R.H.W. Fruit-Soda No. 20436. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 October Derde Blad Anno 1926. STAATSBEGROOTING 1927. Verstopping1 KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE RIJNSTREEK. Mineraalwater met vruchlensmaak HOOFDSTUK Dl BUITENLANDSCHE ZAKEN. Verschenen is het Voorloopig Verslag in zake hoofdstuk III der Staatsbegrooting 1927 Beleid van den Minister. Het beleid van den Minister heeft over het afgeloopen jaar niet dezelfde algemeene voldoening gewekt, als waarvan bij de be handeling van vorige begrootingen kan worden getuigd. Het was vooral de wijze, waarop in den laatsten tijd de belangen van het land zijn behartigd bij het sluiten van verdragen, welke critiek uitlokte. Duidelijk toch is naar de meening van verschillende leden gebleken, dat bij de onderhandelingen over het handelsverdrag met Duitschland niet op de juiste wijze is te werk gegaan. Bij de onderhandelingen over het Belgisch-Neder- landsch verdrag, waarover men verder bij deze aangelegenheid niet wenschte te spre ken. was 's Ministers houding evenmin die van een krachtig beschermer der Neder- landsche belangen. Andere leden waren van meeting, dat toch ook in het beleid van den Minister veel goeds valt te waardeer en. Sommige leden vestigden in verband met de gemaakte opmerkingen over het han delsverdrag met Duitschland de aandacht op het feit, dat hier de schuld minder ligt bij personen dan wel bij een stelsel. De voorbereiding van zoodanige verdragen be hoort te geschieden door het Departement van Arbeid, H. en Nijv., althans door de betrokken departementen. Volkenbond. Eeirige leden spraken er hun verwonde ring over uit, dat in de Troonrede niet ge waagd wordt van de belangrijke positie, welke Nederland in den Volkenbond in neemt. Verscheidene leden betuigden hun in stemming met het werk, in het afgeloopen jaar door de vertegenwoordigers van de Ne derlandsche regeering in den Volkenbond verricht. Bijzondere hulde werd daarbij ge bracht aan den heer Loudon. Betreurd werd intusschen door sommige leden, dat onze delegatie ter laatste alge meene Volkenbondsvergadering aan het compromis ten aanzien van de uitbreiding, van het aantal niet permanente raadszetels haar stem heeft gegeven. Verscheidene an dere leden daarentegen achtten de in dezen door onze delegatie aangenomen houding de eenig juiste. Verscheidene leden verklaarden het te betreuren, dat de regeering er nog steeds niet toe is overgegaan, in de delegaties per sonen te benoemen, die in nauwer contact staan met de moderne arbeidersbeweging. Vele leden verklaarden het op prijs te zullen stellen, in den vervolge steeds te mogen worden ingelicht omtrent de in structies, welke aan de Nederlandsche ge delegeerden bij den Volkenbond worden ge geven. Verscheidene leden vestigden er in dit verband bij herhaling de aandacht op. dat het van uitnemend belang is. dat ook de kleine natie9 er krachtig toe medewerken, dat de Volkenbondsgedachte onverzwakt gehandhaafd blijve. Gevraagd werd, of de benoeming van den Nederlandse hen gedelegeerde in de Vol kenbondscommissie voor de bestudeering van het internationaal wisselrecht heeft plaats gehad op voordracht of althans op advies of met voorkennis van den Minister. Verscheidene leden waren van oordeel, lat het op den weg der Regeering ligt, de kennis van den Volkenbond in ons volk tot ontwikkeling te brengen. Handelsverdragen. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of het juist is, dat Duitschland de toepassing van het bij het jongste tusschen dat land en Nederland gesloten handels verdrag aan on9 land verleende recht van meestbegunstiging tracht te verijdelen door in het bijzonder producten, welke uit Ne derland worden ingevoerd, zóó te omschrij ven. dat zij aan de werking van de meest- begunstigingsclausule worden onttrokken. Sommige leden meenden deze vraag reeds aanstonds bevestigend te kunnen beant woorden. Op het sluiten van handelsverdragen met die landen, waarmede nog geen verdrag be slaat, werd door eenige leden aangedrongen. Genoemd werd in dit verband Cuba. Ook het sluiten van een handelsverdrag niet Rusland werd weder ter sprake ge bracht. Sommige leden achtten de totstand koming van zulk een verdrag noodzakelijk Anderen verklaarden zich tegen een voor stel tot goedkeuring van een zoodanig ver drag ten sterkste te moeten verzetten. Ratificatie van rei dragen. Gevraagd werd een opgave van de door de Regeering gesloten, doch nog niet gera tificeerde tractaten. Gaarne zou men vernemen, welke Staten de conventie van Barcelona van 1921 be treffende Het statuut der internationale ri vieren hebben geratificeerd en om welke reden de Regeering nog geen slappen heeft gedaan om tot ratificatie van deze conven tie voor Nederland te geraken. Aangedrongen werd op ratificatie van de Brusselsche conventie van 1922. regelende de beperking van de aansprakelijkheid van den reeder Gevraagd werd ten slotte, waarom de in 1923 te Genève gesloten conventie betref fende het internationaal regiem der zee havens niet is geratificeerd. Vergoeding van oorlogsschade. Gevraagd werd: a. Tot welk bedrag zijn in totaal vorde ringen ingekomen? b. Wat heeft hieromtrent de Commissie voor Zeeoorlogsschade aan de Regeering gerapporteerd? c. Heeft de Regeering reeds eenige scha devergoeding verkregen? d. Welke stappen heeft de Regeering ge daan en denkt zij te doen om betaling te verkrijgen van de vorderingen, die door de Commissie voor Zeeoorlogsschade als juist zijn erkend, doch nog niet zijn voldaan? Gevraagd werd voorts, of reeds vergoe ding is verkregen van alle schade, die in den landoorlog onrechtmatig aan Neder landsche belangen is toegebracht, voorna melijk door requisitie of vernieling van Ne derlandsche eigendommen in België door Duitschland, en zoo neen, wat de Regee ring ter zake heeft gedaan en verder nog denkt te doen. Gedacht werd, zoowel wat de zeeoorlogs schade als wat de in de laatste plaats ge noemde schade betreft, aan de instelling zoo noodig van een scheidsgerecht. Bels*tiiigen voor Nederlandsche ■chippers in Belgis. Gevraagd werd, of thans het overleg, door den Minister inzake de bplastingen voor Nederlandsche schippers in België te plegen met zijn ambtgpnooten van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, is geëindigd. Opmerkingen van verschillenden aard. Aangedrongen werd op maatregelen ten behoeve van z.g. heimatlosen en van den Nederlandschen Bond in Duitschland, als mede op verbetering van het grensverkeer met België. Mededeel in gen werden gevraagd omtrent voorstellen inzake de surtaxe d'entrepot et d'origine, door de Nederlandsche vertegen woordigers in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart bij die commissie aanhangig te maken. Voorts drong men aan op vereenvoudi ging van in- en uitklaring aan de Duifsche grens. De vraag werd gesteld of door de Neder landsche regeering nadere stappen zijn ge daan om met de Britsche regeering tot over eenstemming te geraken aangaande de grensscheiding Suriname-Britsch Guyana. Vele leden zouden het zeer op prijs stel len indien telken jare voor de behandeling van de Staatsbegrooting een Oranjeboek aan de Kamer zou worden toegezonden. Verscheidene leden drongen er met klem op aan dat de kosten voor pasnoorfen voor Duitschland zullen worden verminderd. Een internationale regeling ten aanzien van „verstekelingen" werd verlangd. Gevraagd werd of het juist i9. dat in Duitschland verschillende consulaten door honoraire consulaire ambtenaren waargeno men, zullen worden opgeheven. Sommige leden waren van meening dat de Neder landsche vertegenwoordigers in het buiten land over het algemeen behooren gehuisvest te worden in eigen gebouwen. Verscheidene leden achtten f 400.000 voor hef gezanlschapsgebouw te Tokio te veel. Het aandeel van Nederland in de kosten ran den Volkenbond wederom meer dan verleden jaar (thans f 270.000) achtte men rijkelijk hoog. RECLAME. of moeilijk» en onregelmatige stoelgang regelt men ving tonder kramp oi pijn met Mljnhardt's Laaeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. 2850 gel, maar nog veel meer personen voerden het woord. De jubilaresse, die danig in de bloemetjes was gezet en de Iraditioneele enveloppe had ontvangen, dankte geroerd. 127*-JARIG JUBILEUM ANNIE v. d. LUGT MELSERT—VAN EES. Maandag 15 November zal in den schouw burg door het Ver. Rotterdamsch-Hofslii- Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert eene eerste opvoering gegeven worden van „Leonlientje", looneelspel in 3 bedrjven door Felix Timmermans en Eduard Veter man. In de rolverdeeling komen voor: Pastoor Serneels Cor van der Lugt Mel sert, Leonlientje Annie v. d. Lugt Melsert v. Ees, en verder: Juliette Roos, Wilh. Kiev, Piet Bron, Jan van Ees, Anlon Roemer, W. Huysmans en Joh. Haus. Er zijn nieuwe décoratiën van Eduard Veterman, terwijl Cor van der Lugt Melsert de regie voert. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn ia verschenen: ,,De vooruitgang van het Roomsch-Ka- tholicisme in Nederland", door David de Kok, en „Geschiedenisonderwijs en Oor log"» door Lod. van Mierop. KONINKLIJKE NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In Musis Sacrum" te Arnhem is gisteren de 71ste algemeene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden onder leiding van jhr. G. F. van Tets. te Zeist. De vergadering werd bijgewoond door den inspecteur van den landbouw, den heer I. G. J. Kakebeeke, den inspecteur van het landbouwonderwijs, dr. K. H. M. H. van der Zande, vertegenwoordigende den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw, e. a. Na beëindiging van zijn openingsrede stelt de voorzitter voor een telegram van hulde te zenden aan de beschermvrouwe der maatschappij, de Koningin-Moeder (ap plaus). Jh. G. F. van Tets is met algemeene stemmen als voorzitter herkozen, (langdurig applaus). In plaats van de heeren H. de Lange en G O. F. Ridder Iluyssen van Kattendijke, niet herkiesbaar, worden als leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren v. Eveleen Maarssen en jhr. Dedel. Hierna wordt de rekening over 1925 in behandeling gebracht. Deze sluit in ont vangsten en uitgaven op f 13.951 .931/». Het nadeelig slot over 1925 bedraagt f 1580 01, waaronder zit het nadeelig saldo over 1924, groot f G33,29, terwijl in 1925 nog f 284 aan contributie van het vorige jaar is inge komen, zoodat het werkelijk nadeelig saldo voor 1925 f 663,01 bedraagt. Aan contribu ties is ontvangen f 10.052,57. Overeenkomstig het voorstel van de com missie tot onderzoek wordt de rekening goedgekeurd. De commissie dringt er echter bij de vergadering op aan de boekhouding der Maatschappij meer overzichtelijk te doen inrichten, daar een minitieuse con trole der rekening thans niet mogelijk is. Bovendien kan de commisie niet meegaan met de wijze, waarop thans de verschillende fondsen worden beheerd. De voorzitter zegt toe, dat'het hoofdbe stuur de gemaakte opmerkingen over ae wijze yan het beheer in een der volgende vergaderingen onder de oogen zal zien. Op voorstel van het hoofdbestuur worden daarop tot eereleden benoemd de heeren dr W. Posthumus Mevjes en Charles de Bos- schere, te Oude God bij Antwerpen Hierop is aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur om als datum van den Moedersdag voortaan 20 Mei te kiezen met dien verstande, dat, wanneer 20 Mei on een Zondag valt, de Moedersdag wordt ge vierd op Maandag daaropvolgende. Overeenkomstig het voorstel werd na eenige discussie besloten. Het hoofdbestuur stelt daarop voor te be ginnen in 1927 de reiskosten derde klasse van één afgevaardigde van elke afdeellng naar de algemeene vergadering en van de afgevaardigden naar de vergadering van voorzitters en secretarissen te vergoeden, voor zoover deze reiskosten meer dan f 5 per persoon bedragen. Met dit voorstel, zegt het hoofdbestuur, is een bedrag gemoeid van f 1.20 a f 150 per jaar en hoewel het zond-r rijkssteun zeer moeilijk is een sluitende begrooting te ma ken en nog veel moeilijker om aan de be- greuting vast te houden is h^t hoofdbe stuur van meening. dat het billijk is, de verafgelegen afdr.elingen e-.nigszins in te maken reiskosten tegemote te komen. Besloten wordt ten sloHe met het voor stel van het hoofdbestuur .nede te gaan en de redactie zoo te wijzigen, dat d» afdee- lingen vrijgelaten worden van de tegemoet koming gebruik te maken. Een voorstel van de afl Huis ter Heide tot wijziging van art. 27 huishoudelijk re glement ten einde vast i1 leggen, dat alle leden van de Maatschapoii on all" tentoon stellingen vanw ge de Mij of een hirer af- deelingen minstens eenman vrii entréa hebben, ook dan wannee- deze tentoonstel lingen in sameTiwerking rnet een andore vereeniging worden gehouden, werd na eenige discus^te "t.getrokken. De afd. Amsterdam pd Omstreken had voorgesteld, om ten behoeve van de afda lingen der maatschappij e°n regeling voor de instelling vin adviesbureau* te ontwer pen. Dit voorstel werd in eeni?szins gewij- zigden vorm met 130 tegen 27 stemmen aangenomen. Vervolgens werd behandeld een voorstel- Amsterdam, om een deskundige commissie te benoemen, die zal hebben na te gaan, welke boomsoort het best den iep als straat- boom ingeval dc oorzaak der nog steed9 heerschende iepziekte niet ontdekt mocht worden en de ziekte niet afdoende kan worden bestreden zal kunnen vervangen. Het hoofdbestuur meende, dat het instel len van een commissie te veel kosten mee brengt, maar het is bereid om over deze zaak het oordeel te vragen van de Nederl. Dendrologische Vereeniging en van direc teuren van gemeenteplantsoenen; en een gedachten wisseling te openen in het Week blad der Maatschappij. De afd. Amsterdam erkende het finan- cieele bezwaar, doch hoopte, dat het te on dervangen zou zijn. Het hoofdbestuur zou het initiatief kunnen nemen tot de instel ling van een deskundige commissie in sa menwerking met andere organisaties. De heer Van Nes (hoofdbestuur) meende, dat het meer op den wegder regeering ligt om op dit punt te ageeren. De heer Frowein (Ooslerbeek) onder schreef deze meening. De heer Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, vertegenwoordiger van den mi nister van Binnenl. Zaken en van Land bouw, gaf in overweging om te onderzoeken, of de Vereeniging van Nederl. Gemeenten in samenwerking met de Maatschappij niet tot de instelling van een commissie wil overgaan. De Vereeniging van Ned. Ge meenten kan zich dan zoo noodig tot de Regeering wenden. De afd. Amsterdam ver klaarde in verband met de besprekingen, de afwerking dezer zaak aan het hoofdbe stuur over te laten. Een voorstel-Amsterdam, om in de jury's van van tentoonstellingen enz., ook leeken op te nemen, werd niet door het hoofdbe stuur gesteund. Het voorstel werd na eenige discussie gewijzigd .in dien zin, dat de al gemeene vergadering de wenschelijkhetrt uitspreekt, dat de vaste keuringscommissie in overweging neemt of er leeken in de jury's kunnen worden opgenomen. Voorts wordt de begrooling voor 1927 ln behandeling genomen. Inkomsten en uitgaven zijn geraamd op f 11.550,75 met f285,75 voor onvoorzien. De contributies zijn begroot op f 10.425, terwijl f 600, als gekweekte rente Yan het bibliotheek- en het jubileumfonds, is be stemd om de uitgave van het nieuwe week- Mad mogelijk te maken. In totaal zijn de uitgaven hiervoor geraamd op f 3800 Voor de vriendschappelijke bijeenkomst wenschen de afdtelingen Arnhem. Enkhui- zen en Leiden in aanmerking te komen De afdeeling Leiden heeft het verzoek schrif telijk ingediend en er op gewpzen, dat ze in 1927 het 50-jar.g bestaan hoopt te her denken met een uitgebreid programma. Ze zou dan gaarne de leden van de Maatschap pij ontvangen. Na stemming blijkt Leiden gekozen. Over den datum zal nog worden gesproken, daar men September, door Lei den voorgesteld, wz.t Iaat vindt. BODEGRAVEN. Maandag ontlastte zich boven onze gemeente een korte onweersbui, die echter bijzonder zwaar was. Algemeen vreesde men, dat de bliksem ergens zou zijn inge slagen. Daarvan bleek echter den geheelen avond niets. Gisteren vernamen wij echter, dat in de buitenwijk „De Meye", aan de uiterste grens der gemeente, bij de R.-K. kerk op de Zegveldsche grens de bliksem ls ingeslagen. Van de R.-K. pastorie werden zoo goed als alle ruiten ingedrukt, van een boerderij eveneens, terwijl van een ander huis een groot aantal dakpannen werd weggevaagd. Brand werd niet veroorzaakt. Voor een der huizen bevond zich een krui denier. S., uit Zwammerdam. Deze werd door den geweldigen luchtdruk tegen den grond geslagen. Hij bekwam geen beteeke- nend letsel, doch is aan het eene oor totaal doof geworden. Gisteren werd ten overstaan van no taris Krüseman een huis aan de Spoorstraat geveild. Dit werd in bod gebracht door den heer M. Voordouw op f 3700 en gemijnd op f125 door den heer A. Peeters, alhier. Dit jaar zullen aftreden als ouder lingen der Geref. Kerk alhier de heeren P. Huisman, G. Kramer, Jb. Spaargaren en H. Mulder. Candidaat zijn gesteld de hee- Ten Bs. Ratelaan, H. Boot. P. G. den Broe der. D. A. de Jongh, B. Kemp Sr., A. C. VerheuL Als diaken zullen aftreden de heeren: P. G. den Broeder en J. P. Veerman. Voor doze vacatures zijn candidaat gesteld de heeren; A. Koning, M. Kooy, J. Windhorst en J. Zwanenveld. In de plaats van de aftredende heeren Jac. de Bruin. Joh. van Leeuwen en P. van Nes Czn., zijn tot leden der financieele commissie benoemd de heeren A. C. Hoo- gendijk, P. Huisman en B. Kemp Sr. BOSKOOP. De heer C. Brakman alhier slaagde te Amsterdam voor het examen staathuishoud kunde en statistiek M. O. ROELOFARENDSVEEN. Begrafenis pastoor Bergansius. Nadat Maandagavond de Metten voor den overleden pastoor Bergansius waren gebe den, had Dinsdagmorgen de plechtige uit vaartdienst plaats in de R.-K. Kerk, voor afgegaan door de Lauden. Een stampvolle kerk en wel een twintigtal geestelijken ge tuigden van de groote belangstelling in den zoo plotseling gestorven priester. De lijk rede werd gehouden door den zeereerw. heer Raken, pastoor van Oude-Wetering, die in sympathieke en juist gekozen woor den het karakter en de goede eigenschappen van den overledene naar voren wist te brengen. De familie, die in groote getale vertegenwoordigd was en ook alle andere aanwezigen waren dan ook diep onder den indruk toen na de predikatie de ter aarde bestelling van den zeereerw. pastoor plaats had. Na de gebruikelijke gebeden bij het graf dankte de zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor te Leiden, namens alle familieleden voor de getoonde belangstelling. RECLAME. liet op het merk R. H. W. 1906 WOUBRUGGE. Vergadering Groene Kruis. Maandag werd de algemeene vergadering van het Groene Kruis gehouden in het oude Rechthuis alhier. De opkomst was, gezien het aantal leden, dat pl.m. 300 bedraagt, niet groot. De voorzitter, dr. L. E. Loth, opende de vergadering, zeggende, dat men niet ongerust moet zijn. nu in de bladen gemeld wordt, dat in tal van plaatsen in ons land besmettelijke ziekte voorkomt, het welk geen ongewoon verschijnsel is. Wel waarschuwt spr. besmettelijke ziekten niet le verwaarloozen, zooals b.v. te Hoogmade geschied is met de roodvonk. Niet dat deze ziekte zoo gevaarlijk is. Mazelen kunnen veel gevaarlijker zijn en daar wordt soms niet op gelet De oorzaak van besmetting van roodvonk is nog niet te noemen. De patiënt heet soms hersteld en wordt ont slagen en besmet thuis dan weder anderen. Verder kan de voorzitter met dank consla- teeren, dat in het afgeloopen jaar de arbeid van het Groene Kruis een kalm verloop heeft gehad. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken werden behandeld. Door den penningmeester, den heer A. D. Husson Heenk, werd vprslag uitgebracht van zijn beheer over 1926. De commissie tot het nazien van de re kening, bestaande uit de heeren K. van Laar en W. Buntsma, had schriftelijk ver slag uitgebracht. De uilgaven waren f758 54 en de inkomsten f710,54, zoodat het tekort, komende van de reserve, n.l. het spaarbank boekje, moest worden genomen. De voorzitter dankt den penningmeester en de commissie voor hun arbeid, aan het Groene Kruis verleend. De magazijnmeester, de heer Blom. deed verslag ovpr het materiaal. De afdeeling is in het bezit van 165 verplegingsartiketen. Daarvan zijn uitgegeven in dit jaar 115 stuks, waarvan thans nog 30 in gebruik zijn. Vergeleken bij andere jaren is dat zeer weinig. Wat in geen jaren is geschied, ge beurde thans. n.l. dat een der ligtenten in de loods van het magazijn werd opgeborcren. Bij monde van den heer A. Kraan Mzn. bracht de commissie tot het nazien van magazijnartikelen verslag uit. Alles was in goeden staat aangetroffen en in alles heerschte orde, netheid, reinheid en zinde lijkheid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren F. Kroes en O. C. van Hemessen. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Rotterdam gaf een breedvoerig verslag, ook van het 25-jarig jubileum. Tot leden van de commissie voor het nazien magazijn etc. 1927 worden benoemd de heeren W. Verkade, W. Wittebol Wz. en A. Kroon Mzn., en in de commissie voor het nazien der rekening 1927, de heeren G. Windhorst en W. Buntsma. Naar de algemeene vergadering te Rot terdam worden benoemd de heeren L. Tondu en O. G. van Hemessen. Verschillende plannen: bakercursus etc. worden besproken, evenals het bezwaar van den penningmeester om f 34 per jaar voor d^ waterleiding te moéten betalen, daar die leiding weinig noodig is. Bij stemming wordt op voorstel van den heer W. A. Boot besloten f 30 subsidie te vragen. De voor zitter erkent, dat het bedrag voor het water veel te hoog is, doch hij is tegen subsidie. Bij de rondvraag brengt de heer Boot ter sprake enkele gegevens om de kas wedpr op peil te brengen. Dit wordt aan het be stuur overgelaten en de voorzitter sluit de vergadering. ZWAMMERDAM. Maandagmiddag reed de heer G. uit Bodegraven met zijn bakkerswagen in de Dammebuurt alhier, toen onverwachts zijn paard schrok voor eenige houtvlotten. De wagen 9choot met een vaart tegen een boom, zoodat de bestuurder er af viel en een jongetje van H., dat meereed, door don schok in de sloot weTd geslingerd. Door toe geschoten hulp kon het ventje direct worden gered. Het paard was inmiddels blijven slaan. Met eenige materieele schade liep het on geval dus nog gunstig af. Een arbeider van de firma Hoogendijk alhier, heeft in een paar dagen tusschen houtvlotten 5 edelkarpers gevangen, met een totaal gewicht van ruim 31 pond. Een dezer zeldzame exemplaren woog niet min der dan 10 pond. Door dit succes aange moedigd, kwamen velen, zelfs uit Bodegra ven, op de bewuste plek ook eens hun geluk beproeven, doch zonder resultaat Maandagmiddag geraakte de ongeveer 80-jarige heer W. uit Bodegraven, nabij den houthandel van de firma Hoogendijk aihier, door het kwijtraken van het stuur met 2ijn driewielige fiets te water. Aan den anderen kant van de sloot werd hij weer op het droge gebracht, waarbij bleek dat W. een bloedende wond aan hei gezicht had beko men. Met de autobus werd toen de reis naar huis vervolgd. Tijdens een zeer kort doch buitenge woon zwaar onweder, dat zich Maandag namiddag boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem op het dak van de woning van den heer dr. F. Schreuder Sr. Een aan tal pannen werd daarbij verschoven. De dakgoot, waarlangs de bliksem zich verder een weg baande, stond vol water, mede daardoor werd gelukkig geen brand veroor zaakt. Op het Postkantoor werd schade aan enkele telefonische verbindingen aange richt. Uitbreiding ran de Commissie voor de herziening der han delsverdragen. Sommige leden brachten de moeilijkheden h spra^e' ontstaan bij de uitvoering van ?e.1 voornemen tot uitbreiding van het aan- leden van de Commissie voor de herzie ning der handelsverdragen, d Pt ^en< Hier aan het woord, meenden, at het belang van land en tuinbouw eischt at naast den tuinbouw vertegenwoordiger, wiens aanzien geen moeilijkheden be staan, zonder verdere ruggespraak met de organisaties een niet als actief politicrus be- hS Persoon, die met landbouwaangelegen- en goed bekend is, als landbouw verte genwoordiger benoemd wordt. Consulaire dienst leden werd gevraagd, hoe het de reorganisatie van onzen con sulaten dienst. bpn m.wer(* de wensch geuit, dat bij de daobf01111^ Van consu's speciaal de aan vrat„a w°rden gevestigd op in den TO^mde woonachtige Nederlanders, MEVR. MANN—BOUWMEESTER OFFICIER IN DE ORANJE-NASSAU-ORDE. Gisteravond is mevr. MannBouwmees ter op grootsche wijze te Den Haag gehul digd. Zij werd door het comité aldaar van den trein gehaald onder groote belangstel ling. Bloemen werden aangeboden. Bij den heer Van Wely, lid van het comité werd thee gedronken. Lang voor den aanvang der voorstel>ing was de zaal geheel gevuld. Onder de aanwe zigen waren de minister van Ond., K. en W. en mevrouw Wassink, de burgemeester van 's-Gravenhage mr. J. A. N. Patijn jyiet zijn echtgenoote. de chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van het departe ment, de heer P. Visser en voorts vele be kende persoonlijkheden uit de residentie en uit de kunstenaarswereld. Zaal zoowel als kleedkamer waren ver sierd. Na afloop had een groot opgezette hulde plaats. Minister Waszink deelde mede, dat H. M. haar benoemd had tot officier in de orde van Oranje-Nassau en overhandigde het officierskruis. De feestredenaar was de heer Albert Yo-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9