No. 20473 DONDERDAG 9 DECEMBER Anno 1926. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER &DVERTENTIENt I 80 Cti. per regel. Bij regelabuuneajeiit belangrijk lageren prij». Kleine AdvertPntiën, uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 9 maanden 1 2.35 per week ƒ018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 1 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERANDERING VAN MARKTDAGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: a. dat, vermits de le Kerstdag en de Nieuwjaarsdag op Zaterdag vallen, de alge- meene dag- en avondmarkten van 25 De cember en 1 Januari a.s., in plaats van op die dagen, op 24 en 31 December tevoren zullen worden gehouden en dat de Boter markt, de Poelierswarenmarkt en de Bloem- markt van 25 December en 1 Januari a s., in plaats van op die dagen, op 23 en 30 December tevoren zullen worden gehouden; b. dat het aanvangsuur van de algemeene dagmarkt op 24 en 31 December a.s. is be paald op 11 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 December 1926. HINDERWET. 5053 Burgemeester en Wethouder van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. Kool en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de steenhouwerswerkplaats op een gedeelte van het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M, No. 4043; b. B. Th. Rutgers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een cartonnagewerk- plaats in het perceel Galgewater No. 15, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F No. 1027; c. Gebrs. G. en J. van den Oord en recht verkrijgenden, tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Maresingel No. 71a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K, No. 3522. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 December 1926. 5056 HOE SEMPRE WERD GEHULDIGD. Over de huldiging bij Sempre Crescendo's 95-jarig bestaan meldt men ons nog voor het verslag zie men de recensie van onzen Muziek-medewerker. Toen de pauze was ingetreden trad de pre sident van bet eere-comité jhr. mr. J. H. van Reenen, naar voren om het bestuur namens de oud-leden te feliciteeren met dit eerbied waardig jubileum. Toen hij er daarbij aan herinnerde dat hij vandaag den dag her dacht, dat hij 60 jaren geleden als lid van Sempre werd ingeschreven, ging er een da verend applaus uit de zaal op. Zijne belangstelling in S. C. was in den loop der jaren er niet op verminderd. Van daag had hij de paperassen op S. C. betrek king hebbende, door den tijd geel geworden papieren, nog eens weer doorgesnuffeld; programma's, beoordeelingen enz. ja zelfs groote papieren, waarop het verzoek: niet rooken. Dat bracht hem weer tot' den ouden tijd, toen men nog de uitvoeringen gaf in de oude Gehoorzaal, te lange, lage zaal, waar destijds de rook zoo zwaar kon hangen Dan gedacht hij den trouwen leider, Montagne, onder wien men elke veertien dagen bijeen kwam en herinnerde zich verscheidene solisten, die destijds een 20 a 30 gulden ho norarium genoten. Maar toch heeft Sempre ook toen de kunst gediend en er werd zoo wel op de repetities als bij de uitvoeringen van harte genoten. Trouwens ook oudtijds kwamen wel eens beroemde solisten op het podium, waarvan spr. er zich een nu 50 jaar geleden ook nog herinnerde en tot wien hij destijds het woord richtte. Doch terugblikkend en vervolgens het oog richtend op het heden, constateerde deze alleszins bevoegde beoordeelaar reuzen vor deringen. waarmede hij het gezelschap van harte geluk wenschte en de hoop uitsprak, dat dat Sempre tot in heel verre toekomst zal groeien en bloeien. (Applaus") De zaa! overziende, zag hij. al is er maar één goede Leidenaar, vele oude bekende gezichten uit ^roegeren tijd en daaronder ook den bur gemeester jhr. De Gijselaar. aan wien hij onder luide toejuichingen een eeresaluut bracht. Met een bloemenhulde wilde het comité filet volstaan. Wij leven in een -tijd van onevenredig heden, vooral bij jonge menschpn wordt dit geconstateerd, zeide sprpker. Zoo zal nok fihsschien gepn evenwicht zijn tusschpn de Prestaties van Sempre en zijn kas en daar om bood hij den voorzitter ook nog een tovert met inhoud aan. De praeses van het Sempre-besluur. de «eer C. T. de Vries Robbé, dankte in har telijke bewoordingen namens het gezel schap voor de waardeering, die er sprak uit de woorden van den president van het eere-comité en voor den steun nog steeds in menigerlei opzicht van de eere-Ieden en oud-leden ontvangen. Naar hun beste weten en kunnen zet het geslacht van heden de goede tradities van hun voorgangers voort Wanneer er mag geroemd worden op de prestaties van het gezelschap, dan is dat voor een groot deel te danken aan den lust en de bekwaamheid van den dirigent, den heer Koeberg, aan wien hij een krans aan bood Hij dankte ook den burgemeester voor diens tegenwoordigheid en sprak de beste wenschen uit voor diens gezondheid. Verder richtte hij zich tot den garni zoenscommandant, den rector en den secre taris van den Senaat, het Collegium van het Leidsch Studentencorps en de vertegen woordigers van andere studentenvereenl- gingen uit Leiden en uit Delft. Ook ver heugde hem de tegenwoordigheid zeer van het bestuur der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst en de afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, met welke zustervereeniging Sempre zoo prettig samenwerkt. De praeses bood ten slotte ook aan den praeses van het eerecomité een krans aan. De praeses van het Leidsch Studenten corps, de heer Rijpperda Wierdsma, kwam nu op het podium om namens het Leidsch Studentencorps de jubileerende vereeniging de beste wenschen van het Corps te ver tolken en er zijn groote vreugde over uit te spreken, dat het Corps zulk een bloeiende vereeniging telt, die de toonkunst op zoo voorbeeldige wijze dient. Ook de praeses collegii voegde aan dezen wensch een stoffelijk blijk in den vorm van een bloemenhulde toe. Nadat de voorzitter van Sempre daarvoor had bedankt, kwamen de onderscheidene vertegenwoordigers van studenten-organi saties en anderen op het podium met hun gelukwensch bloemen aandragen. Hoe veel?.... Wij raakten ten slotte den tel kwijt. Er zullen er een kleine twintig op het podium gekomen zijn. En toen had er nog een plechtigheid plaats. Zooals wrj er gisteren nog aan her innerden, herdacht de trouwe bode van Sempre, onze stadgenoot Bleekstijn, dezer dagen den das, dat hij 40 jaren in dienst bij het gezelschap is. P. M. BLEEKSTIJN. Er hielp niets aan, Bleekstijn moest nu ook op het podium komen, in de eerste plaats om door de aanwezigen te worden bejubeld, die het wel kunnen begrijpen, dat ook deze trouwe gedienstige medewerkt aan het welslagen van avonden als deze. En toen kwam er een mooie speech van den voorzitter, die van B.'s ijver, trouw en nauwgezetheid gewaagde. Hij hechtte hem vervolgens onder applaus der gansche zaal, de eeremedaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau op de borst, door H. M. de Koningin hem bij deze gelegenheid toege dacht, wat het gelaat van den verheugden 70-jarige deed stralen van genoegen; dat er niet minder op werd toen de praeses hem daarbij nog een enveloppe aanbood, waar aan de voorzitter van het eere-comité nog een geldelijke bijdrage onder couvert toe voegde. Met een kort woord en een handdruk, die alles zeide wat er in hem omging, dankte Bleekstijn. Hij was ineens de wereld te rijk. ANTI-REVOLUTIONAIRE CANDIDATEN VOOR HET LIDMAATSCHAP DER PROV. STATEN. Gisteravond hield de Anti-Revolutionaire Kies vereeniging „Nederland en Oranje" ren geanimeerde lei en vergadering, ho. f zak lijk veoi het samenstellen van een groslijst van candidaten voor de a.s. verkiezing van leden der Provinciale Staten. Er werden uitgebracht 108 stemmen. Om een juist oordeel te krijgen over de waar deering der candidaten, deelen wjj mede, dat hierbij het puntenstelsel in toepassing werd gebracht. Ieder lid gaf aan den can- didaat, dien hij bovenaan wilde plaatsen, het cijfer 10; de daaropvolgende 9, en zoo verder in afdalende reeks tot het cijfer 1. Deze cijfers werden met 108, het aantal uitgebrachte stemmen, vermen gvul igd, en zoo verkregen de candidaten in afdalend© volgorde de naast geplaatste punten: W. War naar, Sassenheim, 832; T. S. Goslinga, 758; dr. G. A. de Bruvn, Leider dorp. 747; dr. G. J. v. Es 650; Fr. Ei kerbout 516; J. v. d. Steen 499; J. P. Sogers, Lisse, 419; J. B. Grotenhuis 223; J. Noorland^ Lisse, 186; O. Eggink, Voor schoten, 173; mr. F. H. v. d. Tas 158; R. Ouwehand, Katwijk, 125; T. v. Egmond, Rgnsburg, 108; F. Schoneveld 78; J. O. Vermeer 61; H. v. Zonneveld, Sassenheim, 56; J. Velthuysen van Zanten, Lisse, 50; A. Warnaar Jr„ Saseenheim 47; F. Krait, Rgusburg, 40. Waai de plaatsnaam niet is vermeld, is dit Leiden. De volgorde der candidaten op de definitieve ljjst wordt verkregen door de punten, die deze in de verschillende ki es vereen i gingen hebben, in don kieskring bijeer te tellen. HET ONDERSCHEID TUSSCHEN DE VRIJZINNIG-GODSDIENSTIGE EN DE ORTHODOXE BEGINSELEN. In het Wijkgebouw Langestraat hield gisteravond ds. K. H. Boersma zijn tweede lezing over bovengenoemd onderwerp. Het is de eer der moderne richting, aldus ving spr. aan, dat zij begonnen is met cri tisch (oordeelend) te staan tegenover den Bijbel. Zestig zeventig jaar geleden. (Kuenen) en Scholten. Wat was de kern van hun critiek? Wat ons geleerd wordt omtrent de heils- feilen is in strijd met onze redelijke over tuiging. Als de lijdende knecht Gods in Jes. 53 wordt beschreven, wordt daar niet mee be doeld: Jezus Chrislus. In 't N. T. kunnen wij al wat ons wordt meegedeeld omtrent zijn wonderbaarlijke geboorte zijn optreden en zijn opstanding ten derde dage, niet aannemen. Als men slaat op het standpunt dat won deren kunnen gebeuren is 't natuurlijk dat men het eerst wonderen toeschrijft aan hen, Modernen en links-ethischen zien in het O. T. een boek vol fantasie. Haast algemeen wordt aangenomen dat Jezus van zich zeil geloofd zou hebben, dal hij zou wederkomen en de plaatsvervanger Gods zou zijn en dat dit niet is uitgekomen De orthodoxie gelooft in de mechanische schriftinspiratie, de dynamische schrift- inspiratie neemt aan, dat de schrijvers door God zijn geïnspireerd. De ethischen huldigen beide; wat de eschabologie betreft, huldigen zij de dyna mische sehriftinspiralie; op het gebied van de heilsfeiten huldigen zij de mecanische schriftinspiratie. In den Bijbel spreekt God tot ons op zijn allerbest. Hier kunnen orthodoxen en vrij zinnigen elkander vinden. Naar aanleiding van den samenhang van de richtingen met het maatschappelijk leven. De moderne richting wil gaarne kunst en wetenschap doordringen met den geest van het evangelie, maar zij laat de cultuur in zijn waarde Spr. noemde ons vrijz. standpunt tegen over oorlog, tegenover hel sociale leven, te genover hel begrip kerk. Voor de mod. richting is de kerk de ge meente van menschen die God zoeken. Voor den orthodoxen een instituut van God dat den mensch behoedt en bewaart. De orthodoxie zegt dat Jezus geldende re gelen heeft gegeven voor ons tegenwoordig leven. Wij zeggen, dat als Jezus in onzen lijd leefde, hij zeker o. a over arbeiders en arbeiderstoeslanden anders had gesproken dan nu in den bijbel staat. Er zijn in het modernisme zwakke zijden het houdt niet genoeg rekening met wal in het allerdiepst de ziel kan ontroeren, met zonde en genade .heeft A. Pierson reeds ge zegd. Ons intellectualisme is ook onze zwak heid omdat wij onze gemoedsovertuiging schade heeft gedaan Het evoluliegeloof en onze optimistische wereldbekijk heeft den modernen wel eens parten gespeeld. Onze sterke zijden zijn: de groote samen hang die wij laten bestaan met het cultu- reele leven; als gist door het meel. Wij durfden wel bijbelcntiek beginnen. Wij dur ven het wagen met de vrijheid. De gods dienst van gezag heeft altijd de meeste aan hangers. Wij durven het wagen met de waarheid. Toch zijn wij modernen van oordeel dat wij slaan op den bodem van het Christendom, aldus eindigde spr. Met een woord van dank voor de belang rijke lezingen besloot mej. Snellen dezen avond. SINTERKLAAS BIJ „NUT EN VERMAAK". Het St. Nicolaasfeest dat verleden jaar voor het eerst zijn intrede deed bij „Nut en Vermaak", is een groote gebeurtenis, al is het alleen voor de kinderen van leden en donateurs. Zeer zeker is het een goede ge dachte geweest, de jongere generatie ook eens een prettige avond te bezorgen. Wie zal hieraan twijfelen, wanneer hij al die glundere en opgewekte kindergezichtjes zag? het was duidelijk op hun gelaat te lezen, dal zij nu eens aan de beurt van feestvieren waren. Het afwisselende programma gaf dan ook veel te genieten voor de kleinen. Noemen wij de intrede van SI. Nicolaas, vooraf aangekondigd door Zwarte Piet, die al gauw de stemming er in bracht De Oud- Hollandsche poppenkast bleek nog steeds een groote aantrekkingskracht te bezitten zoowel voor kinderen als voor volwasse nen. Zeer verdienstelijk werd hel sprookje van Roodkapje vertoond, maar de geschie denis van Jan Klaasen en Katrijn, die gaf eerst een pret: er is onbedaarlijk om ge gierd, ook de ouderen leefden er in mede. Sint Nicolaas, dapper bijgestaan door een guitigen Zwarte Piet, liet beurtelings de kin deren bij zich komen om goed of afkeurin gen in ontvangst te nemen. Er waren niet minder dan 175 kinderen, die door vriende lijke dames van het noodige werden voor zien. Limonade, boterletter, suikerbeesten, fruit enz. werden bij groote hoeveelheden aangedragen en lieten zich goed smaken. Piet strooide met kwistige hand pepernoten door de zaal en hield de stemming er wel in. Welvoldaan, na eerst voorzien te zijn van een passend geschenk, ging men huis waarts. „Nut en Vermaak" heeft voor Je kinderen een feest georganiseerd, dat zeer zeker lang in het geheugen zal blijven. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: /bver reflectorische vorming van anti-lichamen en over den invloed van brandwonden en Oleum There- bintinae op het gehalte van het bloedserum aan immuunstoffen", de heer P. L. Augus- tin, geboren te Kotta-Lama (Ambon). Onze stadgenoote, mej. Ch. Bots, is be noemd tot onderwijzeres aan de R.-K. Vak school voor Meisjes te Wassenaar. Heden herdenkt onze stadgenoot T. Ouwehand den dag, waarop hij voor veertig jaar als hesteller in dienst trad bij de Stoombootmaatschappij „De Volharding" alhier. De eerstvolgende raadsvergadering alhier zal plaats hebben op 20 Decem ber a.s Alvorens St. Nicolaas met zijn knecht onze sleutelstad verlieten konden zij niet nalaten nog een bezoek te brengen aan de Geh.-Onth. Jeugdclub „De Morgenster", on- der-afdeeling der Loge „Leiden Vooruit" van de internationale orde van Goede Tempelie ren, waarbij ook tegenwoordig waren de kinderen der leden van bovengenoemde vereeniging. De kinderen werden hierbij op gulle wijze onthaald, zoodat ze bij het huis waarts keeren alle de verzuchting slaakten: „ik wou, dat het volgend jaar ook maar weer om was." Op de Haarlemmerstraat kwam gister middag een rijtuig van den stalhouder de L. in botsing met een melkwagen, bestuurd door van II., waardoor een melkbus van den wagen viel en de inhoud, circa 45 Liter melk, op den grond verloren ging. SEMPRE CRESCENDO. Het vermaarde Leidsche Studenten-mu ziekgezelschap heeft zijn 95-jarig bestaan gevierd met een grootsch opgezet concert. Afgezien natuurlijk van wat te dezer ge legenheid zoo al meer is geschied, dat zich aan onze directe waarneming onttrok. Voor de viering van het feest had zich onder presidium van jhr. mr. J. H. van Re<?nen te 's-Gravenhage, een eere-comité gevormd, waarin vele vooraanstaande personen in den lande zitting hadden genomen. Behalve de werkende leden van Sempre had een groot aantal oud-leden hun plaats aan den lessenaar ingenomen: zoo bestond het strij kersensemble uit weinig minder dan zestig musici. De houten- en koperen blazers- groepen kwamen van het residentie-orkest. Bij het begin der pauze hield de voorzitter van het eerecomité een toespraak, waarin hij zich verdiepte in persoonlijke herinne ringen, die terugliepen tot den tijd, toen hij zich, juist zestjg jaar geleden, als lid van Sempre liet inschrijven. En nu had de krasse grijsaard wederom zijn oude plaats tusschen de le violen bezet. De gevoelige woorden van jhr. van Reenen, getuigend van groote liefde voor Sempre vonden in de zaal warmen bijval. De praeses van Sempre, de heer de Vries Robbé, den vori- gen spreker beantwoordend, stelde in het licht de groote verdiensten van jhr. van Reenen tegenover het muziekgezelschap, dat onder diens leiding toen reeds met recht genoemd mocht worden „de parel aan de kroon van het corps". Na de begroeting van burgemeester de Gijselaar „die altijd zoo warm belang stelt in alles wat de studen tenmaatschappij betreft", van den rector- magnificus, van de professoren en van alle andere genoodigden, richtte hij zich tot Sempre's factotum, den orkeslknLcht Bleek stijn, die nu juist veertig jaar geleden als zoodanig in dienst van Sempre trad. Met van veel waardeering getuigende woorden en onder aanbieding van een geschenk in enveloppe wenschte hij den trouwen be diende geluk met de herdenking zijner lang jarige dienstvervulling en prees zich geluk kig den jubilaris de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau op de borst te mogen spelden. Het publiek voegde door luid applaus er zijn gelukwensch aan toe. Toen, ten slotte, vele kransen waren aan geboden, door Sempre aan jhr. van Reenen, door zuster- en andere belangstellende ver- eenigingen aan het jubileerend ..gezel schap". begon de pauze, gedurende welke het bestuur van Sempre receptie hield in de solistenkamer, van welke gelegenheid tot felicitatie door velen gebruik werd gemaakt. Het orkest heeft ten aanhoore eener volle BINNENLAND. Het 19e lustrum van Sempie Crescendo te Leiden. De Tweede Kamer aan de begrooting van financiën. Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Wegenbelasting. BUITENLAND. De economische Volkenbondsconferentia is bepaald op 4 Mei a.s. De motie van wantrouwen van Mc Donald tegen de Engelsche regeering is verworpen. De begrooting voor de Vereenigde Staten is ingediend. zaal uitgevoerd van Beethoven: le sympho- nie en Egmont-ouverture, van den dirigent Koeberg: een avondmuziek Een zeer sym pathiek stuk: expressieve thema's, heldere bewerking, doorzichtige instrumentatie, vooral goedklinkende tuttis, doen doorloo pend den fijnvoelenden kunstenaar, die in den componist Koeberg steekt, kennen In zijn overwegend pastoraal karakter is het de uiting van rustige bezonkenheid. Toen Koeberg dit schreef had hij vrede met zich zelf en met de heele werelij. Het orkest heeft deze stukken ongewoon verdienstelijk ten gehoore gebracht. Het is inderdaad ver wonderlijk wat Koeberg uit dit natuurlijk lang niet volmaakt homogene orkest weet te halen. En met den weinigen tijd van voorbereiding heeft hij gewoekerd. Het was een lust te hooren hoe technisch accuraat de bekende gevaarlijke plaatsen in de svm- phonie werden uitgevoerd (inzet andante door 2e violen, inleiding finale door le violen enz.). En niets dan lof voor de toe wijding van alle meewerkenden om één te zijn van wil met den dirigent, den wil om in het klankbeeld vóór alles den geest van het werk te realiseeren. Doorloopend heeft het orkest den hoorder geboeid, vaak in die mate, dat men kon vergeten de toevallig heid in zijn samenstelling. Sapi Swaap heeft aan den avond luister bijgezet door zijn*prachtige voordracht van Mozarts vioolconcert in D. dat vooral in zijn verrukkelijk andante en zijn sierlijk finale een zuiver staal is van de onvergan kelijke kunst van den Salzburgschen mees ter. Met den hem eigen rharineerenden toon en zijn levendige, kleurrijke voordracht heeft Swaap weer ongemeen weten te be koren en opnieuw een sterken indruk ge geven van zijn violistisch talent Ook Saint- Saëns' bekende maar steeds graag gehoorde Introduction et Rondo capricioso is door Swaap virtuoos gespeeld, tintelend van lichten Franschen geest. Voor de keurige begeleiding, die den solist vrij spel liet, verdient het orkest nog een eervolle ver melding. Swaap kreeg na het Mozart-concert en - Koeberg na zijn „Avondmuziek" een prach- tigen krans. ONGEWENSCHTE DAMES OVER DE GRENS GELEID. Eenige rechercheurs van den Vreemde lingendienst hebben te Den Haag aange houden twee Fran^aises, die eerst m Am sterdam gewoond hebben en nu te Den flaag verblijf houden. Het leven dat de {jeide dames, waarvan de een 19, de ander 30 jaar oud is, in de hoofdstad leidden was voor de Amster- damsche reoherche aanleiding hen te ad- viseeren zich naar België te begeven, daar zij anders ovej de grenzen gezet zouden worden In plaats van echter zich naar België te begeven, vestigden zij zich in de residentie, om, zooals zij aan de poli tie voorgaven, daar cod atelier op te 7*.+* ten De oudste zou dan de zaak behee- ren, terwijl de jongste als mannequm zou fungeeren De politie achtte het eenter beter deze zaak niet te laten doorgaan, hield beide dames aan en leidde ze als ,,ongewenschte vreemdelingen" uit naar België. De jongste zal als minderjarige naar het ouderlijk huis teruggebracht wor den. VROUW VERDRONKEN. Een ongeveer 55-jarige gehuwde vrouw is gisteravond door onbekende oorzaak tus schen den walkant en een schuit in de N. Heerengracht te Amsterdam gevallen en aan de gevolgen bezweken. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond de boerderij met inboedel, toebehoorende aan G Evers te Hesingher (gem. Tubber- gen), geheel afgebrand. Het vee kon gered

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1