. dat het ge heele stelsel in gevaar brengt. De leiders, wellicht zelfs Stalin, zullen dan ook ten volle beseffen, dat het kwaad bestreden moet worden, maar het zal vermoedelijk bij resoluties .blijven, want practisch kan de leiding niets tegen het voortwoekeren van het antisemitisme doen. De oorzaak van het doordringen van het antisemitisme tot in het allerheiligste der bolsjewistische partij is de tegenstelling die er nu eenmaal bestaat tusschen de Joodsche en de niel- Jor>dschp leiders Het antisemitisme van de leiders is een van de verchiinselen. dip op een ontbin dingsproces in de partij wijzen De parl'j wil tegenstrijdige belangen met elkaar ver-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9