0. 20453 DINSDAG 16 NOVEMBER Anno 1926, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regel abonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 FRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 12.36per week 70-18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f* portokosten. Dit numrotr bestaat oft OKIE Blader. EERSTE BLAD. DE ACTIE DER LEIDSCHE FABRIKANTEN INZAKE DE TOEPASSING VAN DE ARBEIDSWET. Ongeveer een maand geleden maakten wij dit Blad melding van een adres van de jidsche Vereeniging van Industrieelen, ge- estigd te Leiden, aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. In dit adres werd gelijk bekend de wen selijkheid of noodzakelijkheid betoogd van >n soepeler toepassing van de bepalingen [er Arbeidswet, bepaaldelijk ten aanzien ran den arbeidsduur en de leeftijdsgrens. Jloordat in het buitenland de Arbeidswet inder streng wordt toegepast en ook ten- •rolge van de sterke daling der Valuta in èlgië, Frankrijk en Italië, is de concurren tiestrijd voor de vaderlandsche industrieën *n zeerste verzwaard. Door bijv. aan ieder bedrijf een reserve oe te staan van 250 overuren per jaar on er voorwaarde, dat geen werkweek 56 uur nu mogen te boven gaan, zouden de be waren grootendeels opgeheven worden. Naar aanleiding van dit adres was door en Leidschen Bestuurdersbond gisteravond de Stadsgehoorzaal een openbare protest- ergadering belegd, waartoe als sprekers varen uitgenoodigd de heeren Rengeling, hoofdbestuurslid van de Textielarbeiders- bond „De Eendracht" en R. Stenhuis, lid Tan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van het N. V. V. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd met een welkomstwoord door den voorzit ter van den L. B. B., den heer Baart, ge opend, die daarna het woord verleende aan den heer Rengeling. Rede van den heer Rengeling. Spr. ving aan met op te merken, dat hij de actie van de Leidsche fabrikanten niets anders zag als een poging om te komen tot afschaffing van den 8-urigen arbeidsdag. Er zijn in de laatste jaren, zoo ging spr. mort, reeds meermalen pogingen aange rend om de belofte, welke de werkgevers d 1918 onder den drang van de macht der rbeidersklasse noodzakelijkerwijs moesten ben, ongedaan te maken, doch nimmer, al ius spr.. was deze poging zoo onbenullig lis ditmaal. Onbenullig omdat de beweringen in het ugediende adres door geen enkel argument eslaafd worden. Zoo wordt er in het adres o.a. op gewe- •en, dat in het buitenland de arbeidswet soepeler wordt toegepast dan hier te lande in dien zin. dat meer overwerk vergunningen worden verleend. Spr. meent uit het adres te mogen con- cludeeren. dat deze in Nederland niet wor den verleend. Niets is evenwel minder waar, Spr. noemt dan het aantal vergunningen van dien aard, dat in 1923 en 1924 in ons land is verleend en geeft vervolgens ook deze cijfers voor diverse Leidsche textiel bedrijven in den loop van dit jaar. Opvallend is het, zegt spr., dat de ge vraagde 250 overuren ook gelden voor de 2£n „onbeschermde" personen, d. i. bene den den 17-jarigen leeftijd. Hiermede geven de Leidsche werkgevers Volgens spr. blijk, weer terug te willen naar de toestanden van vroeger toen de arbei ders geheel en af afhankelijk waren van den willekeur van hun patroon. t De uitgesproken bedoeling van dit adres u zeer duidelijk om. door verlenging van den werktijd te komen tot loonsverlaging Spr meent, dat tegen dit opzet fel positie ®oet worden genomen, omdat het hier niet alleen een aanslag betreft op de Leid sche arbeiders, doch op de geheele Neder- landsche en internationale arbeidersbewe ging. Ofschoon spr niet wil erkennen, dat er uitzonderingen zijn. wordt er over het alge meen in Europa een arbeidsweek gemaakl van 48 uur en niet langer Om deze blijvend Ie kunnen handhaven, is organisatie een dringende eisch Er zijn van de 2000 Leid de textielarbeiders slechts 600 georgani- ^erd, waarvan ruim de helft in den moder Den bond- wanneer al die twijfelaars eens zouden kunnen besluiten tot het lidmaat- 8shap van een vakvereeniging en doordron- gen waren van de waarheid, dat eenoracr.1 macht maakt zouden wij het niet dulden. dat er aan onze 48-urige arbeidsweek ge- riep spr Ult Nochtans wil spr geen bekrompen stand- 11 'nnemen en zich stipt houden aan de- en werktijd doch hij wil daarvan slechts Qa.n afwijken. wanneer de werV^ovprs be ovp T.m9t chfpr? aan te toonen. dat deze voiding absoluut noodzakelijk is om - bedrijf te doen rendeeren wez^ 6011 drachtige opwekking tot de aan °m Z'c^ 'n ^p k°mPndp dagen van Tcj P',cht bewust te zijn. besloot spr zijn reüe (applaud De heei Stenhuis aan het woord. jarenniag al<*us v*ne spr aaI1, 'n 'aat^tP •orde**!! bourgeoisie met recht gezegd dal rij onoprecht en oneerlijk ia. In het verdrag van Versailles is als basis van een socialen vrede aangenomen de 48-urige werkweek. En thans, zeven jaar daarna, zien wij, dat Mussolini in Italië den 9-ungen arbeidsdag invoert en dat Engeland voor de mijnwerkers een verlenging van den werk tijd tracht te verkrijgen; alleen België met een gedeeltelijk socialistisch ministerie steekt hierbij gunstig af. In Nederland is het al niet anders: het is één aaneenschakeling van verbreking van beloften gedaan in een tijd, toen de bour geoisie ertoe gedwongen werd door de een heid in en de macht van de arbeiders klasse. Voor al deze onoprechtheid zou slechts één -leekhoudend argument te vinden zijn en dat ware een economische noodzaak, zooals een dijkdoorbraak, een epidemie ed., doch deze is er niet. Ware dit het gevai, spr. zou de eischen van de werkgevers kun nen billijken, doch bij algeheele ontstente nis daarvan is het sprekers heilige overtui ging, dat de 48-urige arbeidsweek niet is een minimum, doch een maximum. Voor den arbeider van voorheen schuilde er in den arbeid geen poëzie meer en daar om is zijn strijd voor een korten arbeids dag een strijd voor het leven. Normaal kan er van een werktijdver lenging slechts sprake zijn ingeval van een tekort aan productie, doch dit is hier geens zins het geval. De werkgevers beroepen zich op het bui tenland. waar langer dan 48 uur gewerkt wordt, doch waarom, zoo vraagt spr. zich af, wil dan de internationale werkgevers organisatie niet samenwerken met de arbei dersorganisatie ter verkrijging van een 48-urige werkweek? Wanneer er momen teel sprake zou zijn van een noodtoestand, dan zou deze slechts te wijten zijn aan de bourgeoisie zelve, die niet tot regeeren in staat is. Laat zij eerst aantoonen, dat de produc tie bij een streng doorgevoerde 48-urige arbeidsweek niet voldoende is, maar daar toe is zij niet in staat Spr. besloot zijn enthusiaste rede met er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat de groote kracht van de arbeidersbeweging schuilt in haar hechte organisatie en groote solidariteit. Slechts de eenheid van velen kan wat bereiken en tot het vormen van die eenheid wekte spr. met kracht op. (applaus). Er volgde op deze redevoeringen een le vendige gedachtenwisseling, waaraan werd deelgenomen door de heeren Harkema (na mens het N. A S:), Hasseloo en Metsker Jr. Alle drie de debaters betoogden in revolu tionairen geest en bovendien geheel buiten het behandelde onderwerp om, zoodat de heer Stenhuis hen slechts in het kort be antwoordde. Hierna werd de bijeenkomst door den heer Baart gesloten. DE GESCHIEDENIS DER WAL VISCHV AART. Gisteravond hield voor de afd. Leiden der Nederl. Natuurhistorische Vereeniging de heer dr. A. B van Deinse, uit Rotterdam, een lezing over bovengenoemd onderwerp. „Wie zoekt, zal vinden", aldus ving spr. zijn interessante voordracht aan. maar dik wijls vindt men iets anders, dan hetgeen men oorspronkelijk zocht. Zoo is het ook met de walvischvaart gegaan, want de eigenlijke oorzaak van dit roemrijke bedrijf is gelegen in het zoeken naar een N.-O. doorvaart naar Indië omstreeks 1590. Het plan om door de Noordelijke IJszee heen langs de kust van Siberië een han delsweg naar Indië te vinden werd theore tisch uitgewerkt door Plancius, een Amster- damschen dominee, tijdgenoot van Olden- barneveldt Omstreeks het jaar 1590 wer den verschillende proeftochten naar het Noorden ondernomen ln het jaar 1596 werd ten slotte de definitieve tocht ondernomen door Barenlz, Heemskerck en de Rijp, die, zooals bekend is, geëindigd is met de over wintering op Nova-Zembla in den winter van 1596 op '97. Toen heeft men deze plan nen opgegeven. De zeevaarders brachten echter in Hol land de berichten over de groote zeemon sters. die in groote getale in de IJszee rond zwommen Dit waren de walvisschen, de grootste zoogdieren in de Noordelijke IJszee. De Groenlandsche walvisch (Balaena mysticetus) heeft n.l. een lengte van 18 meter en een hoogte van 4 A 5 meter en weegt ongeveer 120.000 K.G. Evenals bij alle pooldieren uil de IJszee is er een spek laag die het dier tegen koude beschermt en die bij deze walvisch plm. 40 c.M. dik is. Door het voortdurende jagen is de Groen landsche walvisch echter in den loop der jaren nagenoeg uitgeroeid en komt thans nog alleen voor in de Baffin-baai ten westen van Groenland. Wanneer het eerste schip ter walvisch vaart is uilgevaren is onbekend, zeer waar schijnlijk reeds vóór 1600 Al spoedig nam het bedrijf in omvang toe. De waarde van een walvisch bedroeg duizenden guldens, voornamelijk door de groote hoeveelheid traan, die uit het spek gekookt werd. Daar naast waren ook nog de baarden of baleinen van waarde Hiervan komen er bij d° Groenlandsche walvisch plm .700 voor. die in twee rijen van plm 350 stuks van de bo venkaken afhangen Het centrum van den walvisch vangst was Spitsbergen, waar in het plaatsje Smeeren- burg des zomers ruim 30.000 menschen aan het werk waren. Omstreeks 1700 stond de walvischvaart op het toppunt van haar bloei. Na 1750 begon de achteruitgang, die samenhing met den geheelen achteruitgang van ons land na den bloeitijd van de „gou den eeuw". Dit ging zoo door, tot tijdens de Fransche overheersching het heele bedrijf vast liep. In 1824 is daarna de zaak onder krach tige medewerking van Koning Willem I weer opgevat. Er werd een Noordsche- Compagnie opgericht, die een subsidie uit de Staalskas kreeg van f 10.000 per jaar. Toch gingen de zaken niet naar wensch. Het scheen dat de oude geest geweken was Bo vendien was de concurrentie van Engelschen en Noren zeer groot geworden en het aantal der Groenlandsche walvisschen zeer ge daald- In 1864 vertrok het laatste schip, de „Dirkje Adema" ter walvischvangst. Want toen dit schip terug kwam. zonder een en kele walvisch te hebben gevangen, werd in 1865 de „Noordsche Compagnie" te Harlin- gen opgeheven Sedert zijn nog wel pogingen gedaan om schepen ter Walvischvangst uit te sturen, het laatst nog in 1926 te Amsterdam, doch deze zijn alle mislukt, zoodat na 1865 vanuit Ne derland geen walvischvaarders meer zijn uilgevaren. In 't algemeen kunnen we dus zeggen, dat de groote tijd van de walvischvaart ligt tusschen 1600 en 1800 De verdiensten, die met dit bedrijf gemaakt zijn zijn zoo groot, dat ons land hieraan inderdaad voor een belangrijk deel zijn bloeitijd heeft te dan ken. En wat nu zoo te betreuren vab, is dit: dat er in ons land zoo ontzettend weinig bewaard is gebleven van hetgeen ons aan dit belangrijke bedrijf kan herinneren. Een volledig skelet van de Groenlandsche wal visch is in ons land niet aanwezig; het Museum van Nat. Hist, te Leiden bezit slechts enkele skeletdeelen. Door middel van een uitgebreide collectie lantaarnplaatjes vertoonde spr. alles wat ons nog aan de walvischvaart herinnert. Enkele schilderijen, die voorstellingen van den walvischvangst geven, konden slechts met groote moeite voor ons land bewaard blijven. We hebben in ons land nog slechts drie harpoenen, terwijl er in de Musea in Engeland nog duizenden bewaard zijn. Ook besprak spr. de „bonkepalen", d. z. gedeelten van de onderkaken der walvis schen, die door de walyischvaarders in ons land zijn gebracht. Ze werden hier gebruikt als palen om het land af te heinen of wel als gedenkteeken op de graven der over leden walvischvaarders, bijv. op het kerk hof te Vlieland. Door spr.'s bemoeiingen is een dergelijke grafpaal in het Museum van Nat, Hist, te Leiden bewaard gebleven. Vooral op de eilanden Vlieland. Terschel ling en Ameland hebben veel walvisch vaarders geleefd en kunnen de nabestaan den den bezoeker nog menig verhaal uit het leven van deze koene zeevaarders ver tellen. Ten slotte demonstreerde spr. de werking van den harpoen met een exemplaar, dat in zijn bezil is en eindigde deze hoogst be langrijke lezing met het verzoek, hem even tueele vondsten op dit gebied zoo spoedig mogelijk te willen berichten, opdat zooveel mogelijk herinneringen aan de walvisch vaart voor ons land behouden kunnen worden. HET MELKCONFLICT NOG NIET OPGELOST DOCH EER VERSCHERPT. In de Vrijdag door de melkveehouders ge houden vergadering werd het voorgesteld dat zeer waarschijnlijk de melkhandel zou aannemen 't voorstel om den grondprijs der melk van 15 November tot 15 Januari a s. te bepalen op 11 cent en daarna vanaf dien datum tot iö Maart wederom op 10 cent.. Een vooraanstaand man in den melkhan del had verklaard dat hij dit voorstel er bij de melkhandelaren wel hoopte door te krij gen. Gisteravond hebben de melkhandelaren vergaderd in het café „Den Burcht" De ver gadering die druk bezocht was besloot echter niet op dit voorstel in te gaan en den be- staanden grondprijs van 10 cent te hand haven De melkveehouders zullen nu vol gens afspraak weder op Woensdagmorgen bijeen komen en daar zal het dan moeten blijken of zij, nu ook dit bemiddelingsvoor stel door den handel van den hand gewezen is, hun aanvankelijk opgevat plan om de melklevering stop te zetten durven vol te houden. Uit de kringen van den melkhandel werd ons verzekerd dat dezen op de uitersten maatregel is voorbereid Zij- zullen de be schikking krijgen over melk van elders bui ten de provincie BAZAAR TEN BATE VAN DE VER. VOOR CHRIST. FRÖBELSCHOLEN. Hedenmiddag te twee uur had in het schoolgebouw der Chr. Fröbelschool, Üee- rensingel 28, de ofLcieele opening plaats var de door het bestuur der Dameökrans ..Clara Dozy" georganiseerde verkoopbaren ten bate van de Vereeniging voor Chris tel tke Fröbelscholen. Behalve de dames-beetuursleden van „Clara Dozy" waren daarbij tegenwoordig dt. H. J. Kouwenhoven Dzn., het bestuur deT Ver voor Chr. Fröbelscholen en andere genoodigden. De bazaar beslaat een drietal school lokalen, waaraan door het aanbrengen van groen en vlaggedoek een recht feestelijk aanzien ts verleend. Hiervan is het middelste geheel in be slag genomen door de verkoopsartikelen, welke van zeer uiteenloopendon aard z^jn en waarbjj een ieder iets van zijn of haar gading zal kunnen vinden. De dameskrans „Clara Dozy" leverde een uitgebreide collectie nuttige en fraaie hand werken, kinderkleeJingstukken, waarlijk te veel om op te noemen. Daarnaast verdienen de talloos vele schenkers een woord van daDk en waardeering voor hun vrijgevig heid. Zoowel door particulieren als door verschillende bedrijven werden talrijke cadeaux beschikbaar gesteld, zoodat hot bestuur de beschikking heeft over een keurcollectie fraaie en practiscbe geschen ken. Het spreekt wel vanzelf, dat de ge bruikelijke attracties als grabbelton, sjoel bak, dobbertjevisschen, draaiton en weeg^ toestel niet ontbrekeD, daarvoor is zeils een geheel lokaal gereserveerd- Bovendien zijn er nog diverse raad-wed strijden naar poppennamen, het aantal erwten in een flosch, enz. enz. In een andere zaal biedt de op bazaars welbekende firma wed. van Nelle den be- zoekers(sters) een smakelijk kopje thee aan, terwijl een strijkje de gezelligheid nog verhoogt In het bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op het spaarfonds „De V»« jaar dag", waarbij iedereen uitgenoodigd wordt zijn of haar geboortedatum op te geven. Men ontvangt dan telken jare een verrassing in den vorm vanneen, dat verklappen wi niet. Men ga zelf maar eens kijken. Onze vriendelijke leidsvrouwe, mej. N. de Rave, verzekerde ons, dat het systeem uitstekend werkt De bazaar werd door ds. Kouwenhoven geopend met een korte rede, waarin spr. zijn beste wenschen uitsprak voor zijn wel slagen, en bovendien wees op het groote belang van Fröbelscholen in het algemeen en Christelijke in het bijzonder. Van harte wenschen ook wij „Clara Dozy" veel succes toe. De zorgvuldige voorbereiding verdient een druk bezoek ten volle. De expositie is heden en morgen ge opend van 26 en van 7 tot halfelf. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor doctoraal examen ge neeskunde de heeren J. Louwerier (Vlissin- gen) M. J. Kreemer (den Haag), G. W Zep- penfeldt (den Haag), cum laude-, voor het Candidaatsexamen Godgeleerdheid de heer M. Bans (den Haag). Gisteren slaagde te den Haag voor het machinistenexamen diploma A (machinist ter Koopvaardij) de heer T. P. de Konink, leerling van den machinistencursus verbon den aan de Ambachtsschool alhier. In verband met de Zendingsweek werd hier ter stede aan giften, kerkcollecten, en inzamelingen op scholen, catechisaties etc. tot op heden reeds meer dan f 3600 bijeenge bracht. Naar aanleiding van het onlangs in dit blad verschenen bericht, dal de heer 11. P. v. d. Lelie de Leidsche Spaarbank mei pen sioen gaat verlaten, verzoekt men ons mede te deelen dat in de vacatures door dit ver trek en de opschuiving der andere beambten ontstaan reeds is voorzien. De heer Th. Hiemstra werd bevorderd tot hoofdboek houder-kassier. Men meldt ons: De bekende Schiedamsche Tooneelvereeni- ging „Utile Dulci", die'reeds 15 jaar overai liefdadigheidsvoorstellingen organiseert, zal Woensdag 24 November a.s. hier ten bate der Leidsche Buitenschool komen spelen. Het stuk, een Amerikaansch blijspel van James Montgomery, getiteld „Om 10.000 dol lar", is zeker een gang naar den Schouw burg waard Het bestuur der Buitenschool hoopt op een druk bezoek, ten bate der door tuberculose bedreigde kinderen. Voor bijzonderheden zij naar de adverten tie verwezen. Men verzoekt ons mede te deelen. dat Woensdag en Donderdag a.s. het Leger des Heils (stichter William Booth) een collecte zal houden De 10-jarige J. H. S. had gisteren een onverwacht buitenkansje, doordat hij uit het water van een der Leidsche grachten drie bankbiljetten van f 10 opvischte. De rechtmatige eigenaar vervoege zich aan het politiebureau Op de Lammerenmarkt had gister avond een vechtpartij plaats tusschen den varkensdrijver J B en A. L., waarbij laatst genoemde het hoofd van zijn tegenstander met een hondenzweep bewerkte B. bekwam een bloedende hoofdwond en moest zich onder geneeskundige behande ling stellen, welke de Eerste-Hulpdien3t hem verleende. Op den hoek van Haarlemmerstraat en Koestraat werd gisteren de personenauto van C. W. L., die de Koestraat wilde inrij- BINNENLAND. Verschenen is het sectie verslag betreffende de Leidsche begrooting voor 1927. Het openbaar onderzoek naai het spoor wegongeval bij De Vink is gesloten. Nienwe overvallen der commnnisten op West-Java. Zij worden bloedig afgewezen. BUITENLAND. De voorbereidingscommissie eenei oecono- mische conferentie is te Genève bijeen. Te Brnssel is een standbeeld voor koning Leopold H onthuld. De Belgische minister Prancqni is afge treden. den, aangereden door een vrachtauto, be stuurd door A F W. H uit Haarlemmer meer, die niet gezien had, dat L zijn bedoe ling om af te slaan had te kennen gegeven. De carrosserie van de vrachtauto werd vrij ernstig beschadigd. Toen hedenvoormiddag omstreek* half elf een paard en wagen, toebehoorende aan den heer P. op de Boommarkt, vanaf de Boommarkt de Prinsesse-kade wilde oprij den kwam er van de andere zijde plotseling een vrachtauto, met het gevolg dat een botsing ontstond. De wagen botste tegen de lunchroom op den hoek en werd evenals de auto beschadigd. Het paard bekwam eenige verwondingen. De 65-jarige D., verpleegde in het Kon. Mil. Invalidenhuis, dien dezer dagen een ongeluk overkwam, doordat hij uit een in beweging zijnde tram wilde springen, is aan de bekomen verwondingen in het Acad. Zie kenhuis overleden. 127,-JARIG JUBILEUM VAN ANNIE v. d. LUGT MELSERT—VAN EES. „Leoxxtientje", tooneelspel in 3 bedrijven van Felix Tim mermans en Eduard Veter man. Wie nog had kunnen twijfelen aan de populariteit van Annie van Ees in haar ge boortestad. is gisteravond van dien twijfel wel genezen, 't Was feestelijk, de herden king van dit koperen jubileumI De vlaggen woeien van den schouwburg, die alles bij elkaar genomen, ongeveer uitverkocht mocht heeten, de stemming was warm. zeer warm. Bij opkomst der jubilaresse knetterde het applaus door de zaal. Irotuurlijk was er ook nog een stuk, waar in gejubeld werd, dat gaat eenmaal niet an ders. Gewoonte-getrouw zullen we daarover grootendeels zwijgen Geconstateerd zij. dat de jubilaresse in de titelrol alle gelegenheid kreeg om van haar kunst, die zich immers aan 't ontdoen is van het gaminachtige te doen genieten. Leontientje is zoo'n frêle figuurtje, zoo'n teer wezentje, waaraan An nie van Ees alle relief weet te geven, vol stille innigheid. Dat dii tooneelwerk overigens weinig handeling bezit, dat het een sterk gekleurde R.-K. visie heeft, dat we gaan er immers nu niet op in, hebben we gezegd. Zij slechts nog vermeld, dat het gespeeld wordt op bijkans niet te overtreffen wijze. Aan de jubilaresse is een entourage gege ven, haar volkomen waardig. Haar echtge noot als pastoor Benedict schiep een pracht- creatie en hetzelfde geldt van Jan van Ees en Piet Bron, terwijl zeker apart vermelding verdienen de meid van Jul Roos en Mieke van Wilh. Kley. 't Was een prachtig en semble. dat deze uit Timmermans bekenden roman „Uit den Bloeyenden Wyngaerdt" ge trokken tooneelbewerking tot succes moet voeren. Nieuwe decors volgens idee van Eduard Veterman geven het bovendien uiterlijk allen luister. Jubilaresse zoowel als de overige vertol kers zijn harte!»'V fopgejuicht na ieder be- dTijf. Als opvoering stond „Leontientje" op bijkans hier niet vaak benaderd peil Nadat de jubilaresse door haar echtgenoot na de pauze was opgeleid, trad het eerst naar voren prof mr. E. M. Meyers ter hul diging. Er zullen, zeide hij, onder de Leidsche Schouwburgbezoeken enkelen zijn. die vragen, waarom een 12Vj-jarig lubileum ge vierd moet worden Bij eenig nadenken is spr. tot de overtuiging gekomen dat het gced is zoo; dat het n.l beter is te jubelen in volle kracht en vollen bloei van 't leven wanneer h^t werkelijk een jubileum is dan op lateren leeftijd, wanneer ouderdom mee-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1