No. 20478 WOENSDAG 15 DECEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS OER ID VERTE NTIEN: 80 Cta per lege! Bij regelabuiiaemeot belangrijk lageren prijt Kleine Advert'T]lifn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 CU bij jeo maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 CU porto te betalen Bewijsnummer 5 CU Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Pos"ius No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 8 maanden I 2.36 per week ƒ0 18. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week,0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. UITVOERING DER LEIDSCHE C.J.M.V. PADVINDERS. In de groote zaal van de Graanbeurs gaf gisleravond de ver. „Leidsche C. J. M V. Padvinders" ter gelegenheid van het vier jarig bestaan van troep l een feestelijke uit voering, waarvoor de belangstelling van dien aard bleek te zijn, dat de zaal tot in alle hoekjes bezet was. De avond werd door den voorzitter, den heer L. Questroo met gebed geopend, waar na spr. allen recht hartelijk welkom heette in het bijzonder de burgemeester, jhr. De Gijselaar. wiens tegenwoordigheid te meer op prijs stelt waar hij weet, dat de burge meester de zaak van de padvinderij een goed hart toedraagt. Verder richtte hij zich afzonderlijk tol de Haagsche collega's en gaf er zijn spijt over te kennen, dat de „Leidsche Padvinders" door het overlijden van hun voorzitter ver hinderd waren aanwezig te zijn. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dal allen zich terdege zouden amuseeren, een ■wensch, die zeer zeker in vervulling is ge gaan. Nadat de troep op de gebruikelijke wijze door het brengen van het groot bondsaluut haar joyeuse entrée had gemaakt, betrad plotseling mevr. Kuivenhoven het podium onr met een toepasselijk woord namens de ouders der leden den heer Queslroo een prachtige afdeelingsvlag aan te bieden ver gezeld van een enveloppe mei inhoud. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde. Nadat de heer Q nog eenige zaken van huishoudelijk belang had besproken, werd opgevoerd Padvinders van Duinwijk". pad- vindersschets in 4 bedrijven vrij bewerkt door den voortrekker K. C. Roman naar het gelijknamige boek van Chr van Abcoude. Het zij gezegd, de jongelui hadden eer van hun werk. alles liep als op rolletjes, terwijl de voortrekker Roman aan het slot op de schouders van zijn kameraden omhoog werd geheschen en in triomf rondgedragen. Het eenige. waarop wij iets aan te merken zouden hebben, waren de tallooze en le- lang-gerekte pauzes Willen de leiders het volgend jaar hun aandacht hieraan niet eens schenken? Nn de pauze werd een tombola gehouden, waarvoor de loo'jes grif verkocht werden, en waarvan de opbrengst bestemd is tol stij ving van de kas, die zulks in verband met de verplaatsing van het trctephuis wel be hoeft. In verband hiermede wekle ook de heer Q. de aanwezigen nog op om als be gunstiger toe te treden, waarvoor te zijnen huize aan den Nieuwe-Rijn de zelegenheid altijd openslaat. Door een aantal padvinders werd na de pauze de gezelligheid rondom het kampvuur gedemonslreerd terwijl ook de gymnaslische oefeningen, speciaal die van de welpen troep „Dop. Dop, Dop" danig in den smaak vielen. Mei een formidabele taptoe en dankgebed van den heer Queslroo werd de geslaagde uitvoering gesloten ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING. Deze vereeniging blijft gestadig in leden tal toenemen. Aanvankelijk opgericht in April 1923 met 250 leden bedroeg dit aan tal 1 Jan. 1924- 1125. 1 Jan. 1925- 2347, 1 Jan. 1926: 5224 en op 6 December d.a.v. 10.080 leden. Werden in 1923 192 verpleegdagen uit gekeerd, in 1924 was dit aantal 724. 1925: 2707, in 1926 tot 1 December §618. Van 1 Januari 1926 tot 1 December d a v. werden 78 operaties verricht tegen 42 in 1925. Aan zes leden werd uitkeering wegens bestraling verstrekt. Op dit oogenblik zijn gemiddeld 46 leden in verpleging. De samenwerking met de inrichtingen is uitnemend Alles te samen genomen mogen wij gerusl constaleeren, dat de vereeniging in een behoefte voorziet. De vereeniging is federatief met andere vereenigingen vereenigd. zoodat bij verhui zing de leden op vele plaatsen dadelijk trek kend worden overgenomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voo^ het candidaatsexamen Wis en Natuurkunde (E) de heer H. J. van Opstall (Enschedé); voor het candidaats examen Wis- en Natuurkunde (IT1 de heer A. S Raimond (Den Haag): voot het doc toraal examen rechtsgeleerdheid de heeren D. J Gorter (Den Haag). J. W E. Roodhuy- zen (Den Haagï en L D Frank (Den Haael voor het doctoraal examen vriie studie rechtsgeleerdheid de heer N. A. Tondens (Hengelo)- voor het candidaatsexamen Tn- disch recht de heeren E. Doeve en H. R. Stieltjes (beiden Den Haag). Het door ons gegeven bericht als zou prof. dr. H. Oort vandaag 90 jaar zijn ge worden is ons gebleken niet juist te zijn. De oud hongleeraar verjaart eerst Maandag 27 December. Voor het examen apothekers-assisteni waren gisteren vier candidaten opgeroepen waarvan slaagden de dames C. E. Bonthuis te Utrecht en A. Bakker te Rotterdam. Zooals reeds eerder door ons werd medegedeeld hadden hedenmorgen in dr Senaatskamer der Rijksuniversiteit alhier verschillende conferenties plaats tusschen den heer Luchaire, algemeen directeur van het onder den Volkenbond ressorteerende instituut voor internationale samenwerking tf Parijs en een aantal professoren, wier werkkring ook op dit terrein ligt. De biieen- komst, welke gepresideerd werd door prof N. van Wijk. droeg een strikt vertrouweliik karakter, terwijl ook na afloop wij geenerlei mededeelingen aangaande het verhandelde konden erlangen. Naar wij vernemen hoeft het college van curatoren van het gymnasium alhier bes'olen het toelatingsexamen weer in te sleflen. Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermorgen kwam de Ford Sedan, die de non-stop-rit door geheel Nedprland heeft gemaakt, volgens het vastgestelde schema bij de fabriek aan de Van Helm on t straat aan. De wagen was in goede conditie, de motor liep prachtig. Onmiddellijk na aan komst werd door notaris Leopold geconsta teerd dat de motorkap nog was verzegeld, waarnatie wagen een tocht door Rotterdam maakte en o.a. ook op den Conlsingel voor het Raadhuis door een groole menigte enthousiast werd verwelkomd. Allerwegen in den lande is de wagen zoowel van offi- cieele zijde als van den kant van het pu bliek ontvangen en begroet en tot in d« kleinste gehuchten zag men met belang stelling naar de komst van den wagen uit. Onafgebroken heeft de motor gedurende 7 etmalen geroteerd en van alle kanten kwa men aanvragen binnen om nogmaals den wagen te mogen zien. zoodat hii onmiddel lijk. zonder stilgestaan te hebben, weer is vertrokken om in Den Haag het publick de gelegenheid te geven den wagen behangen met lauwerkransen nogmaals te zien. Zeer zeker is deze 7-daagsc.he prestatie wel een bewiis van de buitengewone kwa liteit van het Fordmateriaal. Door M. E. is bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele uit een schuurtje nabij den Rijnsburgerweg een rijwiel is ontvreemd. De politie alhier heeft aangehouden den nachtverblijver J. B. H.. gedomicilieerd te 's-Gravenhage. die in het Alg. Politie blad gesignaleerd stond, als hebbende nog drie dagen hechtenis te ondergaan wegens overtreding van een politieverordening. EEN OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? Ce moord in de De Riemerstraat te Den Haag Men zal zich ongetwijfeld den gerucht makenden moord op den 67-jarigen heer v. d. Stijl, wonende aan deDe Riemer straat, te Den Haag herinneren, welke on der zeer geheimzinnige omstandigheden in den zomer van 1924 werd gepleegd. Men weet, dat de heer v. d. Stijl in den ochtend, omstreeks 11 uur, in zijn huiska mer vermoord gevonden werd, terwijl de kamer in de grootste wanorde verkeerde en alles op een ernstige worsteling tus schen den aangevallene en zijn moorde naar wees Het gelukte de politie ondanks alle moeite welke zij deed niet den moorde naar te ontdekken. Wel werden, vooral in de eerste dagen, talrijke personen gearre steerd, maar de aangehoudenen moesten allen na korten tijd weer op vrije voeten gesteld worden Hoewel er naar buiten weinig van bleek, heeft de politie zich toch reeds met deze mysterieuze zaak bezig gehouden. Naar thans vernomen wordt, heeft de politie j.l Zaterdag aldaar aangehouden, als ernstig verdacht van dezen moord, een 41-jangen fotograaf De aangehoudene ie een Rus van geboorte, docb woont reeds gedurende ruim 12 jaar in ons land. De man behoorde tot de personen, die kort na den moord ook reeds door de po litie zijn verhoord, maar toen wegeDS ge brek aan bewijs weer op vrije voeten moesten worden gesteld. Thans schijnen echter nieuwe, voor hem bezwarende feiten de politie- ter oore te zijn gekomen, en zij heeft daarin aanlei ding gevonden den fotograaf aan een na der verhoor te onderwerpen. De resultaten van dit verhoor waren van dien aard. dat de politie zich gerechtigd oordeelde tot oogenblikkelijke arrestatie over te gaan. Een der aanwijzingen tegen den man zou zijn. dat ernstige twijfel is gerezen omtrent de waarheid en de waarde van het alibi, dat bij zijd eerste verhoor, kort na den moord, dooT hem aan de politie was opgegeven Van andere zijde wordt echter medege deeld, dat men het uitgesloten acht, dat de aangehoudene zich aan den moord zou hebben schuldig gemaakt In den kring van zijn familie en vrienden wordt vermoed, dat men hier te doen heeft met een wraakneming van de gewezen ver- ■uofde van den verdachte. Nader wordt nog vernomen, dat de foto graaf vandaag voor den rechter-commissa- ns zal worden geleid. Ln dit stadium van het onderzoek wenschte noch de hoofdcom missaris noch de commissaris der afdee- ting C., die deze zaak behandelt, nadere inlichtingen te verstrekken. SCHIETPARTIJ IN EEN CAFé. Zondag heeft een bezoeker in een café aan de Pretorialaan te Rotterdam, kwwüó gekregen met den kastelein over de betaling van consumptie. Maandagavond kwam de zoon van den bezoeker, de 20-jarige les»- werkman T. van Berkal, uit de tienman Coetei straat, in het café om den kastelein rekenschap te vragen van de gedragingen tegenover den vader van den loa-wersmau. De jonge man greep een jeaieverflescü en die sloeg n\j aan stuk keu op het hoofd var den café-houder, die daarop uit zgn bufïeilaue een revolver nam en er mee in de lucht schoot, om „schrik aan te jagen", loeii (lil nog niet hiölp, heeft de kastelein den jongen met een looden buis op het hoofd geslagen. Ook dit werkte nog niet kalmoe- re iid en daarom schoot de icastolein nog eei.s. Nu kreeg Van Brkpi een schampschot aan den linkerslaap. De'kastelein werd ge arresteerd. Na proces-verbaal is hg heen gezonden. INBRAKEN. Wederom heelt te Beverwijk een brutale inbraak plaats gehad, ditmaal in een boer derij staande in den polder onder die ge meente. Men verschatte zich in den nacht toegang door een W.C raampje en bereikte door verschillende gangen de slaapkamer Hier werd zonder de slapenden te sloren de brandkast geopend. De inhoud, bestaande uit een aantal sieraden en juweelen. werd zoolang in een kistje gedaan waarna de in breker nog kans zag uit een aan het ledi kant hangende pantalon een portemon- naie met eeld le sleten. Dit was evenwel wat veel gewaagd, want de vrouw des huizes ontwaakte, zoodat de inhreker genoodzaak! was de vlucht te ne men. waarbij hij hel kistje moest achterla ten. Alleen do portomonnaio werd medege- nomenT De "politie heeft den dader nog niet kunnen vallen. Te Dongen is ingebroken in de schoenfa briek der firma C. en A. Riemslag. De brandkast werd geforceerd en daaruit een bedrag van f 240 en voor ongeveer f 60 aan post- en rentezegels gestolen. Mede werden nog twee paar heerenschoenen ontvreemd, waarvoor een paar oude werd achtergelaten. Te Winschoten zijn gisteren ten woon- huize van den turfkoopman Dost 325 gulden door onbekenden inbreker gestolen. BRANDEN. Gisternacht brak een felle brand uit in de Volksdrog. „Elsevier" aan de Deventerslr. te Apeldoorn bewoond door den heer J. Schouwink De brandweer was spoedig ter plaalse, doch de vlammen vonden zoo gretig voedsel in de lichtbrandbare stoffen, dal het ruime perceel geheel uitbrandde, alleen de muren bleven staan Het huis. eigendom van de firma Grotenhuis, was verzekerd evenals de inboedel en inventaris Oorzaak onbekend. De bewoners verkeeren in de meening 's nachts een ontploffing te hebben gehoord. Te Utrecht is door onbekende oorzaak gis ternacht brand ontstaan in den sigarenwin kel van den heer L. aan de Oude Gracht bij de Volderbrug. De bewoners wist men te redden Het geheele perceel, op welk9 bo- vendieping o.m. een opslagplaats van be hang en kapok was gevestigd brandde uit. Vermoedelijk ten gevolge van het stoken van een fornuispot is de schuur van den landbouwer Harmsen te Spankeren afge brand Tien varkens kwamen in de vlam men om Een groote hoeveelheid hooi en stroo ging verloren. Verzekering dekt do schade. KINDEREN VERBRAND. Te Schinnen kwam het 4-jarig dochtertje van H. H. in aanraking met de brandende kantel. Het meisje liep zulke brandwonden op, dat het kort daarna is overleden. De 2V2-jarige C. L, uit de Hugo de Grootstraat te Rotterdam he:ft in de ouder lijke woning een emmer heet water om getrokken, zij kreeg den inhoud over het lichaam. Met ernstige brandwonden is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Eenige uren na aan komst is het kind aan de gevolgen over leden. EEN REVOLVERGEVECHT. Te Deventer werd zekere Vr. door den 16-jarigen V. beroofd van ongeveer f 6U, mei welk berdrag V. was gevlucht In verband met deze berooving zochteü een tveeta. politie-agenten gisternacht de aooi- bergen op den Galgenbelt bij Deventer af, waar, naar werd vermoed, de gevluchte zich zou ophouden. Zg vonden hem daar echter niet. maar wel twee andere personen, die Duitschers bleken te zijn. De agenten spron gen van hun fiets en konden den eenen Dnitscher arresteeren, terwgl de andere de vlucht nam. Toen deze den gearresteerde naar het bureau wilden overbrengen en buL fietsen wilden meenemen, loste de gevluchte Duitscher revolverschoten op hen. De agen ten maakten daarop ook van hun revolver^ geLruik en in de verwarring, die er toen ontstond, wist ook de gearresteerde Duit- sche. te ontkomen. Onder leiding van den commissaris van politie is den geheelen nacht naar de ge- vhebten gezocht, waarbn de gemeentepo litie werd geholpen door de marechaussee en Khkspolitie. Zij werden echter niet gevonden. Heden wordt het onderzoek voor g z?t en worden de bosschen te Dicp-:.v?cn en Raalte afgezocht Bg het onderzoek ter plaatse», waar de Duitschers werden aangetroffen, vonü de politie in een hooiberg een geladen revolver, dien zgn vermoedelijk hebben ver loren. Le agenten werden niet gewond. DOOR EEN OMVALLENDEN BOOM GEDOOD. Tusschen Wielré en Gulpen was het zou ntje van den ar bader R. bezig met j houtspiukkelen. Een eind verder was men aan het boomen rooien. Hier is de jongen j te dicht bij gekomen. Een boom, welken men juist aan het vellen was, viel op den knaap. Hg was onmiddellijk dood. ERNSTIGE MISHANDELING. De onbezoldigde rijksveldwachter Brekel- mans uit Riel, is met e^n fa milielid, zekeren H., uit Goirle in de Kloosterstraat te Goirle, onverhoeds door 'n aantal personen aangevallen. Er ontstond een formeele vechtpartij, waaraan 15 a 16 personen deelnamen, meldt het „N. v. h Z Brekelmans werd zeer ernstig gewond. Hij kreeg een steek in de borst, één boven het linkeroog en één in den arm De zwaar gewonde werd per auto van den heer v D. naar zijn woning le Riel overgebracht Ook zijn familielid van IL bekwam eenige ver wondingen. Voorloopig zijn de gebroeders v. H. als de vermoedelijke daders door de politie ge arresteerd. Heer (tot praatzieke dame): Ik ben er zeer voor, dat dames het beroep van geneeskundigen uitoefenen. Dame: Waarom 1 Heer: Omdat men van haar kan verwacht-en, dat zij" meer spreekuren zullen houden, dan haar mannelijke collega's. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Behandeling der benroo- ting. Een motie inzake de kwestie tram oi autobus. Voorzitter: de burgemeester. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School, met 1 Januari a.s. vertrekt. B. en W. stelden nu voor over te gaan tot het benoemen van een nieuwe tituiaresse. Benoemd werd mej. J. Hendriks, ts Leaden. Vastgesteld werden de bedragen, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scho len, zooals bg de wet is geregeld. Het voorstel van B. en VV. om de rooilijn langs de nieuwe straat vóór het Oude Ko ningshuis, te bepalen op 4 M., kon geen genade in de oogen van den raad vinden. De heeren Speelman en Van Zonneveld, waarbg de heer Bader zich aansloot, stel den 5 M. voor. Dit voorstel werd met één stem tegen, die van den heer v. de Geest, aangenomen. Hierna werd aan de begrooting begonnen, wat feitelgk het eenige punt der agenda was. De algemeene beschouwingen werden ge opende door den heer Van Zonneveld. Spreker bracht hulde aan B. en VV. voor het tot stand komen van verschillende zaken dit jaar, zooals het tot stand komen van een nieuw gascontract met Leiden, wat een groot voorueel is voor onze gemeente; de waterleiding, waarvan het water nu best is B. en VV. hebben zich hiermee zeer veel ingelaten. Dan nog onze grond- en elec- tiische bedrgven, welke in bloeienden staat verkeeren. Op enkele zaken wil hg kritiek uitoefenen, zooals bgv. op de toepassing van de ver ordening op de winkelsluiting, het verkeers wezen, het rooken door jongens. Spr. zou graag zien, dat de verordeningen beter worden toegepast. Het nieuwe badhuis, een nieuwe betumen- weg, rioleeringen enz., alle deze werken zul Ier. weer veel geld kosten. Wg mogen wel een weinig uitkijken, want op het pro gramma staan: 1. vaartverbetering, 2. een nieuw raadhuis. Nu ben ik van oordeel, aldus spr„ dat de vaartverbetering dient voor te gaan boven een nieuw raadhui, l^aten we evenwel de publieke werken niet te hoog opvoeren, met het oog op de be las imgen. we kunnen den bouw van het raadhuis m. i. nog wel eenigen tijd uit stellen. Ingediend heb ik een motie over tram en autobus. „De Raad der Gemeente Sassenheim van oordeel dat bij het aanvragen van conces- BINNENLAND. De Tweede Kamer zet de behandeling der begrooting voort. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. Het voorontwerp der Ziektewet is aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden. Ds. Brnssaard komt met de classis Haar lem tot overeenstemming. De relletjes te Ede en Assen voor den Krijgsraad. De dader van den moord in de De Riemer straat te Den Haag gevat? BUITENLAND. De Engelsche zeemansbond treedt nit Lab onr. De keizer van Japan is stervende. Chamberlain overweegt een gemeenschap pelijk optieden der betrokken mogendheden tol het voeren van een liberale en vreedzame politiek tegenover de Chineesche nationale beweging. sies door de Brockway Maatschappij en de „Sleutelstad' in aanmerking dient te wor den genomen dat deze bussen thans in een dringende beboette voorzien en dat het wenschelijk is dat deze autobussen blijven rijden tenminste zóólang totdat de N.Z.H. Tramweg Maatschappij haar electrische tramdienst van minstens elk half uur een tram in elke richting en tegen door Gedepu teerde Staten goedgekeurde tarieven zal hebben ingesteld, en dat deze lijn hoofdza kelijk vrij komt te liggen van den Rijks straatweg. Besluit deze motie ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Spreker is van oordeel, dat de Raad in dezen wel eens een advies mag geven. Wordt de tram werkelijk goed verbeterd, dan is deze te prefereeren boven de auto bussen. De heer van Rijn heeft ernstige klachten over B. en W. Spr. zegt. dat hij op 6 December 1923 ge vraagd heeft om een verordening op da verplichte winkelsluiting op Zondag Hij heeft elk jaar zijn vraag herhaald en nog hebben we die verordening niet B. en W's moeten dus begrijpen, dat ze in gebreke zijn gebleven Zullen ze nu hunne belofte ein delijk eens inlossen? Verder vraagt 9preker de leeningen van boven de 6 pCt. af te los sen en de tantièmebelastingen te verhoogen, omdat door de oprichting van de N.V. de inkomsten zullen worden verminderd. Op de begrooting staat 'n po9t van f 1000 voor de uitschrijving van een prijsvraag voor een plan nieuwe Raadhuis. De ge meenteschulden zijn al meer gestegen en om daar nu nog weer pl.m 100 000 gld. op le leggen door het bouwen van een Raadhuis, daartoe vindl spr. geen vrijmoe digheid. De heer Speelman vindt, dal de verstandhouding tusschen Raad en B en W.'s niet meer is zooals vroeger vooral wat betreft de uitvoering van genomen Raads besluiten. Zoo b v. het badhuis Dit had er al moeten zijn. of tenminste er moest al aan zijn begonnen Nu wil men een nieuw Raad huis. Als dit vóór moet gaan. zal spr. er tegen stemmen. Spr. wil een compromis voorstellen, b.v. in 1927 een badhuis, in 1928 een zwem inrichting en in 1929 een raadhuis. Dan waarschuwt 9pr. nog tegen hel toe staan van subsidies, want daarmee moeten we niet te scheufig zijn. De heer Van der Geeet brengt hulde aan het beleid van B en W Hij meent te mogen constateeren, dat wij over onze gemeentefinanciën niet ongerust behoeven te zijn Hij dringt aan op spoedige tot standkoming van een badhuis De avond- winkelsluiting heeft niet zijn sympathie, wel de Zondagswinkelsluiting Hij dringt, er op aan. om 8 morgens 6 uur de straatlantaarns te ontsteken in de zen donkeren tijd, waarop de voorz. zegt, dat dit reeds gebeurt De heer Verkleij is niet gerust wat da belasting betreft, ah hij z:et naar wat door de gemeente al weer zal worden uitge voerd Door de N V zulleD de inkomsten lager worden. Het meerdert wordt aaD ae gemeentekas onttrokken B en W. zullen dus moeten zorgen, dat van eeD anderen kant het inkomen worde verhoogd De heer Bisschops wil geen critiek uit-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1