AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Academiegebouw (Kloksteeg 23): Weten schappelijke voordracht over het Katholi cisme. Spr. prof. J. P. Verhaar. 8 uur. Prediker: Openb. verg Nat. Chr. Geh.- Onth.-Bond Spr da Mondt. 8 uur. Leidsche Volkshuis: Spr. mej. Marg. Meyboom over Selma Lagerlöf. 8Vi uur. Stadszaal (groote zaal)Leidsche Kunst kring voor Allen. Vioolavond Samuel Dushkin. 8*4 uur. Volksgebouw: Inst. voor Arb.onlwikke- ling. Spr. de heer Meyer de Vries. 8 uur. Vriidao. Leidsche Schouwburg: Jubileumvoorstel ling Louis de Vries, „Hendrik IV". 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Uitvoering Chr. Zangver. „Halleluja" en Chr. Reciteerclub ,.U. V. K.". 8 uur. Daoelijks. Sted. Museum ,,De Lakenhal": Ten toonstelling van schilderijen van Mathieu Wiegman. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City theater" Haarlemmerstr Bioscoop- en Variélé-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Luxor-theater", Slalionsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Nap de la Mar in „Proppie". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Dec.a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594:. worden. Alsmede eenigo lijfgoederen. Ver zekering dekt de schade. De woning bewoond door L. Veldhuis te Eesveen is een prooi der vlammen ge worden. AUTO-ONGEVAL. Een met een tiental vette varkens gei*, den, voor Heerlen bestemde vrachtauto van den heer J. Janssen uit Meijel reed gistermorgen door het onklaarraken der stuurinrichting nabij de Maasbrug te Roer mond van den vrij hoogen dijk af. De auto kwam met het voorste gedeelte in een poe* water terecht. De chauffeur wist zich door bet stukslaan eener ruit uit zijn netelige positie te redden. Hij bekwam geen noe menswaardig letsel. Ook de varkens kwa men er heelhuids af. De auto, die opge vijzeld moest worden, werd slechts licht beschadigd. INBRAAK. Gisternacht is ingebroken in het post en telefoonkantoor te Kruiningen. Geld wordt niet vermist, daar dit des nachts nooit in het kantoor wordt gelaten. Wel mist men eenige postpakketten. Vaij de daders is geen spoor, alleen heeft men vingerafdrukken gevonden. Pogingen om do brandkast te forceeren zijn blijkbaar niet aangewend. JONGEN MET EEN MOLEN RONDGESLINGERD. Eenige kinderen uit Spaubeek waren aan het spelen nabij den watermolen op Ter- berg ondeT Schinnen. Een dertienjarige jongen uit Spaubeek werd door een draaien de stang, welke een meter boven den grond ligt, gegrepen en verschillende ma len mede rondgeslingerd. Op het geroep van de anderen kwam de molenaar die den jongen verloste. Een geneesheer consta teerde hersenschudding en een gebroken arm De toestand van den jongen is vrij ernstig. STEENKOLENLAAG AANGEBOORD. In de boorhaven te Vlodrop, Mijn weg, is thans op een diepte van nog geen fiOO meter een flinke steenkolenlang aangeboord. DOOR GAS GEDOOD. De 13-jarige S te Groningen had ver geefs getracht de gaskachel in zijn stu- deer-slaapkamertje aan te stoken en ver gat daarbij de kraan dicht te doen De moeder had 's morgens gas noodig en deed ccn paar penningen den meter. Toen haar jongen om 8 uu»- ni#>t beneden kwam, ging zij kijken en vond hem dood te bed liggen; gestikt tengevolge van het ont snapte gas. IN EEN POT MET KOKEND WATER GEVALLEN. Te Holte (Gron.) viel een lVfc-jarig kindje van het echtpaar A. Z. in een pot met kokend water. Hot kindje is aan de gevolgen overleden. AANGEHOUDEN. Te Winschoten is E. E uit Blijham, wiens bakkerij en woonhuis Maandagavond afbrandden aJs verdacht van brandstich ting in voorarrest gestold. Een winkeljuffrouw van een bazaar zag een onvriendelijk heer langs verschillende stalletjes loopen zohder iets te koopen. Zij vroeg hem daarom: „Een mooie boe kenlegger koopen, mijnheer?" Dank u. ik lees niet! Deze doos bonbons dan? Dank u, ik snoep nietl Een doos cigaretlen misschien? Dank u, ik rook nietl Toen viel haar oog op een doos zeep. Een doosje zeep dan, mijnheer? Hij durfde niet neen te zeggen. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Het drinkwater ia goed. Belastingverhooging? Een bonwkweatie. Voorzitter, de burgemeester. De heer Bisschops is met kennisgeving afwezig. Ingekomen stukken: 1. Proces-verbaal kasopneming. Alles was in goede orde. 2. Een mededeeling, dat de heeren Roest en Rijnsburger zijn herbenoemd tot zetters. 3. Een schrijven van den directeur-gene raal der posterijen, dat de Zondagsdienst is ingekrompen met een half uur. Voortaan zal het postkantoor geopend zijn van 89 uur voorm. in plaats van van 891/» uur. L Een mededeeling van den directeur van de Rijkswatervoorziening, dat ons drinkwater goed is. De voorzitter brengt, naar aanleiding hiervan, een woord van hulde aan de in woners van Sassenheim, die het minste van allen hebben geklaagd. De heer Warnaar sloot zich hierbij aan en spoorde aan, om, nu het water werkelijk best is, zooveel mogelijk aan te sluiten bij de waterleiding, zoodat in ieder werkmans gezin goed drinkwater zal zijn. 5. Een mededeeling, dat de verkiezing voor de Provinciale Stalen zal plaats heb ben op 6 April 1927. 6. Een verzoek van de Chr. Ver. Gezond heidskolonies in Nederland om een subsidie. Het afwijzend ^dvies van B. en W. werd aangenomen, niet omdat de heeren tegen de zaak zijn, maar, omdat het een vereeniging is buiten onze gemeente. 7. Aan het bestuur der Chr. Mulo is inder tijd een terreintje naast de school verhuurd, wat wel wat kleiner kon en het gemeente- terrein meer geschikt maakt voor exploitatie Het bestuur der school wil er in bewilligen evenals in het terugzetten van het raster werk met 2 meter ook in de nabijheid der school. De raad gaat er mee accoord. 8. Een schrijven van den "Directeur der Directe Belastingen dat de inkomstenbe lasting der gemeente over het volgende jaar pl.m. 112.000 gulden zal bedragen. De op richting der Naaml. Vennootschapen zal wel invloed hebben op het belastingcijfer, wat niet gedekt zal kunnen worden door de verhoogde tantième-belasting. De nadeelige invloed van het oprichten van N.V. zal der halve wel in de belasting worden gevoeld. Bij de begrooting zal hierop nader worden teruggekomen. 9. De voorzitter deed mededeeling dat het aantal gehuwde werkloozen op het oogen- blik is 52 en dat der ongehuwden 21. De heer Speelman stelde voor voor de werkloozen den vrijen Zaterdagnamiddag in te voeren. Op voorstel van den heer van Zonneveld zal eerst hierover een rapport van de werk loosheidscommissie worden afgewacht. Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld. Aan de orde was ontslag onderwijzeres nuttige handwerken. Dat ontslag werd eervol ontleend aan mej. Den Oude, tegen 1 Jan. 1927. Zij heeft een andere betrekking gekregen. Aan de Pluimveetentoonstelling werd met algemeene stemmen een subsidie verleend van f 10. Tot lid van de Commissie voor toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd mej. v. d. BergPel en tot lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim de heer J. H. de Haan, in de ülaats van den heer v. d. Lelie. Op voorstel van B. en W. zal aan den heer P. L. v. d. Geest een vergoeding wor den verleend voor de verongelukte bouw aan den Mennerweg en wel voor 60 pCt., wat een bedrag is van f 117,25. De voorzitter wee9 er op, dat hiermee volstrekt geen presedent wordt geschapen, waarvoor de heer van Zonneveld bang was. De heer Baders: wij bouwen niet meer binnen het Kooirecht! De vergoeding wordt verleend met de be paling, dat het terrein binnen 14 dagen ontruimd zal zijn. De heer v. d. Geest was van oordeel, waar de Gemeente bouwgrond heeft verkocht en er blijkt later, dat er niet gebouwd mag worden, de gemeente de geheele schade moet lijden. De heer Warnaar is het hier niet mede eens. De man heeft geweten, wat hij kocht. Hij wist dat op den grond een servituut lag, hij is gewaarschuwd, maar uit de inlich tingen hem in Den Haag verstrekt, heeft hij gedacht ongestraft te kunnen bouwen en hij is met den bouw begonnen. Wij hebben niet de minste verantwoording. Na nog een korte discussie werd het be sluit als bovengenoemd genomen. (Wordt vervolgd). BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd de Ballon II Rijnzicht luidt: pnl. brt. h.s. gem. R. Kanlebeen (Ballon) 100 42 11 2.33 B. Schouten (Rijnzicht) 80 42 12 1.90 H. Nasveld 1 54 39 7 1.39 A. K. 100 40 13 2.50 J. K. 100 54 7 1.85 F. Vellman 95 54 8 1.76 H Zirkzee 100 47 10 2.12 J. Zijlstra 86 47 8 1.83 D. v. Egmond 62 51 12 1.21 N. N. 100 52 10 1.92 Rijnzicht 461 car., de Ballon 416 car. 443e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 9 Dec. 2e Klasse 4e Lllst. Prijzen van ƒ30: 304 410 540 742 1158 1216 1343 1663 2177 2362 2407 2481 2921 3016 3225 3258 3805 3981 4055 4278 4452 4608 5047 5128 5709 5940 6427 6434 6686 6778 6785 6813 6814 7016 7309 7627 7692 7772 7988 8126 8213 8283 8409 8703 8853 8960 9019 9096 9103 916S 9363 1571 9574 9781 9919 10255 10736 11022 11707 11728 11990 12636 12946 13209 13213 13309 13626 13899 14266 14696 14734 14752 15239 15311 15991 16072 16344 16454 16919 17447 17922 18026 18564 18813 19210 19485 19517 19850 19393 19958 20070 20256 20260 20360 20421 20482 2i)621 20697 20788 20650 DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbondsraad De economische conferentie op i Mei a.s. De beslissing inzake den zetel van de economische Volkenbondsconferentie is ge vallen. De conferentie zal niet te Amster dam worden gehouden, doch overeenkom stig de traditie te Genève, de stad, waar de zetel van den Volkenbond gevestigd is en volgens den herhaaldelijk uitgesproken wensch van de Volken bonds vergadering alle volkenbondsconferenties behooren te worden gehouden, tenzij er dringende re denen voor afwijking bestaan. Tevens werd, overeenkomstig de ver wachting, bepaald, dat de conferentie op 4 Mei zal aanvangen en dat de voorzitter der commissie van voorbereiding, de Bel gische oud-ministerpresident Theunis, ook voorzitter van de conferentie zelf zal wor den. De Volkenbondsraad heeft verder een voorstel van Benes aangenomen, betreffen de de bevoegdheid van den Raad bij het uitbreken van oorlog en bij oorlogsgevaar en een voorstel betreffende de redactie van artikel 11 en artikel 16 van het Volken bondsverdrag. Verder drong Benes met klem er op aan, dat de bij den Volkenbond aangeslo ten staten, door radioverbindingen met Genève verbonden zullen worden. Stresemann is nog verkouden. De secret ris-generaal van den Volken bond heeft van de Australische, de Ja- pansche en de Belgische regeering antwoord ontvangen op de aan alle mandaatsmogend- heden voorgelegde vraag, of de perma nente mandaatscommiasie het recht zal verkrijgen om voortaan in uitzonderings gevallen de opstellers van petities te hoo- ren in plaats van uitsluitend schriftelijke mededeelingen in ontvangst te nemen. De drie regceringen verzetten zich tegen het hooren van petitionarissen als gevaarlijk voor den veiligen gang der administratie der manckiatsgebieden. DUITSCHLAND. De regeering en de socialisten. De Rijkskanselier heeft Woensdagmid dag leiders der sociaal-democraten ontvan gen onder wie zich Wels en Müller-Fran- ken bevonden. De sociaal-democraten ver langden een onomwonden verklaring of de regeering geneigd was ook omtrent de be langrijke pimten der binnenlandsche poli tiek evenals met de andere regeeringspar- tijen ook met de sociaal-democraten vooraf overleg te plegen. De sociaal-democraten eischten een bepaalde garantie op dit punt. Deze eisch gold iij het bijzonder voor het ontwerp nopens de regeling van den wettelijken arbeidsduur. Marx beloofde met de leiders der regee- ringspartijen over deze eischen te zullen spreken en daarna in den Kabinetsraad het geheele complex der binnenlandsch- politieke vraagstukken ter sprake te zul len brengen. FRANKRIJK. Het incident te Ventimiglia. Uit Nice wordt gemeld, dat het incident in het slaaplokaal van het spoorwegperso neel te Ventimiglia wordt tegengesproken. Wat er gebeurd is, is dit; Naar aanleiding van den moord op een beambte van het Italiaansche consulaat heeft de fascistische militie een goederen trein, die uit Menton kwam, onderzocht. Zij doorzocht alle wagens en den tender om te zien. of de moordenaar zich niet daarin had verborgen. De moord, waarvan hier sprake is, is Maandag gepleegd. Volgens de Italiaansche lezing is de beambte aan het Italiaansche consulaat te Nice, Nino Cavarino genaamd, door drie inbrekers neergeschoten Onder de moordenaars zou epn zekere Palestro zijn. die door de politic gezocht wordt we gens moord op twee beambten van de re cherche te Milaan. ENGELAND. De motie van afkeuring van Mc Donald. In het Lagerhuis heeft MacDonald giste ren de motie van afkeuring van de regee- ringspolitiek ten tijde van de staking inge diend. In zijn toelichting zeide hij, dat de regeering het kiezerskorps en liet land, door haar politiek, dermate van zich vervreemd heeft, dat geen enkel conservatief district als absoluut zeker meer voor de Tory-partij mag gelden. De regeering is indirecten dank verschuldigd aan de onmacht en onbedre venheid van Cook als leider, maar het ge slagen en uit elkaar gevallen mijnwerkers- verbond zal zich herstellen en weer samen gevoegd worden tot een machtig geheel. Na de tactiek van Evan Williams om de overwinning zooveel mogelijk uit te buiten veroordeeld te hebben, eindigde MacDonald met de op hartstochtelijke wijze uitgespro ken woorden- ..Wend u tot de kiezers en ontvangt uw vonnis." Baldwin antwoordde zeer bedaard, dat hij met van plan was een uitspraak van de kiezers omtrent het regeeringsbeleid bij" de staking uit te lokken, omdat de kiezers daar heel weinig mee te maken hadden. Hij ont kende partij voor de eigenaars te hebben gekozen, maar zeide, dat de moed en vast beradenheid van de mijnwerkers door po litieke elementen uitgebuit waren om ge heel andere doeleinden te bereiken, dan het oplossen van een industrieel geschil, name lijk het duurzaam onrust zaaien in het ge heele bedrijfsleven. De arbeiderspartij moet voor een goed deel van dat onrust zaaien leven, want in tijden van vrede floreeren haar politieke zaken gering. In het debat zeide Lloyd George, dat de liberalen niet voor de motie zouden slem- men in haar tegenwoordigen vorm, ofschoon ook zij het regeeringsbeleid ten zeerste ver oordeelden. In antwoord op een vraag van MacDonald zeide Baldwin verder nog, dat de regeering niet van plan is, door een min of meer uit gebreide amnestieverlening voor vergrijpen door stakers gepleegd het werk van den rechter in de wielen te rijden. In bijzondere gevallen kunnen de gegevens, waarop een bepaald vonnis gebaseerd is, door den mi nister van binnenlandsche zaken opge vraagd worden, die competent genoeg is om te beslissen of een herziening van het pro ces of vermindering van straf wenschelijk is. De minister deelde nog mee. dat gedu rende de ziekte van Joynson Hicks de por tefeuille van binnenlandsche zaken wordt waargenomen door Lord Birkenhead, den minister voor Indië. fn den verderen loop van het debat zeide Clynes, dat de bedoeling van de leiders der arbeiders wel degelijk vrede en herstel van den economischen toestand was geweest en geen verwoesting. Als echter de regeering het eenige geneesmiddel om een reeks van slakingen in de mijnbedrijven te voorko men, n 1. nationalisatie, niet wil aanvaar den, zal de industrieele vrede nog zooveel jaren op zich laten wachten. Ondanks hun schijnbaar groote overwinning hebben de mijneigenaars getoond, dat zij niet in slaat zijn hun mijnen ten bate van de gemeen schap te exploiteeren en het mijnbedrijf als particuliere onderneming is een mislukking gebleken. Sir Page Croft hield daarna nog een felle rede tegen de demagogische verblinding, waaraan de mijnwerkers blootgesteld zijn geweest en weet hun nederlaag uitsluitend aan de volmaakte ongeschiktheid van hun leiders. Hij deed een ernstig beroep op de leiders van de arbeidersbeweging in het parlement en daarbuiten om de roode ele menten, die slechts de instructies van Mos kou opvolgen, uit hun gelederen, en vooral uit de besturen der vakverecnigingen te bannen. Tenslotte zij nog gemeld, dat Baldwin, die door de oppositie met gefluit en den kreet „Mussolini" ontvangen werd. de po gingen heeft geprezen van MacDonald. Clynes, Snowden en Thomas om het geschil bij te leggen, dat door Cook gerekt is tot een smadelijke ramp er een einde aan maakte. POLEN. Het „zwarte kabinet". Bij het begrootingsdebat in den Poolschen Landdag, is gisteren bij de behandeling van de post- en telegraafbegrooting door een reeks afgevaardigden er over geklaagd, dat in Warschau en ook in andere plaat sen, de interlocale zoowel ais de intercom munale telefoongesprekken, door het zoo genaamde „zwarte kabinet" van de poli tie afgeluisterd worden. In de telefooncentrale te Warschau be vinden zich vier cellen waarin politie agenten de gesprekken afluisteren. Deze politie-agenlen arresteeren dan iemand op grond van een proces-verbaal van het af geluisterde gesprek. Deze mededeelingen hebben in alle kringen groot opzien ge baard. HONGARIJE. Een incident bij de verkiezingen. Gisteren zijn de verkiezingen begonnen ïn 103 provinciale districten. In 53 distric ten zijn de candidaten zonder oppositie ge kozen, gelijk gemeld. Onder de aldus ge kozenen bevinden zich ook de minister president Bethlen en 5 andere leden der regeering. De raijndislricten zijn voor de sociaal democraten verloren gegaan. Yan de 50 districten, waar gestemd moest worden, zijn tot 8 uur gisteravond de resultaten uit 17 districten binnen geko men. In al deze districten zijn de aanhan gers der regeering gekozen. Te Vaczarot deed zich 's middags voor een verkiezingslokaal een incident voor. De gendarmen, die de wacht hadden, vuurden op de menigte, die de vrijlating eisehte van een gevangenen genomen man. Een man en een vrouw werden zwaar en 3 verdere personen licht gewond. De vrouw is aan haar wonden gestorven. ZUID-SLA VIE. Het Italiaansch-Albaansch verdrag Volgens de „Politica" (een te Belgrado verschijnend blad) zou naast 't Italiaansch- Albaneesch vriendschapsverdrag een ge heime militaire conventie gesloten zijn, vol gens welke Italië troepen ter beschikking van Albanië stelt. Volgens hetzelfde blad zou Mussolini den Zuid-Slavischen gezant te Rome aangeraden hebben dat Zuid Slavië dergelijke verdragen zou sluiten. Een protestmeeting te Belgrado op Zon dag a.s. is verboden. De opvatting in Italië is, dat er niets ver anderd is in de betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië en dat het Ilaliaansch-Al- baneesch verdrag heel goed past in 't kader van verdragen, welke Ttalië als blijk van vriendschap of goede nabuurschap van plan is te sluiten, om daardoor blijk te geven van zijn wensch naar vrede. Of de afgetreden premier dan wel Pasjits een kabinet zal vormen, is nog twijfelachtig. GRIEKENLAND. De regeeringsveiklaring. In de regeeringsverklanng, dio Zaïmis Dinsdag in de Kamer heeft afgelegd, heeft hij eerst een overzicht gegeven van de omstandigheden, die de samenwerking van de vijf partijen, die het ministerie ge vormd hebben, noodzakelijk hebben ge maakt., waaraan hij toevoegde, dat net eerste werk van de Kamer zou moeten be staan in het goedkeuren van de maatrege len tot het wegnemen van zekere onge- wenschte toestanden bij leger cn vloot. Een wetsontwerp dienaangaande zal spoe dig worden ingediend Wat de buitenlandsche politiek betreft, zijn aüe partijen het er over eens, dat zij zuiver vredelievend moet zijn. Griekenland volgt met belangstelling en instemming het werk van den Volkenbond en zal krachtig elke poging om tot algemeene beperking van bewapening te komen, steunen, mits daarbij de veiligheid des lands geen ge vaar loopt. De voornaamste zorg der regeering zal zijn door krachtige bezuiniging de begroo ting in evenwicht te brengen. Voorts kon digt de regeenng toepassing van de plaat selijke autonomie en decentralisatie van het binnenlandsch bestuur aan. Metaxas, de leider van een van de roya listische groepen, sprak zich voor de regee ring uit, daar een nieuwe strijd om den staatsvorm noodlottig voor het land zou zijD. Deze verklaring van Metaxas lokte luiden bijval bij de republikeinsche par tijen uit. VEREENIGDE STATEN. De begrooting is ingediend. Te begrooting der regeering voor het belastingjaar, dat 1 Juni a.s. beging is ingediend bij het Congres. I-o uitgaven voor de pensioenen worden geraamd op 4.014.571.000 dollar, dat is 164.544.000 dollar méér dan voor het loo- pende jaar. De verhooging van het pensioen der veteranen uit den Burgeroorlog tm den Spaanschen oorlog en de verhoogde uit gaven voor het Veteraan-bureau en de post zjjn de voornaamste oorzaken van deze verhooging. Daarentegen verwacht men een vermindering van de rente der openbare scholen met 30 millioen dollar. De uitgaven voor de toepassing der Drankwet bedragen 30 millioen dollar. De totale uitgaven voor de marine zijn 9.246.000 dollar lager dan voor het loopen- de jaar. Coolidge vroeg het congres den bouw uit te stellen van 3 der 8 lichte kruisers, waarmee vóór Juli begonnen zou worden, wegens het feit, dat de Vereenigde Staten thans onderhandelen over een uitbreiding der bestaande verdragen met de groote mogendheden, die ten doel hebben om den wedstrijd in de bewapening ter zee af te schaffen. De president vroeg ook geen credieten aan voor den bouw ran 2 stijve lucht schepen, waarvoor het Congres acht mil lioen dollar toegestemd heeft en die ge bouwd zouden worden vóór Juli a.s. Hij vroeg de prooven af te wachten met het metalen schip, dat thar.s gebouwd wordt tegen een prjjs van 300.000 dollar. Van do 701.137.000 dollar, uitgetrokken votr luchtvaart, leger en vloot, zijn er 20.600.000 voor de vliegtuigen bestemd, 313.Slo.000 voor de marine en 366.722.0tX) voor het departement van Oorlog. Dit is een aanzienlijk bedrag om uit te geven in vredestijd. Geen dreigende wolk verdonkert op dit oogenblik onzen hemel, heet het. Onze bedoelingen en onze houding zijn vreedzaam en vriendschappelijk tegenover alle naties en volkeren. Dit is echter geen voldoende waarborg om onze verdediging te verwaarloozen en nalatigheid aan den dag te leggen ten aanzien der onmisbare Voorzorgsmaatregelen. Coolidge sprak zich met nadruk uit tegen elke blijvende belastingverlaging op dit oogenblik. Met een overschot van 383.079.000 dol lar in het vooruitzicht voor dit jaar en 200.7U4.000 voor het volgende, adviseert hg tot geen verlaging over te gaan, tot de nieuwe wet op de inkomsten nog een jaar op de proef is gesteld en tot mem zich vergewist heeft van den omvang der tegen woordige welvaart De president bracht 2 wijzen om bet overschot aan te wenden ter sprake: n.L aanwending van het surplus om de open bare schuld te delgen, of teruggave aan d* belastingbetalers; de keuze laat hij geheel aan bet congres over. Hg stelde voor, in het geval, dat het overschot aan de belastingbetalers terug gegeven zou worden, dit te doen door hun crediet te geven voor hun eerste twee ter mijnen voor het volgende jaar. „Met onze nog steeds reusachtigs nationale schuld, bedragende ca. 19V» milliaru dollar, zitten wij niet verlegen met het overschot, daar het zonder bezwaar gebruikt kan worden om de rentegevende obligaties der regearing te verminderen en aldus rente uit te sparen. De president vroeg het congres zich zoo spoedig mogeljjk bezig te houden met de kwestie der koopvaardijvloot, de beslissing over het buitenlandsch eigendom en de regeling der Araerikaansche en Duitsche oorlogsvorderingen. CHINA. Het olfensiei begonnen? Naar verluidt, zou Tsjang-tso-lin hel ol fensiei tegen Kanton hebben ingezet. RONDOM DEN VOLKENBONDSRAAD. GENEVE, 8 Dec. (Belg Tel. Ag.) De Duitschers weigeren absoluut aan den Vol kenbond de zorg over te laten om de ge constateerde ingebrekebl ij vingen af te wik kelen. Zij wenschen deze aangelegenheid langs diplomatieken weg op te lossen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2