£axin kerk- en schoolnieuws. PRIMA ANTHRACIETSOORTEN gemengd nieuws. vragenrubriek. No. 20438. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 October Vierde Blad Anno 1926. wm NED.-HERV. KERK. Bedankt: Voor Vianen: da. J. J. Woldendorp, te Warmond; voor Elburg: A- F. P. Pop, te Vaassen, bij Apeldoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rottevalle: H. Smit, cand. te Nieuw-Weerdinge; te Enschedé C. von Meyenfelt, te Vrouwenpolder. Ds. A. FETTER, f De in Den Haag in den ouderdom van 72 jaar overleden em.-predikant A. Fetter werd in 1879 proponent bij de Ev. Luth. kerk. Na te Leerdam als hulpprediker ge staan te hebben deed hij 13 November 1881 lijn intrede te Stadskanaal. Na een collo quium doctum werd hij 8 April 1888 pre- I dikant bij dé Ned.-Herv. gemeente te Wie- ringerwaard en achtereenvolgens heeft hij gestaan te Middelie, Ilpendam, Ooster- wijk, Waalwijk en Helder. EEN SCHRIJVEN VAN Ds. VAN DUIN AAN DE STNODE DER GEREF. KERKEN. Geef een beslissing! Aan de Generale Synode der Gerefor meerde Kerken in Nederland vergaderd te Assen 27 October 1926, is het volgende schrijven gericht door ds. W. E. van Duin. Zeer Geachte Heeren en Broeders, Op het voLgende wilde ik gaarne uw aan dacht vestigenDoor uw vergadering wa- j ren twee deputaten benoemd teneinde de I classis Haarlem en den kerke raad van Haarlemmermeer O.Z. van raad te dienen inzake moeilijkheden, die mochten voort vloeien uit uw advies om mijn schorsing op te heffen. Den 13en September daags voordat genoemde classis samenkwam, wa ren deze deputaten aanwezig op een ker- keraadsvergadering te O.Z Daar deelden zij o.a. mede, dat de Generaale Synode mijn op 9 September bij u ingediende ver klaring bad opgevat in dezen zin, dat ik mij geheel conformeerde aan de synodale beslissingen inzake de beide boomen en dat ik de zintuigelijk-wcarneembaarheid daarvan erkende als een der stukkeu van het geloof, dat God van ons eischt. Nu zou het uit tactisch oogpunt wellicht verstandiger en aan den oogenblikkelijken „vrede" meer bevorderlijk geweest zijn, indien ik hierop niet was ingegaan en ik. een herhaling van het te Assen verhan delde had trachten te voorkomen. Even wel leek het mij min gewenscht op dit punt eenig misverstand te laten voortbestaan. Vandaar, dat ik omtrent de bedoeling met genoemde verklaring, die ik nog ge heel handhaaf, ongeveer het vol gende opmerkte Persoonlijk aanvaard ik beide boomen in den letterlijken zin, ondanks bestaande moeilijkheden bij letterlijke opvatting en verder beloof ik bij al mijn ambtelijken arbeid daarover alleen in dezen zin te zullen spreken. Echter heb ik mij er steeds tegen verzet, niet alleen in de clas sis Haarlem, maar evenzeer in uw midden (gelijk gij u nog wel herinneren zult) iemand te beschuldigen van de zoo ernstige zonde als zou hij Gods Woord aantasten, enkel en alleen, omdat hij er aan twijfelt of de letterlijke opvatting van de vier be kende bijzonderheden wel de eenig juiste is, omdat hij dus de m o g e 1 ij k- h e i d openlaat, dat God daarmee toch iets anders bedoelt dan er letterlijk staat. Wat twee dezer bijzonderheden betreft, n.l. de slang en haar spreken, wordt oe letterlijke opvatting gedrukt door zulke groote bezwaren en valt er zóóveel te zeg gen voor het nemen m een anderen zin (gelijk ik dat ter Synode heb pogen aan te toonen), dat ik er hoe langer hoe meer toe neig de letterlijke verklaring minder aannemelijk te achten. De langdurige saamsprekingen met uwe deputaten, de broeders Kunst, Ridderbos en Vellenga, dié op zeer sympathieke wijze gevoerd werden, eerst op den 3en en later op den 9en September, hadden mij ech ter ook maaT niet id het minst tot ander gevoelen doen overhellen. Wel ver klaarde ik mij bereid o.m. op aandrang van prof. Kuyper aan mijn op 3 Sept. af gelegde verklaring iets toe te voegen, ge zien de toezegging, dat uw vergadering de bezwaren, die door dr. N. D. v Leeu wen en door mij waren ingebracht, aan een ernstig onderzoek zou onderwerpen. Daar toe ontbrak toen, gelijk mij werd mede gedeeld, mede door de tijdelijke afwezig heid van prof. Aalders, de gelegenheid. Het was daarbij gelijk een uwer depu taten mij gemoedelijk verzekerde „aller- j minst de bedoeling mij er in te laten loo- pen." Ik weigerde intusschen in de verklaring in te lasschen, dat ik die letterlijke opvat ting zou verkondigen als de leer der H. Schrift, als e i s c h van Gods Woord of iets dergelijks. Zoo dan kwamen er deze zinsneden bij op advies van uw deputaten (met prof. Hepp ben ik bet eens, dat over het „mooie" van de formuleering verschil van meening mogelijk is)„ook als zijnde in dezen de eenige leer der Gereformeerde kerken" en „maar wil in afwachting van de beslissing der Generale Synode inzake het desbetref fende bezwaar tot op dien tijd alleen ue letterlijke opvatting voordragen". Verschil van meening mocht er al mo gelijk zijn of de vaststelling van de vier bijzonderheden wel in den rechten weg was tot stand gekomen, maar waarom zou rk althans van de boomen niet kunnen ver kondigen bij a' mijn ambtelijk werk, dat de zintuigelijk-waarneembaarheid door de Geref. kerken in Generale Synode was ge leerd 1 En waarom zou ik, nu de toezegging gedaan, dat de kwestie over de slang en haar spreken opnieuw in 6tudie zon worden genomen en daarover binnen enkele weken een uitspraak zou worden gedaan, daarom zou ik niet kunnen beloven, dat ik als ambtsdrager in dien tusschentgd geen propaganda zou maken voor mijn persoon lijke opvatting? 't Waxen o.m. deze overwegingen, die er mg toe leidden, op 9 Sept. de ietwat breedere verklaring af te leggen Hoever ik ook met die andere toe voeging gegaan mocht zijn, zorgvuldig had ik, meende ik, vermeden, mij te „con- formeeren aan de synodale uit spraak, als zou het niet een kwes tie van exegese gelden, maar van geloof of niet-geloof, als zou het hier raken een eisch van Gods Wcord. Dat ik mij in Uw midden in volle ver gadering onomwonden had uitgesproken zonder mijn bezwaar te verdoezelen, bleek trouwens wel uit de opmerkingen van Uw beide deputaten Ds. Breukelaar en Schouten. De een immers verklaarde, na mgn spreken ter Generale Synode, gezegd te hebben, dat ik „niet te redden was", de ander, dat ik „verder van huis was, dan (hg) had ge dacht". Dat zij ten slotte toch met mijn uitvoeriger verklaring genoegen konden nemen, was hieraan toe te schrijven, dat ik, naar hun meening, dank zij een tweede onderhoud, n.l. met de heeren Kunst, Kuyper, Ridderbos en Vellenga, "van mgn afwgking was teruggekomen". Het doet mij oprecht leed, dat bjj de vele misverstanden, die niet vreemd zgn aan den droeven toestand, waarin onze kerken op 't oogenblik verkeeren, dit nieuwe misverstand gbkomen is. Toch zou één der Synodeleden, met wien ik direct na het inleveren mgner laatste verklaring, nog eenigen tijd de aanhangige kwestie be f ik, kunnen getuigen, dat ik niet van gevoelen veranderd bleek te zgn door de saam- Sfreking met Uw deputaten. 't Bevreemdt mij dan ook, dat in Uw vergadering over dit punt niet vooraf de noodige klaarheid is geëischt en aangebracht. 't Is ook allerminst mrjn bedoeling ooit geweest door een onduidelijke, dubbelzinnige verklaring mijn positie als predikant bij de Geref. Kerken kon het zgn, z.g. te „redden". Naar niets verlang ik hier meer, dan dat in bewoordingen, die voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar zgn, over en weer gezegd wordt, waar het op staat. Uit dat verlangen spruit trouwens ook dit mgn schrijven voort. Daarom wil ik hier herhalen, dat, hoeveel misverstand er ook moge zijn gerezen, mijn schorsing te recht of ten onrechte is ge schied. Indien het eerst, dan mag en moét van mij geëischt, dat ik schuldbelijdenis af- lé-gge, óók publiek voor mijn gemeente. Zou ik onboetvaardig zijn, dan is er vcl>p reden deswege over mij tucht te oefenen. Zouden er daarentegen duidelijke bewijzen van boetvaardigheid wezen, dan zou het met den waren Christenzin in strijd zijn, wanneer mijn gemeente, waar ik jaren met opgewektheid eu niet zonder zegen werkte, mg, die haar van God heg gegeven als haar herder en leeraar, als een onnutten dienstknecht zou wegzenden. Welk recht God zelf daartoe heeft, is een geheel andere zaak! Indien echter de schorsing ten onrechte is toe-gepast, dan wil ik U nogmaals wijzen op hetgeen naar luidt van Handeiingtn ld te Fiiippi met Paulus en Silas is gebeurd, en daar door hen is gezegd. Mijn naam al3 dienaar van het Woord Gods is in Jt geding, van dat Woord, waarvoor een ieder onvoorwaardelijk dient te buigen. Tevens wil ik van deze gelegenheid ge bruik maken om schriftelijk vast te leggen (trots alle beweringen van het tegendeel), dat ik geschorst ben geworden niet in verband met art. 53 der K. O. (het onder- teekeningsformulier) maar op grond van art. 79 en SO K. 0. Zóó deed het mgn kerkeraad, bijgestaan door dien van Hoofd dorp, ofschoon ik mij, voorzoover ik weet, nimmer heb schuldig gemaakt aan de open bare grove zonde, die mij ten laste wordt gelegd, als zou ik n.l. valsche leer of ketterij verkondigd hebben. Helaas! heeft de classis Haarlem, bg welke ik in appèl ging, haar zegel gezet onder deze uitspraak, toen zrj verklaarde, „dat de schorsing door beide kerkeraden geheel in overeenstemming met de besluiten der Generale Synode naar art 79 en 80 was uitgesproken" en dat nog wel, niettegenstaande de voorzitter vaü de toen malige „synodale commissie" ter classical© vergadering heeft verklaard: „Ds. Van Duin maakt zich niet schuldig aan openbare, grove zonde, maar handelt in strijd met het o naerteekeningslormuher". Dooh genoeg daarover. Het feit, dat de Generale Synode de ingebrachte bezwaren niet aanstonds van de hand wees, maar ze nader onder de oogen wilde zien. wekte de hoop bij mij en bii velen met mij, dat de mogelijkheid bestond, dat uw verga dering haar uitspraken van dit voorjaar zou herzien. Pijnlijk was echter de verras sing, die de pers bracht in een paar uit latingen van enkele uwer praeadviseerende leden. Daarin immers werd kort en bondig gezegd, dat elke gedachte, alsof deze ot een volgende Synode zou terugkomen op haar (principieele) beslissing ijdel is, dat Christus, onze kerken voor zoo iets be hoedt! Is het te verwonderen, dat de vraag op- kwam, of hier weer een afschuwelijk mis- verstand in het spel is, want aan mislei ding mag toch zeker niet worden gedacht 1 De redeneering is ook mij bekend, dat ten allen tijde iix onze kerken toelaatbaar is b.v. een gravamen tegen den kinder doop, doch dat daarin nog niet ligt op gesloten, dat daarmee de kinderdoop zelf disputabel wordt gesteld. Ik wil daar alleen dit van zeggen. Wan neer de Generale Synode het vraagstuk van den kinderdoop nog kort tevoren we kenlang van alle kanten heeft bezien en dienaangaande een uitspraak gedaan, lijkt het mij niet onwaarschijnlijk, dat zij haar houding aanstonds kaü bepalen, zoo er na slechts weinig ma-anden opnieuw bezwaren worden ingebracht, tenzij er zulke beden kingen worden geopperd, die dusver nog niet onder de oogen waren gezien. Bezwaren indieneD doet men doorgaans niet, wanneer, wie de bezwaren zal onder zoeken, van tevoren zegt: Uw bezwaren zullen wij onderzoeken, maar vóór wij daaraan beginnen, kunnen wij u al mede- deelen: Zij zijn nog wel niet gewogen, maar toch wel te licht bevonden. Van harte hoop ik. dat zeer spoedig aan •den bijna onhoudbaren toestand, waarin ik met de mijnen verkeer, een einde kome. Mijn schorsing is wèl opgeheven, maar er is op gevonden, dat het besluit tot ophef fing voorloopig geen effect heeft. Hoe dankbaar ook, dat daardoor tot nog toe een z.g. „ontslag uit den dienst" werd verhoed, snak ik naar het oogenblik, dat ik weet, waar ik aan toe ben, of ik in mijn eer zal worden hersteld, dan wel als een dwaalleeraar en als een aanrander van nes gezag van Gods Woord zal worden ontzet uit het ambt, dat mij van jongs af lief is en ondanks alles lief is gebleven. Ten volle ben ik overtuigd van het hooge belang van de beslissing, die gij in mijn zaak hebt te nemen. De Heere schenke u Zijn genade, dit te doen naar Zijn wil, ter wijl aller bede zij tot onzen Vader in de hemelen: Uw Naam worde geheiligd. Weest niet al te rechtvaardig eD weest niet al te goddeloos. 't Is den vader der leugenen tenslotte om het even of er verdeeldheid ontstaat onder broeders van 't zelfde huis door a f- w ij king naar rechts dan wel naar links. Maar ook dit weten we Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken. Beef Satan, Hij, Die ons geleidt zal u de vaan doen striiken. God geve u wgsheid en getrouwheid, kortom al wat u behoeft voor uw gewichtig werk. Zijn Naam tot eer, Zijn gemeente tot zegen. DE SYNODE TE ASSEN. Ds. van Duin blijft geschorst Nadat behalve de korte openbare ochtend- I zitting de Synode den geheelen verderen dag in comité-generaal vergaderd had, ving te circa 9 uur gisteravond de openbare zit ting weder aan. Allereerst bracht ds. Milo rapport uit over de handelingen der syno dale deputaten inzake ds. Vermaat (de pre dikanten Koopmans en dr. Van Es) en over de handelingen der deputaten inzake d* Smelik (de predikanten Verhoef en dr Kaa- j jan). Besloten werd het mandaat der Fries sche deputaten, onder dankzegging voor den verrichten arbeid, voor evenlueele verdere moeilijkheden in de provincie Friesland te verlengen en dat der Utrechlsche deputaten onder dankbetuiging op te hef/en. Vervolgens rapporteerde ds. Van Lummel inzake de quaestie ds. Van Duin. Gezien de nadere uiteenzetting van ds. Van Duin, dat hij n.l. de besluiten der Synode omtrent de pnradijsboomen niet gedekt acht door Gods Woord, besloot de Synode aan de classi-j Haarlem te adviseeréh". in tegenstelling met haar in September 1.1. gegeven advies, de schorsing van ds. Van Duin te continueeren Hierna kwam het rapport van prof. Aal- dors over het gravamen van dr. Van Leeuwen. Na een zeer uitvoerig beloog kwam de rapporteur tot de - volgende con clusies: a. Het gravamen wegens de volstrekt on voldoende gronden uit Schrift en Belijdenis af te wijzen; b. het vertrouwen der Synode uit te spre ken, dat dr. Van Leeuwen zijn bezwaren zal terugnemen en de uitspraak der Synode over de slang en haar spreken aanvaar dend, deze ten grondslag zal leggen aan al wat hij leert; c. de wenschelijkheid uit te spreken, dat dr. Van Leeuwen zich nader verklare om- Irent enkele door hem gebezigde uitdruk kingen; d de classis Drachten op te dragen verder met hem te handelen. Conform deze conclusie werd door de Synode besloten. Daarna rapporteerde dr. Dijk over de tus- schen ds. Brussaard en prof. Ridderbos ge voerde correspondentie omtrent de bezwa ren van eerstgenoemde. Overeenkomstig de conclusie besloot de Synode: a. uit te spreken, dat zij die bezwaren voldoende door prof. Ridderbos weerlegd acht; de verwachting uit te spreken, dat ds. Brussaard de verschillende uitspraken der Synode ten volle aanvaarden zal en ten grondslag zal leggen aan al wat hij leert, c. de classis Haarlem op te dragen toe te zien. dal ds Brussaard zich overeenkomstig deze verwachting gedraagt; en d. deze conclusies ter kennis te brengen van den kerkeraad te Bloemendaal. Na dankgebed van dr. Dijk werd de ver gadering gesloten. Vandaag wordt van 9 uur lot 10.30 in comité-generaal vergaderd, waarna om halfelf een openbare slotzitting gehouden wordt. INTERNATIONAAL ANTHROPOSOPHISCH PAEDAG0GISCH CONGRES. In ..Pulchri" te 's-Gravenhage is gister middag het Internationaal Anthroposophisch Paedagogisch congres, dat van 28 Oct. tot en met 5 Nov. daar ter stede wordt gehou- j den en dat, evenals de daaraan verbonden I tentoonstelling, is georganiseerd door de Anthroposophische Vereeniging in Neder land en het Onderwijzend personeel van de „Vrije 9chool" te 's-Gravenhage, geoprnd met een korte rede van den lslen voorzit ter. 'dr. F. W. Zuylmans. van Emmichoven. ïn de volgende dagen zullen verschil lende voordrachten en demonstr-lies ge houden worden. RECLAME. Firma Wad. E J. WIJNTJES Zoon HAVEN 11. 9589 Ti.LEF. O. DE MALVERSATIES AAN HET CENTRAAL MAGAZIJN VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTINGEN TE WOERDEN. Ontzettende wantoestanden in het beheer. Uit Woerden wordt aan het „U. D." geschreven: Dinsdag zijn hier ter stede twee personen op last van den officier van Justitie te Utrecht in arrest gesteld, verdacht van frauduleuze handelingen ten nadeel© van het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrustingen, dat alhier i3 gevestigd. De controleur van de militaire administratie heeft in verband hiermede tegen den 5L- jongen aannemer en een 60-jangeo bureel- ambtenaar arrestatiebevelen uitgevaardigd; beiden zijn naar het huis van bewaring té Utrecht overgebracht. De directe aanleiding tot deze arrestaties is een fraude, ontdekt in de houtleverauiie. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zgn uitgegeven voor de leve- rir^j van houtdat nimmer geleverd is. Het hout werd door den aannemer steeds volgens een zeker bonnenstelsel geleverd; vanwege het Magazgn werd een bon ver strekt, waarop de leverancier dan later het geld inde; nu is aan het licht gesteld, door vergelijking van het aantal bonnen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bonnen zijn geschreven èo geld is uitgetrokken voor hout. dat eenvoudig ner gens te vinden is, omdat het nooit werd geleverd; zoo zou er bijvoorbeeld een groot bedrag zijn uitgegeven voor houtleveranties in verband met het bouwen van een schuur. H&t geld is wèg maar de schuur is nergens te vinden, noch het majeriaal. Lnt is een directe oorzaak van de arres taties, waardoor evenwel een zaak aan het rollen wordt gebracht, die 6c>n ongekend J schandaal zal verwekken en waarin opzien barende mededeelingen omtrent de erger lijke wantoestanden, die er in het Magazijn reeds jaren en jaren heerschen. bekend heid zullen krijgen. Van de zijde der auto riteiten is men voorloopig nog niet zeer geneigd, alle licht over deze duistere kwestie te laten vallen; na een uitgebreid onderzoek zijn ons echter feiten ter oore gekomen, feiten die vast staan en die iemand in verbazing zullen doen uitroepen, hoe het mogelijk mag beeten, dat dergelijke mis standen zoo geruimen tijd verborgen hebben kunnen blijven. „Het lijkt alsof men aan het ministerie van Oorlog met blindheid ge slagen is geweest", verzekerde men ons van zeer betrouwbare zijde, „en het is diep te betreuren, dat een der hooge ambtenaren, mot het onderzoek in deze zaak belast, op de vraag, of er ook gestolen was, moest antwoorden: er is niet gestolen, maar ge- róófd en verbrast". Met de betaling van helpersoneel was I vreemd omgesprongen: er werd betaald voor overuren, die in 't geheel niet gemaakt wa ren. Er was geen sprake van eenigerlei con trole en het blijkt duidelijk, dat ook de con trole van hoogerhand te wenschen heeft overgelaten. Het personeel klaagde niet dan werd men eenvoudig ontslagen; dat ging buitengewoon gemakkelijk. Ook de geheerè exploitatie van het maga zijn deugt niet; het was onmogelijk geweest het tot een rendabel bedrijf te maken; de machines in de waschafdeeling b.v. stonden er, het personeel was aanwezig, doch er werd geen moeite gedaan om geld binnen te krijgen, het werd slechts met voile handen over den balk gegooid. Na de thans gedane arrestatie is het on derzoek met volle kracht zoowel van justi- tioneele als van militaire zijde voortgezet, dit zal ongetwijfeld nog eenigen tijd in be slag nemen; eiken dag wordt alles nauw keurig gecontroleerd; en de commissie, die de zaak in handen heeft, wordt overstelpt met anonyme brieven. Men is intusschen ijverig doende in deze ingewikkelde malv^r- satiegeschiedenis meer licht te ontsteken. Hoe meer het onderzoek, dat reeds eenige maanden gaande is. vordert, hoe ontstellen der feiten aan het licht komen en het schijnt raadselachtig, waar al hel geld ge bleven is. Reeds in 1918 moet het beheer van het Magazijn uiterst slecht zijn geweest en kenmerkend ma? het heeten, dat rnr. Gerlings, in zgn pleidooi van 1924, toen een stoker van het Magazijn tot negen maand«?n gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van diefstal, voor de Ulrechtsche rechtbank op deze wantoestanden wees, en vroeg hoe men, als deze beklaagde tol negen maanden gevangenisstraf zou worden veroordeeld, dan wel hen moest straffen die boven dien man staan en die zich aan heel wat ern stiger frauduleuze handelingen schuldig maken. Een halfjaar geleden is kapitein Fggink uit Den Haag opgedragen het Magazijn te reorganiseeren en onder diens leiding zijn eigenlijk pas verschillende malversaties ont dekt. De nieuwe leider stond voor een chaos, een warwinkel van financieel beheer en met energie heeft hij zich op de t3ak geworpen in dit chaotisch tafereel eenige orde Ie scheppen. In die laatste zes maanden kon er plotseling dertigduizend gulden bezuinigd worden. Dertigduizend gulden, d;e uitgetrok ken stonden op de begrooling. bleken in het geheel niet noodig te zijn Waar zijn zij die andere jaren gebleven? Het is een raadsel. Was er anders in één jaar voor houtleveran tie f25 000 noodig het laatste halfjaar is gebleken dat f 300 ruim voldoende was. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Het gebeurde in den politiepost aan de Leuvehaven te Rotterdam. Er was juist een arrestant, een Noorsch zeeman, binnenge bracht. die daar even moest wachten op zijn overbrenging naar het politiebureau Groote Paauwensteeg. Plotseling miste een der agenten een por- temonnaie met f 20,52, die even te voren nog op tafel had gelegen. Overal werd ge zocht, doch nergens was de portemonnaie te vinden, tot men ten slotte op de gedachte kwam den zeeman eens te fouilleeren. In-. RECLAME. Eenige druppels zijn voldoende! 2927 derdaad bleek deze kans te hebben gezien de portemonnaie ongemerkt weg te kapen en in zijn zak te steken. NIEUWE FOKKER-VLIEGBOOT. Op het Buiten-IJ te Amsterdam is een nieuwe type Fokker-vliegboot door den „test-pilot" der N.V. Ned. Vliegtuigenfa- briek, ir. J. C. Grasé, met succes inge vlogen. Deze machine, type Fokker B. III, voort gedreven door een motor van 450 P.K., is een twee-dekker, waarvan onder- en bo- venvleugel door midel van diagonaalstijlen verspannen zijn. De boven vleugel heeft eoc geprononceerde pijl- en V-vorm. De vleu gels hebben een totaal dragend oppervlak van 56 M2. De boot zelf is geheel uit du- rallumin vervaardagd en heeft twee steps. Zij kan zoowel voor verkeersdoeleinden worden ingericht, in welk geval het mid dendeel door een cabine wordt gevormd, als voor militaire doeleinden in welk ge val de machine met een bemanning van drie personen vliegt en een totaal last van 1000 a 1100 K.G. medevoert. Dit nieuwe type is ontstaan als een ver dere ontwikkeling van het vroegere typo F. B. 1., dat bij de Indische Marine in gebruik is en werd gebouwd met het oog op het gebruik bij de Nederlandsche Ma rine in Indiè. Bij de eerste gehouden proeven bleek de machine zoowel in het water als in de lucht over uitstekende eigenschappen te be- Joliikken. DOOR VALLENDE LUIKEN GEDOOD. Op een der schepen, die aan de Java- kade te Amsterdam gelegen zijn. heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Daar ver schoven plotseling eenige luiken, ten ge volge waarvan een 46-jarige bootwerker in het ruim viel. Bovendien raakten de luiken geheet los; de ongelukkige, die beneden in het ruim lag. kreeg deze zware voorwerpen ook nog op het lichaam en was bijna op slag dood Met lijk is per ambulance-auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. NOODLANDING. Gistermiddag heeft het Duitsche Junker vliegtuig D. 946 van de Lufthansa, op weg van Hamburg via Bremen naar Amsterdam waarschijnlijk wegens benzinegebrek in de buurt van Bunschoten een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig gèen water vliegtuig kwam in het water nabij Bun schoten terecht. De Zuiderzee is hier slechts één meter diep en de piloot slaagde erin het vliegtuig zoo neer te zetten, dat de vleugels en de cabine droog bleven. Met een vaartuig werden de zes passagiers uit het vliegtuig gehaald en later per auto naar Amsterdam vervoerd. Van Schiphol te Amsterdam is hulp ge zonden om het vliegtuig op het droge te brengen. Behalve de zes passagiers waren aanboord van het vliegtuig de piloo en «een mechanician. VAN DE AUTO GESPRONGEN. Gistermiddag is op het Hoornwerk to Deventer het elfjarig zoontje uit het gezin Roseboom, dat van den volgwagen van een vrachtauto wilde afspringen onder een der achterwielen geraakt en gedood. Als vader 's avonds thuis komt vertelt moeder: „Vanmorgen heeft de ooievaar bij den schoenmaker een zusje gebracht" „Kan niet waar zijn," zegt kleine Piet. „Hou je mond. bengel," zegt vader; „waarom kan dat niet?" „Omdat er op het bordje voor het raam duidelijk staat: een jongen gevraagd," zegt Piet. RECLAME. Zeer gewild middel om den stoelgang te regelen en verstoppingen te voorkomen; voor volwassenen en kinderen. Per doos 75 cent. 29-6 Abonné V.. te L. De hoofdstad van Noord-Holland is Haarlem. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13