AGENDA. 't Is het ideale geschenk VIRGINIA CIGARETTES TELEGRAMMEN. VriJdao. Nat. Roddingsleger (Langegmchl 190V Samenkomst te 8 uur „Prediker": Propaganda-vergadering Ju bileumfonds „Patrimonium". 8 uur. Maandag. In den Vergulden Turk: Buitengew. Alg. Verg. v. Aandeelh, N.V. Machinefabriek Overrijn. 2 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City theater" Haarlemmerstr Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Opvoering van „Dr. Slriglitz". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apoheken wordt van Maandag 29 Nov tot en met Zondag 5 Dec. a s waargenomen door de apotheken van de heeren A J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313 en G. F. Reyst. Steenstraat 35, telefoon 136. Met 460 tegen 136 stemmen weigerde de Kamer de credieten voor de veiligheids politie te verwerpen. De begrooling werd aangenomen. De handelscommissie Uit den Senaat heeft, bij de bespreking van het wetsontwerp door de Kamer aangenomen betreffende de ratificatie der conventie van Washington over den 8-urendag. den tekst aangenomen zooals hij door de Kamer is vastgesteld, d.i. de ratificatie van Frankrijk van die van Duitschland afhankelijk te maken. ENGELAND. Na het mijnconflict. In Zuid-Wales zyn de mijnwerkers we,r aan den arbeid gegaan. l>e st.lstand in de mijn bedreven is thans definitief geëindigd. De meeste noodmaatregelen, die geduren de de staking van kracht waren werden ingetrokken. Alle belemmeringen voor het verschepen van bunkerkoltn Zijn opgenev n. De mijneigenaars, tüe kolen wenschen uit te voeren, moeten daarvoor echter een vergunning aanvragen bij het mijudeparte- ment. En deze beperkende bepaling zal ook binnen enkele dagen opgeheven wor den, inaien het blijkt, dat de pr\js der kolen niet te hoog wordt voor de huis- verbruikers. 121/* millioen ton kolen zyn ingevoerd tydens de stuk ng. De parlementaire medewerker van de „Daily Mail" wyst op, dat men het aantal mijnwerkers, waarvoor na de her vatting van den arbeid in de myneo geen plaats meer zal zijn, schat op tusscheu ue ZUO.üOü en 3JU.COJ. Deze zouden allen voor onderstand wegens werkloosheid in aanmer king komen, uoch het zou natuurlijk veel beter zijn, als men werk voor hen zou kuimen vinden. Eeo deel hunner komt van hel land en zal wellicht als landarbeider weer aan den slag kunnen gaan, doch voor de anderen zal meu nieuw werK moeten zoeken, waarvoor zij eerst zullen dienen te worden opgeleid. De medewerker van de Daily Man" heeft vernomen, dat de regeering baredd zou zyn elk gezond voor stel te overwegen, dat inderdaad uitzicht zou bieien op het verschaffer van werk op groote schaal aan deze mannen en dat zy ook het toekennen van finauc.e&len steun daartoe in welwillende overweging zou willen nemen. De motie van afkeuring van Labour tegen de regeering koml Woensdag in be handeling in het Lagerhuis. Zij zal door Kamsay MacDonald worden vooige teid en gesteund worden door Clyues er Stephen .Walsh en zy zal in ee navolgende termen vervat Zijn: „Dit Huis, de poii.iek betreu rende, die gevolgd is door de regeering' gedurende de uicsiui.ing in de mijnindustrie, verklaart, dat de regeering afkeuring ver dient omdat zij de adviezen van de kolen- commissie in uen wind heeft ge lagen, om dat zy party heafi gea-okken vóór de ïn.jn- eigenaais, omuat zy in gebreke is gebleven den pry's van de kolen te oontroleeren en omdat ze den achtu.endag heeft ingevoerd, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat het conflict is verlengd en verbitterd ea voorts omdat voorwaarden zyn opgedrongen aan mannen, die met langer tegenstand kon den Dieden. Het Huis verklaart voorts, dat een redelijke levensstandaard en eon rede ly Is loon thans slechts aan de m^nwerkers kunnen worden verzekerd, als het land de myn-industrie overneemt en reorganiseert". De bolsjewistische vak vereenig .ngen h.b- ben een nieuwe gift van 4ÜO.UOO roebels doen toekomen aan de Britsche mijnwerkers. NICARAGUA. Tegen de regeering. Juan Sacassa. de gewezen vice-president en politiek leider van de liberale revolu tionairen is te Puerto-Cabezas aang« komen teneinde daar een liberale regeering te ves tigen tegen de bestaande regeering. MEXICO. De pet- oleum wetten. Het conflict tusschen Amerika en Mexico betreffende de oliewetten is geëindigd, door een verklaring van het Mexicaansche ge zantschap. volgens welke de rechten der buitenlandsehe oliemaatschappijen beves tigd zullen worden en de beperking van alle concessies tot 50 jaar uitsluitend de Mexi caansche maatschappijen geldt De rechten der buitenlandsehe maatschappijen blijven ongewijzigd. ZUID-SLA VIE. Nintsjitsj naar Warschau. Nintsjitsj, de Zuid Slavische minis:er van buitenlandsehe zaken, zal waarschijnlijk in de tweede helft van December e-n oezoek aan Warschau brengen. In Zuid-Slavische politieke kringen vermoedt men, dat men aldaar de kwestie van de eventueele ei ken ning van Sovjet-Rusland zal ter sprake brengen. BUITENLANDSCH GEMENGD. GRAVIN BOTHMER. Een verzoek om gratie van gravin Bolh- mer is eenigen tijd geleden verworpen. De strafkamer te Potsdam heeft thans, volgens een Berlijnsch blad, besloten de straf voor gravin Bothmer drie jaar uit te stellen. ERNSTIG ONGELUK IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. In een chemische fabriek te Merzig a. d. Saar werden vier arbeiders door ontsnap pende gassen zwaar gewond. Een van hen is reeds bezweken. NOODWEER BOVEN NAPELS. Een hevige storm heeft de stad Napels ge teisterd en op verschillende plaatsen veel schade aangericht De bliksem sloeg in een particulier huis, dat in lichte laaie vloog. De bewoners vluchtten verschrikt Een zicb in de woning bevindende vrouw kon zich evenwel niet in veiligheid brengen en kwam in de vlammen om. De brandweer slaagde er in. uitbreiding van den brand te voorkomen. Ook sloeg de bliksem in een vuurwerk fabriek, die ontplofte. De fabriek werd totaal vernield. Vele telefoon- en telegraafpalen zijn ge stoord. EEN KRANKZINNIGE WINT EF.N MILLIOEN. De directeur van een krankzinnigenge sticht te Clermont (Oise-departemenl) heeft bericht ontvangen, dat een prijs van n millioen francs van de „Crédit National" ten deel is gevallen aan een 49-jarige we duwe-verpleegde van de inrichting E-EN MOORD. Te Seppois-le-bas, nabij Mulhouse vonil men Woensdag een naaister in haar huis, badende in haar bloed. Een 21-jarig meis je had even te voren het huis verlaten en was snel weggefietst. Men vond haar weg gekropen in een kamer op bet gemeente huis. Zij bekende de naaister, bij wie zij een rekening was gaan betalen, vermoord te hebben. Toen zij tegenover de vrouw stond, was zy plotseling van een onver klaarbare moordlust bevangen. Zij had een mes gegrepen en de vrouw den hals afgesneden. JJaarop had zij het mes in het vuur geworpen en was gevlucht. VEGIFTIGING DOOR ONDEUGDELIJKE MELK. Te Anderlecht en Molenbeek zijn dno zuigelingen ten gevolge van het gébruiK van ondeugdelijke melk bezweken Nog een aantal andere kinderen, die dczeJfoc melk hebben gedronken, zijd ziek, waar onder vier zeer erg. Het parket te Brussel heeft een onderzoek ingesteld en hevel gegeven, de lijkjes der bezweken kinderen te ontgraven. STAKING OF UITSLUITING. De fabrikanten ui de diamantindustrie te Antwerpen dreigen met een algemeen© uitsluiting indien de diamantbewerkers tot staking overgaan. HAAR ECETGENOOT VERGIFTIGD. Te Esquékcries Aisne-departement in Frankrijk) heeft de 27-jarige Gabrielle Morland haar echtgenoot vergiftigd Aan vankelijk konden de geneesheeren, die bij den vergiftigde ontboden waren, maar niet vaststellen, wat de patiënt scheelde, die over hevige pijnen in het onderlijf klaag, de. Tenslotte besloten zij een Röntgen-be- strahng toe te passen, welke aan het licht bracht, dat de man door middel van arse nicum vergiftigd was. Uit een daarop ingesteld justitieel on derzoek bleek, dat Gabrielle Morland ietle ren morgen m de koffie, die zij haar echt genoot gaf, een kleine dosis van het ge noemde vergift deed Een apotheker had haar het gevaarlijke goedje verstrekt ten behoeve van een ziek paard, dat aan het echtpaar toebehoorde. De jonge vrouw, die een medeplichtige had in haar schoonbroeder, met wien zij in ongeoorloofde betrekking stond, is met laatstgenoemde gearresteerd Men hoopt in tusschen het slachtoffer in het leven te behouden. De „GOUDEN MORGENSCHEMERING". De „gouden morgenschemering", een dertigtal jaren geleden in de bedding der Vaalrivier (Zuid-Afrika) gevonden, heeft op eeD verkoop, bij Christie te Londen gehouden, slechts -1950 pond, nog geen f 60.000, opgebracht. Ze werd gekocht door Aga Khan De algemeene verwachting was dat ze veel meer zou opbrengen. De eige naar had, gelijk we dezer dagen meldden, zelfs op meer dan f 300.000 25.000 pend gerekend. Naar haar gewicht is de „gouden mor genschemering" de veertigste in de rij der 75 meest bekende diamanten. MOORD EN ZELFMOORD. Dinsdagmiddag gingen in een hotel in de lnvahdenstrasze te Berlnn een jonge man met eeD dame binnen Ze zetten zich rus tig aan eeD tafel en bestelde een verfns- sching Daar ze op kalme wijze een ge sprek voerden, vielen ze niemand op Plot seling trok de jODge man eeD revolver en loste twee schoten op zijn gezellin, die in het hoofd getroffen, dood neerviel. Alvorens de opgeschrikte aanwezigen, den man zijn RECLAME. 7810 U kunt „hein" geen grooter ge noegen doen dan met een luxe doos Chief Whip Cigarettes! ARDATH LONDON LUXE DOOZEN van 100 stuks f 2.- GEDEC. BLIKDOOZEN van 50 stuks f 1.- wapen hadden kunnen ontrukken, had hij het tegen zijn slaap gedrukt en afgetrok ken Een toegesnelde dokter kon ook bij hem slechts den dood constateeren. ONTARIO WEER NAT. De verkiezingen in Ontario hebben tot een meerderheid geleid van 48 leden in de wetgevende vergadering voor een stelsei van verkoop onder staatscontrole van al coholische dranken in plaats van het ver bodsstelsel dat in de afgeloopen 10 jaar- heeft gegolden. Ontario heeft dus het voorbeeld gevolgd van de andere Canadcesche provincies, behalve de kustprovincies. Als gevolg van de verkiezing wordt een sterke speculatie in (voor dranksmokkelari; gunstig gelegen) terreinen aan de Canadeeseh-Amerikaan- Bche grens verwacht. LINDEN'S BUSSEN. In een vorig artikel vertelde ik u een j en ander omtrent Londen's Underground. Heden wil ik u de geschiedenis geven van Londen's Autobussen, die gezellige en ge rieflijke voertuigen, zoo populair bij het j Engelsche publiek, zoowel als bij den bui tenlander. Er is geen aangenamer en gond- kooper manier om deze wereldstad op zijn gemak te zien en te leeren kennen dan boven op een omnibus, en de meeste vreem delingen slijten uren aldus, inpl&ats van in een taxi. Ook een Engelschmrn geeft den voorkeur aan den bus, en zal bijvoorbeeld nooit een tram nemen, wanneer hij de keuze heeft. Het rijden in een bus is ten slotte altijd iets sporliefs, heeft iets van in een auto zitten, ook al heb je dan 49 andere psrsagiers om je heen, en de schommelend0, tram wint 't alleen in dagen van zwaren mist. wanneer rails de eenige redding zijn. Een eeuw geleden, toen Londen's bevol king slechts één en een kwart millioen telde, was het eenigste publieke vervoermiddel de „Stage Coach", welke voor dien tijd vrij snel was, maar duur. 29 Juli 1829 was de belangrijke dag, waarop George Schillibeer twee bussen in Londen's straten introduceerde George Schillibeer had omnibussen gebouwd in Parijs, en kwam zoodoende op 't idee in Londen te beginnen. Er was ruimte in eiken bus voor 22 passagiers, en elk kreeg grati9 een courant of boek te lezen om den tijd te dooden. Daar de meeste passagiers echter „vergaten" de boeken achter te laten bij het uil stappen, werd deze attentie spoedig inge trokken. In 1832 werden al dra nieuwe Omnibus- Maatschappijen opgericht, en was dit een „boomvear" voor verkeer. Gedurende dit tijdperk werden belangrijke veranderingen ondernomen, o.a. werd de bus kleiner van stuk, en slechts door twee paarden ge trokken. De welbekende L. G. O. (London General Omnibus Co), ook vaak de „General" ge noemd, begon te werken in Januari 1856. De Maatschappij kocht 600 van de be staande bussen, en betaalde den eigenaars een kwart millioen pond sterling voor het recht, om de bussen te laten loopen op de j reeds vastgelegde routes De kosten per rit werden verminderd, de dienst uitgebreid en een prijs van 100 p. st werd uitgeloofd voor een verbeterd voertuig. Het gevolg hiervan was een nieuw model met zitplaatsen boven op. Dames konden zich echter niet in deze hooge sfeer begeven vanwege de toen in vogue zijnde crinoline, en de kleine ijzeren treedjes, waarlangs men aan den buiten kant naar boven moest klauteren. Vijf en twintig jaar verliepen alvorens eenige verbetering van belang werd aange bracht. Deze bestond ten slotte in een heusche trap naar boven, echter vóór in de bus. Zóóveel menschen. die gedurende het rijden er op sprongen, kwamen echter onder het achterwiel terecht wanneer ze de trap misten, dat deze eindelijk naar 't achter einde van den bus werd verlegd, in de posi tie. zooals nu bekend. Het is precies 15 jaar geleden. 25 October 1911, dat de laatste paardenbus van Lon den's straten vertlween De L. G. O. had in die dagen ongeveer 1400 bussen onder haar controle, met stallen over geheel Londen voor hun 18.000 paarden. De eerste mechanische bus verscheen in 1833, toen Walter Hancock twee stoombus- sen in het verkeer bracht tot groote conster natie van de paardenbus-eigenaars Als die wonderen der uilvinding niet stil stonden langs den weg, omdat er iets aan hen ver keerd was, dan kon men ze voort zien en vooral hooren snorren met een maximum snelheid van 15 K.M. per uur. Deze hals brekende vaart was echter den autoriteiten al gauw te machtig en 't werd toen wette lijk vastgelegd, dat een mijnheer met een roode vlag. het internationale teeken van gevaar, vóór dergelijke mechanische mon sters uitloopen moest. En dus kon Mr. Han- occk weer naar huis gaan met zijn twee stoombussen. In Juni 1897 eerst vond de Regeering dien Mijnheer met de roode vlag overbodig, en konden toen de eerste „petrol-driven" bus sen geïntroduceerd worden. Vóór gebruik werden ze onderworpen aan een streng examen door Scotland Yard, en de eerste bus van de L, G. O. gaf onmiddellijk een bewijs van haar kracht, door het voorste gedeelte van een fruitwinkel onderste boven te rijden, vlak tegenover het politiebureau. De politie, philosophiseh inziende dat zulke gebeurtenissen een teeken van voortvarend heid zijn, gaf echter de gevraagde toestem ming. Sedert dien ontsproten er overal nieuwe Omnibus-Maatschappijen, en zooals dat ge woonlijk gaat. combineerden zich in 19u8 dp belangrijksten, en heeft de huidige „Ge neral" de meest uitgebreide vloot. Gedurende den oorlog en vooral in de eerste dagen van het conflict hebben de bussen een belangrijke rol gespeeld in België en Frankrijk. Niet alleen als militair transport, doch ook als ambulances hebben ze buitengewone diensten bewezen, terwijl menige Uhlanen-patrouille door de bussen onderste boven is gereden. De laatste groote verbetering is de top- cover", zoodat passagiers bovenop nu ook beschut zijn tegen regen en wind. terwijl ze naar hartelust rooken kunnen, hetgeen on derin verboden is. De bovenverdieping is ook 's avonds verlicht ten einde het publiek in staat te stellen hun krantje te lezen huis waarts. De huidige vloot van de L. G. O. bestaat uit 4345 rijtuigen met 200.000 zitplaatsen. Dat er heel wat bij kijken komt om een dergelijk aantal bussen in orde te houden, spreekt vanzelf en de 43 garages, elk 107 exemplaren stallende, zijn dan ook voor beelden van „efficiency". Wasschen van binnen en van buiten, geschiedt mecha nisch. Een vacuum stofzuiger wordt voor liet interieur gebruikt, terwijl de wagen door een sproeitoestel rijdt, hetwelk aan beide kanten de modder er afspuit Het trainen van het personeel is aller strengst. De bestuurder wordt aan da zwaarste examens onderworpen en is dan ook een spreekwoordelijk goed, beleefd en algemeen bemind rijder. Alvorens hij een route door Londen zelf krijgt, moet hij eerst een tijdperk meemaken in de buitenwijken. Hij is een meester in „skidding" en onge ëvenaard in zijn behendig opschieten met dat reusachtige monster door de grootste drukte. Zijn gevoel voor humor en zijn koddige uitlatingen dragen niet weinig bij tot zijn populariteit, en ingeval van botsin gen zijn politie zoowel als Jan Publiek dan ook altijd op zijn hand. In 99 van de 100 ongelukken ligt de schuld niet aan hem. De conducteur is een 'model van geduld- zaamheid en tact. om met allerlei soorten menschen goed te kunnen omgaan Hij is beleefd maar kort. Geef hem nooit een fooi. Ik heb vreemdelingen dit wel eens zien doen tot groote verwondering ook van de andere passagiers, en gewoonlijk belandt de penny weer terug in de handen van den verbaasden buitenlander. Behalve de 1700 bestuurders en conduc teurs employeert de General nog een 900 Inspecteurs en een 10.000 mechaniciens, schoonmakers, enz. Ten slotte nog de „interpreters" in de drukke gedeelten van de Westend. die Fransch. Duitsch, Hollandsch (maar spreek liever Engelsch tegen hen) en Italiaansch worden verondersteld te verstaan, en de „traffic controller" in zijn klein kamertja in Charing Cross, die telephonisch in ver binding is met geheel Londen voor geval van ongelukken en indien er plotseling een groote behoefte is aan voertuigen in een of ander gedeelte voor een of andere reden In 1924 werden 1264 millioen passagiers vervoerd met de General Omnibussen het geen een gemiddelde geeft van 4 millioen per dag, in andere woorden één van elke twee menschen in Londen zit eiken dag op een bus En als u recht van lijf en leden is moet u er op springen want ze stoppen alleen voor dames en oude heeren en inva- lieden. J. K. II RONDOM DEN VOLKENBOND. GENEVE, 2 Dec. (Belg. Tel Ag.) De Vol kenbondsraadscommissie zette de beraadsla gingen voort over het Fransche voorstel be treffende het organiseeren van bijstand i gevl van een aanval De beraadslaging werd zeer vergemakkelijkt door het rapport-B: Brouckère. waaruit blijkt dat alle in dec raad vertegenwoordigde staten het beland dezer voorstellen erkennen De commissi: behandnlde heden de middelen tot inwer kingstelling der in artikel 16 van het pad bedoelde ekonomische sancties. Het resul taat der zitting maakt een zeer gunstige] indruk. Vooral dient gewezen te worden de uitmuntende stemming die onder de in de commissie vertegenwoordigde landen heerschle. en inzonderheid op de nauwe sa menwerking tusschen lord Robert Cecil en Paul Boncour. DE CONFERENTIES TE PARIJS. PARIJS. 3 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Tot he noenmaal, dat de Engelsche gezant Zaterdjj ter eere van Chamberlain zal geven. v. ook de gezanten van Duitschland en lid uitgenoodigd. COOK NAAR RUSLAND. LONDEN, 3 Dec. (V D.) De mijower- kcrsleider Cook is heden naar Rusland vertrokken ter bijwoning van het congTd der vakyereenigmgen, dat Maandag aan vaDgt. VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN. 3 Dec. (Wolff) De .uitsla] der verkiezingen in Denemarken kal als volgt worden samengevat winst voo socialisten, linker boerenpartij conservatie ven en Duitschers; aanmerkelijk verlie voor de democraten Petersen leed fiasco. KOPENHAGEN, 3 Dec. (V. D.) De offi cieuze einduitslag der Deensche verkiezin gen luidt als volgt- Communisten 5612 stem men, geen enkel mandaat. Deensche Recht? bond 17.565 stemmen, 2 zetel9 (vroeger 0 Conservatieven 280 479 stemmen. 29 zete! (27); Radicalen 150.916 stemmen. 16 zetel (20); Sociaal-Democraten 497 471 stemmen 53 zetels (55); Linksche Boerenparti 378 369 stemmen. 46 zetels (44). Gema tigde Partij 10 478 stemmen, 1 zetel (1) Cornelius Petersen-partij 2134 stemmen (0\ Het kabinet-Stauning zal dezer daeen aftreden. KOPENHAGEN. 3 Dec. (VD.) Commen taar leverende op den uitslag van de verkie zingen vestigt het orgaan van de regeennjs- partij „Social-demokraten" de andacht o? het feit. dat de merderheid van de sociaal democraten en de radicalen thans gebroken i-s Het blad vervolgt: „Het is duidelijk, dat de samenstelling van het nieuwe Folketing het ministerie-Stau- ning niet aan het bewind zal latpn Staunic? zal niet aarzelen de consequenties uit dj verkiezingen te trekken Zoodra hel results der verkiezingen definitief bevestigd is. f* hij de ontslagaanvrage van het minisl^ indienen". HET NIEUWE GRIEKSCHE BEWIND. ATHENE, 3 Dec. (V D Het coalitie kabinet zal Zaterdag beëedigd worden d? eerste veertien dagen zal de Karne' zich bezig houden met de behandeling vsn de nieuwe grondwet. Het leger zal een reorganisatie onder gaan, doordat het van zekere elementen zal worden gezuiverd en alleen capabele beroepskri.igers in dienst zullen blijven. EEN CONFLICT GEËTNDIGD. NEW YORK, 2 Dec. (Reuter) De arhifrj" ge-commis«ie heeft aan onieveer 90'' spoorwegarbeiders in de oostelijke stalen efi loonsverhooging van 7 1/2 pCt toeg<?fcpIV Daarmee i? een conflict geëindigd dat rui'^ een jaar heeft geduurd. DE STRIJD IN NICARAGUA. MANAGUA (Nicaragua) 3 Dcc We"1"' Secass heeft een republikeinsch kabinet 2 vormd en tevens doen hekend maken dal de militaire operaties tegen de regeering v'° president Diaz zou voortzetten. UIT CHINA. AMOY. 3 Dec (Reuter-. Foelsjou i? teravond op vreedzame wijze aan de Canl£l troepen overgegeven. 2—1 -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2