C. G. SMIT De Spoorvveoramp bij De Vink AGENDA. Steenstraat 49 - Tel. 485 STAATSBEGROOTING 1927. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. VrUdao. Leidscho Schouwburg: Abonnementscon cert Krauss. Hot Dresdener Strijkkwartet. 8 uur. Stadsaaal: Henri ter Hali's revue 1926. 8 uur. Katwijk a. Zee, (Gemeentezaal): Spr. ds. Leenmans, van Delft Halfacht nam. Zaterdag. Stadsaaal: Henri ter Hall's revue 1926. 8 uur. Stadsaaal: Kinder-revue „Jan Klaassen op reis". 2 uur. Zomerzorg: Tooneeluitvoering „Oefening baart Kunst". 8 uur. Zondag. Stadstaal: Henri ter Hall's revue 1926. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Novem ber tot en met Zondag 14 November ar», waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Run 18, telefoon 623. RECLAME. vestigt belee d Uw aandacht op zijn navolgende Artikelen Neemt U proef met mijn welbekende Haagsche Leverworst, Hoofdkaas (Zure Zult), Mainzer Zuurkool, Geldersche Metworst, Vergeet vooral niet op Uw Kaart avondjes enz.» met SMIT's Vleesch- Croquetten te tracteeren. WORDEN WARM THUISBEZORGD Telf. 485. als kunstenaar op zijn hart heeft. En dat is zeer veel. I)e voortreffelijke artisten hadden meer publiek verdiend. Aan 't eind een warme ovatie, waarna bieseering van het prachtige „Nel giardino" van Santoliquido. De Directeur van gemeentewerken is met een proef bezig om üe acust.ek der kle.ne zaal te verbeteren. Hjj heeft het podium van mooie zware gordijnen, die aan weersr kanten over een breedte van pl.m. 75 cM. fn plooien neerhangen, terwgl aan de boven zijde een draperie van ongeveer 1 M. (voorlocpig in witte stof) van die zgde de geluidslgn breekt Zjja bemoeiingen hebben een prachtig resultaat opgeleverd: niet alleen voor 't oor, doch niet minder voor 't oog van den bezoeker. Het laat zich aanzien, dat we nu in de kleine zaal een keurig concertzaaltje zullen krijgen voor kamermuziek. Daar kunnen we den kunst- ziimigen hoofdambtenaar niet dankbaar ge noeg voor zgn. L HOOFDSTUK TO B (FINANCIëN). Verschenen is het voorloopig verslag over bet zevende hoofdstuk B der Staatsbegro ting 1927. Daaraan i9 ontleend: Rijksinkomstenbelasting Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat bij de aangifte aftrek zal worden toegelaten voor de contributies voor vakvereenigingen en in elk geval voor die voor de werkloozenkassen. Forensenbelasting Verscheidene leden drongen aan op een spoedig ter hand nemen van de in de jongste Troonrede aangekon digde herziening van de bepalingen inzake de forensen belasting. Vooral een wijziging, waardoor inkomens beneden een bepaald bedrag bv. f 2500 niet langer onder deze belasting vallen, werd urgent geacht. Personeele belasting Verscheidene leden wezen erop. dat de klas9en-indeeling van de gemeenten voor deze belasting her ziening behoeft. De tegenwoordige indeeling leidt er toe. dat in sommige gemeenten de druk der personeele belasting relatief veel zwaarder is dan in andere gemeenten. Gedistilleerd accijns Er werd de aan dacht op gevestigd, dat de smokkelarij en de geheime fabricage van gedistilleerd nog steeds aan de orde van den dag zijn. Gaarne verklaarde men van den minister een op gave te zullen ontvangen van het aantat gevallen, ontdekt na 1 Nov. 1925, datum, tot welken de minister een gelijke opgave reeds bij een vorige gelegenheid heeft ver strekt. Gezien de cijfers der onbrengsten meende men, dat geen andere uitweg mo gelijk is, dan verlaging van den accijns. Tabaksaccijns Aangedrongen werd op spoeditre wijziging van de Tabakswet ter tegemoetkoming aan de vele ernstige be zwaren. Er werd op gewezen, dat er in België een belasting op het houden van postduiven be staat. gecombineerd roet het houden van een register De duivenhouders stellen deze inschrijving zeer op prijs en offeren gaarne daarvoor hun belasting De vraag werd ge steld. of ook in ons land een dergelijk0 be lasting zou kunnen worden ingevoerd. Pensioenwet. Gaarne zou men ver nemen of de minister bereid is een wijzi ging van art. 48 der Pensioenwet in over weging te nemen, waardoor het mogelr' wordt, dat ambtenaren bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd den dienst met pen sioen verlaten. Verscheidene leden drongen aan op wijziging van art. 95 waarbij een einde wordt gemaakt aan den thans be- staanden toestand, dat ambtenaren, die we gens opheffing hunner betrekking worden ontslagen en op wachtgeld gesteld, en die toevallig voor een vroeger door hen ver vulde nevenbetrekking, een klein pensioen genieten, op grond van dit laatste niet kun nen doorbetalen voor het weduwe- en wee- zenpensioen, zoodat bij hun overlijden hun weduwen en weezen 9lechts een naar de jaarwedde der nevenbetrekking berekend pensioen zullen ontvangen. Algemeen werd geklaagd over de lang zame en omslachtige werking van den Pensioenraad. Gevraagd werd naar de con clusies van het rapport der commissie van onderzoek ten dezen. Naar de meening van sommige leden moei thans, nu het mogelijk is, worden overge gaan tot wijziging van het bezoldigingsbe sluit, opdat aan de ambtenaren wonde teruggegeven, wat hun in tijd van nood is ontnomen. Opgemerkt werd, dat de afgraving van den St. Pietersberg nog steeds voortgaat, zoodat, indien niet tijdig wordt ingegrepen, spoedig een bijzonder mooi stuk van ons land geheel zal zijn bedorven. Administratie van belastingen Opge merkt werd, dat het georganiseerd ovprleg voor de belastingambtenaren nog aller minst bevredigend werkt. Eenige leden wezen erop, dat Zondags rust voor verscheidene belastingambtenaren nog een ijdel woord is. Gevraagd werd naar het aantal overplaatsingen in 1925. Aangedrongen werd weder op het doen vervallen van den rang van kommies-veri ficateur. Ook werd de wenschelijkheid be toogd van opheffing van het korps kom miezen te water. Vele leden gaven uiting aan hun verwon dering over de mededeeling voorkomende in den uitgewerkten en toelichtenden staat, waaruit blijkt, dat de Regeering ten behoeve van de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand in December 1925 een extra garantie heeft verleend van 10 mil- lioen. Geheel anders was de houding der regeering, toen in 1923 de Hanze'banken in moeilijkheden waren. Na de weigering aan de ITanzebank te Delft van een garantie van f 1.000.000, wenschten deze leden niet mede te werken aan de verleening van een tien maal zoo groot bedrag aan een andere bank, die er blijkbaar nog veel minder gunstig voor staat. Andere leden zouden geneigd zijn zich met dit voorstel te vereenigen, mits alsnog ook eenige steun wordt verleend aan de Ilanzebank te Delft. Verzocht werd overlegging van een over zicht van de baten en lasten van de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Midden stand. Sommige leden gaven als him meening te kennen, dat het Rijksinkoopbureau, dat een belangrijk voordeel voor 's Rijks schat kist blijkt op te leveren, tot een vaste in stelling behoort te worden gemaakt. Andere ledeii meenden zich echter niet zonder meer vóon de bestendiging van deze instelling te mogen uitspreken. Gaarne zou men vernemen, welke plan nen de Regeering ten opzichte van dit bu reau heeft Verschillende leden achtten het zeer wel te begrijpen, dat bij den middenstand be zwaren zijn ontstaan tegen de gestie van het bureau, zooals deze zich in latere jaren heeft ontwikkeld. Immers het heeft zijn werkzaamheden uitgebreid over tal van zaken, welke niet voor collectieven aankoop aangewezen zijn. Gevraagd werd, hoe groot het risico is, dat het Rijk thans draagt ter zake van ga ranties voor middenstandsbedrijven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dnitschland's ontwapening Europa's Oosten. Over de Duitsche ontwapening wordt nog veel geschreven. Toch feitelijk is het alle maal bekend. Zekerheid van eenige wijzi ging in de controle is er nog allerminst. Intusschen hebben de Franschen Andear- nach geheel ontruimd. Zeer de aandacht vraagt een bezoek van den Turkschen minister van buitenl. zaken Roesjdi bey te Odessa om een bespreking te houden met Tsjitsjerin Naar verluidt zou het doel zijn van deze besprekingen, waar aan ook een Perzisch vertegenwoordigd deelneemt, het sluiten van een veiligheids- verdrag tusschen Rusland, Turkije. Perzië en Afghanistan. BELGIE. Wittebroodsweken in Zuid- Frankrijk. De kroonprins en zijn gemalin, prinses Astrid, zijn incognito naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken. DUTTSCHLAND De regeering vooreerst weer gered Veemm oord-pr ocea- nitspraak. De onderhandelingen tusschen de parle mentaire groepen der regeenngspartijen en de sociaal-democraten zijn gistermor gen in den Rjjk^'ig begonnen. Daar het in de eerste plaats noodzakelijk was, het eens te worden m de kwestie van de on dersteuning der werkeloozen is voorloopig alleen nog deze kwestie besproken. Esser van het Centrum, die de onder handelingen voerde namens de regeerings- partgen, is het met de socialiatCD daar over eens geworden, zoodat ui de commis sie voor de sociale pobtiek de regeering thans weder over een meerderheid zal be schikken. Rijkskanselier Marx heeft daarop 's mid dags de vertegenwoordigers der sociaal- democratie ontvangen en met hem den binnenlandschen politiekcn toestand be sproken. De Rijkskanselier liet tijdens dit onderhoud uitdrukkelijk doorschemeren, dat de regeering, teneinde een vaste meer. derheid te verkrijgen, bereid is tot sa menwerking met de sociaal-democraten, om herhaling van de jongste incidenten te voorkomen. Men acht het niet uitgesloten dat voor loopig een stilzwijgende groote coalitie tot stand komt, dat wi) zeggen dat de tegen woordige regeeringscoalitie zou blijven voortbestaan en door de sociaal-demoera ten gesteund worden. Mocht 't blijken dat een dergelijke samenwerking levensvat- baarheid heeft, dan zon nog steeds defini tief tot het vormen van een groote coa litie kunnen worden overgegaan. Te Landsburg is vomiis geveld. Klapp- roth is wegens mishandeling van sergeant Gadinke tot anderhall jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn mede-beklaagden lt. Hein en Sohulze zijn vrijgesproken. ENGELAND. Eindelijk weer schot in het mijnconflici Het congres van districtsafgevaardigden heeft gistermiddag een motie van de afdee- ling Lancashire aangenomen, waarbij het huidig bestuur volledige volmacht is ver leend tot verder onderhandelen met de re- geering over een oplossing, die veranderin gen in loonen en werktijden benevens districtsovereenkoinsten aanvaardt, mits on der waarborg van een hof van beroep. De leiders hebben daarop een onderhoud bij Baldwin aangevraagd, die hen tegen 7 uur met Churchill zou ontvangen. Het con gres is tot heden verdaagd wanneer Cook en Smith rapport over dit onderhoud zullen uitbrengen. De bijeenkomst inet de steenkoolcommis sie is na eenigen tijd tot een later uur ver daagd. Intusschen had de regeering een on derhoud met de mijneigenaars. Aan do ontvangst van het niijnwerkers- bestuur in Baldwin's kamer in het Lager huis, waaraan eerst van de overige mi nisters alleen Churchill deelnam, heeft la ter de heele steenkoolcommissie uit het ka binet deelgenomen. Gisteravond is nog bekend gemaakt, dat hot mijnwerkersbestuur, nadat de conferen tie met Baldwin en Churchill 2 uur geduurd had, in een andere kamer een besloten ver gadering heeft gehouden die een goed half uur geduurd heeft. Daarna vergaderde het met de kolencommissie uit het kabinet De benoemingen in en de bevoegdheden van het hof van beroep zijn nog het eenige struikelblok. Alle andere twistpunten zijn opgelost en men zeide dat de bestuurders ook reeds in een tijdelijke hervatting van het werk toegestemd hadden, als de onder handelingen over het hof van eenigszin» langen duur mochten blijken. De minister van buitenlandsche zaken heeft in antwoord op een vraag in het La gerhuis meegedeeld, dat, voor zoover hij wist, de mijnwerkers uit Rusland, in totaal 1.087.000 pond sterling ontvangen hebben. De minister beeft niets gedaan om de ont vangst van geld voor de stakers, uit welke bron ook, te beiep?n\eren. Op de vraag van den conservatief M'Do- nald of de minister zelf geloofde dat dit geld werkelijk door de Russische arbeiders gegeven was als heffing van liun loon, ant woordde de minister dat hij dat niet met zekerheid kon zeggen. Er was echter een heffing geweest, al leek het bedrag van de opbrengst vrij hoog; er waren ook gelden van Russische vakvereenigingen bij en mis schien particuliere giften waaromtrent de minister geen nadere inlichtingen bezat. Het aantal werkende houwers is gisteren met 1GG5 toegenomen. HONGARIJE. De ontbinding van de Natio nale Vergadering. Naar verluidt, zal de Nationale Vergade ring heden worden ontbonden. Graaf Bethlen zou reeds in het bezit zijn van het desbetreffende decreet, onderteekend door Horthy. Waarschijnlijk zullen de verkiezin gen dan 14 December plaats hebben. ITAI IE. Mnssolini's breken van alle verzet. Mussolini heeft Malinverno, den prefect van Genua, benoemd tot zijn kabinets chef bij het departement van binnenland- sche zaken, De onmiddellijke toepassing der nieuwe wet op de openbare veiligheid ten aanzien der anti-fascistische organisaties verliep zonder incidenten. Alle politieke partijen, alle anti-fascistische organisaties en an dere, die een verdacht karakter hebben, werden ontbonden. Bij de economische or ganisaties, wier beheer aanleiding gaf tot verdenkingen, zijn de bestuurders door re- geeringscommissarissen vervangen. SPANJE. Weer in vrijheid gesteld. De leider der Spaansche republikeinen Lerroux is weer in vrijheid gesteld. VEREENIGDE STATEN. Rede van Coolidge. In een rede te Kansas City bij gelegen heid van den wapenstilstanddag zeide Coo lidge: „Men zegt ons dat wij niet bemind zijn in Europa. Dergelijke berichten zijn zonder twijfel overdreven en men kan er te veel belang aan hechten. Wij zijn de schuld- eischers. Wij genieten een grooteren voor spoed dan eenige der andere naties Dit be- teekent dat onze belangen in conflict ge komen ziin met die van een Europeeschen kring, waar wantrouwen en verdenking, zoo niet erger, al te gemeenzaam zijn". Zelden heeft Coolidge zoo coenhartig en vrij in het openbaar gesproken over de te genwoordige ♦meslanden in Europeesrhe landen en hun na-oorlogsehe psvchologie als liij deed bij gelegenheid d<*r onthulling van het oorlogsgedenkteeken te Kansas-City. Terwijl hij echter de naties van de oude we- 1 reld over den hekel haalde omdat zij zich geslachten lang de luxe gepermitteerd heb ben van „verdenkingen, wantrouwen en haat tegenover andere naties", met noodlot tige gevolgen voor zichzelf, verzachtte de president zijn verwijten, door te zeggen: „Het is niet aan ons om een oordeel te vellen over hen, die minder begunstigd werden" Coolidge deed een weisprekenden oproep voor goeden wil en vriendschappelijke re laties tusschen de Amerikaansche en de andere volkeren. „Niets kan worden ge wonnen, zeide de president, door beschul digingen of recriminaties. Wij trachten in de wereld een toestand van betere ver standhouding en vriendschap te herstellen. Wij kunnen het aan anderen overlaten om uit te maken wie den oorlog gewonnen heeft". De kwestie van het Internationaal ge rechtshof besprekend, verklaarde Coolidge met nadruk, dat de Vereenigde Staten slechts kunnen toetreden onder de voor waarden. die door de Senaat vastgelegd zijn. „Tenzij de eischen van de Senaat door de andere betrokken naties worden ingewil ligd, zie ik geen mogelijkheid dat dit land zich bij het wereld ge rechtshof aansluit". Onder den indruk blijkbaar van de plech tigheid, waaraan hij deelnam, maakte Coo lidge gebruik van de gelegenheid om een merkwaardige verklaring af te leggen over den dienstplicht in Amerika voor het geval van een nieuwen oorlog. Hij verklaarde dat de politiek der regeering in dit geval zou zijn algemeene conscriptie niet slechts van de mannen, doch ook van den rijkdom van de natie. „.Eenige mannen blootstellen aan de gevaren van het slachtveld, terwijl men an dere ruime winsten laat opstrijken, van den eenen een slachtoffer, van den anderen een o-weeër maken, is niet in overeenstemming met ons ideaal van gelijkheid". Terwijl hij betoogde, dat de Vereenigde Staten hun verdediging op luchtvaart-, vloot- en militair gebied op een behoorlijk peil moeten houden, ontkende hij stellig dat zij eenig imperialistisch oogmerk zouden koesteren. Hij herhaalde het verlangen der Amerikaansche regeering naar verminde ring van wedijver, vooral in de bewapening ter zee. Om dit doel te bereiken is Amerika bereid tot redelijke offers. Coolidge uitte op nieuw de meening, dat de beperking der be wapening een wederzijd*che internationale verplichting is. Eiken dwang of druk verwerpend, legde hij er echter den nadruk op, in dit verband, dat Amerika een consequentie politiek ge voerd heeft van erkenning der heiligheid van internationale verplichtingen en ver klaarde, dat hij geloofde dat de wereld op geen andere stevige basis rusten kan. MEXICO. De kerk-strijd. Men meldt, dat de bevelvoerende officitv en 3 soldaten gedood zijn te San Juan cu Los Lagos in een gevecht met „fanatici". Vier „fanatici" zijn gedood. Er zijn in aller ijl troepen gezonden om de rebellen te straffen. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. LONDEN, 12 Nov. (Reuter). De conferen tie tusschen het bestuur van den mijnwer kersbond en de kabinets-kolencommissie werd te 3 u. 15 na middernacht gesloten, na 47* uur geduurd te hebben. Een regeling werd niet bereikt. Het mijnwerkersbestuur nam de definitieve voorstellen der regeering in ontvangst, en zal die aan de conferentie van gedelegeerden voorleggen. De definitieve voorstellen der regeering houden in: dat de mijnwerkersbond zal be loven al het mogelijke te doen dat de arbeid onmiddellijk worde hervat op districtsge- wijze regeling, waarbij de kwestie der werk uren niet van de onderhandelingen wordt uitgesloten; dat tijdelijk over het algemeen het loon zal betaald worden dat 30 April 1926 gold in alle districten, behalve Northumberland. Durham Cumberland en N. Wales; dat de mijneigenaars dadelijk een gemengde commissie voor de „transfer" prijzen zal benoemen; dat de arbeiders ge leidelijk weer in dienst gesteld zullen wor den. zonder dat de than9 arbeidenden daar door schade lijden; dat de districtsonderhan delingen zullen dienen tot het verkrijgen van „standaard"-overeenkomsten. welke zullen voorzien in de instelling van een districts- raad met een onafhankelijk voorzitter, pe riodieke vaststelling van bedrijfsresultaten door accountants, welke door beide partijen zullen worden aangewezen en. zoo noodig, verwijzing naar den onafhankelijken voor zitter. De geldigheidsduur van deze stan daardovereenkomsten zal minstens drie jaar zijn. Wanneer de regeering overtuigd is dat de mijnwerkersbond al wat in zijn vermogen is, gedaan heeft om de algemeene hervat ting van den arbeid te bevorderen, zal zij een wet indienen tot instelling van een *ar- biterschap. te vervullen door een autoriteit, voor wie elk beroep zou gebracht worden tegen alle overeenkomsten, welke niet in overeenstemming met de standaardbepalin gen zouden zijn. en een langeren werktijd dan 7 uren zouden inhouden. Deze natio nale arbiter, aan te wijzen door den minister van arbeid uit de leden van het nijverheids- hof. die in geen relatie tot de mij-nnijverheid staan, zou worden bijgestaan door twee assessorenwaarvan elk der beide partijen er een zullen aanwijzen. Dit arbitrage-hof zal slechts 6 maanden in functie blijven. Tevens belooft de regeering de bepalingen der mijnwet 192G betreffende de rc~rutee- ring. van kracht te doen worden. LONDEN, 12 November. (Reuter). Men heeft veel hoop, dat het einde in het kolen- conflict nu zeer nabij is. De beslissing jver de door de kabinetscommissie gezamenlijk met het bestuur van d-m mijnwerkersbond vannacht opgestelde vm. - waarden zal vallen in een hedenmiddag te houden vergadering van de gedelegeerden der mijnwerkers. DE FRANSCHE FINANCIëN. PARIJS, 12 Nov. (Havasj Uit verklaria. gen door Poincaj-é afgelegd en door het „Journal" gepubliceerd -blijkt dat de re. geering van pian is besluiten af te kon- digen waardoor de nationale productie ver. hoogd wordt, en de financieele autonomie verleend wordt aan de staats spoorwegen en de spoorwegen van Elzas-Lotharingen. HET FRANSCHE LEGER. PARIJS, 11 Nov. (Bel. Tel. Agr). Morgea zal de minister van oorlog bij de parlemen taire commissie drie wetsontwerpen indie nen, betreffende de algemeene legerorgani- satie, het kader, het effectief en de jnecru- teering. De minister wijst er op dat ook in vrijdestijd het leger gemobiliseerd moet kunnen worden met het noodige kader en wapenmateriaal, zoodat de arsenalen steeds in goeden staat moeten verkeeren. In zijn memorie zette de minister dan uitvoerig uit een onder welke voorwaarden een diensttijd van een jaar mogelijk zou zijn, ook wan- neer rekening wordt gehouden met de mili- taire behoeften der oveTzeesche bezittingen. Het wetsontwerp houdt in: inlijving op 21- jarigen leeftijd, nieuwe verdeeling der con tingenten, nieuwe garnizoensplaatsen en voorziet in een zoo groot mogelijke bewege lijkheid der mobiele troepen. Daar legersterkte en bewapening door het wetsontwerp niet vermeerderd worden, zal de discussie van zuiver technischen aard zijn. Hoofdzaak is dat de militaire organisa- tie krachtig genoeg is. om het mogelijk le maken dat alle krachten der natie worden gebruikt, ten einde aan verschillende ge beurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. GARIBALDI VERBANNEN. PARIJS, 12 Nov. (V.D.) De minister van binnenlandsche zaken Sarraut heeft een decreet geteekend waarbij Kolonel Ricciotti GAribaldi uit Frankrijk verbannen wordt VERVOLG VAN HET GETUIGEN VERHOOR. In de gisterenmiddag voortgezette zitting wordt de hoofdconducteur E. Ch. Hendrik- sen uit Rotterdam gehoord. Hij heeft te ongeveer half twee op den bewusten dag voorbijrijdend op de plaats, waar spoedig daarop met een volgenden trein het ongeluk zou plaats vinden, niets bijzonders waargenomen. Wanneer hij wel eens, gedurende de twee jaren, dat hij op dit baanvak dienst deed, schommelingen waarnam, dan lag dit z. i. aan den wagen. De oude, drie-assige H.S.M.-wagens laten n.l. niet toe, zittend werk te verrichten. De machinist D. Peters uit Amsterdam heeft een klacht over het blok T.A. bij Rijs wijk ingebracht, ongeveer negen dagen vóór de ramp en eenigen tijd tevoren over het gedeelte bij Halfweg tusschen Amsterdam en Haarlem. Andere klachten over het slecht liggen van den weg heeft hij den laatsten tijd niet ingediend. Wat Halfweg betreft, heeft hij reeds op den terugweg geconsta teerd, dat het aangegeven gebrek aan de baan werd hersteld. Van de andere klacht weet hij niet in hoeverre er gevolg aan ge geven is. Een snelheid van 90 K.M. behoeft slechts zelden gebruikt te worden; de rijtijd is vol doende voor 80 K.M. als grootste snelheid. De machinist B. H. Bos uit Amsterdam verklaart, dat de weg Amsterdam—Rotter dam niet zoo rustig ligt als de wegen op de Oostelijke lijnen. Op een vraag van den voorzitter of iedere machinist een zakboekje heeft, antwoordt get. bevestigend. Er worden echter in hoofd zaak aanteekeningen betreffende de dienst uren in opgeteekend; voor klachten bestaan er andere middelen om ze ter kennis te brengen. Ook de machinist L. D. Blok uit Amster dam legt eenige verklaringen hierover in dien geest af. De hoofdconducteur D. Folmer uit Rot terdam heeft ook wel eens geklaagd over het schommelen van de wagens, in het bij zonder van de drie-assige H. S. M.-wagens, Wanneer zulk een wagen achter den ten der loopt, dan ontslaat door het schuiven van de buffers een op en neergaande be weging, die ook op goede banen valt te con- stateeren. De D 4-wagens rijden veel rus tiger. Op 22 Augustus heeft hij een weer ern stige klacht ingediend over den toestand van hel baanvak tusschen Den Haag vn Leiden. Het i9 hem niet bekend of er ge volg aan gegeven is. De hoofdconducteur J. Hinken uit Rol" terdam heeft over het algemeen jepn klachten geuit over den weg. Wel beeft hij enkele dagen vóór de ramp geklaaz3 over het gedeelte ter plaatse bij De Vink. doch dat was op het andere spoor. Hij baj toen in een D. 4-wagen het gevoel a!s<jj hij plotseling naar beneden ging. Dit beeft hij toen gerapporteerd. De heer C. M. «A, Dekker, bouwkun dige te Voorburg, doet eenige medede lingen met betrekking lot den ondergrond Een jaar of vijf geleden heeft hij eeniS*1 malen geconstateerd, dat telegraafpalen °P dit baanvak scheef stonden. Hij concludeert hieruit, dat de ondergrond het loopzand ?-'* tegenheid geeft, weg te zakken. Sedert dien spr. is al vier jaren niet meer i° 's Rijks dienst is er wel veel aan den wed gewerkt; o.a. zijn de oude telegraaf 'jj door andere vervangen. Voor de stevigb^J van den grond is dit werk echter niet be vorderlijk. De voorzitter zegt in antwoord hierop- dat ter plaatse geen kuil in den weg. van eenige verzakking van zand het ge" volg kan zijn. is geconstateerd. De heer J E Surie heeft als pa^"3 gier op de spoorbaan ter hoogte van PrlD senbosch bij Voorschoten meermalen een inzinking van den weg gevoeld. "P|J praatte er dan in den coupé even over, d'»-0 wijdde er verder geen aandacht aan Voor heden zijn geen getuigen meer op geroepen In ve-band hiermee wordt te dn' 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2