f UIT DE OMSTREKEN. lA HET WRAK VAN HET BIT SCHELLINGWOUDE *Wl VERONGELUKTE VLIEGTUIG. Evenals verleden jaar zullen ook dit jaar weder Weldadigheidsposlzegels worden uitgegeven, waarvan de opbrengst zal worden bestemd voor den arbeid ten bate van het hulpbehoevende kind. Wij geven hierbij een viertal afbeeldingen van deze zegels, die binnenkort in omloop zullen komen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden In het feit, dat de piloot te veel uit de machine wilde halen, waarbij hij den afstand tot de hangar heeft misgeschat. Toen hij met vol gas op de loods aanvloog en zag aankomen, dat hij het toestel er niet tijdig over heen kon krijgen, heeft hij de machine te krachtig opgetrokken, waardoor de druk op de vleugels te groot werd en deze braken. Het toestel schoot toen door in het water tegen den zijwand van de vliegtuigenloods. De militaire vakmenschen, die aanwezig waren, gaven allen te kennen, dat geen vliegtuig een dergelijke krachtproef zou hebben kunnen doorstaan. AALSMEER. c Uitbreiding der rozencultuur. Dat de rozenculluur zich, behalve bin nen de gemeente, tevens daarbuiten aan de Haarlemmermeerzijde uitbreidt, was reeds al gedurende enkele jaren het geval. Het betrof dan echter steeds nog het land, het welk aan of in de onmiddellijke nabijheid van den Aalsmeerderdijk is gelegen Te verwonderen is het echter niet, dat, gezien de ongunstige uitkomsten van het land bouwbedrijf, de landbouwers zich in steeds meerder.e mate op tuinbouwgebied wen schen -te begeven. Thans zijn of worden aan den Aalsmeerderweg bij den Benne- broekerweg bij enkele landbouwers rozen- kassen gebouwd en het is te voorzien, dat bij eenigszins gunstige uitkomsten, heel spoedig meerderen zullen volgen. Toch vraagt men zich wel een9 af, of op den duur de bloemenmarkt niet onder enorme overproductie zal gaan lijden, wat de finan cieel e bedrijfsuitkomsten zeer nadeelig zou beïnvloeden. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Moeilijkheden aan een openbare lagere school. Alle strafverordeningen gehandhaafd Vaststelling der rekeningen. De vergadering tot Dondei- dag verdaagd. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Bus. De Voorzitter deelde mede dat de heer Joban Potman, die door den voorzitter van het hoofdstembureau in de vacature-Bies heuvel benoemd was verklaard tot lid van den Raad van deze gemeente, deze be noeming niet heeft aangenomen en nu door den voorzitter van het centraal stem bureau als zoodanig is benoemd de heer Gorben Bakker, timmerman en aannemer, wonende te Vijfhuizen. Verder deed de Voorzitter mededeeling ,van een ingekomen schrijven van den Commissaris der Koningin betreffende het aan den gemeente-veldwachter J. W. van der Aart met ingang van 1 November a.a. verleend eervol ontslag. Ingekomen was een adres van het be stuur van den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst, waarbij als nog werd gevraagd een onderhoud omtrent de regeling van de personeelsvoorwaarden (bij de overdracht van het G. E. B. De Voorzitter bleef er bij dat een be spreking geen zin meer kon hebben, omdat partijen het omtrent de voorwaarden reeds eens waren geworden en meende te kun nen volstaan met aan adressanten te be richten wat daaromtrent was geschreven. Tevens verklaarde 6preker dat hij zich ten aanzien van hetgeen door hem werd gezegd aan het adres van een drietal ambtenaren in een vorige vergadering had vergist en hun houding verkeerd had beoordeeld, omdat daarna was gebleken, dat het bo venbedoelde adres geheel toevallig was in gekomen een paar dagen na het bewuste onderhoud, geheel buiten ben om en zon der hun medeweten of voorkennis; hij verheugde er zich over dat zij correct had den gehandeld. Gelezen werd een adres van C. Groene- weg te Hoofddorp, waarin deze met meer dere onderteekenaren zich beklaagt over de iboeilijkheden die zijn zoon, schoolgaan de op de openbare lagere school nummer 1, door het z.i. verkeerd optreden van het hoofd dier school ondervindt. (De .Voorzitter deelde mede dat B. en JV. over deze aangelegenheid reeds een con ferentie met adressant en het hoofd der school hebben gehad en stelde voor de verdere afwikkeling van deze zaak nu maar aan B. en W. over te laten en het adres daartoe in hun handen te stellen. Z.i. had men beter ^gedaan met het adres rechtstreeks aan B. en W. te richten. De heer Roodenburg gaf als zijn inee- ning te kennen dat B. en W. nu deze zaak in hun vergadering oen punt van bohaiir deling heeft uitgemaakt, zich ten aanzien van de gerelateerde feiten wel reeds een meening gevormd zullen hebben en vroeg om eenige inlichtingen daaromtrent. De Voorzitter achtte het evenwel beter dat B. en W. de zaak nu maar verder zouden afhandelen en dan straks in besloten zit ting van het resultaat daarvan mededee ling werd gedaan. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Aan mevr. N. Nijssen geb. Hart te N.- Vennep werd op daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lid van de plaatselijke commissie van toezicht bp het lager onderwijs in deze gemeente. Tot hoofd van de openbare lagere school nummer 5,te N.-Vennep (vacature W. G. F. Sant), werd benoemd de heer B. Fer- maat, hoofd een er school te Venhuizen, met ingang van 1 Januari a.s. Aan de orde was de benoeming van een lid van de commissie van adviei voor werkloosheidsverzekering, arbeidsbemidd©. ling en ter bestrijding van de werkloosheid in de gemeente Haarlemmermeer (vacature ,W. Biesheuvel). De voordracht was sa mengesteld uit de heeren1. G. Kamper en 2. S. van Wijk. De hoer Roodenburg vestigde er' de aandacht op dat het mis schien aanbeveling zou verdienen om de keuze te laten vallen op den heer Van Wijk, omdat deze^ ook lid van den gemeenteraad is, evenals de heer Biesheuvel was. Hierop tot stemming overgaande, werd de heer S. van Wijk benoemd. Goedgekeurd werd een voorstel tot het aanvragen 7,van een rijksvoorschot krach tens de lapdarbeiderswefc ten behoeve van Johannes Tulen te Nieuw-Vennep en tot verkoop van een perceel gemeentegrond, aldaar ter grootte van ongeveer 1760 M2. voor een bedrag van ruim f 360. De Voorzitter herinnert er aan. dat een maal in de Vijf jaren door den gemeenteraad moet wordën verklaard welke strafverorde ningen alsnè1? geldend moeten worden aan gemerkt, hèfgeen in een nieuwe verorde ning moet' worden vastgelegd. B. en W. zouden alle bestaande strafverordeningen gehandhaafd willen zien. De heer Van Wijk had aanvankelijk eenige bezwaren om met betrekking tot de bouw- en tfoningverordening de strafbaar stelling te helpen sanctioneeren. doch kwam na toelichting door den voorzitter, hierop tenig. Het voorstel van B. en W. werd hier op goedgekeiiW. Omtrent de rekening en verantwoording van de gemeente en de verschillende be drijven en yan het burgerlijk armbestuur over het diep^stjaar 1925, deelde de voorzit ter mede, dat de financieele administratie der gemeente en van de bedrijven op ver schillende tijdstippen vanwege het centraal bureau voor,L.verificatie en financieele ad viezen der V^reeniging van Nederlandsche Gemeenten, gevestigd te 's-Gravenhage. is gecontroleerd! en in orde bevonden. Na een paar kleine, door den heer Roo denburg gemaakte, opmerkingen, werden hierop achtereenvolgens vastgesteld de ge meenterekening over 1925 met een eind cijfer voor zooveel den gewonen dienst betreft aan inkomsten van f 867.423.89V> en uitgaven f859.806,46; batig saldo f7617,421/». Wat den kapitaaldienst betreft: inkomsten f 137.607,671/.,; uitg. f 128.852,03 batig saldo f8755,641/«. Verder werden vast gesteld de rekening van het woningbedrijf, met een verlies van f 10.624, waarin echter begrepen i9 een bedrag van f5718 wegens aflossing van op alle in het bedrijf opge nomen woningen rustende schuld; de reke ning van het grondbedrijf, waarop geen verlies werd geleden doordat f 4306 van het reservefonds werd afgeboekt ten bate van de gemeente; de rekening van het bedrijf van openbare werken met een verlies van f 13.756, waarin echter begrepen is een be drag van f 3950 wegens aflossing van schuld op de in het bedrijf opgenomen openbare wegen, het gemeentelijk sportterrein en de gemeentewerf; de rekening van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf met een verliessaldo van f 15.069,12. De rekening van het burgeriijk armbe stuur werd vastgesteld in ontvangst op f 69.431.89Vt, in uitgaaf op f69.360,72, ba tig saldo f 71,17*/»- Hierna kwam aan de orde de behande ling van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1927. De Voorzitter gaf gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen, waarna de vergadering tot Donderdagmid dag werd verdaagd. KATWIJK AAN ZEE. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen in de haringhaven te IJmuiden binnen: KW 36 met 306 kantjes volle en 238 kantjes steur-, KW 96 met 119 kantjes volle, 255 kantje9 steur en 5 kantjes ijle; KW 57 met 17 kantjes volle en 425 kantjes steur; KW 28 met 8 kantjes volle en 379 kantjes steur; KW 65 met 160 kantjes volle en 323 kantjes steur; KW 143 met 75 kantjes volle en 470 kantjes 9teur-, KW 38 met 12 kantjes volle en 345 kantjes steur; KW 19 met 119 kantjes volle en 305 kantjes steur; KW 102 met 405 kantjes steur; KW 149 met 70 kantjes volle en 400 kantjes steur; K W167 met 204 kantjes volle en 206 kantjes steur; KW 158 met 120 kantjes volle en 305 kantjes steur; KW 7 met 68 kantjes volle en 357 kantjes steur; KW 101 met 39 kantjes volle en 352 kantjes steur; KW 147 met 336 kantjes volle, 96 kantjes sleur en 8 kantjes ijle; KW 66 met 356 kantjes sleur-, KW 69 met 259 kantjes volle en 181 kantjes steur; KW 153 met 221 kantjes steur en 225 kantjes steur; KW 37 met 331 kantjes volle en 250 kantjes steur; KW 16 met 415 kantjes volle-, KW 130 met 7 kantjes volle en 527 kantjes steur; KW 131 met 289 kantjes volle en 102 kantjes steur; KW 31 met 136 kantjes volle en 204 kantjes steur-, KW 166 met 306 kantjes volle en 136 kantjes steur, en KW 176 met 68 kantjes volle en 476 kantjes steur. Verder kwamen te IJmuiden binnen om aldaar te markten, de loggers KW 74 met 20 last pekelharing en KW 61 met 55 kisten versche haring. De heer J. v. d. Maaden, tijdelijk on derwijzer aan de tweede Hervormde school alhier, ie met ingang van 1 November a.s. voor vast benoemd aan bovengenoemde school. Aan den gehouden afslag van haring kunnen de volgende noteeringen worden gemaakt: 650 kantjes volle haring, Zuid, f 17 9018.25 300 kantjes volle haring, Engelsche waivangst, f 16.8017.80; 150 kantjes steurharing, Zuid, f 14.25; 1400 kantjes steurharing, Engelsche waivangst, f12.9514.45 en 32 kantjes ijle-haring, Zuid f 16.45—I7a alle prijzen berekend per kantje* Wij vernemen dat B. en W. aan den raad zullen voorstellen om de keibestrating in sommige straten te doen vervangen door een klinkerbestrating. Allereerst zullen nu daarvoor in aanmer king komen de Paul Krugerstraat, de E. A Borgerslraat en de Buitensluisslraat. Waar schijnlijk wordt nu in dit complex opgeno men het talud HoogstraatHavenstraat OEGSTGEEST. Zendingsavond. In de Rehoboth-kapel aan de Willem de Zwijgerlaan werd Dinsdagavond een Zendingsavond gehouden. Als spreker trad op de heer J. Dols, ex-R.-K. priester. Deze avond ging uit van de commissie voor Zen_ dings-Evangelisatie te Oegstgeest. De avond werd geopend door den heer v. d. Steen, die verzocht te zingen Psalm 77 8 en daarna voorging met gebed. Voorgelezen werd Jesaja 60. Spr. riep allen een hartelijk welkom namens de commis sie, inzonderheid den heer Dols en dankte hem bijzonder voor zijn bereidwilligheid om dezen avond voor de commissie af te 6taan. De heer Dols, het woord verkrijgend, deelde in zijn inleiding o.m, mede, dat hij in 1900 was uitgegaan naar China, om daar het Evangelie te brengen en het volk te helpen verlosseu uit zijn doolhoven. Spr. schetste het leven en de toestanden van een volk welks land circa vier maal zoo groot is als Europa met een aantal van drie millioen inwoners, van af den beginne, toen de keizer werd beroepen door hei volk. De verschillende zeden en de eigen aardige gewoonten, vooral het verschil in de wetgeving op het huwelijk bij den Euro peaan vergeleken, deed spr, op duidelijke wijze uitkomen. De verhoudingen, welke daardoor veelal ontstaan, wekken zeer zeker een groot medelijden. De gevolgen zijn dan ook vree- selijk n.l. moorder. en doodslag. Op eenvoudige mair waardige wijze schetste spr. velo van zijn ondervindingen. Het bijgeloof van dit volk speelt in vele gevallen een groot© rol. Eigenaardig is het, dat de Chinees in 't algemeen juist het tegenovergestelde ten uitvoer brengt dan de Europeaan. Men denke daarbij maar aan de kleine voetjes, welke al vanaf het tweede levensjaar in stevige bewer king worden genomen. Vervolgens besprak spr. het leven, de woningen en de gastvrijheid. De zinde lijkheid daar laat zeer veel te wenschen over, wat wel bleek uit eenige van zijn ondervindingen. De feesten dragen veelal een «eker godsdienstig karakter. Het huwelijk en cfe dood nemen in het leven van den Chinees een eerste plaats in. Het uiterlijk vertoon bij beide gelegen heden geven hiervan wel een duidelijk be wijs, waaruit reer juist is te constateeren, dat ook dit volk nog zeer diep is weggezon ken. Niet vergeefs, zoo zeide spr. staat geschreven: ,,Gaat heen en onderwijst alle volken.'* Na zijn met stille aandacht gevolgde rede, werd een groot aantal lichtbeelden vertoond uit dit land, welke door den heer Dols op aangename wijze werden toege licht. Aan het einde bracht de heer v. d. Steen een hartelijk woord van dank aan den heer Dols voor al hetgeen hij dezen avond zoo welwillend had geboden. Na het zingen van Psalm 72 10, sloot de heer Dols met dankgebed., SASSENHEIM. Auto-diefstal en een aanrijding Dinsdagnamiddae, ruim 4 uur, liepen drie meisjes, op weg uit school naar huis,- op het pad naast den Rijksstraatweg, even voorbij huize „Sassem" Enkele militaire auto's kwamen met matigen gang aanrij den. Nog kwam uit dezelfde rjchting een ziekenauto van de firma Van O. te 's-Gra- venhage. De chauffeur hiervan wilde de militaire ajito's passeeren. Hij haalde,- juist waar de drie kinderen liepen, te veel links uit, waardoor een der drie werd aan gereden. Het meisje kwam onder de auto terecht. De militairen verleenden terstond hulp. Er werd om een dokter gezonden en hulp gevraagd bij de ,,Bernardus". In- tusschen had men de kleine zoo goed mo gelijk verzorgd. Op last van den dokter werd het meisje naar de „Bernardus" ge bracht. Hier bleek, dat het kind hersen schudding had en dat een der beentjes op twee plaatsen gebroken was. De toestand is ernstig. De chauffeur, die de aanrijding heeft veroorzaakt, was nergens te vinden, even-< min als zijn kameraad. De auto werd door de politie in beslag genomen. En wat bleek bij informatie 1 Dat de auto was gestolen. De berijders hadden dus wel goede reden, om spoorloos te ver dwijnen, na het onheil, hetwelk zij hebben berokkend. Het aangereden meisjes is een dochter tje van C. G., wonende aan den Warmon- derdam. VOORSCHOTEN. Gemeeneiaad. De eerste vergadering in de nieuwe raadzaal. De electriciteitsverordening en de benoeming van de ambtenaren Vaststelling der begrootingen Een overzicht der financiën. Voorzitter de heer E, Vernède, burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter heet de heeren in de nieuwe raadzaal van harte welkom en waar een vorige maal reeds vele woorden zijn ge sproken wil hij niet in herhaling treden. H'-j hoopt dat de goede wenschen in vervulling mogen gaan en dat in deze raadzaal door den tegenwoordigen raad en zijne opvolgers vele besluiten in het belang van de gemeente Voorschoten mogen worden genomen. De notulen van de vorige vergadering worden door de waarn. secretaris voorgele zen en onveranderd vastgesteld. Alvorens mededeeling te doen van de ingekomen stukken deelt de Voorzitter den raad mede dat door den heer W. J. C. J. Bijleveld voor het raadhuis een teekening is geschonken, voorstellende de oude tol. Besloten wordt it geschenk onder dank te aanvaarden. Voor kennisgeving worden aangenomen een missive van Ged. Staten, waarbij wordt teruggezonden een goedgekeurd raadsbe sluit; een proces-verbaal van opname van kas en boeken van den ontvanger der ge* meente; een brief van het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, waarin dank wordt betuigd voor het gebruiken van een wacht lokaal- en zittingzaal in het voormalige raad huis; een brief van J. J. v. d. Bosch, hor logemaker, Rijswijk met aanbieding wen schen voor het nieuwe raadhuis en epQ brief van de politiebeambten, waarin zij een klok aanbieden bestemd voor de kamer van de politie. Aan hen zal dank worden be-1 tuiffd* i .4 In handen van B. en W. worden gesteia om hierop «nader te adviseeren enkele adres* sen van het bestuur van de Vereeniging tot instandhouding van Ghr, onderwijs I 23 J

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10