IRuwe,Schrale Huid 1 'm PÜROljPj Mijn indrukken uit Amerika. UIT RUSLAND. rug en lendenen Kloosterbalsem Krabbels uit Zwitserland. zijn de toestanden niet normaal zooals in Nederland. Hier in Vlaanderen gebeurt het nog, dat, hoezeer de VI. beweging ook reeds gevorderd is en dit kwaad heeft uitgeroeid, minachtend wordt gesproken over Neder- landsche kunst, soms wel te goeder trouw, eenvoudig omdat het publiek er niet mede bekend is en zich blind kijkt op Fransch vertoon. Zoo beleefden we het eens in een plattelands-gemeente, op de taalgrens, dat daar een Vlaamsch toondichter populaire Vlaamsche liederen kwam zingen Het pu bliek, dat ze niet kende en in zijn geeste lijken nood steeds trachtte Fransche liedjes te zingen, was opgetogen, zong weldra mee en.... bleef ze zingen, in huis en elders. Dat is apostelwerk in Vlaanderen en dêLt doet het VI. Volkstooneel in uitgebreiden zin Een werkstaat opmaken van het gezel schap, zooals wij het van direct na den oor log hebben gevolgd, zou lastig gaan omdat een dergelijke staat kolommen in beslag nemen zou. Toen het pas na den oorlog onder leiding van den heer dr De Gruyter optrad, maakte het Vlaamsche publiek ken nis met het werk van van Bernard Shaw, Arthur Schnitzler, Oscar Wilde, Jan Fabri- cius, Roelvink e.a. „Freukelen", „Dolle Hans", „Jozef in Dothan" enz. beleefde successen. En na het vertrek van dr. De Gruyter naar Antwerpen volgde nog een zwaar beladen repertorium: Marieke van Nijmegen (50 maal ongeveer gespeeld); De blijde Komst (Jerome K. Jerome); Nacht (Helmuth Uugen); Advent (Strindberg)De gecroonde Leersse (Michiel de Swaen); Plet groote Schouwtooneel der Wereld (Calderon); Lente (Delbeke); En waar de Ster bleef stille slaan (Felix Timmermans en E. Veter man), reeds 52 maal gespeeld; De groote Neuzen (G. Martens); Tijl (van de Velde); De Vuurproef (Delbeke en Walschap); Van de Dood, die bijna stierf (Vervaecke en De Ghelderode) enz.... We doen slechts een greep uit het vele. De Vlaamsche tooneelletterkunde woTdt door het Vlaamsche Volkstooneel op buiten gewone wijze bevorderd, want. als er vroe- gera geen Vlaamsche tooneelwerken werden geschreven, omdat zij toch niet werden ge speeld dan meestal door tweede-rangsgezcl- schappen is dit nu niet meer het geval. Het VI. Volkstooneel versmaadt het werk van eigen bodem niet en houdt dit langer dan welken schouwburg ook op zijn repertorium. Het bevordert de Vlaamsche tooneelletter kunde nog meer door aan de VI. schrijvers opdrachten te geven tot het verwerken in tooneelvorm van bepaalde traditioneele mo tieven uit 't volksleven, geeft meestal zelf de stukken uit die het speelt, en verspreidt aldus, nog meer deze werken. Als opwekking voor het liefhebberstooneel heeft het ook op dit gebied één revolutionairen ommekeer te weeg gebracht, wat van geen weinig betee- kenis mag worden geacht. Heel den zomer door worden bovendien openluch{voorstel lingen gegeven, die veel belangstelling op wekken en doorgaans prachtig passen in het kader, waar zij plaats hebben: de binnen plaats der oude hallen te Brugge, met bei aardspel als slot, langs de Leie in de Vlaamsche schilderskolonie te St. Marten- Laathem, in de bosschen van Tieghem, in het land van Hugo Verriest, langs het meer van Overmeire-Donk. in de Kempen, de dui nen, onder het portaal van Golhische ker ken enz. Te Brussel heeft het VI. Volkstooneel, door het peil waarop het 't Vlaamsche too- neelleven gebracht heeft een zeer groot prestige weten te verwerven. De meest Vlaamsch-hatende bladen hebben dit niet kunnen verbergen en ook het buitenland heeft dit trouwens bij verscheidene gelegen heden gewaardeerd Maar wij zouden op deze wijze kunnen voortgaan om aan te toonen hoe het gezel schap van Johan de Meester het zijne er toe bijdraagt om op practische wijze duidelijk te maken aan wie het anders meent, dat er nog een ander Vlaanderen bestaat dan dat der 14de en 16de eeuw. dan dat van Breughel, Memlinc, Rubens, nl. het levende Vlaande ren van nu dat aanspraak maakt op een plaats in de rij der moderne volkeren, en dat de traditie van het oude Vlaanderen in de wereld voortzet. - Dat vertelde de heer J. de Meester ons niet, maar dat wilden wij toch zeggen aan het Nederlandsche publiek, omdat het alles van groote beteekenis is en veel meer dan ge woon verdienstelijk Het Vlaamsche Volkstooneel neemt een plaats in die van historische waarde mag worden geacht in het leven van het Vlaam sche volk. RECLAME. springende lippen pr-rHw Doos30-60-90cl.TubsSOct.f fÜL Eij Apoth.en Drogisten W/ 3404 door Dr. NEIL VAN AKEN. XVIII. New-York, 22 Oct. De Koningin van Rumenië heeft zich eenige dagen geleden onderworpen aan de traditioneele feestelijke ontvangst, die New- York aan haar beroemde gasten bereidt. Zij is van de „Leviathan" gehaald door het re ceptieschip de ..Macom" is ontvangen aan Place en is per auto langzaam langs Broad way naar City Hall gereden, waar de bur gemeester ha ^«roette Ondanks het koude, grijze weer, ondanks den regen waren Batten' Place en Broad way dicht bezet met menschen; en de Ru- meensche Koningin dip zich zichtbaar in teresseerde voor de verzonken bergpas tus- schen de geweldige grijze gebouwen, waar langs zij reed, zal zich ook wel verwonderd hebben over die vele menschen, die zoo be reidwillig waren om te groeten en te klap pen, over de vele vlaggen en over de snip pers van quotatie-linten, de confettie van commercieel New-York, die uit de groote handelshuizen als hulde neerdwarrelden. Maar wanneer Koningin Marie, die het er op gezet schijnt le hebben om alles in Ame rika mooi te vinden, zich eens de private cynische overdenking zou permitteeren om zich af te vragen of dit nu het democratisch An erika is, een land, waarin iedereen uit loopt om een Koningin te zien, dan zou zij zich toch een foutieve voorstelling maken van de beteekenis van haar ontvangst voor den New-Yorker. De bevolking loopt niet uit om een Koningin te zien, maar grijpt alleen elke gelegenheid aan om haar nieuwsgierig heid, zucht tot sensatie of tot bewondering, tol uiting te brengen. De ontvangsten aan Battery Place zijn een deel van het „brood en spelen" voor New-York. Daar werden ontvangen velen van uiteenloopenden rang en verdiensten, zooals dit jaar Byrd, die den Noordpool had overgevlogen; Bobby Jones, met het wereldkampioenschap-golf in zijn zak, de Kroonprins en Kroonprinses van Zweden; Trudy Ederle, die het Kanaal over zwom. En al dezen hadden zich te buigen voor den wensch van hetzelfde New-York, dat hen zoo straks toejuichen zou want op welken tijd de boot, die hen van Europa bracht, ook mocht arriveeren, de optocht werd uitgesteld tot twaalf uur in den mid dag, zoodat elke steno-typiste, iedere loop jongen zijn parade, zijn ontvangst zou kun nen bijwonen, waardoor tevens de grootst mogelijke menigte tegenwoordig zou zijn om te juichen. De eene hand wascht de andere: het volk heeft zijn spelen, de beroemdheid haar publiek. En zelfs de Koningin van Ru menië heeft zich aan dezen regel moeten onderwerpen. Koningin Marie, die zich mis schien een juiste voorstelling van den Ame rikaan had gemaakt, maar niet op de hoogte was van de beteekenis, die New-York aan zijn ontvangsten hecht, had zelfs aan boord van de „Leviathan" willen blijven om de beroemde „sky-line" te zien. in plaats van speciaal afgehaald te worden; maar zelfs Koninginnen doen van haar wenschen af stand, wanneer New-York's receptie er mee gemoeid is. De „Leviathan" kwam trouwens al tegen 7 uur in den ochtend aan, en feite lijk werd er dus vijf uur gewacht met de groote ontvangst. Niemand verwondert zich daarover; het zijn de „vox populi" en de traditie, die geëerbiedigd worden. New-York heeft haar gratis-voorstelling op den juisten tijd. En wat voor theatervoorstelling! Niet alleen het parterre is bezet, maar ook de balcons; op duizelingwekkende hoogten hangt men uit de ramen en staat op de breede vensterbanken; niet alleen de trap pen van het Custom House zijn vol, maar ook de indrukwekkende beelden voor dit gebouw, vier vrouwenfiguren, die de wereld- deelen voorstellen, worden als uitzichttorens gebruikt Misschien zouden deze ontvangsten nog niet zoo op het gemoed en op den geest van den Amerikaan werken, als de booten in de haven niet dat emotioneerende, doordrin gende geluid gaven bij de ontvangst van de gast op de „Macon". Soms is het een koor van signalen, zware en schrille door el kaar, stemmen, die tot ver in New-York ge hoord kunnen worden en een nerveuze spanning teweeg brengen in de duizenden bureaux downtown, boven en onder elkaar gelegen, dozijnen en zelfs honderden in een gebouw. Men moet zeer koelbloedig zijn om ongevoelig te blijven voor de muziek, die een kwartier daarop volgt op dat critieke moment verlaat zelfs een serieus bezig mensch eventjes het kantoor, blootshoofds, om maar een oogenblik deel te kunnen heb ben aan iels wat hij niet ongezien kan laten voorbijgaan. Behalve dat er een „rubber- nek", en dit geestige woord duidt heel goed zijn mentaliteit aan: een mensch. die zijn elastieken hals uitrekt om naar een schan daaltje, een optocht, een berooving of een ongeluk te kijken. Er moet hierbij vermeld worden dat de Amerikaan dit woord graag en zonder ongunstige beteekenis, op zichzelf toepast. De parade, die Koningin Marie vooral ging, was niet bijzonder groot en voor New- York tamelijk sober. Eerst kwam een rij bereden politie, flinke Jcerels in zeildoeken regenjassen, op mooie paardjes-, daarna de soldaten, gevolgd door de brandweer en de matrozen, allen met hun eigen muziekcorps en vlaggen, die elke Amerikaan plechtig groet door het afnemen van zijn hoed. Maar gewoonlijk zijn er nog een paar vereeni- gingen of comité's die meeloopen TirolerS' met groene hoedjes bij Gertrude Ederle sportvereenigingen en nationale clubs, met allerlei vlaggen en emblemen, hoe meer hoe liever. Het is het publiek niet alleen te doen om den „gëerden gast" het juicht ook zijn stadsfavorieten toe, zooals de politie of de brandweer, of een bijzondere compagnie soldaten, en geeft zijn tevredenheid te ken nen door fluiten en aanmoedigende kreten De „gast" komt altijd het laatst en daarna is de spanning verbroken, de stra ten worden leeg en zijn binnen tien minu ten weer normaal. De grootste enthousiasten loopen natuurlijk mee, of trachten langs een korteren weg eerder dan de stoet in City Hall te zijn, zoodat zij ook daar de ont vangst kunnen meemaken. Bij de ontvangst van Koningin Marie werden eenige echte rubbernekken betrapt bij een misdadige po ging om door een achterraam in City Hall te kruipen, welke poging door de photogra- phen onmiddellijk werd vereeuwigd. „Rubbernekken" zijn de New-Yorkers, kinderlijk, enthousiast en vol belangstelling soms zijn het een half dozijn dingen, die hun aandacht trekken, en zij geneeren er zich geen oogenblik voor om die belangstel ling te toonen. en een paar minuten te blij ven kijken. Is een huis in aanbouw, een ieder volgt met de oogen de zware steenen, die door de reusachtige kranen opgetild en overgeladen worden: op een andere hoek trekf een man met een „onfeihaar" poets middel aandachtig publiek; een eind verder demonstreert een meisje, gezeten in 'n win kelraam de goede kwaliteiten van een be paald merk calkeerpapier, en in dezelfde straat boren twee werklieden, met vakkun dige gezichten, zeer bewust van het feit. dat zij werken voor een publiek, een paar gaten in een stuk marmer, terwijl een andere me nigte de prestaties van een letterteekenaar op een winkelruit volgt. Dat het „rubbernek ken" niet altijd voordeelig is, bewijst wel het feit, dat minder onschuldige opstootjes, als vechtpartijen en beroovingen, vaak on schuldige opstootjes, als vechtpartijen en be niets mee te maken hebben, een stomp of een kogel bezorgen. En fijngevoelig is het „rubbernekken" ook lang niet altijd. Eenige weken geleden zag ik een man, die op sterven lag aan den kant van den weg, in het drukste gedeelte van New-York; een priester voorzag hem van de laatste sacra menten onder de oogen van een publiek van minstens dertig menschen. Aan den anderen kant van de straat ging het leven zijn gewo nen gang: de menschen liepen geaffaireerd door, trams tingelden, auto's snorden voor bij. Maar de morbide rubbernekken klom men zelfs op vensterbanken om in staat te zijn de laatste zucht van den armen stak ker, die daar door een of ander ellendig toe val lag. op te kunnen vangen en het tragisch komische element was een klein mannetje, dat te laat was aangekomen om goed te kunnen zien en nu telkens op en neer sprong om voor een fractie van een seconde in staat te zijn een blik te werpen over de schouders van zijn met een grooter postuur bedeelde mede-rubbernekken Of het nu een zonsverduistering is of een boksmatch of een receptie, het is voor dien dag „het", dat iedereen met interesse ver vult. „Did You see „it"?" wordt er gevraagd en iedereen weet wat hiermee bedoeld wordt. Maar een paar dagen later is „het" vergeten en behoort het weer tot de herin neringen, waarvan down town New-Yok al een flinken voorraad heeft. RECLAME. WAARSCHUWINGSSIGNALEN. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtree- ren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt v. rugpijn, rheu- matische pijnen, ischias of spit, een prik kelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zande rig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloo- zing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheu- matiek en die andere ellendige verschijn selen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket, let bier vooral op), bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 3363 (Nadruk verboden). DE STRIJD IS ONTBRAND. In West-Europa worut vaak, en niet zon der recht, de ijzeren discipline oewunuerd, die de leider» van ue bol»jewi»ti»che psuty in bun gelederen wielen in te voereu. JJai, was houiuaiüulyK net werk van den genialen leiaei Leinn, uie door zyn vulgeu»ugeu ver- algood werd, wien» woo.uen, zeil» de on- benulligste, bij zyn voigeiingen al» open- baringeu goiueu. nenin wint zyu partij tot een Uecnt geheel te maken en uit stelde hem in stunt lyuens de algemeeue anarcuie' in KusLand, weina het gevo.g was van de revolutie en van de ineenstorting van alie oude instellingen en vernouuiageu, net uit gestrekte lanu te onderwerpen. De bolsje- wiki gehoorzaamne onvooiwaarueLyk aan alle bevelen van Lenin en van het door hem ingestelde centrale comité van departy, en alle beveuen van dat comité werden stipt nagevolgd. Trouwen», de holsjewiki kuilden ook niet anders doen. Zy wisten, dat zy een kleine minderheid in het land vormuen, dat zy het land alleen dan Kon den beheerschen, wanneer zy een absolute discipline bewaarden, fin zy moesten al het mogelyke doen om de macht te be houden, want een nederlaag voor hen zou voor hen allen de dood onder vreeselyke martelingen beteekenen. fin toch was zelfs in dien heroïschen tyd van de bolsjewiki de euiheid niet zoq absoluut als men gewoonlyk aanneemt. ïol- kens ontstonden er botsingen tuscchen de verschillende groepen, waaruit de party bestond. Leniu wist echter deze botsingen by te leggen en zyn gezag was zéé groot, dat niemand het waagde zicu tegen zyn beslissingen te verzetten, zelfs de naasie adjudanten niet. Na zyn dood ontbrandde echter onmiddellijk de stryd om de macht. Zooals bekend, was Trotzki na den dood van Lenin de meest populaire bolsjewisti sche leider en algemeen werd aangenomen, dat hy de plaats van Lenin zou innemen. Stalin, die wegens ongeschiktheid tot elk ander ambt, tut secremris van de bolsje wistische party werd benoemd, koesterde echter eerzuchtige plannen: hy wdde de plaats van Leniu innemen. Ben rechtstreek- sche worsteling met Trotzki zou ezhter toen voor hem onvermydelijk de nederlaag hebben gebracht en hy besloot een bond genootschap met Zinowjef en Kamenef. Met hun drieën hebben zy toen Trotzki ten val gebracht en hem gedwongen „ziek" te wor den. Trotzki heeft zich aan de beslissing van de party onderworpen en ging toec in ballingschap. Daar Trotzki in 't Roxle Leger, waarvan hy toen het hoofd was, veel aanhangers telde en het gevaar be- bestond, dat hy, steunende op het leger, wel eens een staatsgreep zou kunnen door voeren (dit gevaar was overigens niet zoo groo. als sommigen denken), werd hij vei ligheidshalve door een ander vervangen, door een, op wiens trouw Stalin kon rekenen. Een tydlang regeerden de drie mannen fStalin, Kamenef en Zinowjef) over het land. Stalin verlangde echter naar de alleen heerschappij en volgens zyn gewoonte be gon hij te intrigee.en en den vul van zijn twee „vTienuen" voor Is bereiden. Dii was voor hem niet moeilijk, omdat hjj als secretaris-generaal van de bolsjewistische party de geheele organisatie in zyn handen had. De verkiezingen van afgevaardigden voer de partijcongressen zijn in BoLjewikië een farce; daar de stemming niet geheim is, durft niemand te stemmen op andere candidaten dan die welke door de plaatse lijke secretarissen, ondergeschikten van Stalin, uit naam van het centrale comité aanbevolen worden. Op deze wyze kan Stalin reeds een meerderheid op de partij-con gressen verkrijgen. Als een verstandig mensch laat hy oogluikend toe, dat eenige teeenstandera gekozen zouden worden om op deze wyze den indruk te wekken, dat de verkiezingen vrij waren. Daar de bolsje wistische party fle hoogsto instantie in Sovjet-Rusland is en alle besluiten van de partycongressen door de regeering stipt worden nagekomen, beheerscflt Stalin op deze wyze geheel Rusland. Zoo is het mu- geljjk geworden, dat iemanl, dia de betrek kelijk onbelangrijke functie ran secretaris der communistische party vervult, de on gekroonde heorscher van een geweldig land kon worden. De congressen, samengesteld uit door Stalin aangewezen leien, keuren steeds zyn voorstellen goed. Zinowjef en Kamenef zagen, hoe Stalin Sen langzamer hand uit alle verantwoordelijke be.rekkin gen verdrong en zij begrepen. d.it hij hun volkomen nederlaag voorbereidde. Er bleef voor hen slechts één, zy het zeer geringe kans zich uit den doodelyken groep van Stalin te bevrijden, n.l. openlijk der strijd tegen den dictator aan te binden. Hiervoor moesten zij echter alle ontevredenen ver eenigen en zoo gebeurde het, dat Zinowjef en Kamenef, die nog kort geleden gezworen vyandeu van Trotzki waren. toenadering tot dezen zochten. Er ontstond een nieuwe groep, de NOP, die den stryd tegen Staiin aanbond. De eerste aanval op Stalin mislukte. Het laatste plenum van de bolsjewistische partij sprak zich tegen de oppositie uit en Zi nowjef en Kamenef werden uit hun ambten ontzet. Zinowjef, de leider van de Derde Internationale, werd zelfs geweerd uit zijn functie, die hem door het internationale congres van de communistische partyen werd1 toegewezen. De oppositie beschouwde zich echter nog niet als verslagen. In stilte verzamelde zy haar krachteD, organiseerde haai' aan hangers bereidde den aantal voor. De wor steling zou plaats vinden op de conferentie, die tegen 15 October werd bijeengeroepen. Stalin wist door zyn ontelbare spionnen, wat de oppositie in haar schild voerde. Volgens zijn gewoonte bereidde hij zijn tegenaanval voor in stilte en zoo, dat hij zelf achter de schermen bleef, want deze sluwe Georgiër (Stalin is geen Rus, maar een Georgiër, en heet in werkelijkheid Dzjoe- gasjwili) geeft er steeds de voorkeur aan anderen te laten ageeren en zelf de pose van een toeschouwer aan te nemen, ocder- tusschen aan de touwtjes trekkend en de noodige bevelen uitdeelend. Zyn eerste zet was: de oonferentie 10 dagen uitstellen.Dit deed natuur,yk niet hy, want de secretaris van de pariy kan toch niet zoo maar de bijeenkomst van een partyconferentie uitstellen, maar het centrale comité, dat geheel uit creaturen ran Stalin samengeetelu is. In.usschdu kre gen alle secretarissen in het land de op dracht resoluties te doen aannemen, waar de oppositie ten strengste werd veroordeeld. De sovjet-pers kreeg bevel geen artikelen van de oppositie op te nemen, zoodat de bevolking en de bolsjewistische massa al leen het standpunt van de aannangers van Stalin kon vernemen. De oppositie ant woordde hierop met in het geheim gedrukte proclamaties. Stalin liet teen de drukkerij in beslag nemen. Langzamerhand werden de mindere goden van de oppositie geroyeerd. Op deze wyze verloren de oppositie-mannen hun steun punten in de party. De leiders van de oppositie zelf werden niet lastig gevallen, omdat Stalin bij de arbeiders de overtuig.ng wilde wekken, dat de oppositie volkomen vry was, dat de nederlaag, die hij haar voorbereidde, het gevolg was van het ver zet van de gewone leden der party, tegen de theorieën van Zinowjef, Trotzki c.s. Zoo zien wjj, dat datgene, wat door sommige W est-Europeesche bladen als bewys van zwakte van Stalin werd beschouwd, in werkelijkheid een zeer sluwe tactiek was. Stalin is echter een tegenstander van al te krasse maatregelen. Indien het hem zou lukkeu met de oppositie een accoord te sluiten, dan zou hij dit prefereeren boven een openlijke breuk. In stilte wor den dan ook onderhandelingen gevoerd, waarbij, naar het blijkt, Kamenef, die reeds spijt heeft van zijn besluit om in de op positie te pan, als tusschenpersoon optreedt. Kamenef is een aartsintrigant en in sluw heid doet hy voor StaÜD niet onder. Stalin liet het Politbureau (de hoogsto instelling van de bolsjewistische party een resolutie aannemen, waarin Zinowjef c.s. werden veroordeeld, maar het bleef voorloopig by een resolutie. Tot daden (verbanning van de opposanten, het bestraffen van de „op standelingen", enz.) is Staiin nog niet over gegaan. Is er echter kans voor een verzoening? Absoluut buitengesloten is dit niet. De bolsjewistische leiders zyn grootendeels op portunisten en zy hebben reeds herhaalde lijk vreemde capriolen gemaakt. Dr. BORIS RAPTSCH1NSKY. Inmiddels hebben Trotzki, Zinowjef cte. zich aan Staiin onderworpen. Deze onderwerping was het gevolg van de onder handelingen, die tusschen beide partijen werden gevoerd. Staiin heeft waarschynlyk zekere concessies verleend, die, voorloopig althans, niet gepublioeerd zullen worden. REDACTIE. RECLAME. Helt Gij pijn ia Blijf daarmee toch niet loopen. Akker', Kloosterharen zal Uw pijn onmidddJi k tot bedaren brengen. U snel behaaglijk» verlichting, kalmte en rust bezorg'®. verdrijft de pija Ditmaal hebben we den kalender niet noodig om te constateeren, dal hel aert-i is. Freci'es op tijd is de zomer aigere&J Zonder de minste overgang maakte de onnatuurlijke hitte plaats voor een erveneen ongewone kilte. En gelijkiijjig m-i dea i mer reisden de voornaamste onzer ze*, gewaardeerde gasten af, de leden van het wereldparlement met hun staf en de hen omzwervende internationale persmuskieten, Vermoedelijk zijn ze in opgewekter ctem- ming huiswaar ts gekeerd dan net vorige jaar, waar tot alle voldoening de zevende ver gadeiing niet vruchteloos geweest is, het niet alleen bij groote woorden bleef, maar tot daden is gekomen. De algemeene indruk is het best weer te geven mei de woorden dankbaar en voldaan. En in de kringen van ingewijden wordt verzekerd, dat liet onder-onsje in Thoiry een ni-t genng deei van het succes toekomu Dat die samenkomst van twee der voornaamste ac.eurs van hei internationaal wereld-tooneel dkmaal op Fransch gebied plaats vond, is misschien niet beeleraaal toevallig geweest. Het vor: iaar toch was er eveneens zulk een intieme bespreking tusschen twee der leidende per sonen der wereldpolitiek, een Engelsche politicus en een Fransch staatsman. D* keuze van het rendezvous was toen f&- vallen op 'n Zwitsersch stadje aan den o\er kant van het meer, waar in een wel oekend restaurant de beide staatslieden hoopten ongestoerd confidenties te kunnen wisselen. Maar een paar journalisten waren hun te listig af geweest en het restaurant binnengesmokkeld. Zoodat in wanhoop de twee groote mannen de voortreffelijke Juucü in den steek lieten en onverwachts de vlucht namen naar een verderop gelegen klein Zwitsersch plaatsje, waar in een kleine buitengelegenheid bi) een sober thé-complêt ze de gezochte gelegenheid vonden, vrQ van onböoch.iden luisteraars van gedachten te kunnen wisselen. Bij het vertrek wensch te de Engelsckman af te rekenen, maar de voor zichtige waard maakte bezwaar het hein onbekende Engelsche geld te accepteeren. Toen probeerde de Fransch man het met een Fransch bankbiljet. Ja, dat kende de herbergier best, maar daarvan moest hjj heelemaal niet hebben! Wie weet, wat bei morgen nog waard zou ziju? Zoodat do beeren genoodzaakt waren een leening al te sluiten bg hun chauffeur, die in Zwit- sorsche munt de vertering voldeed. In Thoiry, op eigen gebied, was Briand althans zeker niet weer zoo'n min of meer on aangename ondervinding op te doem Voor de deelnemers aan Aet door de S. D. N. uitgeschreven concours zal net ook stimuleer end werken, te weten, dat, ingeval het door hen vervaardigd project uitverkoren wordt, ze in ter d ad hun droom beeld verwezenlijken kunnen, e n m:inumen- taal bouwwerk creëeren, bestemd voor alle eeuwen. De materieele belooning. die den gelukkige ten deel zal vallen, vijf procent van de bouwsom ad zeventien en eon half miliioen, is wel van dien aard, om de aller eerste architecten tot een mededinging uit te lokken. Op het moment st at nog slecht één hmderp.al den bouw in den weg. Gelijk men zich zal herinneren was oorspronkelijk het plan naast het tegenwoordige Becietariaat een nieuw complex van gebouwen te stichten, waartoe stad en kanton gracieuseljjk terrein beschikbaar hadden gesteld. De deskundigen prefereerden evenwel later een groot terrein te Sécheron, onmiddellijk naast het paleis van de B. I. T. Indertijd heeft de Volkerenbond vijf miliioen besteed voor aankoop van het voormalig Hotel National, waariD het secretariaat werd gevestigd. Teneinde zich nu het kapitaal te verschaffen voor het nieuwe paleis, wordt getracht het oude gebouw benevens het geschonken ter rein te verkoopen voor een bedrag van minimum vier en een half miliioen. waar voor evenwel tot heden geen enkel bod is ingekomen. Genève en Zwit erland, rekening houdende met de mogelijkheid eener ver plaatsing van den zetel van den Volkeren- hond naar el dors, hebben zich daarom garant geeteld voor dien minimum verkoopprijs. Van het benoodigd nieuwe terrein, drie naast elkaar gelegen bezittingen, zijn er reeds twee in eigendom overgegaan wn de S. D. N. De eigenaar van het derde landgoed, „la Perle du Lac" vraagt 930.000 frs., de S. D. N. biedt echter slechts 650.000, het bedrag door de kunligen vast gesteld als de waarde. Daar de eigenaar niet voor minnelijke schikking vatbaar blijkt, besloten Confédératie en Canton tot onteigening over te gaan en is een daar toe strekkend wetsvoorstel* ingediend. tegenpartij ontkent echter de aanwezighei van het motief „ten algemeenen nutte" w heeft op dien grond verzat aangeteekend. Een proces, welks uitslag weinig twijfel achtig lijkt, is hiervan het gevolg. De elnl- beslissing, welke hier met groote belan? stelling tegemoet wordt gezien, is teg«* Februari te verwachten. De aanwezighei van de S. D. N., waarvoor Genève zie groote opofferingen getroost h -eft, is vo ïnze republiek een levenskwestie gewo d n Behalve met de plotseling invallend* koude, heeft de herfst ons nog een ande Rurprise bereid, in den vorm van een berc storting, afkomstig van de Cirae Ie I'Est een der toppen van de Dent du Midi. h: geweldige massa rots, ijs en aarde storu zich in een ravijn, dat de bedding vormt va* een torrent, de onstuimige St. Bar'h lémy. Een moment werd de beek hierdo1' 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10