Ho. 20455 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 November Derde Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. twist aan boord. Gisternacht kreeg de kapitein van het te jRotterdam in de Parkhaven liggende s.s. IRosa" twist met een zijner matrozen. De Wtroos wilde afmonsteren, doch de ge- igvoerder wilde daaj niets van weten. p,e ruzie liep zóó hoog ten slotte, dat de kapitein zijn revolver trok en eemge scho nen loste. De matroos, Batrokof genaamd, terd aan de rechterhand gewond. Hij is, fca in het ziekenhuis aan den Coolsingel herbonden te zijn, weer aan boord terug gekeerd. een veelbelovend jongmensch. De politie te LJmuiden heeft een 11-ja- ligen knaap, A. v. d. W., aangehouden, «ie bij den winkelier J. H. een rijwiel ge- ■tolen en dit achter de ouderlijke woning fcerstopt had. I De jongen bleek nog meer op zijn kerf- Itok te hebben. Zoo heeft hij voor twee Ireken ingebroken in een tent op het ker misterrein en daar verschillende voorwer- weggenomen. Op school heeft hij al s geld gestolen van de onderwijzeres lijner klasse. broodbezorger doodgereden. I Gisteravond is te Amsterdam de brood- bzorger J. Nierkens op den Middenweg iwr den autobus van de Gooi-express Irerreden en gedood. De autobus reed te- de kruk der kar De kar maakte een jügerende beweging en de broodbezorger lam onder de autobus. Toen het slacht- pier onder de bus vandaan was gehaald, ■eek hij reeds overleden te zijn. Bij het Militie-onderzoek bleek dat de voetrem- uen onvoldoende werkten. Proces-verbaal [legen den bestuurder is opgemaakt. ongelukken. In de oliefabriek de Zaan te Koog aan Zaan is de arbeider W. Mas in een jjers bekneld geraakt In ernstigen toestand 5 de man naar de klinieken overgebracht. [Hen vreest voor zijn leven. Voorts heeft de 21-jarige J. C. van M. Jtoen hij in de Eerste Gijzingstraat te Rot- Iterdam onder een stelling stond, een bak pet kalk op het hoofd gekregen. Hij Is rustig gewond en met een hersenschud- Jding in het ziekenhuis aan den Coolsingel |!?r verpleging opgenomen. een walrus in de haven van nieuwediep. I De Heldersche bevolking, doch in het [bijzonder de vletterlieden en visschers, perden de laatste dagen druk bezig gehou- pen met de verschijning van een walrus, i de onmiddellijke omgeving van de ha len. Zelfs waagde het beest zich Zondag avond tusschen het havenhoofd en werd ler opgemerkt opzij van een botter. Verleden week Donderdag werd het beest Eor het eerst gezien, meldt de „Stand." [et bevond zich toen achter den strek- aan den overkant van de haven, [enige botters hebben jacht op het dier ge. •akt. Echter zonder resultaat. Eemge hrsonen hebben toen op 't beest gescho len. In het logge lichaam, dat door het Vhot geraakt was, kwam beweging. De ote slagtanden plantten zich in de [ware steenen van den strekdam, woelden eemge los n toen verdween het dier i zee. Het beest is zeker wel zes meter lang en heeft naar schatting een gewicht |van eemge honderden kilo's. Zondagmorgen begaven zich vijf stevige Ivletterlieden naar de haven, hopende het Ibeest weer op den strekdam aan te tref fen. Hun tocht was niet tevergeefsch heb dier had zich weer op den dam ter Iruste gelegd Gewapend met een kabeltouw |tn stevige stukken hout trokken de man ieën op het dier af. Op de klappen, die Imen het toecl.ende, reageerde het abso luut net Eerst toen Het kabeltouw om het ichaam was bevestigd en de mannen krach- |t'g begonnen te trekken, kwam er beweging lm den kolossus. Met eemge sprongen ver- dween het dier in zee, de mannen mee trekkend. Het touw schoot over het gladde [lichaam van den walrus heen en hij was hierdoor weer verdwenen. Nadien is hij [-iet meer opgemerkt. lobith afgesloten! Bij de Duitsche grenskantoren Babbe- |neh en Elten-Ossenwaard waren tijdens en énigen tijd na den oorlog kettingen over ■den weg gespannen Deze zijn plotseling |*eer te voorschijn gekomen en worden flea lavonds 10 uur Duitsche tijd (midden-Kuro- [peesche tijd 9 uur 20 min.; er voor ge- gen zoodat auto's en rijtuigen, welke [Lobith moeten bereiken of gebruik moeten I maken van den internationalen weg Am- sterdamEmmerichKeulen, met meer kunnen passeeren. Nu is er wel een verbin- I ding Zevenaar via het Aerdtsche veer naar Jde gemeente HerwenAerdt, doch de veerman behoeft na 10 uur 's avonds nie mand meer over te zetten, en is id vele gevallen ook met te beschreeuwen, eoo- dat men genoodzaakt wordt, elders te over- a achten. angstige oogenblikken. De reizigers, die gistermorgen 11.24 met trein uit Nijmegen naar Maastricht vertrokken, zijn ais dooT een wonder aan ^en groot ongeluk ontkomen. Even voor I station Deuver, circa 10 K.M. voor I ^VEiond, werd de trein in volle vaart P otseling zoodanig geslingerd en ge schokt, dat iedereen verwachtte, dat een pQtsPonng zou volgen Br aankomst te vermond werd de 6tatioD8chef bestonuQ de passagiers. Ook bet treinpersoneel verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand y. den restauratiewagen was aanmerke- aangericht i J, vernemeD wij. dat 10 K M. voor I station Reuver de trein op een zijspoor werd geleid, waarvan verzuimd was, den machinist kennis te geven, zoodat deze op volle stoom doorreed. op een auto geschoten. Een nader onderzoek omtrent den go- signaleerden overval te Arcen, op twee heeren uit Venlo, die gisternacht per auto den Rijksweg passeerden, heeft aan het licht gebracht, dat de schoten gelost wer den door Rijksambtenaren, die controle hielden op frauduleus vervoer. Toen do auto niet stopte bij het zwaaien van een rooie vlag, werden twee schoten in 'te lucht gelost. Van een overval of poging tot berooving is dus geen sprako. In Londen kwam een man van ODgeveer vijfentwintig jaren bij den officier van justitie, om te vragen of deze hem van zijn vrouw kon scheiden. „Zeker, sprak de officier, maar welko reden heb je, dat je dat wenscht V' „Wel, antwoordde de man, vóór we trouwden zei ze altijd dat ze 24 was. En nu we goed en wel getrouwd zijn, blijkt me, dat ze 45 is! Ze kon mijn moedor wel wezen!" HAZERSWOUDE. Dit jaar is aan de beurt van aftreding als onderling bij de Geref. Kerk, de heer D. de Bruyn IJzn. en als diaken de heer IJ. de Bruijn. Door den kerkeraad zijn hier voor candidaat gesteld als ouderling, de heeren Joh. Hassefras en B. van Wieringen Bzn. en als diaken de heeren W. Slootweg en Jac. de Wilde. LEIDERDORP. Christelijke Oranjevereeniging. Gisteravond hield de Chr. Oranjevereeni ging haar 6de jaarvergadering in het ge bouw Irene. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 75 het 1ste vers opende de voor zitter, de heer G. Goedhart Hz. de bijeen komst met gebed, waarna een gedeelte uit de H. S. werd gelezen en wel uit Romeinen 13, de verzen 1 tot en met 7. Nadat de voor zitter de aanwezige leden een welkom had toegeroepen, en de werkzaamheden voor deze gelegenheid had uiteengezet, werden door den secretaris de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag, waaruit bleek dat de veree- niging thans 213 leden telt Opgemerkt werd uit dit verslag dat enkele personen de gewoonte hebben cm voor hun lidmaat schap te bedanken, doch zich wanneer de gezellige bijeenkomst op handen is, weer aanmelden. Bij de bespreking welke hierop volgde werd het besluit genomen dat geen leden zullen worden aangenomen van af 1 December tot het tijdstip dat de gezellige bijeenkomst is gehouden. Uit de mededee- lingen van den penningmeester bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 383.72, de uitgaven f 387,22, nadeelig saldo f 3.50. Uit het rapport van de financieele commissie, door den heer L. van Egmond uitgebracht, bleek, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Voor het volgende veree- nigingsjaar werden hiervoor benoemd de heeren D. de Haas en K. Spek. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden de hee - ren G. Los en H. D. van Osnabrugge her kozen; beiden namen hun benoeming aan. Besloten werd om ook dezen winter een ge zellige bijeenkomst te organiseeren. Aan het bestuur werd overgelaten wanneer die zal worden gehouden. De reciteerclub hoopt dan evenals vorige jaren enkele stukjes op te voeren. Bij de rondvraag geeft de heer D. de Haas in overweging om de verstrekte toegangskaarten stipt persoonlijk te houden. Bij de bespreking bleek het echter niet wel mogelijk te zijn om hieraan de hand te houden. Besloten werd om dit tot de leden van het huisgezin uit te strekken, met dien verstande dat jeugdige kinderen, met het oog op de plaatsruimte, geen toegang zullen verkrijgen. Het bestuur wordt opgedragen het een en ander nader te regelen. De ver gadering werd besloten met het zingen van de twee eerste coupletten van het Wilhel mus en met dankgebed door den heer G. Los. LEIMUIDEN. De inlevering van Rijksgoederen van de grootverlofgangers voor de lichting 1911 zal voor deze gemeente plaats hebben op 14 December a.s. des voormiddags te 11 uur in het gementehuis te Alkemade. Het bestuur van de afd. Leimuiden van de Z.-H. Vereeniging het Groene Kruis organiseert van 13 tot 24 December a~s. een moedercursus. OUDE-WETERING. R.K. Tooneelver. St. Theo duif us. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de R.K. Tooneelver. St. Theodulfus haar uitvoerin gen in hotel van den Bosch. Beide avonden was de zaal goed bezet En degenen, die ge komen zijn. zullen daarvan geen spijt heb ben gehad. Want de tooneelvereeniging heeft haar leden en de overige aanwezigen weer een avond vol genot geschonken. Voorzitter Adema opende de avonden met een hartelijk woord van welkom en wenschte allen een genoeglijken avond toe. Begonnen werd met Carrington's Levens- leugen, een tooneelspel in vier bedrijven. Ofschoon de leden ditmaal, wegens onge steldheid van den regisseur den heer J. H. Vesseur, het zware stuk zonder diens be kwame leiding hebben moeten instudeeren, moet toch dadelijk erkend worden, dat alle leden hun uiterste best hebben gedaan en dat zij er blijkbaar een eer in hebben bil len stellen om ook thans hun reputatie te handhaven. Tijdens de opvoering van dit mooie, doch ingewikkelde stuk. was het muisstil in de zaal. Wel een bewijs, dat allen vol belang stelling waren Het was een go<_de gedachte I van het bestuur om op de programma's een duidelijke uiteenzetting van dit stuk te ge ven. Een hartelijk applaus klonk na elk bedrijf. Tot slot werd opgevoerd „De Doodenrit", een klucht in een bedrijf. Hartelijk is er ge lachen om de buitengewone grappige tafree- len. Ook dit stuk werd vlot en geestig ge speeld. Ongetwijfeld komt aan alle leden hulde toe voor hun volhardend werken, waardoor zij telkenmale een zoo uitstekende uitvoe - ring kunnen geven. ROELOFARENDSVEEN. Muziekuitvoering. Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging door „Gunst Verkregen" van Nieuwe-Wete ring een uitvoering in het hotel de „Vier Heemskinderen" alhier. Jammer dat men van een volle zaal niet kon spreken, want hetgeen dezen avond door genoemde veree niging werd ten gehoore gegeven was wer kelijk een gang naar het hotel overwaard. Met een vroolijke marsch werd de uitvoe ring geopend, welke stond onder de be kwame leiding van den heer J. van der Kaai uit Leiden. De muzieknummers zoowel voor als na de pauze werden goed vertolkt Het nog jonge corps speelde de nummers met gevoel en tusschen de koperen muziek instrumenten onderling was een mooie har monie. Vooral La Speranza, fantaisie en La Reconnaissance Ouverture werden vlot ge speeld. Het publiek was dan ook zeer en thousiast over het gepresteerde, want na ieder nummer daverde het applaus door de zaal. De pauzes werden gevuld door het trio van der Woerd uit Leiden. Dit trio heeft het publiek eenige gezellige oogenblikken van humor bezorgd. Het was dan ook een suc cesvolle avond voor de Nieuweweteringsche muziekvereeniging. We hopen echter dat bij een volgende uitvoering de belangstelling van het publiek grooter mag zijn. RIJNZATERWOUDE. De inlevering van rijksgoederen van de grootverlofgangers van de lichting 1911 zal voor deze gemeente plaats hebben in het gemeentehuis te Alkemade op 14 Dec. a.s. des voormiddags te 11 uur. AALSMEER. Een aanrander herkend? Een brutale aanranding heeft hier in de gemeente plaats gehad. Een meisje, winkeljuffrouw bij een firma op het dorp en wonende te Kudelstaart, begaf zich te ongeveer negen uur dee avonds huiswaarts Ter hoogte van het badhuis, een zeer stil gedeelte van den Stommeerweg, werd zij door een achterop rijdend manspersoon van haar fiets getrokken en op den grond geduwd, blijkbaar met heel lage bedoe lingen. Gelukkig naderde een fietsrijder, waarop de aanrander het hazenpad koos. Direct is van de aanranding kennis ger geven aan de te Kudelstaart gestation- neerde rijksveJdwacht Ondanks dat het meisje zeer ontdaan was, heeft ze het sig nalement van den onverlaat nauwkeurig kunnen opnemen, zoodat hij grootc kans beloopt, ingerekend te zullen worden. In de vergadering van het kiescol lege der Ned.-Herv Kerk werden tot ouder ling gekozen de heer P. v. d. Zwaard en tot diaken de heer G H. v. Itterson. In de vacatures, ontstaan door het overlij den van de heeren H v. Leeuwen Czn. en J. v. Dillewijn, werden gekozen de heeren J J. v. Dillewijn en C. J Braber, resp. als ouderling en diaken. Voorts werden, in verband met eie uitbreiding van den kerkeraad, gekozen de heeren C Verbeek Mzn. als ouderling eD J. Been Kzn., als diaken. HAARLEMMERMEER. De opstalrechten. Voor Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is gisteieD het geschil behandeld dat gerezen is tusschen opstalhouders van den Ringdijk en het bestuur van d«n Haar- leriimenneerpolder. Van beide zijden werd het standpunt bekeken en toegelicht. De uitspraak van Gedeputeerden zal nader worden bekend gemaakt. Een adres aan den raad. Door den raad van de gemeente Aalsmeer is onlangs het besluit genomen om een put te laten metselen voor de berging van faecaliën op een perceel gTODd, hetwelk is gelegen vlak bij de ringvaart. De ringvaart is daar ter plaatse onge veer 50 meter breed en op den ringdijk wonen talrijke gezinnen; daar staan ver schillende huizen, bijna aanééngebouwd. Deze bewoners nu maken zich buitenge woon ongerust over de uitvoering van dit besluit en vreezen dat deze put bij warm weer een ondragelijken stank zal veroor zaken, zoodat hun huizen bijna onbewoon baar zullen blijken Daarom hebben enkelen hunner zich tot B. en W. van Haarlemmermeer gewend met verzoek hun tusschen komst te ver- leenen om dit kwaad te voorkomen. Het zal moeten worden afgewacht, welk9 resultaten dit verzoek zal hebbenmocht dit niet het gewenschte gevolg hebben, dan zijn zij voornemens hun bezwareD bij Ged. Staten in te dienen, zoodat het ge meentebestuur van Aalsmeer de stukken betreffende een aanvrage krachtens de Hinderwet zullen hebben openbaar ge maakt. Een dnre dag. Mej. B. te Hoofddorp, had kort geleden een nieuw gebid laten maken. Ze vergat Dinsdagmorgen om t id haar mond te doeD en liet 't in een zakje van haar schort zitten, er in t geheel met aan denkende dat dit kleedingstuk deel uitmaakte van de wasch, die haar dochtei dieD dag zou behandelen. Toen het schort door den wringer ging, hoorde het meisje wel wat kraken. Ze dacht echter dat er een doosje lucifers in was blijven zitten. Spoedig kwam men tot de onaangename ontdekking, dat het gebit wel een extra reinigingskuur had ondergaan, maar tevens ook geheel aan stukken en brokken was gemalen. Voor de huismoeders maar gelukkig, dat zulke dure dagen tot de zeldzaamheden behooren. Poging tot inbraak? Er loopen in den Haarlemmermeerpolder blijkbaar weer personen rond, die er op uit zijn om hier en daar hun slag te siaan. 's Avonds omstreeks 11 uur, bemerkte de manufacturier, de heer v. A., aan den Aalsmeerderdijk alhier, dat er zich in zijn winkel nog een man bevond, die zich ontdekt ziende er in slaagde het hazen pad te kiezen. Zelfs per auto is nog ge tracht den man te achterhalen, doch te vergeefs. Hij bleek in de duisternis ver dwenen te zijn. LISSE. Een Radio-gevecht 't Gebeurde alhier dat twee Radio-luis tervinken (tevens Radio-handelaars), „draadloos" twist kregen. Zekere D. liev z'd draden zoo laag zakken, dat de dra den van luisteraar G. geraakt werden en deze niets meer kon opvangen. G. hier over, begrijpelijkerwijze, ontstemd, trok de draden van D. omlaag op z'n erf en zette er stroom op, zoodat de stoppen bij D. defect werden. Juist kwam echter de dienst bode van G. buiten en wilde voelen of de stroom sterk was. Ze vatte den draad, doch viel terstond neer en was bijna een half uur buiten bewustzijn. Ze kwam ech ter toen weer bij. De politie heeft de zaak onder handen genomen. 't Allernieuwste draadlooze gevechten n00rdwljk. Actie voor winkelsluiting. De vergadering, gehouden in het Juve- naatsgebouw, en uitgeschreven door het Ccmitó van Actie tot winkelsluiting mocht zich wel in een groote opkomst verheugen, daar een honderdtal winkeliers tegenwoor dig waren. De voorzitter van het comité, de heer H. v. d. Werf, sprak dan ook bij opening zijn verheugenis uit over de talrijke op komst, waaruit wel 'duideljjk bleek, dat de kwestie, waarvoor men was bijeengekomen, wel zeer actueel was, waarna hg in 't kort uiteenzette, dat deze vergadering was ge houden op verzoek van ©3-n lid der Midden- standsvereeniging „De Hanze", om tot een wettelijke winkelsluiting te komen, welk onderwerp de economisch adviseur dezer middenstandsvereeniging, de heer J. G. v. Ecden, zou inleiden. Eenige schriftelijke adhaesie-betuigingen waren ingekomen, terwijl de heer Medem- blik mondeling zijn volle medewerking in deze actie toezegde. De heer Van Eeden, het woord ver krijgend, deed allereerst uitkomen* dat een te groote vrijheid in den handel voert tot handeloosheid in deze, hetgeen spreker demonstreerde met cijfers, ontleend aan een door het Rijk gehouden enquête in 1909. Hieruit bleek, dat toen in Noordwgk waren 147 winkeliers, terwijl dat aantal in 1925 reeds tot 265 was gestegen, hetwelk wgst op een abnormal en aanwas, daar toch 'de bevolking slechts met 1/3 was gestegen. Ook gaf spr. in het kort de voordeelen weer van winkelsluiting en Zondagsrust, zoowel op economisch als op sociaal ge bied, terwijl ook de ethische belangen hierbij ten zeerste gediend zgn. Na deze inleiding opende de heer For- nara do besprekingen, door zich tegen de verplichte stuiting uit te spreken, vooral voor wat betreft sigarenwinkels en banket bakkergen, waarbij de heer Banck zich i aansloot De heer De Roos vond, dat de belan- gen der winkeliers van Noord wij k-Binnen en Noordwgk aan Zee niet homogeen zijn en kon zich niet voorstellen, dat de win keliers in de badplaats tot sluiting konden overgaan, daar dit voor hen zeker een groote strop zou zijn. Hg wees in deze op de reeds groote uitwassen in den sigaren- handel. j De heer A. v. d. Berg zou de verplichting ten zeerste toejuichen. De heer v. Eeden, dit eerste groepje beantwoordende, gaf toe, dat er ten allen tgde bezwaren .zijn, doch dat menigeen deze bezwaren moest gaan zoeken. En wat be treft de aanhaling van den heer Roos over de uitwassen in den sigarenhandel, meeat spr., dat deze geheel en al de schuld zgn der sigarenwinkeliers zelve, daar deze bij het stellen der primaire wetten in den tabakshandel niet georganiseerd hun stem hebben kunnen laten geldeo. Spr. deelde verder nog mede, dat bet comité zich voorgesteld heeft de sluiting te doen plaats hebben van 1 October tot 1 Mei en den badtijd geheel vrij te laten. Nadat nog verscheidene sprekers het vóór en tegen der winkelsluiting hadden te berde ge oracht, werd tot stemming over gegaan, en wel allereerst over de vraag: „Is het wenschelgk om tot verplichte ver vroegde winkelsluiting te 8 uur in het tijd vak van 1 Oct1 Mei over te gaan?" De stemming wees uit, dat er 63 voor en 38 tegen waren. De tweede stemming ging over Zondags- siuiting in het tgdvak 1 October—1 April. Hiervan was de uitslag: 66 vóór, 32 tegen «d 2 blanco. Naar aanleiding van deze stemming werd besloten het comité, bestaande uit de heeren H. v. d. Werf, J. Elsgeest, P. Krol, V. Braun er C. G. J. Alkemade Jzn., alkiog rjt te breiden met de heeren H. Medemblik, M M. Fornaza, A. J. Schild, J. v. Rijswijk, v. Exter en C. Wassenaar. Deze zullen aledan nog grondige besprekingen in deze houden en zoo mogelgk geformuleerde voor stellen pasklaar maken en dan nogmaals daarna een vergadering van winkeliers te houden, waarop eeo beslissing zal moeten worden genomen om al of niet verplicht te sluiten. Met deze mededeeling sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst deze zeer goed bezette vergadering. Ten overstaan van notaris Wagema- ker werd gisteren in hotel „Het Hof van Holland" een burgerwoonhuis met bollen schuren, aan den Offenweg, ingezet op f 6900 door J. v. 't Wout, niet afgemgnfl; een winkelhuis in de Kerkstraat, ingezet op f4300 door G. v. Rhgn, werd eveneens niet afgemijnd. Een woonhuis in da Kerk straat, ingezet of f 3550, door G. v. Rhijn, werd afgemijnd op f300 door J. v. d. Geest, te Hillegom; een winkelhuis aan de v .Limburg Stirurastraat, ingezet op f5S00 door G. J. Bakker, te Hillegom, werd af- gtmgnd op f275. Er was veel belang stelling. In de eerste helft van November is slechts een brief als onbestelbaar terug ontvangen. Het adres luidt: Emil Streif. Nordenostfriesland. NOORDWIJKERHOUT. Onze vroegere dorpsgenoot, missionaris, G. Vermin, thans vertoevende in Britscli- Indië, heeft ter eere van zijn 25-jarig pries ter-jubileum, een bijzondere Bisschoppelijke vergunning verkregen, om met verlof naar zijn geboorteland terug te keeren. Den 5en December hoopt hij aan boord te gaan. Mej. Koudijs alhier, thans wonende, Morschstraat, Leiden, heeft ten overstaan van nolaris Vijgh te Leiden, vermaakt aan de Ned.-Herv. Kerk alhier, ruim 2 H.A. best bloembollenland, gelegen aan de Leidsche Trekvaart onder deze gemeente. De schenking gaat heden in en is dank baar aanvaard. OEGSTGEEST. De Zendingscollecte voor de „Zendings week" heeft in deze gemeente opgebracht: gecollecteerd in de godsdienstoefening op Zondag 14 November in „Irene" f318 61; de Zondagsschool „Hoop der Toekomst" f 9.08, Chr. School Endegeester Straatweg f 2-1.80. Totaal f382.19. Omstreeks elf uur had hedenvoor middag een botsing plaats in de Deutzstraat tusschen de stoomtram en een personen auto. bestuurd door den eigenaar, den heer C. P. Luyt, uit Scheveningen. De oorzaak was dat de auto bij het draaien vanuit de garage aldaar op de tramrails kwam le staan, juist op het moment dat de tram uit de richting Haarlem naderde. De auto is ernstig beschadigd. De bestuurder kreeg geen letsel. De trambestuurder had vol doende signalen gegeven. RIJNSBURG. Najaarsvergadering van „Flora". De veilingvereenigmg „Flora" alhier hield in haar veilingslokaal haar gewone najaars ledenvergadering. waarbij tevens herdacht werd het 121/s-jarig beslaan der vereeniging. De voorzitter, de heer T. Kralt, sprak de openingsrede uil. Als uitgangspunt nam spr. de woorden van Bismarck, dal het niet al tijd een voorrecht is le zijn, de zoon van een groot vader. Niet altijd is dit een voorrecht, lo. amdal van den zoon van een groot va der altijd groote dingen worden verwacht en 2o. omdat die groote dingen, dan niet zoo op prijs worden gesteld, omdat dit als vanzelf sprekend wordt beschouwd. 13 November j.l. was een gewichtige da tum in het vereenigingsleven van „Flora" omdat toen de vereeniging 12Va jaar bestond en vanzelf gaan dan de gedachten lerug naar hen. die den moed en de energie had den, lot de oprichting te besluiten. Hoewel hel wel haast zeker is dat daaraan andere vergaderingen voorafgingen, dateert de eer ste behoorlijke genotuleerde vergadering van 13 Mei 1914. Uit deze notulen blijkt dat tot de vijf oprichters behoorden P. van Egmond, Jac. Zandbergen. D. v. fterson, N .v. d. Meij en A. den Heijer Spr. brengt hulde aan deze vijf pioniers die weliswaar niet waren zo nen van een groot vader doch die niettemin den moed hadden, in hel duistere jaar 1914, een dergelijke zaak op touw le zetten zonder steun van plaatselijke overheid of van eenige instelling Dit laatste is verder ook steeds een kenmerk van „Flora" geweest. Dank zij hun initiatief is thans „Flora" groot gewor den, en laat het zich aanzien, dat haar groei nog met op het toppunt is. Voor uitbreiding zorgen de buitenstaan ders wel, doch de plicht van de vereeniging is het, zooveel mogelijk te veredelen, o.a. wat betreft den aanvoer. Speciaal in dit verband wijst spr. op het streven van vele leden om op een kleine op pervlakte de meeste verscheidenheid te te len. terwijl juist steeds blijkt, dat de op brengst van een groot quantum van een en kele soort beter is. De vereeniging is thans zoodanig uitge groeid. dat buitenstaanders zich verwonde ren. dat een geregelde gang van zaken door toedoen van het bestuur mogelijk is. doch dit kan ook alleen, indien het bestuur, en daarnaast de leden als één man staan. Hiertoe wekt spr alle leden op. en hij hoopt dal dan niet alleen het 12l/a-jarig, maar straks ook met veel grooter schare, het 25-jarig bestaan der vereeniging mag worden herdacht. Spr rede werd met applaus bekroond. Hierna kreeg de secretaris, de heer G. van Delft, gelegenheid de notulen der vorige vergadering voor te lezen en vervolgens het jaarverslag uit te brengen. Uit dit jaarverslag blijkt, dat op finan- cieel gebied het vereenigingsjaar niet on gunstig was. Bestuurswijzigingen kwamen niet voor; het personeel werd mei 2 man uitgebreid, en centrale verwarming aange bracht. Ook de openstelling van den nieuwen overweg was voor de leden van belang. Het aantal leden bedraagt thans 420. De gehouden tentoonstelling was weder een succes. Waar de prijzen der bloemen ge-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9