Fijnere gerechten in' minder tijdmet SUN-MAID ROZIJNEN No. 20474 UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 December Vierde Blad Anno 192S De Eleclrificalie Kwestie der hamlijn Heemstede - Leiden. HAARLEMMERMEER. Een zedenmisdrijf. Alej. G. liep met een kinderwagen, waar- zich een klein kind bevond, op den kruisweg alhier m de richting Aalsmeer, hangs den weg stond een man, die van jija motorrijwiel waa afgestapt, en op een gchandelijke hier niet te noemen wijze op haar toetrad. De vrouw was erg geschrok- ten maar had toch nog de tegenwoordig- d van geest om het nummer en de let- rer van het motorrijwiel op te nemen. Hieraan is het dan ook te danken dat de joütie er in slaagde met den naam en ae woonplaats van den man bekend te wor den. Hij bleek te zijn zekere H., uit Alphen d. Rijn, die na Donderdag met mej. G. geconfronteerd te zijn een volledige >ekentenis heeft afgelegd. Proces-verbaal verd tegen hem opgemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas, Z. v. J. A. Kemp en J. rail der Pol. Frederik Franciscus, Z. v. Hoogkamer en J. Meijer. Anna The- esia Maria, D. v. H. J. Stroet en Th. M. Koof. Anna Petronella, D. v. D. Schou wen en M. de Waal. Cornelis, Z. en Arie, ■Z., tweeling van Jb. Kromhout en M. de ■Vries. Mattheus Johannes, Z. v. J. L. ■Loogman en G. H. Willemse. Simon Jo- Bianiies, Z. v. G. Weststeijn en S. Mechelse. I— Reinier Gerard, Z. v. ,11. G. Weijers en M. Peters. Jan, Z. v. L. Golijn en D. Vink Arie, Z. v. A. Meeldijk en T. van der Heijden. Maria Magdalena, D. v. G. Bie- nans en A. M. Granneman. Jacobus Pie- r, Z. v. P. Staal en J. Paardekooper. Ondertrouwd: W. Holman 19 j. en J. Beijnders 20 j. Gehuwd: W. C. van der Weele 27 j. en M. van Limpt 22 j. G. van der Steeg 15 j. en E. Bouterse 22 j. W. Groen 20 j. :H P. J. Ruighaver 20 j. Overleden: Theodorus Hendrikus, 9 d., I. v. N. A. de Heij en G. Scheunhage. Andries Wink, 81 j., wedr. van J. van Bcn- lem. Ilendrikus Maria Bakker, 3 j.. Z. in W. N. Bakker en W. M. Spierings. In den laatsten tijd werden te Vijf huizen en Rijk in deze gemeente verschil lende diefstallen gepleegd. Naar wij ver nemen is 't der politie thans gelukt het spoor der daders te ontdekken. Een hun- de arbeider P. werd Donderdag gear resteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden veemarkt was geen enkel rund oi paard aangevoerd. Alzoo geen handel. HILLEGOM. De Chr. Hist. Unie heeft een open bare vergadering gehouden in de Nutszaal, prelke goed bezet was. Mr. dr. J. Schokking trad als spreker op, nadat de voorzitter, de ïeer I. C. Baas, de bijeenkomst geopend ïad. De spreker behandelde de komende ferkiezingen voor de Provinciale Staten en foor de gemeenteraden, eerst in het alge seen en daarna in bijzonderheden, en lékte op, belangstelling te toonen voor de erk, de school, de maatschappij, maar ook oor de politiek. Er werd gedebatteerd door jen heer Hoogmoed, terwijl de heer Kijne twee vragen stelde. De spreker antwoordde laarop en sloot de vergadering met dank- Sbed. KATWIJK. Verzending van ijl- en vrachtstukgoedeien. Ingaande 1 Januari 1927 wordt inge- .oerd een tarief tusschen Katwijk en Noord- wijk der Noord-Zuid-Hol landsche Tram enerzijds en de stations der Nederl. Spoor wegen anderzijds voor het vervoer van Bestel goederen en IJl- en Vrachtstukgoed. Tot dusverre bestond slechts de mogelijk- pid om bestel goederen naar en van deze aatsen rechtstreeks te bevrachten. NOORD WIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Jacobus, Z. v. N. Kor- >ee en L. Klinkenberg. Cornelis, Z. van Geervliet en C. van Delft. Francisca oanna Gerarda, D. van H .J. Ruigrok en M. Alkemade. Cornelis, Z. van G. arn hoorn en J. Smit. Johannes Corne ls, Z. van N. Smit en S. N. Martijn. onardus, Z. van Jac. v. d. Linden en K. Weterings. Adrianus Nicolaas, Z. an F. P. Bierman en M. A. Janson. eeltje Willemina, D. van G. Vogelaar en Oudshoorn. Wilhelmina Cornelia en rnelis Elisabeth Hendricus, D. en Z. van A. van der Zalm en A. M. Koelewijn. heodora Hendrica, D. van E. Wijnands en M. Meeuwenoord. Diederich Heinrich, van H. O. G. Lüschen en A. Chr. Meijer. Gerardus Theodorus, Z. van G. L. van den Berg en A. M. Alkemade. Ondertrouwd: Theodorus Jacobus Kapel, j. en Geertrud Becker 23 j. NOORDWIJK AAN ZEE. De aanleg van de centrale verwarming de Geref. Kerk alhier is opgedragen n den heer Bernard Schulte te Voor hout. OEGSTGEEST. Door den heer Cz., wonende te Lei en, werd bij de politie alhier aangifte ge- aan, dat hij op de Haarlemmertrekvaart in eze gemeente gistermorgen is mishandeld oor zekere V. B te Leiden. Deze mishan- e'ing was van zoodanigen aard. dat G. z'ch onder geneeskundige behandeling ffioest stellen. Proces-verbaal is opgemaakt. Door den heer Waals, alhier, is gister middag één van de eleclrische lantaarn- Palen van den vluchtheuvel aan den Leid- ^hen Straatweg nabij de Zendingsschool, niet minder dan vijf stukken gereden met een personen Ford-auto. Qok de auto werd zwaar beschadigd eD door de firma Boon, te Leiden, naar de tarage gebracht ter reparatie. Het is vel een wonder dat bij deze botsing geen per soonlijke ongevallen voorkwamen. Het op- ruimingswerk van den vernielden en het plaatsen van een nieuwen paal, is direct ter hand genomen. SASSENEEIM. Het Groene Kruis. De algemeene vergadering van Het Groene Kruis, afdeeling Sassenheim, heeft plaats ge had in de bestuurskamer van Concordia. De opkomst was, als gewoonlijk, zeer matig. De voorzitter, dr Xe Grand, opende de vergadering. Hij deelde mede. dat het hou den van deze bijeenkomst zoo laat is, om dat op het vormen van den tuberculose- commissie was gewacht. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hier na las de secretaris het jaarverslag voor, waarna door den penningmeester verant woording van zijn beheer werd gedaan. Dit betreft 1925. De ontvangsten met het batig saldo van 1924 bedroegen f 1005.18 en de uitgaven f 238.69s Onder deze uitgaven be- hooren f 152,82 aan de T. B. C.-bestrijding. De voorzitter deed verslag over de Tuber- culose-vereeniging. De ontvangsten hebben bedragen f 1008.53 en de uitgaven f 805,90. Ook dit betreft 1925. Dit geeft een batig saldo van 1202.63. Ook is er nog over 1921 een voordeelig saldo van f 116,15. De voor zitter schatte, dat dit jaar een batig saldo zal opleveren van plm. f 300. Als de zaken zoo blijven loopen, zal de lighal er binnen niet al te langen tijd kun nen zijn. Deze lighal zal van Regeerings- wege worden gekeurd; met hel oog op even- tueele subsidie. In het bestuur waren twee vacatures Langhout en C. Verdegaal. Gekozen werden de heeren H. v. d. Wil den en A. J. Verkleij. Ook moesten aftreden de heeren A. Warmerdam Jr. en K. van Breda. Deze werden bij acclamatie herko zen. Hierna was aan de orde het voorstel van het bestuur tot het benoemen van een tweede huisbezoekster. Nu er is een Tuber- culose-vereeniging, achtte het bestuur het noodig een tweede huisbezoekster te benoe men. Het werk is uitgebreid, waarmee twee de handen wel vol hebben. Voor zoo'n huisbezoekster geeft het Rijk ook subsidie, waardoor het de vereeniging niet veel zal kosten. Aangezien geen der aanwezigen tegen het bestuursvoorstel was, werd tot aanstelling besloten. Aangesteld werd als zoodanig de zusier van de Protestanlsche Ziekenverple ging. Niels meer aan de orde, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. WARMOND. Gemeenteraad. Vaststelling stratenplan Verbetering van de Korenmolen- brug Demping der sloot bij „Meer- rnst". Voorzitter: burgemeester A. J. Schöl- vinck. Tegenwoordig de leden W. H. Heems kerk en Alb. Oudshoorn wethouders, J. K. Heijl, C. M. van Stijn, J. H. Haverkort, mr. D. W. Molhuijsen, O. van Schie. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed was geopend, werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen. Zij werden on veranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van o.m. de volgende ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten dezer provin' cie houdende mededeeling dat de verorde ning op het beheer van het waterleiding bedrijf door hen is verdaagd. Schrijven van den directeur van den scheikundigen dienst van waren in het district Leiden houdende een overzicht van de werkzaamheden van dien dienst gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 September 1026. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen Te behandelen punten: Alsnog was ingekomen een reeds duor ons vermeld schrijven van den minister vuu onderwijs, kunsten en wetenschappen be treffende een genomen mmisterieeie be schikking inzake de combinatie der be trekkingen assistente met akte en vakon derwijzeres aan de openbare lagere school alhier, zoomede een schrijven van den in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Leiden en deze aangelegenheid be treffende. Conform het praeadvies van B. en W. besluit de raad mej. N. van Delft te bestendigen als onderwijzeres in vak k. aan de o. L school alhier en zulks met ingang van den datum waarop aan mevr. RijnsburgerOudsfioorn als zooda nig eervol ontslag is verieend. Mede werd nog ter tafel gebracht een verzoek van den heer M. Kool alhier, hou dende verzoek om vergoeding voor afgo- stanen grond voor de door hem gebouw de perceelen aan den Heerenweg, welko grond is bestemd voor wegverbreeding. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten op dit verzoek afwijzend te be schikken wijl gebouwd is conform de be palingen der bestaande bouwverordening. Wel was de gemeente genegen de boom en staande voor genoemd perceel over te ne men tegen een prijs door een deskundige vast te stellen. Komt ter tafel: I. Vaststelling straten plan liggende tusschen het „Huijs te War- mondt" en de buitenplaats Groot Leerust, zoomede dat voor het gedeelte liggende tusschen het Spoor en de R.-K Kerk. De heer Haverkort vraagt of de ge meente-opzichter voor dit extra werk nog een vergoeding krijgt, waarop de Voor zitter antwoord dat dit feitelijk tot zijn werkkring behoort Beide wethouders, zoo mede de heeren Heijl eD Van Stijn meen den, dat wel een vergoeding mag worden toegekend, waarop de Voorzitter /oor- stelt, leze aangelegenheid ian te houden tot seD volgende vergadering B. ?n vV. stratenplan wordt vastgesteld conform het ontwerp en op de straatbreedte zooals het zelve aangeeft ook wat betreft de ruimte tusschen twee drie en vier huizenblokken. II. Voorstel verbetering Korenmolen- brug. Het voorstel van B en W. luidt de brug aan weerszijden met 80 c.M. te ver broeden waarvan de kosten volgens een gemaakte berekening door den gemeente- opzichter ongeveer f 1100 zullen bedra gen, zulks uit een veiligheidsoogpunt en zulks in verband 'met het steeds drukker wordende verkeer langs den Heerenweg. De heer Haverkort kan de meening van L. en W. in deze niet deelea Spreker zou voorloopig de toestand aldaar ter plaatse nog willen bestendigen, wijl volgens zijn meening van een te druk verkeer voorloo pig wel geen sprake zal zijn zoolang de tol niet opgeheven. De voorzitter antwoordt* dat de meerling van den heer Haverkort niet juist is, - mdat met zonder gevaar een auto en een fiels- rijuer elkander op de brug kunnen passecren. De heer Heijl beaamt volkomen het ge sp okene door den heer Haverkort en dringt ook a-an met deze verbreeding te wachten totdat het Warmonderhek weggaat, waardoor het verkeer wel zal toenemen, doch zoo verbreed moet worden, verder willen gaan dan 80 cM. aan weerszijden. Wethouuer üudshoorn zegt voor ver bree ding te zijn op de wijze als door den gemeente-opzichter is voorgesteld. De heer Van Stjjn informeert uit welke begrooting dit werk zal moeten worden betaald en had liever gezien, dat, zoo het uit de be- gxooting 192/ bestreken moest worden een atzonociiijke post was geschapen en door B en W. bjj de behandeling dier begrooting een en ander was toegelicht. In verband hiermede zou spreker ueza aangelegenheid willen aanhouden tot de behandeling der begrootmg 1928. De voorzitter zegt, dat een en ander los staat van de begrooting, wijl het be- noodigde geld steeds bij wijziging op ue begrooting kan worden gebracht en de post onvoorzien hoog genoeg is geraamd om hieruit een extra uitgave van filüü te kunnen bestrijden. Dit voorstel heeft reeds lang een onder-werp van bespreking bij B. en W. en den raad uitgemaakt en en daar wij thans doordrongen zijn van de noodzakelijkheid tot verbreeAng, komen wij met di', voorstel. Wethouder Oudshcorn zeg., dat by het schouwen zijn aandacht op oe brug is gevallen en heelt hij ais zoouanig de zaak op het tapijt gebracht De heer Molhuijsen stelt de vraag of de vei breeding bedoeld is voor voetgangers of voor rij vei-keer, waarop de voorzitter ant woordt, dat deze besiemd is voor het ry- veerkeer. De heer Molhuijsen vestigt er ue aandacht op, dat we dan zeer zeker een verordening in het leven moeten roepen voor bevrachting van wegen en bruggen. De heer Haverkort blijft togen het voor stel, doch indien het wordt aangenomen zou h!j eerst willen overgaan tot het inwinnen van een advies by een te dezer zake des kundige en deze van voorlichting te doen dienen. Op een vraag van den voorzitter, hoe breed hg zich de brug bij druk verkeer zou indenken, deelde de heer Haverkort mede, deze bepaald' te willen zien op minstens 8 Meter. De heeren Heyl en Van Stijn dring» aan op aanhouding van dit punt tot de behandeling der begrooting voor 1928 om aisaai hiermede by deze begrooting reke ning te houden. De voorzitter verklaart geen bezwaar te gen aanhouding t» hebben, hoewel hij vaQ de noodzakelijkheid overtuigd blyft, we.ke mee- n>ng ook gedeeld wordt door wethouder Oudshoorn, die den toestand zelfs hoogste ge vaar lijk vindt, doch zich bg de meer- ücrneio zal moeten neerleggen. Do heer Van Stijn zegt, het beleid1 aan B. en W. over te laten, zoo deze van Ue noodzakelijkheid der verbreeding overtuigd zyn, doch zal dan gaarne een nieuw voor stel in deze tegemoet zien, waarop de voorzitter antwoorut, dat, als een deskundige her' zou zeggen, dat het voorstel van den gemeente-opzichter goed is, hij daarop zou willen ingaan, terwijl de hear Van Stijn ad viseert een advies te vragen zoowel voor de verbieeding tot 1.60 M. als tot een breedte van 8 M. Wordt besloten een plan door den gemeen te-opzichter, zooals deze het zich voorstelt» te doen uitwerken, met tekening en be schrijving, en aan den Provincialen Water staat te verzoeken hieromtrent van advies te willen dienen, om daarna alsnog eeo beslissing te nemen. HL Vaststelling van het bedrag, als beuoelu bg art Idl der Lager Onderwijs wet 1920, en zulks als afrekening over de 1 jcjen 19_2, 1923 on 1924. Wijl de kosten aan de O. L. School alhier hooger zijn dan de werkelijke kosten per leerling aan de bijzondere scholen, wordt bad o ten het be drag per leerling op de werkelijke uitgaaf vast te stellen. IV. Conversie van twee geldleeningen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten over te gaan tot het aangaan van een geldleening, rentende 43/i pet., ter coq- verSK van twee leeningem, resp. met een rentestandaard van 6 en 6.5 pet., en zulks tol een bedrag van f8195. V. Bouw van een lokaal in den tain van het Raadhuis, ten diensie van den Gemeente- opzichter. Op voorstel van wethouder Oudshoorn wordt besloten deze aangelegenheid! eerst in geheime zitting te bespreken. VI. Pensioen van den oud-nachtwaker A. W. van Noort W gj het pensioen ran dezen cud-ambtenaar slechts bearuagt f707 per jaar, of f 13.60 per week, stellen B. en VV. voor hem een juarlyk^che toelage op zijn pensioen te vericenen van f óoO, zoodat zijn weekloon wordt f23.20 en hem daarvoor te doen ver richten, zooveel als in zijn macht is, kleine werkzaamheden als bodenwerk ter secretarie, opknappen ran 'iet Rantsoentje, °cz., ter- .vyl hem deze toeslag wordt oegekend van zullen dan met een praeadvies komen. Het jair tof jaar, vanaf den dag zgner pen sioneering, voorloopig tot 1 Januari 1928. VII. Voorstel toepassing van het volle tarief voor waterverbruik met ingang van 1 Januari 1927. Daar het water thans van een dergelijke hoedanigheid is, dat veilig kan worden overgegaan tot heffing van het volle tarief, stellen B. en W. voor hiertoe met ingang van 1 Januari a.s. te besluiten. Eveneens wordt op voorstel des voorzitters, in ver band met een door hem gehouden bespre king met den administrateur van het be drijf besloten de indeeling der perceelen naar de huurwaarde, in verband met de klasse waarnaar het tarief betaald wordt, te wijzigen. VIII. Comptabiliteit Ecnige noodzake lijke comptabiliteitsbesluilen worden goed gekeurd. Alsnog komt ter tafel: Voorstel tot dem ping van de sloot liggende langs de Dorps straat voor de boerderij „Meerrust" voor wegverbreeding. B. en W. hebben hierom trent een onderhoud gehad met den heer J. L. M. Bakker, eigenaar der sloot, welke, nadat de eerste pogingen waren mislukt, bereid gevonden werd de sloot aan de ge meente af te staan, wanneer hij in plaats van de sloot een eenvoudige afsluiting in den vorm van een ijzeren hek krijgt. De kosten hiervan zullen ongeveer f 250 be dragen, waarvoor de gemeente een terrein oppervlakte wint van ongeveer 200 M2. Dat B. en W. zich in deze eerst schriftelijk lot de raadsleden hebben gewend, vond zijn oorzaak in het feit, dat begonnen is met de haven te bestralen met keien en waar in verband daarmede eerst ruim 100 M. grond moet worden uitgegraven, is het voordec- liger dat deze uitkomende grond direct ge bruikt kon worden voor het dempen van de sloot, temeer waar voor den uit te graven grond geen berging aanwezig is en dus op deze wijze goedkoop verwerkt kan worden. De heer Haverkort licht zijn niet voor stemmen toe, wijl een en ander eerst rustig had kunnen worden besproken en de uit te graven grond gevoeglijk op het haventerrein had kunnen worden opgeslagen. Wel is spreker voor demping, doch vraagt hij hoe staan wij met betrekking tot het stratenplan en het te plaatsen hek. Spreker vertrouwt dat met de aangegeven straatbreedte van het plan zal worden rekening gehouden. De voorzitter deelt hierop mede. dat zelfs meer terrein als de voorgeschreven straat breedte ter beschikking komt, zoodat waar niet te voorzien dat ter plaatse ooit ge bouwd zal worden hij zou willen adviseeren op het aanbod in te gaan. Het lid van Stijn vraagt of de heer Bakker niet gedwongen had kunnen worden de sloot te dempen als zijnde nadeelig voor de gezondheid, wijl de sloot vaak een zeer onaangename geur ver spreidt, waartoe de medewerking ingeroe pen had kunnen worden van de Gezond heidscommissie. Hoewel de voorzitter niet ontkent dat het wel eens voorkomt dat de sloot minder aangenaam ruikt, zijn toch nimmer klachten dienaangaande noch van de buren noch van het schoolbestuur bin nengekomen. Wat het hek betreft, dit zou een hoogte krijgen van 1.50 M. met naar binnen gebogen kop waardoorheen prik keldraad, waaromtrent geïnformeerd is bij de firma Ruijgrok te Heemstede. De heer Van Stijn zou er tegen zijn om de gemeen tenaren wat de levering van het hek betreft te passeeren, waarop de voorzitter mede deelt dat zulks de bedoeling niet is en zij in de gelegenheid zullen worden gesteld prijsopgaaf te verstrekken. Wethouder Oudshoorn dringt er met klem op aan tot demping over te gaan en licht het geheele verloop der zaak nog eens nader toe. De heer Haverkort informeert hoe de sloot verder zal worden gedempt als het zand der haven verbruikt zal zijn, waarop de heer Molhuijsen antwoordt dat zulks nog niet aan de orde is, daar eerst de vraag gesteld dient te worden „Zullen wij dempen" en „Hoe zullen wij dempen". Het voorstel tot demping over te gaan wordt aangenomen met algemeene stem men. De heer Haverkort voegt er aan toe- mits het hek in rechte lijn geplaatst wordt en niet komt te staan in het gedempte ge deelte. Wat betreft hoe gedempt zal wor den, wordt overgelaten aan B. en W. De heer Haverkort verzoekt hierbij voor de te verrichten werkzaamheden voornamelijk {reorganiseerden te werk te stellen, hetgeen in deze gemeente blijkt nog wel eens iets te wenschen over te laten, waarbij spreker wijst op het puin kloppen aan de haven, hetgeen heeft plaats gevonden door een niet-georganiseerde. De gemeente-opzichter, in de vergadering aanwezig, wordt gelegen heid gegeven een en ander nader toe te lichten, waarbij de heer Heiil opmerkt dat alle werkloozen niet voor alle werkzaam heden geschikt zijn. De voorzitter zegt toe, dat met de wenschen van het lid Haver kort rekening gehouden zal worden. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, wordt deze vergadering gesloten. BEHANDELING VAN BEZWAAR SCHRIFTEN DOOR GED. STATEN. Door de commissie voor verkeer en ver voer uit Ged. Staten van Noord-Holland werden gisteren behandeld de bezwaarschrif ten, ingebracht tegen de aanvraag van K. Bolhuis, voor concessie van een autobusljjn Noordwgk-Haarlem en van Jan Heemskerk voor een autobuslyn Noordwykerhout-Haar lem. De heer Burgersdgk van de Noord-Zuid- Holiandsche tram, zei, dat bet eigenlyk bezwaar van de tram is, dat deze buslgnen voor een gedeelte parallel loopen met de tram, hetgeen spr. ongewenscht acht, daar de tram voldoende in het vervoer voorziet. D eheer Bolhuis betwistte dit. Spreker meende in geen opzicht schade te doen aan de tram, integendeel worden passagiers voor de tram aangevoerd. Vervolgens kwamen aan de orde de be*- zware n tegen een concessie aan de Broekway bus-Mg. voor een autobuslyn Haarlem Leiden. N De heer Burgersdgk wees er op, dat deze aanvraag voor de N.-Z.-Hollandsche tram van zeer veel belang is. Hier zal de autobus geheel parallel loopen met hot bestaande vervoermiddel, d. L de stoomtram, die sinds veertig jaar het verkeer bedient. In 1909 en 1910 heeft de Mij. de lgn Kat- wgkNoord wgk geëlectrifice^rd en ook die van HaarlemHeemstele. Later is in onder zoek genomen de electrificatie van de lijn HeemstedeLeiden. Gebleken is, dat hier tegen bezwaren bestonden in verbood met de onmogelijkheid van aanleg van dubbel spoor. De weg was te smal en de Mg. wenschte niet te electrificeeren met enkel spoor. De onderhandelingen zjjn gevoerd in overleg met den Rijkswaterstaat, die plannen had den weg te verbroeden. Noodzakelijke bezuinigingen deden den Waterstaat van de plannen afzien, daardoor kon dus ook de electrificatie van de tram niet worden uit gevoerd. Later kwam hierin weer verande ring, doordat de weg toch verbreed is. Toen heeft de tram opnieuw electrificatie in overweging genomen, doch op dat tgd- stip verscheen de autobus. Daardoor werd! liet voor do tram niet meer mogelgk, uit financieele overwegingen, om td gaan elec- tril'iceeren. Het is cian ook niet van de Tiam-Mg. geweest e?n plannenmaken, nadat de autobus als concurrent verschenen was, doch een opnieuw opvatten van het plan, nu de gelegenheid daartoe door de wet geboden wordt. 8pr. acht de autobus etn mooi vervoermiddel, maar zjj moet haar aieiist doen op een traject, waar geen ander vervcermiudel is. Een tram naast een bus op eenzelfde traject heeft geen reden van bestaan en dan ls het met verstandig haar kuntunatig in het leven te houden. Kan de tram niet gemist worden, dan is alle r.oodzakelgkheid aanwezig om te zorgen, dat zij kan biyven bestaan. Spr. wees op het groote verschil tusschen een rails- en een bus-vervoermiddel, 't Eerste kan een massaal vervoer bedienen, het tweede niet. Spreker zette uiteen, dat een verhoogd vervoer voor de tiam weinig extra-kosten meebrengt, voor de autobus echter belangrijk meer. Een autobus kan dus nooit dezelfde zekerheid bieden als de tram voor vervoer-stabiliteit Spr .meende, dat voor de bloeiende streek, waardoor deze ljjn gaat, een verkeersmid del, dat het massale vervoer aan kan, niet kan worden gemist. En dan bestaat dus slechts de noodzakelijkheid de autobus niet toe te laten. De heer Balvers, waarnemend burgemees ter van Hillegom, mede namens de gemeente- bes tui en van Lisse en Sassenheim, dat, wan neer het belang van de streek voorop wordt gesteld, niets anders kan worden gezegd, dan dat de tram de voorkeur verdient. Voor de beteekenis van de streek in het buiten land zou fiet zeer te betreuren zijn, als het vervoer geheel werd overgelaten aan de autobus. Spr. wees op het zeer geringe vervoer, dat met de bus mogelgk is. De gemeentebesturen hebben echter de auto bus aangemoedigd, omdat daardoor electri ficatie van de tram bevorderd zou worden. Was de tram daartoe tien jaar geleden overgegaan, dan zou er geen bus zrjn ge komen. Spr. wil de Ged. Staten in over weging geven, een regeling te treffen om trent den tyd van electrificatie, den rijtijd er. de tarieven, opdat de tram geen mono polie krggt. Do voorzitter, de heer Hendrix, merkte op, dat de vraag: het eene vervoermiddel of het andere, niet aan de orde is en wil beiden naast elkaar laten bestaan. Do heer Van der Wal, directeur van do Broekway Bus-Mg., wees er op, dat de tram veertig jaar bestaat en vgftien jaar de electrificatie heeft overwogen, zonder er toe te zijn gekomen. Spr. ver klaar i in antwoord op het betoog van den heer Bal vers, dat in Amerika alle welvarende stre ken alleen door autobussen worden bediend. Daarvoor zou men zich dus in deze streek niet behoeven te schamen. De voorzitter meende, dat de electrificatie van de tram niet zoo eenvoudig is en vroeg hoeveel tjjd daarvoor noodig zal zijn. De heer Burgeirsdgk verklaarde, dat men de ljjn dadelgk goed kan maken of eerst uitvoeren wat noodig is. Dit laafcte is net plan, zoodat oogenblikkeljjk tel electrificatie zou worden overgegaan met handhaving van de bestaande baan. Spr. antwoordde op een vraag van den voorzitter, dat dan een twintig minuten-dienst mogelijk is. RECLAME. 4789

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13