KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Banketbakkerij, Kokerij 1" Klasse N. B. J. GODDIJN DE SINT NICOLAAS-ETALAGE IS GEREED RECHTZAKEN. WETENSCHAPPEN. ii arbeiders eindelijk recht te verschaf- Van dat antwoord ral afhangen, wat socialisten den arbeiders moeten aan- len. beer v. RAPPARD (V.-B.) wijst op moeilijkheden, welke de suikerfabri- thana onden*inden. De Bond van Coöp. terfabrikanten vTaagt om bescherming; dringt aan op productiepremiën in af- chting van het bijeenkomen van een ernationale conterentie. Laat de regee- nu niet talmen met het bijeenroepen een zoodanige conferentie. Deze moet aats hebben in den geest van de Brus- lsche conferentie van 1902. Pe heer J TER LAAN (S.D.A.P.) wijst het belang voor het land van een goed gaaf ambtenaarscorps. Zoodra de actie 't overheidspersoneel is gaan luwen, feit men zich gehaast, de voordeelen, het verkregen had, weder af te nemen, ijfs liet minister De Geer zich in 1921 in gareel der reactie spannen. En zijn volger zette door, zoodat het ambtena- ncorps zwaar werd getroffen. De redenen, 1921 minister De Geer er toe leid- n, het overheidspersoneel aan te pakken, staan thans niet meer. Spr. wijst op de mstige cijfers, die de gewone middelen zien geven. Jaist in de periode, dat teejen het over- idspcrsoneel zulke straffe maatregelen «)dig geacht werden, zgn de vermogens het land1 sterk vooruit gegaan. Deze jeering kan voor dit belangrijke vraag- uk de oogen niet gesloten houden, omdat hier een landsbelang van de eerste ort betreft. Gegeven het feit, dat de jijen vergeleken bij 1914 thans 57 cent srd is, kan worden geconstateerd, dat levenspeil van groot© groepen van amb- iren is gedaald. Hat is noodzakelgk, de regeering haar standpunt ten aan- van ae in het voorloopig verslag ge wilde vraagstukken ten aanzien van het erheidspersoneel belangiyk wjjzigt. Spr. topt, dat de regeering zal nastreven, dat centrale commis»sie aan haar taak geheel beantwoorden. Het is geen toestand, dat der organisaties op een gewone audiëntie minuten krijgt om haar belangen uiteen letten. Spr. heeft een motie gereed, waar- vastgelegd wordt, dat de positie van het ;ere overheidspersoneel, in het bijzonder de maand- en weekloonen en rpkswerk- eden, benevens van die der onderwijzers, lang niet op peil is en dat in dit and herziening van het bezoldigings- iluit noodzakelijk is. Verder' ziet de heer Ter Laan niet in, it er geldelijke bezwaren zijn om het stwerp, regelende den rechtstoestand van mb te nar en, niet te behandelen. De regeer ing 6Dt te weten, dat er biy de Kamer tegen behandeling geen bezwaar bestaat. Spr. »1 overwegen om ook ten aanzien der abtenaarswet met een motie te komen, k heer L1NGBEEK (H.G.S.P.) herinnert aan, dat van Christelijke wetten, onder coalitie-regeering tot stand gekomeu, Kt veel te bespeuren is. oplossing, die mr. Marchant aan de rins wilde geven, zou een kunstmatige ctrderheid met zich gebracht hebben. Spr. uiteen, dat ons volk historisch prctee- itsch-christelijk is. Met de kerkhervorming1 de 16e eeuw is ons volk een vrij volk morden. Gewetensvrijheid is bij Rome altijd Dtiabande geweest en door het Protes tisme steeds in eere gehouden. Men 'tekt van een „neutrale overheid", maar den naam der neutraliteit wordt altijd heerscht door de meerderheid van het genblik. Eerst wanneer het Protestantsch- (uistelgk karakter van het volk officieel ordt erkend, kan de godsdienststrijd in de olitiek eindigen» De heer Dr. De Visser side gisteren, dat spr. er toe medewerkte de protestantsche partijen uiteen te ?en vallen. Met de protestantsche partijen •doelde hij de C.-H. en de A.-R. partij, pr. moet er echter tegen protesteeren, at dr. De Visser voor die twee partijen en naam van protestant annexeerde. Dr. Visser laakte het, dat men oen bijbel is een wetboek gebruikte. Hij vond po- tek een kwestie van actualiteit. Spr. moet bestrijden. Politiek eischt in de eerste kiats een goed beginsel. Tegenover het Erwijt, dat spr. zijn volk desillusies zou t:"ciden, stelt hij, dat dr. De Visser bijl protestanten desillusie gewekt heeft, werd naar de Kamer gezonden om dr. ■uyper en Nolens te bestrijden, maar nau- rdijka had hij den drempel van het Bin- «diof overschreden, of hij viel hun in armen. k heer SMEENK (A.-R.) wenscht slechts •kele practische opmerkingen te maken, •t verdient geen aanbeveling in deze sta ndig heden te komen met een uitkeering het overheidspersoneel of met een ver hoging met een uniform percentage. Echter ag de positie van het Rijkspersoneel niet 'bier staan bij die in goede particuliere ■drijven. In den laatsten tijd wordt wel al te veel gebruik gemaakt van het ssütuut van het arbeidscontract. Kan de amer een overzicht krijgen van de functies "^tid personen op arbeidscontract zijn ingesteld? Een verdere grief tegen de 'uiige salaris-regeling is, dat de schalen aQ verschillende groepen ambtenaren te ytel worden uitgerekt, waardoor personen °P hoogen leeftijd hun maximum be- tiken. Dö kloof tusschen Arbeids- en Onderwijs- 'et, waarover de heer Nol ens sprak, geeft ooral moeilijkheden op de dorpen. Do uitvoering der Arbeidswet moet ons aandacht hebben en een regeling is ^onzakelijk voor groepen, die er nu nog u[ten vallen, o. a. winkelbedienden eo liners. teer KUIPER (R.-K.) zegt dat er j-ur *929 wel geen parlementaire regee- ^■g te verwachten zal zijn» Dit kabinet zal voorloopig zijn taak moeten volbrengen, v teopt, dat de regeering ook ter hand ■f*» een regeling van het medezeg- ia -n bedrijfsorganisatie, niet om ettelijk vast te leggen, maar om leidend 10rA.evor^erond te werken. Was het wel regeering wachtte op deling van de motie Albarda? Spr. komt nu op de houding der regeering in zake het collectief arbeidscontract Hij verbaast zich over de argumenten, die de regeering aanvoerde tegen de ad viezen van den Hoogen Ra3d van Arbeid. Is het de bedoeling van den Minister om, als de civiel-rechteiijke regeling tot stand zal zjjn gekomen, onmiddellijk daarop te komen met de publiekrechtelijke? Zoo niet, dan zou spr. dezen Minister niet langer kunnen steunen. De argumenten legen bindendverklaring zijn niet steekhoudend en dateeren uit den tijd van het classieke liberalisme. De re geering dient tot uitdrukking te brengen, dat de arbeiders geen bijkomstige zaken zijn maar menschen, die recht hebben op de plaats, die hun zoowel staatkundig als maat schappelijk toekomt. De heer OUD (V.D.) constateert, dat de algemeene beschouwingen dit jaar wel een weinig algemeen karakter dragen. De ver klaring is te zoeken in de bijzondere positie, die het kabinet inneemt Ook bij sprekers fractie bestaat geen behoefte om met dit kabinet breedvoerig van gedachten te wis selen. De R.-K. Staatspartij heeft eenerzijds de samenwerking met partijen verbroken, anderzijds geweigerd mede te werken aan een andere groepeering, zoodat een parle mentaire regeering onmogelijk is geworden. De taak dezer regeering moet zijn, reorga nisatie van den staatsdienst te brengen zon der dat de belangen van het volk ernstig worden geschaad. liet is de groote grief te gen het vorige kabinet, dat het die belangen wel schaadde. Wat het beleid van den Minister van Ar beid betreft, sluit spr. zich aan bij den heer Kuiper. Laat de wetgever steunen en bevor deren, wat in het maatschappelijk leven h gekomen. Wat de minister voorstelt omtrent de regeling van de collectieve arbeidsover eenkomst, acht spreker teleurstellend. Ook is op 't oogenblik noodig de publiekrechte lijke regeling der arbeids-overeenkomst. De afzonderlijke invoering van de Ziekle- wet-Talma acht spr. gevaarlijk. Men moet de ziekteregeling niet gaan invoeren geheel los van de reorganisatie van de sociale ver zekering. Het is jammer, dat deze minister zich los maakte van de plannen van den heer Aalberse. De maatregelen, die genomen zijn ten aanzien van het onderwijs en die dit hebben neergedrukt, moeten zoo spoedig mogelijk worden te niet gedaan. Die verslechterin gen zijn aangebracht wegens het ontbreken van het automatisch accres der middelen. Er is dus nu alle reden, de maatregelen te doen vervallen. Er zal iets gedaan moeten worden om een eind te maken aan den toestand, die de rechtspositie der ambtenaren nog steeds on geregeld laat. Acht de regeering het klaar liggende ambtenaars ontwerp ongeschikt, laat zij dan met een andere regeling komen. Spr. bepleit voorts collectieve voorziening in de behoeften der oud-gepensionneerden. liet vraagstuk van de salarisregeling voor de ambtenaren wordt steeds nog beheescht door de intrekking van Art. 40. Deze Minis ter van financiën voelde steeds, dat die in trekking» niet alleen eert-juridische kwestie was. In 1922 achtte minister De Geer de intrekking moreel niet gerechtvaardigd. Nu de financieele toestand zich zoo geheel an ders laat aanzien, is het volgens spr. teleur stellend, dat de regeering zich er afmaakt met de woorden: er moet rust komen. Die rust zal er niet komen zoolang de ambtena ren zich gekrenkt gevoelen. Ten slotte dringt de heer Oud erop aan, dat de regeering in de Centrale Commissie van Overleg nog eens beraadslaagt over de classificatie der gemeenten. Met de motie van den heer Moller kan spr. niet meegaan, maar met de hoofdge dachte van die motie kan sprekers fractie zich vereenigen. Het bezwaar gold alleen, dat deze zaak thuis behoort in de Centrale Commissie van Overleg. De minister-president, de heer DE GEER spreekt zijn dank uit, voor den welwillenden vorm, waarin zelfs de meest ernstige cri- tiek was gekleed. Spr. zal drie onderwerpen behandelen, de positie van het kabinet, de programpun ten van het kabinet, voor zoover hier ter sprake gebracht, en den financieëlen toe stand. Spr. verzoekt zijn rede morgen te mo gen voortzetten. De voorzitter verdaagt hierop de vergade ring te half 7 uur. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Scheveningen (vacature-ds. v. Noppen): J. G. Grolle, te Hillegom; J. F. Roth, te Almkerk en N. G. Veldhoen, te Alphen. Beroepen: te Langerak: H. G. van der Hoek, cand. te Bilthoven; te Uitwijk en Waardhuizen: J. de Wit, cand. te Noord- wijkerhout Geref. Kerken. Beroepen: te Emmen: J. H. Binnema, le Kielwindeweer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: le Rozenburg: G. W. Alberts, te Zutfen. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. II. Een bericht van eenige lidmaten te Delft die in hooger beroep wenschten te gaan bij de algemeene synode van een besluit der sy nodal commissie ten hunnen opzichte, wordt voor kennisgeving aangenomen. Omtrent een door zeker classicaal be stuur verschuldigd bedrag wordt besloten aan de synode voor te stellen, dat bedrag als niet voor invordering vatbaar te be schouwen. Kennis wordt genomen van het verslag van den heer H Sanders over zijn arbeid onder de proteslantsche landgenooten te Duisburg en omgeving. In dit verslag wordt o.a. gewezen op de belangrijke toeneming van het schecpver- keer te Ruhrort en Duisburg. In 1925 be droeg het aantal Hollandsche schepen welke deze havens aandeden 23.000. Dit jaar is het belangrijk meer. Hoe noodig is het, dat naast de Duitsche „Schiffermission" door de Nederlandse he kerk gewerkt wordt voor de geestelijke belangen dergenen, die lijde lijk in de haven9 vertoeven. De synodale commissie zal dan ook de bijzondere aan dacht op dit gedeelte van het verslag ves tigen. Ingekomen is een brief van de commissie tot behartiging van de godsdienstige belan gen der Nederlanders in Canada Deze com missie is bereids in overleg getreden met de „Christian Reformed Board of Missions" te Grand Rapids, Mich, welker secretaris ter bespreking van deze aangelegenheid naar Nederland hoopt te komen. Ook de „Board of inner missions of the United Lutheran Church" zegde hare medewerking toe. Pre sident van de genoemde commissie is dr. J. W. Pont, en secretaris de heer J. J. R. Schmall te 's-Gravenhage. Van den brief der commissie wordt m9t belangstelling kennis genomen. Behandeld wordt een cassatie-verzoek in gediend door eenige lidmaten te Amsterdam Ingekomen is een bericht van het Provin ciaal kerkbestuur van Overijsel betreffende de overdracht van kerkelijke gebouwen te Willemsoord aan de hervormde gemeente Qldaar. Een predikant die betreffende zijne pen- sioenrcliten eenige vragen had gesteld, zal worden verwezen naar den pensioenraad Tot lid van dien raad wordt herbenoemd de op 1 Jan. 1927 periodiek aftredende mr. S. J. Hogerzeil. Het quotum der Ned. Hervormde gemeen te te Watergraafsmeer wordt vastgesteld op f 20 (3e klasse). Aan het verzoek van een kerkeraad om voor rekening der kerk te mogen procedee- ren kan niet worden voldaan, omdat het hier betreft eene zaak van lokaal belang. Db heer Barbas geeft het concept van een colleclebrief voor het Fonds Noodlijdende kerken en personen. Jaarlijks moeten meer noodlijdende gemeenten worden afgewezen, dan het aantal bedraagt der gemeenten die uit het fonds een dikwijls te geringen sIcuq ontvangen. H M. DE KONINGIN EN DE ZENDING. In verband met de Zendingsweek werd door H M. de Koningin aan de Samenwer kende Zendingscorporaties (Zending*bureau Oegstgeest) een belangrijke bijdrage ge schonken. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND, DISTRICT LEIDEN. De vergadering te Katwijk aan den Rijn. Gistermiddag heeft het Gereformeerd Schoolverband, district Leiden, vergadert in de consistoriekamer der Geref. Kerk te Kat wijk aan den Rijn. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer J. C. Wirtz, uit Oegst- geèst. Deze opende de bijeenkomst door het laten zingen van Morgenzang 3 en 4, ging voor in gebed en las daarna een gedeelte van Romeinen 10. In zijn openingswoord legde de voorz. den nadruk op de jaloersch- heid, zooals Paulus dat bedoelt in het voor gelezen hoofdstuk. Spr. hoopte dat ook het district Leiden jaloersch moge worden op enkele door hem aangehaalde districten waar het Gereformeerd Schoolverband be ter bloeide. Met den wensch dat ook dit samenzijn moge medewerken tot uitbreiding van Gods koninkrijk, ook in het Gerefor meerd Schoolverband, verklaarde hij de ver gadering voor geopend. De secretaris, de heer W. van Veen, las daarna de notulen der vorige vergadering, gehouden te Sassenheim, die onveranderd werden goedgekeurd. Nadat de ingekomen stukken waren behandeld, deed" de voorzit ter eenige mededeelingen omtrent de inge stelde Paedagogische Leerstoel, aan de vrije Universiteit, die in hoofdzaak te dan ken was aan het werk van het Gereform. Schoolverband. In verband hiermede werd nog genoemd het werk van wijlen prof. Bavink. Het Verband draagt f 3000 bij in de kosten van den leerstoel, het overige wordt gedragen door de Universiteit. Elke aange sloten school kan aan prof. Waterink inlich tingen vragen over paedagogische onder werpen. Nog werd de mogelijkheid bespro ken op welke wijze de bij te dragen kosten zullen worden verkregen. Besloten werd in die plaatsen waar een school i9 aangesloten bij het verband, bijdragen van de schoolbe sturen te heffen, wat ongeveer f 2 per on derwijzer zal bedragen, terwijl men in an dere plaatsen zal trachten contribuanten er voor te vinden. Daarna doet de voorzitter mededeelingen over den binnenkort te hou den schooldag in het district Leiden. Ge hoord de verschillende opmerkingen be - treffende den besten tijd hiervoor wordt be sloten dat deze zal worden gehouden om streeks Maart 1927. Daarna komt in bespreking een voorstel van Sassenheim, over de vraag: „Wat kan ons district doen om het aantal leerlingen per klasse-onderwijzer verminderd te krij gen", welke vraag door den heer Wiepkema nader wordt toegelicht. De heer II. de Boer, uit Noordwijk, meent uit betrouwbare bron gehoord te hebben, dat in den Haag reeds overwegingen zijn om het aantal leerlin gen per klasse te verminderen, doch spreekt den wensch uit dat ook het district Leiden hierop zal aandringen. Ds. Meijering spreekt den wensch uit dat het Verband deze zaak nog eens bij de regeering zal bespreken, wat door den voorzitter ten volle wordt onder streept, nadat de voorzitter, alsmede de heer de Boer uit Noordwijk en de heer Plooy uit Rijn9burg enkele mededeelingen hebben ge daan uit de praktijk en vooral uit laten ko men hoe treurig het hiermede vroeger stond, werd besloten deze zaak zoo spoedig moge lijk aanhangig te maken, waarop de secre taris belooft er spoed achter te zullen zet ten. Bij punt 6, het opgeven van onderwer pen, stelt ds. Meijering voor om eens te be spreken: „de inrichtingen der ouderavon den". In verband met dit punt, deelt de voorzitter nog mede dat binnenkort in„De RECLAME. LAGE RIJNDIJK 12 TELEFOON 931. 3981 Vanaf heden de bekende Banketletters en Staven. Groote verscheidenheid Lnxe Doozen Bónbons, Marsepein en Borstplaat Chocoladeletters (Eigen Fabrikaat en DROSTE Chocolade) Gelieve vroegtijdig te bestellen. Vraagt „kooiparkjes Gereform. School" door den heer Schouten uit Zeist zal worden besproken: ,,De be teeken is van den doop voor de Gereformeer de Schoolopvoeding". Voorloopig wordt als plaats van de volgende vergadering vastge steld Noordwijk, doch op voorstel wordt on- der applaus besloten indien binnen dien tijd Rijnsburg zich mocht aansluiten, aldaar de eerstkomende vergadering te houden. Als niemand meer iets voor de rondvraag heeft sluit de voorz. onder dank voor de aanwe- zigheid de vergadering, waarna op verzoek van hem, door, ds. Meijering de bijeenkomst met dankgebed wordt gesloten. DE KERKGEBOUWEN IN DEN HAARLEMMERMEER. Een algemeen overzicht. Onze correspondent te Haarieminermeer tchiijft ons: De Roomsch-Katholieke bewoners hebben in Nieuw-Vennep en Hoofddorp en nabjj cle Lijnden hun statig omnoog rijzende, i in de ruimte gebouwue kerken met noogen torenspits, waar omheen en waar dicxuOij verrezen fraaie schoolgebouwen met zuster huizen. De Hervormde medeburgers kunnen trots zijn op hun oude wit gtpieisterue kerk gebouw met zijn groote boogramen en par- niantig torentje, welk gebouw te Hoofddorp j i op een ho«jte gelegen, zoo uit de verte reeds zichtbaar is en vooral zoo'n aardig cachet geeft; het werd nog kort geleden van binnen geheel ge-reetaureerd en vao i buiten vergroot door den bijbouw van een i modern ingerichte jeugdkapel. Zij heboen hun kerk in Nieuw-Vennep met aangebouwde pastorie in Üud-Hohand- 1 schen stijl, welk complex zoo mooi nan- j doet, vooral in deze herfstdagen, wanneer de zon en de wind duizend kleuren too veren op de met klimop zoo rijk begroeide gevels. Ook in Abbenes, de rustplaats van den I grooten dichter en volksvriend dr. Heije, li ebben zij hun kerkje; ietwat onevenwichtig in Ijjnen met betrekking tot hoogte eu breedte; maar toch geheel 't type van een dorpskerk met toren en uurwerk. In dit opzicht komen de Gereformeer den wel erg achteraan. Behalve in Nieuw-Vennep kunnen zij niet wijzen op flinke gebouwen; zij zjn tevreden geweest met en hebben zich weten te be helpen in meer of minder ongeriefelijke lokaliteiten, welke naar 't uiterlijk dikwijls I al weinig aan een Godshuis deden denken. Maar ue tijden veranderen en wij met hen. Zoo is een paar weken geleden aan den Aal smeerder weg een nieuw kerkgebouw in gebruik genomen; een eerste Gereformeerde kerk in nieuwer we tschen stijl; modern in haar lage muren en haar hoog dak; in haai boogconstructie en eigenaardige ramen; in haar kleuren en stemmig lichteffect; product van de nieuwe architectonische kunst uit onzen tijd. I Hoewel velen het gebouw graag op ee& hooger niveau hadden gezien en het to rentje wat grooter van afmeiing, toch is het een mooi geheel, dat de landelijke omgeving siert. Zóó is de kerkeraad van de Gereformeerde kerk aan den Sloterweg besloten oin haar pastorie te verbouwen en voornemens om hei daarnaast staande gebouw, dat althans nog op een dorpskerkje lijkt, in de naaste toekomst te verfraaien; in afwachting van het tqdstip waarop op de terreinen der in de geschiedenis van Haarlemmermeer zoo bekend geworden boerderij „de Bad hoeve" een geheel nieuw dorp zal verrijzen en de noodzakelijkheid zal komen om op ten andere plaats een nieuw en e:n grooter gebouw te stichten naar de eischen en I inzichten van dezen tijd Ook in Hoofddorp, waar men al jaren I bezig is geweest met praten en schrijven, met vergaderen en debatteeren, met be zoeken en collecteeren, met het aankoo- pen van grond en het weer verkoopen daar van en nog altijd geen overeenstemming heeft kunnen bereiken, is men thans zoo- I ver gekomen, dat in het volgende jaar de I nieuwe kerk zal in gebruik kunnen worden g6nomen. Misschien geprikkeld door de groote werkkracht, welke ds. Van Duin verleden jaar in zqn gemeente heeft getoond, heeft ds. Wielenga zijn sterke schouders onder deze zaak gezet en met krachtigen steun van de leden van den kerkeraad en de commissie en bijna algeheele medewerking van de gemeenteleden is ongeveer f25.000 aan vrjje giften toegezegd, zoodat de bouw van een nieuwe kerk verzekerd mag wor den geacht. Vrq zeker zal de bekende architect Boeijenga uit Amsterdam met de opdracht werden belast, zoodat ook hier een mo numentaal gebouw zal verrijzen, dat in de omgeving van raadhuis en polderhuis en beursgebouw zal medewerken om het Marktplein te verfraaien. EEN JAARLIJKSCHE SCHOOLDAG TE HOOFDDORP. De besturen der 9 bijzondere protestant sche scholen in Haarlemmermeer, vereenigd in den Scholenkring, hebben met de bestu ren der bijzondere 9cholen van Oude-Wete ring. Aalsmeer, Uithoorn (Z-legmeer), Half weg en Ouder-Amstel. besloten tot het or- ganiseeren van een schooldag, waarschijn lijk op Woensdag 14 Januari a.s. te Hoofd dorp, terwijl dan een twe etal sprekers zullen worden uitgenoodigd. Het doel is door een jaarlijkschen School dag. de liefde en belangstelling voor het christelijk onderwijs levendig te houden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gistermiddag voor de straf zitting van het Kantongerecht 12 zaken op de lijst, alle bestemd voor openbare behan deling. Allereerst werd in behandeling genomen de zaak tegen B. G.' J. van Odirecteur eener wasscherij hier ter stede, die reed9 de vorige week terecht had gestaan terzake van het doen arbeid verrichten, althans zulks niet te hebben verhinderd vóór het wettelijk vastgestelde aanvangsuur van 7 uur. Thans werden als getuigen gehoord de verbalisant Van der Veen en de rechercheur van politie B. J. A. Mom, die beiden ver klaarden er op den bewuslen jlag te zijn geweest, doch de overtreding niet persoon lijk te hebben geconstateerd. De 26-jarige bleeker J. Laterveer, in dienst van de desbetreffende vennootschap, doch ..jammer genoeg" zooals hij zeide geen familie van verdachte, merkte op, dat de werkzaamheden absoluut noodzakelijk waren daar een machine deffect was ge raakt, die zoo spoedig mogelijk hersteld moest worden, wilde het bedrijf op lijd kun nen beginnen. De Ambtenaar vond dit blijkbaar vol doende excuu9 en vroeg vrijspraak aan welk oordeel de raadsman, mr. F. J. J. Trapman, zich refereerde. J. C. Th S., ditecleur eener duinexploi- taliemaalschappij te Heemstede, had de vorige maal verstek laten gaan tegen een vonnis van het Kantongerecht, waarbij hij ter zake van het langer dan 8 uur daags arbeid doen verrichten was veroordeeld tot 18 geldboeten van f3 subs. 3 dagen hech tenis voor elke boete. S. was daartegen thans in verzet gekomen. De raadsman, mr. Van Löben Seis, uit Rotterdam, trachtte thans aan te toonen, dat verdachte vrij uitging van het hem ten laste gelegde, omdat de zgn. overtreding niet zou vallen onder de bepalingen van de Ar beidswet, doch van de Land- en Tuinbouw- arbeiderswet. Zulks tengevolge van een wijziging in de statuten, waarvan de verbalisant vermoede lijk onkundig was en waarbij het hoofddoel van de onderneming niet langer was een zanderij, doch waarbij dit ook werd een be drijf, hetwelk zieb bet geschikt maken van den bodem voor den cultuur ten doel stelde. Uit het getuigenverhoor moest thans blij ken of de werkzaamheden, waarmede de in overtreding zijnde arbeiders waren belast, inderdaad noodig waren voor laatstgenoemd doel. Verschillende getuigen deskundigen be vestigden zulks, waarna de Ambtenaar van liet O. M. concludeerde, dat het onderhavige geval niet behoorde tot het ressort van do Arbeidswet, zoodat z. i. ontslag van rechts vervolging zou moeten volgen. F. C. K., landbouwer te Oegstgeest. had etn aan mond- en klauwzeer lijdend kalf ter Leidsche veemarkt doen aanvoeren Be klaagde was niet verschenen, doch nadat do veearts, de heer Fros, zijn schriftelijke ver klaring had bevestigd, eischic de Ambtenaar f boele subs. 5 dagen hechtenis. L. V., bouwkundige te Leidert. was ge dagvaard terzake dat hij op den Hooge- Rijndijk door met een vierwielig motorrij tuig onnoodig hard en onvoorzichtig door te rijden toen hij een paard en wagen moest passeeren, terwijl zich aan den anderen kant een groentenwagen bevond, eerstge noemd voertuig had aangereden en bescha digd. Als getuigen werden gehoord de bestuur der van den aangereden wagen. J. P van Moven, en van de groentenkar. L. de Vogel, die beiden verklaarden, dat de aanrijding zeker niet zou hebben plaats gehad wan neer bekl. zijn vaart iets had verminderd. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak in al deze zaken over tweo weken. VALSCHE ZILVERBONS. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eischte tegen de Duitschers F VV W E B. en A. R., allen gedetineerd ter zake van het vervaardigen, in voorraad hebben en op 4 September j.l. uitgeven van valsche zilver- bons te Maastricht. Siltard en Heerlen, ieder vier jaar en tegen J. K., ter zake van het uitgeven der valsche biljetten, drie jaar ge vangenisstraf. FéDéRATION INTERNATIONALE PHARMACEUTIQUE. Het Bestuur der Fédération internationale pharmaceutique (zetel te 's-Gravenhage) hield verleden week te Parijs onder voor-, zitterschap van prof. L. van Itallie, uit Lel den, zijn jaarlijksche vergadering. In deze kon o a. worden medegedeeld, dat de pharmaceutische vereenigingen uit Zuid-Afrika en uit Sancto Paolo (Brazilië? als lid wenschten toe te treden en dat er gegronde redenen waren voor de verwach ting. dat ook de verenigingen uit Duitsch- land. Oostenrijk en Hongarije opnieuw lid zullen worden. Besloten werd de volgende algemeene vergadering in Nederland te doen plaat9 vin den. Een voorloopig programma .an werk zaamheden werd voor die vergadering opge maakt. 3—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7