No. 20443 DONDERDAG 4 NOVEMBER Anno 1926. DE RAMP TE KATWIJK. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. f 0.18 0.18 Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden ontvingen wij nog de volgende gillen voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Katwijksche visschers: Fam. J. H. f3; N. N. f2; fam. W. H. K. f4; wat een eend op een A.S.C.-clubavond in de „Harmonie" dank zij Jim opbracht 118.35- V. V. f5; J. W. fe N. f 10; B. W. S. te B. f2.50; Mevr. P. te A. f2.50; K. S. Th. f25; dr. C. A. J. Q. te S. f 10; fam S. f 15; S. H. A. G. f 0,50; collecte balavond café „i>e Zwaan", Noordwijk f8.10; atelier maison Zürloh f 14 Intotaal. ontvingen wij tot dusverre f 2833.92. Giften worden nog gaarne ingewacht aan ons Bureau, onder gironummer 57055 of per Amsterdamsche Bank onder vermelding; „KW logger 152", DE DIRECTIE. DE STEENEN SPREKEN. Het Christelijk getuigenis der Catacomben. De groote zaal der Stadsgehoorzaal was gisteravond bijna geheel bezet, toen de be kende conferencier Pater F. Hendrichs S. J. daar opnieuw zijn lezing zou houden over het Christelijk getuigenis der Catacomben, nu aangevuld met de nieuwste ontdekkin gen. Deze laatste toevoeging bleek geen re clame, maar waarheid te zijn, want zij die Pater Hendrichs den eersten keer over dat onderwerp hoorden en zijn Catacomben-ge tuigenissen zagen, zullen moeten erkennen, dat alle getuigenissen, die nu voor dezelfde «.tellingen werden aangehaald nieuw waren, enkele slechts uitgezonderd. Weer tallooze nieuwe vondsten van pri mitieve Catacomben-teekeningen, inscrip ties en waarlijk kunstzinnige sculptures spraken in duidelijke taajl een Christelijke getuigenis. Op den vastgestelde n tijd opende spr. den avond met een kort woord ter inleiding. Spr. verheugde zich over het groote aantal aanwezigen en hij hoopte de oude altijd nog levende steenen voor hen te doen spreken, want de monumenten der Christelijke be graafplaatsen spreken een duidelijke taal als men ze door een redelijke uitleg wil verstaan. Tot goed begrip van wat volgen gaat laat spr. een kaart van Rome zien met de lig ging der Catacomben, die als een gordel de eeuwige stad omvat houden. Spr. wijst op de verschillende soorten van graven als loculi, arcosaulei en cubicul' en de getuigenissen, die ze afleggen zijn feiten. Daar zijn uitge beeld de bepaalde denkbeelden, die men had over leven en dood en zooals de Katholieken van tegenwoordig dat doen op een bidprentje deden de eerste Chr. het in figuren en voorstellingen. Spr. ging dan de vraag na v*elke eeuwigheidsgedachte de eerste Chris tenen hadden en uit de talrijke schilde ringen, sculptures enz. bleek dan duidelijk dat zij volgens het Evangelie het leven zich dachten als een strijd om daardoor de zege praal te verwerven. Dit alles stelden zij symbolisch voor, b.v. door voorstellingen van Lazarus in zege vierenden toestand, de jongelingen in den gloeienden oven met den duif van den ark van Noe, die op zegepraal wijst, de zegepraal van Noe over het jvater. Jonas in rust en Daniël in den leeuwenkuil en nog vele andere. De tweede vraag was: Hoe is die persoon de zegepraal gekomen. En ook dan be lees het vertoonde zeer duidelijk» dat de perste Christenen zich deze zegepraal dach- en, door hun geloof in Christus, waarbij wij voorstellingen zagen van den doop van Christus, Christus als goede herder en de jallooze wonderen van Christus, alsmede af meldingen van de Verlossing, het Kruis en Winetus met Maria. De steenen spraken overduidelijk van et Primaat van Petrus, de heiligenver- de gemeenschap der heiligen en de ezenlijke tegenwoordigheid van Chr. in H Sacrament des altaars, 't Is te veel aver dit alles uit te weiden, daar het van beelde11 ^>e9C^^n^ zou ver?en der meeste Met eenige Gesamtbilder sloot spr. zijn oogst interessante voordracht, die onder frootste stilte werd aangehoord. ALLIANCE FRANpAISE. Mme Dussane uit Parijs sprak voor de ]:_i opgekomen leden van de afdee- w p^er médecin au thé&tre". heef?i k0mt ^et eerst aan de beurt; hij dat vrV k^vaad van de dokters gezegd; dflAa evenwel niets nieuws, in de mid- o had men hetzelfde gedaan. malLü^6-^0' .^e dokter uit „Ie Médecin men n v a^een raad £eeft nadat hij dat al a! heeft eekregen, is een type de litt i ^°^re wor<*t aangetroffen in Molière had in zijn leven veel gelegen heid gehad met dokters kenpis te maken. Wat hem te Parijs treft, is hun groote ge rechtheid aan oude vormen en gebruiken, en hun eerbied voor de oudheid, twee dingen die den vodfcaiitgang tegenhouden. Aderlaten en purgeeren, dat waren de dingen, die het meest werden toegepast. Begrijpelijk is dat in een tijd, waarin veel gegeten en gedron ken werd. Het ongeluk wilde evenwel, dat Molière een ziekte had, waarbij deze mid delen volstrekt geen uitwerking hadden en schadelijk werkten. Hij had zelf ook te kla gen over de dokters, die hem niet beter maakten; zoo zijn er in zijn latere werken typen aan te wjjzen, die scheppingen zijn van Molière zelf. De voornaamste stukken werden in het kort verteld en op geestige wijze werd een enkele scène voorgedragen. Uit de achttiende eeuw wordt de „Bar bier de Séville" genoemdBartholo is even wel niet komisch als dokter, maar als ver liefde oude man In het begin van de negen tiende eeuw niets; in de tweede helft keert de dokter terug, niet als komisch type, m^ar als ernstig man, vol verstand. Uitvoerig wordt melding gemaakt van „la Nouvelle Idole" van Francois de Curel. Wij zien in dat stuk het geloof aan de we tenschap als het ideaal. Gedreven door we tenschappelijk fanatisme durft de dokter slachtoffers te maken; hij werkt immers voor een hoog ideaal, „la nouvelle idole". Ten s.ulte wordt nog herinnerd aan een stuk van dezen tijd, van Jules Romains, die in een blijspel een dokter teekent, die pro fiteert van dit bijgeloof ten opzichte van de wetenschap. Satire van de dokters, zullen velen zeggen; satire van de klanten, ant woorden de dokters. De geestige scène, waarin de nieuwe dok ter aan zijn voorganger zijn systeem uit legt, werd heel levendig voorgedragen. Het hartelijk applaus was een bewijs, dat allen gaarne Mme. Dussane te Leiden terug zullen zien. ACADEMISCHE EXAMENS. Voor het candidaatsexamen rechtsge leerdheid is geslaagd de heer H. Bosch, uit Rotterdam. Toen gisterenmiddag omstreeks half- zes de electrische tram, die van Leiden naar Noordwijk reed, moest stoppen bij de halte Pomona op den Rijnsburgerweg, kwam de stoomtram naar Heemstede achterop rijden. Ondanks de pogingen van den machinist van de stoomtram om tijdig te stoppen, kon hij een botsing met de electrische tram niet "voorkomen, doordat de machine doorgleed. De locomotief werd beschadigd en kwam buiten de rails te staan. Van de electrische tram werd een ruit ingedrukt Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het tram verkeer ondervond een vertraging van onge veer een half uur. De politie alhier schijnt met de arresta tie van J. van B. en J. L. G., van welk feit wij gisteren melding maakten, een goeie vangst te hebben gedaan. Beiden bekenden zich inderdaad aan diefstal in het kleeding- magazijn „De Faam" te hebben schuldig gemaakt, terwijl zij ook toegaven pogingen te hebben aangewend om in een ander ge deelte binnen te dringen Tevens ontpopten zij zich als de daders van den inbraak bij den heer H. aan de Bo termarkt, te wiens nadeele eenige galan teriewaren werden ontvreemd en bij de firma Gerzon, waar zij een étalagekastje forceerden. Zij zijn ter beschikking van de Justitie ge steld. Hedenmorgen omstreeks 6 uur brak brand uit in hel pakhuis van den potten- en pannenkoopman L. in het perceel Smidstepg 25 alhier. Even tevoren had genoemde L. zich met een brandende lucifer in het pak huis opgehouden, waarna hij het houtje achteloos terzijde had geworpen. Het pakhuis ging geheel in de vlammen op. De schade, welke ongeveer duizend gul den bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. Het vuur werd door de brandweer met 1 slang op de motorspuit en twee op de waterleiding bedwongen. Gistermorgen te circa kwart over acht ontstond een begin van brand ten huize van J. W. in de Musschenbroekstraat, doordat een kind in de nabijheid van een vitrage- gordijn met lucifers zat te spelen. De schade bepaalde zich tot de vitrage en rolgordijnen. Onze plaatsgenoot A. S. werd gister avond te Amsterdam bij het vuurwerk op de Amstel tot herdenking van het gouden ju bileum van het Noord zeekanaal door een bom aan beide beenen gekwetst. De straatcollecte uitgaande van Jeruël, Middelstegracht 3. heeft op den eer sten dag opgeleverd f 595.80, terwijl aan giften in het gebouw f 51 werd ontvangen. Ten nadeele van R., wonende in de Waardstraat is in den afgeloopen nacht een konijn ontvreemd. Reeds lang werd door den heer A. Smittenaar. Hooigracht 102 de behoefte ge voeld om naast zijn bestaande heeren kapsalon ook een dameskapsalon in te rich ten. Heden zijn deze plannen in vervulling gegaan en is onze stad weer een inrichting rijker, waar de dames heur haren naar de laatste mode kunnen laten knippen. De betimmering van de niet zeer groote, doch smaakvol ingerichte salon is geheel uitgevoerd in donker eikenhout en geleverd volgens ontwerp van het architectenbureau Kraan en Groenewegen. terwijl het passende schilderwerk werd verzorgd door den heer Vallentgoed. De naam van den heer Smittenaar, die terzijde gestaan wordt door een gediplo meerd coiffeuse, waarborgt een vakkundige bediening. Zaterdag 6 November heeft de film- vertooning plaats van de A. J. C. in de groote Stadszaal, des avonds te 8 uur. Vertoond zal worden het groote Internationale Pinkster feest van de S. J. I. en A. J. G. dat gehouden is op 23 en 24 Mei j.l. te Amsterdam. De film is lang 2000 meter, de beelden zullen duidelijker en grooter zijn dan ver leden jaar; ze zal geëxpliceerd worden door Piet Schumacher, secr.-penningm. van het hoofdbestuur der A. J. G. Na de film zal de A. J. C. een programma geven dat bestaan zal uit zang, muziek, dans en declamatie. Bij de afdeeling Arbeidsbemiddeling van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden op gisteren als werkloos in geschreven 691 personen tegen 592 op 2 November van het vorige jaar en 648 op 3 Nov. 1924. HET MOND- EN KLAUWZEER. Geen gevaar voor besmetting door Argentijnsch vleesch. Op de vragen van den heer Weitkamp be treffende het nemen van maatregelen tot bescherming van de Nederlandsche vee houderij tegen het besmettingsgevaar van hier te lande ingevoerd vleesch uit Argen tinië, luidt het antwoord van dqp heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, als volgt: Het „First Progress Report of the Foot- and-Mouth Disease Research Committee 1925" was den ondergeteekende bekend. Reeds in het Verslag der Nederlandsche Staatscommissie in zake mond- en klauw zeer, benoemd bij Koninklijk besluit van 2 Mei 1919 No. 2, werd er op gewezen, dat de smetstof van het mond- en klauwzeer aan de inwerking van lage temperaturen lang weerstand biedt en o.a. in de ijskast bewaard, maandenlang werkzaam blijft Dat neemt inlusschen niet weg, dat de ondergeteekende van meening is, dat een land, waar mon£- en klauwzeer voorkomt, zoodanige maatregelen kan treffen, dat het overbrengen der besmetting door uitgevoerd vleesch kan worden voorkomen. De tot dusver verkregen inlichtingen wet tigen nog niet een invoerverbod van vleesch uit Argentinië. DE PORTVERLAGING DER BRIEFKAARTEN. Het Briefport dient spoedig verminderd te worden. In het „Tijdschrift voor Posterijen en Te legrafie", orgaan der vereeniging van di recteuren en commiezen wordt een artikel gewijd aan de postverlaging der briefkaar ten en haar vermoedelijke gevolgen. Wij ontleenen hieraan het volgende: De portverlaging der briefkaarten heeft in de eerste week na haar inwerkingtreding een buitengewone stijging van het debiet meegebracht. Op een groot kantoor, waar- een gemiddeld aantajl van pl.m. 100.000 briefkaarten per maand werd verkocht, was de verkoop in één week na de verkrijgbaar- stelling der nieuwe briefkaarten tot 160.000 stuks gestegen. Of dit abnormale aantal wijst op een veel grooter gebruik van brief kaarten, dan wel of het werd bereikt door dat men dadelijk eenigen voorraad daarvan wil inslaan, is nu nog niet te zeggen. Waar schijnlijk werken beide factoren hier samen. Ipdien het gebruik van briefkaarten toe genomen is, kan dit wederom zijn een uit breiding van het schriftelijke verkeer en dit zou een verblijdend verschijnsel zijn, maak ook kan het beteekenen een verschui ving van het verkeer van brieven naar dat van briefkaarten. Dit laatste zou bedenke lijke gevolgen voor de financieele uitkom sten van het Staatsbedrijf hebben. Vervolgens wordt de vraag onder oogen gezien, of deze toeneming blijvend zal zijn en of er geen reden is om spoedig vóór de gewoonte van het gebruik van briefkaarten ingeburgerd is over te gaan tot verlaging van het brievenport. Dienaan gaande lezen wij: Men stelle het enkelvoudige gewicht der brieven van 20 op 10 gram Men zou het briefport voor brieven boven 10 gram kun nen laten zooals het thans is en dat voor lichte brieven (10 gram) bepalen op b.v. 7 1/2 cent Ten slotte wordt er op aangedrongen, de zen tegenmaatregel niet te lang te doen uit blijven. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID- Het bestuur v3h het N.V.V. heelt ux verband met de nog steeds heerschende werkloosheid een adres gericht tot de re geering, waarin het, om zoodoende die werk loosheid J>elangrijk te doen verminderen en de toenemende bevolking van ons land blij-, vende werkgelegenheid te verschaffen, er ten sterkste op aandringt, de uitvoering van voor het economische leven van belang zjjnd6 groote werken te bespoedigen of met spoec te doen aanvangen. Het bestuur denkt daarbij al lea" eerst aan een snellere uitvoe»- ring der Zuiderzeewerken, voor zooverre dit technisch mogelijk is, de verbetering en uitbreiding van ons wegennet, het tot uit voering brengen van de werken, noodig voor het Rrjn-Twenthe- kanaal, Merwele- kanaal, kanalisatie van West-Friesland, ka- nalenplan Groningen-Friesland; voorts de ontwatering en ontginning van het Peel- gebied, de verdere ontwatering en ontgin ning van daarvoor in aanmerking kom?n«ie woeste gronden in verschillende deelen van ons land. DE TERUGKEER VAN Mr. D. FOCK. Gistermiddag is de oud-Gouverneur Gene raal van Ned. Indië, mr. D. Fock, in Den Haag teruggekeerd. Een 'kleine groep, bestaande uit minister Koningsberger, oud-minister De Graaff, oud-Gouverneur-Generaal Idenburg, hun dames, de secr.-gen. van Koloniën, mr. dr. M. S. Koster; de heer J. O. Hoos, oud voorzitter van de Kies vereeniging Rotter dam I, die mr. Fock 25 jaar geleden een Kamerzetel bezorgde; de heer Ament, eenige familieleden en persmannen haalden Z. E. en mevr. Fock aan hun coupé af. De eigenlijke ontvangst had plaats in de wachtkamer le klasse. Een hoera steeg op, toen mr. Fock binnen stapte. Mej. Boon reikte mevr. Fock een ruiker met een lint in de kleuren van den Vrijheidsbond over. Onder de aanwezigen waren oud-minister Lely, de Kamerleden mr. Droogleever For- tuyn en mr. G. A. Boon, kolonel Merens en den heer A. S. J. Fernandes, namens den Vrijheidsbond; prof. E. Moresco, de heeren Zuidenhoff, voorzitter van de Vereeniging Oost en West; De Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring; een deputatie van de afo. Den Haag van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang, bestaande uit de hee ren Ara. Spoel, E. A. Kingma en K. Muys en mevr. De RidderLoder (van welke vereeniging de heer Fock eere-voorzitter is), mr. Crena de Iongh, ir. Van Sandick en M. Joëls, leden van den Haagschen Gemeenteraad, en vele anderen. Mr. Crena de Iongh sprak den heer Fock toe. Evenals de heeren Kingma en mr. Boon. DUITSCHE AARDAPPELEN. De inspecteur, hoofd van den planten- zicktenkundigen dienst te Wageningen ves tigt er de aandacht van importeurs van 8aidappelen op, dat invoer uit Duitschland en Polen slechts toegestaan is, indien de zending van een door de betrokken autori teiten afgegeven certificaat is voorzien. In dit certificaat moet worden verklaard, dat de zending zelf is onderzocht en vrjj be vonden van aardappelwratziekte en dat tot op 500 Meter van de plaats, waar de aardappelen geoogst zijn, de aardappel wratziekte niet is waargenomen. Een lgst van instellingen in beide landen, die ge rechtigd zjjn deze certificaten af te geven, is opgenomen in nummer III der „Rege lingen met betrekking tot den in- en uit voer van planten en deelen van planten" bjj genoemden inspecteur verkrijgbaar. LOEVESTEIN. Op last der regeering is de groote hoe veelheid buskruit, welke zich m de kelders van het Slot Loevestein bevond, naar een geschiktere plaats overgebracht. De kel der onder den Maastoren zal in het ver volg ook niet meer als munitie-werkplaats worden gebruikt. De audiëntie van den Minister van Financiën zal 8 Nov. a.s. niet plaats hebben. Het Koninklijk Paleis aan het Noord- einde, te Deo Haag, zal van 5 dezer tot nader bericht voor bezichtiging gesloten zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie. Op 15 November wordt te Genève onder voorzitterschap van Theunis (België) eon bijeenkomst gehouden van de commissie van deskundigen ter voorbereiding van de inter nationale economische conferentie. Dit is de tweede veertiendaagsche zitting. BELGIE. Francqni af? In officieele kringen doet het gerucht de ronde, dat de minister van de schat kist, wiens gezondheid te wenschen over iaat, vroeger dan eerst verwacht werd ont slag zal nemen. Dit zou reeds dadelijk na BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgisch Verdiag in de Tweede Hamer, die ook gisteravond verga derde. De terngkeer van ond-Gouveraenr-Gene- raal Fock te Den Haag. Het gonden feest van het Noordzeekanaal. BUITENLAND. De „vrijwillige" heffing der Engelsche vakvereenigingen vopr de mijnwerkers. Vonnis in het Duitsche veemmoordproces te Landsberg. Treedt Francqni in België nog deze maand af? de huwelijksfeesten van prins Léopold te Brussel geschieden. Franqui zou na zijn aftreden lid worden van den, regentenraad en van de Nationale Bank. DUITSCHLAND. De Rijksdag weer bijeen. Vonnis in een veemmoord proces. De eerste zitting van den Rijksdag na de vacantie is gisteren om 3 uur geopend. Loebe wijdde een woord van herdenking aan de twee gedurende de vacantie overle den afgevaardigden Meergeldt (D. nat.) en Dissmann (soc.-dem Dan deelde hij mee dat Bell wegens zijn benoeming tot minister van justitie zijn waardigheid van vice-voor- zitter heeft neergelegd. De communist Stöcker stelde nu voor alle communistische voorstellen en inteipellaties betreffende het met de Hohenzollern getrof fen vergelijk als no. 1 op de agenda te plaat sen. Het voorstel stuitte op verzet van alle rechtsche partijen en kwam niet in behan deling. De Duitsch-Nederlandsche en Duitsch- Deensche ontwerp-arbitrage-verdragen wer den zonder debat naar de commissie voor buitenlandsche zaken ter nader onderzoek verwezen. Evenzeer, na een paar opmerkin gen, het Duitsch-Poolsche vestigingsverdrag, en de met Frankrijk en België voorgestelde verdragen nopens het wederzijdsche lucht verkeer. Loebe heeft bekend gemaakt, dat hij bij de eerste teekenen of pogingen [ot het schep pen van wanorde een ontwerp tot verscher ping van het reglement van orde in den zak heeft, dat voor onmiddellijke behandeling pasklaar is. Hij is vast besloten van den Rijksdag geen Pruisischen Landdag te laten maken. De communisten, prat op hun suc cessen in Saksen, hebben echter al ver klaard, dat ze maling aan Loebe en zijn verscherpt reglement hebben. Een gisteren gehouden kabinetsraad geeft geen reden tot nader bericht daaromtrent. De jury te Landsberg heeft in het veem moordproces-Gröschke het volgende vonnis geveld: Luit. Schulz, Willy Klapproth. Gla- ser en Vogel zijn vrijgesproken Vogel. Gla- ser en Klapproth worden onmiddellijk in vrijheid gesteld. Schulz blijft nog in hechtenis daar hij zich nog in andere veemmoordprocessen zal heb ben te verantwoorden. De beklaagde Erich Klapproth die bij den moord op Gröschke aanwezig is geweest, werd wegens medeplichtigheid aan moord veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, met aftrek van 14 maanden preventieve hechte nis en 10 jaar eerverlies, luit Rafael tot 6 jaar tuchthuisstraf met aftrek van 19 maan den preventieve hechtenis en 5 jaar eerver lies. Schiburr, die den vermoorde op zoo beest achtige wijze heeft mishandeld, werd tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maan den preventieve hechtenis veroordeeld. De overige beklaagden kregen gevangenis straffen van vier tot negen maanden Van voorwaardelijke veroordeeling kan bij geen der beklagaden sprake zijn. FRANKRIJK. Het ontdekte Spaansche complot. De opgesloten revolutionairen te Perpig- nan zijn meest jongelieden van 25 a 30 jaar. Men gelooft niet dat er nog verdere revolu tionairen op^ weg zijn. De beweging die gis teren bij het aanbreken van den dag in Spanje beginnen zou-, werd in de kiem ge slikt. In Spanje heerscht rust De politie heeft in een hotel, -op het oogenblik. dat hij zich naar Spanje begeven wilde, een der voornaamse separatistische leiders. Roche genaamd pn te Lvon woonachtig, gearres teerd. Roche werd ir hef bezit gevonden van documenten betreffende het complot. In tegenspraak met hetgpen bericht werd, kan medegpdepld wordpn. dat er zich onder* de Separatisten die gearresteerd zijn, geen

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1