Humor uit het Buitenland. UIT ONZE STAATSMACHINE Rhctsm&tische zen u wpijn en Kloosterhalsem IN EN OM DE HOOFDSTAD. zoenen, groepen, die elkaar op een felle wijze bekampen In één verband vereeni gen. Op den duur blijkt dit onmogelijk te zijn en de heterogene elementen, waaruit de partij is opgebouwd, raken slaags met elkaar, waardoor de middenpuntvliedende krachten steeds sterker worden. De „cho- ziajslwenniki" (de leden van de genatio naliseerde bedrijven) raken slaags met de vakvereenigingen. Joden met niet-Joden. Bijzonder sterk zijn de tegenstellingen op nationaal gebied. De revolutie heeft in Rusland de sluimerende maximalistischd neigingen wakker gemaakt De bolsjewiki hebben deze neigingen aangewakkerd, om dat slechts hoog oplaaiende hartstochten hen in staat tornden stellen hun plannen te verwezenlijken en de macht aan zich te trekken. Nu keeren deze maximalislische hartstochten zich tegen hen zelf. want zij zijn onvereenigbaar met elke staalsformatie want zij drijven naar den chaos, de anar chie Naast het economische en politieke maximalisme is er het nationale maxima- lisme. Volkeren, die voor de revolutie geen en kelen eisch formuleerden, leveren nu war hoofden op. die de krankzinnigste eischpn stellen, en deze warhoofden hebben, dank zij de waanzinnige en misdadige politiek van de bolsjewiki, die overal bondgenoo- ten zochten en bereid waren ver gaande offers ten koste van den Russischen staat en het Russische volk te brengen als dit hen maar in staat zou stellen de macht te behouden, overal aanhangers gekregen en werden de officieelc vertegenwoordi gers van hun rasgenooten Zoo is het ook met de Joden gebeurd Tiet antisemitisme is een van deze ver schijnselen in de partii zelf Daarbij komt dat de Joden meerendeels tot de bour geoisie behooren, zij het tot de kleine bourgeoisie, en dat ziï zoodoende feitelnk de vijanden van hef: regime zijn Er oüt- staat eeD onmogelijke toestand De bolsje wiki zijn tegen pogroms, dat is vrijwel zeker en daarom is de Joodsche massa be reid hen te steunen maar als kleine ne ringdoeners lijden de Joden meer van net bolsjewistische regime dan de niet-Jood- sche bevolking, die grootendeels uit boeren bestaat Op economisch gebied zijn de lo den dan ook de gevaarliikst.e vijanden van het bolsjewisme. Flet ziin de Joden, die door hun clandestienen handel, door hun pogingen zaken te doen enz. het bolsje wistische stelsel het meest ondermijnen Het gevolg hiervan is. dat bolsjewiki. die vroeger geen antisemieten waren, dit nu wel worden omdat zij iü de Joden het meest actieve elempnt ?ien. dat het regime ondermijnt. Wii zien dus. dat het antise mitisme van de bolsjewiki uit verschillende elementen bestaat. Het ant.isemistisme is een van de aller gevaarlijkste ontbindingsverschijnselen voor het communisme Het kan echter niet uitgeroeid worden, omdat de oorzaken te diep wortelen. Naast dit antisemitisme van de bolsjewistische élite ia er nog een an tisemitisme van de massa Daar werken oude herinneringen, eeuwenlange propa ganda enz. voort, terwijl de grenzelooze onwetendheid het verspreiden (van het an tisemitisme m de hand werkt. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY RECLAME. Nadere Regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst (III). We zijn onze vorige bespreking van de collectieve arbeidsovereenkomst, gelijk die, wanneer de voorgestelde regeling wet wordt, zal gehouden moeten worden, geëindigd met één en ander te zeggen over de taak en de plaats van de werkgevers- en arbeidersver- eenigingen ten opzichte van het G. A. Rest ons nog daarover te zeggen, dat de regeling de vëreenigingen verplicht, om, als eenmaal een collectieve arbeidsovereenkomst is aan gegaan, te goeder trouw te bevorderen, dat hare leden de daarbij te hunnen aanzien ge stelde bepalingen nakomen. Toch kan een vereeniging voor eventueele overtredingen en ontduikingen slechts in zooverre aan sprakelijk gesteld worden, als zulks in de overeenkomst is bepaald. Een vereeniging toch zou ten opzichte van de verplichtingen der leden kunnen gaan slaan op het stand punt dat ze verplicht is de nakoming der verplichtingen der leden te garandeeren en daarom zelf aansprakelijk zich te stellen, als de voorwaarden door één der leden zelfs zou worden geschonden, maar ze zou ook de beschouwing kunnen huldigen, dat zij, als vereeniging, met de voor de leden gel dende bepalingen niets te maken heelt. Het laatste standpunt nu is in deze materie in het geheel niet te aanvaarden, immers, dan zou op een gegeven moment de vereeniging zeifs tot tegenwerking van de nakoming der voorwaarden kunnen overgaan. Vandaar dat gezocht moest worden naar een midden weg, omdat het eerste standpunt eischen zou, dat de volledige garantie als wettelijke regel zou gesteld moeten worden, hetgeen ook buitengewone moeilijkheden met zich mede brengen zou. Daarom is gezocht naar een middenweg, die gevonden werd door te be palen, dat de vereeniging verplicht is te be vorderen, dat haar leden het C. A naleven, terwijl de goede trouw verder moet bepalen, hoever deze medewerking gaan zal. In de artikelen 7, 18, 19, 20 en 21 lezen we de voorschriften betreffende den aan vang en het einde van een eenmaal aange gaan contract. Natuurlijk zal iedere collec tieve overeenkomst bevatten een bepaling* wanneer het contract in werking treedt cn wanneer het eindigt. Als dus de ontwerp regeling toch een voorschrift dienaangaande bevat, dan is dat zuiver een zaak van rege lend recht. Echter kan het wezen dat bij bet inwerkingtreden van een G. A. nog in- dividueele contracten loopende zijn. Welnu, in dat geval wordt bepaald, dat, bij strijd tusschen de beide contracten, het beding van het G. A. den voorrang heeft van rechts wege. Mocht niets bepaald wezen omtrent het tijdstip der inwerkingtreding van het C A., dan wordt hét geacht in werking te treden op den dag volgende op dien, waarop de overeenkomst is gesloten. Als regel geldt, dat geen contract lahger mag loopen dan over een termijn van zes jaar, ook bij verlenging kan die termijn nooit overschreden worden. De strekking van dit artikel is duidelijk Bedoeling van het G. A. is om stabiliteit te geven in de ar beidsvoorwaarden en daarmede rust in het bedrijfsleven. Maar aangezien het bedrijfs leven door allerHdikwijls zeer wisselval lige, factoren wordt beheerscht, is het niet wensrhelijk de beide in het geding zijnde partijen te binden voor langeren tijd, terwijl toch door de verlenging de mogolijkheid open blijft om het contract zelf van zeer langen duur te doen wezen, wanneer de omstandigheden, waaronder het oorspronke lijke contract werd gesloten, niet noemens waard veranderen Had. de wetgever een langeren termijn voorgesteld, dan had hij in deze regeling ook dienen op te nemen voor waarden betreffende de ontbinding van een G. A., hetgeen natuurlijk in de praktijk neer gekomen was op processen en allerlei strub belingen in het bedrijfsleven. Wanneer eindigt nu een C. A.? Als één van de leden tenzij in het contact an ders bepaald is de overeenkomst opzegt op den daarvoor in hét contract bepaalden lijd, eindigt voor alle bij het contract be trokkenen het contract. Die opzegging moet geschieden per deurwaardersekploit of bij aangeteekendën brief. De mogelijkheid ech ter wordt opengelaten, dat andere partijen dan de opzeggende het contract wenschen te verlengen, deze moeten dan echter een nieuw contract aangaan. We wezen boven reeds op de mogelijkheid om het contract telkens te verlengen. In art. 19 wordt daar omtrent het volgende bepaald: wanneer een collectieve arbeidsovereenkomst voor een bepaalden lijd is aangegaan, wordt zij, zoo niet bij de overeenkomst anders is bepaald, geacht telkens voor gelijken tijd, doch ten hoogste voor een jaar, te zijn verlengd, be houdens opzegging De termijn van opzeg ging is, tenzij bij de overeenkomst anders is bepaald, een twaalfde gedeelte van den tijd waarvoor zij oorspronkelijk is aangegaan. Is een C. A. aangegaan zonder dat bepaald werd de lijd, waarvoor het geldig zou wezen, dan schrijft de regeling voor, dat het gelden zal voor den lijd- van een jaar met de moge lijkheid van -verlenging telkens voor den- zelfden tijd. De artikelen 12 tot en met 17 regelen die gevallen, waardoor geschil zou kunnen ont staan. We wezen reeds op het leit, dat steeds liet collectieve contract den voorrang heeft boven het individueele In artikel 12 wordt ieder beding tusschen werkgever en werknemer, strijdig met een C. A., absoluut nietig verklaard. Een ieder, die daarbij be lang heeft, kan zich op die nietigheid be- roejien. Met geval is natuurlijk denkbaar, dat één of meer bepalingen van een collectief contract aanvullend .werken bij een indivi- düeele overeenkomst tusschen een werkge ver en een arbeider, die door het C. A. zijn gebonden. De oplossing dezer moeilijkheid geeft de wetsregel, dat overéénkomsten ook binden tot al datgene, dat door de billijkheid, liet gebruik of de wet wordt gevorderd. Zijn beiden gebonden door een collectieve ar beidsovereenkomst, dan gelden de bepalin gen der collectieve overeenkomst. Men zou de vraag kunnen opwerpen of bij de uitvoering van een werk, dóór een werkgever, welke door een G. A. gebonden is, deze tegenover werklieden, niet georga niseerd in een vereeniging, waarmee deze werkgever hel C. A. heeft aangegaan, vrijT heid van handelen heeft met betrekking tot de punten waaromtrent in dat C. A. is voor zien. Aan de andere zijde: moet een arbei der, die gebonden is door een G. A., zich aan de daarin vastgestelde arbeidsvoorwaar den houden, ook als hij werk verricht voor een werkgever, die niét door dat contract gebonden is? In dit laatste geval voorziet de regeling niet, omdat het natuurlijk zeer zelden voorkomt, dat een werknemer indi vidueel eischen stelt. Ten opzichte van den werkgever echter wordt voorgesteld, dat deze ook tegenover den niet georganiseerden ar beider verplicht is de voorwaarden'na te le ven. Maar ook hier weer iaat de regeling de mogelijkheid open, dat in het C. A. anders wordt bepaald. Het C. A. bevat vele verplichtingen. Over treding van verplichting schept plicht tot schadeloosstelling. Ook deze kwestie wordt in dit onderwerp geregeld. Eerstens doordat ann de vereenigingen het recht gegeven wordt om tegen hare leden, welke deze over eenkomst geschonden hebben, een vordering in te stellpn namens die leden, welke door de overtreding schade geleden hebben. Daar door wordt de rechtsvordering van velen te ruggebracht tot de vordering van één (de vereeniging). Maar ook is de bevoegdheid van een enkel lid, dat schade geleden heeft, om een eisch tot schadeloosstelling in te stellen namens die leden, welke door de overtreding schade geleden hebben. Daar door wordt de rechtsvordering van velen te ruggebracht tot de vordering van één (de vereeniging). Maar ook is de bevoegdheid van een enkel lid, dat schade geleden heeft, om een eisch tot schadeloosstelling in te dienen, onverzwakt gehandhaafd gebleven. Maar er kan behalve stoffelijke ook onstoffe lijke schade geleden worden. De vergoeding van onstoffelijke schade werd ook reeds ge regeld in ons B. W. (art. 1637 litt. w.) De woorden van dit artikel met betrekking tot de vergoeding van deze schade zijn in deze regeling overgenomen: indien de schade niet op geld waardeerbaar is, zal de rechter naar billijkheid eene som gelds als schadevergoe ding vaststellen. Maar ook weer op dit punt kan in het collectieve contract een voorzie ning worden getroffen. We laten de aanvullingen en wijzigingen, welke tengevolge van deze regeling in de Wet op de Rechterlijke Organisatie en het B. W. moeten aangebracht worden, buiten bespreking. De twee laatste artikelen bevatten over gangsbepalingen. Eerstens, dat de gevolgen van een collectieve arbeidsovereenkomst, van kracht bij de inwerkingtreding van deze wet, worden beoordeeld naar het voordien geldende recht, totdat na die inwerkingtre ding de overeenkomst wordt gewijzigd of haar duur uitdrukkelijk wordt verlengd, in welk geval voor het vervolg de bepalingen dezer regeling hare toepassing zullen vin - den. Deze bepaling is er één van utiliteit, immers de gevolgen der nieuwe regeling werden bij het sluiten van het oude contract niet gekend, deze gevolgen dwingend op te leggen, zou onbillijk wezen Ten aanzien van vereenigingen. welke op het tijdstip van de inwerkingtreding dezer wet van de partij zijn of in de vijf daaraan voorafgaande jaren van de partij geweest zijn bij een collectieve arbeidsovereenkomst, wordt voorgesteld, dat zij eerst binnen twee jaren na de inwerking treding behoeven over te gaan tot de wijzi ging harer statuten, welke de bevoegdheid dienen te omschrijven tot het aangaan eener collectieve arbeidsovereenkomst (vol gens den eisch van art. 2). Hiermede zijn we gekomen aan het einde onzer bespreking van de voorgestelde rege ling dezer materie, welke bespreking door ons zoo objectief mogelijk gehouden werd. RECLAME. verdrijft de pijn 5413 Economische kwesties. Men weet het, er schijnt inderdaad sprake van geweest te zijn de Economische Conferentie onder de auspaciën van dpii Volkenbond in ons land, met name in onze hoofdstad te houden: men weet ook reeds, dat van het plan is aTgezien zulks, volgen? den correspondent van het „Hbld." daar ter plaatse, „omdat men de extra-onkosten voor de conferentie, te Amsterdam te houden, geizen ook den zuinigheidsijver van de bondsbudget- en controle-commissies". Zulks is jammer voor Nederland omdat het houden der conferentie in ons land, wederom een goede reclame naar buiten zou geweest zijn, omdat een dergelijke be langrijke internationale samenkomst bin nen Amsterdam, en nog wel in het gebouw van het Koloniaal Instituut, de beteekenis van Nederland als koloniale mogendheid naar buiten nog eens in een duidelijk licht zou hebben gesteld, omdat de vreemdelin gen van beteekenis en naam. die hier ge komen zouden zijn. hadden kunnen ont waren, dat we te Amsterdam al geruimen tijd bezig zijn de noodige voorbereidingen te maken voor hel groote jaar 1928, ais daar zijn: het voorbereiden tot den bouw van 't nieuwe Stadion met alles wat daar aan annex is. hel optrekken van het groots hotel aan den ingang der Vijzelstraat; het verbreeden dierzelfde straat aan het andere einde-, het verbeteren onzer verkeerswegen. We doen wat we kunnen in de stad, ook om de stad Dit laatste is weder hoog noodig. orn dat in 1928 alle vreemdelingen, die tot ons zullen komen ter wille der Olympische Spelen, vermoedelijk hier geen onderdak kunnen vinden; vandaar dan ook dat men nu reeds in Haarlem en omliggen de gemeenten en mede in het Gooi doende is toezegging te krijgen van particulieren, die gedurende het wereld-sportevenement huisvesting aan een of meer vreemdelingen zullen willen verleenen In verband daar mede is het verblijdend, dat pogingen wor den gedaan van Rijkswege om de groote verkeerswegen die de hoofdstad met K^n- nemerland en Gooiland verbinden, binnen den betrekkelijk korten tijd die nog rest zoo veel mogelijk te verbeteren, opdat de bui- tenlandsche automobilisten althans geen M te slechten indruk zullen krijgen van ons land, met betrekking tot het verkeer. Van dit alles hadden de internationale economen, wéren zij thans naar Amsterdam gekomen, kunnen zien en hooren, en ook en dét zou zeker, gezien het doel hun ner conferentie, wel het allervoornaamste zijn geweest zouden zij, ter plaatse nog wel, kennis hebben kunnen nemen van de economische vraagstukken, die op dit oogenblik voor ons land en voor Amster dam allereerst van zoo groote beteekenis zijn. Want inderdaad, wij hebben hier op het oogenblik dergelijke vraagstukken, die zeker de moeite waard zijn Natuurlijke in de eerste plaats wel het economische vraagstuk hetwelk ons allen zonder onderscheid raakt, dat van het plaatselijk belastingwezen, zoo geweldig moeilijk, omdat de gezonde economie voor Amsterdam voorschrijft nadrukkelijk voorschrijft dét er bezuinigd moet wor den, maar eigenlijk is er niemand, als het er op aankomt te antwoorden op de vraag, „waaróp dan bezuinigen allereerst?", die precies weet te zeggen of durft te zeggen dat déérop en hierop aan merkelijk bespaard kan worden, als men maar wil. Of. is er bijv. op het oogen blik iemand, die zou durven voorstellen radicaal in te grijpen op de loonen van de gemeente-werklieden die vèr boven die van het particulier bedrijf uilgaan; zou durven voorstellen voor onderwijs geen cent. maar dan ook geen cent meer uit te gewn dan binnen de bppalingen der wel heslist nood zakelijk is? Ik geloof niet. dal zoo iemand te vinden zou zijn. en ik kan me best be grijpen dat hij niet te vinden is. want ian dergelijk ingrijpen zoudpn groote moeilijk heden en gevaren van allerlei aard ver bonden zijn. Dies moet men het vinden 2—3 v Marielje (na een lang relaas gehoord te hebban van haar moeders deugden, toen die een klein inci^jo was): „Wel. alles wat ik er van zeggen kan, rroe3, is dat IJ de verleiding nooit gekend hebt". (Puueb) Vrouw van splinternieuw auto eigenaar, die voor het eerst zonder instructeur gaat rijden: „O, lieveling, zeg nog even voor je weg gaat, waar je de polis van de levensverzekering hebt geborgen". (Humorist). wWat heb jij een leelijke stijve nek gekregen!" „Ja ben in Italië geweest", „Ongeluk gebad7" „Nee schilderde de scheeve toren van Pisa" (Sondagsnisse Strix Stockholm) s Vrouwlief: „Ja best, dit jaar wilde ik nu eens iets geven, dat je nooit voor je zelf zou koopen". Man: „Werkelijk, je bent geslaagd". (London Opinion). Boekhouder: „Meneei, kan ik morgenmiddag misschien vrij Krijgen, om boodschappen met m'n vrouw te doen, voor Kerstmis?" Chet: „Nee waarachtig niet. 't Werk is veel te druk". Boekhouder (zeer verlicht)? „Dank U, meneer. U is heel vriendelijk". (Passing Show) „Hoe den man achter U er toe te krijgen, dat hij meer notitie van Uw signalen neemt". (Judge)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10