DE WILDE HERTOGIN. y No. 20436. LEIOSCH DAGBLAD, Woensdag 27 October Tweede Blad Anno *926. UIT DE RAADZAAL. BINNENLAND. Poeders A.M. TWEEDE KAMER. I pUMASIGXlfte FEUILLETON. Een negatieve zitting. Slaan wij de plank ver mis als wij spre ken van een negatieve raadszitting? Men oordeeie: Het adres van den heer Diks inzake den Biscoop-bouw aan de Breestraat is voor praeadvies gezonden naar B en W. en dus niet behandeld 01 dit al dan niet noodig was, durven we niet te verklaren waar wij van bouwplannen etc weinig weten. Dan volgde een zeer sympathiek speechje van den heer v. Hamel aan het adres van den scheidenden burgemeester. Diens heen gaan is inderdaad een geduchte slag voor onze gemeente. Ook wij willen hierover thans kort zijn. 't Is echter een zwaar ver lies, dus wel dubbel en dwars negatief, om het zoo eens te zeggen. Voorts eenige op- en aanmerkingen bij kleine punten, die niets om het lijf hadden. Vervolgens, 't wordt eentonig, maar 't is niet anders, een noodeloos praatje van den heer Dubbeldeman bij den verkoop van grond aan P. J. Bomli q q. en een even noodeloos debat over den bouw van 40 wo ningen van gemeentewege tot opruiming van krotten. Die bouw met steun van rijks wege was prendre ou h laisser en dus werd het natuurlijk aanvaarden. Diverse goede wenken, aanmerkingen, afkeuringen moesten geuit, hoewel bekend was, dat wij zigingen uitgesloten waren te achten, gelet op den dwang van het rijk. En tenslotte nog een grootendeels overbodig nieuw debat I over de kwestie der ziekenhuis-verpleging mr aanleiding van de motie Sijtsma Witmans, waarover toch best zoo gestemd had kunnen worden. In dezen echter de schuld aan B. en W. Blijven slechts over de aangelegenheid van dat voortuintje aan perceel Heeren - singel 39, de motie Heemskerk inzake zie- kenhuisverpleging en de Rijnsburgerweg- overgang. Om van achteren naar voren te gaan, dat aan het adres der Spoorwegen eenige minder vleiende woorden weiden geuit, al waren ook deze negatief, kunnen we begrijpen en billijken. Verheugen we ons evenwel over de verbetering, die verkregen worden zal geheel op kosten der gemeente De motie Heemskerk, om het Burgerlijk Armbestuur te schrappen, werd overgeno men door B. en VV., die echter, jammer ge noeg, daarmee nog niet bedoelden een vol ledig uitschakelen van dit lichaam. Ver trouwen we op de toezegging van wethou der Sanders, dat er zoo weinig mogelijk ge bruik van zal worden gemaakt. Duidelijk heidshalve zij hier nog even aangestipt, dat wij niet bedoelen de Hetze tegen het B. A. le steunen, maar slechts van oordeel zijn. dat dit lichaam zoo weinig mogelijk in aan raking moet worden gebracht met knngen. die daar niet thuis hooren. Bij dat voortuintje ging het per slot van rekening om het betalen van de over drachtskosten. Waarom gaven B en W. niet de toezegging, dat in dit geval de ge meente die zou dragen, dan was de motie- Schöller, die gevaar voor de toekomst op levert. niet noodig geweest? Met dit alles of liever met dit beetje i9 vergaderd van 2uur in een roezemoe zige stemming als wij bijkans nog niet mee maakten in den raad Bij elkaar mogen we derhalve wel spre ken van een negatieve zittingl RECLAME. worden verdreven door de pijnstillende en in doosjes 6stub45cl Bij de goede drogisten Op elke poeder staat A.MLet hieron S849 OFFICIEELS BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot bur gemeester: van Hilvarenbeek J. C. de Rooy; van Ara- 1 merstol J A. Uilkens, secretaris, van Ouder Amstel J. A. A. Straman. van Ovezande en Driewegen L. W. B. A Mulder, secretarie van Driewegen, van Nisse A. van der Poest Clement, secretaris; van Linne J. H. van Geldrop. 25-JARIG BESTAAN VAN ORANJE NASSAU'» OORD. Bezoek van de Koningin-Moedei. In het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum werd gistermiudag het 25-jarig bestaan dezer stichting feestelijk Herdacht. Op wenach van H. M. de Koningin- Moeder, de Stichtster van het sanatorium, gctchiedde deze herdenking in eenigsztns innemen kring. Het sanatorium was in gangen en kamers dooi palmen en bloemen eenvoudig, doch keurig versierd. H. M. de Koningin-Moeder, die bjj de herdenking tegenwoordig wenschte te zgm, kwam te 2 uur per auto op het sanatorium aan. H. M. begaf zich, begeleid door den geneesheer-directeur en vergezeld van den Minister van Arbeid en den Raad van Com missarissen, naar de groote conversatiezaal, waar de plechtigheid zou plaats vinden. Bjj haar binnenkomen bood mej. C. de Bruin, de jongste patiënte, H. M. bloemen aan. Een klem orkeet speelde het PDgerohor uit Tannhauser. In de zaal waren aanwezig o. m. de heeren mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur- generaal, hoofd der afd. Volksgezondheid; d3 Commissaris der Koningin in Gelderland, de heer mr. S. baron van Heemstra; de burgemeester van Wageningeo, de heer J. M. A. Wijnaendt van Resandt; de burge meester van Renkum, de heer J. van der Molen; de pastoor van Renkum, M. J. H. Wol tors; de heeren ds. P. de Looze, Herv. predikant, en H. Z. de Mildt» Gerei pre dikant te Renkum. Voorts het personeel van het sanatorium en de ongeveer 13J patiënten, voor zoover zjj niet bedlegerig waren. De heer S. van den Beigh Jr., voorzitter van den Raad van Commissarissen, hield, nadat H. M. den voor haar bestemden zetel had ingenomen, een re^e, waa.na het woord was aan den minister dr. Siotemaker de Bruine. H. M. de Koningin-Moeder sprak een woord van warme erkentelijkheid en reikte de door H. M. de Koningin verleende onder scheidingen persoonlek uiL Na haar voerde, namens patiënten en oud-patiënten, het woord de patiënt, de heer A. van Dam. Tenslotte sprak de geneesheer-directeur dr. A. Bakhuysen Schuld een dankwoord. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Begeleid door den geoeeiheer-direc.eur en de adjunct-directrice, mej. G. S. Tjaa sens, verliet H. M. de zaal, ten einde een bezoek te brengen aan de bedpatiënten. Het orkest speelue onderwijl het Wilhelmus, oude toonzetting. Na afloop van dit bezoek werd H. M. met de genoodigden in de kamer van den geneesheer-directeur een eenvoudige thee aangeboden. Te ongeveer 4 uur verliet H. M. het sanatorium, om zich per auto naar Ede te begeven en vandaar per trein naar Deo Haag. De patiënten werden in de conversatie zaal, waar het orkest na het vertrek van H M. een uitvoering gat onthaald. De verschillende menu's hadden dezen dag een feestelijk karakter, terwijl de eetzalen met groen en bloemen waren versierd. Des avonds werd een bioscoopvoorstel ling gegeven. Id deD voormiddag was bij den rond gang aan den geneesheer-directeur, door aen patiënt, den heer J. Uittenbogaart, een door hem zelf vervaardigde teekening in lijst, het portret van H. M. de Koningin- Moeder, aangeboden. I Voorts kwam een deputatie uit de leveranciers aan het sanatorium, de heeren F. J. van Scherrenburg en E. R. Mana&se, een som gelds, door hen bijeengebracht, overhandigen, ter beschikking van den geneesheer-directeur. Deze heeft het geld beetemd als bijdrage in het radiofonds. SPOORWEGPERSONEEL. Conferentie van de directie der Nederl. Spoorwegen met den Personeelraad. Gisteren heeft weder een conferentie plaats gehad van de directie der Nederl. Spoorwegen met den Personeelraad. Ir. zake het weder-aanstellen van wacht gelders, die na hun opwacütgeldsteliing op arbeidscontract te werk zjjn gesteld, heeft de directie de volgende beslissing genomen: Evenals vroeger, vóórdat personeel op wachtgeld gesteld was, is het in het belang van den dienst ook thans noodig, dat voor tijdelijke behoefte, die door verschillende omstandigheden ontstaan kan, boven het vaste kader menschen op arbeidscontract te werk gesteld worden. Er is, wat dit betreft, in onze wgze van handelen geen wijziging gebracht. Om in de ons ter kennis gebrachte 35 gevallen een vaste aanstelling uit te reiken, zou kaderuitbreiding noodig geweest moeten zijn. Uit de vergelijking van hetgeen voorheen en sedert de op- wachtgeldstellingen aan los personeel is uitbetaald, blrjkt, 'dat de tewerkstelling op arbeidscontract geen uitbreiding, doch veel eer een vermindering heeft ondergaan. Ge.n der beooelde 35 gevallen heeft trouwens aanleiding om aan te nemen, dat ton on- rechte het aangaan van een vast dienst verband achterwege gebleven is. Dit is dan ook in overeenstemming met de resultaten va!» de ons maandelijks overgelegde staten betreffende personeel op arbeidscontract, waaruit ons niet gebleken is, dat, in strgd met den door ons gestelden eisch, boven kader los personeel blgvend in dienst ge houden wordt. Desniettemin zijn wij bereid nog eens te laten nagaan, of het inderdaad zooals beweerd wordt voorkomt, dat op de stations voor geregelien arbeid een aantal losse menschen op arbeids:ontract aan het werk gezet worden. Mocht blijken, dat dit het geval is, dan zal kaderuitbreiding moeten volgen en zal aan betrokkenen een vaste aanstelling gegeven worden. Voorts zullen wg overwegen of bij vacatures van bureaubedienden zonder bezwaar een aantal klerken op wachtgeld weder als klerk met het daaraan verbonden salaris, aangesteld kunnen worden. Ten slotte verklaren wjj ons bereid om conducteurs op wachtgeld die als arbeider-remmer weder in het be- drjjf teruggenomen worden, bij hunne aan stelling een bezoldiging toe te kennen gelijk aan het minimum van arbeider-rèmmer, \erboogd met evenveel periodieke verhoo gingen als zg bij hun opwachtgeldstelling boven het destijds geldende minimam van conducteur genoten. Evenzoo zal gehandeld worden in soortgelijke gevallen, waarin een wachtgeld genietende in eeu lagere betrekking teruggenomen wordt, dan welke hg ten tijde van zijn opwachtgeldstelling bekleedde. Voor alle gevallen wensohen wg echter die toezegging niet te doen. Ten aanzien van de toepassing van art. 48 (2) R.D.V. 1926 (S.S.J.H.S.) heeft de directie het volgende geantwoord: De dien sten hebben over het algemeen aan art. 48 (2) R.D.V. een juiste toepassing gegeven. Alleen heeft er bjj den dienst van weg en werken eenige verwarring geheerscht, waar door in strijd met de bedoeling geen ver huiskosten toegekend zijn. Deze 'zullen ge- geveD worden, wanneer de dienst verplaat sing eischt en waardoor geen overbodige verschuiving van personeel veroorzaakt wordt. In de gevallen, waarin ons aangetoond wordt, dat een op verzoek verplaatst amb tenaar of beambte ten onrechte geen ver huiskosten genoten heeft, zal alsnog recht gedaaü worden. Medegedeeld werd, dat de heeren ir. A. J. van Braambeek, W. Drees, mr. dr. D. A. P N. Kooien, mr. B. H. A. van Kreel, mr. J. Limburg, mr. J. R. H. van Schayk, mr. S. de Vries, prof. ir. S. Westendorp, J. B. Westerdgk en J. A. van Zutphen als scheidsgerecht-voorzitters voor het igdvak 1926 tot en met 31 December 1928 zijn benoemd. I De directeur deelde mede, dat de thans fungeerende leden van de commissie van 1 advies, n.l. de heeren A. Harms, lid van den Haagechen gemeenteraad, J. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam en Th. vud Putten, directeur vaö de gemeente team te Amsterdam, voor het tjjdvak van 1 Januari 1927 tot eo met 31 December 1928 zgn herbenoemd. Aan hen zal gevraagd wor- <eu. of zg deze herbenoenilng weoschen te aanvaarden. Inzake overlegging van fiet rapport van het gemeenschappelijk ondéfzoek naar aan leiding van het ongeval bjj De Vink. deelde de directeur mede, dat hiertegen bezwaar bestaat, en dat een onderzoek naar de oor zaken van het geval, dat 'ten dienste van de overlegging van het ritpport gevraagd wordt, h. i. buiten het terrein van den personeelsraad zoowel als vèn de vak-orga nisaties ligt. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. Het R.-K. Werkliedenverbond vroeg on langs den Minister van Financiën te doen vervallen de verplichting om zich persoon lijk te vervoegen ten kantore der ontvan gers dir belastingen voor degenen die in aanmerking komen voor een kosteloos rij- wielbelastingplaatje. De Minister wenschte hierop niet in te gaan omdat dan de gelegen heid ontbreekt om de echtheid der gestelde handteekening te constateeren Ten einde zooveel mogelijk aan het bezwaar tegemoet te komen, heeft Z.Ec. evenwel bepaald, dal de Ontvangers gedurende het tijdvak van 13 December tot 8 Januari a s.?wekelijks twee avonden en wel gedurende telkens twee uren op hun kantoor gelegenheid moeten ge ven tot het indienen der aanvrage. DE MELKPRIJS IN ZUID-HOLLAND. De vergadering van den kring en afdee- lingsbesturen van den Bond „van Melkvee houders. gisteren te Rotterdam gehouden, heeft besloten aan den handel te berichten dat men van Vrijdag af of bij contrac- tueele gebondenheid over drie dagen één cent verhooging verlangt Indien de handel hiermede niet accoord gaat zullen de leve ranties op het vasteland van Zuid-Holland en de ei Linden IJselmonde én Rozenburg beëindigd worden. HET CONFLICT BIJ DE HEEMAF. Gisteren hebben de beide partijen be trokken bij hel conflict aan de Heemaf. on der leiding van den Rijksbemiddelaar, ir. H. H. van IJsselstein vergaderd. Als uitgangspunt van den besprekingen werd het bemiddelingsvoorstel^van het Ka merlid Engels genomen en ten slotte heeft de Rijksbemiddelaar in overweging gege ven dat beide partijen dit voorstel zullen aanvaarden, nadat punt 1 daarvan als volgt zou zijn gewijzigd: Aan de uurloonen boven de 18 jaar wordt 2 centen loqnsverhooging gegeven. Aan alle overige werklieden de loonsverhooging van 1 cent Dit voorstel is door de directie van de Heemaf aanvaard. De besturen van de Arbeidersorganisaties hebben op zich genomen dit voorstel tegen over de leden te verdedigen. BESCHERMING VAN VOGELS. Het uitvoerend comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vo gels, vertegenwoordigend 15 vereenigingen met tezamen 23.735 leden, heeft den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw in overweging gegevep om, in af wachting van eventueele wijziging van de Vogelwet 1912, waarbij, in het belang van den vogelstand in Nederland, de vangst van beschermde vogels geheel zal worden verboden, te bevorderen, dat voortaan u>t de in art. 19 der Vogelwet -tpi2 bedoelde vogels zullen behoorende kauw (Colaeus monedula spermonogus) en de zwarte lijster (Turdus m morula) De audiëntie van den min van Marine zal Maandag niet plaats hebben. RECLAME. IETS BIJZONDERS- -V 9959 Zitting van Dinsdag. DE WEGENBELASTING. Aan de orde zgn de algemeene beschou wingen over het ontwerp tot het nellen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. De heer v. d. WA ER DEN (S.-D.) acht hei ontwerp van groote beieekenis. Het dient niet alleen om uit de wegenmisère te geraken, maar ook tot ordening van 't verkeer. Door de meer moderne verkeers wegen, die het ontwerp zal brengen, wordt ons land geopend voor het verkeer en dit komt aan onze welvaart ten goede, j Dit wetsontwerp is als een stuk wel- vaartspolitiek spr. in hooge mate sympa- tiek. Bét is nu voor het eerst, dat heb we een vraagstuk algemeen kan worden be schouwd. In hoofdzaak bestaat er eeen verschil van meening omtrent de oplossing van het wegenvraagstuk. MeD kan weinig bezwaar hebben tegen het beginsel, dat ieder voertuig meuehelpt te betalen aan het onderhoud van den weg, dien het be- rgdt. Alleen dient er naar gezien te worden, dat de uitwerking billgk zij en er niet te veel betaald wordt. De keuze van de regeering l belasting naar het gewicht is juist, hoewel een belasting naar een maximum wieldruk ook niet onjuist zou zgn. Een tweetal punten dienen nader te wor den bekeken. In de eerste plaats of het juist is, de belasting dadelgk in ziju vollen omvang te heffen en in de tweede plaata, of het tarief der regeering niet wat te hoog is. Tegen de scnatting van de re geering zijn in den laatsten tgd nogal be zwaren geuit. De regeering schat de op brengst op 3.6 millioen, hetgeen na "2 jaar 6.3 millioen zou zijn. De organisaties, die pas te Utrecht vergaderd hebben, schat ten die opbrengsten resp. op 7.3 en 20 m lnoen. Zal de Minister, als gebleken is, dat de opbrengst de raming verre over schrijdt, komen met een wetswijziging, opciat geen onredelijke lasten "worden opgelegd? Hei gevaar zou anders bestaan, dat de regeering de rijksbijdrage van 4 millioen zou verminderen. Dat mag niet de bedoe ling zgn. 8preker wgst op het belang van een goede voor bei eiding van hei wegenplan. De Minister zal dan toezegging moeten doen, dat van meet af aan oehoorlgke wegen zullen worden aangelegd. Het is beter, dat de eerste jaren nog klachten big ven dan dat versohillende slechte wegen opgelapt worden, hetgeen onoeconomisch werk zou zgn. De tollen moeten weg. Zij zgtn grenze loos onbillijk en 6ehooren niet thuis op wegen voor snelverkeer. Als men wegenr belasting betaald, zijn tollen heelemaal uit den booze. Radicaal dienen ze te worden afgeschaft. Wat het wegenfonds betreft, zou spr. er de voorkeur aan gegeven hebben, dat dit fonds zelfstandig ware geworden, inet eigen rechtspersoonlijkheid en bevoegdheid eigen leeningen uit te schrijven. Het is nu de vraag, of aan het fonds steeds de noodige voorschotten zullen worden ver leend. De regeering weigert de instelling van een wegenraad, omdat deze in strijd zou zgn met de ministerieele verantwoordelijk heid. De Minister brengt wel een apartea dienst aan, maar dezt geeft geen waar borgen voor een juiste uitvoering. Ondanks verschillende bezwaren heeft 6pr. toch het ontwerp met sympathie begroet. Hij hoopt op een snel tempo van uitvoering dei plannen, opdat ook het tegenwoordige geslacht daarvan oog zaf kunnen profiteered. De heer v. d. HEUVEL CA. R.) vraagt of een bestemmingsbelasting juist is. De re geering beeft 7 millioen jaarlijks ontvangen van ingevoerde auto's. Het ware misschien beter geweest, in plaats van een grooten last te leggen op de auto's eenige andere be lastingen niet af te schaffen. Echter valt hierover niet veel meer te praten, nu deze weg eenmaal gekozen is. Dit ontwerp lijkt spr geen gelukkig voorbeeld van een retri- butieregeling. Op schier alle punten vol doet deze belasting niet aan den minimum Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. D1THMAR1NE (Nadruk verboden.) 27) „Lieveling, mijn lieveling," jammerde de oude met tranen in de oogen, „wat is er dan toch gebeurd? Zeg het mij, dat ik je helpen en troosten kanl" Snikkend nam zij de ijskoude vingers van Gloria in haar zachte handen en wieef ze. Gloria antwoordde niet Haar oogen staar den in het vuur vermoeide, niets zeggende oogen Haar gedachten waren in dat huis in Berkeley Square Daar waar de man door haar schol gevallen was. 0 die afschu welijke. vragende blik in die oogen, reeds door den dood gebroken! Een rilling voer door haar lichaam. De oude zag het zonder te begrijpen. „Maar kindje kindje." herhaalde zij steeds maar door. Moordenaresl MoordenaresI Die laatste blik dje laatste beving En wat du? Harald jal Hij had haar |ired Maar wat was er met hem gebeurd? to was het geweest, die de trap opkwam? E!em Jan achteren aanviel? Dp angst voor arald stormdp nu in haar op Worgde naaT I? j9.VPrmande haar geheel Als hij als moordenaar beschuldigd werdl Wild sprong zij op duwde de jamme rende moeder Anne van zich af de thee tafel viel om brak in duizend scher ven Was dat niet zooals haar eigen leven? Een uur geleden nog gelukkig, zorgloos nu 6cherven scherven....? Een lakei trad binnen. „Lord Neville wenscht u te spreken," meldde hij. Harald 1 Hij was dus ontsnaptl Waan zinnige hoop sprong in haar op. „Wees zoo goed binnen le laten....! Ga, moeder Anne ga rustig! Alles zal wel terecht komen!" Toen stond hij in de geopende deur. Koud, ontdaan, vreemd in zijn langen grijzen reis- jas. Met vroolijk uitgestrekte handen snelde zij hem tegemoet. Maar halverwege bleef zij staan, liet haar armen vallen, want hij be woog zich niet om haar tegemoet te treden. Een koel-afwijzende buiging was alles waarmee hij haar begroette. „Harald riep zij op zachte klagenden toon. „Mevrouw", sprak hij en zijn stem klonk haar nog koeler, nog zakelijker dan ooit tevoren „ik wilde mij slechts overtuigen dat U goed thuis gekomen bent en nu In vertwijfeling viel zij hem in de rede. ..Harald. ik smeek je, veroordeel mij nietl Ik zweer je Zij hield op. De gedachte aan Grace kwam haar plotseling in den zin. Zij ver stomde. Kon zij aan dien man zeggen, waarom zij naar Las Valdas gegaan was, waarom zij hem gedood had? Kon zij aan hem zeggen dat zij zich voor zijn vrouw had moeten opofferen? Een dofte zucht van smart klonk Neville bewoog zich niet. Als uit steen gehouwen 1 was zijn smal gelaat Zijn bleeke lippen waren stijf samengeperst. „Ik heb geen recht een oordeel, hoe dan ook. uit te spreken, mevrouw", zeide hij, „ik ben blij dat ik op het goede moment kwam om u van dienst te kunnen zijn „Maar hoe kwam u?" Hij twijfelde een oogenblik. Kon hij aan haar verraden dat hij haar voor Grace ge houden had? En haar daarom gevolgd had? „Toen ik uw brief in Parijs gekregen had, vertrok ik spoedig hierheen. Ik kwam juist op het Waterlooplein aan. toen ik u uit de straat zag komen. Ik volgde u „U dacht dat ik Grace was? U geloofde misschien dat zij daar een afspraak had?" „Ja mevrouw". Vol bitterheid was zij. Moordenares was zij geworden terwille van haar zuster. Nu moest zij ook nog haar smaad dragen. Moest zij dat werkelijk? Het grootste offer brengen, dat een vrouw brengen kan haar eer wegwerpen om die van een ander te redden? Al haar trots, al haar eigen waarde streed daartegen I Zij streed met zichzelf. Zwaar met wanhoop. Reeds trad zij op hem toe. Ilij stond nog steeds onbeweeglijk in de deuropening. Zij zag zijn blik... las daarin zijn oordeel: de eene evengoed als de andere Hulpeloos liet zij haar arm zakken. „Harald" fluisterde zij. .ik zie aan je gezicht wat je van het heele vreeselijke voorval denkt Ik kan er nu nog niets tegen zeggen Maar ik zeg je. wat ik deed. moest ik doen om de eer van mijn huis te redden. De man. dien ik gedood heb. was een 9churk. Lord Harald Neville was Engelsch tot in het merg van zijn lange hinderen Hij ge loofde slechts zijn oogen. Die bedrogen hem j niet. Hij had altijd Gloria als een ernstige, waardige vrouw geacht. Meefl dan een9 had hij gewenscht. dat Grace zou zijn zooals zij was Maar nu? Medelijden dat was het eenige wat hij voor haar kon voelen. Overigens De eene even zoo goed als de andere Zij stond en wachtte op een woord van hem Hij vond er geen. Wist er geen. „Het spijt mij werkelijk feer", brak hij eindelijk uit. „dat u tot dit*-middel moest komen en ik hoop dat men trw 9poren niet vinden zal." Nu kwam zij toch bij hem; „Wie was het, die je zoo plotseling over viel?" vroeg zij, terwijl zij hem bij den arm. pakte. „Ik geloof, een politieman. Tenminste meen ik dat te kunnen beoordeelen naar zijn vuisten. Het gelukte me ecjiler me vrij te maken en te ontsnappen. Ik moet hem wel gevoelig getroffen hebben in het donker vochten we met elkander ais dronken ma trozen want hij zakte plotseling ineen en ik kon uit het raam springen." „Heeft hij je herkend?" „Hoe zou hij dat kunnen?" Herademend hief hij het hoofd op. „Oh dan is het goed 1 Ik was al bang, dat je om mijnentwille in moeilijkheden was gekomen. Ik dank je Haralóf morgen zal ik me bij de politie aanmelden." Nu toonde hij toch iets w^it op opwinding geleek. „Dat zul je niet doen," riep hij bevelend, alsof hij zijn knecht iets Verbood, „ik kan niet oordeelen over de verhbuding waarin je tot dien man stond ik weet niet eens zijn naam ik wil ook noch hét een, noch het ander weten voegde hij er aan toe. toen hij zag dat zij moeite deed hem te antwoor- j den en de manier waarop hij zijn hand op hief, deed haar eerst recht zwijgen, „maar ik neem aan dat hij den kogel verdiend heeft die hem neergeveld heeft „Dat had hij zekermompelde zij. „Nu, zie eens hier, Gloria," onwillekeurig wond hij zich op bij de gedachtte, die hij uitte, „hoe kan je de verantwoording op je nemen den naam die je draagt, den naam van je vader in zoo'n zaak te betrekkenI" „Maar ik heb toch gedood? Ilarald, ik heb iemand doodgeschoten ik kan toch niet morgen naar Bumham Tower terugkeeren en doen alsof ik een vroolijken avond doorge bracht heb. Van zoo iets kom je toch nooit meer af nooit meerj" „Alle eer voor uw gevoel, mevrouw, maar u hebt nog andere hoogere verplich tingen I is deze man ginds op het Berkeley Syuare waard uw waarde vader ook maar een oogenblik zorg en onrust te brengen?" Zij dacht aan den voorbijgeganen morgen. Ja ja, duizendmaal ja Harald had ge lijk. Zij knikte spreken kon zij niet op dit oogenblik. „Het doet mij genoegen," ging hij voort, „dat u voor rede vatbaar bent Gaat nu naar bed en wees vóór alles kalml Wij moeten afwachten wal de politie onderneemt Welke sporen zij vinden „Sporen sporen?" Zij was, mogelijk, nog bleeker. „Ik heb daar mijn revolver laten vallen," stamelde zij. „En ik mijn hoedl Daar is nu eenmaal niets aan te veranderen Is er een herken- ningsteeken op den revolver?" „Vader heeft hem aan mij gegeven, toen ik een jong meisje was. Er zijn mijn initia len G. B. ingegrifd." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5