GELDKONINGEN. Schoolqaande Kinderen LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 December Tweede Blad Anno 1928 ruwe handen schrale huid Het Nieuwe Kerkgebouw der Geref. Gemeente te Alphen. m verzacht -genèest s HET SPOORWEG-ONGELUK BIJ DE VINK. FEUILLETON. i'o. 20470 ballastvernieuwing in deze sectie in taak- werk liet verrichten. Het geheel ontgraven en ondergraven van een aantal dwarsliggers achter elkaar en de onderstopping die maar zoo-zoo ge schiedde, acht de Raad zeer gevaarlijk en het is z.i. te laken, dat dezo arbeidsrae- thode niet is voorkomen, neen, zelfs in de hand is gewerkt door het toegepaste jaag- systeem. Dat bovendien de snelheidsbeperking op de vernieuwde gedeelten slechts gold van af aanvang van het werk 's morgens tot uiterlijk 3 uur in den namiddag van den zelfden dag en dan slechts tot 30 K.M., terwijl onmiddellijk daarna met volle snel heid moest worden gereden, is, gegeven ook de wijze van werken, naar het gevoe len van den Raad zeer onverantwoordelijk. Daarenboven wa-s naar het gevoelen van den Raad bij den bovengeschetsten gang van zaken een eeTste eisch geweest, het aldus vernieuwde spoor voortdurend en met zorg te onderhouden en systematisch na te zien en te onderstoppen. Dat zulks is nagelaten, getuigt er naar het inzicht van den Raad van, dat de zorg voor de veiligheid op dit baanvak veel to wenschen overliet Dat blijkbaar onvoldoende nota is ge nomen van herhaaldelijk over den toestand van den weg ingediende klachten acht de Raad onverklaarbaar. f Met betrekking tot de meer directe oor zaken, die tot het ODgevai bij de Vink hebben geleid, overwoog de Raad o.m. het volgende Vast staat, dat de toestand van de ver ongelukte locomotief normaal was en oat de neiging tot schudden van het type niet grooter is dan normaal. Aangenomen mag dus worden met vrij groote zekerheid, dat de oorzaak in den weg is te zoeken. De Raad heeft nagegaan of hier sprake z<,u kunnen zijn geweest, zooals o.a. werd betoogd, van spoorgpatting. Hierin behoeft volgens deh Raad de ODr- zaak van het ongeval niet te worden ge zocht. Vast staat, dat ook op de plaats, waar het ongeval plaats greep, onmiddellijk na het ongeluk de toestand van den weg zeer Biecht was. De Raad is van oordeel, dat de putten en knikken, die in den weg waren op te merken, van zoodanigen omvang waren, dat, gegeven de normale schommeling van do locomotief op de baan, de kans tot dé raillement, die op goed liggend spoor zoo goed als nihil is, op buitengewone wijze is verhoogd, hetgpep ook practisch door de ondervindingen en de handelingen van het onderwerpelijke baanvak berijdende machine-personeel is bewezen. De conclusie van den Raad kan niet an ders zijn, dan dat de buitengewoon, slechte toestand van den weg, gevolg eener zeer roekelooze wijze van werken naast het ver zuimen om over het nieuwe ballastbed voor- loopig met beperkte snelheid te rijden, oorzaak van het déraillement wa-s. Betoogd wordt ten slotte de noodzake lijkheid van de erkenning der Vakorgani saties in aangelegenheden, waarbij de per- eoneelbelangen ten nauwste betrokken zijn. De Raad spreekt ten slotte als zijn over tuiging uit, dat publicatie van zijn be vindingen er toe zal bijdragen, dat de om standigheden, die schuldig zijn aan het on geluk bij de Vink, zoodanig zullen worden gewijzigd, dat de grootst mogelijke zeker heid tegen herhaling komt te bestaan." RECLAME. krijgen vaak Gistermorgen werd te Alphen hel nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeenle aldaar, hetwelk aan de de Ruyterslraat is verrezen in gebruik genomen. Ds. Schoulen ging de gemeenle voor. Een speciaal officieel karakler was aan de in wijding niet gegeven, doch nadat de ge meente gezamenlijk van den 122sten psalm hét eerste vors had gezongen en de dienaar des woords de zegenbede had uitgesproken richtte Zijn Eerw. zich aldus tot zijn ge- j meente, ..hen verwelkomend bij het eersle samenzijn dat God ons in dit schoone kerk- gebouw schenkt". Een officieele in gebruik name kon door verschillende omstandig- i heden niet plaatsvinden, de hoofdoorzaak lag wel in d9 beperkte omgeving die voor deze plechtigheid niet geschikt wa9, doch j het zou, aldus spr,, niet in overeenstem ming zijn met den zegen dien God ons geeft, als wij niet herinnerden aan Hem en den steun, dien wij ontvingen, zoodat wij tot het slichten van dit gebouw konden overgaan. In de vergadering van den kerkeraad, die Woensdag j.l. werd gehouden en waarbij zij ontving de bouwcommissie, architect, op zichter, den aannemer en de onder-aanne mers, de commissie van administratie en al len die een werkzaam aandeel hadden voor het werk, stemde het tot groote blijdschap dat, zonder uitzondering, aan allen, woorden van hartelijken dank konden worden gespro ken. De bouw i9 tot een voorspoedig einde gekomen; zonder ongevallen is het geheele werk tot stand gebracht en bovendien een drachtige samenwerking heeft het werk voor allen veraangenaamd. Thans staat hier hel gebouw als een lust voor de oogen. En wat zullen wij er nu mede doen? Wat ander», dan het te bestemmen voor den dien-st onzes Gods? Om in onze samenvergaderingen het woord des Heeren te verkondigen en aan te hooren? De zege len des verbonds, de doop en 't Heilig Avond maal te bedienen en met elkander barmhar tigheid en genade af te smeeken van onzen God en daarbij Hem te danken voor alle9 wat Hij ons schonk, want alles wat we heb ben is niet ons eigen werk, niet door eigen verdienste, doch alles genade-gave. Het behoort aan God en Hij is het, die on9 HET ONDERZOEK VAN DEN PERSONEELRAAD. De buitengewoon slechte toestand van den *eg oorzaak van van het déraillement Verschenen is het Rapport vaD Onder- joek van den Personeelraad omtrent de torzaken van het spoorwegongeluk bij de Tink. Aan het rapport ontleenen we het vol- jende o ()In zijn zitting van 8 October besloot je Personeelraad tot 't instellen van een lelfstandig onderzoek naar de oorzaken ran het spoorwegongeluk bij de Vink, ken- i's genomen hebbende van de afwijzing joor den Minister van Waterstaat van een joor een der organisaties tot dezen gericht erzoek, om de vakorganisaties gelegenheid e geven te worden vertegenwoordigd in je ingevolge artikel 10G bis van het A. R. benoemde commissie van onderzoek en a de overweging, dat het openbaar- en iet personeelbelang eischen, dat het on- jerwerpelijke onderzoek ook geschiedde in uit het gezichtspunt en met de detail- ennis van den spoorwegarbeid van het ersoneel. Uiteraard moest het onderzoek van deu 'ersoneelraad zich beperken tot het hoo- :d van die leden van het personeel, die di bereid verklaarden terzake mededee- sgen te doen. Het verzoek aan de directie der Nedei- Ddsche Spoorwegen om in het bezit te irden gesteld van het rapport, uitge- acht naar aanleiding van het gemecn- happelijk- onderzoek door de chefs, van 5 Diensten van dep Weg en Werken, van ractie en van Exploitatie, werd afgc- ezeiL Op 18 October 1926 hield de voltallige ersoneelraad zitting te Leiden tot het af- emen van verklaringen, terwijl daartoE mgewezen leden op 21 October de ge? iigenis van een aantal personeelleden in jtvangst nam. Gehoord werd personeel van de diensten rr Exploitatie, van Tractie en van Weg i Werken. Wat de feitelijkheden betreft is uit de trhooren het volgende komèn vast te taan, immers daaromtrent was bij d? ge- ligen eenstemmigheid, althans geen ver- :hll van opvatting, of waarneming aan- fzig. Het baangëdeelte, waarop het ongeval !iats greep, ligt in het baanvak Leiden hiedam, als wegopzichter fungeert de er Berghuis. Tanaf Mei j.l. was men op dit baanvak zig met vernieuwing van het ballastbed. Het spoor zelf lag voor de ballast-ver- ?uwing reeds niet al te best Bij het leg- a van den nieuwen bovenbouw van het afiel 46 K G in 1921 zijn reeds dadelijk voegen eenigszins dichtgeloopen, om- "het 1 dag bereden is, terwijl de nieuwe is op de oude dwarsliggers gespijkerd iren. De vernieuwing van den ballast gebeur- t hijna geheel door hulppersoneel, onder ezicht en met medewerking van eenigc ate wegwerkers Het werk geschiedde als taakwerk. De ballast-vernieuwing geschiedde aldus: oude ballast werd tusschen de dwars- ??ers ontgraven en ook onder de dwars- zeers 25 a 30 c.M diep, waarbij soms 3 a dwarsliggers achter elkaar werden ont gaven. Nabij Voorschoten heeft men op deze ijze zelfs 6 biels geheel ontgraven in de en zin, dat 3 biels aan de rails hingen, at men aan de vierde met ontgraven bezig as, terwijl onder nummer 5 en 6 de bal ast los lag. RECLAME. Wie zenuwachtig is 'aruslig en Overspannen en zijn gewone ialrate wil herwinnen, gebruike eenigen ijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. 'lazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 49ba ^autoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. PHILIPS 0PPENHE1M. door W. M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. ..Dit is mijn bergplaats," zei hij rustig, n dit," het hij er op volgen, „zijn de sleu- ls." H'j legde twee sleuteltjes van eigenaar- •len vorm voor haar neer en nam uit zijn Ureau een dunne ketting van platina en lend. t'.En nu," zei hij, „wordt jij de bewaar- |'er van deze sleuteltjes. Je moet deze ket- 'Dg steeds om je hal9 dragen en de sleu- !jPS Saan hierin." Hij haalde uit zijn zak een gouden medail- 0D< en op een veer drukkend, toonde hij j|aai\ dat er van binnen op de plaats die °°r het portret bestemd wa9, twee kleine uweelen kussentjes waren, waar de sleu fjes precie9 in pasten. Hij legde ze er in •n hing het medaillon om haar hals. Zij e°J er half angstig naar. ..Ik begrijp niet." zeide zij. „waarom u '1 dit toevertrouwd. Het zou werkelijk bij I^iger zijn!" ü'i glimlachte cynisch. fti0 mijn vrienden niet." zeide hij ïehk s*uk" ^a* 'k in mijn bezit ^]a' ben niet alleen moet dwingen van hun dak if?1 aanva' °P ml"i z^en- maar dat ^ffle document, als er goed gebruik vaa Met de cric weiden deze dwarsliggers dan gelicht en onder het heele vak werd dan de nieuwe ballast geschept. Nagelaten werd het op deze wijze ver nieuwde spoor voortdurend en met zorg te onderhouden en systematisch na te zien en te onderstoppenhoogstens werden hier en daar wat knikken bijgelicht. De toestand van den weg was mede dien tengevolge zeer slecht Het locomotief- personeel bemerkte dit door hevig schud den van de locomotief. A. en E. borden, de snelheid beperkende tot 30 K.M., werden op de plaats, waar ge werkt werd, slechts geplaatst van aanvang van het werk 's morgens tot 3 uur n.m. van denzelfden dag. Onmiddellijk na 3 uur moesten deze gedeelten weder met volle snelheid bereden worden. Machine-personeel heeft herhaaldelijk eigener beweging en gedurende een aantal dagen op deze vernieuwde plaatsen stoom afgesloten en belangrijk snelheid vermin derd wegens het hevig schudden van ae locomotief Zulks is ook geschied in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het ongeval plaats vond, nog daags voor het ongeval op hetzelfde spoor. Reeds geruimen tijd voor het ongeval bestond ernstige ongerustheid onder het rijdende personeel over den toestand van den weg. Herhaaldelijk is daarover geklaagd. Toen dit geen uitwerking bleek te hebben, beperkten de klachten zich tot enkele malen. Er was personeel, dat voor den dag van het ongeval de verwachting uitsprak, dat in de omgeving van de plaats van het on geval vroeg of le at een ongeluk zou ge beuren. Onmiddellijk na het ongeval waren er personeel-leden, die zonder dat zij omtrent de plaats van het ongeval iets wisten, van het ongeluk hoorende onder getuigen vrij nauwkeurig de plaats aanwezen waar het ongeval plaats had. Meermalen werd groote nonchalance aan den dag gelegd bij lossing van ballasttrei- nen, waarbij de grint zoodanig werd ge stort, dat de rails soms wel centimeters hoog daaronder waren begraven. Het dagelijksch onderhoud van den weg werd verwaarloosd. De wegopzichter negeerde meermalen waarschuwingen over gevaarlijken toestand van den weg, o.a. over wissel 29 bij Delft. De houding door den wegopzichter te genover het wegpersoneel aangenomen ten aanzien van grieven en klachten was zoo danig, dat men schroomde deze te herhalen. Onmiddellijk na het ongeval is het af komend spoor, richting Voorschoten ge licht en gericht, terwijl de sporen tusschen de perrons op het station Voorschoten, die zeer diep waren ontgraven, weer ge deeltelijk aangevuld. De verongelukte locomotief, op alle on- j derdeelen onmiddellijk na het ongeval na gegaan, opgemeten, wes geheel in orde. De slingering van het verongelukte type locomotief is in de praktijk niet grogter dan normaal. Niet genoemd zijn hier de waarnemin gen, die slechts door één getuige werden medegedeeld. De boven weergegeven feiten op zich zelf en met elkaar in verband gebracht ge ven den Raad aanleiding tot verschillende opmerkingen, waaraan het volgende is ont leend Het feit, dat het spoor op de sectie, waarover verklaringen zijn afgelegd, reeds sedert de vernieuwing in 1921 niet al te best lag, zoude op zichzelf reeds aanlei ding geweest moeten zijn om met extra zorg de ballast-vernieuwing te doen ge schieden. In de eerste plaats reeds door dit werk op te dragen aan geschoold, verantwoor delijkheidsgevoel bezittend wegpersoneel. Dat men in de plaats daarvan het werk in hoofdzaak moest doen geschieden door los personeel, dat uiteraard niet het emi nente belang van groote nauwgezethenl bij dit werk kan inzien, is op zich zelf reeds een bewijs voot een tekort aan be leid. Te erger is dit nadeel, waar men do gemaakt wordt, hen aan totalen ondergang en algemeene bespotting prijs geeft. New York is, weliswaar, een beschaafde stad, maar het geld kan men even gemakkelijk nu het pistool va^ den moordenaar koopen als honderd jaar geleden het mes van den bravo. Heb je wel eens gedacht over het aantal onverklaarde misdaden, al werden ze dan ook ontdekt, waar men aldoor van leest en waarvan de slachtoffers gewoonlijk rijk zijn? Misschien niet, en vermoei je hoofdje er dan maar niet mee; maar neem het van mij aan, de sleuteltjes zijn veiliger bij jou Virginia legde een bevende hand op het medaillon. „Zij zullen veilig bij mij zijn," zeide zij, „maar zegt u mij dit eene. Moet ik ze nooit aan iemand geven, behalve aan u?" „Onder geen enkele voorwaarde." „Ook niet, als iemand mij een schrifte lijke opdracht van u er toe geeft?" „Vertrouw dat nooit," antwoordde hij. „Geef ze nooit uit handen, behalve aan mij. Onthoud dat goed „De telefoon vlak bij ging plotseling oyer. Phineas Duge nam den hoorn op en hield dien tegen het oor. De rustige, afgemeten stem van Stephan Weiss klonk hem langs de lijn tegen. „Zeg Duge. ik kom zoo half tot de con clusie. dat wij er verkeerd aan deden dat stuk te teekenen." zei hij „Natuurlijk weet ik wel, dat het bij jou veilig bewaard is, maar ik vind het toch geen aangename ge dachte. dat mijn naam onder zoo'n stuk als dat staat. Ik geloof, dat Higgins er ook een beetje zenuwachtig over is. Lalen wij mor genavond bij elkaar komen en het eens be praten." PLinea» Dug» glimlacht» flauwtjes, toen hij antwoordde: „Net zooals je wilt, alleen moet ik je zeggen, dat ik het heelemaal niet met je eens ben Als wij niet onzen slag slaan en dat vlug doen, dan zal de wet er doorkomen en dan zullen wij een Euro- peesch adres boven ons postpapier moeten laten drukken, als wij tenminste zoo ver komen." „Ik spreek ook voor de anderen," ver volgde Weiss. „We zullen hier morgen avond allen bijeen komen, om het te be- spreken, laat ons zeggen om acht uur." Phineas Duge legde den hoorn neer en draaide zich om. „Dat kan interessant worden," zei hij. „Zij zullen nu niels doen, voor zij dat onnoozele stuk hebben. Als zij heelemaal vast beslo ten zijn het terug te krijgen en ik verzet mij, dan zullen zij begrijpen, dat het spel uit Is en dat ik hun complot doorzien heb, daar moet ik wat op bedenken. Virginia, zie ik er uit of ik ziek ben?" Zij schudde het hoofd. „Ik vind, dat u er uitstekend uitziet, oom", zeide zij. Hij sloot zijn bureau en keek naar beneden om te zien of het karpet glad lag. „Maar morgen," zei hij1," „zal ik heel erg ziek zijn." HOOFDSTUK VI. De heer Weiss heeft haast. Virginia wandelde in „Fifth Avenue" ei genoot van den zonneschijn, van de vele menschen en van het effect van een nieu wen hoed Zoo nu en dan stond zij stil. om naar een winkel te kijken en meer dan eens moest zij in zichzelf lachen, als zij er aan dacht, hoe zij uit het huis van haar oom door een zij-uitgang ontsnapt was. Want zij had gedurende de laatste uren ontdekt, dat zij een persoon van gewicht was. Van het oogenblik af, dat de auto van den dokter voor de deur had stilgehouden, had een stroom van bezoekers, journalisten, zaken vrienden en anderen waar zij niets van wist, zich ter plaatse verdrongen en wilde niet weggaan zonder eenig nader bericht over die onverwachte ongesteldheid en allen wa ren er op uit haarzelf even te spreken. Er werd al een extra Nummer op straat ver kocht en in groote zwarte letters las zij over de verontrustende ziekte van Phineas Duge. Toen zij uitging, waren zijn beide secretaris sen jonge mannen, met wie zij tot nog toe slechts enkele woorden gewisseld had. druk bezig met het openen van brieven en het be antwoorden van telegrammen. Zij was de eenige, die niet in angst zat. want zij had vóór haar vertrek haar oom even gesproken en bij haar binnenkomen was de matheid van den zieke opeens verdwenen en had hij een poosje met haar gepraat met al de opge- wekthid van een schooljongen, die pret 'ïeeft om een onbetaalbare grap. Zij stond nu en dan stil, om naar de win kels te kijken en deed een paar boodschap pen. Toen, juist op het oogenblik dat zij een warenhuis uitkwam en even aarzelde welken kant zij op zou gaan. bleef er plotseling iemand voor haar staan en nam zijn hoed af. Het was Stephan Weiss, die, mager, slecht gekleed, gemakkelijk te herkennen was Hij was blijkbaar blij. haar te zien. „Dat tref ik, juffrouw Longworfh," zei hij. terwijl hij haar hand in de zijne hield, alsof hij bang was. dat zij hem zou ontglip pen. „Ik kom juist bij u van daan, maar het is mij niet gelukt, iels bepaalds te welen le ko alles schonk. Daarvoor betaamt ons dank baarheid. 't Wordt wel anders gedacht. Als men rechtmatig leeft, zijn liefdegaven mild offert, denkt men dikwijls aan eigen ver dienste, maar laten wij niet alzoo zijn; we doen niels meer, dan wat we schuldig wa ren. Zoo is het mijn begeerte, aldus spr., dat het woord van Christus in ons midden die nend wordt verkondigt, dan zal het ook vrucht dragen en uitgaan naar buiten voor degenen, die nog vreemd of vervreemd staan tegenover het Woord. Zoo zullen wij ook het tweede doel van ons nieuwe gebouw bereiken, nl., dat dit staat in het Evangelisatie-centrum, om allen die zoekende zijn, te verkondigen het Licht, dat de aarde omschijnt. Zijneerw. ging hierop voor in gebed; waarna de gemeente zong Ps. 72 2 en 10. Als tekst voor dit eerste samenzijn had spr. gekozen Jesaja 60 1 „Maak u op, wordt verlicht, want uw licht komt en de heer lijkheid des Heeren gaat over u op." Jesaja doet hier aankondiging van den dageraad des heils, het eeuwige licht, de geboorte van Jezeus Christus, onzen Zaligmaker. Als eerste gedachte bepaalde spreker zijn gehoor bij de duisternis, die den dageraad vooraf ging, 2e tot welk licht het leidt en ten slotte welke levensroeping het aanwijst. In een ernstige rede verkondigde spr. de komst van den hoogsten rechtvaardigen Rechter, die thans nog voor ons onze voor spraak is bij God. Hij maande aan tot zelf verloochening en de herhaalde roepstem men niet in den wind te slaan. Met strakke aandacht werd deze predika tie aangehoord en gingen de aanwezigen na den lofzang van Zacharias te hebben gezon gen en de leeraar de zegenbede had uitge sproken, dankbaar huiswaarts. Over het kerkgebouw valt nog te melden dat er ongeveer 400 zitplaatsen zijn. Er ij een gaanderij aangebracht, terwijl het ge bouw niet minder dan vier uitgangen bevat. De stoffeering is vrijwel overal groen met zwart en oranje, wat een aangenamen in druk teweeg brengt. Natuurlijk is er elec- trisch licht en cenbrale verwarming. Het interieur is eenvoudig doch doet prettig en gezellig aan. -BS men over die plotselinge ziekte van uw oom." „Ik weet er zelf heel weinig van," ant woordde Virginia. „De dokter was juist ge^ weest, toen ik uitging. Hij zei. geloof ik, dat het een quaestie was van eenige dagen vol slagen rust, mogelijk een week, en dan mis schien een korten tijd naar builen." De heer Weiss schudde nadenkend het hoofd. „Het stelt mij gerust, dat te hooren," ver klaarde hij. „Uw oom is een van mijn oud ste vrienden, en. afgescheiden daarvan, zijn wij juist nu gewikkeld in een paar bijzon der belangrijke speculaties; het zijn dingen die u. jonge dame, nauwelijks zult begrij pen, maar het zou heel slecht treffen als hij nu juist lang ziek werd." „De dokter gelooft," merkte Virginia op, „dat hij over een dag of vier, rijf weer in staat zal zijn het allernoodzakelijkste te be handelen, maar vóór dipn lijd is het hem niet eens toegestaan een krant in te zien." Weiss knikte in gedachten. ,,U ging juist naar huis. zie ik," merkte hij op. „Staat u mij toe een eindje met u op te loopen?" Virginia aarzelde een oogenblik. „Ik heb nog een paar boodsrhappep doen." zeide zij, „ik ging eigenlijk n*og njöt naar huis." „Mijn lieve jonge dame."£e| heb u iets heel gewichtig rfieefe deelen Tk ben er zeker var oat u nu wel met mij naar huis terug wjYgaan en uw wandeling later will voorfjTfen. Het ig zoowel in het be lang van Ivf oom als in hef mijne." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5