AGENDA. BUITENLAND. Donderdag. Hooigrachtkerk: Winterlezing van 3s. Van Arkel, van Utrecht, over: „Galilea". Btsdszaal (Foyer): Tentoonstelling Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht- hoorenden. Volkagobonw: Openbare vergadering. Int Arbeiders Hulp. 8 uur. Vriidao. Lcidsche Schouwburg: „La Argentina". 8 uur. Nulsgebouw: Alg. vergadering Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Nam. half- vijf. Stadszaai (groote mal): Piano-avond Dirk Schafer. 8 uur. Stadszaal (Foyer): Tentoonstelling Ver. tot Bevordering der Belangen van "Slecht- hoorenden. Volksgebouw: Ledenvergadering afd Lei den Ned. Arb. Reisvereeniging. 8 uur. t Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- stelhngen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerslr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Ten toonstelling van werken van prof. Illner en P. P. Koster. Geopend van 10—4 uur. Scala (Den Haag): Het Vroolijke Tooneel; opvoering van „Anne Marie", r De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen- EEN ZILVEREN JUBILEUM. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds aan kondigden, herdenkt vandaag de boek- en Jichtdrukkerij van den heer E. J. J. van der Linden, gevestigd Vliet 4a, haar 25-jarig bestaan. Opgericht in het jaar 1901 in het per ceel Oude Rijn 4 moest reeds 10 jaar later worden omgezien naar een grootere lokali teit, daar de voortdurende uitbreiding van het bedrijf zulks noodig maakte. Deze ge legenheid werd tijdelijk gevonden in het tegenwoordige woonhuis van den heer v. d. Linden aan het Rapenburg, doch al spoedig daarna verrees het gebouw aan de Vliet, waar de drukkerij thans nog is onderge bracht. Het spreekt wel vanzelf, dat de gedenk waardige dag van heden niet zonder meer 'is gepasseerd. Hedenmorgen werd de pa troon door het personeel in den familiekring gehuldigd en hem een tegel in eikenhouten lijst overhandigd. Deze tegel geeft een af beelding te zien van de beide gevels der drukkerijen aan den Oude-Rijn en aan de Vliet. Tevens werd hem een bloemstuk aangeboden, waarbij de oudste knecht, H. A. M. van Remundt, van wiens zilveren jubileum wij dezer dagen gewag maakten, in het kort het verloop van de zaak vanaf de oprichting schetste om vervolgens den wensch uit te spreken, dat de heer v. d. Lin den nog vele jaren getuige zou mogen zijn van den steeds toenemenden groei en bloei van het bedrijf. 's Middags volgde er een zeer druk be zochte receptie in de woning, welke door de tallooze bloemstukken in een waar lust hof was herschapen. TWEEDE VOLKSBIJEENKOMST. De tweede volk9bijeenkomst in dit seizoen was geheel en al gewijd aan de muziek en den dans. twee kunstvormen derhalve, die bij uitstek goed samengaan, ja. in zekeren zin hetzelfde zijn. Bedoelen niet beide te zijn een zielsuiting; is niet of behoort al thans de dan9 niet evenzeer als de muziek te zijn een lied zonder woorden, een onuit gesproken iets, dat nochtans voor hen, die het verstaat, onnoemelijk veel kan zeggen. Wanneer wij schrijven, dat het zoo be hóórde te zijn. dan is dit geenszins een ha telijkheid aan het adres van de uitvoerenden of van den leider, den heer H. J. van Leeu wen Jr. Deze heer in de eerste plaats kan met veel genoegen op de uitvoering van gisteravond terugzien. Dank zij de welwil lende medewerking van mevr. van Ingen Schenau zijn er door zijn leerlingen pres taties geleverd, die den toets der critiek ruimschoots konden doorstaan en die het als steeds overtalrijke publiek een genot vollen avond hebben verschaft. In één adem zouden wij hiermede willen noemen den pianist, den heer Man Zirkzee, die door zijn talentvol spel veel tot het wel slagen van dezen avond heeft bijgedragen, niet alleen door zijn soli, doch niet minder door zijn voortreffelijke piano-begeleiding bij de verschillende dansen. Denken wij hierbij bijv. aan de „Pas des Fleurs", solo- dans uitgevoerd door mevr. van Ingen Schenau. waarbij zij met den heer Zirkzee een combinatie vormde, waarvan velen op recht genoten hebben. De grootsche bloe menhulde. die haar na dat nummer deel achtig werd, was voorzeker welverdiend. Zonder ook maar in het minst aan de waarde van de overige dansnummers n.l. „Karakteristieke dans" en een Gavotte te kort te willen doen mogen wij toch gerust zeggen, dat het glanspunt van den avond was de opvoering van het „Ballet des Fleurs" in tien tafreelen. een schepning van den heer Van Leeuwen zelve, die hiermede zeer veel succes oogstte. De welverzorgde, kleurige costumes, de aardige dansfiguren, de smaakvolle belichting, en last not least de welhaast feillooze vertolking, waarin mevr van Ingen Schenau wederom de hoofdrol vervulde, dit alles leverde een bui tengemeen aantrekkelijk schouwspel pp, hetgeen het publiek in zijn aanhoudend ap plaus voldoende tot uiting deed komen. Het spreekt vanzelf, dat onze lof ook geldt voor het orkestje onder leiding van den heer J. de la Court, dat op zoo waardige wijze het muzikale gedeelte van den avond verzorgde en dat zeer zeker in de alge- meene waardeering deelde. Wij willen hier over niet in uitvoerige beschouwingen tre den. doch meenen een zeer verdienstelijke fluitsolo van den heer Riedel in „Suite l'Arlésienne" van G. Bizct niet onvermeld te mogen laten. De pianistische bekwaam heden van den heer Zirkzee roemden wij reeds hierboven. Aan het einde van den avond richtte de voorzitter van de Commissie, de heer J. H. van Waveren. woorden van oprechten dank tot allen, die hadden medegewerkt om deze bijeenkomst zoo schitterend te doen slagen inzonderheid tot mevr. van Tngen Schenau, wie spr. een ruiker aanbood en den heer Van Leeuwen als leider van het dans ensemble. wien spr. een prachtige krans aanbood als tastbaar bewijs van erkente lijkheid jegens de vele zich getrooste moeite. Prof. dr. K. Martin, oud-hoogleeraar aan de Leidsc ie Universiteit in de aard en delfstofkunde, de palacontologie en de kris tal ographie, zal Woensdag 24 dezer zyn 75sten geboortedag vieren. Ondanks zijn vergevorderden leeftijd mag de hoog leeraar zich nog in een uitstekende gezond heid verheugen. Voor het gisteren alhier gehouden exa men M O, akte K 4 (delfstof-, aard-, plant en dierkunde) zijn geslaagd de heeren J. H. Hcile te 'sGravcnhage en G. A. van Schaik tc Haarlem. Naar wij vernemen is prof. van Galcar thans zoo zeer in beterschap toegenomen, dat hij het Diaconessenhuis heeft kunnen vc-rlalen. Ter vervanging van den heer J. de Meester, die met 1 April a.s. gebruik zal ma ken van het hem, toen hij vijf-en-zestig jaar is geworden, toegekende pensioen, i9 tot lid van de redactie van de „N. R. Ct." benoemd de heer F. Hopman, doctorandus in de let teren, leeraar aan de H.B.S. alhier. De heer Hopman, die o.a. heeft medege werkt aan „De Gids", „Elsevier'9 Maand schrift" en andere ook Engelsche tijd schriften, heeft in 1913 een eerste bundel vertellingen uitgegeven, „In 't voorbijgaan" getiteld, en sedert o.m. den roman „De Proeftijd". In de volgende week zijn weer twee mooie avonden in het Leidsche Volkshuis aangekondigd: n.l. Zondag 21 Nov. een con cert van Mej. de Petit en de h.h. Draaisma en Booda; voor vele Leidenaars reeds goede bekenden, en Maandag 22 Nov. zal mej. Barbe uit Den Haag een lezing houden over Corsica. Zij hield hier geruimen tijd verblijf en kan ons dus een zeer juist beeld geven van land en vólk. Zelf genomen lichtbeelden zullen de boeiende voordracht opluisteren. Zie verder advertentie. Met ingang van hedenmiddag is het welbekende meubel-, bedden- en tapijten- magazijn van de firma A. L. Leeuwin ver plaatst van Haarlemmerstraat 208 naar Haarlemmerstraat 54b. Zoo ooit een ver andering een verbetering is geweest, dan is het wel hier, doordat niet alleen de winkelruimte aanzienlijk vergroot is ge worden, doch doordat ook de sorteeringen in de diverse artikelen als gevolg hiervan een belangrijke uitbreiding Konden onder gaan. Men vindt er thans in den ruim 20 M. diepen winkel, welke vanaf de straatzijde geheel is te overzien, een keuze in bedden, meubelen, zoowel voor min als beter ge situeerden tapijten, loopers. karpetten, enz., welke kan wedijveren met die van de groote magazijnen in den lande. Ook de geheele eerste verdieping van gelijke oppervlakte als gelijkvloers is in beslag genomen door meubels van allerlei vorm en grootte, waarbij een speciale af deel ing kindermeubels niet ontbreekt Nieuw ia de afdeeling plateelwerken, allee Goudsch aardewerk van de Ivora-fabrieken. Het geheel is, niet alleen ter wille van de voordeelige prijzen, doch ook ter be zichtiging, een bezoek overwaard Door den caféhouder M. uit het Noord einde is bij de politie aangifte gedaan, dat gisteravond ten nadeele van zijn 10-jarig zoontje een rijwiel is ontvreemd. De Commissaris van Politie verstrekt inlichtingen omtrent een schaap (ram), dat ongeveer 14 dagen geleden bij een vee houder is aangeloopen. Hedenmorgen omstreeks 6 uur had op hot kruispunt van Noordeinde en Kort-Ra- penburg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door A. S. en een per sonenauto. bestuurd door den bouwkundige W. C. L. uit 's-Gravenhage. tengevolge waarvan laatstgenoemd voertuig werd be schadigd aan radiateur en linkerkoplamp. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie. De financiers, die leden zijn der voorbe reidende economische conferentie, hebben voorgesteld dat de a.s. conferentie zich bezig zal houden met de stabilisatie van het geld en de regeling dor wisselkoersen en dat de Volkenbondsraad zijn financieele commissie verzoeken zal een studie te on dernemen over de kwestie der koopkracht van het goud. Eindelijk zal, volgens hen, de kwestie van een controle der wissel koersen op de agenda der conferentie moe ten voorkomen. LUXEMBURG. De arbeidersvacantie. De Kamer nam met 27 6temmcn tegen 11 in tweede lezing het wetsontwerp be treffende de arbeidersvacantie aan. FRANKRIJK. Landbonwbegrooting aange nomen De Russische schulden. De Kamer heeft, nadat Poincaré de kwestie van vertrouwen gesteld had, met 330135 stemmen het amendement ver worpen, inhoudend terugzending van de commissie van het hoofdstuk Toelagen aan de landbouwdiensten. De landbouwbegrooling werd aange nomen. Een delegatie dor Fransche houders van Russische schuld kwam op het departement van financiën protesleeren tegen de traag heid der Fransch-Russische conferentie. Zij meende, dat deze conferentie ontbonden moet worden om aan de internationale ver een igingen toe te slaan zich direct in ver binding te stellen met de sovjet-regeering. De delegatie werd verzocht haar wenschen op schrift te stellen. Haar werd medege deeld dat er geen enkele reden bestaat om aan de financieele commissie, belast met de Fransch-Russische onderhandelingen, deze opdracht te ontnemen. De uitzetting naar België van de Per- pignan aangehouden Calaloniërs duurt voort. ENGELAND. Ontwapeningsdebat in het Hoogerhuis Het landar beiderswetje door het La gerhuis aangenomen Minder gunstig aspect in het kolenconilict. Gisteren heeft Lord Parmour die de ar- beidersregeering in den Volkenbondsraad vertegenwoordigd heeft, de kwestie van de ontwapening in het Hoogerhuis ter sprake gebracht. Hij betoogde dat er in den loop dezer zeven jaTen, ofschoon nieo ta GeDève van den aanvang af inzag, dat ontwapening de toetssteen was voor elke vordering in de richting van den waren vrede, vrijwel niets bereikt is. Hij verheug de zich over de beslissing der jongste Vol kenbondsvergadering, dat de commissie ad hoe vóór Juni a s een verklaring tor zake zal afleggen, doch wegens het overwegtn- do belajig van de Engelsche houding te genover het ontwapeningsprobleem, zou hij wenschen, dat de regeenng met concrete voorstellen kwam. Lord Oxford and Asquith zeide, dat art. 8 van Versailles erkent dat het behoud van den vrede eon vermindering der be wapeningen vereischt. De Volkenbonds raad moet plannen opmaken voor een der gelijke beperking. In den geest der onder teekenaars van Versailles was de ontwa pening van Ehiitschland niet bedoeld als een middel om Europa voor een herhaling van een oorlog van 1914 te behoeden, doch als een eerste stap in de richtiDg van alge- meene ontwapening. Te Washington is iets bereikt en de .bijeenroeping eener inter nationale corffereüöe'Jdoor den Volkenbond js een bemoedigend feit. Doch Asquith zou waarborgen willen dat deze conferen tie binnen afzienbaren tijd met haar werk gereed zal komen. Lord Oxford zou willen dat men in de e< rsto plaats overging tot een verbod ora duikbooten en gassen te gebruiken. Na zeven jaar wacht de we reld met ongeduld op een oplossing van het ontwapeningsprobleem. Burggraaf Cecil antwoordde namens de regeering. Hij wees op den ingewikkelden aard van het ontwapeningsprobleem en betoogde, dat de internationale omstan digheden tot nog toe niet, gunstig waren geweest voor een oplossing. Wat onlangs bereikt is, moet aan Locarno toegesclue- ven worden. De regeering wil de kwestie der ontwa pening van Duitschland uit de wereld hel pen. Zij erkent, dat Duitschland feitelijk het grootste gedeelte van zijn verplich tingen nagekomen is. Op het gebied der internationale ontwa pening is, ondanks het uitstel, toch eenige vooruitgang te bespeuren geweest in het laatste jaar. Zij is een practische en le vende kwestie geworden. De voorbereiden de commissie te Gcnève is het eens gewor den en heeft alle technische vragen be antwoord, die haar zijn voorgelegd. De economische commissie heeft haar rapport nog niet ingediend, doch dit zal éénpang zijn. Wat de kwestie der duikbooten en der gassen betreft betoogde Cecil dat er daar omtrent, vooral voor de duikbooten, nog geen eensgezindheid bestaat. Het werk in de commissie heeft het be wijs geleverd dat er overal goede wil heerscht en dat ontwapening uitvoerbaar is. Nu moet men zich echter niet overhaas ten. Het succes der internationale confe rentie, zeide Cecil, zal evenredig zijn aan de degelijkheid van haar voorbereiding. Wat het indienen van concrete voorstel len betreft, elk land zal zijn wenschen be kend moeten maken: de commissie van voorbereiding eerst, de conferentie daarna zullen op dien grondslag een definitief plan moeten ontwerpen. Engeland zal dus stellig bepaalde en concrete voorstellen moeten indienen wat betreft de bewape ningen die het onmisbaar acht binnen de grenzen der bepalingen van art. 8 van het verdrag. Het aspest in de mjjncrisis is weer ver slechterd. Een der bemiddelaars uit het vakvereenigingscongres heeft n.l. al bekend gemaakt, dat er een tamelyk groote meer derheid tegen aanneming van de regee- ringevoorstellen was. Toen men hem vroeg, wat er dan nu zou gebeuren, aeide hjj: Niets bijzonders. Het congres kan de stem men negeeren en de staking toch opgehevcc verklaren en het kan de regeerings-voor- stcllen verwerpen. In het laatste geval zul len de voorstemmers het werk hervatten, misschien wel met 100 k 150.000 man in de eerste week, daarna weer langzamer, maar voldoende om de staking van week tot week te laten afbrokkelen, zoodab z.$ ten slotte toch zal verloopen. Northumberland hefeft de voorwaarden met een verhouding van 4 tot 1 verworpen, maar de gezamenlijke Midlands, waartoe Cannock Chase, Shropshire Warwick- en Worcestershire behooren, hebben in een verhouding van 3 tot 1 voor aannem.ng gestemd. Bouth Shields bij Sunderland, dat een apart district van 13.000 leden vormt, heeft met ruim 8 tegen 5 duizend stemmen voorgestemd. Van de ongeveer 80.000 stakers in Schotland hebber er bijna 70.000 hun stem uitgebracht en van dit aantal hebben er slechte 12.500 de voorstellen der regeering aangenomen. Het resultaat was in Glasgow een ware verrassing, aangezien men een scherpen strijd met weinig verschil voor of tegen verwacht had. Ook de stakers in Zuid-Wales hebben de voorstellen, en met nog grooter meerder heid, verworpen: tegenover 122.000 tegen stemmers stonden slechts 41.000 voorstem mers, een verhouding dus van 8 tot 1. In Lancashire en Cheshire is door de dis trictsaf ge vaardigden gestemd, die even eens met 676 tegen 625 de voorstellen verworpen hebben. De gedelegeerden ter conferentie te Londen, die de laatste maal voor aanneming hadden gestemd, hebben nu instructie gekregen om tegen te stem men. Het aantal mijnwerkers, dat aan den arbeid is gegaan, steeg tot 357.000. Een vermeerdering dus van 8439. In een korte kabinetsraad1 is gisteren uitgemaakt, dat de speciale bevoegdheden van de regeering nog ten minste een maand van kracht moeten blijven, ook al zou de staking van de week afloopen. ,_j Het Lagerhuis heeft de rural-workers bill, die ten doel heeft, in nieuwe woningen voor landarbeiders te voorzien, met 238 tegen 82 stemmen aangenomen. Namens de oppositie hekelde Wheatley het ontwerp, niet omdat de labour-party den landarbeiders een behoorlyke woning misgunde, maar om dat de regeering dit ontwerpje slechts had ingediend om haar invloed op het platteland te behouden. Voor fiks aanpakken van het woningvraagstuk in de steden voelt de regeering niets, maar de schjjn is althans gered. Wheathley voorspelde verder nog, dat de Engelsche landbouw ten doode was opgeschreven en dat het van algemeen sociologisch standpunt beter was, de oude woningen nog een jaar op te lappen, zo> lang er nog landarbeiders zouden zijn. In de liberale party worden weer ver zoeningspogingen gedaan. Of men nu sla gen zal HONGARIJE. Verkiezingsactie. Op een banket van de burgerlijke partij heeft Graaf Bethleu in een rede aange drongen op de vorming van een blok van burgerlijke partijen tegen de socialisten. In zijn rede verklaarde Bethlen o.m. dat de numeris clausus niet zoozeer oen uiting is van anti-semietisme, dan wel als een uitvloeisel van de groote bezorgdheid voor den Hongaarschen middenstand moest worden beschouwd, daar deze laag van de bevolking te kampen heeft met groote moeilijkheden om in het bestaan van het nakomelingschap te voorzien. Naar mate de economische verhoudingen beter worden, kan de numeris clausus geleidelijk worden afgeschaft. Een algemeene amnes tie voor de emigranten is, naar Bethlen mededeelde voorshands onmogelijk, daar de Russische kwestie nog niet is opgelost en de terugkeer der emigranten in verband met hun relaties met Moskou aanleiding zou kunnen geven tot moeilijkheden. De sociaal-democratische partij heeft reed* haar verkiezingsprogramma in een manifest aan de kiezers laten verschijnen. Zij keert zich op uiterst scherpe wijze tegen het regime Horthy, dat in zes jaar Hongarije tot het eenige land gemaakt heeft, waar de reactie zich al gestabili seerd" heeft. De partij eischt een volks stemming over den staatsvorm. Het on recht, dat Hongarije bij den vrede van Praag en dien van Tnanon geleden heeft, kan alleen hersteld worden door een demo cratisch Hongarije, dat het vertrouwen der overige democratieën van Europa be zit. Op het oogenblik ie Hongarije politiek lam geslagen, maar onder een democra tisch bewind zou het een leidende rol kun nen spelen in den vergrooten Balkanbond, die op komst is, zoo heet het. SPANTE. De artillerie hersteld. Een anarchist veroordeeld. Een officieus communiqué meldt, dat lieden in het staatsblad, een decreet zal ver schijnen betreffende de oprichting van een organisatie tot samensmelting van de mili taire en civiele industrieën, die eventueel gemobiliseerd kunnen worden. Voorts een decreet ter regeling van den terugkeer in hun functies van de officieren van het actieve kader der artillerie, die ge troffen werden door het decreet van 5 Sep tember van dit jaar. Uit Barcelona wordt gemeld: De anar chist Domingo Masachs, die een aansiag pleegde op Primo de Rivera, welke mis lukte, is tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. PORTUGAL. Verpachting der spoorwegen. Officieus wordt gemeld, dat de minister raad besloot tot verpachting der staats spoorwegen. VEREENIGDE STATEN. Het drankverbod. Hefc schijnt, dat een actie zal worden ingezet, om een algemeen referendum ovor de gansche Unie te organiseeren over het drankverbod. BUITENLANDSCH GEMENGD. ASTRO). Brussclsche bladen melden als een mei waardig feit, dat in de afgeloopen vaders, die ten stadhuize de geboorte p een dochtertje kwamen aangeven, bij t ambtenaren van den burgerlijken stand ai;, drongen op het inschrijven van hun kiu: onder den naam van Astrid (dit als hul:, aan de nieuwe kroonprinses), aan welk \- zoek gevolg werd gegeven. FAMILIEDRAMA. Men meldt nit Leipzig: In den afgeloopen nacht heeft de boet binder Emit Thiele alhier zijn echtgenoo en zijn driejarig kind vermoord. De aai) is voortvluchtig. VERDUISTERING. Te Belgrado is de vroegere onder-direc teur van de British Trade Corporation ai- daar, Utiechenowitsch Ostrojinski gearre teerd onder beschuldiging bedragen van t totaal ongeveer een half millioen dinar va- rluisterd te hebben. Ostrojinski was twee consul van Zweden en had deze funct, eerst onlangs neergelegd. RANGEERDER DOOR TREIN OVERREDEÏ Op den spoorweg bij Kaldenkirchen (eva over de Duitsche grens bij Venlo) zijn ea rangeerder door een trein beide beeaa afgereden. Een stationsbeambte, die den vermiste man ging zoeken, struikelde in de duister- nis over den verongelukte en kreeg door don schrik een flauwte. Een collega, dij op zijn beurt op onderzoek toog, vond riji twee kameraden tusschen de rails ligger. De rangeerder bleek intusschen reeds te zijn overleden. PRINSES ILEANA VAN ROEMENIi. Prinses lleana van Roemonië werd gewon] bi) een botsing van haar auto tegen es vrachtauto, te Chicago. De prinses is naar het ziekenhuis overgebracht en daar ver bonden. IN DE WOESTIJN BLIJVEN STEKEN Vliegtuigen van de R. A. F. hebbel dadels en andere levensmiddelen aangebracht voor de reizigers, die met hun automobielen op weg van Beirouth (Syrië) naar Bagdad in de woestijn zijn blijven steken. Vele wa gens zitten reeds meer dan een Week de modderzee, welke ontstaan is door hevige regens. De afstand dwars door Syrische woestijn tusschen Bagdad en B&- routh is bijna 600 mijl. De spoorweg Basra-Bagdad is op ver scheidene plaatsen weggeslagen en een aan tal huizen te Bagdad is ingestort EEN DOLLE HOND. Een dolle hond heeft te Boedapest hier mrr.der don 21 personen gebeten. Het ge lukte een bereden politieagent na e;s achtervolgeng van een uur den hond dooden. DE MAGNEET ALS STRAATREINIGEH Voor het reinigen van groote landwegen van ijzerafval worden in Amerika met veer succes sterke electro-magneten gebruikt Zulk een magneet, geplaatst op een vracht auto, welks bodem zich slechts 10 c.M. bo ven den weg bevindt „raapte" op een trajec van 8 K.M. 150 pond ijzer op, als spijker, ijzerdraad, enz. Op drie tochten door he Yellowstonepark werd door den magneet 600 pond oud ijzer verzameld, SPOORWEGRAMP IN DE VER. STATES Bij een spoorwegovergang in de buurt van Ilendersonville (Tennessee, V. St.) heelt een sneltrein van Cincinnatli naar New-Orleai' een auto aangereden. Bij die botsing kw men twee menschen om en werden cr z gewond. Bovendien derailleerde de trein. Er werd ijlings hulp geboden. Twee auto's v werkvolk, dat gestuurd was om den vei vrij te maken kwamen in botsing. Resultaat vijf dooden en 19 gewonden. DE CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. Nader wordt nog gemeld uit Hongkong Maandagmiddag klommen plotseling zeeroovers over de verschansing van 1 „Bunning", overweldigden de bemannin: en namen bezit van de brug. Omstrc - middernacht zagen de eerste en tweak stuurman kans zich te bevrijden. Gewajwr-t met 2 revolvers en 150 patronen snelden naar de brug en schoten den aanvoenF der roovere neer. De andere roovers pmJ den de brug te heroveren door den eerst I machinist als schild voor zich uit te duw I maar de twee officieren openden hevig vih'I en doodden elf der bandieten. Ook de m l chinist werd op twee plaatsen gewond. M slaken de roovers de eerste klas hullen brand om aldus de officieren van de bn te verdrijven, maar door het vuur weid 4 aandacht getrokken van het Britsche o"< logsvaarluig Bluebell, dat onmiddellijk hulp snelde, waarop de zeeroovers t- sloepen uitzetten en in de duisternis v dwenen. Zij werden echter door de Blue!' achterhaald terwijl een vrouw, die v haar veiligheid door de officieren in boot van boord was gezonden, ondanks zware zee door een Noorsch -'ooni^ werd opgepikt. LYNCHJUSTITIE IN KOREA. Officieel zijn in Korea wel rechters, n* in werkelijkheid worden de meeste'verg: pen door het volk zelf naar lynchjustilie recht. Speciaal in liefdesaangelegenhe» wordt nooit een beroep op den rechter c daan. maar vellen de betrokkenen en I familie zelf vonnis over degenen, die te" I de wetten der liefde gezondigd hebben- I Zulk een geval deed zich onlangs in 4 I nabijheid van Seoel voor De jonge K°rc?r: I Tsjoo-Soein had de liefde zijner lan<k I r.oote Li veroverd Edoch, de betrekking' I tusschen beiden waren niet lang van dv I Tsjoo verliet Li en trok naar elders 1 I huwde kort daarop met een ander. fff. I Tsjoo terugkeerde en het verleden I

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2