No. 20466 WOENSDAG 1 DECEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. MUZIEK. GEMENGD NIEUWS. Het voorcasmetf» nieuws van hetien. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel Bij regr(abonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bi) vooruit betaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij jen maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DE2.ER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden I 2 35 per week i 0 18 Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week,0.18 Franco per post i 2.35 -h portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. De opgravingen van het antieke Ostia. Voor de deelnemers aan de archaeologi- Sche lezingen door het Rijksmuseum van Oudheden alhier ingericht, sprak gisteren mej. J Brants, conservatrice aan genoemde instelling, over het oude Ostia. Deze stad aan de monding van de Tiber gelegen zou volgens de legende door Aeneas zijn gesticht In werkelijkheid hebben de opgravingen ge leerd dat zij niet ouder is als de vierde eeuw- vóór Chr. Anderzijds zegt Procopius dat zij omstreeks het midden van de zesde eeuw na 2hr. een verlaten ruine i«. Zij heeft dus on- :eveer 8 eeuwen bestaan, doch de bloeitijd valt in de twee eerste eeuwen van onze .aartelling Het grootste gedeelte der ontgra ven ruines behoort dan ook tot huizen en gebouwen uit die periode. 09ti'a was in de eerste plaats een haven stad: zij was het groote emporum van Rome waar de producten van de landen der Mid- dellandsche Zee samenstroomden. Groote graanschuren zijn langs de oevers van de Tiber teruggevonden. Een eigenlijke haven krijgt Ostia eerst onder Claudius, terwijl Trajanus hieraan op zijn beurt verbeteringen brengt. Er omheen vormt zich de nederzet ting Portus dat eerst met Ostia eenzelfde bestuur heeft en later door Constantijn de Groote tot stad wordt verheven. Deze op komst van Portus veroorzaakt onrecht streeks het verval van Ostia, waarvan de ?;oote huizen worden verlaten De invallen en plundertochten van Gothen, Hunnen, Sa- racenen, enz. hebben den ondergang vol tooid. In de middeleeuwen is Ostia niets an ders meer. als een reusachtige steen- en mar mergroeve. In de 18e eeuw begint men, zij het dan alleen met het doel voorwerpen van waarde te vinden, met hel doen van opgra vingen. Eerst in het midden van de 19e eeuw beginnen de eersle wetenschappelijke opgravingen onder leiding van Visconti en Lanciani. In de laatste jaren waren het Vaglieri en Calza die het begonnen werk oortzetten en zich vooral verdienstelijk laakten door de verschillende perioden te mderscheiden: Republiek. Keizertijd en la- teren tijd. Daarbij deden zich allerlei moei lijkheden voor: het bleek nl dat onder Ha- drianus de stad. die van overslroomingen te lijden had gehad, een paar meter werd op gehoogd, zoodat de nieuwe gebouwen over de oude heen werden gebouwd. Aan de hand van een reeks prachtige lichtbeelden voerde spr. haar toehoorders door de straten van de antieke stad, waar verschillende publieke gebouwen als tem pels, thater, palaestra, kapitool, nog op vrij aanzienlijke hoogte zijn bewaard gebleven. Ook van de typische woonhuizen, vaak met drie of vier verdiepingen voorzien, zijn nog zeer merkwaardige exemplaren behouden. Met hun streng-eenvoudige gevelstrucluur. met hun rationeelen balconbouw, maken ze een zeer modernen indruk Mej Brants besloot haar belangwekkende lezing met een overzicht van de belangrijk ste kunstvoorwerpen die hier zijn opgegra ven. VOLKSZANGAVOND. In de groote zaal van het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk had gister avond de eerste volkszangavond in uit sei nen plaats, georganiseerd vanwege de afd. leiden van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang. De afdeelingsvoorzitter. de heer van Slo-i ten opende de uitstekend bezochte bijeen komst met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot den oud- voorzitter. dr. Meyer die zich voor dezen avond een reis uit Den Haag naar hier had getroost. Na allen en speciaal de jongeren onder de aanwezigen krachtig opgewekt te hebben overal het Nederlandsche lied e propagee- ven, verleende hij het woord aan den leider oen heer Joh Oostveen. die op de hem eigen energieke wijze en door zijn bezielend voor beeld al spoedig het ijs wist te breken de i bezoekers 'het hoogste 'ied deed zingen. De heer Oöstveen verstaat >->t in de per fectie de kunst om zijn koorledpn" alle schroom en terughoudendheid te ontnemen en zoo is er ook gisteravond rij en frank, ^ooals het Hollandsche jongens en meisjes betaamt, gezongen Het is voor de zaak van den /.olkszang Weer een mooie avond geweest. DE OPSTAND OP JAVA. Iu de Graanbeurs werd gisteravond een openbare vergadering gehouden georgani- ïer4.door de afd Leiden der Communisische artij het P A S. en De Zaaier, over ..De opstand op Java" De belangstelling as ochts matig ongeveer een zestigtal perso- eu. en de voorzitter de heer Van Weizen. ipi Pr *n z n openingswoord dan jok z'n ®u^slelling over uit Als eerst spreker ee ^.aan)a °P dp heer K Ceuzemaker die historisch overzicht gaf van de verhou- tusschen Indonesië ter eene. zijde en spectievelijk de Oost-Indische Compagnie en de Nederlandsche Handelsmaatschappij ter andere zijde. Hij wees er on dat ons land zich steeds ten oste der Indische be volking heeft verrijkt en dat de schrijnende tegenstelling tusschen den Hollandschen rijkdom en de Indische ontbering reeds meerdere malen tot verzet heeft geleid, en dat vooral dank zij de communistische actie na den wereldoorlog, welke in Rusland haar basis vindt, een algeheele verandering is ingetreden Meer en meer ontstaat er een beweging van verzet, strevend naar zelf standigheid (men zie ook naar China) en het is de bedoeling hiervan een massale Oostersche beweging te maken tegen het Weslersche kapitalisme. Spr. eindigde ten slotte met de arbeiders op te wekken hun sympathie te betuigen met de actie van het Indonesische proletariaat. De heer Van Munster, ->en wegens com munistische propaganda ontslagen Indone siër, wees vervolgens op de vele ongerech tigheden, welke ook in de Nederlandsche pers ten deele zijn vermeld, en die in ruime male hebben medegewerkt tot het verzet, zooals dat onlangs tot uiting is gekomen Spreker erkende dat Moskou daarbij in het spel is geweest »n eindigde, na tal van ge gevens over de ellende der inlanders te hebben medegedeeld, met de voorspelling, dat de verzetspogingen zich zullen hert len en uitbreiden, totdat Indonesië^van het ka pitalistische juk zal zijn bevrijd. Alvorens de vergadering te 9luiten stelde de voorzitter hierna een motie voor. waarin o.m. geëischt wordt: vrijlating van alle ge arresteerden en andere politieke gevange nen; vrijheid tot terugkeer in hun vaderland van alle verbannen communisten: terug trekking der troepen, die uitgezonden zijn tot demping van den opstand en schade vergoeding aan de gezinnen, die door dien opstand zijn benadeeld. Alleen 4 Indone siërs stemden bij handopsteking tegen.. waarna de bijeenkomst werd gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde. op proefschrift getiteld: „Ovjr lym- focytenwaarden en lymfocytaire functies naar aanleiding der tropenlymfocytose". de heer A. K. J. Koumans. geboren te 's-Gra- venhage. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (B). de heer B. J. Bok (Den Haag); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (H) de heer R. J. Bouman (Leiden) en voor het candidaats examen Ned. letteren, de heer A. L. van Slooten. Onze stadgenoot de heer J. D. van de Graaff slaagde voor het examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) en niet zooals gisteren gemeld wis- en rekenkunde. Men deelt ons mede, dat gisteren aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier slaagde voor het diploma piano-onderwijs mej. E. Kloots, alhier: Voor den dienst in Ned.-lndië is be stemd mr. L. B. van Straten, administra tief ambtenaar bij het Binneniandsch Be stuur, alhier woonachtig. Prof. mr. C. van Vollenhoven, die on geveer 5 maanden geleden naar Amerika is vertrokken, in verband met de regeling der Amerikaansch-Mexicaansche geschillen waarin hij arbiter is, wordt 21 December a.s. hier ter stede terugverwacht. Het 25-jarig bestaan van de Vereeni ging tot Bevordering tot Opleiding van in strumentmakers, stichting van wijlen prof. Kamerlingh Onnes, waarvan de viering wegens diens overlijden moest worden uit gesteld, zal nu plaats hebben op Zaterdag 11 December. De tegenwoordige voorzitter, prof. De Haas, zal daarbij de feestrede houden. Morgen 2 December zal het 25 jaar geleden zijn, dat Willem Mark in dienst trad bij de firma J. A Hoogenstraaten, distillateur en wijnhandelaar alhier, waar hij steeds trouw en eerlijk zijn plichten heeft vervuld Belangstellenden kunnen tusschen twee en halfvier den jubilaris ko men gelukwenschen, ten huize van zijn pa troon Mare 43. De vereeniging „H.O.R.A.", een te Leiden welbekende Vereeniging tot onder, steuning van ambtenaren, geefri 13 dezer een propaganda-feestavond (zie adver tentie) Waar de welwil'ende medewerking wordt verleend door bet Leidsch Strijk-Enscm- ble Sappho", het „Solanus"-kwartet, me vrouw en de heei Bik en de heeren Snel en Plu belooft dit een gezelligen avond te worden en kunnen wij alle dames en heeren ambtenaren geinen het goede doel aanraden eens kennis te maken met deze vereeniging. Zondag 5 December e.k. zal de Op perrabbijn van het synagogaal ressort 's-Gravenhage de Israëlietische gemeente alhier bezoeken Zijnweleerwaarde zal bij den namiddagdienst m de synagoge, die aanvangt ten 3V2 ure, een predikatie hou den. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den 21-jarigen P. Jac. E. K. uit Oudenbpsch, die onder voorwendsel hier ter stede werkzaam te zijn van den hotelhouder S. alhier nachtlogies had ver kregen. Toen het den volgenden morgen op beta len aankwam, bleek de man geen cent te bezitten. Hedenmorgen werd op den hoek van Rijnstraat en Utrechtsche Veer een 19- jarige winkeljuffrouw P V. geheeten. aan gereden door een melkwagen welke zij trachtte met haar rijwiel voorlangs te pas- seeren Zij kwam te vallen en klaagde over hevige pijneü in de linkerzijde- De dokter van den Eerste-Hulpdienst kon geen letsel constateeren. doch liet haar ter observatie per auto naar het Academisch Ziekenhuis overbrengen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand November ingelegd f 281.910.49 en terugbetaald f 215.783.46, terwijl 115 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 54 boek jes geheel werden afgelost. Het tegoed der 17094 inleggers bedroeg einde November f 6.104.182,42. Door de gemeentelijke- en dislricts- arbeidersbeurs alhier zijn geplaatst in 1925 totaal. 974 personen, terwijl gedurende de eerste elf maanden van 1926 geplaatst wer den 1237 mannen en 263 vrouwen, totaal 1500 personen. Op Vrijdag 10 December zal de Chr. Zangver. „Halleluja" en de Chr. Recileer- club U. V K. in de groote zaal der Stadsge hoorzaal een gecombineerde uitvoering ge ven, mede ter gelegenheid van het 15-jar:g bestaan van bovengenoemde zangvereni ging. Beiden zijn onderafdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit Blad. Wij wijzen de houders van abonne mentskaarten op de lijnen der Noord Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij op de noodzakelijkheid om hun kaarten voorzien te doen zijn van een goedgelijkend portret ter grootte van de daarvoor op de kaart aangegeven ruimte (ongeveer 25 bij 35 m.m.) De aanleiding tot deze mededeeling is gelegeD in het feit, dat diverse reizigers, die volgens de conducteurs niet in het be zit waren van een goedgelijkend portret, hedenmorgen daarvan de onaangename ge volgen hebben ondervonden, doordien zij verplicht werdeD den vrachtprijs te beta len. De directie heeft de aandacht van het personeel op deze aangelegenheid ge vestigd, omdat in den laatsten tijd veel vuldig gebruik werd gemaakt van portret ten, welke vaak niet de minste gelijkenis vertoonden met deD houder. Een soepele toepassing van deze instruc tie, vooral in de eerste maand zij overigens den conducteurs aanbevolen Voor het reizend publiek staat ten allen tijd de mogelijkheid van beroep aan het administratiegebouw alhier open. OUD-HOLLANDSCHE MUZIEK. De heer Hovy heeft den wensch in ver vulling doen gaan, dien we uitspraken aan 't slot van deze beschouwingen naar aan leiding van zijn eerste uilvoering in Fe bruari j.l.den wensch n.l. dat hij op den ingeslagen weg mocht voortgaan en ons an dermaal met de vrucht van zijn arbeid in kennis brengen. Hij heeft sindsdien niet stil gezeten Een nieuwe serie oud-Hollandsche liederen een enkel herinnerden we ons van den vorigen keer, heeft hij aan de ver getelheid ontrukt. Mooie liederen en zang wijzen heeft hij wederom ontdekt en voor zooveel noodig van de ingeslopen corrupties gezuiverd, om zoo te zeggen slakkenvrij ge maakt. Dat dit fijne muzikale intelligentie en moeizamen archivalisch-historischen ar beid vereischt, hebben we destijds min of meer uitvoerig uiteengezet. Van wat de heer Hovy gevonden heeft, stelde hij een pro gramma samen, dat alle afwisseling bood, die binnen de grenzen van het oude volks lied maar mogelijk is. Voor wie goed luis tert iö die verscheidenheid van inhoud en stemming zeer wezenlijk, Een Fransch schrijver uit de middeleeuwen heeft het religieuse en profane lvnsme eens gety peerd met deze woorden: „l'objet de la musique esl de charmer Dieu, de metjre en fuite le diable, de guérir les maladies, de provoquer l'amour". En speciaal ten op zichte van deze laatste, voegde hij er aan toe: „nulle chanson ne m'agrée, si elle ne vient de fine amour". Dat de oud-Holland sche muziek inderdaad deze onderling ver wijderde gebieden bestrijkt, is wederom dui delijk aan den dag getreden. Ook, dat wij nog wel iets hebben goed te maken aan die muziek in zekeren zin onze eigen kunst immers Want onder de uitgevoerde num mers was er niet een, waarover men zich niet van harte zou verheugen dat het onder het stof vandaan was gehaald. Een voor de gelegenheid samengesteld koor van een veertigtal dames en heeren. dat vele goede kwaliteiten bezat (zijn even wichtigheid. zijn volgzaamheid, zijn toon vastheid, zijn klankvoortbrenging) heeft een twaalftal door den heer Hovy vierstemmig bewerkte liederen gezongen. Alleszins lof felijk Aan de voorbereiding was behoorlijk zorg besleed. Speciaal willen we noemen no. 6 „s Uchtends als hel haantje kraait'" waarin het koor zijn volle kracht toonde zonder eenige forceering en no 7 „Trolsche Neeltje" dat uitblonk door geestig rhythme en zuivere dictie. Een couplet moest gebis seerd worden. Onze stadgenoote de sopraanzangeres mej. W Korswagen zong met volle melo- dieuse stem, die de groote zaal geheel vulde, een drietal sololiederen, waarmee ze veel eer inlegde De heer H W Spendel droeg eenige nummers voor, waarin hij ge legenheid vond zijn kwaliteiten als bas zanger te toonen Mej de Haas maakte zich zeer verdienstelijk door de uilvoerintr van variaties voor piano, een zeer geliefden vorm bij onze middeleeuwers van Gysbert van Steenwijck en onzen beroemden J P. Sweelinrk Ze heeft deze bezadigde muziek van schoone architectonische welving in goeden stijl en zeer correct gespeeld. Hoe mooi dan ook de vleugel uit het magazijn der firma Mens was, voor deze muziek zou een clavecimbaal uit den aard der zaak be'er hebben voldaan De begeleiding van koor- en sopraannum mers was in veilige handen bij mej dn Haas de bassolist werd door mej. M. Spen- del geaccompagneerd. De heer Hovy, die met veel voldoening op zijn tweeden oud-Hollandschen avond kan terugzien, ontving behalve veel applaus een fraaien krans, terwijl de feekenpn van instemming van het publiek voor de dames Korswagen. de Haas en Spendel eveneens vergezeld gingen van de aanbieding van bloemen. De zaal was matig bezet. DOOR EEN LOSGESCHOTEN KABEL GETROFFEN. Gistermorgen is in de Binnenhaven te Botterdam een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Op het terrein van de gemeentelijke handels inrichtingen was men bezig esn kolenwagon van een kolentip op een draaischijf te trekken, waarbij gebruik werd g?maaKt van een kabel met haken en een elactrisch ge dreven kaapstander. Op een gegeven oogen- blik schoot de kabel los en werd door den kaapstander, waarvan men den stroom niet tijdig kon afsluiten, rondgeslagen. De haak trof den 59 jarig: n m c-i .ist M Mon- frcoi, die tegen den grond werd geslingerd. Hg brak be.de armen en beenen en kreeg voorts een ernstige wonde aan het hoofd. De 38-jarige machinist C. A. H. de Ronde, v/era eveneens door den h:ak getroffen on bekwam een vrij ernstige wonde aan het rechterbeen. Beide gewonden zrjn per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar ter ver pleging opgenomen. EEN FAMILIETWIST. Eergisternacht te ongeveer halftwaalf, kwam de 25-jarige C. K wonende te Haar lem in de Tulpstraat waar op nummer 42 zijn 44-jarigen schoonvader P. C. woont. K., die met zijn schoonvader in ongenoe gen leeft, vernielde in dit perceel eenige ruiten en ging toen weg Maar hij kwam des nachts tegen halfdrie terug, gewapend met een zaag Met dit stuk gereedschap bewerkte hij opnieuw eenige ruiten en ook de gordijnen Bovendien trachtte hij C. en diens zood te raken. Tenslotte maakte C. er een eind aan. Hij greep een oude rij wielvork en bracht K. daarmede eenige slagen toe, waardoor deze zoo ernstig aan het achterhoofd en boven het linkeroog werd gewond, dat hij bewusteloos neer viel, Hij werd m het perceel Tulpenstraat 50 binnengedragen, waar hem door de le- deD van den ongevallendieust de eerste hulp verleend werd. Per autobrancard werd K daarna naar het St Elisabetbs- gasthuis vervoerd, waar een lichte hersen schudding geconstateerd werd De politie stelt een onderzoek in C. en zijn zoon werden voor een verhoor naar het politie bureau geleid. TEGENWOORDIGHEID VAN GEESTI De arbeider-wisselwachter Kaagman, te Castricum, die gistermiddag den goelentrc-in var twee uur rangeerde, stond in het midden vaD den trein op het z.g. „opstapje". Plot seling brak dit geheel af, met het gevolg, dat K. viel. Hij had evenwel de tegen woordigheid van geest zijn val zoo te rege len, dat hg tusschen de rails kwam te liggen. De trein reed over hem heen.... zonder hem letsel te veroorzaken. Alsof er niets gebeurd was, krabbelde K. over eind en ging weer voort met rangeeren! ONGELUK BIJ EEN 3NBEWAAKTEN OVERWEG. Drie gewonden. Bg den onbewaakten overweg tusschen de Halte Heiligerlee en het station Scheemda is gistermiddag de trein, die om hal vier uit Winschoten vertrekt, op een auto ge reden. De inzittenden, het echtp ar Koster, uit Wagenborgen, en de chauffeur S., uit Veendam, werden allen gewond; mevrouw Koster zeer ernstig. De gewonden zijn in het ziekenhuis aldaar opgenomen. BINNENLAND. In de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbegrooting deelt de minister mede dat verlaging der spoorwegtarieven 3e klasse niet wenschelijk is. Vragen van het Tweede Kamerlid Staal man over de houding van België. Het stoomschip „Maasdam" in brand. De sitnatie niet direct ernstig. Ongeluk bij' een onbewaakten overweg nabij Winschoten. Opnienw een goederentrein ontspoord, thans bij Haarlem. BUITENLAND. De ontruiming van het bezette gebied in den Duitschen Rijksdag. Een rede van Brim d in de Fransche Ka mer over den bnitenl. 'oestand. Clandel benoemd tot Fransch gezant te Washington. Een motie van afkeuring van Labour tegen de Engelsche regeering inzake haar houding in 't mijnconfiict. In Griekenland een kabinet "aimis. VAN HE- DAK GEVALLEN. De timmerman J Weerman moest op het dak van het Uotel Van ÜaleD te Emmen eenige reparaties aan den schoorsteen verrichten. Dooi de gladheid van de pan nen gleed hg uit en viel van het dak Hij bleef bewusteloos liggen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. VERDRONKEN. Te Grouw is Maariaagavond, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken de 24-jarige J. Batema, van Oudeschouw, DOOR EEN TREIN VERREDEN EN GEDOOD. De trein Vaals—Maastricht heeft gisteren even hu.ten Vaals een man overreden, wieos identiteit nog nie. kon worden VuS.gesteld, doordat het lichaam vreeselijk verminkt was. Htt houfu was van het lichaam gescheiden. De Just.tie uit Maastricht stelde ter plaatse een onderzoek in. BALDADIGHEID. Toen MaanuaG... -dag ue autobusonder nemer J. M. Tigchelaar, uit Zevenoergen, te Leur bezig was zijn auto te repareeren, wierpen fibneksarbaiuers brandende lucilers in benzine, die op den grond lag. De banden van Ue auto vatten vlam en toen de on dernemer het vuur w.lde hlusscnen, ge raakte hij zelf in branJ. Nadat de vlammen in een jas gesmoord waren is de man naar zijn won.ng te Zevenbergen vervoerd. Tegen de drie jeugdige boosdoeners, die reeds eerder terecht hebben gestaan, is proces-ver baai opgemaakt OVERREDEN. Te Maastricht is Maandag in de fabriek ,,De Sphinxde arbeider H. Dirks, bij het voortduwen van een wagon, gevallen, waardoor hem ten been tot boven de knie werd afgereden ln het ziekenhuis is hij gistermorgen overleden. EEN MOORDAANSLAG TE HEERLEN. De dadei gearresteerd. Gistermorgen ongeveer* zes uur is te Heerterheide bij den ingang van de mijn „Oranje Nassau 111" een moordaanslag gepleegd. De 20-jarige P H. Luyten, wonende te Roermond, die zich naar de mijn begaf, deed plotseling met een mes een aanval op een zekeren M. Dooi twee jassen heen stak hij hem in den linkerpols Al die dezen aanval sinds lang verwacht had, ging stéeds gewapend naar de mijn Hij trok een revolver en loste een schot op L dat dezen in deD buik trof. M nam de vlucht in de richting Hoensbroek Eenige mijn werkers trachtteD den dader nog te ach tervolgen, maar deze was reeds verdwenen. L. werd naar de verbandkamer der mijn overgebracht en na verhoord te zijn Daar het hospitaal alhier vervoerd Ziin toestand is vrij ernstig. De dader, zekere C. Moisya, afkomstig uit Joegoslavië, werd een uur later in Hoensbroek bij den ingang der staatsmij'n

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1