GELDKONINGEN. No. 20465 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 November Tweede Blad Anno 1926 LAATSTE WEEK v. d. UITVERKOOP Gemeenteraad van Leiden. FEI'IILETON. RECLAME. 6331a Van Spiege s, Scbilderyeo, Schilderstukken enz Voor het omlijsten ran platen foto's geven wij bovendien nog 150/° korting. Niets beschadigd Wij garandeeren allea. LIJSTENMAKERIJ „DE CONCURRENT" - 62 HAiKLEMHERèTR. 62 (Zitting van gisteren). BEGROOTING 1927. 2o. Begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1927. (191) Algemeene beschouwingen. De heer VAN ECK zegt, dat 1927 een be langrijk jaar is. want dan zijn de kiezers jan het woord, die zullen hebben te oor- deelen over de gesties van den raad en be langrijk. omdat de S. D A. P. onder voor gaarden zich bereid heeft verklaard wet houderszetels te aanvaarden Z. i. moet hoofdzaak der gemeentepolitiek in de omstandigheden van thans zijn ieder burger een bestaan te verzekeren, mede ge- lel op den toestand van het proletariaat een zeer sterk moreel element wil hij dus leggen in de gemeentepolitiek In het kapitalisme en daardoor is de b© volking grootendeels neergedrukt en gede moraliseerd Tot geleidelijk herstel moei ook de gemeente meehelpen meent hij Ook. «•aar een steeds groeiend gedeelte der be volking hier al 25 pCt. dat wenscht Bij deze begrooting is niet als vropger bezuiniging op den voorgrond gestpld doch telkens komt deze toch om den hoek kijken Aan weelde-uilgaven maakt de gemeente zich niet schuldig, doch er valt nog wel te bezuinigen op de levenswijze der gegoten In een arme maatschappij als deze kapita listische is alteen dan te bezuinigen maar -ist in die kringen roept men het hardst, zeker om de aandacht af te leiden Voor die van die zijde voorgestane bezuiniging voelt hij niets. Noodig is voor spr.'s ideeën macht, steun bij de proletarische massa en de middelen. Macht zal moeten komen door de stem men der kiezers. Komt er meer macht dan wil zijn fractie wethouders leveren mils het er twee zijn Want één lid zou te weinig invloed kunnen oefenen en het karakter van het college niet kunnen veranderen. Men zal dien eisch misschien overdreven achten, doch anders wordt het voor de partij één teleurstelling De A. R hebben «ren zetel met 4 raadsleden waarom zij dan I niet 2 met 8 of mper? En de C H h°bben 2 leden (ontkenningen van den heer Wil brink. die den voorzitter uitschakelt) Met proletariaat zou met 1 zetel niet gediend zijn. Steun op de proletarische massa is daarnevens noodzakelijk. In hoeverre Ged Staten en regeering zich zullen wijzigen, valt nafuuriiik niet te zeg gen maar is eveneens noodig. Naast de macht zijn noodig de middelen Werkverschaffing is wel iets zooals die (hans gebeurt, maar z.i moet deze produc tief zijn. wil ze werkelijk de haat geven die vereischt is Spr wijst op alle ellende der werkloosheid, de ontstane no~ "don om tp komen tot verdediging van zijn werk- verschaffingsi^oppn. al kosten dip vroote offers die echter de zaak mper dan waard tijn. Zijn partijgenoot Van Stralen zaldaar- fp we! nader ingaan. Naast werkverruiming moet direct gesteld behoorlijke steun aan de wprkloozen waar aan thans heel wat fouten kleven. Tot ver betering dienen de voorsfpll^n-v S'rnlen Maar. zal men vragen, hoe komt men aan het geld 1 Dat zal van de gegoedeD moeten komen door hooge belastingen Sleeht? geleidelijk zou zelfs de S D A P verbetering der gansche maatschappij kunnen brengen door socialisatie, gelet op de armoe van deze maatschappij door slechte productie reeeline als anderszins Met een progressieve belasting al? be staat zal men niet kunnen volstaan Men zal moeten overgaan tot de vraag wat houdt een gegoede over, niet wat betaald wordt De gemeentebesturen staan dichter bii de nooden der armen dan de regeering, dat mag niet vergeten worden in dit op zicht Hoe kan men van de regeering ver der gaande besluiten verwachten, zoo de gemeenten niet voorgaan ?Dat daaraan veel hapert bewiist wel het eroote verschil van belastingheffing in de gemeenten. Sommige trekken als het ware alle riiken aan door haar lage heff:ngen DaartPgen moet worden ongekomen Ppze toestand is onhoudbaar. Uit die gegoede gemeenten zou b.v. een fonds moeten worden ge vormd ten bate .der armen. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer oplaag van gisteren). De heer VAN ECK vervolgt: Waar zijn partijgenooten wat meer te zeggen hebben, gebeurt ook meer, zie naar de provincie Noord-Holland. Spr, komt nu tot de begrooting zelf. Deze sloot eerst met een tekort van ruim 3 ton. Daartegen is bezwaar gemaakt, ook door hem en het verheugt hem dat B. en W. de begrooting sluitend hebben gemaakt. Niet sluiten moet toch hooge uitzondering blij ven. Tegen de wijze van sluitend maken heeft spr. echter bezwaar, daar dit verkregen wordt door de winst op de bedrijven op te voeren Nu zal de gemeente f600 000 halen uit de lichtfabrieken, maar zal dat zoo kun nen blijven? Wie weet of door nieuwe con flicten de kolenprijzen niet weer zullen stij gen of iets dergelijks op ander gebied deze winst zal belagen? Hij erkent dat voor een deel die winst-verhooging verzekerd is, maar z. i. zijn nuttige werken die in het plan lagen aan de fabrieken, afbesteld. Dit noemt hij dus verkeerde drang van B. en W. op de fabrieken Ook op de gestichten zal f 90.000 worden verdiend. Dat typeert z. i. de kapitalistische maatschappij, die zelfs hier winst neemt, w£\ur het verpleging van geesteszieken geldt Door zijn partij is een reeks voorstellen ingediend, die grootendeels al vroeger be handeld zijndoch zij zit hier niet voor haar genoegen. Zij moet die voorstellen doen tot ze worden aangenomen, dat is haar taak en haar plicht. Als jonge partij zij is nog niet afge leefd heeft zij de toekomst voor zich. Spr gaat nu op eenige voorstellen in. Zoo wordt gevraagd f 200 verhooging van de belastinggrens (dus aftrek van f 900 voor gehuwden). Typeerend in deze maatschappij is weer, dat bij f 1100 dan al direct de terug slag wordt ondervonden. volgcRS den wet houder. Daarop dient echter z. i. wat gevon den te worden, want de fiscus mag niet halen daar, waar zij hoorde te brengén. Met eenige kapitaalvlucht zal rekening moeten worden gehouden, doch dat mag z. i. den raad niet terughouden op dit terrein wat te doen. Dat 2 pet. der bevolking hier 1/3 der belasting betaalt, gelijk de wethouder vorig jaar becijferde, zegt zijn fractie dit strijdt des te meer tegen deze maatschappij. Hooge inkomens zijn een zedelijk bederf der maatschappij, zij scheppen parasieten. Verder blijft zijn fractie tegenstander van de winst op de bedrijven en van de retribu ties. In eens de winst te schrappen, gaat even wel niet, men zal geleidelijk daartoe moeten komen. De wetgever maakt het de gemeenten niet makkelijk aan geld te komen, door bescher ming der hooge inkomens. Toch is iets te bereiken door verhooging der opcenten der vermogensbelasting, al is ook deze weer aan grenzen gebonden. Zelfs de kleine verhoo ging, die hij voorstelt, durft men hier niet §an, zich beroepend op uitzonderingsgeval len etc. Een middel tot verhooging der inkomsten is weer invoering van de zakelijke belasting op het bedrijf, al is dit op zich zelf een vreemde belasting, daar geen rekening wordt gehouden met draagkracht etc. Maar onbillijkheid hier acht hij niet zoo erg als de onbillijkheid bij de gewone belasting. Vandaar zijn voorstel hieromtrent. Zoo kun nen althans de werkgevers buiten de ge meente worden getroffen. Dan stelt hij voor belasting op bouwter reinen, waartoe in 1921 reeds in principe werd besloten, doch die is uitgesteld tot uit breidingsplannen er aanleiding toe gaven. Spr. is echter voor directe invoering, al is uitstel rationeel, want het is een onverdien de winst. wanneeV bouwterrein wordt ge maakt van bouwland en zoo in waarde stijgt Invoering van toezicht op de levensmid delenvoorziening is z i. noodzakelijk Daar voor is allereerst noodig instelling van een gemeentelijken levensmiddelendienst, want de gemeente moet over deskundig personeel in dezen kunnen beschikken. Door de wan orde stijgen dikwijls de prijzen en daartegen moet opgetreden Hoe opgetreden kan wor den. toont het boekje van ziin partijgenoot De Miranda, waaruit hij bijzonderheden aanhaalt. Alleen door zelf-optreden kan veelal prijs-opdrijving worden tegengegaan door de gemeente. Van verlies behoeft geen sprake te zijn, zie naar den verkoop van bevroren vleesch te Amsterdam, dit in te genstelling met hetgeen de heer Bergers vo rig jaar zeide. Amsterdam geeft onder pres sie van zijn partij ^een goed voorbeeld in dezen (Ontkenningen van den heer Ber- Bergers). Nu de medezeggenschap. Zijn voorstel is een bescheiden stap in deze richting. Altijd is gezegd: de arbeiders zijn niet bekwaam genoeg, maar wie maakt dat uit? Medezeg genschap acht hij beslist noodig voor een goede orde van zaken. Spr citeert mr. Si- brandy en de R.K Landarbeidersbond, om te doen zien, hoe van Chr en R.K. zijde ook daarvoor wordt gevoeld. (Geroep: jawel, maar op andere wijze). In het buitenland is de medezeggenschap hier en daar wettelijk geregeld en daar voldoet de regeling. Medezeggenschap geeft aan den klassen strijd ook een milderen vorm. De heer HEEMSKERK dan zal de heer Knuttel er wel niet voor zfti. De heer v. ECK: Dat weet ik niet en 't kan me niets schelen ook. Hij geeft dan nog voorbeelden uit het buitenland. De arbeid wordt meer en meer massaal, hetgeen de scheppingsvreugde doet verloren gaan Ook in dit opzicht kan de medezeg genschap verbetering brengen. De wet spreekt ook niet van toelaten van directeuren, waarom dan het personeel uitgeschakeld? Uit een practisch voorbeeld tracht hij aan te toonen. hoezeer hooren van dit personeel gewenscht kan zijn. Dit voor beeld slaat op de lichtfabrieken. Door de welwillendheid van den directeur, die een personeel-afvaardiging ontving. i9 daar veel bereikt, maar als de directeur eens zich op het standpunt had gesteld, dat het hooren van het personeel onnoodig is? Spr. komt nu tot zijp voorstel betreffende optochten op Zondag. De hatelijker achter- uitstelling van een deel der bevolking treft hem vooral bij de handhaving van de Zon dagswet hier ter stede, die ook niet eens geheel gehandhaafd wordt. Hij vindt het schandelijk dat optochten met muziek als openbare vermakelijkheid worden be schouwd. Dan zou een kerkdienst met het orgel ook wel als zoodanig kunnen worden beschouwd In andere plaatsen nemen R. K. deel aan zulke optochten, hier zijn ze er tegen I Hij zal op zijn recht blijven staan en hij waarschuwt den voorzitter zoo de minderheid achteruit te zetten, 't Kweekt haat en nijd en een minderheid kan wel eens een meerderheid worden. Het algemeen karakter van de begTooting geeft geen lijn. Vari plannen van B. en W. blijkt toch niets. Alle groote plannen komen tusschenlijds. Zoo vallen deze plannen ge heel buiten de begrooting om. zonder dat rekening kan worden gehouden met den algemeenen toestand der gemeente. Daaraan zijn bezwaren verbonden. Hoop op aannemen van de voorstellen van zijn fractie heeft hij weinig, de menta liteit kennend van rechts. Zijn voorstellen zijn zeer matig gestemd en toch verwerpen! Dat klopt toch eigenlijk niet bij deze sa menstelling van den raad. gelet op de arbei- derscandidaten rechts. Doch als men dan niet wil. wat wij willen, laten de Chr. arbei dersafgevaardigden met voorstellen komen. Wij. zegt spr.. zullen ze objectief beschou wen. In c}e Chr. arbeiderskringen wordt het kapitalisme niet anders beoordeeld in we zen. Spr. vertrouwt echter, dat tenslotte de waarheid zal zegevieren en dat de tijd zal komen dat de Chr. arbeiders voor een groot deel zullen meegaan met de beginselen van zijn partij en -hij eindigt met een peroratie voor deze beginselen. De heer WILMER wil met een enkel woord aantoonen. waarom de voorstellen van de S. D. A P in 't algemeen zoo weinig kans op aannemen hebben geliik z.i. ook nu. De heer v. Eek sprak van het komen voor de kiezers, volgend jaar met hptgeen gedaan is Wat ziet men dan? De S D A P. heeft aandeel in het bestuur geweigprd dus aan hpt college van het ..doen". Nu s'elt de S D. A. P. den eisch van 2 zetels. Dan zou het aantal raadsleden zeker tot 13 moe ten stijgen om daar recht op te hebben. Vele goede voorstellen zijn gedaan en uit gevoerd en daarop kan de raad wijzen. De S D. A. P niet dip weigerde mee te doen", al heeft zij soms voor de voorstellen ge stemd. De meeste voorstellen van den heer Van Eek zijn' niet gegrond op practijk en prac- tische uitvoerbaarheid. Zoo b.v. het vodfcslel inzake de levensmiddelenvoorziening, waar van de bruikbaarheid totaal niet is bewe zen. alleen maar in 't algemeen aangeroerd. Inzake de werkloosheid neemt de S. D. A. P. een halfslachtige houding aan. Zij erkent, dat de ondersteuning lager moet zijn dan het loon en toch wil zij uit barmhar tigheid deze ondersteuning telkens hooger brengen. Zij moet die barmhartigheid ech ter ook eens betrachten naar de andere zijde en zelf wat doen, niet alleen teren op de gemeentekassen. De belastingvoorstellen geven geep baat. Bij wijziging door f 200 verhooging van af trek. worden direct de iets hoogeren zwaar getroffen. Spr. zou gaarne de laagste inko mens helpen ontlasten, wanneer dit niet het gevolg was. Waren er hier maar mil- lionnairs en konden zij maar worden vast gehouden hier; de vermogens-belasting- verhooging zou dan iels geven. Onlangs is het verpleeggeld voor Endegeest met f 25 verlaagd. Spr. voelde er niet veel voor, want zoo is voor de gemeente f 15000 winst verloren gegaan, waarvan f 14250 uit ge meentekassen kwam! Wat medezeggenschap betreft, met die der socialisten kan hij zich niet vereeni gen, wel met die van den heer v. Eek in 't algemeen. Maar hier zijn toch al de dienstcommissies en die kunnen hier z.i. als voldoende worden beschouwd. (Ont kenningen van den heer v. Eek). Wat meegaan betreft met B. en W. in zake optochten op Zondag, dat ligt niet aan zijn fractie. B. en W. treden in dit opzicht zelfstandig op. Persoonlijk is nij het met het verbod eens. Optochten in het Zuiden zijn toch heel wat anders. Daar is geen vrees voor onregelmatighe den, gezien boe daar de bevolking meer vaD één richting is. 't Zelfde als voor de voorstellen-v. Eek geldt voor de andere voorstellen der S. D. A.P., die feitelijk z.i niets anders zijn, dan louter propaganda. liet beleid van B. en W zal zijn fractie niet helpen bemoeilijken door maar zoo voor allerlei propaganda-voorstellen te stemmen. De heer v. STRALEN acht met zijn partijgenoot v Eek de werkloosheid een aangelegenheid van zeer veel belang en daarom wil hii trachten voor de werkloo- zen nog iets te bereiken De houding van' B. en W. in dezen is z.i aan zeer veel cri- tiek te onderwerpen. Nimmer zijn zij uit eigen beweging met eenige verbetering gekomen, altijd liepen zij achter voorstel len uit den raad aan Waren de voorstel len aangenomen, dan hebben B. en W. ze altijd geëerbiedigd en uitgevoerd, dat er kent hij gaarne. De werkloosheid ging de laatste jaren iets achteruit, docb helaas is deze nu weer eenigszins stijgend. Dat erkennen B. en W al doen zij nog alle moeite het nog zoo rooskleurig mogelijk voor te stellen Er zijn n.l. wel eenige ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs, die niet werkloos zijn, daar zij alleen wenschen te veranderen van beroep, doch dit is toch niet van zoo'n aard, dat het aantal werkloozen minder zou zijn dan het aantal ingeschrevenen, integendeel. Alle werkloozen vooral jon gere, die geen uitkeering krijgen, staan n.l niet ingeschreven. Gezien de stijging, zijn z i dus maatre gelen dit tegeD te gaan, alleszins ge wenscht, te meer, waar de werkloosheid een eenigszins permanent karakter krijgt. Over de oorzaak daarvan zal hij nu zwij gen, maar er moet mee rekening worden gehouden. Werkverschaffing achten B en W geen afdoend middel Wat onproductieve werk verschaffing betreft, is hij bet daarmee eens. Niet ten aanzien van productieve werkverschaffing en werkverruiming. B. en W. geven totaal geen middelen aan tegen de permanente werkloosheid be halve waar zij zeggenhet overhevelen van één vak in het andere, zoo daar nog plaat-s is Waar dit laatste echter practisch niet voorkomt, geeft dit niets en kan zijn frac tie dit idee met steunen Zoo geven B en W. een cursus om opperlieden op te lei den tot metselaar hoe hij over de prao* tische mogelijkheid denkt, weet men maar behalve in 't voorjaar stondeD altijd metselaars bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven. Wat moeten de 30 nieuwe schilders, die nu worden gevormd 1 't Geeft hoog stens verplaatsing der werkloosheid, geen vermindering. Zou de gemeente evenwel niet de 60 werklooze opperlieden en grond werkers geregeld te werk kunnen houden, hetgeen de uitkeenngen bespaart 1 Hij verwijst naar het adres van den Leidschen Bestuurdcrsbond. Het verwijt van louter propaganda in zijn voorstellen wijst hij af. Hij erkent, dat er propaganda in gelegen is, maar uit gangspunt is het niet en daarom voelt hij deze propaganda-kwalificatie als een be- lcediging. Zijn fraotie tracht eenvoudig voor de mensehen te haleu, wat er van dezen raad is te krijgen De heer Wilmcr zou zelf deel kunnen nemen aan de pro paganda door voor zijn yoorstellen te stemmen. Wat zijn voorstellen op zich zelf betreft, in de behoefte aan werken moet voorzien en is spoediger uitvoering van de riole ringswerken etc. dan zoo gek? Die moeten immers toch eenmaal geschieden. Wanneer Gemeentewerken het niet aan kan, kan men het dan niet doen uitvoeren door particulieren? Z. i. kunnen voor de kos ten leeningen op lange termijn worden ge sloten. waarvan de renten is te halen, uit hetgeen men bespaart aan uitkeeringen. Demping van het Levendaal staat z. i. ook vast, er is een groote meerderheid voor in den raad. Kunnen B. en W. het nu nog uit stellen. lang zal dit z. i. niet meer kunnen duren. Hij somt de voordeelen van demping nog eens op: werkverschaffing verkeers- verbelering stankverdwijning. Van de schoonheid van deze gracht ziet spr. niets. Verder kan aangelegd worden een groot sportpark, waaraan hier behoefte is zoodat tal van vereenigingen buiten de stad terecht moeten. Tenslotte de nieuwe veemarkt. Directe uit voering gaat nog niet, dat zij erkend, maar is dit ook binnen afzienbaren tijd niet mo gelijk te maken? Mist de raad alle zeggenschap inzake het Leidsche Hout? (De voorzitter zegt van ja). Hij achl dat vreemd, gezien het belangrijke daarvan, doch kan in overleg met de stich ting niets worden klaar gemaakt voor uiU voering? Gezien het resultaat der woningtelling durft hij bijkans niet meer spreken over wc ningbouwl De geprojecteerde plannen kun* nen in ieder geval toch worden bespoedigd, Voorts kan de Hooge Rijndijk worden ver* beterd over de Wilhelmina-brug. De VOORZITTER: doe een voorstel; de minister zal blij zijn, want het is geheel een rijksweg. De heer v. STRALEN: dan moeten B. en W. pressie op den minister oefenen. De VOORZITTER: daaT ben ik al lang ge weest. De heer v. STRALEN: vraagt dan meer pressie. De VOORZITTER: niemand weet van hel wegenfonds, wij krijgen dus alleen, wat wij wenschen! Hierop te wijzen is meer op den weg liggend van uw vertegenwoordigers in de Stalen. De heer v. STRALEN: zouden vele ge meenten niet samen kunnen adresseeren en zoo uitvoering van werken bevorderen. De VOORZITTER. Voor Zuid-Holland is totaal uitgetrokken 2 ton; d. i. f 10.000 voor Leiden 1 De heer v. STRALEN komt nu tot de on- Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. PHILIPS OPPENHEIM door W. M. D. SÉIESVAN DER LINDEN. 3) Zij zweeg eenige minuten lang. Haar oom wendde het hoofd om en oogenblikkelijk kwamen twee „maïtres d'hotel" en ver scheidene kellners toeschieten Hij gaf even een opdracht en zond ze weg Toen keek hij weer naar zijn nichtje, wier eetlust verdwe nen scheen. ..Vertel mij eens," zei hij, „wat scheelt er aan. Virginia?" ..Ik ben een beetje bang van u," zeide zij openhartig Ik zou van iedereen een beetje ban? zijn. die op zoo'n manier over zijn eigen dochter sprak." Gij glimlachte stil ..Je hebt de eigenschap." zei hij. ,die ik het meest in jouw sexe bewonder en die het Minste voorkomt Je bent oprecht Je komt J111 een blpine wereld, waar het gevoel het '7 bpheerscht Dat is hier niet hel geva' k ben geloof ik niet kwaad maar daarbij hen ik reehlvaardig Mijn dochter bedroog IJ1.1) en voor bedrog ken ik geen vergiffenis 'hat je me nu nog wreed Virginia „Ik weet hel niet antwoordde zij >pen- ar"g „Ziet u. ik heb in de kranten over u ?e ezen en toen moeder me zei dat ik naar toe zou gaan was ik vreeselijk bang Zoo- ra 'k i) zag vond ik ti pen heel ander easch, en nu ben ik wéér bangl" „Ach," zuchtte hij, „die vreeselijke pers hierl Zij schreven zeker dat ik hard en ge wetenloos ben. zonder genade, een soort geldmaakmachine en zoo meer. Vind je dat ik er zoo uitzie Virginia?" „Heelemaal niet," antwoordde zij. „Je zult me na een jaar zoowat. deflk ik, beier kennen zei hij „Als je goede vrien den n^t mij wilt blijven zijn er twee din gen. waar je aan moet denken en die ik van'je verwacht, hel eene is volkomen, on voorwaardelijke gehoorzaamheid en het an dere is volkomen, onkreukbare eerlijkheid. Je zult nooit denk ik. reden hebben je over mij te beklagen, als je die twee dingen ont houdt." „Ik zal het probeeren," zeide zij zacht. Haar gedachten vlogen plotseling terug naar haar klein, armelijk tehuis, vanwaar zij met zulke hooge verwachtingen hier ge komen was Zij dacht aan de opwinding, die de brief van haar oom veroorzaakt had. de hoop. die haar uitgeputte overwerkte vader er op gebouwd had. de plotselinge bijna sid derende vreugd die op het smalle, afgetobde gezicht van haar moeder was verschenen. Haar eerste proefje van weelde-leven bracht haar plotseling dien onafgebroken strijd om het bestaan voor oogen onopgesmukt in al zijn erbarmelijke wreedheid en het scheen haar opeens toe. of zij er daarginds nooit uil loskwamen jaar-in jaar-uit. Zij huiverde even terwijl zij aan hen allen daarginds dacht, huiverde van angst, dat zij niet slageD zou, nu de kans haar geboden werd hen te komen helpen Vol komen gehoorzaamheid volkomen eerlijk hpid' Als er niets andprs van haar ver langd werd dan deze beidp zou zij het vol brengen, daar was zij zeker van. Een boodschappen-jongen werd binnen gelaten en gaf een brief aan haar oom. Hij las hem en verscheurde hem onmid dellijk daarop „Er is geen antwoord," zei hij. De jongen protesteerde. „Ik moest op antwoord wachten. Die meneer zei dat het dringend was. Ik moest u zoeken tot ik u vond en in ieder geval een antwoord meebrengen." „Hoeveel," vroeg Phineas Duge, „zou je krijgen als je een antwoord meebracht?" „Die meener beloofde me een dollar," ant woordde de jongen. Duge slak zijn hand in zijn zak. „Hier heb je er twee," zei hij, ,ga nu da delijk heen Er is geen antwoord en daar mee uit. Je kunt aan Mr Hamilton vertel len dat ik dat gezegd heb." De jongeD ging weg. Phineas keek naar Virginia en glimlachte. „Dat is de manier, waarop wij ons voor kleine ergernissen moeten vrijwaren," zei hij. „Het is altijd maar hetzelfde dollars, dollars, dollars! Die jongen heeft het handig klaargespeeld om binnen te komen Als wij hier weggaan, zal je zien dat er minstens een half dozijn lui staan te wachten om mij te spreken te krijgen Er zal naar verschil lende plaatsen in de stad getelefoneerd zijn, dat ik vanavond hier dineer. Ik kan hier vandaan twee reporters bij den uitgang zien staan Zij wachten op mij Zij keek vol belangstelling naar hem." „Maar waarom?" vroeg zij verlegen. ,.0 dat is alleen van wege de geldmarkt. Mijn manipulaties van de laatste dagen be grijpen de menschen niet. Zij weten niet. hop zij het met mij hebben °n de Pers kan mijn handelwijze niet verklaren: daarom, zooals je ziet, houden zij mij in het oog. Je hoorde, wat ik zei," vroeg hij plotseling, „over die twee dingen, gehoorzaamheid enN eerlijkheid?" „Ja," antwoordde zij. „Men zegt. hernam hij. „dat een wijs mensch niemand vertrouwt Ik ben hel daar niet mee eens. Er zijn tijden, dat men iemand noodig heeft, die men vertrouwen kan. Je moeder en je vader waren zoo eer lijk als een mensch zijn kan. wat ook hun andere gebreken waren. Jouw gezicht bevalt mij. Ik geloof dat jij ook eerlijk bent.' „U moet bedenken," zei zij lachend, „dat ik nooit in de verzoeking geweest ben." „Zij zouden je geen bod voor je eerlijkheid kunnen doen waar ik niet boven kon bie den. Ik ben van plan je te vertrouwen. Vir ginia. Ik ben soms gewikkeld in trans acties. waar zelf mijn secretarissen niets van af weten Jij alleen zult in het vervolg mijn vertrouwen hebben. Ik denk mijn kind wij goed met elkaar op zullen kunnen schie ten. Ik ben niet van plan je een groote som geld te geven, omdat je niet zoudt weten, wat je er mee moest doen. maar zoo lang je hier blijft en mij van dienst bent op Ie wijze, die ik zal aangeven, wil ik je familie in Wellham steunen iets. wat ik eigenlijk al lang had moeten doen. Haar gezicht straalde en haar mooie oogen schitterden nog meer door ingehouden tranen. „Oom," hijgde zij, terwijl haar adem stokte. Hij knikte even. „Nu niet meer hierover Ik wilde alleen alles duidelijk maken De eerslvolgpnde we ken heb je niets anders te doen. dan aan je verblijf hier te wennen De ':leine dien sten die ik. van je zal verlangen komen later. N< nu wat van dat ijs. Ik heb het speciaal laten klaarmaken. Hoe bevalt je onze New-Yorksche keuken?" „Het is alles even wonderbaarlijk," ver klaarde zij. Toen kwam er een plotselinge onderbre king Zij hoorde het geritsel van een japon vlak bij hun tafeltje en toen zij opzag, merkte zij tot haar verbazing dat het Stella was, die naast haar stond. „Du9 jij bent mijn nichtje I" zei Stella, „Jou kleine Virginia! Ik heb je maar ééns vroeger gezien maar ik zou je overal her kend hebbeD aan die oogen van je. Neenl natuurlijk kan je mij niet herinneren. Ik ben immers zes jaar ouder Ik ga weer weg, want zooals je wel weten zult. ben ik met mijn vader gebrouilleerd maar ik kan het niet laten je even de hand te drukken en je te zeggen dat ik je herkende." „Hoe vriendelijk van je," zei Virginia sta melend. Haar oom was opgestaan en stond in een houding van beleefde nonchalance, alsof een volkomen vreemde de dame had aangespro ken die onder zijn geleide was. Hij was volkomen onbewogen en in de stem van zijn dochter klonk gePD spoor van aandoening Een enkel onbetppkenend woord werd gewisseld tusschen hem en Noma Vine, terwijl deze op Stella wachtte. Toen gingen zij beiden verder en Phineas Duge ging weer kalm zitten. Virginia die ver- wachl had. dat hij boos zou zijn, was ver baasd. fWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5