AGENDA. SPORT. RADIO-PROGRAMMA. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. VrüdatL Hazerswoude (Salvatorium)Hand- werktentoonstelling 89 uur nam. Zaterdag. „Zomerzorg": Tooneeluitvoering „Het Nieuwe Tooneel". 8 uur. Hazerswoude (Salvatorium)Hand- werktentoonstelling. 3—5 uur nam. Zondag. L*idsche Schouwburg. N.V. Het Schouw- looneei „De Klimgeit". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 October tot en met Zondag 31 October waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594 Een tweetal stukjes van Mendelssohn (op. 7), die toch nog niet heelemaal derd zijn, een bekoorlijke Sicilienne van Respighi, die uit een bundeltje Boerendan sen van Röntgen geknipt kon zijn en We- bers brillante ..Mouvement perpéluel" speelde ze, met de Mozart-sonate als ope ningsnummer, vóór de pauze. DaarnA: vier Chopin-éludes (nos. 1 en 6 van op. 25 en nos. 4 en 5 van op. 10), „Gretchen's lied am Spinnrade" van Schubert, ontroerend schoon, een pracht van eerf Tango van Al- beniz, een stuk echte volksmuziek zonder eenige ontsierende franje en die aan de hoogte reikt van een wals van Strauss fn lot slot de ongelooflijk virtuoos gespeelde Campanella van Liszt. Het voorlaatste programmanummer be stond uit een étude en een drietal impres sies uit Venetië, composities van Hans Franco Mendes, Zeeraar aan de Leidsche Muziekschool. De étude heeft ons van deze nummers het best voldaan. Het is een min of meer capricieus geschreven, doorloopend goed klinkend en effectvol stuk muziek. De Duilscher zou zeggen: een goede „Klavier- satz", wal een niet geringe verdienste is: goed klinkend voor de piano te schrijven is zeer moeilijk. De melodiek is van goeden huize; alleen had met de themaherhalingvn wat meer economie kunnen worden be 'racht; een zekere geestige grilligheid in de verbindingsgroepen zorgt voor de noodige conlra^lwerking. Het zij den vaardigen kla vierspeler warm aanbevolen. De drie Vene- tiaansche stukjes (nacht op het Canal Grande, Liingo il ponte en Piazza di S. Marco) zijn impressies, die ons toeschijnen niet enkel muzikaal doch ook picturaal te moeten worden begrepen. Dat zal ongelw»j- fold sommige wrijvingen, die ons, muzikaal gesproken, niet volkomen duidelijk waren, aannemelijk maken. Er ligt wel stemming in die stukjes vooral in het „Sint Marcus- olein" met zijn aardig nagehootsten klok slag. In de ruimteverbeelding doet het don ken aan Moessorgky's „Grosze Tor von Kiew". De componist, die zich onder de toe hoorders bevond, kan tevreden zijn zoowel met de allervoortreffelijkst introductie door Mile Darré als met de ontvangst door het publiek. ge geniale pianiste die een mooien Ibach- vleugel uit de magazijnen Bender bespeelde werd door de vrij goed bezette zaal zeer warm toegejuicht. Ze ontving prachtige bloe men. Toen het applaus aan 't slot van den avond den vorm eener ovatie aannam, speelde ze een der „Momenis misicaux" van Schubert als extra. VOETBAL. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Sigmond oi Verbeek? In strijd met vorige berichten verneemt de „Tel." dat indien Van Gelder niet mee speelt, heigeen nog geenszins zeker is, hij niet vervangen is door Sigmond (H. F. C.), doch door Verbeek (Feyenoord). HET PROTEST VAN LDGDUNUM TEGEN ALPHEN. In hooger beroep. Men meldt ons dat „Alphen" in hooger beroep ie gegaan tegen de uitspraak van de protestcommissie, waarbij de uitslag van den wedstrijd tegen Lugdunum in een gelijk spel is veranderd. Gebleken is zoo deelt men ons mode dat in het reglement staat, dat indien een scheids rechter eenmaal een doelpunt heeft toege kend, deze nooit door eemg protest terug genomeD kan worden. Kr kan wel gepro testeerd worden voor een doelpunt bet- welk door een scheidsrechter als buiten spel wordt verklaard. In zoo'n geval kan een doelpunt later toegekend worden echter een bal, die de lijn gepasseerd heeft zooder buitenspel, en door een scheids rechter is toegekend als doelpunt, kan la ter niet weer teruggenomen worden. Op bovenstaande gronden heeft Alphen hoo ger beroep aangcteekend, en heeft het be stuur de verzekering gekregen, dat de stand zoo goed als zeker weer 21 voor Alphen zal worden. Wij merken hierbij alléén op dat het er juist om gaat, of de ba de lijn is gepas seerd. Ware dit zeker tja, dan zou Alphen sterk staan, doch de protestcom missie heeft uitgemaakt dat het tegendeel het geval ie, weshalve de „gronden" voor Alphen'e hooger beroep uiterst onzeker worden. Wij zijn zeer benieuwd naar het resul taat Zaterdagmiddag te 3 uur speelt de V. V. S.S.C. (Stëdeljjke Sportclub) een wedstrijd tegen de „Trekvogels" (Hoogere Burger School) op het terrein aaD den Kanaalweg. TSJECHO-SLOWAKIJE—ITALIË. Te Praag is gisteren de wedstrijd Tsjecho- SlowakijeItalië gespeeld. De Tsjechen wonnen met 3I, KORFBAL. HET PROGRAMMA VOOR NOVEMBER. In de maand November zullen de Leidsche vereenigingen de volgende wedstrijden spelen: 7 November: FluksD.K.C.; Deatos Vitesse; S.D.O.Emma; Fluks IIH.K.V. II (11—1); H.S.V. II—Vitesse II 14 November: Viteese—Velox; het Zuiden Fluks; Vitesse IIFluks III; Fluks II H.S.V II (11—1). 21 November: FluksH.K.V.; D.K.O.— Vittese; Fluks III—Fluks II (11—1); Vi tesse IIS.D.O. 28 November: FlukaVitesse; Fluks III HXV. II; H.S.V. II—Fluks IL WIELRENNEN. DE CRISIS IN DEN N. W. B. Het bestuur gaat heen. Het bestuur van den Ned. Wielerbond kwam gisteravond te Amsterdam bijeen. Unaniem werd besloten geen bestuursfunctie uit te oefenen, indien de heer Bosch van Drakeslein als bestuurslid wordt gekozen. Ten aanzien hiervan dient er aan herin nerd te worden, dal in Zuid-Holland nog een nadere vergadering moet plaats hebben als uitvloeisel van de molie-Holtrop. In deze vergadering zal het bestuur van repliek dienen op de criliek, uitgebracht op het financieel beleid van het huidig bestuur. DE ZESDAAGSCHE TE GENT. Van Nek valt en verliest drie ronden. De strijd lusschen de Gentsche Zesdagen- renners is tot dusver vol emotie. Donder dagmiddag le 1 uur had het koppel Steen houtFontevne de leiding, op 1 ronde ge volgd door Van NekMarcel Buysse als tweede. De sprints van vijl uur brachten hierin geen wijziging, doch tegen zevenen ontstond een wilde jacht, waarbij Klaas van Nek kwam te vallen en bewusteloos werd weggedragen. Wel is waar kwam hij laler weer in de_ baan, doch z'n achterstand be droeg thans drie ronden. Na 27 uur luidde het klassement: 1. Mechanl-Maes 8 p. Op een ronde: 2. Hellebaut-Decotte 12 p.; 3. Degroote-Van Bruaene 7 p. Op twee ronden: 4. Declercq-Delbecque 29 p.; 5. Van Aken-Alex Maes 21 p.; 6. Fon- leyne-Steenhout 15 p. Op drie ronden: 7. Persijn-Verschelden 48 p.; 8 Van Nek-Marce! Buysse 34 p 9. Thijsman-Van Rijsselberghe 29 p.; 10. St'andaert-Vermandel 27 p.; 11 Debaets Thollembeek 24 p.; 12, Van. den Bogaerde- Rarschaert 20 p.; 13. Vermeerbergen-Alb. Maes 15 p.; 14 Dewaele-Van Hvte 4 p. Op vier ronden: 15. Roels-Haesdendonkx 23 p.16. Verhaeren-Orole 14 p. BILTARTEN. EXCELSIOR n—HOLLANDIA I. Donderdagavond had in café „De Duil" te Lisse een wedstrijd plaats tusschen Hol- landia l van Katwijk en Excelsior II van Lisse. yoor de competitie van den Leidschen Biljartbond. Hiervan was de uitslag: pnt. brt. h.s. gem. B. Duivenvoorden. Ex. 120 42 11 2.85 P. v. d. Berg. Holl. 125 43 15 2.90 Th. Duivenvoorden 125 40 18 3.12 P. van Beelen 85 48 10 L77 P. Duivenvoorden Jr. 125 45 15 2.77 L. Blonk 84 45 9 1 85 A. H. Schrama 121 51 9 2.37 J. v. d. Laan 125 52 13 2.40 G. de Ree 125 50 14 2.50 W. Haasnoot 76 50 10 1.51 In den uit- en thuiswedstrijd won Excel- sior lolaal met 234 caramboles. *t GROENE LAKEN—D. O. S. II De uitslag van den wedstrijd 't Groene laken—D.O.S. II, gehouden in het café van den heer Borgers te Alphen luidt: J. Bruinin-kx (A.) 125 31 16 4.03 Th. Roest (D.O.S.) 124 31 23 4.— C. E. Bos 122 41 16 2.97 R. Vos 125 42 16 2.97 A. Rijsdam 125 33 14 3.75 D. Fa&seur (res.) 63 33 9 1.91 O. de Jong 125 56 9 2.23 A. J. Offenberg 112 56 8 2.— G. Bos 75 34 9 2.20 Tj. Segaar 125 35 11 3.57 't Groene laken 572 car. D.O.S. II 549 car. Totaal: D.O.S II 1148 car. 't Groene laken 1068 car. SCHAKEN, WINTER WEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de 5de ronde werden de volgende partijen gespeeld: lste groep: W. Demmendal wint fle af gebroken partjj van ir. J. J. G. van Hoek; dr. C. H. Hins die van W. H. Bosscha, en D. de Jong die van G. Schoppen. Voorts wor W. H. Boescha van W. de Bruin; D. Noteboom van M. M. Segaar; M. Bloem en G. Bosscha speelden remise. De afge broken partij G. BosschaM. M. Segaar werd eveneens remise. 2de groep: M. J. DiebenF. C. de de Graaf 01; P. H. J. Stamir. H. N. Frangois 10; Th. A. M. Couwenborg— W. B. Hofman 10; N. N.T. Niewold 0L Afgebroken werd de partij F. de BruynH. G. Hofman. De volgende spelers hebben thans het beste resultaat: lste groep: Demmendal S'/i uit 4; dr. Hine 2 uit 2; Bol l1/» uit 2; W. H. Bosscha 4 uit 6; en Noteboom 3 uit 5. 2de groep: H. G. Hofman 3 uit 3; Lin deman 2 uit 2; Niewold. W. B. Hofman, Stam en Couwenberg elk 2 uit 3; De Graaf lt/s uit 2. en ir. Francois 5 uit 7. De overige deelnemers in beide groepen staai, slechter of hebben nog te weinig gespeeld. VOOR ZATERDAG 30 OCTOBER. Hilversum (1050 MJ 12.Politieber, 4.£.30: Fluitconcert door Paul Loewermet toelichting en aan den vleugel Willem van Warmelo. 4.305.Concert door het H.D.O.-orkest. 5.005.30: Duitsche taal les voor beginners. 5.306.00: Fransche taalles voor beginners. 6.006.45: Con cert door het H.D O.orkest. 6.457.45 Cursus voor boekhouden en handelskennis door den heer J. Pelser Jr. 7.45. Politie ber. 8.10- V.A.R.A.-avond. Het mando line-orkest „Excelsior" te Velsen. Mej. Ma rie Polak, viool, de heer A. de Swarte, cello, de heer M. Kapper, piano. Spreekster: mej. Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, over: Vrouwen, ontwaakt! la. Arts et labor, Kok; b. Gavotte printanière, Polman; c. Valse mystique, Kok (mandoline)2. Sonate G-mol (le ged.) Handel (cello en piano), 3. Impromptu, Beethoven (piano), 4. Sonate D- dur (le ged.), Schubert (viool en piano), 5 Toespraak van mej. Suze Groeneweg; 6a. Feuille d'Album, Seyffardt, b. Canzone d'Amor, Henricchi, c. Vive la mandoline, Ja covacci (mandoline), 7. Trio voor viool, cello en piano, Haydn. 8. Eerste ged van het con cert D-dur, Haydn (cello en piano); 9. Spaansche dans, Grenada-Kreisler (viool en piano); 10. a. Barcarolle, b. Dulcio recuer- dos, Kok. Daventry (1600 M.) 3.20: Orkeslconcert, J. Hordem, sopraan, D. Kordy, cello 5.20: Lezing: The English as seen by Bourget. 5.35: Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek door de Radio-dansband. 6.50: Causerie: Next week's music. 7.20: Tijdsein Big- Ben, weerber., nieuws. Lezing: Peking: The water dragons. 7.48- Muziek. 8. Muziek of causerie. 8.20: „My program- me", samengesteld door Rt Hon. J. R. Cly- nes, M. P. 850: Lezing: Has rugby foot ball improved? 10.05- Liederen v Strauss door V. Chaterton, sopraan. 10.20: Tijd sein, weerber., nieuws. 10.35- Vervolg „Mij programma". 10.5012.20: Dans muziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50 2.10: Concert door het orkest Locatelli. Ra dio-gedichtenvoorlezing. Gisèle Rismo, zang 2.204.50: Concert 4.505.55: Concert door de Jazz symphonic. 8.5010.35 Galaconcert. Orkest, jazzband en vocale so listen. Königswusterhausen (1300 M.) en Berlijn (504 en 571 M.): 7.20: Gerhart Hauptmann leest uit eigen werken voor. 1. Baubo, 2. Centaurenritt, uit „Till Eulenspiegel". 9.5011 50 Dansmuziek. Brussel (487 M.) en Antwerpen (265 M.) 5.206 20: Concert, orkest en Mme. Theu- gels, zang. 8.20: Concert, Mme Cornelis, zang. 8.50: Lezing. 9.0010.20: Or kestconcert. 10.20: Nieuwsber. Münster (410 M.) 12.501.50: Orkestcon cert. 3.204.20: „Immensee", novelle voorlezing. 4.204.50. Gramofoonmu- ziek. 4.505.20: Radiopraatje. 5.20 - 6.20: Dialect-voorlezing. 6.407.20: En- gelsche les 7.2010.20: Gedichten van Gerhart Hauptmann. Daarna Robert-Koppel- avond. Tot slot dansmuziek (Electro-gramo- foon). WILLEM MENGELBERG. Onder vele buitenlanders is ook onze landgenoot Willem Mengelberg gekozen in het eere-comit-é voor de Internationale Muziektentoonstelbng welke in 1927 te Genève zal plaats hebben. HET THIEME-FONDS. Naar „De Tel." verneemt is de prijs voor letterkunde van het Thieme-fonds toegekend aan den heer J. W. F. Werumeus Buning. DE KLIMGEIT. Wij vestigen nog eens de aandacht op de tweede opvoering van succesblijspel „De Klimgeit" dat door de N.V. Het Schouw- tooneel. Directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch Zondagavond in den Leidschen Schouwburg zal worden opgevoerd. In dit blijspel, dat niets anders ten doel heeft dan het publiek den geheelen avond te doen schaterlachen treden op de dames en heeren Esther de Boer-v. Rijk (a. g.) Wilh. v. d. Horst-v. d. Lugt Mehert, Jan Musch, Jettie v. Rijk-Riecker, Ko Arnoldi, Lize v. d. Poll-Hamakers, G. J. van Staal- duynen. M. v. d. Lugt Melsert, Willem de Vries, Hugo Reyst en M. van Praag. Regie Jan Musch. TIJDSCHRIFTEN. Astra. Annie van Ees gaat jubileeren" is het artikel waarmee Astra's lijvige November nummer opent. Een „insider" vertelt typee- rende bij zonderheden van de populaire Haag9che actrice, die met in verscheidene van haar glansrollen ziet afgebeeld. Ivans schreef een bijdrage, die ditmaal eens geen detectiveverhaal is „Waar om Ook van Hans Martin zien wij een novelle buiten het gewone genie van den geestigen schrijver. Van Joh. W. Broedslet een brokje plan kenleven „Coup de theatre"; een andere tooneelherinnering is van P. P. Koster, die in Parijs een bezoek bracht aan den fa- meuzen komiek Grook. Alie Smeding stond een vertelling van bakvisohenliefde „Bewonderaars" af. waar bij Freddy Langerer plaatjes teekende. Dan „Vaandrig Houtappel en de dread noughts een mobilisatieherinnering door Frits Hopman; „Hou fetil voor Harold" een verhaal met een onverwachte ontknoo ping, door den populairen Engelschen schrij ver P G. Wodehoude. Verder is opgenomen het eerste deel van een spannend vervolgverhaal „Het mysterie van het bloedroode Grieksche teeken" met illustraties door Bern. v. Vlijmen een fan tastische Russische vertelling door M. Artzibaschew. „De Brief" door Jan R Th. Campert: „Visschen" met een afbeelding van Barbarossa; „De zonderlinge verzame laar" door Elise Wesselink-Rutgers; ver schillende liedjes en de traditioneele vaste rubrieken. Al met al een zeer geslaagd num mer. Bij de groote foto's o.a. Cora Westland, de schrijfster, Lily Bouwmeester, de jonge ac trice en Theo Frenkel Jr., een tooneelspeler met toekomst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen. Het bericht der „Petit Parisien", giste ren onder de telegrammen vermeld, vindt tegenspraak, althans geen officieele be vestiging. Toch schijnt iete in die richting wel gaande te zijn. Volgens de Engelsche bladen, heeft de Federation of British industries het pre sidium van het Rijksverbond der Duitsche industrie uitgenoodigd naar Londen te komen, om daar de In Romney begonnen besprekingen voort te zetten Deze zouden dan een uitgesproken officieel karakter dragen. ENGELAND. Mijn conflict en Rijksconierentie. Thomas verklaarde in een toespraak tot een vergadering van spoorwegarbeiders te Slongh, dat een eerzame vrede in het mijn- geschil mq^elijk is, indien 't tot een vrije en onbelemmerde conferentie van partijen komt. Een dergelijke conferentie zou den economischen toestand der industrie kun nen overwegen. De regeering is verantwoor delijk tegenover de natie en indien zij haar handen in onschuld wascht, verdient zij den naam van regeering niet. In een rede voor zijn kiezers te Roydon heeft Churchill gezegd, dat het aan de mijn werkers is om een voorstel te doen en indien zij bereid zijn een voorstel te doen, dat re kening houdt met de problemen en de moei lijkheden, is de regeering verplicht om na te gaan, wat zij kan doen om er het succes van te verzekeren. De kwestie is thans niet of men de mijneigenaars dwingen kan om het voorstel te aanvaarden7doch of de mijn werkers bereid zijn een voorstel te doen, dat de regecring kan overnemen en in praktijk brengen zonder rekening te houden met de meening van de eigenaars. Lloyd George zeide gisterenavond, spre kende voor zijn kiezers te Carnavon in Wa les: De waarheid is, dat de regeering bang is voor Evan Wiliams, den voorzitter van den bond van eigenaars en deze bond is het alleen, die een oplossing van de ergste cri sis, die ons land na den oorlog doorleefd heeft, in den weg staaL De regeering zou, als zij niet bang was, nu nog beide partijen moeten dwingen om het volledig rapport van de Koninklijke commissie te aanvaar den. Ten aanzien van de arbeiders zou i hierbij van dwang geen sprake behoeven te zijn, maar de eigenaars zouden opnieuw de eenige hinderpaal vormen." Weer een 2000 mijnwerkers meer waren gisteren aan den arbeid. i De rijksconferentie heeft gisteren de luchtvaart en haar problemen in moeder land en koloniën behandeld. Sir Samuel Iloare was zeer optimistisch en zeide dat de vliegerij de kinderschoenen ontwassen was en een blijvende plaats in het verkeer veroverd had, een plaats die bovendien ieder jaar van grooter belang zou worden. Hij riep de medewerking van alle betrok ken premiers in voor de beide voornaamste punten om deze tochten le doen slagen: een betrouwbare en vlugge metereologischen dienst en de inrichting van terreinen Op deze terreinen of kort er bij moesten hooge aanlegmasten gebouwd worden omdat ook het verkeer per luchtschip z. i. nog toekomst had. Hij stelde voor aan de sub-commissie een lijst van de voornaamste landingsterreinen, die benoodigd zijn, te verschaffen om na te gaan of de betrokken regeeringen voor hun aanleg en onderhoud zouden kunnen zor gen. Bij de gedachtenwisseling, die op Hoare's- rede volgde, wees de Canadeesche premier op het nut van vliegtuigen bij het opsporen van boschbranden, terwijl zijn Australische collega de beteekenis van het vliegtuig in Australië al9 verkeersmiddel tusschen afge legen poslen en de grootste centra in het licht stelde. ITAI IE. De vierde verjaardag van het fascisme. Gisteren hebben m geheel Italië plech tigheden plaats gehad ter herdenking van den vierden verjaardag van den fascis tischen opmarsch naar Rome. Natuurlijk stond Rome in het middelpunt en daar weer Mussolini, die opnieuw braaf beju beld is en eenige gloeiende speeches heeft gehouden. Ook heeft hij een boodschap tot het voik gericht. Daarin zegt Mussolini, dat het régime zich bij deze vierde herdenking in een machtige positie bevindt, voor zoover dit het binnenland betreft en groot aan zien geniet in het buitenland 'Alle fascis tische organisaties bevinden zich in een schitterenden toestand Het régime is so lide als een granietrots waartegen alle aanslagen van welken kant ook, afstuiten. De boodschap somt alle wetten op, die het nitzioht van den 6taat veranderd heb ben in deze jaren Speciaal blijft zij staan bij de reorganisatie van het leger, dat op dit oogenhlik ,,op alle eventualiteiten voorbereid is." Op economisch en sociaal gebied heeft het fascisme eveneens ver nieuwingen gebracht en eindelijk na 30 jaar van vruchtelooze pogingen de een heid verwezenlijkt der nationale unificatie. Mussolini geeft vervolgens een over zicht van de openbare werken, die zijn re geering tot 6tand gebracht heeft, vooral wat de havent aangaat, zoodat de Itali- aanscbe koopvaardijniarine thans de tweede plaats bekleedt in Europa, de 4de in de wereld. Het fascisme heeft ook de boeren tot een nieuwe inspanning aangezet. De graan oogst van 60 millioen centenaars is een be. wijs van den vooruitgang op dit gebied. Na op het herstel van de lire gewezen te hebben, wijdt Mussolini een uitvoerige beschouwing aan de wet, die volgens hem beroemd zal blijven in de wereldgeschie- denis, n.L de wet die de collectieve ar. beidscontracten geregeld heeft „Wij hebben den syndicahstischen staat in het leven geroepen. Dertien federaties vereenigen millioenen van producenten, nooit is er in de geschiedenis een staat geweest, wiens basis zoo ruim was. De in stelling van een ministerie voor de corpo. raties is een feit, geheel nieuw in de con- stitutioneele geschieden,s van Italië, een der meest dringende problemen der tegen woordige maatschappij en het te hebben gezien en opgelost, dat zal steeds blijven de onbetwistbare verdienste der fascisti sche revolutie. Indien men onder revolutie verstaat wat men er onder moet verstaan, n.L een ge weldige verandering van personeel en <ie schepping van nieuwe instituten, hoe kan men dan aan het fascisme het karakter ontzeggen en de beteekenis van een grooic diepgaande revolutie bestemd om invloed tf»t te oefenen op den loop der geschie denis 1 De corporatieve staat is een typeerende schepping en de trots van de fascistische revolutie. De onafscheidelijke Moeilijkhe den aan elke radicale nieuwigheid ver bonden zullen overwonnen worden. Vervolgens zet Mussolini uiteen wat hij gedaan heeft om de Italiaansche koloniën te ontwikkelen, die wegens de afsluiting van de traditioneele gebieden, waarheen de Italiaansche emigratie zich richtte, gereor ganiseerd moesten worden en op een hoo ger peil gebracht worden om een onder komen te verschaffen aan het bevolkings overschot. Volgt eindelijk een opsomming van alle handels- en politieke verdragen, die in de laatste jaren door Italië gesloten zijn. Al deze resultaten van het fascistische regime stelt hij tegenover de „misdadige en domme" aanvallen van zijn weinige over gebleven tegenstanders. Het volk. betoogt hij. geeft om deze agitatie niets, het werkt en geeft bij speciale gelegenheden als deze blijk. Jioezeer het aan het nieuwe regime gehecht is. Tenslotte wendt hij zich naar de toe komst Wij staan slechts bij het b0,rin der ontwikkeling en er blijft oneindig veel le doen over „Tucht, eensgezindheid, onver zettelijkheid" blijft de leus. Na de wetten moeten ook de zeden gewijzigd worden. Wat er nog over is van het oude, kleine half-liberale Italië moet zonder medelijden vernietigd worden Eigenbelang, arrivisme, ijdel geklets en laffe kwaadsprekerij moeten worden uitgeroeid, opdat Italië voorbereid zal zijn op de taa kvan morgen. ..Zwarthemden. die taak zal komen. Zij zal u bereid vinden, zooals in October 1922 toen gij opgestaan zijt met de wapens in de hand om opnieuw een ziel aan de natie te geven. Deze roemvolle historische bladzijde kan niet uitgewischt worden. Vandaag nog, na vier jaren, zijt gij onder de wapens met honderdduizenden. Uwe bajonetten regee- ren niet slechts het fascisme, maar het ge- heele Italiannsche volk. Dit regime, ik voel hot. is onschendbaar. De fascistische revo lutie is het zedelijke patrimonium geworden van het Italiaansche volk Het zal Italië groot maken, op alle wijzen, overal en tegen wie ook." OOSTENRTTK. De begrooting voor 1927. Minister Kienbroeck heeft bij den Natio- nalen Raad de begrooting voor 1927 inge diend. Deze is gebaseerd op de veronderstel ling, dat de onderhandelingen met de be ambten, op grond van het aanbod van de regeering. tot een gunstig resultaat leiden. De begrooting voorziet een debet van 135 millioen schilling, waartegenover een credit van ruim 180 millioen staat, zoodat zij met een overschot van 45 millioen sluit, d i. 9 millioen meer als die voor 1926. Aangezien vermeerdering van de inkomsten niet meer mogelijk is, zal men in het vervolg de mogelijkheid van nieuwe credieten onder oogen moeten zien. RUSLAND. ZinovjeFs opvolger. Naar de „Roel" verneemt, zal de eerst volgende bestuursvergadering van de com munistische internationale in Februari ge houden worden Tot zoolang zal Zinovjef in naam voorzitter blijven, hoewel hij fei telijk reeds van die functie ontheven Is. Een opvolger zal voorloopig niet benoemd worden, doch een commissie van drie per sonen zal met de tijdelijke waarneming worden belast. MEXICO. De Indianen-opstand. De Mexicaansche president gaf zijn voor ganger Obregon volmacht den opstand der Yaqui-Indianen te onderdrukken. BUITENLANDSCH GEMENGD. STRUIXROOVERS IN DE BERLUNSCHE TIERGARTEN. De onveiligheid in de Tiergarten, het groote park m het centrum van Berlijn» wordt van dag tot dag grooter Gistermid dag zes uur rijn een heer en dame doof een drietal struikroovers uitgeplunderd. Ze bedreigden hun slachtoffers met revol ver®, dwongen hen winterjas en mantel uit te trekken, beroofden ze daarna van hor loges en geld. en gingen er toen vandoor. DE DAME IN HET ZWART. Londen wordt op het oogenblik onveilig gemaakt door een „dame in het zwart", die met weergalooze snelheid haar sJag slaat m rijke huizen Een week geledea heeft zij een groote partij tafelzilver g«' roofd uit het huis van het Lagerhuislid 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2