Nieuw Feuilleton „Geldkoningen" No. 20462 VRIJDAG 26 NOVEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PR1J8 DEB ADVERTENTIEN: BO Cta pe* regel. By regelabunneojent belangrijk lageren prija Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij ^en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummeri voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRU8 DEÏEB COURANTt Voor Leiden per 8 maanden t 2.36 per treek /0.18. Buiten Leiden waar agenten geeestigd rijn. per week ,0.18 Franco per post J 2.85 portokosten. Dit oommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanvang maken met een nieuw boelend Feuilleton getiteld: vertaald naar hat Engelsch van E. PHILIPS 0PPENHEIM. De D rectle. ALWEER EEN SPOORWEGONGELUK IN ONZE GEMEENTE. Gisternamiddag legen halfdrie bereikte ons 't bericht dat er weder een treinongeluk had plaats gehad onder de rook van de stad ditmaal even voorbij den overweg aan de Haarlemmertrekvaart Er zouden drie wagons in de sloot gekanteld zijn. Een onderzoek ter plaatse ingesteld leerde ons dat het ditmaal gelukkig niet een personen trein betrof, die ontspoord was; ware dit het geval geweest de ramp zou allicht nog groo- ter geweest zijn dan indertijd bij „De Vink", Het betrof hier althans meerdere wagens. Te 2.13 vertrok van het station alhier de goederentrein no. 416, bestaande uit een aantal geopende en gesloten wagens, gela den met stukgoederen en bestemd voor Haarlem. Even voorbij de brug waar de rails zich rechtsaf buigen was men op de lijn aan het werk en zou er een wissel worden gelegd. Men wachtte juist op het moment dat de trein voorbij was om er mee te beginnen. De machine van oud model had een snelheid Tan circa 35 K.M.. Deze was nog maar kort over den wissel toen de machinist, de heer 11. Wouda uit Scholen een geweldig geraas en gekraak hoorde. Hij begreep dat er iets aan de hand was, sloot den stoom af en bracht de rem in werking. De leerling-ma- .'hinist B. Lange veld gaf daarop het signaal aan de remmers, die over den trein ver deeld waren en die nu ook remden, fntus- schen schoot de trein ongeveer 25 meter door terwijl een geweldig gekraak plaats dat ver in den omtrek werd vernomen en een patrouille militaire politie die juist angs den Haarlemmerweg passeerde, deed vermoeden, dat er een ongeluk plaats had, waarop zij er zich naar toe begaven en hun diensten aanboden voor het afzetten van de lijn. Spoedig was de politie ook aanwezig waaronder de commissaris, de chef der recherche inspecteur Weyers en de inspec teurs De Bock en Wijk. Ook de stationschef met treinpersoneel was weldra ter plaatse, terwijl latex hel par iet uit Den Haag arriveerde. De subst.-offi- cier van justitie mr. Enger stelde een on derzoek in. Hel bleek dat twaalf wagens ontspoord waren. De locomotief was doorgeloopen en de eerste wagen achter de locomotief sprong üt de rails. Met de drie andere gesloten wa- feas die er op volgde liep het minder goed d De eerste viel op den rechterzijkant, de volgende wagen liep er tegen op en versplin terde bijna geheel en trof in zijn kanteling nog een telegraafpaal, die verbrijzeld werd. Ook de daarop volgende wagen werd «rnslig beschadigd. De baan vertoont op deze hoogte een ware chaos zoodat de materieele schade °agetwijfeld vrij aanzienlijk is. De rails vertoonden wel is waar niet die frillige vormen, zooals die bij het gebeurde bij De Vink te bespeuren vielen, doch er is veel verbogen, verwrongen en gebroken. "el staal is van de houten onderliggers ge scheurd en de grond is omgewoeld. De omgekantelde wagen schepte nog een lading zand uit den berm, alvorens hij het evenwicht verloor Een bepaalde verzak ing in het spoor viel niet waar te nemen. J,e gaten, die hier en daar te zien zijn, moe ten het gevolg zijn van de ontsporing. De Paxijsche trein D 23. die even na het •ngeluk moest aankomen, wist de machinist bet sein van onveilig te geven zoodat deze 'idig kon stoppen waardoor grooter onge- ukken werden voorkomen. Een der ontspoorde wagens had nl. de aDdere lijn ook even geraakt, die eenigszins Jerd beschadigd Oogenblikkelijk werd aan het herstelwerk begonnen, zoodat een uur deze lijn weer berijdbaar was. ^eer langzaam reed de expresse nu voorbij dit ging verder ook zoo met de volgende *®ei1, alle over het ééne spoor. Daar er op het baanvak LeidenWar end dat slechts op dit ééne spoor kon orden gereden hadden de volgende treinen iijD AmsterdamRotterdam ook P°°lo vertraging en vertrokken de treinen ?stal weer later. ft leid 8 treinen zDn ze^s oyer G°u<*a Over de oorzaak kunnen wij geen defini eert ^e^^eelrngen doen Er zij slechts nog s op gewezen, dat aan dp lijn juist ge- r*t werd, gelijk in den a .vang vermeld. VIJFDE LUSTRUM SOCIETAS STUDIOSORUM REFORMATORIUM (S.S.R.) AFDEELING LEIDEN. Gisteren en vandaag werd door de Leid- sche afdeeling van de Societas Studiosorum Reformatorum (S. S. R.) onder groote be langstelling haar vijfde Lustrum gevierd. Nadat gisteren slechts meer huishoude lijke aangelegenheden werden behandeld, werd er vanmiddag in een der zalen van de Stadsgehoorzaal een openbare vergadering gehouden. Toen om lrwart over drie uur het afdee- lingsbestuur met reünisten en afgevaardig den achter het Unievaandel binnenkwamen, zongen de aanwezigen de Banierzang van S. S. R. De praeses, de heer G. Beekenkamp, opende hierna de lustrumviering met het lezen van een fragment van Psalm CXI. In zijn openingsspeech wees de praeses vervolgens op de bedoeling van Willem van Oranje, toen hij de Leidsche Hoogeschool stichtte en op de beteekenis, die Leiden ge had heeft voor het leven der Societas. In den laatsten tijd scheen het vaak, dat de bezieling van het Calorisme onder de Geref. Studenten minder werd. Wanneer we ech ter de lijn der historie bezien, aldus spr., en in het vertrouwen leven, dat dezelfde lland, die de lijn trok, ook zal blijven voortgaan dat te doen, en vooral, als men denkt aan het vele goede, dat ons in onze Unie ge geven werd. is er, aldus spr.. alle reden om dit Vijfde Lustrum feestelijk te herdenken. Vervolgens verwelkomde <=■-- in de eerste plaats dr. F. van der Hoorn, den auctor intellectualis van „H. d. C." en eerste prae ses daarvan; prof. dr. A. Noordzij, eerelid van S. S. R.; de ministers van der Vegte en Donner jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, pres.-cur. der Leidsche Hoogeschool; de reünisten en de afgevaardigden van zustcr- afdeelingen in de Unie en van bevriende studentencorporaties. Ten slotte bracht spr. dank aan allen, die hun belangstelling toonden en hij deed een beroep op de aanwezigen, opdat de tegen stelling „student en volk", die haar oorzaak vindt in tekort aan dankbaarheid bij de studenten en vaak verkeerd begrijpen door het volk. spoedig verdwijne. Met het aloude; vivat, crescat, floreat, Societas nostra" luidde de praeses het Vijfde Lustrum in. Hierna werd door den reünist, prof. dr. A, Goslinga, hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam de Feestrede uit gesproken. Spreker ving zijn rede aan met het geven van een overzicht van de geschiedenis der jubileerende afdeeling tot het jaar 1910, waarin spr. haar verliet. Hij memoreerde de oprichting der Unie „Hendrik de Cock", die in 1886 in Leiden heeft plaats gehad. De Unie stelde zich ten doel den vriendschapsband tusschen de studenten aan de openbare universiteiten en behoorende tot de toenmalige Christe lijke Gereformeerde Kerk, nauwer aan te halen. Zij telde aanvankelijk leden zoowel in Amsterdam als in Leiden; om beurten vergaderde men in de een of andere stad. In Amsterdam nam het aantal leden ge stadig toe; in Leiden bleven er echter na eenige jaren geen meer over. Doch in 1901 is op initiatief van de heeren Wille, sinds eenigen tijd hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit en Van Es. thans arts te Leiden, weer een afdeeling opgericht, die aanvan kelijk zeer klein, thans weinig minder dan honderd leden telt. Hierbij moet opgemerkt worden, aldus spr., dat de Unie. die oor spronkelijk alleen uit afgescheiden studen ten bestond, zich later op breederen grond slag plaatste en alle studenten van Gere formeerde belijdenis in zich zocht te ver eenigen. Ze legde haar kerkelijk karakter geheel af; in verband hiermede werd. zoo als prof. Bavinck het uitdrukte: de beschei den. maar karakteristieke naam Hendrik de Cock voor den ruimeren, maar minder spre kenden naam van S S. R (Societas Stu diosorum Reformatorum) verwisseld. Het hoofddoel, dat de afdeeling zich stel de. was de behandeling van wetenschap pelijke onderwerpen. Men kwam gewoonlijk om de twee A drie weken bijeen. Meestal werd er een lezing gehouden, soms ook wel stellingen verdedigd. Met critiek was men in dezen kring niet zelden zeer kwistig Al ging men daarbij wel eens wat ver. over het geheel genomen betréurde spr dit aller minst Anders dan in de burgermaatschappij werden de notulen er in den regel met groote belangstelling aangehoord. Ze waren dan ook allesbehalve objectief. Als leden, die zich voor de afdeeling bij zonder verdienstelijk gemaakt hebban, noemde spr. den bij Weesp zoo jammerlijk verongelukten Jac. Peereboom en dr. Itjes- horst. Het tweede gedeelte zijner rede was ge wijd aan de herleving van het Calvinisme, in den loop der vorige eeuw Spr bracht in herinnering, dat onze Rijksuniversiteiten geboren zijn zoowel uit de practische be hoefte aan predikanten voor de Gerefor meerde Kerk al9 uit liefde voor de weten schap. welke volgens prof Eekhof een van d*1 drie kenmerken uitmaakt van het Gere formeerd Protestant?" ne Deze richting mprkte spr op heeft aan de Leidsche Uni versiteit de oudste brieven: gedurende biina twee derden van haar bestaan is bet onder wijs ook iu de niet-theologische Faculteiten gebonden geweest aan de Gereformeerde Religie Op den duur echter correspondeerde in vele gevallen met den uiterlijken band geen innerlijke gebondenheid meer. De omwenteling van 1795. die in den sfeer van den geest te beschouwen is als een overwinning op 1618 en '19 maakte aan het Gereformeerd karakter onzer Universi teiten onmiddellijk een einde De Restau ratie kwam hierop niet terug: alleen zouden de Theologische Faculteiten blijven dienen voor de opleiding der predikanten der Her vormde Kerk. De waarborg, dat dit zou ge schieden in den geest van haar belijdenis, ontbrak echter ten eenenmale. In de Theo logische Faculteiten en zoo veel te meer in de anderen zouden Calvinisten weldra rarae aves zijn. Er waren dit moet er kend onder hen weinig mannen van we tenschap meer doch als ze er waren wer den ze meest gepasseerd. Van het erf der wetenschap terug ge drongen, leefde het Calvinisme voort in de Kerk, met name op het platteland en onder de kleine burgerij in de steden. Spr. sprak in dit verband over de Af scheiding. die van zoo verstrekkende gevol gen is geweest. Ook in de Hervormde Kerk kwam meer belangstelling voor de leer der vaderen en werd het kerkelijk besef verle vendigd. Op den duur kon het Calvinisme onmogelijk binnen de Kerk beperkt blijven Groen bracht zijn volgelingen tot de poli tiek. Kuyper ook tot de wetenschap. Spr. memoreerde de oprichting der Vrije Univer siteit en deed daarbij ook uitkomen, dat vele van de groote Calvinistische voor mannen juist in Leiden hebben gestudeerd, zoo Kuyper, Rutgers en Bavinck. Kuyper heeft in Leiden indrukken ontvangen, die voor hem van beslissende beteekenis zijn geweest. Prof. Schol ten toch. ofschoon zelf Monist, besludeerde de Gereformeerde Theologie uit haar bloeitijd en bracht ook zijn leerlingen daarmede in aanraking. Zon der de voorrede van zijn „Leer der Her vormde Kerk" heeft Allard Pierson ge zegd ware dr. A. Kuyper wellicht nooit geboren. Rutgers was de zoon van een Leidsch Hoogleeraar. die zelf tot de oprich ting der Vrije Universiteit heeft medege werkt. Wat Bavinck betreft, hij vormde met den jurist Lucassen en den natuur filosoof Nieuwenhuis. alzoo omstreeks 1875 in Leiden pen kringetje, van afgescheiden studenten. Eerst in 18S6 zou de stichting der Unie volgen, waartoe de jubileerende afdeeling behoort. Aan het slot van zijn rede gekomen, wees spr. er op. hoezeer de Gereformeerde actie in de laatste 50 jaar aan kracht gewonnen heeft. Ook uit den kring van de Leidsche leden der Unie ziin mannen voortgekomen, die daarin een plaats van beteekenis in nemen. als bij voorbeeld de Ministers Van der Vegte en Donner en prof. Noordtzij, thans rector der Utrechtsche Universiteit. Gelet op het feit. dat het aantal studen ten van Gereformeerde richting aan al onze inrichtingen van ITooger Onderwijs tezamen al tegen de duizend loopt, heeft spr. goede hoop voor de toekomst, mits men slechts getrouw blijft aan het bijbelwoord, dat zich de jubileerende afdeeling tot zinspreuk ge kozen heeft: Scientae Caput Reverentia Est Dei (De vroeze des Heeren is het beginsel der Wijsheid). Na afloop van de rede van prof. Gos linga recipieerde het afdeelingsbestuur. Hedenavond wordt er een diner in den Foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden, terwijl de feestelijkheden met een soirée be sloten zullen worden. DE CONSERVATOR VAN HET ETHNOGRAPHISCH MUSEUM. Den verkeerde benoemd? De heer van der Heide heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende vragen gesteld; le. Is het waar, dat als opvolger van den heer Roorda als conservator aan het Ethnographisch Museum te Leiden iemand is benoemd, die, hoezeer ook op de hoogte van de Oost-Aziatische talen, noch van Oost-Aziatische kunst, noch van het museumvak voldoende studie heeft ge maakt, terwijl er sollicitanten waren, die wel ervaring bezaten op het gebied van Oost-Aziatische kunst en ethnographie en ook eenige kennis hadden van JaDansch en Chineesch? 2e. Is voor deze benoeming de commissie van advies in zake de musea geraadpleegd? Zoo niet, waarom is dit niet geschied? 3e. Is de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen in dezen gehoord? 4e. Is het waar, dat de benoemde direct op het maximum traktement wordt ge plaatst en is de Minister niet van oordeel, dat. als dit verhoogde traktement als basis voor de sollicitatie had gegolden er zich zeker meer sollicitanten zouden hebben aangemeld met kennis en ervaring op dit speciale gebied? 5e. Is het waar, dat de benoemde niet eens in functie kan treden omdat hij door het Departement van Buitenlandsche Zaken voor een jaar naar Tokio is gezonden? 6e. ïs de Minister niet van oordeel, dat deze benoeming onbillijk is tegenover het ambtenarenkorps en schadelijk voor de museumbelangen. dat hiermede de ontwik keling van het Leidsche museum naar meer moderne opvattingen/ die aan de kunst in het Oosten eeD belangrijke plaats geven, niet wordt bevorderd? ..TOT EN GENOEGEN" 60 JAAR. De vereeniging „Nut en Genoegen" werd 1 Dec. 1866 opgericht onder voorzitterschap van den teer J. Goedeljee, nadat in 1865 verschillende heeren pogingen hadden ge daan, om dit tot stand te brengen. Deze po gingen waren hoofdzakelijk gedaan bij de Commissie der Volksbijeenkomsten, en deze heeren voelden er wel voor, maar za ten met een zaal gelegenheid In November 1866 kwam er echter uitkomst, den heer W. F. Werst toen voorzitter der Volksbij eenkomsten kwam ter oore, dat de Vereen. Matthesis S. G. geen gebruik meer maakte van de zalen gelegen Pieterskerkgr. 9. Hij schreef naar den eigenaar den heer J Rnep- pelhout om deze zalen en enkele dagen la ter kwam het verblijdende bericht, dat deze goedgunstig had beschikt en deze gratis af stond Men zat echter nog erg met de financiën, maar ook hierin kwam uitkomst. De heer J. W. Schaap bracht met zijne leerlingen van M S. G. binnen eenige dagen ruim 100 gul den bijeen. Een vraag gedaan aan de ver schillende fabrikanten enz. bracht nog een 200 gulden in het laatje, zoodat de zalen ge meubileerd konden worden. De opening dezer zalen geschiedde onder voorzitterschap van den heer J. Goedeljee. Verschillende boekwerken werden verkre gen, verschillende bladen, ook het „Leidsch Dagblad", gratis ter tafel gebracht zoodat het doel, de leden uit den werkenden stand op te voeden met meerdere kennis in prac- tijk kon worden gebracht. In den loop van '68 kon de Vereen, eene Koninklijke goed keuring verkrijgen De Vereeniging nam gestadig in leden tal toe, dank zij ook den steun van het ..Leidsch Dagblad" (zie 6 Januari 1867) en andere data's). Verschillende wedstrijden werden er gehouden zooals teekenwedslrijd, houtsnijden enz. waarvan het resultaat was, dat op een tentoonstelling, gehouden te Amsterdam 22 leden inschreven, waarvan 14 bekroningen resultaat was. Men hield na eenige jaren jaarlijks een verloting bij de jaarviering, van levensmid delen, maar dit werd naderhand omgezet in geld. Er werd ook een ziekenkas aan verbon den welke bij ziek-zijn, steun gaf. Ook een kas, welke uitkeert bij overlijden werd er aan toegevoegd. De Vereeniging kreeg legaten en zag zijn ledental, begonnen met 22, opklimmen tot 734, wel een bewijs dat zij met als motto „Leden kennis bij te brengen" in een be hoefte voorzag. Echter kwamen er in den loop der tijden vele andere vereenigingen er naast. Vooral de vakvereenigingen hebben „Nut en Genoegen" nog al ontplant, daar, zoo als begrijpelijk is, velen voor hun vak veel meer voelen in eigen vakkring. In 1917 werden de zalen van de PieterskerkgTacht verlaten, omdat de Zateravonden niet vol doende meer werden bezocht en de kosten te groot waren, daar er toch vuur en licht en concierge-geld moest worden betaald, om aan die enkele menschen. die kwamen, deze gelegenheid nog te laten. De heer Wig- gers werd na hartelijke toespraken, be dankt voor zijn diensten als concierge, al dien tijd bewezen. Het 10-, 25-, 40-, 50- en 55-jarig bestaan werd op prettige wijze herdacht en men hoopt nu met het zestigjarig-feest op 1 Dec a.s. dit weer te doen in het oud-hotel Du Nord met de nog ruim 100 leden. DE POTEMKIN-FILM. Aan den Raad dezer gemeente heeft de heer J. J. van Stralen het volgende verzoek gericht; Ondergeteekende verzoekt den Raad ver lof de volgende vraag tot B. en W. te mogen richten: Willen B. en W. mededeelen om welke reden zij aan de vereeniging „Het Volksgebouw" hebben geweigerd de Stads gehoorzaal te huren voor de vertooning van de Potemkin-film in besloten kring? WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar in het Universiteitsgebouw (Kloksteeg 23) een voordracht over: „Bijbel, Traditie en Leer gezag" In aansluiting bij de twee vorige voordrachten waarin werd aangetoond dat religie voor ieder menschenleven nood zakelijk is en vervolgens dat God zelf een bepaalde religie heeft geopenbaard vooral door Christus werd in deze derde voor dracht de vraag beantwoord: hoe kunnen wij de door God geopenbaarde en door Christus gepredikte religie volledig en ze ker kennen? In de twee eerste deelen werd aange toond, dat er twee objectieve kenbronnen bestaan, waarin de volledige Godsopenba ring vervat ligt Vooreerst de Bijbel die niet alleen een historisch-betrouwbaar docu ment is, maar ook onder goddelijke inspi ratie is geschreven (gelijk breedvoerig werd aangetoond) en dus ook onfeilbaar-goddelijk gezag heeft. Op de tweede plaats is ook de Apostolische Traditie een kenbron der Godsopenbaring. Dit werd bewezen uit de H, Schrift, uit de geschiedenis van het eer ste christendom en den geloofsinhoud Wie derhalve de Godsopenbaringen volledig wil kennen, moet beide bronnen raadplegen. In het derde en vierde deel werd de vraag beantwoord' hoe kan ik met volkomen ze kerheid den inhoud dezer openbaringsbron nen kennen en juist verstaan? Op de eerste BINNENLAND. Bijzonderheden over het spoorwegonge val dat een goederentrein nabij Leiden troL Voortzetting der begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van financiën. Een fabriek te Zwammerdam geheel in do asch gelegd. Een nienw Nederlandsch succes op het concour8-hippique te New-York. BUITENLAND. Een nienwe actie in Pniisen tegen de regeling met de Hohenzollerns. Alle moties tegen de Dnitsche regeering in den Rijksdag verworpen, die echter de motie over de schnldvraag aanneemt Verdere afbrokkeling van het Engelsche mijnconflict Een orkaan teistert Amerika. Vele do oden, groote schade. plaats werd aangetoond, dat Christus ter bewaring en verklaring zijner goddelijke leer een blijvend en onfeilbaar leergezag heeft ingesteld. Op de tweede plaats werd aangetoond, dat de verhouding van het Apostolisch Leergezag ten opzichte van Bij bel en Traditie een dusdanige is, dat het Leergezag volgens Christus' verordening Je Godsopenbaringen uit de Openbaringsbron- nen moet putten en aan de geloovigen moet verkondigen, en vervolgens dat de geloovi gen verplicht zijn naar die prediking van het Leergezag te luisteren, welke prediking volgens goddelijke belofte, door den bijstand van den H. Geest, onfeilbaar waar is. De consequentie hiervan is, dat het lezen van den Bijbel niet noodzakelijk is voor de geloovigen. Wel wordt in de Katholieke Kerk het lezen van den Bijbel als zeer nut tig beschouwd en het hoogste kerkelijk ge zag spoort daartoe dan ook aan. Spreker eindigde zijn voordracht met een epiloog, waarin hij liet zien, hoe de H. Schrift in de R.K. Kerk in buitengewoon hooge eere staat. De volgende voordracht over „De Katho* lieke gebedsopvatting" wordt gehouden op Donderdag 9 December. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. De cursus, welke de afdeeling Leiden van bovenstaand Instituut gisteravond in het Volksgebouw aan de Heerengracht hoopte te geven, is op een mislukking uitgeloopen. Om acht uur zalen een honderdtal bezoe kers te wachten op de dingen, die komen zouden. De lantaarn, welke de beelden op het doek moest werpen, was opgesteld, het doek gespannen. Evenwel, de inleider, de heer J. Derksen te Amsterdam liet op zich wachten en was ook om half negen nog niet present. Op voorstel van het bestuur werd toen besloten niet langer te wachten. Het bestuur zegde een onderzoek toe. Om half 10 wist het de oorzaak Toen verscheen n.l. de heer Derksen Deze had in Amster dam den trein genomen, welke om 7.34 te Leiden arriveert, maar tengevolge van het déraillement op de lijn LeidenHaarlem kwam hij pas bij half 10 aan Met den heer Derksen is overeengekomen, dat hij den cursus nu op Donderdag 16 December zal geven Degenen, die gisteravond een ver- geefschen gang naar het Volksgebouw de den, hebben dan vrijen toegang. DE TOESTAND IN HET MELKCONFLICT ONGEWIJZIGD. Hedenmorgen hebben de melkveehouders opnieuw vergaderd en besloten de actie krachtig door te zetten en de melk op nog grooter schaal van buiten ter distributie in de stad aan te voeren. Hedenavond zal naar ons werd bericht, ook de georganiseerde melkhandel vergade ren ter bepaling van hun verder standpunt. In verband met de begrafenis van mr. R B Ledebour. curator der Leidsche uni versiteit. zal de Leidsche universiteit Zater dag ten teeken van rouw gesloten zijn. Door het Hoofdbesuur van den Alg. Ned Christelijken Ambtenaarsbond is aan den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen verzocht de gediplomeerde verpleegsters die daartoe den wensch ken baar maken, gelegenheid tot uitwonen te geven Door dezen maatregel zou dan tevens tegemoet worden gekomen aan de klacht der verpleegsters over de onvoldoende huis vesting (onverwarmdp kamers enz.) in het Academisch Ziekenhuis alhier.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1