No. 20477 DINSDAG 14 DECEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PHUS DEZER COURANT: Voor L«iden per S maanden ƒ2.36 per week ƒ018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18 Franco per post 2.35 portokosten- Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. TER-AARDE-BESTELLING VAN DEN HEER J. J. TER LAAG Gzn. Op de begraafplaats der Nederl. Herv. gemeente „Rhijnhof" aan het Haagsche Schouw had hedenmiddag de ter-aarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. J. ter Laag Gzn., in leven notaris alhier. Er was veel deelnemende belangstelling van besturen van corpora ties, waarin de overledene zitting had: zooals de vereeniging van Leidsche nota rissen, de Leidsche Spaarbank, de Com missie voor Volksbijeenkomsten, de Ver eeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps en van zijn talrijke vrienden en kennissen. Een veertiental kransen en bloemstukken Öekten de baar, waaronder behalve van de bovengenoemde vereenigingen o.a. ook één van de oud-officieren der Schutterij. Aan de groeve werd niet gesproken. Nadat de familie en vrienden versche bloemen in het graf hadden gestrooid, dankte de schoonzoon, de heer W. v Rijn van Alkemade namens de weduwe en ver dere familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. TER-AARDE-BESTELLING M. A. A. STEIJNS. Hedenmorgen om halfnegen werd onder groote belangstelling in de Heilige Petrus- kerk een plechtige uitvaartdienst gehouden voor de zielerust van wijlen den heer M. A. A. Steijns, in leven gymnastiekleraar aan de Gem. H. B. S. en diverse onderwijs inrichtingen te dezer stede, Oegstgeest en Leiderdorp, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding, commandant der Burgerwacht en bestuurslid van tallooze sportvereni gingen, waarna te tien uur op de R. -K. be graafplaats aan de Zijlpoort de ter-aarde- bestelling van het stoffelijk overschot plaats vond. Als laatste hulde aan hun eminenten voorzitter stonden langs den we" dien de stoet op het kerkhof nam, de Leidsche pad vinders eerbiedig geschaard. Door leden van de Burgerwacht werd de kist eerst naar het kleine, eenvoudige ka pelletje gedragen, dat geheel gevuld was met een groote schare belangstellenden. Onder hen merkten wij o.m. op: de burge meester jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar. de wethouders Reimeringer en Sanders, de secretaris, de heer van Strijen. diverse mi litaire autoriteiten, de heer mr.. Pijnacker Hordijk, voorzitter van de T eidsohe Burger wacht, vergezeld door verschillende be stuursleden en den ondercouimandant de heer Boer, lid van het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Gymn.verbond. waarvan de over ledene ook deel uitmaakte evenals van de afd. Leiden van den Ned. Bond v. Lichame lijke Opvoeding, die vertegenwoordigd was door dr. van Tterson. dr. Schalkwijk, direc teur v. d. H.B.S alhier, ir Massink. oud di recteur van genoemde inrichting, benevens eenige leeraren; de heer Schaap, directeur van de Chr Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, waar de heer Steijns ook werkzaam was; de heer Stapel, com missaris van politie, benevens een zeer groot aantal afgevaardigden van Leidsche sportvereenigingen in vele waarvan de ont slapene een belangrijke plaats innam. Ver der nog talrijke vrienden en kennissen van den heer Steijns en leerlingen van boven genoemde inrichtingen van onderwijs. Nadat door pastoor Beukers de gebruike lijke ceremoniën waren verricht, werd de kist met het stoffelijk overschot door leden van de Leidsche Burgerwacht tusschen een haag van padvinders door naar de groeve gedragen. Meer dan twintig kransen en bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd niet gesproken. Na voorlezing der doodsgebeden en de beaar- ding dankte een broeder van den over ledene, de heer Th Steijns uit Utrecht voor de laatste eer den doode bewezen. PROPAGANDA-FEESTAVOND VER. TOT ONDERSTEUNING VAN BURGERL. AMBTENAREN. In den gezellig aangekleeden foyer van de Sladszaal had gisteravond de afdeeling Leiden en omstreken van bovengenoemde vereeniging een propaganda-feestavond ge organiseerd, waarvan de voordeel ige baten ten goede kwamen aan de stichting dier Vereeniging, het Herstellingsoord voor Rust- behoevende Ambtenaren, bij verkorting al gemeen H. O R. A. genoemd. Nadat het verdienstelijke Leidsch Strijk- fcnsemble „Sappho"' door een vroolijke niarsch er de goede stemming ingebracht bad, sprak de waarnemend voorzitter, de beer Hartkamp een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen om vervolgens het Voord te geven aan den heer Huykman a|ministrateuT van het H. O. R. A.-fonds, uit DeD Haag die er op wees hoe de ver eeniging hare leden op drieërlei wijze wil steunen: lo. door middel van een onder steuningsfonds; 2o. door middel van een voorschottenbank; 3o. door de exploitatie van het herstellingsoord. Spr. besloot zijn korte rede met een krach' tige opwekking om door geldelijke bijdragen de verbreiding van den goeden naam van H. O. R. A. naar buiten uit mogelijk te ma ken. En hiermede was tevens het officieele ge deelte van den avond beëindigd en werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het rijk voorziene programma. Het zou ons waarlijk te ver voeren op alle detailpunten nader in te gaan, doch eerlijkheidshalve dient toch vermeld, dat het een in alle op zichten welgeslaagde avond was, waarvan geenszins getuigd kan worden, dat het doel de middelen heiligt; beide waren hoogst sympathiek. Daar was in de eerste plaats het strijkje voornoemd, dat zich op kranige wijze van haar taak kweet; het Solanaskwartet, het welk wij de verzekering kunnen geven, dat onze eerste kennismaking met haar een van de meest aangename soort was; de heer en mevrouw BikRosier, wier voortreffelijke zang. zoowel in 90I0 als duet op hoogen prijs gesteld en telkenmale hartelijk toege juicht werd; vervolgens nog de aardige xylophone-soli van den heer J. W. Snel met pianobegeleiding van den heer J. Plu en last not least het Jazzmuziekgezelschap „Inter mezzo", dat er voor waakte, dat tijdens het bal de beenen van den vloer bleven De feestavond zou niet volledig geweest zijn wanneer daar de tombola en de grabbelton hadden ontbroken, doch deze mankeerden al evenmin op het appèl en mochten zich in een druk bezoek verheugen. Het liep reeds tegen (waalven toen de heer Hartkamp nogmaals allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden bijgedra gen. dankte voor hun medewerking en de balletmeester. de heer de Kievit het sein gaf tot het bal, dat de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen hield. OPENBARE PROTESTVERGADERING VAN DE HENGELAARSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond was door bovengenoemden Bond in de concertzaal van L'Union aan de Steenstraat een openbare protestverga dering belegd, waarin door den voorzitter van het hoofdbestuur Centraal Ned. Hengel Verbond den heer Th. Riel en den voorzit ter van de Leidsche Hengelaarsorganisatie den heer Joh. Erkelens het gevaar van de nieuwe visscherijwet zou worden uiteenge zet. De druk bezochte vergadering werd te ruim acht uur geopend dor den tweeden voorzitter den heer C Hendriks te Leiden met een inleidend woord. Het mag als een zeldzaamheid worden beschouwd, dat de vreedzame hengelaars zich opmaken om te protesteeren zeide spr. Dan moet er al iets heel bijzonders gebeurd zijn. En dat is er inderdaad. Er dreigt gevaar voor de hengel sport en wel door de wet. Dit zulen de sprekers nader uiteenzetten Spr. wilde de aanwezigen hartelijk welkom heeten. In het bijzonder verwelkomde hij k het Hoofdbestuur van den Central en Bond en de besturen der Hengelaarsvereeniging ..Tusschen het riet" te Haarlem en van ds Hengelaarsvereen in Den Haag Hij gaf daarna het woord aan den heer Riel, die aanving met eenige historische herinnerin gen. waarbij hij o.a. opmerkte dat Prins Maurits de rechten van de hengelaars in de Rijkswateren heeft vastgelegd en dat zelfs de geweldenaar Napoleon zorgde dat dit recht bewaard bleef. En dat is lang zoo gebleven. Doch in onzen tijd is dit anders geworden Men begrijpt nog niet algemeen dat het hengelen een gezonde, zenuwstil- lende sport is. De hengelaar is niet ruw zooals wel eens wordt gezegd. Men zal nim mer van dien aard berichten in de bladen lezen. En toch wil men de hengelaars dwarsboomen. De Algemeene Hengelaars- bond heeft altijd getracht met schikken en plooien het voor den hengelaar in orde te maken. Het verheugt spr. dat de Bond dien weg heeft verlaten en ook mee wil doen aan het protest dat thans op het getouw is gezet. Strafrechten tegen het hengelen acht spr. een bederf voor ons volk Een kleine jongen die met een hengel vischt wordt al in aanraking met den Strafrechter gebracht. Dat werkt demoraliseerend en maakt de jonge menschen vertrouwd met den rechter. Het verbieden van het vrije hengelen wordt gevoeld als een onrecht, waardoor tot ontevredenheid wordt opgewekt. Onze regeerders begrijpen niet wat ze doen wanneer ze willen bepalen, dat alleen het hengelen mag geschieden in Rijkswa teren door den Staat verpacht. Maar zij worden misleid door de mannen, die het wel weten, en *het verbod lanceeren uit eigen belang, omdat zij het monopolie wil len hebben. Het zijn de pachters. Deze pachters moeten voorzichtig zijn. Want wanneer de amateur-visschers zich ook organiseeren en gezamenlijk vischwater pachten en concurrenten worden van de beroepsvisschers, dan zullen zij meer pacht moeten betalen. Na de vele bezwaren die er bestaan te gen het verbieden van het visschen met den hengèl te hebben opgesomd, conclu deerde spr. dat het er om te doen i9 een aantal personen te bevoordeelen en daar door moeten de hengelaars getroffen wor den in hun aloud recht dat reeds eeuwen her in hun bezit is geweest. Daartegen gaat het protest van de henge laarsbonden en deze zullen niet rusten voor hun recht is gedaan en dit recht onge schonden blijft gehandhaafd. Daarvoor riep spr. ten slotte allen ten strijde op (applaus). Hierna verkreeg onze stadgenoot, de heer Erkelens het woord, die aanving met te constateeren, dat het gevaar dreigt van de zijde van het wetsontwerp inzake het vis schen in openbare wateren, dat door de Re geering is ingediend, doch dat haar feitelijk gesuggereerd is door de beroepsvisschers, daarin gesteund door een bureaucratische visscherij-inspectie. Spr. herinnerde er aan dat indertijd toen het visschen met den hengel nog vrij was, menig hengelaar reeds clandestien* ver plicht werd aan den beroepsvisscher, die het water had gepacht, een rijksdaalder te betalen. Door de orgnisaties ingelicht en wijzer geworden, bedankten de hengelaars deze onrechtvaardige cijns te betalen. Toen hebben de beroepsvisschers iets anders be dacht. Nu moet de wetgever hun helpen en daarmede zijn we nji op weg. Als het wetsontwerp dat thans voor be handeling in de Tweede Kamer gereed ligt, wordt aangenomen en met name art. 17 3b onveranderd vastgesteld wordt, dan blijft er in geheel Zuid-Holland misschien één water over waarin vrij mag worden ge- vischt. n.l.. het Levendaal (luid gelach). Spr. moet op dien grond het gemeente bestuur van Leiden danken dat het het dempinssvoorstel heeft afgestemd. Spr hoopt intusschen dat de Leidenaren mee vooraan in den strijd zullen staan en tegen de invoering der aangevochten be palingen willen strijden. Daarvoor riep hij hen op (applaus). Spr. schetste nu de gevolgen die door aanneming van de nieuwe wet zullen te duchten zijn. De hengelaars zullen dan te recht moeten komen bij de pachters en deze zullen zooveel pacht vragen dat vele hengelaars hun liefhebberij eenvoudig op- zbde kunnen zetten. Een ander bezwaar is dat de nijvere han delaars in visscherij-sportartikelen groote schade zullen lijden Er i9 gezegd dat er jaarlijks f 500.000 door de hengelaars wordt uitgegeven aan visscherijsportartikelen. Spr. volgt nog een andere berekening. Er zijn in ons land ongeveer 180 000 liefheb- berrijvisschers. Als hij de uitgaven van de ze visschers per jaar op f 5 stelt wat zeker niet te hoog is. dan wordt daardoor reeds f 900.000 uitgegeven, dat is bijna een mil- lioen Dat de vischstand door het henge len zoo sterk zou lijden wordt door spr. met klem betwist. Veel meer lijdt de visch stand door de beroepsvisschers zooals spr. nader uiteenzet en met een voorbeeld uit de omgeving illustreert. Spr. meende dat ook door de bevordering van den hengelsport de gemeenten die vroonwateren hebben te ver huren er wel bij zullen varen De organisa ties huren nu ook reeds gemeentelijke en provinciale wateren. Na nog eens met nadruk te hebben ge wezen op het onrecht dat er voor den hen gelaar dreigt en de Leidsche vrienden op te wekken op de bres te blijven staan voor de handhaving hunner rechten werd de navolgende motie bij acclamatie aangeno men, die naar den betrokken Minister zal worden gezonden: De afdeeling Leiden van het Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbond, geves tigd te 's-Gravenhage. in openbare vergade ring bijeen, ter bespreking van het inge diende Visscherij-Wetsontwerp. Gehoord de uiteenzetting door de spre kers. Van oordeel dat bij aanneming van dit wetsontwerp niet alleen een ernstige in breuk wordt gemaakt op de vrijheid der hengelsport, maar tevens vele bij die sport belanghebbenden in zaken en ondernemin gen ernstig worden getroffen, terwijl de Volksgezondheid en volksontspanning in beduidende mate wordt geschaad. Verzoekt den minister en de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal niet in te gaan op de voorgestelde wetswijziging ten opzichte van de hengelsport. Besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Van de gelegenheid om vragen te stellen en opmerkingen te maken werd door den heer Starren burg beroepsvisscher te Zoe- terwoude eeQ ruim gebruik gemaakt. Hij betoogde uitvoerig dat het niet gaat tegen de onschuldige hengelaars maar tegen den vischstrooper. Hij noemde het een onrecht dat het water dat door den beroepsvisscher duur wordt gepacht straffeloos wordt afge- vischt door anderen. Spr. heeft zich ook ingewerkt in deze materie, heeft zelfs den Minister geadvi seerd en heeft geraden een vischacte voor de hengelaars in te stellen. Als er dan 180.000 hengelaars in ons land zijn dan kan daarvan een niet onbeduidend bedrag in de schatkist vloeien. Nadat de beide sprekers debater hadden beantwoord en deze nog kort had gerepli ceerd werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen, zal de heer M. Dubbeldeman geen candidatuur voor het raadslidmaatschap meer aanvaarden bij de komende verkiezingen. Na afloop van deze zittingsperiode Sept. 1927. zal hij dus uit den Leidschen Raad verdwijnen. Maandag 20 Dec. a.s. geeft mevrouw Joh. ï*etitKeuls, Witte-Rozenstraat 54a, met haar leerlingen der koorklassen en eenige pianoleerlingen, een openbare les en operetteopvoering in de groote zaal van „Zomerzorg", des avonds 71/> uur. Opge voerd wordt de operette „Prins Edelhart", waarvan woorden en tooneelen zijn van den heer Jan Petit en waarvan de muziek door haar zelve is gecomponeerd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad van heden avond. Onder verwijzing naar ons bericht van verleden week betreffende de oprichting eener Chr Hist. Jeugdclub, kunnen wij thans meJe- deelen, dat de eerste bijeenkomst van de;:» Jongerengroep zal plaats hebben op Vrijdag 17 December, des avonds 8 uur in het Gebouw Prediker, Janvossensteeg. Men zie voorts de advertentieI Bij de firma E. J. Brill alhier is ver schenen een catalogus, waarin werken over Nederlandsch-Indië en het Verre Oosten, tegen vastgestelde prijzen te koop worden aangeboden. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de winkelversiering, welke in de ma gazijnen van de firma Waals aan de Haar lemmerstraat op even artistieke als smaak volle wijze is aangebracht. Men zie ook de advertentie in dit Blad. G. H. S. heeft bij de politie aangifte ge daan dat hij Zondagavond door zekeren H. V., die hem op het hoofd sloeg, dusdanig is mishandeld geworden, dat hij bewusteloos in elkaar zakte en naar huis overgebracht moest worden. De oorzaak van den twist was minnenijd. De politie alhier heeft aangehouden H. J. S,, die door den politierechter te 's Gra- venhage wegens diefstal was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Haydn ia de eerste groote componist ge weest, die de beloften van de nieuwe stijl richting in de symphonie in vervulling bracht. De stijlrichting, we»l te verstaan, die omstreeks de helfo van de 18e eeu *v in Mannheim centrum van wetenschap en kunst ontstond en waaraan namen van Stamitz en Richter historisch geworden zijn. Met ongewone dynamische middelen, het beroemde Mannheimer crescendoprinciep, hebben deze symphonisten de baan gebroken voor de coloristiek van het moderne orkest. Door de behandeling der blazers als gelijk waardige met de strijkersgroep werd iets geheel nieuws in de instrumenteering in gevoerd. Maar bovenal door de mogelijk heid van de wisseling van stemmingen in één satz of in één satsdeeJ, tot dusver niet gebruikelijk, kreeg de symphonie een ongekend levendig karakter. En toen de groote geesten in het voetspoor traden van de Mannheimer meesters, werd de revolutio naire idee al spoedig als een nieuwe gees telijke rjjkdom gewaardeerd. Haydn, en even na hem Mozart en Beethovpn, hebben het Mannheimer princiep gevolgd en tot grooter ontwikkeling gebracht; ze hebben net ge consolideerd tot den sterken stijl, dien we nu den klassieken noemen. AJs we in dit Lcht Haydns symphonie „mit den Pauken- scblagJ' zoo genoemd naar den pauken slag, die zeer onverwacht, na het simpele en zachte thema van het Andante, op treedt bezien, dan is zij dubbel belangrijk: vooreerst om haar zuiver muzikale bekoring en teo andere als onontbeerlijke schakel in de.i keten der ontwikkeling van het orkest stuk naar de groote symphonie van Beet hoven. De Paukenslag-symphonie staat, zelfs voc-r Haydn, nog op een bescheiden instru mentatie-plan. Gebruikt hg later, in zijn groot» Engelsche symphonieen, behalve fluiten, fagotten en hoorns, ook trompetten en clarinetten, in de partituur der „pauken slag' komen slechts de eerstgenoemde blaas- par tijen voor. De zelfstandigheid dier in strumenten is in dit stuk evenwel zeer op merkelijk. Om het karakter V3n een fagot te ieeren kennen zouden we geen geschikter stuk weten te noemen. Hoe mooi dat instru ment van toonkarakter is, heeft de eerste fagottist van het orkest door zijn voortref- f el ijs spel duidelijk gedemonstreerd. De uitvoering van deze prachtige en interessante symphonie liet niets te wei> schen over. Door den gloed en de innigheid, die Gerharz' directie kenmerken, is deze voor alles fjjne^ maar ook hier en daar van dieper sentiment blijk gevende muziek, geworden tot een genieting van hooge orde. Strijkers, fluitisten en hoornisten, den fagottist noemden we reeds, hebben in voortreffelijke samenwerking iets gepres teerd. Carel van Leeuwen Boomkamp heeft daarna hel cello-concert van Haydn gespeeld. En wed op een wijze, die, voor zoo'n jeugdig arti3t nog, aan het wonderbaarlijke grenst Niet alleen de technische afwerking van dit onnoemlijke moeilijke stuk, dat zoo hier en daar wel treedt buiten de betamelijke grens der cello-mogelgkheden, is opmerke lijk, maar ook de rijpheid van zgn beeldende voordracht wekt verwondering en bewon dering. De mooiste, muzikaalste, van alle bestaande cello-concerten, waarin zich alleen de grooten mogen wagen, heeft in Van Leeuwen Boomkamp een vertolker gevonden, die iu staat ia het werk alles geven wat BINNENLAND. Reorganisatie van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Ter aarde zijn besteld wijlen de heeren M. A. A. Steyns en J. J. ter Laag te Leiden. Overleden is te Leiden prof. mr. M. Josson Ingesteld is een staatscommirrie inzake het institunt van fabrieksarts. Opnieuw aardschokken in NetL-Indi8. BUITENLAND. Hoe het resultaat van Genève te Parijs en Berlijn Is ontvangen. Het nieuwe kabinet in Denemarken. Hertzog enthousiast ontvangen bij zijn terugkeer te Kaapstad. Ernstige ontploffing in Z.-O. Frankrijk. het vraagt, Iu het na de pauze gespeelde concert van geheel andere makely, dat van Saint-kaëns, heeft de jonge cellist een andere zjjde van zijn talent getoond. Daar is het vooral zyD vveekei, charmeerente toon, die de aandacht trok. En deze komt juist ir dit, van alle cello-concerten het best voor hel instrument geschrevene (en toch was SaintrSaëns geen cellist 1) zoo mooi lot zyn recht. De sympathieke solist heeft zijn auditorium in extase gebracht. De enthou siaste huldiging, die zyn deel werd, was volkomen gemotiveerd door zyn meesterlijke voordracht der beide kapitale stukken. Vermelden we ten slotte nog, dat 't orkest na de pauze van Saint-ciaëna „Suite Aigé- rierme" een kleurrij ke ver tol king gal en dal de solo-altist in de „Rêverie" zijn fraaien toon deed bewonderen. Ook het orkest en dirigent werden warm toegejuicht door de zaai, die voller was dan ooit DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontvangst van het resultaat te Genève. Chamberlain heeft bij zijn terugkeer te Londen aan den correspondent van Reu ter de volgende verklaringen gedaan: De nieuwe Volkenbondsraad zal zonder twij fel in denzelfden geest van kameraadschap werken als de vroegere Raad. Na gewezen te hebben op de diensten, die de Gezanten- raad heeft bewezen, vervolgde Chamber lain, dat het protocol over de militaire controle in Duitschland een bevredigend resultaat is, doch een bron van zeer goeda voldoening zijn de toon, de stemming en de geest, die de besprekingen te Genèva kenmerkten. Het vertrouwen der verschillende ver tegenwoordigers in hun wederzijdsche goede trouw en de harmonie in hun per soonlijke betrekkingen, zijn nooit in twijfel getrokken. Men moet op geen enkele sensationeel® ontwikkeling rekenen, maar wij kunnen hopen, aldu9 vervolgde de minister, op een geleidelijke ontwikkeling der Locamo-po- litiek. De geest van Locarno heeft nooit opgehouden de onderhandelaars van het verdrag van Locarno te bezielen en Lo carno is de stabiele basis, waarop alle re geeringen, die dit verdrag hebben onder teekend zullen voortgaan het vredesgebouw te consolideeren. Het compromis van Genève is te Parijs niet met groot enthousiasme ontvangen. Maar de herhaalde zittingen van den mi nisterraad en de geruchten omtrent de kabinetskwestie met alle gevolgen aan dien verbonden, hadden Zaterdag zooveel on gerustheid gewekt, dat zelfs de meest be vredigende regeling een koele ontvangst zou zijn bereid. Waarschijnlijk waren de moeilijkheden hoofdzakelijk een gevolg van het verschil van opvatting tusschen Briand en Poincarè. Men is echter eveneens van meening, dat het weinig zakelijk is gelijktijdig vier lichamen aan de oplossing van één pro bleem te laten werken, namelijk den Ge- zantenraad, de militaire commissie, waar van Foch het hoofd is, het Fransche kabi net en de te Genève vertegenwoordigde regeeringen. Men spreekt sarcastisch over een gebrekkige voorbereiding en zenuw achtige haast, waarmedp tusschen telefoon gesprekken in een resultaat is bereikt dat neerkomt op een compromis De ..Temps" zegt, dat de overeenkomst van Genève een esspntieel principe ver zekert. ten aanzien waarvan voor de ge allieerden geen compromis mogelijk is. Voorts heeft deze overeenkomst elke be dreiging van een internationale crisis weggenomen, die zoowel voor de politiek van Duitschland als voor die van Frank-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1