AGENDA. NIEUWS UIT BELGIE. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Graanbeur9: Jaarlijksche uitvoering Leid- sche C. J. M. V. Padvinders. 8 uur. Hooigrachtkerk: Ds. Berkhoff. 8 uur. R.K. Volksgebouw. (Steenschuur 15). Ten toonstelling op Veiligheidsgebied. Van 10 12. 21/»5 en 8—10 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal: Openbare Les Muziekschool der Mij. voor Toonkunst te Leiden. 1 uur en 7 uur. N o o r d w ij k-a a n-Z e e (Herv. Kerk). Spr. ds. Ekering uit Amslerdam. Halfacht. Donderdag. Leidsche Volkshuis: Spr. mej. Marga. Meyboom, over Selma Lagerlöf. 81/* uur. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing mevr. Hakkenberg. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e: Gemeentezaal. Openb. Vergadering Herv. (Geref.) Staats partij. 81/* uur. Dagelijks. Sted. Museum „De Lakenhal"Ten toonstelling (van schilderijen van Mafchieü Wiegman. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée „City theater" Haarlemmerstr Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Nap de la Mar in „Proppie". 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406, rijk gevaarlijk zou zijn geweest Stre9emann van zijn kant, aldus vervolgt de f,Temps", heeft den goeden wil getoond, die bij deze overeenkomst noodig was, wat een goed teeken voor de toekomst is. De stap, zoo juist te Genève genomen, aldus genoemd blad, onder bijzonder moei lijke omstandigheden, bewijst, dat de geest van Locarno niet zooveel verzwakt is door de incidenten der paar laatste maanden, als algemeen werd verondersteld. De „Temps" acht het eenige punt in de overeenkomst, dat minder tevredenheid heeft gewekt, dat, wanneer een bevredigen de regeling op 31 Januari niet is verkregen, de kwestie betreffende de vestingen in het Oosten en het oorlogsmateriaal overgedra gen zal worden ter behandeling aan den Volkenbondsraad. De „Temps" vreest, dat Berlijn zijn juridisch standpunt zal hand haven, ten einde de uitlegging van de clau sules van het verdrag van Versailles tot een internationale kwestie te maken. Aan den anderen kant meent de „Temps", even als vele andere Fransche bladen, dat het toezicht op den Volkenbond wel eens scher per zou kunnen zijn dan het toezicht van de intergeallieerde militaire controle-com missie is geweest. De „Gaulois" stelt zich gerust met de gedachte, dat zelfs wanneer de Volkenbond niet in staat mocht zijn beter toezicht op de Duitsche ontwapening te houden dan de intergeallieerde controle-commissie dit toezicht zeker niet slechter zal worden en dat in elk geval de impopulariteit, die dit toezicht medebrengt, thans door den Vol kenbond zal worden gedragen inplaats van door Frankrijk. Het resultaat te Geneve wordt daaren tegen in Duitsche regeeringskringen zeer gunstig beoordeeld. In de rijkskanselarij heeft een ministeTbespreking plaats gehad, waarbij dr. Marx een uiteenzetting gaf van de grondslagen der fe Genève gesloten overeenkomst betreffende de opheffing der militaire contröle en de investigatie. Het kabinet nam van een en ander met instem ming kennis en gaf uiling aan zijn dank baarheid jeges dr. Stresemann, die met na druk het Duitsche standpunt verdedigd heeft. Bij het algemeen politiek debat in den Rijks dag, dat voorloopig is vastgesteld op Don derdag en Vrijdag a s., zal de rijksminister van Buitenlandsche Zaken gelegenheid krijgen, ook voor den Rijksdag over de re sultaten van Genève te spreken. Ook in de Berlijnsche pers loopen de be schouwingen niet ver uiteen, zooals soms ten opzichte van vroegere besprekingen het geval was. Wanneer men de rechts-radicale bladen uitzondert, dip nog steeds tegen Stre semann razen, kan men verklaren, dat de Duitsch-nationale pers, die vroeger op bijna een zelfden toon schreef, zich veel gema tigder uitdrukte. Het orgaan van de Duitsch- nationale agrariërs, de „Deutsche Tageszei- tung", erkent, dat bij den aanvang der con ferentie te Genève voor Duitschland nog minder te verwachten was dan inderdaad is verkregen. Er zijn thans bepaalde vorde ringen gemaakt. Ook dp „Kreuzzeitung" spreekt weliswaar van talrijke onaangename verzwaringen, maar erkent eveneens, dat voor Duitsch land zekere vorderingen verkregen zijn. Opmerkelijk is. dat aan den anderen kant de sociaal-democratische „Vorw&rts" zich meer tot critiek geneigd toont dan anders Het blad nouemt het zeer onaangenaam, dat met generaal Baratier weer een Fransch- man tot voorzifter der voor DuitschLnd be stemde investigafiecommissie benoemd is. Met het oog op de door de sociaal-democra ten verlangde reconstructie van de rijksre- geering wijsf het blad er op. dat voor het op lossen der belangrijkste buitenlandsch-poli- tieke taak, n.l. de kwestie dier ontruiming van hel Rijnland, een burgerlijk bloc aan Duitschland geen garantie biedt. Alleen een door de sociaal-democraten gelspireerde buitenlandsche politiek garandeert, dat Duitschland voortdurend naar de verwezen lijking der pacificatie van Europa zal stre ven. De democratische pers geeft de verwach ting te kennen, dat de overeenkomst van Genève door alle partijen, met uitzondering van de radicale vleugelparliien. zal worden goedgekeurd, DENEMARKEN. Het nieuwe kabinet. Folketing-afgevaardigde Madsen Mygdal is op het kasteel Amalia-borg door don koDing ontvangen en heeft den koning een ministerlijst voorgelegd, die door dezen goedgekeurd is. De officieele benoeming der ministers en him ambts-aanvaarding zal heden plaats hebben. Volgens de bovenvermelde lijst, ziet het ministerie er als volgt uit: Minister-president cd minister van land bouw de leider der boeren-partij Madsen Mygdal, minister van buitenlandsche zar ken, dr. Moltesen, van financiën, de folke- ting-afgevaardigde Neergaard, van justi tie Ruetter, van handel en schoepvaart, de folketiDg-afgevaardigde Kragh, van verdediging de afgevaardigde Brorsen, van godsdienst Brunn, van onderwijs Byskov, van gezondheid dr. Rubov, en van open bare werken Stensballe. SPANJE. De artillerie-officieren weei in fnnctie. De correspondent van de Times" te Madrid meldt, dat, volgens een officieele mededeeling, alle artillerie-officieren, met uitzondering van een aantal, minder dan twaalf, die in September van hun rang ono- heven waren, thans op de door de regee ring gestelde voorwaarden weer in dienst zijn getreden. HONGARIJE. De overwinning van Bethlen. Volgens de tot op dit oogenbük bekende voorloopige resultaten vA® de verkiezin gen zijn er 187 regeeringsgeziDde afge vaardigden gekozen, waarvan er 158 direct tot de regecringspartij behooren, waar te genover tot dusver slechts 10 oppositie leden gekozen zijn. Van 46 mandaten weet men nog niet den uitslag. ZUID-AFRIKA. Hertzog thuis. Hertzog is te Kaapstad zeer enthousiast ontvangen. Zijn rijtuig werd door studen ten door de straten getrokken. Het woord voerend op een receptie van de burgerij, betuigde Hertzog zijn dank aan de Engel- sche ministers voor de wijze, waarop zij de vertegenwoordigers der Dominions op de Rijksconferentie bijgestaan hebben om hun de meest mogelijke vrijheid te geveu. Hij verklaarde onder luid gejuich: Wij staan hier als mannen, die in het bezit zijn gekomen van hun volle erfenis van vrijheid in den volsten en volledigsten zin van het woord, niet als Hollanders en En- gelschen, Boeren en Britten of „natten" en „sappen", doch als zonen van Zuid- Afrika. Ik kan nu het woord „Rijk" met meer gerustheid gebruiken. Het is niet langer noodzakelijk erover te krakeelen ol Z.-Afrika in het Rijk zal blijven of zich afscheiden. Dit is een kwestie, die wij vol gens de belangen van het land moeten oplossen. Indien deze belangen in later jaren beslissen van ja, is het niet aan ons om neen te zeggen." (Van onzen bijzonderen correspondent). Rond het vraagstuk van Amnestie. Niets is in Vlaanderen zoo schrijnend als het vraagstuk van amnestie. Moeilijk zou men er kunnen over schrijven zonder tevens aan te raken den wanhopigen strijd, die hier wordt gevoerd door een volk om in bezit te geraken van zijn zelfstandigheid, in al zijn vormen, uitingen, oorzaken en gevolgen. Want amnestie staat in verband met een bewogen periode uit dezen strijd, de bloedige periode van den oorlog, met den tragischen „sprong naar de keel van den vijand", zooals men het activisme wel eens heeft genoemd in meetingtaai, toen men het beleefde dat in het door de Duitschers bezette land, Vlaamsche vader.1- hun, door eigen regeering geweigerde" recht aan vaardden uit de handen van een vijand, waartegen hun kinderen aan het front in het vuur stonden. De geschiedenis van het activisme is nog niet geschreven, evenmin als deze van den grooten oorlog zelf. Het zal de taak zijn van een volgende generatie een oordeel te vellen over de beteekenis, de waarde ervan voor de ontvoogdingsbeweging van het Vlaamsche volk. Wij zullen ons in dezen brief niet laten leiden door een of andere appreciatie van deze VI. oorlogsbeweging De lezer is er trouwens min of meer over ingelicht en houdt er wellicht een persoon lijk standpunt op na. Ons doel is, nu d* amnestiekwestie hier te lande opnieuw aan de orde is gesteld, daarover een en ander te vertellen, dat nuttig is te weten. Toen in 1918 de Duitschers de nederlaag leden en de Belgische regeering opnieuw het bewind in handen nam, werd een tijd perk ingeluid van vervolging der Vlamin gen, vervolging, met de stimuleerende fac toren van opzet en kwaden wil tot vernie tiging. Men had het immers geschreven en geroepen ..Après la guerre on ne pariera plus du flamand" en dit doel moest bereikt met alle middelen. Het is. nu men de ge beurtenissen reeds op een afstand kan be schouwen, als een vaststaand feit aan vaard, dat de talrijke processen van acti visten meestal gediend hebben om politie- ken haat te koelen en de aandacht af te leiden van de echte oorlogs-parasietende woekeraars en ge ld verdieners allerhande. In het begin was het gevaarlijk te roeren. Alleen de VI. frontpartij protesteerde in haar organen. Maar het duurde niet lang. Het brutale van de behandeling der Vlamingen moest, als eenmaal de geesten kalm over de dingen gingen nadenken, verzet uitl .- ken. Ongeveer een jaar na den wapenstil stand kwam er een Vrouwencomité voor amnestie" tot stand, dat de beweging begon om aan de Vlaamsche activisten amnestie te verleenen, een beweging die spoedig groeide tot een geweldige actie, waaraan in den beginne alleen extremistische ele menten meewerkten, maar die weldra ook den steun verwierf van alle gematigde Vlaamschgezinden en van het volk, de massa zelf. Aanhoudende propaganda, hon derden meetings, een campagne in de pers, de ontnuchtering van de na-oorlogsche misère, waartegen alle opgeschroefde pa triottische woordenkramerij tenslotte dood liep, slraatbetoogingen. die dikwijls met in cidenten gepaard gingen, de ruchtbaarheid die aan de activisten-processen zelf werd gegeven, waardoor alle nadenkende men- schen tot het besef kwamen van de ge pleegde onrechtvaardigheid, dit alles deed de gedachte van amnestie een uitbreiding nemen, welke nu niet meer is te betwisten. Onder de verschillende regeeringen wer den door de Vlamingen pogingen gedaan om amnestie te bekomen. Men slaagde er niet in. Strafverminderingen werden wel toege staan, mits Zekere voorwaarden. Veroor deelden deden intusschen hun straf uit, zoodat nu nog slechts twee Vlamingen in Belgische gevangenissen zijn opgesloten, n.l. dr. Aug. Borms, de VI. minister van Nationaal Verweer tijdens den oorlog, lid van den Raad van VI. en Jef van Extergem, van Antwerpen, Borms kreeg, toen de heer Masson minister van Justitie was, reeds het voorstel in vrijheid te worden gesteld mits aan de voorwaarde te voldoen, het land te verlaten. Met een vrijkaartje le klasse naar Roosendaal, om zich te doen vergeten. Borms weigerde telkens. Voorwaarden voor zijn vrijheid aanvaarden vindt hij, die voor zijn daden de verantwoordelijkheid dl dra gen, een lage capitulatie. Hij die eens vroeg aan een bezoeker of, indien men hem fusil leerde, zulks voordeelig zou zijn voor de VI. zaak. waartoe hij dan béreid zou zijn geweest, wiens vrouw en kinderen door gif ten van de Vlamingen moeten worden ge holpen, die door allerlei kwellingen in de gevangenis wordt gesard, en o op boe- venregiera is gesteld en den godganschen dag zakjes moet plakken., die door het cel regiem reeds half doof geworden is en nu aan een hartkwaal lijdt, welke langzaam maar zeker zijn krachten sloopt, deze man wil er niet uit, als dit een onderwerping aan vernederende eischen meebrengt. Door zijn houding is hij het symbool geworden van de amnestie-beweging. Zijn moreele moed houdt de kwestie steeds gesteld. De andere gevangene Jef van Extergem. die als 17-jarige knaap aan de activistische bewoging deelnam, en, na den oorlog tot 20 jaar hechtenis en levenslange berooving zij ner burgerrechten werd veroordeeld, is reeds tweemaal in voorloopige vrijheid gelaten. Een eerste maal: toen zou hij zich onthou den van politieke actie. Die belofte hield hij niet, door zijn temperament en politieke overtuiging daartoe gebracht. Hij werd op nieuw ingerekend. Eenigen tijd later stierf zijn vrouw en weer werd hij vrijgelaten, voor eenigen tijd slechts, want thans zit hij opnieuw in de cel. Zijn kind moet door gif ten van Vlamingen worden opgevoed. Er zijn dus nog slechts twee activisten in de gevangenis. Van amnestie zullen er bijgevolg niet velen meer practisch genie ten, zal men vragen. Inderdaad, door de meesten is de tol reeds betaald aan gebrek, ontbering van allen aard. zedelijk en stof felijk lijden. Alles kan niet meer worden goed gemaakt. Maar velen ook lijden nog door de gevolgen van hun veroordeeling. le ven in ballingschap, zijn afgesteld, zien dik wijls hun rechten op pensioen verloren. Daaraan kan amnestie veel goed maken, want amnestie is geen genade, maar uit- wissching van wat er is gebeurd. Suggestief is de lijst van dit gebeurde, van de veroor deelingen, die werden uitgesproken door Belgische rechtbanken tegen Vlaamsche activisten; ter dood werden veroordeeld- 20 personen, 13 levenslang; 1 tot 25 jaren; 19 tot 20 jaren; 23 tot 15 jkren; 10 tot 12 jaren; 30 tot 10 jaren; 1 tot 8 jaren; 1 tot 7 jaren; 13 tot 5 jaren; 30 tot minder dan 5 jaren. Honderd-zeven-en-dertig personen, die veroordeeld werden (niet meegerekend de 43 die ter dood of levenslang veroor deeld werden) tot gezamenlijk 1418 jaren gevangenis. Dat is een vreeselijke lijst. En deze cijfers zijn juist. Zij werden aange haald door den huidigen socialistischen mi nister Huysmans, toen hij begin Januari 1921 zijn partijgenoot, den socialist Em. Vandervelde. alsdan minister van Justitie, interpelleerde over de amnestiekwestie en maakte indruk. Vandervelde, de Waal, die eens naar Moskou ging om voor de sovjet- rechtbank de vervolgde sociaal-revolution- nairen te verdedigen, beantwoordde de in terpellatie met: „20.000 maal neen", en riep de schimmen op van de dooden aan het front, hierbij vergetende, dat daar van 80 ten honderd, naar officieele verklaring, Vlamingen waren. De geschiedenis zal de politieke processen van na den oorlog in Belgis gepleit, streng beoordeelen, want de omstandigheden, waarin zij plaats hadden, de geest ervan, de bedoelingen, die duidelijk voorzaten bij elk proces, maakten er voor ieder rechtgeaard mensch, voor iederen jurist, die in het gerecht geen politiek wapen ziet, als de groote rechtsgeleerde Edm. Picard een Waal de bespotting van alles van wat iets met een eerlijke recht spraak heeft te maken. Als men bedenkt, dat personen als de dichter Wies Moen9, wegens het geven van eenige letterkundige voordrachten, tijdens den oorlog, na 16 maanden lang de kwellingen van het voor arrest te hebben doorstaan, op 10 December 1920 werd veroordeeld tot gevangenisstraf, dat Jef v. Hoof. de bekende toondichter van „Het Lied van het Recht", van ,,Ik wist niet, dat ik zoo lief U had. O land waar ik werd geboren 1" enz. tot 8 maanden gevan genisstraf en 100 frank boete werd verwezen, nadat zelfs niet het minste bewijs van de beschuldiging was gevonden, dan begrijpt men reeds voldoende, dat er onrecht is ge schied. Daarover zullen wel een9 boekdee- len worden geschreven, waarin de lijdens geschiedenis zal worden verteld van de tientallen, de honderden Vlaamsche intel- lectueelen, die geen verraad hebben ge pleegd, al werden zij ervan beschuldigd omdat, naar het getuigenis van priester Cyriel Verschaeve in het proces-Borms „verraad beteekent het verkoopen van een hoogere liefde voor een lager doeleinde". Dit „lager doeleinde" is moeilijk in de poli tieke Vlaamsche processen te vinden. Niet een activist is, naar wij weten, op grond van leveringen aan den vijand, stoffelijk of rechtstreeksche zedelijke hulp aan de Duit schers veroordeeld, maar wel op grond van de besluitwetten van Le H&vre, wier rechts geldigheid op ernstige wijze wordt betwist door hoogstaande personen als de heer Picard. De meeste activisten zijn arm uit den oorlog getreden. Hun hoogere liefde hebben reeds menigen met den dood be taald: dr. Rudelsheim, op den vooravond van Paschen 1920 tot 10 jaar hechtenis ver oordeeld, samen met den huidigen volks vertegenwoordiger Herman Vos, die 3 jaar gevangenisstraf kreeg, en dr. Jacob, die tot 10 jaar werd verwezen, kwam op treurige wijze aan zijn einde in de gevangenis; vader Hainaut eveneens; Dorfel stierf door een sleepende ziekte in de gevangenis opge daan; dr. Quintens, tot 15 jaar gevangenis en 125.000 fr. schadevergoeding veroordeeld men wou hem ook ruïneeren stierf ln Januari 1922 te Maastricht in ballingschap, dr Depla, ter dood veroordeeld, stierf in ballingschap, dr. Hyp. Meert eveneens; dr. Eug. van Oye vrijgesproken stierf aan een ziekte in de gevangenis, tijdens het voorarrest opgedaan. En er zijn nog dooden, wier namen mij thans ontgaan. De levenden staan in de schaduw van deze dooden, met dezelfde perspectief. Volgens inlichtingen, die wij kregen, leven nog een 3 400 Vlaamsche intellectueelen als ballingen in het buitenland, meestal in het stamver wante Nederland. Men moet ballingschap hebben gekend om daarvan alle bitterheden te kunnen vermoeden. Zij, die werden ge troffen in het land, zijn nog veel talrijker. In 1919 en 1920 werden 40 Vlaamsche on derwijzers van het officieel onderwijs afge steld. Het op 15 Augustus 1919 tot 9tand gekomen „Martelaarsfonds" verleende in 1919 en 1920 wekelijks aan 2135 gebrood roofde Vlamingen steun, alsmede aan 73 politieke veroordeelden, of gevangenen, on der wie 32 gehuwden, waarvan 20 gezin nen toen in bestendigen nood verkeerden. Het zijn de eenige cijfers waarover wij, wat de gebroodroofden betreft, beschikken, maar mogen beslist te laag geschat worden. Want de wraakmaalregelen op de Vlamin gen waren in elk opzicht geraffineerd. De 400 Vlaamsche studenten, die in de Vlaam sche Hoogeschool te Gent een inschrijving hadden tijdens den oorlog weiden uitgeslo ten van alle examens en zagen hun toe komst verbroken. Maar, zoo zal de onin gewijde lezer opwerpen, als de Belgische regeering al deze straffen heeft uitgevaar digd, dan bestond daar toch wel aanleiding toe. De Vlamingen zijn immers in opstand gekomen tegen het wettig gezag van hun landl Dat is een kant van de kwestie, die wij hier niet zullen behandelen, al weze ge zegd dat de krijgskans en de politieke evo lutie van Europa er voor gezorgd heeft, dat de opstandeling tegen het Oostenrijksche ge zag, nogal met de wapenen. Mazaryck, van Europeesch avonturier tot President van den Czecho-Slowaakschen Staat is verheven en daar niemand graten in vindt Was straf ge wettigd, de activistische Vlamingen, die toch steeds politieke misdadigers bleven, en in wier misdaad de hun rechten onthoudende Staat zij® verantwoordelijkheid heeft, wer den te streng gekastijd, werden met opzet ge troffen, moesten, zooals wij reeds zeiden, uitgeroeid worden. Het is ongelooflijk, echt waanzinnig voor een beschaafd land, de wijze waarop het Belgisch gerecht zich te genover de Vlaamsche activisten heeft ge dragen. In menig proces was de aanklager tevens rechter. Krijgsraden velden, nog een jaar na den oorlog, vonnis over Vlaamsche burgers. Tegenstrijdigheden zijn er bij de vleet: burgers, die geenszins op den voor grond traden, werden tot 15 en 20 jaren dwangarbeid veroordeeld door de krijgsra den. In 1921 werd een lid van den Raad van Vlaanderen, Maurits Josson, slechts ver wezen tot 2 jaar gevangenis. Iemand, die Josson op een meeting had goedgekeurd, kreeg 20 jaar, hijzelfs slechts twee jaar. Ge lijkaardige en nog ergere gevallen in de po litieke processen in Vlaandoren zijn talrijk. En dit alles is nog niet goed gemaakt. Voor de Vlamingen heeft de Belgische regeering nog niets gedaan. Het volk zelf, de Vlanm- sche pers, vergelijkt dit met de andere bin- nenlandsche gebeurtenissen als het gerucht makende proces van baron Coppée, beschul digd van levering van benzol aan de Duit schers, die door den huidigen minister van Landsverdediging, graaf de Broqueville werd beschermd en er met een boete kfkwam; met de zaak-Steinmann, de moordgeschiedenis uit de Antwerpsche hooge wereld, waarvan een der voornaamste beklaagden, mevr. Steinmann, de echtgenoote van het slachtof fer, sedert een jaar ongeveer in vrijheid is gesteld. Heel de Vlaamsche pers commen- teerde met 9cherpe en bittere verontwaar diging onlangs het antwoord van den minis ter van Justitie op een parlementaire vraag, waaruit bleek, dat elf gemeene spionnen, die de schuld zijn geweest dat Belgen werden gefusilleerd, en levenslang of de doodstraf, reeds geruimen tijd zijn vrijgelaten. Het is op zichzelf een jammerlijke geschie denis omdat menschen er door lijden, maar een geschiedenis waardoor tevens de duali teit blijkt van den Belgischen Staat, het in België beslaande diep ingewortelde antago nisme Vlaanderen zelf hepft reeds lang am nestie geschonken Onlangs keurden de pro vincieraden van Antwerpen (met 3/4 der stemmen, 63 op 90 Raadsleden onderteeken den de mof ie) en Limburg een wensch goed voor onmiddellijke en algeheele amnestie, voor onvoorwaardelijke vrijlating van dr, Borms. West-Vlaanderen nam een gelijkaar dige motie aan. In den provincieraad van Brabant werd een amnestie-wensch die ver moedelijk zou goedgekeurd zijn, niet ter stemming gelegd door een maneuver van den franskiljonschen voorzitter. Talrijke Vlaamsche gemeenten keurden denzelfden wensch goed: de vertegenwoordigers van het Vlaamsche volk, die over het Vlaam9ch ac tivisme toch in de eerste plaats het recht hebben te oordeelen, hebben gesproken. Maar hun wil wordt gedwarsboomd door het andere gedeelte van België, door de Walen en franskiljons. De Provincieraad van Na men bemoeide zich met een zuiver Vlaam sche aangelegenheid en nam een wensch aan tegen amnestie. In de weinige proces- sen tegen Waalsche activisten is dit antago- nisme ook meermalen tot uiting gekomen. Zoo in het proces-Houba in 1923, waarin het rekwisilorium zelf een verdediging was: „Houba was arm, is arm uit den strijd ge komen. Mijn geweien verbiedt me de veroor deeling van dezen man te vragen", zoo sprak het Openbaar Ministerie, en de redacteur van het Waalsch activistisch blad „Le Peu- ple Wallon" werd vrijgesproken. Hetzelfde kan gezegd worden van vrijwel alle Vlaam sche activisten, van pater Stracke, van dr. Jacob, dr. Depla, dr. Borms en al de anderen Maar het waren Vlamingen, daarbij poli tieke tegenstanders, en daarom werden zij veroordeeld. Thans is de amnestie-kwestie ernstig op het tapijt gebracht Er wordt een socialis tisch voorstel gereed gemaakt, waarvoor de socialisten en bToc zullen stemmen en waar mee de Vlaamsche katholieken vermoedelijk zullen meegaan, en dus een meerderheid vormen. Ook aan bestuurlijke amnestie wordt gedacht „Ik heb hem liever voor mij staan op een meeting, dan in de gevangenis", zei eens minister Huysmans. sprekende over Borms. En hij had gelijk. Maar in België heeft men dit niet begrepen, zelfs niet toen het huwe lijk van prins Leopold met prinses Astrid een gelegenheid was voor een mooi gebaarI BRIAND THUIS. PARIJS, 13 Dec. (Belg Tel Ag.) Briand is hier om 11 uur hedenavond aangekomen en werd aan het station door den Duit- echen gezant verwelkomd. Bij zijn aan komst trachtten eenige „camelots du roy'1 een betooging te houden, doch de politie verhinderde dit onmiddellijk. EeD opstootje ontstond waarbij 15 personen in hechtenis werden genomen, TURKSCHE VERKIEZING. KONSTANT1NOPEL, 13 Dec. (Belg. Tet Ag.) In tien districten hebben verkie zingen plaats gehad voor de Nationale Vergadering, ook te Konstantmopel. De candidate® der volkspartij werden gekozen. DE JAPANSCHE KEIZEfc. TOKIO, 14 Dec. (Reuter). Als gevolg va® den ernstige® toestand van den keizer, heeft de prins-regent Hirohito afgezien van zijn officieel bezoek aan Tokio en is geble ven in het koninklijk paleis te Hayama, waar de keizer ziek ligt OVERLEDEN. MADRID, 14 Dec. (Belg. Tel. AgJ. Da administrateur der loterij-bureaux is aan de bekomen verwonding overleden. De aan valler moet niet door het slachtoffer zij® neergeschoten, doch zelfmoord gepleegd heb-» ben. Zijn identiteit is onbekend gebleven. DE VROUWELIJKE BANDIET. ANSTIN (Texas). 14 Dec. (N. T. A. draad- loos), Rebecca Bradley, het 22-jarige meisje, dat banln-oof in het nabijgelegen Buda pleeg de, werd op borgtocht vrijgelaten. Morgen zal zij ter openbare terechtzitting verschijn nen. Zij is de stenotypiste van Dan Moody, den gekozen gouverneur van Texas en kreeg haar opleiding aan de universiteit van Texas ERNSTIGE BOTSINGEN TE GENUA? PARIJS, 14 Dec. (V. D.). Naar het ..Petit Journal" meldt, loopen aan de Italiaansche grens sedert eenige dagen geruchten, vol gens welke te Genua tusschen manschap pen van een daar in garnizoen zijnd artil lerie-regiment en manschappen van d«l fascistische militie ernstige botsingen heb ben plaats gehad De botsingen zouden ontstaan zijn door dat een artillerist niet salueerde voor een militie-officier en daarom door een fascist aangehouden werd. Daarna zou een gevecht hebben plaats gehad tusschen artilleristen en fascistische militie, waarbij dooden en gewonden gevallen zouden zijn. AANLEG VAN EEN SPOORWEG. ATHENE, 14 Dec. (V. D.). Een Grieksch- Nederlandsch consortium heeft de Grieksche regeering concessie gevraagd voot den aan leg en de exploitatie van een spoorweg naar Janina (Macedonië). Het consortium biedt de regeering een leening van 1.500.000 dollars. DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. SYDNEY, 13 Dec (Reuter). Bij de boschbranden kregen negen menschen ern stige brandwonden, vijf wordeü nog ver mist. Het weder is thans koeler geworden, en op vele plaateen ia het vuur gestuit, doch het gevaar ie nog niet voorbij De schade wordt op meer dan 1 millioen p st. geraamd. De regeering heeft den 6lachtof- fers terstond ondersteuning verleend. EEN SNEEUWSTORM. LONDEN. 14 Dec. (V D.). De „Times" meldt uit Toronto, dat een hevige sneeuw storm heeft gewoed in West-Canada. Fte telegraaf- en telefoonverbindingen zijn ge stoord. In de streek van Edmouton zouden ver scheidene dooden zijn. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2