No. 20481 ZATERDAG 18 DECEMBER Anno 1926. 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsptein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post J 2.35 -f- portokosten. 0.18. m 0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van onderstaande dienst plichtigen, dat zij m hun eigen belang worden aangeraden aan de afdeeling Mili taire Zaken der Gemeente-Secretarie, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg, op gave te doen van hun tegenwoordige ver blijfplaats. Cornells Antonie Kres, van de lichting 1918 uit de gemeente Leiden en behoorende tot het 4e Regiment Infanterie; Pieter van der Meij, van de lichting 1918 uit de gemeente Uegstgeeot en be hoorende tot het 4e Regiment Infanterie; Nicolaas Kieft, van de lichting 1918 uit de gemeente Haarlemmermeer en behoo rende tot het 10e Regiment infanterie; Christiaan Sjardijm van de lichting 1917 uit de gemeente LeideD en behoorenüe tot het 4e Regiment Infanterie Hendrik Louis Anton van Leeuwen, van de lichting 1920 uit de gemeente Leiden en behoorende tot het 4e Regiment Infanterie; Gerardus van der Meij, van de lichting 1924 uit de gemeente Leiden en behooren de tot de Treinafdeeling der 4e Artillerie Brigade. De aandacht van genoemde dienstplich tigen wordt er ojj gevestigd, dat niet na leving van de bepalingen betreffende op gave van adresverandering oproeping in werkelijker! dienst bij tvijze van straf ten gevolge kan hebben. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, IS December 1926. 5478 CHARLES VAN SPALL. (1 Jan. 1887—1 Jan. 1927.) In verband met het feit, dat onze stad genoot de heer Charles van Spall, over een paar weken den dag hoopt te herdenken, waarop hij 40 ïaar geleden in dieDSt kwram bij de Leidsche Duinwatermaatschappij, welke Mij. hij onafgebroken getrouw is gebleven en met name in zijn kwaliteit als directeur tot grooten bloei heeft gebracht, terwijl hij tevens gelegenheid vond, om zich gedurende zijn verblijf op velerlei ander gebied met name voor onze gemeente verdienstelijk te maken, hebben wij dozen eens in zijn kantoor opgezocht, met hem gepraat en eenige data, voornamelijk ujt zijn Leidschen tijd opgeteekend, zooals hij ze ons zonder eenjgen opsmuk mededeelde Wij zijn er van overtuigd dat men in Lei den en omgeving daarin ook behing zal stellen. Wij geven ze daarom hier een voudig weder, zonder eenig commentaar in de overtuiging dat zij spreken voor zich zelf en voor den man wien ze gelden. Charles van Spall werd geboren 10 Sep tember 1864 te Den Helder, alwaar zijn vader na de stichting der Gasfabriek reeds in 1856 de tweede waterleiding in ons land bouwde eD in exploitatie bracht, hoofdza kelijk destijds om in de behoefte van goed drinkwater «te voorzien ten behoeve van leger, marine en scheepvaart. Na het lager onderwijs Sd zijn geboorte plaats genoten te hebben, bestemde zijn vader hem voor adelborst der marine cn deed hem op de destijds welbekende kost school van den heer Van den Brug op ue Anisterdamsche Veerkade iü Den Haag, alwaar hoofdzakelijk de jongelui gedrild worden voor het examen Willemsoord cn Breda. Zooals toeD gebruikelijk, had de vader grootèn invloed op de richting die zijn zoon in het leven zou inslaan, maar hier liep het eens anders. In de hoogste klasse aanbeland, weiger de hij tegen den zin van zijn vader en van den heer Van den Brug deel te nemen aan het toelatings-examen en verkoos de bouw kunde. Zijn vader was gelukkig verstan dig genoeg dit verlangen van den knaap niet togen te gaan. Te dien einde ontving hij zijn practische opleiding te Amsterdam waarheen de ta- milie intussehen was verhuisd. In 1885 kwam hij in dienst bij de firma Cerlyn en De Haan, te Amsterdam, aan nemers voor den bouw van den waterto ren in de gemeente Assendelft, ten behoeve der Zaariiancïsche waterleiding, om den uitvoerder van dit werk bij te staan en het noodzakelijke teekenwerk te verrich ten. Na de voltooiing van dit groote werk kreeg hij een plaats op het kantoor van wijlen architect Salm, Plantage Midden laan, te Amsterdam, destijds welbekend door zijn groote bouwwerken. Nu was hij in zijn element; hoofdzakelijk verrichte hij teekenwerk op het bureau, doch moest ook meermalen tijdelijk inval len bij het opzicht van diverse werken. In het laatst van 1886 ontving hij een uitnoodiging van de Directeuren der Leiu- sche Duinwater-Maatschappij mr. W. v. d Vliet en J. Ph. Boseh-Reitz ter confe rentie, alwaar hem aangeboden werd de betrekking van controleur-administrateur, tevens belast met de dagelijksche leiding, aangezien genoemde heeren te Amsterdam woonden en geregeld eenmaal per week te Leiden vergaderden. Alhoewel hij noode scheidde van zijn werkkring en het Amsterdamsche leven, trad hij met 1 Januari 1887 als zoodanig in dienst bij de Leidsche Duinwater-Mij. a!s opvolger van den heer P. A. van Aken. Na het verscheiden van den heer J. Ph. Bosch Reitz in 1888, bleef hij werkzaam met mr. Van der Vliet, om na diens over lijden in Maart 1902 dezen op te volgen ais Directeur dezer Maatschappij, welke func tie hij tot heden onafgebroken heeft ver vuld. In-dien tijd zijn vele belangrijke werken en groote uitbreidingen tot stand geko men welke noodig bleken te zijn door de algemeene aansluiting der perceelen in de Gemeente Leiden alsmede die van de Ge meenten Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegstgeest en een gedeelte der Gemeente Voorschoten. De groote vooruitgang van de waterlei ding onder zijn beheer weerspiegelt zich wel iu de volgende cijfers: totale buislengte gem. verbr. 1 Januari 1887 36477 M. 1277 M3. 1 Januari 1926 128589 M. 5860 M3. Ook financieel slaal deze Maatschappij goed'aangeschreven, hel welk onweerspreke lijk blijkt uit den hoogen koers der aandee- len van 220 pet. volgens de lijst van incou rante fondsen en van welk goed beheer de Gemeente Leiden in hel bijzonder heeft mo gen profileeren, wat het volgende duidelijk illustreert: Bij de concessie werd o.a. be paald dat de Gemeente eene rente van 5 pc-t. over het kapitaal van oprichting, zijnde 450.000 Gld. garandeert, daarentegen van de zuivere winst boven de 5 pet. de helft ontvangt Volgens de destijds opgemaakte slaat, aan- toonende de financieele uitkomsten der con cessie-aanvragen, zou de Gemeente van 18781888 hieraan bijdragen de som van f 155.600, terwijl in die jaren slechts f 119.387.59 noodig bleek te zijn. Als aandeel in de overwinst van 1888 1926 werd begroot totaal r 411.500 doch dit mocht over de jaren 18861926 de tota'e som van f 1.358.206.70 lla bedragen, al zoo een meerdere ontvangst van f946.706.70lU. Tot zoover het bedrijf waaraan hij zich ge heel wijdde. Charles Tan Spall. Zijn drukke werkkring wisselde hij wel dadig af in sportbeoefening, terwijl hij zich verschillende Bestuursfuncties liet welge vallen, waarop hij met genoegen mag te rugzien. Zoo noemde hij ons verschillende functies op: Voorzitter van de Vereeniging .tot bevor dering van bet Vreemdelingenverkeer te Leiden en Omstreken, thans nog Bestuurslid. Voorzitter Nederlandsche Bond voor Licha melijke opvoeding, afd. Leiden. Bestuurslid Nederlandsche Zwembond te Amsterdam. Voorzitter Leidsche Zwemclub, thans Eerelid. Beschermheer der Damesafdeeling Leid sche Zwemclub. Secretaris Leidsche IJsclub. Voorzitter Leidsche Manége. Bestuurslid Koninklijke Zeil-, Roei- en motorsportvereeniging ,,de Kaag" te War mond. Van de Vereeniging tot bevordering van hel Vreemdelingenverkeer te Leiden en Oin- sireken is hij ongeveer 25 jaar bestuurslid geweest, waarvan een 7-tal jaren voor zitter. Van de Leidsche Vereeniging van In- dustrieelen was hij een 4-tal jaren (mol herkiesbaar) n.m. van 19211925 voor zitter. Bovendien is hij lid van het Centraal Be stuur van hel .Verbond van Nederlandsche fabrikanten vereenigingen" le 's-Graven- hage. In de vereeniging voor Waterleidings- belangen in Nederland werd hij herhaaide malen gekozen lot Bestuurslid; (3 jaren en met herkiesbaar) tot driemaal toe werd hij in de Alg. Vergaderingen benoemd lot Voor zitter en in 1924 verkreeg hij de onderschei ding van Eerelid dier vereeniging. Men ziet. het is niet weinig geweest. Het getuigt eenerzijds van zijn groote werk kracht, waar het algemeen bekend is dal de beer Van Spall zich in bestuursfuncties krachtig deed gelden, anderzijds is hel een bewijs dat hij het vertrouwen in breed? kringen geniet en zijn werkkracht cn werk lust wordt gewaardeerd. Diverse bijdragen in het tijdschrift ..Wa ter en Gas" werden door hem geleverd. Alhoewel steeds gezond en opgeruimd moet hij, zeer tegen zijn zin op raad van z'n medicus met het oog op zijn diabetes in den laafsten lijd zijn buitengewone be moeiingen maligen. Mel 1 Januari 1927 hoopt hij zijn 40-ja- rigen werkkring bij de L. D. M. Ie mogen her denken. De receptie zal plaats hebben op Zondag 2 Januari a.s., 24/a4'/s ure aan den Sta tionsweg 12. L. ZUIDERVELD. f Opnieuw moeten wrj in onze redactioneele kolommen melding maken van het verschii- dei: van een bij vele stadgenooten bekend en geacht man. Na een korte ongesteldheid is n.l. hedennacht kalm en zacht overleden de heer L. Zuiderveld, eigenaar van het café-restaurant „De Harmonie" aan de Breestraat. L. ZUIDERVELD. De lieer Lammert Zuiderveld was geen Leidenaar van geboorte, hij was afkomstig uit Zuidwolde, bij Groningen, waar hij 10 Februari 1858 het eerste levenslicht aan schouwde, zoodat hij den leeftijd van ruim 68 jaar bereikte. Na zich in het vak te hebben bekwaamd, vestigde hij zich op 40-jarigen leeftijd te Leiden in het café-restaurant „Neuf" aan de Breestraat, terwijl hij bovendien exploi teerde het café-restaurant „Franciscaner", in de toenmalige Raardensteeg, een café, bij vele oud-Leide na-ars en oud- studenten welbekend. Na de onteigening van laatstgenoemd pand ten behoeve yan den aanleg der Prinsessekade, bleef hij alleen m „Neuf". Op medisch advie3 trok hij zich in 1916 uit het zakenleven terug om zich als particulier te Scheveningen te vestigen. Het kalme renteniersleven beviel den ijverigen werker evenwel slecht en reeds in 1918 vatte hij zijn oude beroep weer op als opvolger van den heer Bulthuis in café-restaurant „De Harmonie' Kort voordien ontviel hem zijn echigenooto die hem in het drukke zakenleven steeds trouw terzijde had gestaan. De heer Zuiderveld stond bij de bezoekers in hoog aanzien door zijn jovialiteit en groote beminnelijkheid; voor het personeel betoonde hij zich steeds een zeer humaan patroon. In het bijzonder was hij bemind in de klingen der Leidsche Groningers en Frie zen, voor wie hij veel heeft gedaan en in wier midden hij een graag geziene gast ALGEM. VERGADERING L.A.W.E.T. In de bovenzaal van café „De Harmonie" hield gisteravond de L.a.w.e.t. een lede 11- veigadering. Ie voorzitter, de heer Cor A. Mulder, opende de bijeenkomst met een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar is voor gevallen. In de eerste plaats de mislukte voorjaarsopening, georganiseerd door de L.a.w.e.t. en de drie middenstandsorganisa ties. Van sommige zijden is de schuld daarvan aan de M iddenstandsvereenigmgen geweten, doch eerlijkheidshalve zij bekend, dat ook de L.a.w.e.t. daaraan debet is. De toestanden waren niet geschikt om enthou siasme te verwekken. Daarna werden wrj opgeschrikt door het bedanken van den voorzitter als gevolg van de laksheid der leden. Spr. brengt een woord van hulde aan den heer Cahen, die zich voor de ver eeniging buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Langdurig is er getwist over de vraag of de L.a.w.e.t. zou moeten blijven bestaan of met. Ten slotte werd tot het eerste be sloten, doch er zou dan gestreefd worden naar meerdere onderlinge samenwerking, opdat de Leidsche middenstand als een een heid naar buiten uittreedt. Spr. eindigde met zijn beste wenschen uit to spreken voor het welslagen dezer samenwerking. (Applaus). Hierna werden door den secretaris, den hser Rulle, de notulen der vorige vergade ring gelezen, die na een kleine opmerking van der. heer v. Rossum du Chattel werden goedgekeurd. Tot voorzitter in de vacature-Cahen werd gekozen de heer rdulder, mot 10 van de 16 stemmen. (I op den heer Romeyn, 1 op den heer De Koning, 1 op den heer Vlieiana en 3 blanco). De heer Mulder zal de benoeming in beraad houden. Tot bestuurslid! werd gekozen de heer W. van Noort, met II van de 16 stemmen (3 op den heer Pander en 2 blanco). De lieer Van Noort neemt zijn benoeming aan. (Applaus). Aan de orde komt nu bet voorstel de statuten als volgt te wijzigen: Art. 6 Statuten wordt aan toegevoegd: „en tevens lid z\jn van een der 3 Midden- sta nusvereenigingen". Art. 12 Statuten wordt gewijzigd als volgt: In plaats van Gedelegeerde Bestuurs leden (zie art. 8) hebben op alle vergaderin gen slechts adviseerende stem" komt thans: ,,De Gedelegeerde Bestuursleden hebben op alle vergaderingen volledig stemrecht". Art. 2 Huishoudelijk reglement: voorstel om de contributie te verlagen van f 10 op f 5 per jaar. De heeren Sengcrs en v. Dongen meenen dat de Lawet niet gebruikt mag worden om de middenstandsvereenigingen te propagee- ren. l)e heer Slegtenhorst zegt, dat het bestuur met dit voorstel komt in het belang van de Lawet, Wanneer er geen betere samenwer king komt met do Middenstandsvereenigin gen, is het vrijwel zeker dat de Lawet zal verdwijnen. Ook de heeren Bergers en v. Noort hiel den een warm pleidooi voor aanneming van het bestuursvoorstel in het belang eener goede samenwerking. De heer Sengcrs weet niet of het voorstel in het belang is van de Lawet; zelfs kan een vermindering van het ledental z. i. het ge val zijn. Ten slotte werd besloten tot goedkeuring van de beide laatste wijzigingen, terwijl de eerste werd verworpen. Hierna werd de kwestie van de Lawet besproken. In principe waren allen voor het houden eener tentoonstelling I)e heer Pulle betreurde echter de slechte opkomst om een dergelijk besluit le nemen. Na eenige discussie werd besloten van 25 Maart tol 3 April een Lawet te houden. CHR.-HISTORISCHE JEUGDCLUB. Gisteravond werd op initiatief van de Christelijk-I-Iislorische Propagandaclub een vergadering belegd, met hel doel te komen tot de oprichting eener jeugdclub, uitgaande van de Christelijke 'Historische Unie. De bijeenkomst, die geleid werd door den a.s. leider van deze Club, den heer Huner. was zeer druk bezocht, zoowel door jongeren als door ouderen van beider kunne. Aan de bestuurstafel hadden behalve het bestuur van de Christ.-Historische Propagan daclub, ook hel bestuur der Leidsche afd. van de Chr.-Historische Unie plaats geno men, terwijl de mandolineclub ..Marjakof" haar gewaardeerde medewerking had wilien verleen en en dan ook in den loop van den avond zich 'eenige malen deed hooren. De bijeenkomst werd geopend met het ge meenschappelijk zingen van Psalm 89 1, waarna de voorzitter voorging in gebed Hierna hield de voorzitter een korte In leidende toespraak, waarin hij het doel van dezen avond uiteenzette. Dit was niet om naast de Christelijke Jongelings- of Jonge- dochtersvereenigingcn een andeie vereeni ging op te richten, die hetzelfde terrein zou BINNENLAND. De Tweede Kamer verwerpt de voorstel len tot wijziging der L.O.-wet. Memorie van antwoord inzake de Wegen belasting aan de Eerste Kamer. Weer een ongeval met doodelijken afloop bij een onbewaakten overweg. BUITENLAND. Het kabinet Marx is in Duitschland ge- Vcillen. Een militaire staatsgreep in Lithauen. De Fransche begrooting ook dooT den Senaat aangenomen. De keizer van Japan is gestorven. bestrijken, maar wel om een club te vor men van jongelieden, die door bevoegde mannen en vrouwen zullen worden voor gelicht in de Chrislelijk-Hislorische begin selen, om op deze wijze scholing te ontvan gen en voorbereid te worden tot de laak, die hen als kiezers eenmaal wacht. Het heeft bij de Propagandaclub een ern stige overweging uitgemaakt of ook de meis jes- en jongedochlers voor deze bijeenkomst zouden worden opgeroepen en straks als leden der club toegelaten. Wat men wel eens verneemt van het ge meenschappelijk in vereenigingen samen gaan van jongens en meisjes, ook in deze stad, is niet zoo, dat men bet in deze krin gen zou willen navolgen, maar men heeft van de jonge menschen van Christel ijken huize een beteren dunk. Daarom is de op roep ook uitgegaan lot de jongedochlers- en meisjesvereenigingen en zullen ook vrou welijke leden kunnen loetreden. Spr. gelooft echter wel. dat over sommige aangelegenheden apart zat moeten worden vergaderd. Hij verheugde zich over de groote opkomst en zeide in het bijzonder dank aan de beide sprekers voor hun bereidverklaring. Hierna gaf hij het woord aan ds. Groot Enzerink, Hervormd predikant alhier. dC aanving met op te merken, dat er allerlA ziekteverschijnselen, zoowel van den geest als van het lichaam vallen waar te nemen. Over een geestelijk ziekteverschijnsel wilde spr. iels zeggen, n.l. over de politiek- ophobie, d. i. vrees voor de politiek. Spr. heeft daarvan ook nog wel een beetje last. Wij moeten daarvan verlost worden. De oude Dooperschen leden aan ,deze politiek- ophobie in sterke mate. De Calvinisten, de echte, niet de neo-Calvinisten, dachten er anders over. Deze kozen het geheele maat schappelijke en godsdienstig leven lot bet terrein hunner belangstelling. Art. 36 der Geloofsbelijdenis zegt met andere woorden duidelijk, dat wij ons niet uit de politiek terug mogen trekken. En daar spr. zich zeer heslist tot de confessioneelen rekent, voelt hij, dat hij zich ook hopden moet voor po- liliekophobie. Hij gelooft aan de souverei- niteil Gods over alle terreinen des levens en als zoodanig is hij verplicht voor deze souvereiniteit te werken. Er zijn talrijke groepen, die daar diame traal tegenover staan, die spreken van de volkssouvereiniteit en van deze alleen. Nog is er een groote groep, die zich tegen over spr.'9 opvatting stelt. Dat zijn de vol gelingen van dr. Kuyper, die spreken van de souvereiniteit in eigen kring en den Staat neutraal wenschen. Zij naderen zeer bedenkelijk lot het oude Doopersche-beginsel Spr. toonde aan, dat in een Christelijk- Protestarjtschen Slaat de overheid lot taak heeft op elk gebied in te grijpen in het be lang van zijn Christelijk karakter. Het nco- Calvinisme moge uilgaan van de gedachte: als wij onzen Gods maar bunnen dienen, zooals wij het wenschen, spr. constateert nadrukkelijk, dat dit in strijd is met art. 36 der Geloofsbelijdenis, dat eischt, dat de Slaat zelf Christelijk zij en dal beginsel drukt op heel de natie. Met een citaaat uit den „Open Brief" van dr Hoedemaker aan jhr. De Savornin Lohman wordt dit door spr. nader aange toond. Waar hij op d i l standpunt staat, zet hij de politiekophobie van zich af en durft hij ook. de jongeren op te wekken zich te scholen in de politieke beginselen, die daar mede overeenkomen. Na deze toegejuichte rede speelde de man dolineclub eenige nummers en werd door de welwillendheid van eenige dames limonade en gebak aangeboden, terwijl lijsten onder de jongeren rondgingen, waarop druk werd geteekend. Als tweede spreker trad op ds. Goed hart, die zich uitsluitend richtte tot de jonge menschen in de zaal. Spr. had de uitnoodi- ging, om hier te komen spreken, onmiddel lijk aangenomen, omdat hij meende te mo gen spreken over het onderwerp: „Mee-i

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1