PRIMA ANTHRACIETSOORTEN AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vriidao. Prediker (Janvossensteeg): Ledenverga dering afd. Leiden Chr Hist. Unie. Spr. de heer H. van Boeijen. over „De beteekenis van de komende Statenverkiezing". 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Leidsche Kunst kring voor Allen. Boheemsch Strijkkwartet. Kwart over 8. Ka twjj k-a a n-Zee, Gemeentezaal: Ds. ZaDdt, uit- Delft. Nam. halfacht Zaterdag. Sthdszaal (groote zaal): Pinksterfeest- film der A. J. G. 8 uur. Stadszaal (foyer): Soirée dansante van „Brunhild©". Nam. halfnegen. Zondag. Volksgebouw: Cabaretavond. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Het Vroolijke Tooneel; opvoering van „Anne Marie". De avonds nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 November a.s. waargenomen door de apotheken van. de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 1,02, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. RECLAME. Firma Wad. E J. WIJNTJES Zoon HAVEN 14. 9589 T LEF. 6. goweerd worden. Als protest hiertegen zul len de communisten steeds stemming vra gen. maar bovendien hebben ze in dit geval nog sterke bedenkingen en wantrouwen te gen den voorgestelden afgevaardigde Esser. Hierop werd tot stemming overgegaan. Esser werd gekozen. De onderhandelingen in zake het loon- conflict gij de Rijnscheepvaart, die gisteren in het Rijksministerie van Arbeid gevoerd werden, zijn mislukt. De werknemers wei gerden elke concessie, ook indien de door de laatste arbitrale uitspraak ingewilligde toelagen voor korteren tijd zouden gelden. De werkgeversbonden besloten echter in de arbitrale uitspraak voorgeschreven toelagen vooreerst van 29 October tot het einde, van November te betalen. Duitsche bladen maken gewag van een dreigende mijnwerkersstaking in het Saar- gobied De onderhandelingen over loonsc- verhooging, op 30 Oct. te Saarbrücken be gonnen, zijn mislukt. De directie der Saar- mijnen bood een loonsverhooging aan van 41/» pCt., terwijl de mijnwerkers een ver hooging wilien, die gelijken tred houdt met de duurte. De regeeringscommissie zal thans toch ten een vergelijk tot stand te brengen. FRANKRIJK. Het complot tegen Spanje. Het blijkt, dat de Gatalaansche opstande lingen van plan waren, zich in twee ko- lonnes te splitsen, waarvan de eene naar Port Bon en de andere in de richting van Buig Cerda zou marcheeren. Zoodra do grenswacht overmeesterd zou zijn door een plotselingen overval, zouden de separatisten door draadlooze telegrafie de wereld mede gedeeld hebben, dat Catalonië in opsland was gekomen en dat de opstandelingen naar Madrid oprukten. Het grootste deel der gearresteerde Italia nen zijn Garibaldianen en vroegere anar chisten. Hun aanvoerder is de vroegere Ila- liaansche officier Rissoli. Twee inwoners van Perpitrnan zijn gearresteerd. Te Parijs en Toulouse zijn nog huiszoe kingen gedaan en veel brochures etc. in beslag genomen. ENGELAND. De rijksconferentie Naar het einde van het mijn- conflict. Heden zullen de eerste-ministers der Dominions zien naax Manchester begeven, waar zij het eereburgerschap der stad zul len ontvangen. Voordien echter zal nog een korte zitting der Rijksconferentie wor. den gehouden, waarin de verslagen zullen worden medegedeeld var de verschillende secies der economische commissie der con ferentie. De dag van gisteren werd weer geheel in beslag genomen door commissie werk. De vredesvooruitzichten in het mijnge- schil worden weer als hoopvoller beschouwd De mijnwerkersgedelegeeiden vernamen in hun conferentie var hun leiders Herbert Smith en Cook, dat de poging om een em bargo op buitenlandsche steenkool te ver krijgen mislukt is: dat er geen hoop be staat om de veiligheidsarbeiders tot stan ken te brengen en dat de overige vakver- eenigingen de gedwongen heffing verwor pen hebben en slechts een vrijwillige hef fing toegestaan hebben op een schaal, die weinig berekend is om een voortzetting van den strijd aan te moedigen. Er werden verslagen voorgelezen, vol gens welke nieuwe stakingsbrekers in de mijndistricteo het gr<- te aantal arbeiders die reeds aan het werk zijn, nog zuilen vermeerderen. Het algemeen debat, dat volgde, lever de het bewijs, dat de kracht dezer omstan. digheden een definitieven omslag der stem ming teweeggebracht heeft, ten gunste van een regeling onder een groot aan tal van de gedelegeerden. De gedelegeer den, die het woord voerden, verklaarden zich bereid als vredesgrondslag het voor stel te aanvaarden, geopperd door het be- middelingscomité van het rakverecnigings- congres, n.l. districtsregelingen met een bepaling, die het nationale beginsel waar borgt. De eisch werd gesteld, dat er waar borgen of beloften van de regeering ver kregen moeten worden ten aanzien van dit laatste punt. Anderzijds waren er nog gedelegeerden, die een voortzetting van den strijd be pleitten. Zij, die een overeenkomst voor stonden, schenen echter in de meerder heid te zijn. De conferentie is verdaagd tot heden, wanneer, zooals aangekondigd werd, de uitvoerende raad een voorstel ter overwe ging zal indienen. Een lid van den uit voerenden raad deelde mede, dat vóór de nieuwe bijeenkomst der conferentie, de raad zioh iD verbinding zal stellen met de bemiddelingscommissie van het vakvereo- nigingscongres en deze zal verzoeken om van de regeering de vereischte beloften te trachten te verkrijgen. Men hoopt, dat met dit oogmerk een ontmoeting tusschen de bemiddelaars van het vakvereenigings- congres en den cer6te-minister zal kunnen worden tot stand gebracht vóór de mijn- werkersgedelegeerden heden opnieuw bij eenkomen. Het aantal mijnwerkers, die gisteren aan het werk waren, bedraagt 294.197, d.i. 3624 meer dan Woensdag. OOSTENRIJK. Toch staking? Volgens de jongste berichten schijnt het gevaar voor een ambtenarenstaking in Oos tenrijk weer acuut te zijn geworden. De on derhandelingen tusschen de regeering en de organisaties zijn andermaal op niets uitge- loopen en de ambtenaren hebben thans aan de regeering een ultimatum gesteld. Indien hun eischen niet vóór hedenmorgen zijn aanvaard, zullen de ambtenaren een alge- meene slaking proclameeren. ITALIË. Na den aanslag op Mnssolini. Mussolini heeft de Kamer tegen 9 dezer bijeengeroepen. De Fransche gezant heeft een onderhoud gehad met Grandi, den staalssecretans /an Buitenlandsche Zaken, die te Rome terug gekeerd is. De gezant herhaalde hel pro test der Fransche regeering tegen de ver schillende incidenten der laalsle dagen. Grandi verklaarde, dat hij het dossier nog niet volledig bestudeerd heeft, doch dat de Italiaansche regeering besloten is om de schuldigen streng te bestraffen, evenzeer wat betreft de incidenten van Benghazi en Tripolis, die in een nota van de Quai d'Or- say behandeld zijn, als die van Véritimiglia. DENEMARKEN. Naar nieuwe verkiezingen. Gemeld wordt, dat de laatste dagen de kansen op een spoedige algemeene verkie zing zijn gestegen. Naar verluidt zal het Folketing dezer dagen worden ontbonden en tegen het einde dezer maand of in het begin van December nieuwe verkiezingen worden uitgegeven. De inzet daarvan zal, naar men weet, het z.g. krisis-ontwerp van het kabinet zijn. Dit strekt .om met leeningen, krediet-waar borgen en subsidies tot een gezamenlijk be drag van 122 millioen kronen noodlijdende bedrijven in nijverheid, scheepvaart, visch- vangst en landbouw te helpen, In de parlementaire commissie, waarnaar het ontwerp was verwezen, zijn tal van pogingen gedaan om tot een voor een meer derheid in het Folketing aannemelijke schik king te komen, doch zonder succes Deze pogingen zijn als voorgoed mislukt ge staakt. VEREENTGDE STATEN. De verkiezingsuitslag Visum geweigerd. De nieuwe Senaat bestaat uit 47 demo craten, één lid van de arbeiders- en boe renpartij, 4-8 republikeinen, waaronder acht republikeinsche „insurgenten". In het Huis van Afgevaardigden hebben de republikeinen 41 zetels meer dan de democraten. Zes zetels zijn nog onzeker. De consul-generaal der Vereenigde Staten te Berlijn deelt mede, dat hij met de toe stemming van de overheid te Washfngton geweigerd heeft een visum te verleenen aan mevrouw Kolontai om zich door de Ver. Staten naar haar post van Sovjet-gezant te Mexico te begeven. De weigering is ge grond op haar lidmaatschap van de Rus sische communistische partij en van de derde Internationale. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET HUWELIJK VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS. Gisteren heeft in tegenwoordigheid van de koningin van Zweden, België en Denemar ken de burgerlijke trouwplechtigheid plaats gehad van prinses Astrid en prins Leopold van België. Het trouwen had in de Rijks- zaal van het Koninklijk Paleis plaats. On geveer 1200 gasten woonden het feest bij. De burgemeester van Stockholm heeft het huwelijk voltrokken. Daarna begaven zich de deelnemers naar de zaal van den Kroon raad waar het jonge paar werd gelukge- wenscht. Na afloop der voltrekking van het burger lijke huwelijk had in de „Witte Zee"-zaa' van het koninklijk slot te Stockholm een gala-maaltijd plaats, waar eenige honderden gasten aanzaten Het bruidspaar werd later op een rit door de stad levendig toegpjuicht. Het Belgische koninklijke paar en prins Leopold zijn gisleravond naar Gothenburg vertrokken, vanwaar zij over zee naar Bel gië terugkeeren. De familie van prinses Astrid vertrekt heden naar België. OPGRAVINGEN GERAAMTEN. Gisteren heeft het parket uit Berlijn een onderzoek in loco ingesteld op het landgoed Petzow van de familie von Kahne, waar men twee menschelijke geraamten heeft ge vonden Inmiddels heelt men er nog een derde skelet opgegraven, vermoedelijk van een kind van 13 of 14 jaar. Een der geraam ten was dal van een jongen man en had een gat in den schedel, waarschijnlijk veroor zaakt door een schotwond of messteek. Terwij! het parket de skeletten Liet opgra ven, verscheen de jonge von Kahne, die ais zijn meening te kennen gaf, dat de beende ren wel uit den dertigjarigen oorlog konden dateeren. Even later kwam ook zijn vader, die op woedenden toon over de Joden begon uit te varen. Hij zei o.a., dat de beenderen hier door de Joden waren neergelegd, opdat ze er iets zouden kunnen verdienen! Des kundigen zijn van meening dat de beende ren ongeveer 10 of 15 jaar op deze plaats hebben gelegen. Men zal zich wellicht herinneren, dat von Kfthne zich reeds eenmaal voor de recht bank te Potsdam heeft te verantwoorden ge had wegens het lichtvaardig schieten op monschen die hij op zijn landgoed aantrof. Destijds hpefl men daar eenige lijken gevon den. De heeren von Kahne hadden als prin cipe, ieder, die zonder toestemming hun eigendom betrad eenvoudig neer te schie ten. Men vermoedt, dat de gevonden skelet ten de overblijfselen zijn van vroegere slachtoffers van dit barbaarsche optreden. DE SPOORWEGRAMP BIJ LEIFERDE. Hei vonnis tegen de daders. De oberstatsanwalt dr. Stelling heeft in het proces tegen de beklaagden van den aanslag op den sneltrein Berlijn—Keujen op 19 Augustus j.L de volgende straffen geëischt Tegen den 21-jarigen musicus Schlesin- ger en den 23-jarigen efectricien Willy Weber wegens poging tot het in gevaar brengen van het verkeer en moord vijf ja ren tuchthuisstraf en wegens het ujtvoe- ren van dit misdrijf de doodstraf met ver lies van burgerrechten. Tegen den 20-ja- rigen Walther Wigber werd wegens mede plichtigheid vier jaar tuchthuisstraf met vijf jaar verlies der burgerrechten onder aftrek der preventieve hechtenis geëischt. Schlesingen hoorde het uitspreken van den eisch kalm aan. De beide andere be klaagden waren zeer onder den indruk en hoorden met gebogen hoofd het requisi toir aan. Door de rechtbank zijn daarop de twee beklaagden Schlesinger en Willy Weber ter dood veroordeeld m.et verlies der bur gerlijke eererechten. Weber kreeg twee jaar. De veroordeelden zullen beroep aan- teekenen tegen het vonnis. IN EEN BEGRAAFPLAATS IN HONGARIJE Mora, directeur van het stedelijk mu seum te Szeged, trof onlangs op straat eenige kinderen aan, die aan het spélen waren met een voorwerp, dat zij voor een langen koperen stok hielden. Hij ontdekte, dat het een gouden staf van meer dan een pond gewicht was, prachtig bewerkt en vermoedelijk dateerend uit de vierde of vijfde eeuw van onze jaartelling. Mora ver nam vervolgens dat ongeveer vijftien jaar geleden bij grondwerk voor den aanleg van een wijngaard arbeiders een groot aantal voorwerpen hadden gevonden, die naar zij dachten van koper waren en dio zij aan hun kinderen hadden gegeven om mee te spelen. In verband met deze mededeelin- gen liet Mora op dezelfde plaats opgra vingen doen, waarbij een schat van 92 gou den voorwerpen: platen, gespen e. d., ge deeltelijk versierd met juweelen en cloi- sonnéwerk, te voorschijn kwam. Men ge looft, dat men met deze vondst, die een van de rijkste is welke in dit gedeelte van Europa ooit zijn gedaan, te doen heeft met een deel van een onderaardsche schatka mer of begraafplaats van een vorst, die ge regeerd heeft over een van de stammen der Gepiden, de voorloopérs in Pannonie van de Hunnen. De opgravingen worden voort gezet. OP DE BUFFELJACHT. In het Groote Zoutmeer in den staat. Utah ligt het Antilopen-eiland. Het noor delijk deel van dit eiland was verpacht aan zekeren A. H. Leonard, die er con cessie had voor het laten graven van een kudde buffels. De dieren vermeerderden zich snel en tenslottè werden zij te lastig voor de streek en bleken zij te vernielziek Thans is de concessie aan Leonard inge trokken. Die intrekking gaat in op 1 ja nuari. Bovendien moet vóór dien tijd de kudde van 250 exemplaren tot op 40 stuks worden teruggebracht. De jacht op de die ren is reeds begonnen. Zij wordt gehouden door vier jagers, geholpen door vier „cowboys." TREINBOTSINGEN. De expres van Londen naar Weymouth (aan de Engelsche Zuidkust) is bjj Farn- borough op een goedeireaitrein geloopen. De locomotief en twee wagens van den expres zijn gederailleerd. De machinist werd ge wond. Uit Hagen (Westfalen) wordt gemeld, dat op het goederenstation aldaar, een trein •p een reeds bezet spoor geloopen en tegen een aldaar staanden goederentrein is op gereden. Acht goederenwagens ontspoorden» Gelukkig heeft niemand letsel gekregen, doch de materieele schade is vrij groot. BLOEDBAD IN DE HERZEGOWINA. Novico Bratic, een orthodox Serviër uit Nevesinje, was als gendarm te Sitloek ge- sta tionneerdL Wegens zijn hatelijk optreden tegen katholieke boeren werd1 hij uit den dienst ontslagen. Tvee dagen vóór zijn ontslag trok hij, in volle wapenrusting, het geweer op den schouder naar het dorp Vijonika. Vóór het huis van den boer Nikolo Primorac ont moette hij diens zoon Gregorius, die juist van het veld terugkeerde. Zonder een woord te zeggen, schoot hij den jongen dood. Daarna trok hij naar het huis van den dorpsschout Jerkic en riep hem naar bui ten. De niets kwaads vermoedende man, die juist met zijn gezin het avondmaal zat te gebruiken, verscheen op den drempel zijner woning. Op hetzelfde oogenblik tref hem een kogel uit het geweer van den gendarm en hjj viel dood neer. Bratic trok daarop naar het naastfog!- gelegen dorp en vroeg daar naar den schout Filipovic. Toevallig was deze niet thuis, en zoo kwam het, dat dieais neef, nog een opgeschoten knaap, hem tegemoet trad-. Ook deze werd door den gendarm dood geschoten. Zijn wraakzucht dreef hem nog verder. Ook uit het naburig dorp heeft men schieten gehoord, doch men weet nog niet, hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. De ontsteltenis onder de vreedzame be volking is zeer groot AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA. Een reusachtige aardverschuiving had plaats Jangs de spoorweglijn te Caldas bij Perevia in Columbia. De rivier Otan werd er door versperd en het water overstroom de het dorp. Tot nog toe zijn er 27 doo- den en -10 gewonden. DE .MATIN" OVER HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. PARIJS, 6 Nov. (Belg. Tel.-Ag.In een bespreking van den tegenstand dien de ra tificatie van het Hoil.-Belgisch verdrag in de Nederl. Tweede Kamer ondervindt, zegt) de Matin" dat het een overweging is, welke de opposanten tot nadenken moet stemmen,, dat toen door het verdrag van Versailles de verdragen van 1839 nietig waren geworden, er tevens in voorzien was dat elk geschil direct tusschen de beide nabuurlanden geregeld zou worden. Zoo het verdrag ten slotte door toedoen der Nederlandsche nationalisten zou wor den verworpen, heeft België alle reden tot klagen en zou zijn eischen voor den Vol kenbond kunnen brengen, dus voor het tribunaal waarin Nederland de eer en het voordeel had een zeer gewaardeerde rol te spelen. Hét zou te Parijs teleurstelling wekken als het Nederlandsche parlement het verdrag zou verwerpen. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. LONDEN, 5 Nov. (Reuter). —Het be- stuur van den mijnwerkersbond en d© be middelaars van het vakvereenigingscongres zijn vanochtend vroeg bijeengekomen voor het opspellen van Sen tekst eener resolutie, welke aan de in den loop van den ochtend t* houden conferentie van mijnwerkersge- delegeerden zal wprden voorgelegd. Men verwacht, dat de resolutie een machtiging zul inhouden voor hét bestuur om vredes besprekingen te openen. FRANSCHE PARLEMENTSBEZIGHEDEN. PARIJS, 4 Nov. (Belg. Tel. Ag.). De finan- cieele Kamercommissie heeft de begrooting voor financiën aangenomen. NA DE AANSLAG OP MUSSOLINI. ROME, 5 Nov. (V.D.) Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstands dag verschenen gisteren tienduizenden voor het Chigi-paJeis om Mussolini toe te juichen. Mussolini verscheen op het bal- con, doch was niet voornemens te spreken. Hij begaf zich weer naar binnen, doch het gejuich d©T menigte hield aan en tien mi nuten later ging hij weer naar buiten en, toen hij aanstalten maakte om te spre ken, bedaarden de toejuichingen. Musso lini zeide daarop: „Ik wensch u slechts drie dingen te zeggen. In de eerste plaats dank ik u voor uw begroeting, in welke »k uw trouw voel. Ten tweede is het thans niet de tijd tot het houden van redevoerin gen en ten derde, dat gij morgen de maat regelen zult hebben, die gij allen ver wacht." Een luid gejuich brak los, waarna Mus solini zich opnieuw naar binnen begaf. Korten tijd later had Mussolini een langdurig onderhoud met den secretaris generaal van de Fascistische partij, Turati, den minister van binnenlandsche zaken Federzoni en den minister van justitie Rocco. Heden wordt een zitting van den Mi nisterraad gehouden. Bovendien zal Mus solini heden een bijeenkomst van den Na- tionalen Raad van de Fascistische partij presideeren. Algemeen wordt verwacht, dat heden strenge maatregelen tegen de oppositie zullen worden genomen. ROME, 5 Nov. (V. D.) De eerste belang rijke arrestatie sinds den aanslag op Musso lini te Bologna, is gisteren gedaan te Leg horn, waar de maximalistische afgevaar digde Russardo Gapocchi in bewaring is ge steld. Gemeld wordt, dat bij een huiszoe king in diens woning zeer bezwarende do cumenten zijn gevonden. ROME, 5 Nov. (V. D.) In verschillende plaatsen hebben nog incidenten plaats ge had. In Sanpitro del Carso is in de kazerne der fascistische militie een bom ontploft. Een fascist werd gedood en vijf anderen werden ernstig gewond. De ontploffing was zeer hevig en er werd groote schade aange richt. Er hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Nabij Perugia werd de oppositie-afgevaar digde Nobiie door fascisten aangevallen en ernstig mishandeld. In Napels zijn vier Italiaansche zeelieden gearresteerd die uit Montre waren aangeko men en in het bezit werden gevonden van opruiende geschriften. De drukkerij te Bolzano, waar de Duitsche oppositiebladen werden gedrukt, is door de politie bezet, GARIBALDI IN T NAUW. PARIJS, 5 Nov. (Belg. Tel. Ag.) De „Ma. tin" verneemt uit Rice, dat kolonel Riccio'ü .Garibaldi moest erkennen op 24 October van den Italiaanschen hoofdambtenaar vas politie Lapolla een som van 100.000 frano te hebben ontvangen Daar hij behoeftig en toch veel geld noodig had. had Garibaldi van de Italiaansche politie reeds ongeveer 400.000 francs gekregen Het tegen heia verzamelde bewijsmateriaal is overstelpen! Ook onderhield hij betrekkingen met eea handlanger van het Italiaansche ministerie van binnenl. zaken, die vaak vermomd ic Nice en Parijs kwam. HET COMPLOT TEGEN SPANJE. MADRID, 4 Nov (Belg. Tel. Ag.). Na af. loop van een door den koning gepresideer- den ministerraad verklaarde Primo de Rj. vera, dat hij daar een uiteenzetting heeft gegeveh van den zich voortdurend normaal ontwikkelenden binnenlandschen toestand Hij voegde daaraan toe, dat een nota zai worden gepubliceerd aangaande het aan de Fransche grens ontdekte complot, dat ge. organiseerd werd door revolutionnaire ele menten, waaronder eenige Spanjaarden Italianen en misschien ook Franschen zijn Hel opzet is echter geheel mislukt. Hij ein digde met te zeggen, dat men hier te doen heeft met een soort van protestbeweging van rebellen tegenover een land. dat tegen zulk een beweging bestand is, en dat de Regeering het land ten volle vertrouwt. MADRID, 5 Nov. (Belg. Tel. Ag.). In hel rcgeeringscommuniqué omtrent het Cata- laansche complot wordt geconstateerd dat de met het regiem ontevreden minderheden echec hebben geleden, en voorts dat de ge beurtenissen te Perpignan geenerlei terug slag in Spanje hebben gehad, waar de toestand rustig blijft, terwijl hulde wordt gebracht aan de houding der Fransche re- geering. MONTPELLIER, 5 Nov. (Belg. Tel. Ag.). Op de spoorlijn zijn wapens, munitie en ontplofbare stoffen gevonden, die vermoe delijk door Spanjaarden zijn weggeworpen. PARIJS, 5 Nov. (Belg. Tel. Ag.). Naar uit Toulouse aan de bladen wordt gemeld loopt het gerucht, dat ongeveer 700 separatisten er in geslaagd zouden zijn in kleine troepjes de grens over le komen, en een berg aan de Spaansche zijde der Pyreneëen bezet zouden houden. Een groot aantal separatis ten uit de provincie Gerona en omliggende provincies moet zich bij hen hebben aan gesloten. EEN DEENSCHE CONVERSIELEENING. KOPENHAGEN, 5 Nov. (V. D.) De minister van financiën Bramsnaes, heeft gis teren in het Deensche Folketing een wets ontwerp ingediend, dat hem machtiging verleent een staatsleening in het buitenland op te nemen voor de conversie van 23 millioen kronen van de binnenlandsche staatsleening 1916 van 25 millioen kro nen, welke 15 November vervalt. De res- teerende 2 millioen wordt gedekt door de schatkist. De leening zal gesloten worden met een Nederlandsch consortium, vertegenwoordigd door de Privatbanken te Kopenhagen, tegen een koers van 95.625, rentende 2.5 pet» per halfjaar. De amortisatie zal geschieden par: met 50 halfjaarlijksche trekkingen, te beginnen in Mei 1932. TREINBOTSING. WINNIPEG, Canada, 4 Nov. (Reuter). 136 mijlen beoosten Winnipeg zijn twee goederentreinen op elkander ingereden; vi:r menschen werden gedood en twee gekwetst 51 SLACHTOFFERS. ISHPEMING (Michigan), 5 Nov. (Reuter). 1Het aantal mijnwerkers, dat Woensdag 1.1. bij een ongeluk in de ijzermijn gedood is, bedraagt 51. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. NEW-YORK, 5 Nov. (Reuter). Bij een onbewaakten overweg heeft de snel trein van Long-Island een auto aangereden. Vier der inzittenden werden gedood, drie ernstig gekwetst. BRANDEN. CHEMNITZ, 5 Nov. (V. D.) Het ridder goed in Röhrsdorf i9 gisteravond door een brana geteisterd. Een groot deel van den oogst, talrijke landbouwmachines en veel gevogelte werden een proii der vlammen. Men vermoedt brandstichting. BOEDAPEST, 5 Nov. (V. D.) Uit Tompa wordt gemeld, dat in de arbeiders barakken aldaar brand is uitgebroken. On der de bewoners ontstond een geweldige paniek. Hierdoor werden 2 vrouwen gedold- Twee arbeiders kwamen m de vlammen offl terwijl 67 personen zwaar gewond1 werden. HET HUWELIJK VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS. Hare Majesteit de Koningin heeft Haren gezant te Brussel jhr dr. van Vredenburfb opgedragen Haar in bijzondere zending met rang van ambassadeur te vertegenwoordi gen bij het Kerkelijk huwelijk van den Kroonprins van België met de Hertogin van Brabant. Aan deze zending zijn toegevoegd Schout-bij-Nacht Sluys, chef van den ma rinestaf en den lsten luitenant jhr. Ver- heyen, ordonnance-officier van de Ko ningin. PENSIOENKWESTIE. Het Comité van Actie der Samenwerken^ Bonden van oud-militairen, samengesteld nil den Algemeenen MilitaireD Pensioen bond. den Koninklijken Nederlandscheo Bond rsn Oud-Onderofficieren, d©D Eersten Nederl Bond van Oud-Onderofficieren, de Nederl 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2