BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONGEN. geven, en voorbs zal mededeelen of die uit breiding in het loopende parlementaire jaar haar beslag zal krijgen. Verscheidene leden klaagden over het groot aantal overwerkvergunningen. Aan gedrongen werd op maatregelen om aan de irbeider, een week vacanlie met behoud van oon toe te kennen Ook deed men een be- oep op den minister om de noodige maat egelen te treffen, ten einde aan toonkun- ■tenaars en andere artisten een wekelijk- ■chen rustdag te verzekeren. In verband met de bij de vorige begroo- ingen door den minister gedane mededee- ing, dat voortzetting van de behandeling an het wetsontwerp tot wijziging van de Stucadoorswet op de baris van een 43-urige irbeidsweek bij hem in overweging was, verd gevraagd of deze overweging tol een •eslissing heeft geleid, en zoo ja, in welken .in. Aangedrongen werd voorts op een spoedi- e regeling van de moederschapszorg. Met betrekking tot de publiekrechtelijke ■egeling van den arbeid werd door verschel len leden eenig initiatief van den minister verwacht. Zij achtten dit vraagstuk alles zins rijp voor een oplossing. Zeer vele leden vroegen, of de minister nadere mededeelingen kan doen over de uangekondigde unificatie van de sociale ver ekering. Men hoopte, dat de minister zal asthguden aan de hoofdgedachte van Tal- na's wetgeving. Verscheidene leden wezen er op, dat het raagstuk betreffende de voorziening in den nood van ouden van dagen, dringend om een >plossing vraagt. Ook werd gevraagd, of de minister bereid is, in dezen zin een wijzi ging van de Vrijwillige Ouderdomsverzeke- ring te bevorderen, dat het verkrijgen van een weduwenrente mogelijk wordt. Nadere en meer volledige inlichtingen verden gevraagd in verband met de berich- ?n in de pers over het veelvuldig achter- .vege blijven van aangiften van ongevallen in de mijnen. Aangedrongen werd verder op een spoe- lige indiening van een nieuwe wet op de 'andverhuizing. Deze 19 reeds in 1924 door den toenmali^en minister beloofd. Het optreden vqn den minister op het ge bied der volkshuisvesting had bij verschei- lene leden ernstige teleurstelling en ont stemming verwekt. De minister heeft h.i. het nog nimmer ge huldigd standpunt ingenomen, dat de Wo- aingwetbouw alleen ter vervanging van op geruimde krotten zou moeten strekken ter- vijl de verdere woningbouw voor arbeiders goheel aan de particuliere bouwnijverheid moet worden overgelaten. Dit standpunt van den minister achtte men voor de woning- houwvereenigingen verderfelijk. Verscheide ne leden drongen nog aan op ontheffing van de Iluurcommissiewet en in ieder ge val van de Huuropzeggingswet. Anderen verwachten zoodanige wijziging van de Drankwet, dat een einde zal worden temaakt aan het bestaande stelsel van ver pachting van vergunningen. Men drong er op aan, het subsidie voor de Psvchiatrisch-Neurologische Kliniek te \msterdam te handhaven. Verscheidene le ien vroegen een wettelijke regeling van de W erkloosheidsverzekering. RECLAME. (iespijn- Hoofdpijn- Maag- Rheumatiek- Hoesl- Qricp tk Influenza- Zenuwhoofdpijn- Verkoud- heidspoeders. In doosjes van 6 stuks 45 ct. Bij de goede drogisten. Op elke k Vv' poeder staat A. M. Let hierop, 5 Losse poeders 3217 OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon Besluit is met ingang van 1 De cember 1926: aan jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-pre sident der arrondissementsrechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging vóór in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten; en is benoemd tot vice-president van de arrondissemenls-rechlbank te Haarlem mr. W. H. van Nes van Meerkerk, thans rech ter in gemelde rechtbank. HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. Een telegram van dr. Schacht. We kunnen nu mededeelen hoe ons het „opzienbarende feit" ter kennis is gekomen, aldus de N R. Ct. Onze Sler-correspondent bevond zich de vorige week te Berlijn om daar eenige inlichtingen in te winnen over de tegenwoordige Duitsche politiek. Daarom had hij o.a. een uitvoerig gesprek met dr. Schacht, waarbij ook de quaestie van Eupen en Malmédy ter sprake kwam. In dat gesprek vroeg de correspondent den heer Schacht of de Belgen bij gelegenheid van die besprekingen niet getracht hadden, voordeelen voor Antwerpen te verworven, als onderdeel van de transactie betreffendo het Belgische wingewest. Hij vroeg dit, daar hij bij geruchte van een zoodanige po ging gehoord had. Dr. Schacht bevestigde dat een derpelijk denkbeeld bij het be£in der besprekingen van Belgische zijde ge opperd was en dat hij het eens en voor goed afgewezen had daar hij vond. dat een dergelijk plan onafzienbare consoonmilips met zich bracht Later in hot gesprek kwam de correspondent nog eens op dit onderwerp dat hem uiteraard zeer getroffen had terug Dr. Schacht zeide toen; ..Ja. de Belgische onderhandrlaar is naar mij toegekomen en heeft er openhartig over gesproken" Wil -men spitsvondig zijn dan zou men hieruit kunnen concludeeren: dan is het vóór hef begin der eigenlijke bijeenkomst geweest, en zou men daaraan hef démenti kunnen vastknoopen. dat het onderwprp bij de eigenliikp besprekingen nief te berde is ge bracht Inderdaad, en dat is ook reeds door het blad medegedeeld, is men later niet meer op dit punt teruggekomen. Den stercorrespondent der N R. Ct. leken twee dingen in deze mededeeling van groot belang le. dat een Belgische onderhande laar het nog gepast had geoordeeld de mo gelijkheid van het op deze wijze verwerven van voordeelen onder de tegenwoordige om standigheden in overweging te nemen; 2e. dat de transactie later nogmaals en tegen over Duitsche onderhandelaars, die er an ders tegenover stonden, zou kunnen worden geopperd. Hij vond het gehoorde onder de tegen woordige omstandigheden zóó belangrijk, dat hij nog tegen zijn oorspronkelijk voor nemen, denzelfden avond naar Nederland terugkeerde. Dit is wat er precies gebeurd is. Hij zou den heer Schacht, zooals dat gebruikelijk is. volkomen buiten schot hebben gehou den. en de Belgische démentis geduldig op 'zich hebben laten neerhagelen. als de cor respondent der Tel. niet naar het blijkt onder valsch voorgeven aan den heer Schacht een démenti had weten te ontfut selen. dat de stercorrespondenf niet op zich kon laten rusten. Op een aanvraag bij dr. Schacht heeft hij het volgend telegraphisch antwoord gekregen, dat in zijn vorm wel de begrijpelijke verlegenheid verraadt, waarin dr. Schacht gebracht is. maar dat voor den lezer van het bovenstaande toch veelzeg gend genoeg is. Het luidt als volgt: „Uw telegram ontvangen Een dwaling is uw opvatting, dat Antwerpsche quaestie van eenige zijde met EupenMalmédy ver- bondpn is geworden. Ik heb op de nog door u gedane vraag geantwoord, dat bij ..ge- legentliche Unterhaltungen" over economi sche vraagstukken de Antwerpsche quaestie aangeroerd is, heb echter onmiddellijk er aan toegevoegd, dat bij de quaestie Eupen- Malmedy dit punt van het begin af uitge schakeld gebleven is ausgsschaltet ge- blieben sei). „Mijn démenti vond zijn aanleiding in de mededeeling van den correspondent hier ter slede van de Tel., dat van Belgischen kant verklaard was, dat de Antwerpsche quaestie van Duitsche zijde te berde was gebracht. Ik moest daarom logenstraffen en herhaal, dat Eupen en MaJmedy nooit sa men besproken zijn." „Dat in vroegere gesprekken van alge- meenen aard de positie van Antwerpen tot zijn achterland is aangeroerd, schijnt mij even natuurlijk te zijn als dat men met Ne- dcrlandsche wenschen uit het bedrijfsleven over de degelijke positie van Rotterdam ten opzichte van het Duitsche achterland spreekt Cget.) Schacht." We hefbben aldus de N. R. Ct. naar aanleiding van dit telegram slechts het vol gende op te merken: we hebben nooit ge zegd, dat de Amlwerpsche quaestie met die van EupenMalmédy verbonden geworden is. Integendeel, wij hebben er bij herhaling op gewezen, dat de Arrtwerpsche quaestie slechts vragenderwijze vóór of bij het begin der besprekingen tusschen dr. Schacht en minister Francqui van Belgische zijde ge opperd is. doch met een weigering van dr. Schacht van de baan was. Die ..gelegent- liche Unterhaltungen", waarvan hot tele gram spreekt, waren in dr. Schacht's mede deeling aan den correspondent beperkt tot dat bepaald gesprek. De uitdrukking „von vornherein ausge- 9chaltet geblieben sei" duidt dit ook aan. De uitdrukking zou anders onlogisch zijn. Want als er niet onmiddellijk tevoren over gesproken en het onderwerp uitgeschakeld was, was er geen reden om het te blijven inschakelen. De stijl van het telegram is wat ge wrongen en het slot. dal overigens niet ter zake doet. wat van de quaestie afleidende. Wij kunnen dr. Schacht, in de lastige po sitie, waarin hij, niet door onze schuld ge komen is, dit niet euvel duiden Voor een goed verstaander is zijn telegram duidelijk genoeg. Het ging immers om de quaestie: heeft dr. Schacht bevestigend of ontkennend op de hier boven vermelde vraag van den cor respondent geantwoord. Ware dit antwoord ontkennend geweest, dan zou dr. Schacht het démenti, zooals de Tel het heeft ge geven, hebben kunnen handhaven. Nog een Belgisch démenti. Minister Francqui heeft aan den corr. der N. R. Ct. te Brussel het volgende ver klaard: „Nooit, ik herhaal het, nooit heb ik met om 't even welke Duitsche officieele of officieuse personaliteit over havens van Antwerpen gesproken. Bewering van N. R. Ct. moet ik dan ook op de formeelste wijze logenstraffen". HET „EIGEN GEBOUW" VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. „Spaar en Hout" van de baan? De vorige week hebben wij reeds mede>- gedeeld, dat het ge<meentebe. tuur van Haar lem geantwoord heeft aan net hoofdbestuur van de Algemeens vereeniging van Bloem bollencultuur over de kwestie van het aan bod van f 1 Ou.000 om den zetel dier ver eeniging te Haarlem te óehouden. Men kent de kwestie: Haarlem heeft indertijd een ton voor dit doel be chikbaar gesteld. Daarna is evenwel het aanbod van de gemeente Heem tele gekomen, dat voor f75.000 aan de vereen ging het heerenhuis en een bunder grond van „Spaar en Hout" wil verkoopen. Nu is het gemeentebestuur van Haarlem overtuigd* dat, indien Bloem bollencultuur van Heemstede „Spaar en Hout" koopt en Haarlem de f 100.000 geeft, dat aan het Haarlemsche gemeente^ bestuur een groober offer gevraagd wordt dan de toegezegde f 100.000. Immers in dien de annexatie doorgaat, moet Haarlem van Heemstede „Spaar en Hout" terug- koopen. Haarlem zou dan. naar het schgn', het volle bedrag moeten be'alen. dat Heem stede daarvoor gegeven öeeft (210.000 gulden) plus de rente, dus ongeveer f230.000. Daarvan wordt dan alleen af getrokken de f 76.000 van Bloembollencul tuur. Voor f 155.000 krjjgt Haarlem dan de bezitting „Spaar en Hout", zonder het heerenhuis en zonder den bunder grond, die aar Bloembollencultuur is verko h,. Het resteerende is geen f 155.000 waard, hoog stens zoo wordt door Haarlem veronder steld f 100.000. Vestiging van Bloem bollencultuur op „Spaar en Hout" zou dus aan de gemeente Haarlem niet f 100.000, maar f 155.000 kosten. Het Haarlemsche gemeentebestuur is overtuigd een redelijk antwuord aan Bloem bollencultuur gezonuen te hebben. Haarlem wil zijn wooru gestand doen en de volie f 100.000 geven, maar dan moet een vorm gevonden worden, waarin het zeker is, dat ue gemeente er daarmee af is. De zaak is opgelost inuien de gemeente Heemstede de werkelyke waarde van het neerenhuis en den bunder grond vaststelt. Indien de han delspas daar van gesteld wordt op f125.000 A flSu.OOO, kan Heemstede dit bezit toch voor f75.000 aan Bloemoollencultuur ver koopen, maar dan zoo, dat duidelijk uit komt, dat Heemstede de vereenig.ng f óO.OUO of f55.000 cadeau doet. Bij de verrekening van de annexatie kan dan van de f 23.000 die Haarlem aan Heemstede moet betalen f 125.000 of f 13J.00U worden afget.okken. Tot heden zijn er evenwel geen aanwij zingen, dat het gemeentebe-tuur van He.-m- steoe op dit voorstel zal ingaan. Vestiging van BloemboLe..culluur op „Spaar en Hout" voor de annexatie een feit geworden is, kan dus wel onwaar schijnlijk geacht worden, aldus „Haarlem's Dagblad", waaraan wjj dit ontleenen. Indien voor de annexatie geen beJissing gevallen is, komen de zaken weer geheel anders te staan. Dan zal Haarlem voor f230.000 „Spaar en Hout" van Heemstede overnemen. Daarna kan het terrein uitgezet worden en de prijs van de verschillende stukken b.paald worden. Dan krijgt Bloem bollencultuur gelegenheid om een dezer stukken tegen de werkelijke waarde te koopen. Dit is natuurlijk afgescheiden van het aanbod van f 100.000. dat de geme>nte Haarlem eenmaal gedaan heeft en ook wil nakomen. GEEN EOOGERE SUBSIDIE. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft op het verzoek van de R. K., Chr en Moderne Landarbeidersbonden om over 1926 een hooger subsidie dan 100 pet. ios te kennen op de bijdragen voor de werk lozenkassen der organisaties, een afwij zende beslissing genomen. Over 1925 was het subsidiepercentage 125. GEORGANISEERD OVERLEG WETENSCHAPPELIJKE INSTELLINGEN. Door de heeren F. S. Noordhoff en P. Lub, voorzitter en secretaris van den Cenlr. Ned. Ambtenaarsbond, is aan den Minister van Justitie, per adres te kennen gegeven: dat tot de instellingen waarvoor nog geen Bij zondere Commissie voor Georganiseerd Over leg bestaat, behooren de xMusea. de Slerre- wachl te Leiden, het Koninklijk Nedcr- landsch Metereologisch Instituut te De Bilt en andere wetenschappelijke inslellingen. Dal er wel beslaat een Bijzondere Commis sie voor niet-doceerend personeel bij het Hooger Onderwijs, doch deze strekt haar be moeiingen niet tot de hierboven genoemde instellingen uit. Evenmin is dat het geval met de Bijzondere Commissie welke eerlang zal worden ingesteld voor de instellingen welke ressorleeren onder de Directie van len Landbouw. Toch doel zich de behoefte ran een Bijzondere Commissie voor eerstge noemde instellingen meer en meer gevoelen en wijl ons bekend is zoo zeggen adressan ten. dat een sub-commissie uil de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken zich onledig houdt met de bestudoering van de verhouding tusschen het Centrale Overleg en zijn verdere ver takkingen, nemen wij de vrijheid Uwe Excellentie beleefd te verzoeken, wel te wil len bevorderen, dat de belangen der ambte naren. die werkzaam zijn bij de Musea en verdere wetenschappelijke inslellingen daar bij niet uit het oog verloren worden, en wordt besloten lot hel instellen eener spe ciale Bijzondere Commissie. Nog veroorloven wij ons hierbij over le leggen No. 3S9 van „De Ambtenaar" '(22 Oct. 1926), waarin op blz 335 stelling is ge nomen tegen een pleidooi, dat er op geri;ht was alleen voor de Rijksarchieven een Bij zondere Commissie in het leven te doen roe pen. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Dg collectieve arbeidsovereenkomst tus schen de drie werkgeversorganisaties en den Nederlandschen Schildersgozellenbond is zonder wijziging verlengd. De R.-K. en Chr. werknemersbonden echter hebben het Con tract. opgezegd en voorstellen tot wijzigingen aar de patroonsbonden toegezonden. Namens de hoofdbesturen der contractee- rende werkgeversorganisaties is nu, naar ..Het Volk" meldt, aan de R.-K. en Chr. arbeidersbonden gemeld, dat h.i. het con fer eeren over de geuite wenschen tot geen enkel practisch resultaat zou kunnen leiden, weshalve zij voorstellen het landelijk col lectief contract, zooals het thans voor partijen bindend is, voor het volgende con tract-jaar te continueeren. HET GOUDEN FEEST VAN HET NOORDZEEKANAAL. Gisteren is wel gebleken, hoe de gansche burgerij van IJmuiden medeleeft met het feest ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Noordzeekanaal en IJmuiden. In de feestelijk versierde straten bewogen zich den geheelen dag duizenden feest gangers. waaronder er ook vele waren uit de omstreken van de „gouden" gemeente. Jammer, dat het weer. dat reeds den ge- heelen dag dreigde, tegen vier uur zoo slecht werd. dat de menschen naar hun woningen werden teruggedreven Bij stroo men viel de regen neer en zelfs werden, toen de duisternis inviel, de eerste sneeuw vlok jp-s zichtbaar. De vMlerlieden die aan de roeiweds'rij- den hadden deelgenomen, waren echter nog voor den zwaren regenval binnen. Op de ..Rembrandt", waarop het feestcomité zooals reeds gemeld aan tal van genoo- digden een ontvangst had bereid, werden de deelnemers aan den wedstrijd onthaald op warme thee en koekjes, waarna mooie souvenirs aan de prijswinnaars werden uit gereikt. Omstreeks zes uur had het feestcomité een 150-lal genoodigden aan eon feestmaal tijd genoodigd, welke gehouden werd in de feestelijk versierde Ambachtsschool aan de Kanaalstraat. Onder de gasten merkten wij op: vioe- admiraal C- Fock, commandant van de Marine te Willemsoord, de heeren H. Rud du Mois en Dubois, resp. vice-voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam en vervolgens de leden van de Bureaux vai^ de Kamers van Koophandel van Haarlem en Alkmaar. Dan waren aanwezig de burgemeesters van Zaandam, Spaarndam, Wijk aan Zee, Beverwijk en Schoten, verschillende hoofd ingenieurs van den Rijkswaterstaat, w.o. de heer J. H. Ringers, die de leiding heeft bij den nieuwen sluisbouw te IJmuLen, vele directeuren van Scheepvaartmaatschappijen, de havenmeesters van Amsterdam en IJmui den. de wethouders en de leden van den Raad der gemeente Velsen. Bij den aanvang van den maaltijd werd op voorstel van den voorzitter van het feestcomité, den heer J. C. Dunnebier, be sloten het volgend telegram aan H. AL do Koningin te zenden: „Het Comité tot herdenking van het vijftigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal,, op 2 November te IJmui den aan tafel vereenigd, met genoodigden uit kringen van Bestuur, Scheepvaart, Vis- scherij, Handel en Nijverheid, gedenkende het feit, dat op 1 November l£>76 het Noordzeekanaal en de Haven van IJmuiden door Uwen Doorluchtigen Vader, .wjjlen Willem den Derden, werden geopend, overtuigd van het groote na.ionale be lang dezer doorgraving van Holland op zijn smalst brengt mede namens alle aanzittendeci Uwe Majesteit eerbiedige hulde, daarbij de hoop uitsprekende, dat net Uwer Majesteit gegeven moge zijn, ons dierbaar Vaderland nog een reeks van jaren met dezelfde wijs heid te besturen." Onder de tonen van een goed samengesteld strijkje werden daarop in de allergezelligste stemming de heerlijke spijlen verorberd, die in een niet te langzaam tempo het diner moest met het oog op het te ontsteken vuurwerk om 9 uur geëindigd zijn werden rondgedieud. Vele heil wenschen werden naar het zich begrijpen laat door talrijke tafel redenaars geuit Steeds meldden zich meer gasten, die zich tot spreken geJrongen veelden, bij den president aan, maar het was niet moge- lijk, alle liefhebbers aan het woord: te laten. Buiten gekomen, bleek, dat intusschen door geheel IJmuiden de feestverlichting was ontstoken. Een zeer fantastische aanblik deed de schitterende illuminatie in de haven. CiTca 50,000 gloeilampjes waren daar zoo wel langs de geheele kanaalkade als op alle buiten de sluizen liggende schepen gebruikt, om het prachtig lichteffect te verkrijgen, waarnaar duizenden en duizenden met be wondering waren komen kijken. Voor velen was het een meevaller, dat het vuurwerk nog kon worden ontstoken. De firma Van Gend en Loos heeft aan de moderne en r -k. transportarbeidersbon den en aan de bonden van handels- en kan toorbedienden meegedeeld, bereid te zijn tot storting van een grondkapitaal en tot een jaarlijksche storting voor een te stichten fonds, dat zat dienen voor pensionneenng van ambtenaren en beambten dezer onder neming. DOOR EEN AUTO GEDOOD. In de Scheperstraat te Den Haag is een vijfjarig jongetje door een auto overreden Hij werd door den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Hulp kon evenwel niet meer baten; het kind is gistermiddag overleden. AUTO-BOTSING. Gistermiddag reden op den weg Haarlem Amsterdam, ter hoogte van de Israëlieli- sche begraafplaats, twee automobielen el kaar tegemoet De eene, waarin de heer en mevrouw Schmidt uit Haarlem gezeten waren, kwam uit de richting Amsterdam Deze reed in een geul langs den weg en kon daaruit blijkbaar moeilijk wegkomen De bestuurder van den anderen wagen zag dit en wilde daarom links passeeren. Juist op dat moment kwam eerstgenoem de auto evenwel uit de geul, een hevige botsing was daarvan het gevolg. De auto mobielen werden zwaar gehavend. De heer en mevrouw Schmidt werden ernstig ge wond. Mevrouw Schmidt werd per E S. M. naar Haarlem vervoerd; de heer Schmidt met een auto van den heer Vogelzang uit Haarlem, die juist passeerde. Beide gewonden werden in het St Elisa- bethsgasthuis aldaar opgenomen. Hun toe- sland is ernstig. De twee inzittenden van den anderen wagen werden slechts zeer licht gewond. Zij konden de reis naaT Am sterdam voortzetten. MOTOR-ONGELUK. Op den Sloterstraatweg heeft een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, waarbij de 25- jarige bestuurder van het motorrijwiel ge dood en de 52-jarige duorijder ernstig ge wond is Vermoedelijk is het motorrijwiel in een bocht van den weg ter plaatse met groote snelheid tegen een boom gereden. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd. 'DRIE PERSONEN WEGENS BRANDSTICHTING GEARRESTEERD. Gisternacht zageD voorbijgangers in eet groentewinkeltje op den hoek van de Regu hersdwarsslraat en de St Jorisstraat te Amsterdam een verdacht lichtschijnsel. Zij stelden van deze ontdekking een po- litie-beambte in kennis en er werd inder daad brand geconstateerd in eeri kleine kei derniimte, achter het winkeltje. De agent brak de deur open. scharrelde een emmer op vulde dezen met water en slaagde er in den brand in zijn begin te smoren. Het viel hem op. dat er een petroleum lucht in het winkeltje en in het keldertje hing; vandaar dat er dadelijk een uitge breid onderzoek werd ingesteld De bewo ners, een echtpaar en een broeder van de vtouw, waren niet thuis Ook het 5-jarig kind van het echtpaar was niet aanwezig Later bleek, dat zij ergens anders hun in trek hadden genomen. Verder werd ontdekt, dat eenig hout wat vodden en papier, met petroleum gedrenkt waren Dank zij het snelle ingrijpen van de politie kondit vastgesteld worden, aange zien een gedeelte van den brandstapel no niet verteerd was. Bij een onderzoek gisterochtend zijr. eenige restanten van kranten, vodden er goed in beslag genomen en de groentehan delaar, diens vrouw en haar broer als ver dacht van brandstichting gearresteerd Zi ontkennen iets van den brand af te welen BRANDEN. Gisteravond brak door het omvallen van een petroleumkachel brand uit in een pak huis in de Kerkstraat te Hilversum, toebe- hoorend aan den heer Le Coute en in ge bruik bij den heer Van Schijndel De brand die zich eerst ernstig liet aanzien kon door het spoedig **aanwezig zijn van de brand weer tot het pakhuis beperkt worden Dit brandde echter geheel uit. Verzekering dekl de schade. Te Amsweer Is de kapitale boerderij van L. Burema afgebrand. HET GEVAARLIJKE WAPEN. Toen de luitenant B te Bergen op Zoom zijn revolver schoon maakte, ging die, naar de ,,'s-Hert. Grt." meldt af. met het gevolg, dat de kogel door het gelaat ging van de verloofde van den officier, welke bij hem stond. De kogel was langs de eene kaak in en langs de andere uitgegaan. De toestand van het slachtoffer is zeer goed. HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht: De Maas is buiten haar oevers getreden en heeft de toegangswegen aan den oostkant onder water gezet. De F* igómer overlaat werkt, zoodat het water over den Scharnderweg stroomt en alle landerijen in watervlaktea heeft herschapen. De weiken aan de schut sluis St Pieter z(jn overstroomd. Dit hooge water zoo vroeg in den tijd beteekent een enorme schade voor de landbouwers, die nog vruchten te velde hebben staan. Onder de bevolking in Maastricht heerschi groote ongerustheid over de Maasbrug, die thans weer heef wat tegen te houden heeït Heugem is overstroomd, 'Borgharen ge ïsoleerd. De Maas in Relgië is stationnair. Sambre en Our the zjjn langzaam vaflen J. A: Wat zou je zeggen tegen iemand, die op je hoed zat? B: Ik zou hem een kaffer noetmen. A: Nou, je zit op de mijne. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Cópie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggpceven. HET LAATSTE WOORD! Weken van actie liggen achter ons; weken van, verwachting, weken waarin ons op nieuw door vele Predikanten, Hoofden van Onderwijsinrichtingen en een groot aan tal anderen bewezen werd dat een oproep om steun met afgewezen wordt. Bij tienduizenden werden onze manifes ten en offerzakjes aangevraagd, onze ge beden werden verhoord, de aanvragen kwamen van alle kant-en bmnen. Niet dat eï geen achterblijvers zijn! Vele Gemeenten lieten niets van zich hoo- ren maar wij hebben toch vertrouwen dat schier overal het gebed zal oprijzen tot God, dat in tal van plaatsen de toewijding niet ontbreken zaJ en velen zich tot het offer gereed maken. Onze Zendingsweek moet en kan iets, kan veel beteekenen voor onze kerk, voor ons volk, voor de volkeren van Oost- en West-Lndië. Als er ten aanzien van onze verzoeken door de Nederlandsohe Chris tenheid in de Zendingsweek een eenheid gevormd wordt zullen hier en op de Zen- dingsvelden de zegeningen ervaren wor den. Op dan Christenen! Op collega's voor datgene wat wij u vroe gen er hangt, van uwe leiaing zoo veel af Op gij allen die invloed op anderen hebti Onze Zendingsweek (714 November) moet een week van dankbare aanbidding, diepen ootmoed en blijmoedig offer wor- den. Veler liefde blijkel de Zending zal de vruchten er van dankbaar inoogsten. Namens de Hoofdbesturen der Samenwerkende Zendingscorporaties JOH RATTWS. B. J. C. RIJNDERS. K. J. BROUWER. Zendingsbureau Oegstgeest, November 1926. 2-2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6