BERICHT 20454 WOENSDAG 17 NOVEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. E1DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!*: 30 Cts. regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdag9 en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven JO Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35 per week J0.W. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn per week 0.13. Franco per post 1 2.35 -f" portokosten. pit nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Toevallig kwam ons In handen een exemplaar van de Circulaire, belke door da bestellers van ons piad In Leiden Is rondgebracht. Om misverstand te voorkomen, ichten wij het noodig, er op te Rijzen, dat dit is geschied zonder mze voorkennis. DE DIRECTIE. HET NEDERL.-BELGISCH VERDRAG. Een adres van leden van het Leidsche Studentencorps. Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal i het volgende, door 2-18 personen onder kende, adres verzonden: Aan de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden, allen oudere leden an het Leidsche Studenten Corps, gevoelen :h gedrongen, aan u hun meening ken- te maken inzake het Nederl.-Belgisch 'erdrag. Zij hebben dit tot nu toe niet gedaan, ïdat zij overtuigd waren, dat nimmer de Nederlandse he Volksvertegenwoordiging be- :id zou zijn, een dergelijk tractaat goed te leuren. De goedkeuring door de Tweede lamer geeft hun echter aanleiding van hun ieening te doen blijken, in de hoop, dat dit ïnigszins zal mogen bijdragen, om goed- ïng ook door de Eerste Kamer te voor- ien. Zij achten dit tractaat voor Nederland .annemelijk, omdat het voor Nederland te politieke en economische nadeelen en 'aren, en zelfs vernederende bepalingen tngt, welke zij meenen hier niet nader moeten uiteenzetten na de uitvoerige be- fjen, die hieromtrent door anderen reeds tja gehouden Indien een goede verstand sding tot België, welke ook ondergelee- ;nden ten zeerste wenschen. concessies eischen, dan meenen zij toch, dat con ies, als in dit verdrag gedaan, veel te rer gaan. Met nadruk willen ondergeteekenden er wijzen, dat naar hun meening een goede erstandhouding tot België door dit verdrag liet zal worden bevorderd. Immers meenen ij. dat de daarin vervatte onrechtvaardige •Palingen op den duur in Nederland wrok, België neiging tot nóg verder gaande ischen zullen wekken. Hoe overigens de 'twikkeling van het internationale recht i zijn gebaat door een tractaat. waarin belangen van een der partijen worden lenegeerd, kunnen zijn niet inzien. Er is betoogd, dat verwerping van het :erdrag een zeer ongunstigen, aanneming zeer gunstigen invloed zou hebben On- Isrgeteekenden meenen echter, dat deze be- gen niet ter zake dienende zijn. Bij het 'effen van een regeling, bestemd om ut' -Dgte van dagen te gelden, mag men de ge- 'olgen van het feit der verwerping, respec- ievelijk aanneming, verwaarloozen. Deze Sevolgen kunnen slechts korten tijd hun erking doen gevoelen, de gevolgen van iet verdrag zelve zullen tot in lengte van lagen merkbaar zijn. Niettemin achten ondergeteekenden het ewenscht, erop te wijzen dat de voorstan- van het verdrag zich van de gevolgen 'an aanneming of verwerping een geheel erkeerde voorstelling maken. Dat België in aanneming een reden tot nkbaarheid zou zien gelooven zij niet, "lat men in België, gelijk bekend is, het Erdrag niet als een groot offer van Neder- "®d beschouwt En ondergeteekenden wil- n erop wijzen, dat men zich van ontstem- in België over verwerping geen over een voorstelling moet maken, daar toch ^langstelling voor dit verdrag in België Wringer is dan in Nederland. °P grond van wat zij na de beslissing der ^eede Kamer hebben waargenomen geloo- en ondergeteekenden. dat aanneming van e verdrag in Nederland slechts een opflik- ^°ng van vijandschap tegen België zou v5?gen Zij meenen daarentegen, dat het erlandsche Volk door verwerping van a's ware van een druk be- *en v°Ne bereid zal zijn, tot België toe- o T te-zoeken- m<Jat zij van aanvaarding van dit ttac- fea, n]©ts anders dan nadeel verwachten. fe*" ondergeteel^nden U met den v nadruk, het wetsontwerp tot goed- te verwerpen. j*lden- 12 November 1926. *on<^er overige leden van het L.S.C. be- bet ve^d^^1 hoogstens vijf voorstanders van VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Deze week wordt in den Foyer der Stads gehoorzaal een eigenaardige tentoonstelling gehouden uitgaande van bovengenoemde vereeniging. die tevens wordt bedoeld als propaganda voor deze vereeniging en om de kas te versterken, die steeds meer vordert wil de vereeniging haar doel: de belangen van slechthoorenden te bevorderen, naar behooren vervullen. De vereeniging heeft vele vrienden. Dat zal naar we hopen en verwachten ook op deze tentoonstelling blijken De medewer king die het bestuur van alle zijden reeds ontving of het werd toegezegd toont eigen lijk reeds hoeveel sympathie men ook hier heeft voor het werk der vereeniging. De ge heel met mooie prijzen bedekte lange tafel voor een te houden verloting geeft daarvan reeds blijk. Wat niet op de tafel kon ge plaatst. ziet men aan de wanden er boven. En dan wijzen we allereerst op een mooi schilderij, de hoofdprijs, van de echtgenoote van den voorzitter, mevrouw Van Iterson Knoepfle Wie dit doek wint is goed af. Maar er zijn bovendien nog tal van waarde volle prijzen cadeau gegeven door Leidsche fabrikanten, winkeliers en particulieren, ook uit andere plaatsen. Verder strekte de medewerking zich uit door het kosteloos in richten en versieren der zaal De heer Lau zorgde weer voor een passende stoffeering. de heer Buurman plaatste groen en bloe men in keurige rangschikking, de timmer man de heer Arnoldus bracht stellages aan, plaatste de tafels, de heer Van Tngen Sche- nau za! alles wat voor de bediening noodig is beschikbaar stellen „Het Groene Zoodje" zorgt weder voor de muziek daarin ditmaal biigestaan door het Mandoline-Gezelschap O MJ5 C uit Oude- Wetering dat haar meesterschap in het spel nog dezer dagen te Amsterdam toonde waar het 6 November op een concours nog den eersten prijs behaalde. Ook de marionetten theater van mej. J. C. v. d..Velde uit Den Haag zal hier werken, terwijl onze stadge- noote mej. M. Driessen die morgen een open bare les in liplezen zal geven, zich bereid verklaarde voor de aanwezigen menige lie deren te zingen. Er is op de tentoonstelling en mooie col lectie werk vervaardigd door slechthoorende benevens een aantal toestellen ten dienste van slechthoorende die door mej. Tine Mar kus (de moeder der dooven) gedemonstreerd zullen worden en toegelicht. Hedenmiddag is de tentoonstelling in te genwoordigheid van het bestuur en tal van genoodigde geopend. De burgemeester was wegens Eerste Kamerziting tot zijn spijt ver hinderd de tentoonstelling officieel te ope nen. Zij werd nu geopend door den voorzitter dr. van Iterson die met een woord van wel kom aanving, speciaal gericht tot mej. Tine Marcus, immer de moeder der dooven. Hij zette daarna uiteen met welke moei lijkheden de dooven te kampen hebben en wees op het feit dat er nog weinig gedaan wordt om doofheid te voorkomen, Met groote onachtzaamheid wordt het gehoor-orgaan dikwijls behandeld, zoodat ingrijpen vaak te laat komt, hetgeen had kunnen voorkomen worden. Spr. vergeleek hierbij hetgeen gedaan wordt tot bestrijding der tuberculose. Wel speelt die ziekte in onze maatschappij een grootere rol dan de hardhoorendheid, maar zij die meenen. dat er niet veel dooven zijn, vergissen zich ten zeerste. In het afgeloopen jaar kwamen er op de polikliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden 1584 pa tiënten met oorklachten, terwijl het geheele aantal patiënten der neus-, keel- en oorheel kundige poli-kliniek in dat tijdperk 3168 bedroeg. Niettegenstaande behandeling kan een groot aantal patiënten niet genezen. Daar door heerscht er bij het publiek mogelijk het idee. dat de aandoening als een soort nood lot over den mensch komt. Dit is echter geenszins het geval; zeer vaak is slechthoo- rendheid te voorkomen en in vele gevallen is zij te genezen. Op de scholen wordt tegenwoordig toege zien op het voorkomen van adenoïden vege taties en vergrootte amandelen in het alge meen bij kinderen. Niet alleen de ademha- lingsbezwaren. die de kinderen daarvan kunnen ondervinden, leveren een gevaar op voor hun gezondheid, maar ook zijn die woekeringen veelal een oorzaak van slecht- hoorendheid. die dan op lateren leeftijd niet meer of slecht te genezen is. Raadgevingen in werkplaatsen, waar het gehoororgaan den aanwezenden gevaar loopt door overprikkeling door het daar heer- schende lawaai, ten gronde te gaan. worden veelal in den wind geslagen. Nalatigheid in de zorg voor het gehoororgaan ziet men overal om zich heen. Gelukkig ligt de tijd achter ons. aldu9 spr., dat men aan onze universiteiten geen onderwijs kon ontvangen in de oorheelkun de Ons land neemt tegenwoordig een voor aanstaande plaats is onder de beschaafde landen op het gebied van oorheelkundige wetenschap Spr wees ten slotte op het groote nut der Vereeniging voor Slechthoo renden. op het landhuis te Lunteren en op hef groote belang deze tentoonstelling, die spreker daarna voor geopend verklaarde. DE LEIDSCHE BURGERWACHT. Opening nienw schietlokaal en prijsuitreiking. Gisteravond had in de Morschpoortkazerne de opening van het nieuwe schietlokaal plaats. Een der voormalige soldaten-kamers was, daartoe welwillend afgestaan door den garnizoens-commandant, herschapen in een gezellige lokaliteit, welke een aangenamen indruk wekte. Te ruim half negen sprak de voorzitter van de Leidsche Burgerwacht het openings woord Bij het betreden van deze schietzaal had spr. direct den indruk gekregen, dat het geheel een huiselijk aanzien had, waar men zich onmiddellijk thuis gevoelde. Het was hem daarom een genoegen de aanwezigen van harte welkom te heeten in deze zoo keu rig ingerichte gelegenheid. Het speet spr., dat de commandant der Leidsche Burger wacht, de heer A. Steyns, hierbij niet tegen woordig kon zijn lmmer9 de ziel van de Burgerwacht ontbreekt op dezen avond, om dat de commandant door ernstige ziekte ver hinderd is deze bij te wonen Spr hoopt dan ook dat het den commandant gegeven zij, algeheel herstel te vinden van zijn ziekte op dat hij wederom met dezelfde lust en ener gie zijn krachten zal kunnen schenken aan den groei en bloei der Leidsche Burgerw. Verder heette spr. welkom de afgevaardigden van de Schietvereeniging „Generaal Snij ders" en in het bijzonder den Inspecteur der Leidsche Burgerwacht Kapitein Bakhuis uit Den Haag. Dan richtte de voorzitter een woord van dank tot den Garnizoens-commandant en de heeren Th. v. d. Drift, Barendse, van Baal, de Ond. Off. Schietvereeniging en de leden die allen hadden medegewerkt bij het in richten van dit lokaal. Hierna verklaarde de voorzitter de schiet zaal voor geopend, waarna hij overgaat tot het uitreiken der prijzen, behaald bij de schietwedstrijden met scherp in den afgeloo pen zomer te Katwijk. Deze werden behaald als volgt: Afdeeling A: 1. D. de Gunst 48 p.. 2. W. Alphenaar 47 p., 3. O. F. Koreman 47 p., en 4. Ph. v. d. Drift 45 p. Afdeeling B: J. P. Koreman 47 p. en N. Rijnbende 43 p. Veteranen-Afd.: 1. C. P. Kok 45 p., 2. H. v. d. Velden 43 p., en P. Gadri 38 p. Pers. Baan: 1. J. v. Leeuwen 16 p., 2. J. de Lange 12 p., 3. C. P. Kok 41 p., 4. W. Langehoek 40 p. Vrije Baan- 1. Th. v. d. Drift, 2. J. P. Koreman, 3. \V. Alphenaar, 4. J. v. Stave ren Jr., 5. D. Haverkorn. De beker werd dit jaar behaald door den heer J. v. Staveren Jr. met 141 punten, waardoor deze dien voor de derde maal in het bezit kreeg. Bij het overhandigen van den beker feliciteerde de voorz. den win naar. Aan de corpsschulters, die in Den Haag beslag wisten te leggen op den eersten prijs, bij de Prov. Wedstrijden, in klasse C. en daarmede tevens het kampioenschap van Nederland in deze klasse behaalden, n.l. de heeren J. P. Koreman, L. Haver korn, J. Barendse, J. v. Benten en W. Alphenaar werden medailles uitgereikt waar aan de voorz. eenige waardeerende woorden toevoegde. Hierna werd het woord verleend aan ka pitein Bakhuis die. na een inleidend woord over den toestand in Indië en de gebeur tenissen in Assen en Ede, er als Inspecteur van de Burgerwachten toe overging, orn de diploma's voor schietvaardigheid in den afgeloopen zomer door de leden der Leid sche Burgerwacht te Katwijk behaald, aan de navolgende heeren uit te reiken: Klasse B.: H. v. d. Velden. Klasse C.: N. Rijnbende, B. W. Hageman, J. Nijenhuis, L. A. v. Bergen Henegouwen, A. G. Bisot, H. G. v. Benten, D. D. de Gunst, C. P. Kok, F. W. Broekhuyzen, J. de Nie, A. P. Dorst, C. F. Sommers, L. Bergman, J. de Lange, J. v. Leeuwen. H. Knaap, C. v. Mun ster, D. Haverkorn, W. v. Leeuwen, Th. v. d. Drift, J. v. d. Steen, W. Pijnacker, J. Korswagen, A. v. Muijen, J. Devilé, D. A. Blotkamp, W F. Koreman, J. P. Koreman, J. Barendse, J. H. v. Staveren Jr., O. T. Koreman. Nadat een der leden van de Leidsche Bur gerwacht de woorden van den voorz. en ka pitein Bakhuis had onderstreept, noodigde de voorzitter Kapitein Bakhuis uit om de eerste serie te schieten, waaraan deze zeer gaarne voldeed. Dan bracht luitenant Steenhauer, Instruc teur van de Leidsche Burgerwacht, nog eenige woorden van dank aan het Bestuur der Leidsche Burgerwacht en Kapitein Bak huis. tevens den commandant A. Steyns een spoedig herstel toegewenschend. Allen bleven nog eenigen tijd bijeen, druk gebruik makend van de banen, zoolang de gelegenheid zich daartoe aanbood. JAARVERGADERING LEIDSCHE IJSCLUB. In een der bovenzalen van café-xeslaurant „In den Vergulden Turk" hield gisteravond de Leidsche IJsclub een algemeene leden vergadering. welke buitengewoon druk be zocht was. Plachten tot dusverre bij dergelijke gele genheden alle leden door afwezigheid te schitteren, ditmaal gaven niet minder dan vijf leden door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling b'ijk zij het dan ook. dat zich onder hen nog twee verslaggevers bevonden. De voorzitter, de heer P. A. Wernink Sr., constateerde in zijn openingswoord deze buitengewone opkomst met genoegen en gaf vervolgens het woord aan den secretaris, den heer G. L. van Buuren, tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat dank zij het voor de IJsclub gun stige winterseizoen het ledental met circa 100 steeg en momenteel 729 bedraagt. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De penningmeester, de heer H. Harmsen, deed hierna rekening en verantwoording van het gevoerde financieele beheer in het boekjaar 1925'26. waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 6018.09 °n de uitgaven f 4428.65. zoodat er een batig kas- j saldo is van f 1594.45. Al mag dan ook de j kastoestand alleszins gunstig genoemd wor- j den, in verband met de verbouwing van de restauratietent. hetgeen groote uitgaven vor dert. dient de uiterste zuinigheid te worden betracht. Nadat de kascommissie had geadviseerd den penningmeester te déchargeeren, werd het jaarverslag goedgekeurd, waarbij de voorzitter den heer Harmsen dank bracht voor de vele moeite en beslommeringen, welke hij zich in het belang der vereeni ging steeds getroost. De voorzitter deed vervolgens eenige me- dedeelingen betreffende de nieuwe tent. Het bestuur was daartoe eens poolshoogte gaan nemen bij andere vereenigingen en in over leg met den architect, den heer Kraan, was in eerste instantie besloten tot den bouw ran een clubhuis van f 12.000. Naderhand oordeelde het bestuur het evenwel niet j raadzaam een dergelijk kostbaar perceel te I doen verrijzen, daar de huurtijd nog slechts vijf jaar bedroeg en men de risico niet wilde aanvaarden, weshalve besloten werd tol verplaatsing en vernieuwing van de oude tent. Om de gelden hiervoor te kunnen voteeren, werd een obligatieleening van f 5000 uitgeschreven in stukken van f 100 met uitloting rentende 4 pCt. Hierop was voor f 3700 ingeteekend. hetgeen het bestuur ruimschoots voldoende leek om met de werkzaamheden reeds een aanvang te doen nemen. Spr. hoopte en vertrouwde, dat de leden met de aangebrachte veranderingen tevreden zouden zijn. Alsnu was de bestuursverkiezing aan de orde In de vacature ontstaan door het be danken van den heer A. Tieleman werd gekozen luit. TI. Roode: het periodiek aftre dend bestuurslid, de heer de Graaff werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer P A Wernink Sr.. die door vertrek naar elders zich genoodzaakt zag zijn bestuurs functie neer te leggen gekozen werd de heer J W. Henny. Het dagelijksch bestuur wordt thans ge vormd door de heeren J. Oppelaar, voorzit- ter-, W G. Sillevis, vice-voorzitter; C. L. v. Buuren. secretaris en H. Harmsen, penning meester. Bij de rondvraag vestigde de heer Harm sen nog eens nadrukkelijk de aandacht op de noodzakelijkheid om de rondgezonden briefkaarten ten spoedigste ingevuld te re- tourneeren aan zijn adres. Rijnsburger- weg 134; de beer Janssen bracht het be stuur een woord van dank voor de betoonde activiteit inzake de verbouwing van de clubtent. Tenslotte sprak de heer Sillevis er zijn leedwezen over uit. dat de voorzitter door verandering van woonplaats de Leidsche IJsclub gaat verlaten, doch van harte hoopte hij. dat wanneer ooit de heer Wernink zirh wederom in Leiden zou vestigen hij ook weer zijn plaats in het bestuur der Leidsche IJsclub zou willen innemen CapplausV De heer Wernink dankte den heer Sille vis voor zijn waardeerende woorden en gaf hem wederkeerig de verzekering, dat hij in de ruim 20 jaar. welke hij in het bestuur een functie heeft bekleed, steeds op aange name wijze met de overige bestuursleden heeft samengewerkt Het heeft spr. wel moeite gekost het presidium neer te leggen doch hij heeft het tenslotte gedaan, omdat hij het niet in het belang d^r 'ereeniging achtte, wanneer een niet-Leidenaar aan het hoofd zou staan. Spr besloot met zijn beste wenschen uit te spreken voor den voortdu- renden groei en bloei der Leidsche IJsclub (applaus). Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. NIEUWE VONDSTEN DER STEENCULTUUR IN LIMBURG. Voor de deelnemers aan de archaeologi- sche lezingen ingericht door de Directie van het Rijksmuseum van Oudheden sprak gisteravond dr. J. H Holwerda over de resul taten van het door hem in den afgeloopen zomer in Zuid-Limburg ingestelde onder zoek. Na er aan te hebben herinnerd dat sporen van menschelijke bewoning in den steentijd in hoofdzaak tot het noordelijk ge deelte van ons land waren beperkt gebleven en ons vooral door vondsten uit de hunne bedden en uit hutkommen bij het Uddeler- meer zijn bekend, ging spr. meer in het bij zonder na welke cultuurstroomingen verder in Europa zijn waargenomen- bij de Zwitser- sche meren zijn resten gevonden van neoli- tische paalwoningen. De bevolking die deze heeft opgericht bezat een zeer merkwaardig soort aardev erk met puntigen of bollen bo dem: zij gebruikte primitieve steenen werk tuigen alsook tal van beenen instrumenten. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft een aanvang ge* maakt met de behandeling der Staatsbegro ting voor 1927. Nadere berichten over het communistisch complot in Ned.-Indië. BUITENLAND. De aanneming der regeeringsvoorstellen inzake het Engelsche mijnconflict schijnt verzekerd. Een uiteenzetting van Francqui aan den Belgischen premier. Een wervelstorm teistert de Oostelijke staten van Amerika. Schijnbaar heeft zich deze cultuur, vaak als Michelsbergsche cultuur naar het Baden- sche plaatsje van denzelfden naam aange duid, langs den Rijn noordwaarts uitgebreid. Merkwaardig is het nu dat dit volk niet slechts op paalwoningen leefde maar ook op makkelijker te verdedigen bergen een soort vestingen heeft gebouwd met een hrse de gracht en aarden wallen omgeven, soms zelfs met een palissadeering versterkt. Der gelijke „bergvestingen" zijn o. a. ontgraven te Mayen, Neuwied en Plaidt. Doch hier zijn reeds andere invloeden merkbaar die thans ook weer door aardewerksoorten te herkennen zijn. Een uit de Donaustreken afkomstige strooming heeft zich klaarblij kelijk met de Michelsbergsche cultuur ver mengd. Het is de zgn bandceramiek, ook wel spiraal-meanderceramiek genoemd, die uit het ooslen komend de Rijnstreken heeft bereikt. Tot zelfs in België is deze cultuur doorgedrongen. Vooral in de buurt van Luik zijn talrijke vondsten gedaan en woning- gasten, zgn. „fonds de cabanes", ontgra ven. Ongeveer een jaar geleden werden ook in ons land bij het afgraven van klei ten behoeve der steertfabricage te Caberg cul tuurresten van deze bevolking uit den steentijd ontdekt Gedurende den afgeloopen zomer was spr. in de gelegenheid ter plaatse een onderzoek in te stellen. Niet slechts kon hij een groot aantal hutkommen vaststellen maar ook werd de aanwezigheid van een gracht geconstateerd, zooals men die in Duitschland om de neolithische bergvestin gen pleegt te vinden Spr. sprak de hoop uit, dat bij voortzetting van het onderzoek nog meerdere gegevens zouden worden ver kregen. Ook het verschijnsel, dat naast de culturresten uit den steentijd ook Germaan- sche aardeworkfragmenten uit de eeuwen omstreeks Chr. geb. zijn gevonden, zal slechts door verdere opgravingen een ver klaring kunnen krijgen. TE VEEL GENEESHEEREN. Reeds geruimen tijd geleden werd er door prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, hoog- leeraar aan tie Rijksuniversiteit alhier, de aandacht op gevestigd, dat door den steeds toenemenden stroom van medische studen ten een teveel aan doktoren ontstaat. Zulks werd o.a. reeds door hem betoogd in een artikel van zijn hand in den Genees kundigen Gids van 21 December 1923. waar in hij aantoonde, dat in 1891 op de 2630 in woners 1 medicus was, terwijl in 1921 op de 1950 inwoners een huisarts was, in 1925 reeds 1 op de 1942 inwoners. In een dezer dagen gehouden college werd op dit vraagstuk opnieuw de aandacht ge vestigd en de mogelijkheid besproken om dezen gestadigen toevloed tegen te gaan. Naar aanleiding hiervan heeft de studie commissie uit de Medische Faculteit van Leidsche Studenten, bestaande uit eenige hoogleeraren en eenige studenten, besloten deze kwestie nader onder het oog te zien en middelen te beramen om te komen tot be perking van het aantal aankomende medici. Bedroeg het aantal medische studenten in 1900 1287 in 1925 was dit aantal gestegen tot 2256. JAARVERSLAG WIJKVERPLEGING. Wij ontvingen het verslag der Wijkver pleging uitgaande van de afdeeling Leid-n van den Ned. Protestantenbond over het werkjaar 19251926. De grootste gebeurtenis in het afgeloopen jaar is geweest de aanschaffing van de hoogfezon. waartoe het initiatief werd geno men door de zusters Arink en Bosschert, die door persoonlijk bezoek ook het benoodigde geld bijeen brachten. Tot leedwezen van het bestuur zag zr. Arink zich genoodzaakt haar functie neer te leggenhaar plaats werd in genomen door zr Van den Ameele Van November 1925 tot Nov. 1926 wer den vanwege het Wijkgebouw aan de Langestraat 2924 huisbezoeken afgelegd, Ier-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1