DE WILDE HERTOGIN. De Spoorwegramp bij De Vink. Uw Hoofdhuid PUftOL No. 20453 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 November Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. FEUILLETON. VOORTZETTING VAN HET OPENBAAR ONDERZOEK. Als gevolg van de Zaterdagmiddag door deD heer Tapke Lokenberg uit Haarlem bij het getuigenverhoor inzake de trein ontspo ring bi) De Vink voor de commissie-Kraus afgelegde verklaring, dat hij op de baan, waar het ongeluk heeft plaats gehad, bij de rails een korte laschplaat had gevonden, K-aarvan de koppen der bouten waren stuk geslagen en buiten de rails waren gevon den, en wel een laschplaat, zooals overigens nergens in het spoor werd gebezigd, heeft de heer Lokenberg op verzoek van de commis sie, zijn verklaring gistermiddag ten aan- hoore van den rijksinspecteur der spoorwe gen, ir, Loman, en den ingenieur van den weg, ir. Panthaleon baron van Eek herhaald Get. zegt, de beide deelen van de lasch plaat tusschen den derden en den vierden wagen van achteren te hebben gevonden. Hel was een gewone, vlakke plaat, rechthoe kig van vorm en van boven afgeschuind. Eenzelfde plaat bevindt zich nog in de rail onder de pomp bij het station Haarlem. Er zaten vier boutgaten in, doch slechts drie bouten, waarvan als gezegd, de koppen wa ren weggeslagen. Ir. Van Eek merkt op, dat dit type lasch plaat.. slechts in zeer bepaalde gevallen wordt gebruikt, bijv. aan het eind van een puntsluk bij een wissel. Spr. heeft 'n derge lijke laschplaat ter plaatse niet aangetroffen De heer Lokenberg concludeert uit den stoot dien getuigen gevoeld hebben, die in de voorste wagons zaten get. zelf heeft dien sloot niet waargenomen, want hij zat in een der achterste wagens dat die stoot waarschijnlijk door de aanraking van den locomotief met genoemde laschplaat is veroorzaakt. De heer Verhoop, (lid van de commissie van onderzoek) heeft ter plaatse geen aan wijzing gevonden, volgens welke de locomo tief met eenig voorwerp op de rails in aan raking zou kunnen zijn geweest. De lasch- plalen en bouten zijn ter plaatse door spr. gecontroleerd doch deze waren normaal. Ir. van Eek wijst er nog op, dat op dit baanvak alleen de lange laschplaten wor den gebruikt, welke van uitsnijdingen op het platte zijstuk zijn voorzien die dienen om het opkruipen van de rails te voorkomen. Prof, Meyers tot get. Lokenberg: Zat aan den overkant van hetzelfde spoor de gewone lange laschplaat? De heer Lokenberg antwoordt bevestigend Hij herhaalt op verzoek van prof. Meyers zijn bevinding, dat de laschplaat nabij de rails werd aangetroffen en dat in een van de beide helften drie bouten zaten, waarvan de koppen waren afgerukt. Ir. Van Eek licht toe, dat het afrukken van een laschplaat kan zijn veroorzaakt door buitengewoon krachtig remmen als ge volg van de ontsporing. De opzichter van den weg Berghuys, hier na gehoord acht het uitgesloten, dat een laschplaat als de door den heer Lokenberg gevondene en waarvan een gelijksoortig exemplaar, evenals enkele andere, ter tafel zijn gedeponeerd, in dit spoor zou zijn ge bruikt. Prof. Meyers: Wordt de korte laschplaat daar nergens in de buurt gebruikt? Get. Berghuys: Ja, maar alleen op een verwijderd zijspoor. Prof. Meyers: Is er werkvolk ter plaatse geweest vóórdat u er aankwam? Get. Berghuys: Ja, maar niemand heeft mij iels gerapporteerd omtrent een andere laschplaat. Wanneer, zoo licht spT. verder toe, een laschplaat defect is, wordt er ten spoedig ste een van hetzelfde model voor in de Plaals gesteld. Naar zijn overtuiging man keerde er aan de laschplaten onder den be rusten waggon niets. Prof. Meyers informeert hoe laat het los maken van de moeren van laschplaten van bet vernielde spoor is begonnen. Get. Berghuys kan dit zich niet precies berinneren. De heer Lokenberg zegt, dat hij met den trein van kwart voor vijf het terrein van bet ongeluk heeft verlaten. De waarnemend ploegbaas Lamme zegt eveneens, dat laschplaten als de door den heer Lokenberg bedoelde hier niet kunnen zijn gebruikt. Zijn ploeg is voortdurend ter plaatse geweest en niemand daarvan heeft de laschplaten aangeraakt Indien de aange wezen laschplaat ware gebruikt, zou hij haar wel ontdekt hebben. De voorzitter vraagt, of, indien een lasch plaat op de lijn zou zijn slukgeraakt, een laschplaat als de door den heer Lokenberg gevondene ter vervanging zou kunnen zijn gebruikt. Gel. Lamme: Niet zulk een. Wel zou een andere soort gebruikt kunnen worden, een laschplaat met opstaande zijkantjes. De an dere, platte laschplaat kkn wel gebezigd worden, maar niemand zou dat doen, meent getuige. Get. Lokenberg: Een van de laschpiaat- helften zat nog aan hel einde met een ver bogen bout aan den binnenkant van de rail verbonden. De voorzitter vraagt nog of eenig onder deel van den trein overeenkomst met de be- Joelde laschplaat vertoont. De heer Verhoop: Het sluitstuk van de vork van het tenderdraagraam. De heer Lokenberg wijst er nogmaals op, dat een bout nog een verbinding tusschen rail en laschplaat vertoonde. t Nog vraagt de heer Togni, oud-assistent- opzichter of hij het vernieuwen van de spoorstaven een even groot aantal is inge voegd als er waren. De vraag wordt bevestigend beantwoord door den heer Berghuys, die zegt, dat er 13 spoorstaven zijn ingebracht. Hiermee is, 4 uur, het onderzoek afge- Ioopen. De voorzitter verklaart de zitting ge sloten. RECLAME. wordt vrij van roos en nw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tnbe 80 cL 8844 AFSCHEID VAN DEN BRITSCHEN GEZANT. H. M. de Koningin heelt gisteravond ten 7'/« ure ten Paleize Het Loo in afscheids gehoor ontvangen den Brilschen Gezant Sir Charles Marling. Na afloop der audiëntie namen de alge- treden Gezant en Lady Marling, zijn echt- genoote, deel aan den maaltijd der Ko ningin. Zij bleven ten Koninklijken Paleize overnachlen. HET NEDERL.-BELGISCH VERDRAG. Voortzetting van de actie tegen het verdrag. In do Zaterdag in Don Haag gehouden vergadering van het nationale comité van actie tegen hot Nederlandsch-Belgische ver drag is besloten, de actie tegen het ver drag, zooals het nu door de Tweede Ka mer is aangenomen, voort te zetten. De redactioneele commissie, die werd aange vuld met de heeren Van Vessem, uitUtrecht, en Nierstrasz, uit Amsterdam, zal de door minister Van Karnebeek uitgesproken rede, waarmede hg het tractaat in de Tweede Kamei heeft verdedigd, aan beredeneerde, uitvoerige critiek onderwerpen, en binnen kort zal in Den Haag een groote lezing worden gehouden, welke per radio over het geheele land zal worden verspreid. Men verwacht, dat de Eerste Kamer eerst einde Januari of begin Februari het verdrag in behandeling zal nemen. REGEERINGSSTEUN AAN EMIGRANTEN. Uitzending in het voorjaar van 1927. De Minister van Arbeid1, Handel en Nij verheid heeft een daarvoor in aanmerking komende Gemeente-besturen een circulaire gezonden betreffende steun voor emigratie naai Canada. Daar de Minister van oordeel ls, dat emigratie medewerkt tot bestrijding der werkloosheid, heeft de regeering besloten tooi het komende seizoen aan een gTooter aantal gemeenten gelegenheid te geven om, als zji zelf bereid zijn een voorschot te verstrekken aan emigranten, van Rijkswege een aanvulling van dit voorschot te ver krijgen. De bedoeling is, dat die voor schotten worden gegeven aan voor emigra te geschikt geoordeelde landarbeiders, die in het voorjaar van 1927 naar Canada ver trekken, doch niet in staat zjjn om de kosten van overtocht daarheen geheel zelf te betalen. De voorschotten van Rgkswege zullen wordeD verleend door bemiddeling van de Emigratie-Centrale Holland, welke instelling te dier aanzien zal handelen in overleg me' den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbee middeling. De beschikbaar gestelde gelden zullen door den emigrant in een tijdperk van uiterlijk vgf jaren moeten worden terug betaald. De voorschotten worden verleend tegen een rente van 5 pet. Als minste bedrag zou moeten worden geëischt, dat de arbeiders zelf f100 be talen. INRUILING BRIEFKAARTEN. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten met zegelafdruk van 7s/j cent, welke voor het gebruik ODgeschikt zijn geworden, kun nen tegen bijbetaling van 3V5 cent per kaart, worden ingeruild tegen 2 briefkaar ten met zegelafdruk van 5 cent. Desge- wenscht kunnen voor elke 2 briefkaarten met zegelafdruk van 7% cent als evenbe- doeld, tegen bijbetaling van 1 cent per kaart, 3 briefkaarten van cent worden verstrekt. NACHT- EN WEEKEIND-TELEGRAMMEN. Indien in nacht- en weekeindtelegram- men gebruik gemaakt wordt van in let ters of in cijfers geschreven getallen, han delsmerken of verkorte uitdrukkingen, mag het aantal van deze woorden en groe pen niet meer bedragen, dan het derde ge deelte van het aantal woorden van den inhoud, dat in de prijsberekening is be grepen. LICHTING 1927. De niet-voorgeoefande dienstplichtigen der lichting 1927, aangewezen (eventueel ge schikt geacht) voor de opleiding tot onder officier, en bestemd voor de infanterie en de wielrijders, komen 3 Januari bij het korps, waarvoor zg bestemd zijn, voor de eerste oefening onder de wapenen. Eveneens ls dit het geval met de eerste ploeg dienstplichtigen dier lichting, aange wezen voor de opleiding en bestemd voor het bereden gedeelte van het 2de en het 6de regiment-veld-artillerie. De voorgeoefen- den der infanterie en wielrijders, aangewezen voor die opleiding, komen 2 Mei op. DE TABAKSWET. In een nota naar aanleiding van hel ver slag over het ontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd in art. 88a der Ta bakswet, zooals dat artikel laatstelijk is ge wijzigd bij het eenig artikel der wet van 30 December 1925, beantwoordt de minister van financiën de vraag of hij niet van oor deel is, dat thans door een krachtige mede werking van het Rijk bijv. door het ver- leenen van voorschotten het aantal van hen, te wier gunste de bepaling van art. 88a in het leven is geroepen, ook voor zoo ver zij buiten Amsterdam gevestigd zijn, spoedig aanzienlijk behoort te worden ver minderd. De minister zegt, dat hel niet in de bedoe ling heeft gelegen, degenen, die in het genot zijn van een ontheffing naar art. 88a, door het verleenen van voorschotten in staat te stellen hun werkplaatsen in overeenstem ming te brengen met de eischen der wet Wel is er sprake van geweest, zulke voor schotten te verleenen aan hen. wier werk plaatsen niet voldeden aan den eisch van art. 23, eerste lid der wet, of die, in strijd met art. 24 in een woonvertrek werkten,, omdat aan deze categorieën geen vergun ning volgens art. 88a kan gegeven worden. Intusschen schijnt het den minister toe de Op de Zuiderzee onder Marken is Zondag een Ijalk vergaan, waarvan de opvaren den werden gered en Zondagmiddag in het Opleidmgsvaartuig van het Onderwijs fonds v. d. Binnenvaart werden ondergebracht. Op onze foto ziet men v. 1. n. r. E. Friedrichs, Jetske de Jonge, H. de Jonge, J. de Jonge, S. de JongeFriedrichs. voorkeur te verdienen, te wachten op het rapport der commissie, welke in onderzoek heeft de mogelijkheid van een belasting op de ruwe tabak. WAARBORG EN BELASTING GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. In een nota naar aanleiding van het ver slag inzake het ontwerp lot wijziging van de wet omtrent den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken, zegt de minister o.m., dat de uitbreiding van de bevoegdheid tot visitatie tot alle ambtenaren van het dienstvak der directe belastingen enz. ten gevolge zal hebben, dat dezen, voor zoover zij die bevoegdheid thans nog niet hebben, wanneer zij fraude ontdekken, niet langer machteloos daartegenover zullen staan. De minister geeft gaarne de verzeke ring, dat voor hen. die, anders dan in een i op heeterdaad ontdekte fraude, een visitatie I verrichten, de eisch van bijzondere ge schiktheid voor dien dienst zaj blijven ge- j setld. I Bij verlof en ziekle van waarborgambte- naren zullen ambtenaren der directe belas- j tingen enz. een reserve vormen, die een anders noodige uitbreiding van het korps waarborgambtenaren kan voorkomen. BELASTINGPERSONEEL. Onder voorzitterschap van den heer F. J. A. Schattenberg, uit Maastricnk is te Utrecht de algemeene vergadering van den Band van Administratief Personeel bg 'a Rgks belastingen gehouden. Volgens het door den heer G. A. Huvers te Tliolen, uitgebrachte jaarverslag bedroeg het ledental over de 14O0. Na besprekingen over het beleid van het Dagelgksch Bestnur werd Utrecht aan gewezen als plaats voor de algemeene ver gadering in 1927. D« contributie voor 1927 werd bepaald gelijk als voor 1926. Aangenomen werden voorstellen, be- oogends opheffing van de bepaling, dat adjunct-commiezen 5 jaar op dezelfde stand- plaats moeten vertoeven alvorens verplaaLt te kunnen worden. Besloten werd te ijveren voor een werk tijd van 7 uur per dag voer het admi nistratieve personeel der belastingen. Er zal voor worden geijverd, dat da diensttijd van 10 jaar, vereischt om aan het verlicht-ontvangers-examen deel te ne men, verminderd wordt, zoo mogelijk geheel vervalt De vergadering vereenigde zich voorts met een voorstel om te ijveren voor wgzi^ing van art 11 van het organisatie- besluit opdat alleen bureau-ambtenaren tot dit examen worden toegelaten. In een ve-gn'erlng van afgevaardig den der leden van de Centrale Ondarlinge (ziekenkas voor bedrijfsondernemingen) zgn tot leden van den raad van beheer be noemd1 de heeren F. J. van DyckHuys- mans, directeurs der N. V. sigarenkisten- fabriek „Juliana", te Eindhoven, en A. W. O. Koster, directeur der N. V. Ver eenigde Nederlandsche Chamottefabrieken (Cbamotte Unie) te Geldennalsem De audiëntie van den Minister vaU Koloniën zal Vrgdag niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIë. HET COMMUNISTISCH COMPLOT OP JAVA Indische persstemmen. Batavia, 15 Nov. (Aneta). De „Locomos tief" dringt aan op zoo'n strenge, onvergete lijke. ongeprecedeerde, exemplaire bestraf fing van daders en leiders, dal die voorgoed in aller geheugen gegrift zal zijn. Het „Soer. Handelsblad" verwacht zeer krachtige maatregelen tegen herhaling van de samenzwering op groote schaal. Het neerslaan van het verzet ging gemakkelijk, doch het publiek heelt recht op voorkoming van een gewapende teireur. Hel „Bal. Nieuwsblad" merkt op, dat hier een aanslag gepleegd is, die niet het minste verband hout met de volksbeweging Men had enkel te doen met een troep huurlingen en misdadigers. De „Courant" wijst er op, dat de groots massa van de bevolking van West-Java zich volkomen afzijdig gehouden heeft Van de 250.000 inheemschen in Batavia hebben nog geen 500 meegedaan. De stuntelige po ging tot opstand vond haar grond boven dien groolendeels buiten Batavia. Het aan tal van de verzetslieden buiten Batavia is op het oogenblik niet te controleeren. maar uit de aanrakingen, die de politie en mili tairen met de benden daar hadden, blijkt, RECLAME. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte *pijsverte-v ring, verstopping, maagkwalen enz.. werken nadeellg op uw humeur en ge stel. Poster's Maag- pillen zijneen zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. 8332 Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L DITHMARINE (Nadruk verboden.) 40 ..Het is hier eenig!" riep Gloria, die. met stralende oogen het haar sedert zoolang ""gewone schouwspel aankeek. „Ik begrijp nu wat voor een provinciaalsche ik benl U rooet wel een minachting voor mij hebben, oir Walter!" -Vischt U naar complimentjes?" lachte hem toe. Overmoedig Wat was deze vrouw veranderd! Aan boord nog was zij een tragische, pathetische "guur geweest. En nu nul Een tamelijk uitgebreid gezelschap zette zich dichtbij aan een tafel, die blijkbaar oor hun gereserveerd was. De gastvrouw, riooie slanke vrouw, met kortgeknipt sleurd baar. knalroode lippen en zwarte sen 7ag met een brutaten blik Gloria aan. oir Walter snoot bijna hoorbaar zijn neus. „Wee( u wie dat is. mevrouw? Dat is de «roemde Ange de Valfleur!" vra ,a "e' een eenigszins hoogmoedig, ïfn jenden blik over de tafel gaan. De hee- drié ?on^er twijfel een goed gezelschap I drev(^0n^ren één iels ouder. dik. over- bar nJk "''ziende Amerikaan blijk- v; "n "rt oogenblik heer en meester (risio wf5,erieheid maakte zich van Gloria, «Kritisch vrouw, meester. „Maar die is toch oud en leelijk," fluis terde zij Sir Waller toe. „Dat is zool Maar zij is een Interna tionale bekendheidl" Gloria lacht. De menschen aan de groote tafel spraken en fluisterden nog met elkaar. Sainsbury de wilde hertogin.." hoorde zij heel duidelijk. Nu waren zij aan de koffie bezig. Een kellner trad met een presenteerblad, waarop eenige sigaretten lagen, op haar tafeltje toe. „Heelt madame sigaretten besteld?" „Ik „Ja zeker, madamel" Zij keek den man verbaasd aan. Er was ietsonwillekeurig werd haar blik ge trokken naar de vijf sigaretten, die hij haar presenteerde. Scherper keek haar blik. Was er op één van die rolletjes niet go- schreven? Sir Walter, die juist weer eens onderzoe kend de zaal rondgekeen had en niet op het intermezzo lette, wendde zich nu om. „Wat is erSigaretten? Wie heeft sigaretten besteld?" „Ik u hebt het misschien niet ge hoord?" De kellner trad terug. Zij nam de slgarette waar iets op geschreven stond draaide haar spelenderwijs in haar vingers. Zij las: „Dadelijk! Digue 28, Villa Diane!" „Hebt u vuur voor mij, Sir Waller?" Hij reikte haar een lucifer aan. Boog iets meer voorover dan noodig was.. Het voorgevallene met die sigaretten Zij hield haar tusschen wijs- en middelvinger, rookte langzaam, maar met diepe ademha ling. Een wolk van rook omhulde haar.... Sir Walter beet zich op de lippen. „Mevrouw," zeide hij bestraffend, „u ver geet uw belofte." „Ik vergeet niets." „Zegt u mij dan het adre9, dat op de slga rette stond." „U ziet visioenen. Sir Walter!" „Mevrouw," zeide hij met de bekende scherpte waarmee hij een groote troefkaart placht uit te spelen, „mag ik u op iets op merkzaam maken? Ik zie er misschien jon gensachtig uit, maar ik ben niet jongens achtig. Ik kan, als het noodig is, de energie van een groot mensch ontwikkelen!" Gloria glimlachte. Maar het was een overmoedige lach, en hij wist niet precies wat hem te doen stond De wilde hertogin! Zij wilde hel avon tuur alleen genieten. Zelfs een vrouw als Gloria Sainsbury kon de verleiding geen weerstand bieden, haar schoonheid met een gevaar te meten. Wa9 het haar japon, die haar geheel veranderd had? Doen de vrou wen met een andere japon, ook niet een andere ziel aan? Neen Gloria Sainsbury niet. Maar wat was er? Versmaadde zij zijn opgedrongen bescherming? Had zij nog een ander geheim? Die blik van haar zuster. .1 Hij herinnerde zich „Zooals u wilt. mevrouw," zeide hij ten slotte, „maar u kunt mij niet verbieden, dat ik de verantwoordelijkheid over u draag.' Toen zij zag, dat hij toegaf, draaide ook zij bij. Het lag niet in Gloria's aard hem voor niets te plagen, zijn toewijding met hoogmoedige, vrouwelijke spotternij te be- loonen. „Dat doe ik ook niet," Sir Walter," ant- woorde zij met eerlijken klank in haar stem; „ik dank u voor uw hulp: Ik wil u altijd dankbaar zijnMaar ik moet eerst alleen gaan!" Hij haalde de schouders op. ,Jk ben niet gebrand op een avontuur. Ik heb er werkelijk reeds genoeg van ge noten en ik ben niet zoo wild als er van mij gezegd wordt, Sir Walter," ging zij bijna smeekend verder, „maar bedenkt u eens Wie weet of, als u meekomt, die menschen niet argwanend en stug worden. Dat zij mij op deze manier een boodschap laten toekomen, maakt het toch duidelijk genoeg, dat uw tegenwoordigheid.... niet gewenscht is." „Ik kan het me indenken. Intusschen ik geef toeer zit misschien een waar heid in wat u zegt. mevrouw Hij glimlachteGing verder: „Ik geloof niet, dat een man er gauw toe zou komen u te vermoorden. En een vrouwhm....l" „Ik ben niet bang noch voor een vrouw, noch voor een man. Luister eens. Sir Walter ik ga nu! Ben ik over een uur niet terug dan komt u ookl" „Laten wij zeggen over een halfuurl" „Goed." „Het adres?" „Digne 28, Villa Diane." „Dat is links van de kurzaal ik geloof achter het Hotel Ocean." Wacht even, mevrouw, men let zonder twijfel op ons wij moeten een kleine comedie spelen. Ik zal me przeren dat u weggaat. U moet lachenZoo juist zoo is het goed!" Hij begon druk tegen haar te spreken. Hij gesticuleerde. Hij werd opgewonden. Zij 1 lachte lachte Intusschen lieten zijn oogen den spiegel niet los niemand zag hij. Eindelijk slond zij op en wierp zich den mantel om de schouders. Hij bleef zitten en trok een humeurig gezicht. Het gezelschap aan de naburige tafel stootte elkaar aan en zij zeiden halfluid hun opmerkingen over hem. Gloria ging langzaam door de zaal. Be- wondering volgde haar overal Toen slond zij buiten op de Digue. Don kerblauw was de avondlucht, zwart de zee, die ruischend zijn eeuwig lied zong..,. Enkele voetgangers waren nog te zien.... In de hotels gingen één voor één de lichten uit Zij had het huis spoedig gevonden. Een van de vele kleine villa's, die als het ware tusschen de groote holete geschoven waren. Donker lag het daar, als een verborgen geheim Zij klemde de hand op haar hart, dat In haar keel bonsde. Toen strekte zij haar hand uit naar de bel. Trok haar wederom terug. Eindelijk vatte zij moed en belde De deur vloog open. Een schel licht door stroomde opeens het huis.... in de gang stond een lange man in rok gekleed Wilt u zoo goed zijn mij te volgen, mevrouw Sainsbury!" zeide hij met een diepe, klankvolle stem. Een eigenaardig gevoel kwam er over haar. Zij kon het zichzelf niet zeggen maar deze jonge, goed gekleeds man was een heer. Al haar angst, al haar zenuw achtigheid viel opeens van haar af. Zij trad de kamer binnen, waarvan hij de deur voor haar opende. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5