VAN ALPHEN Firma M. BONGENAAR Kent U onze „Rondjes"? RADIO-PROGRAMMA UIT DE RUGSTREEK. Oho cola de'Letters een aandeelenkapitaal van 6 millioen. Er werd voor de inschrijving groote reclame gemaakt en zij gelukte ditmaal volkomen. Met de toegezegde subsidie van 3 mil lioen door Amsterdam beschikte de Ka naalmaatschappij nu over een som van fö millioen. De eerste spade. Het werk kon dus beginnen en op b Maart 1865 werd in de Breesaap de eerste spade in den grond gesioken Dat ging natuurlijk met eenige plechtigheid ge paard. Behalve de directie van de Kanaal, maatschappij fn een vertegenwoordiger van den aannemer waren nog eenige War terstaats-autoriteiten, ingenieurs van de maatschappij en vele belangstellenden te genwoordig. De heer S. W. Josephus Jitta, de pre sident der A. K. M., sprak een openings woord, waarna de directeur, de heer J. Boele, onder groot gejuich de eerste «pade in den grond stak. Zoo was dus een begin met het reusach tige werk, waarvan de duur op 7 jaar werd geschat, en dat onder de hoofdleiding van den eerstaanwezend ingenieur bij de Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij Justus Dirks zou worden uitgevoerd, gemaakt. Reeds vrij spoedig kwamen er echter weer moeilijkheden, welke veel oponthoud ver oorzaakten. Daar het Rijk gedurende een;- ge jaren een afloopende rente op het aan deelenkapitaal had gegarandeerd, zou, toen het werk nog slechts betrekkelijk wei nig was gevorderd, die rentebetaling reeds ophouden. Daardoor daalden de aandeden natuurlijk snel in koers en raakte de aan nemer, die een zoo buitengewoon groot financieel belang bij de onderneming L-cf, in geldelijke moeilijkheden. In overleg met den Staat en Amster dam, die beide hun financieelen steun be langrijk vergrootten, werd tenslotte een regeling getroffen, welke een krachtig voortzetten van 't werk mogelijk maakte. Dat gebeurde dan ook en reeds op 18 Maart 1872 konden de Oranjesluizen te Schellingwoude worden geopend. In het najaar van 1872 waren ook de oude Noordzeesluizen gereed en de aanleg van het kanaal verliep vrij vlot en zonder ernstige bezworen. De strijd tegen de zee. Maar de strijd tegen de zee bij het -ma ken van de havenhoofden was zwaar, ja leek somtijds bijna wanhopig. De havenhoofden waren ontworpen vol gens een Engelsuh systeem, dat reeds voor Engelsche havens toepassing had gevon den, zoodat de aannemer over ervaring op dit gebied beschikte. Achteraf bleek echter, dat daar de zee op de Hollandscho kust veel onstuimiger is dan op de Engel sche en bovendien het maken van een fun deering op de Hollandsciie zandkust heel wat anders is dan het werken op de En gelsche rotskust, het werk aan de Noord zeehaven heel andere eischen stelde. Het werd een wanhop'ge strijd tegen de zee. Als met zeer veel inspanning een ge deelte van een hoofd gereed was, verniel de de storm het weer voor een groot deel. De werkstellingen werden weggeslagen en telkens kon men weer opnieuw beginnen. De Engelsche en Hollandsche ingenieurs gaven echter den strijd niet op, zij zon nen op middelen om de zee te overwinnen. Een der Engelschen, de ingenieur Hutton, vond de „Titan" uit, waarmede nu de be tonblokken konden worden geplaatst en werder werd de aanvankelijk aangenomen constructie der hoofden belangrijk gewij zigd. Ondanks deze verbeteringen moesten echter nog vele bezwaren worden over wonnen, telkens deed de zee weer haar verwoestend werk, maar tenslotte overwon het mensehelijk genie en in December 1875 was het noorderhoofd en in Augustus 1877 het zuiderhoofd grootendeels gereed. Intusschen was in het najaar van 1876 het Kanaal met de haven zoover voltooid, dat het voor de scheepvaart kon worden geopend. De opening van het Kanaal. Op 1 November 187b werd het Kanaal door Koning Willem Lil feestelijk geopend. Het werd een echte feestdag, waarvan de ,,Opr Haarlemsche Courant" op 2 Nov. 1876 schreef „Het heden gevierde feest, dat wei een „nationaal feest genoemd mag worden, „was zeker in de eerste plaats van belang „voor Amsterdam, en voor de kleine ge- „meenten aan het Noordzeekanaal gele- „gen, niet het minst voor Velsen, weUe „gemeente als het ware met het Noord- zeekanaal is saamgeweven, waar dan „ook de driekleur wapperde als misschien „bij geen andere gelegenheid nog ooit is „geschied." Te ongeveer 11 uur 's morgens arriveer den met verschillende stoombooten de tal rijke genoodigden, onder wie de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Oorlog, eeni ge leden van de Staten-Generaal, enkele Gezanten en de Burgemeesters van Amster dam en Velsen. Koning Willem III kwam om 12 uur per trein in Velsen aan en ging vervolgens der stoomboot „Stad Breda" naar de Noordzeesluizen, waar Z M. om half één aankwam, door saluutschoten verwelkome. De Koning werd onder groot gejuich ont vangen in een bij de sluizen opgericht pa viljoen, waarbij de muziek der Amster- damsche Schutterij zich liet hooren. De liedertafel „Amsterdam's Mannen koor" zong vervolgens met groot succes een voor de gelegenheid speciaal gecompo neerde cantate, waarna de voorzitter der Kanaalmaatschappij, de heer S. W. Jo sephus Jitta, een feestrede uitsprak. Het weer was 's morgens slecht, doch 's middags klaarde het op en zoo kon Z. M op de „Stad Breda" een tocht naar de buitenhaven ondernemen. Om 2 uur ongeveer aanvaardde de Koning de terugreis. Per boot gmg Z. M. door het Kanaal naaT Velsen, en vandaar per trein naar het Loo terug. Aan boord sprak de heer Josephus Jitta den Koning RECLAME. !F>HOTOSaaF!E (S*. SLEl.T£AHOKST) Specialiteit in Vergrootingen Nieuwe Rijn 46 2691 nog toe. Z. M. teekende de oorkonde, waarin de opening van de haven van LJmui- den was vastgelegd. Vervolgens teekenden de Minister van Binnenlandsche Zaken en Oorlog, de Burgemeester van Amsterdam cn de Directeur der Kanaalmaatschappij. De oorkonde luidde als volgt: „Op heden den eersten November 1876 „is door Z. M Willem III, Koning der „Nederlanden, Groot Hertog van Luaeui- „burg, enz., enz., de haven van lJmuiden „opengesteld en daardoor de gedachte ver wezenlijkt, die in 1816 uitgesproken door „Z. M.'s Doorluehtigen Voorzaat Koning „Willem I, die Amsterdam's handel en „scheepvaart den koristen weg naar Zee „wees door Holland op zijn Smalst." In Amsterdam had 's avonds een groot diner plaats in het Paleis voor Volksvlijt, waaraan alle genoemde autoriteiten en nog vele andere personen deelnamen. Met een groot vuurwerk op het IJ werd de feestdag besloten. Na de feestelijke opening werd met de voltooiing van het Kanaal voortgegaan. Inmiddels was echter reeds gebleken, dat de aanleg- en onderhoudskosten belangrijk liooger waren dan bij het begin werd ge dacht en dat dus van een eenigszins ren dabele exploitatie door de A.K.M. geen sprake kon zijn, integendeel de lasten de baten in belangrijke mate zouden over treffen. De Maatschappij vroeg daarom aan do Regeering het Kanaal over te nemen cn na langdurige onderhandelingen besloot het Rijk daartoe, zoodat het Kanaal sinds 1 Januari 1883 een Rijkskanaal is. Tot dien datum had het meei dan 37 millioen ge kost. Tot 1 Juli 1890 werden door het Rijk kanaal- en havengelden geheven, maar daar gebleken was, dat die rechten de ont wikkeling van de scheepvaart beletten, werden zij met ingang van genoemden datum afgeschaft, waartoe Amsterdam, Zaandam en West zaan te zamen aan het Rijk een som van f 1.600.000 uitkeerden. Die afschaffing bleek inderdaad bevor derlijk voor de vermeerdering van d4 scheepvaart. Het duurde toen echter niet lang of men kwam tot de overtuig.'ng, dat de afmetin gen van het kanaal niet voldoende waren en een verbetering derhalve noodzakelijk was. De sluizen te lJmuiden bleken wel dra te klein, de schutlengte bedroeg 119 M., en er waren op de' internationale vaart reeds booten van veel grooter lengte. Verbetering van het Kanaal. Reeds in 1887 kwam een Wet tot stand betreffende den bouw van een nieuws sluis te lJmuiden en de verdieping van het Kanaal. De nieuwe sluis werd daarbij aangenomen op een schutlengte van 225 M. en een diepte van 10 M. N.A.P Met de werken werd weldra begonnen en in 1896 kwamen zij gereed. Toch was men er ook toen nog niet, want de schepen werden steeds gTOoter en reeds tijdens de uitvoering van de bovengenoem de verbeteringswerken moesten alweer nieuwe plannen worden ontworpen. Van Amsterdam uit werd weer sterke aandrang uitgeoefend op een snelle ver betering, de steeds wakkere Amsterdam- sche Kamer van Koophandel stelde in 1894 een Commissie in om aan te geven, welke verbeteringen noodig waren Na een jaar bracht de Commissie haar \Jerslag uit, zij wenschte verbreeding en verdieping van het kanaal en stoompontveren in de plaats van de spoorwegbrug en de brug over het kanaal in den Rijksstraatweg te Velsen. alsmede een spoorwegdraaibrug aan de Hem. In 1897 werden door de Staten-Gene raal alleen voor de kanaalverbreeding gel den toegestaan en die verbreeding tot 32 M. op den bodem werd in 1897 en 1898 uitgevoeru. Men kan niet zeggen, dat in dien tijd geen voldoende aandacht aan de belangen van de Amsterdamsche scheepvaart wer den gewijd, integendeel de Regeering be greep die belangen geheel en wist gedaau te krijgen, dat in den zomer van 1899 de Staten-Generaal een Wet aannamen voor een afdoende verbetering van het Kanaal. Volgens die Wet werd toen in de daarop volgende jaren bet kanaal verbreed tot 60 M. in de rechte gedeelten en 60 M. in de bochten, de spoorwegbruggen te Velsen en te Hembrug werden door de tegenwoor dige draaibruggen vervangen en voor de draaibrug in den Rijksweg te Velsen kwam het stoompontveer in de plaats. Over die vervanging van laatstgenoem de brug is destijds heel wat te doen ge weest. Ontegenzeggelijk was die vervan ging voor het landverkeer allerminst zon der bezwaar. Ook si nam men in aanmer king, dat een drukker wordende scheep vaart en daardoor een veel open-zijn van de brug, eveneens veel oponthoud aan het landverkeer zou .veroorzaken, de overtocüt met een pont moest dat oponthoud wel gemiddeld langer maken De pessimisten kregen aanvankelijk vol komen gelijk, want toen het pontveer ge reed was en Je raderstoomponten in ge bruik zouden komen, bleken die vrijvaren- de ponten niet te voldoen. Verschalende lezers zullen zich het aan vankelijk gesukkel met de ponten nog wei herinneren De oorzaak wa* het te smalle water, waardoor de vrijvarende pont geen voldoende vaart kon zetten en in verband daarmede door den stroom afdreef en dus de aanlegplaats aan de overzijde niet kon bereiker. De proefnemingen toonden overtuigend aan, dat een geregelde verbinding met die ponten niet was te verkrijgen. In samenwerking met de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal te Amsterdam werden de ponten daarom tot kettingponten verbouwd cd zoo kon op zb Februari 19C6 het pontveer eindelijk in ge bruik worden gesteld en met de opruiming van de brug worden begonnen. De klachten verstomden ook toen nog niet en er was aanvankelijk dan ook veel reden tot klagen, maa' langzamerhand werd het veer zeer bruikbaar. Vóór 1907 waren alle verbeteringswerken gereed. VOOR ZONDAG, 24 OCTOBER. Hilversum. 1050 M. 8.309.30: Mor genwijding Mej. Else Thole, alt. Mej. Wies Reyners. piano. Hr. Joh. Hendriks, tenor. R. B. van Tongeren, piano. Spreker: Jos. Mineur, straatprediker van het R.-K. Gilde van de „Klare Waarheid", la. Heer, mijn hart is boos en schuldig, C. v. Rennes (alt en piano). 2. Preghiera (Gebed), Tosti (tenor en piano). 3. Ach. des Knaben Augen, Wolf (alt en piano). 4. De heer Jos. Mineur, over: Het gebed. 5a. Ave Maria, Marschner. b. Still wie die Nacht, Bohrn (tenor en piano). 6 Dettinger Te Deum. Handel (alt en piano) 7. Vater Unser, Krebs, (tenor en piano) 10: Dienst in de Geref. Kerk te Meppel, Voorganger- ds. Hagenaar. Votum en zegen. Zang: Ps. 36 2. Lezen van de Wet en Lu cas 5 27-39. Gebed. Tekst: Malth. 11 16- 19 Inleiding predikatie-Thema „Het Evan gelie en de weTeld". Zingen Ps. 46 1 en 2. KeTsle deel preek. Tusschenzang: Ps. 72 7 Tweede deel preek. Dankgebd. Zingen: Ps. 103:4. 2.304.30: Aansluiting van de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Con cert door de Haarlemsche orkestvereniging Dirigent: Nico Gerharz. In de pauze uit de Studio. Mej. Jacoba Verlinden, sopraan 5.30: V.P.R.O.-uitzending in de Studio van Hilversum. Spreker Pr. M. G. van Mourik Broekman, Breda. Tekts: Ps. 7. 10; onder werp: Eerbied. Te zingen liederen; Gez. 9: 1-4 (Bundel N.P.B. 59 1,2. Ps. 62 1,4 (Bundel N.B.P. 241 1,2) 8: Persberich ten en sportuitslagen 8.10: Programma, aangeboden door den Ned. Bond van Radio- handelaren. Dr. Willem Royaards, voor dracht-kunstenaar. Dirk Schafer, piano. Het Hollandsche strijkkwartet, bestaande uit de heeren: II. Leydensdbrf, le viool. Bram Mendes, alt. Joh. Röntgen, 2e viool. Tom Canivez, cello. 1 Kwartet op. 18 No. 6, bes gr. t., Beethoven. Allegro con brio. Adagio ma non Iroppo. La Malinconia (Adagio). Al legretto quasi allegro. Prestissimo. Kwar tet- 2 Een paar verzen van Gorter en be gin fragment „Gorler's Mei", door Dr. Royaards 3. Andante favori. Beethoven. Dirk Schafer. 4. Rede door den lieer A. v. Santen, voorz. v. d bond van radiohande laren. 5. Quartet F. gr. t. Glazounow. Alle gro non Iroppo. Scherzo. Adagio molto. Fi nale. Strijkkwartet. 6. Bouten's Beatrys, door Dr. Royaards. 7a. Nocturne b. Valse brillantc. c. Ecossaises, Chopin. Dirk Schil fer Daventry, 1600 M. 3.50: Licht sym- phonieconcert O. Haley, mezzo sopraan. N. O'Neill- piano. Orkest 5 10 Tweede sym- phonie van Schumann (in C.) 5.50: Voor lezing van gedichten van Chaucer, door Alan Howland 5.556 20- Voorlezing The hound of heaven 8.20- Bow Bells (klokkengelui) 8.27: Kerkdienst in de studio. Het koor van dp Heilige Hart-kerk Wimbledon, Preek 9.15: Causerie: The Royal London Ophthalmic Hospital 9.20 Weerber., nieuws 9 35. Cor cert door het Piccadillvorkest en Vyra David, sopraan 10.55- Sluiten. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M 1020 12.20 Concert 1052.10: Concert door het orkest. G Smet 2.106 20: Concert 8.20: Persber. 8.5010.35: Or kestconcert. Dansmuziek. Köningswuslerhausen, 1300 M. en Ber lijn, 504 en 571 M. 10 50- Concert door de kapel Erno Geiger 11.40: Max en Paul, een opti- en een pessimist 12.30 Sluiten 7.50- Vroolijke voordrachten uit werken van Wilh Busch 820: Werking van Lortzing door orkest W Henke. tenor. V. Schadow, sopraan. L. Schützendorf, bas 9.5011.50: Dansmuziek door de Kerm- bachkapel. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.35- Concert. Hr. Cluytens-Thelen, zang 9.20- Causerie: Les évènements de la se- maine 9.3010.20: Orkestconcert. MQnster, 410 M. 8.209.20: Morgen- concert 10.3511.20: Uit de werken van Th. Storm 11.2012.20: Sonatenconcert 2.353 20: M&dchenkranzchen 3.20 4.20: Concert door de mannenzangver. ..Arion" 4.205.20: Concert Posaunen- koor Georgmariënhütte 5.206 10- Plat- Duilsche vertellingen 6 106 50- Lezing 6.507.50: Concert door het solokwartet Bielefelder Liedertafel 7.50: Vioolconcert 10.3011: Dansm. VOOR MAANDAG, 25 OCTOBER. Hilversum, 10.50 M. 12: Politieber. 56. Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 66 45: Lezing door den heer Abrahams oud weth. van Amsterdam, over- Lijkver branding 6.457.15: Tuinbouwlezing. Spreker: De heer G. A. van Rossem 7.157 45 Engelsche les voor beginners 7.45: Politieber. 8.10: Aansluiting van de concertzaal „Tivoli" te Utrecht Concert door het Utrechtsch Stedelijk orkest, o. I. v. Evert Cornelis Solist: Nico van der Stadt, cello. Opgevoerd worden o.a. Het cellocon cert van Eugèn d'Albert en „Psyche", symph. gedicht van Cesar Frank 10. Persber. Daventry, 1600 M. 11.20: Concert door het radiokwartet en solisten (piano-sopraan- bariton 1.202.20: Lunehmuziek v. h. Holbom-restaurant 3.20: Lezing: Deep- sea Fishes 3.504.05: Kinder-gedichten voorlezing 4.20: Dansmuziek door de R.A C.-band 4.35: Lezing: Makers of mo dern Europe-Palmerston 4.50: Dans muziek door de R.AC.-band 5.35: Kin deruurtje 6.20: Dansmuziek door de ra- dio-dansband 7 Radiopraatje 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber.. nieuws 7.43: Muziek 8 Lezing What we are up against 8.20: Schotsche avond Sympho- nie-orkest en R Burnett, bariton 8.40 „The Gondoliers", le acte, van Gilbert en Sullivan 9.10: Vervolg Schotsche avond 9.50: Lezing: The airmen and the weather 10 05- Liederen van Strauss, door V Chalterton, sopraan 10.20: Tijd sein. weerber, nieuws 10.3511.20 „Inns of Old London". Schetsen van het oude Londen 11 2012.20 Dansmuziek Parij9 ..Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Concert door het orkest Gayina. Mme. Lemontreer-Cossin. zang 2.20 4.50: Concert 5.05: Orkestconcert 8.50 10.30: Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 6.50: „Martha", opera in 4 actpn van Flotow 9.5011.50: Dans muziek. Brussel, 487 M. en Antwerpen. 265 M. 8 5010.20: „La chanson d'amour", co- medie in 3 acten van Delorme en Abric. Muziek van Schubert. In de pauze: Voorle zing van een roman (ged.N Munster, 410 M. 10.50—11.50: Or kestconcert 12.501 50: Uit de opera's van Bizet 3.203.50: Radiopraatje 3.505.05: Werken van Beethoven. Or kest 5.106.20- Liederen van Schubert door sopraan 6.407, 77.20, 7.20 7.50: Lezingen 7.50905: Uil de wer ken van W. v. Scholz. voorlezing 9.05 10.30: Fluit-concert. Orkeslbeg. RECLAME. Uw Z'nuwen komen^ tot rust en worden gesterkt door «uw ab'etten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 2681 ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren- Margaretha Maria. D. van Jaco bus Josephus Warmerdam en Pelronella Wilhelmina Maria van Kins Hendrikus Andreas, Z van Leonardus van Klink en Ma rijtje Spruit Suzanna, D van Maarten Meyer en Jobje van Ginhoven. Getrouwd: Cornelis Leonardus Borst jm. 24 j. en Maria v. Haastrecht jd. 21 j. BOSKOOP. Het tuinbouwondcrwijs. Verschillende instellingen genieten hir-r een goede reputatie. Daarioe behoort b.v. het Tuinbouwondcrwijs dat'van Rijkswege gege ven wordt. Aanvankelijk had bij de oprien- ling hel onderwijs te klagen over gebrek aan sympathie bij het meerendeel van de prak tische kweekers: een verschijnsel dat zich ook wel elders openbaarde Het is de strijd lusschen theorie en praktijk. Daar waren wel enkele pioniers, die re?-ds jaren geroepen hadden om een hoogere boomkweekersschool; zelfs waren daar plan nen ontworpen voor de stichting van ten naamlooze vennootschap maar hel ov-t- groote dëe! wenschte van boeken wurmen geen voorlichting of onderwijs te ontvang «n. Nu de Tuinbouwschool vele van zijn leer lingen behalve aan fndië en het builenlar.i van Boskoops praclijk heeft afgeleverd zul len velen de zegenrijke gevolgen van goed middelbaar onderwijs erkennen. Het gebouw waarin de school gevestigd is, is gebouwd en later uitgebreid op kosten van de gemeente De gemeente stelde even eens na verschillende langdurige onder handelingen een kweekerij ter beschikking om als school- en proeftuin dienst te dojii De leslokalen zijn ruim en bij de laatste uitbreiding voorzien van de allernieuwste gemakken. Zoo bevat het leslokaal voor schei- en natuurkunde de noodige installa ties voor proeven benevens de noodige in- gredianten. Voor plantkunde en planlenzieklen zijn alsmede opgezette dieren voorbeelden, te keningen en studies aanwezig. Ruim en van een groote collectie plattegronden teekenin- gen met tuinstijlen voorzien is het les lokaal voor tuinarchitectuur. Het museum waar verschillende curiositeiten op het ge bied van groei, veredeling, afwijkingen zijn ondergebracht is op zich zelf reeds een be zoek waard. Ook de tuin, waar praclisch onderwijs wordt gegeven, bevat een rijke verscheiden heid van heesiers zelfs voor practische kweekers van belang voor vergelijking en sludie. Verschillende komkommers-, druiven-, perziken-, en kweekkassen dienen tot lee ring van de studeerenden, die vaak wan neer ze uit de steden zich naar de R. T. S. begeven, geen roos van een kastanje kunnen onderscheiden en diezelfde leerlingen rrnel het wel duizelen wanneer ze collecties van 100 Rhododendron-variëteiten en misschien evenveel Azalea-variëleiten te aanschouwen krijgen en zoovele andere planten waarvan ze zelfs den naam nog niet gehoord hebben. In den betrekkelijk korten lijd dat de school bestaat, hebben meer dan 350 leer lingen gebreveleerd de school verlaten: wel een bewijs dat in een behoefte werd voor zien. Ook buiten Boskoop in de wereld der offi- cieele personen en vakkundigen bleek de R. T. S. een goeden naam te hebben. De school en de tuin werden o a. bezoonl door H M de Koningin met Z K II den Prins der Nederlanden, ministers Talma en Kan, den Commissaris der Koningin in Z.-H verschillende Kamerleden. Engelsche minister van landbouw. Turksche minister van landbouw. Relgische Directeur-Gene raal van den landbouw, Engelsche. Japan sche. Oostenrijksche, Duifsche en Zweedsohe studie-commissies, vele builenlandsrhe RECLAME. BANKETBAKKERIJ THEESALON NIEUWE RIJN 62 ONZE BEKEADE z[jn meer dan een eeuw de Specialiteit van ons buis, met steeds grooter deb et De Lhocdlade wordt noq altijd bereid naar het aloude recept der GEBR. FRANCKEN Voor verzending naar Indtë gelieve U om gaand te bestellen, teneinde op tijd te kunnen afleveren. 270? Kent U onze prima Bonbons k 20 ct. p. ons Vraagt Speculaas 12 ct. p. ons, iets goeds hoogleeraren met hun land- en tuinbouw- sludenten. Met is dus niet le veel gezegd zooals in den aanhef opgemerkt dat de R. T. S. een goede reputatie geniet. HAZERSWOUDE. Het bericht, betreffende de opheffing van bewaking van den overweg: Lijn Lei denWoerden, aan den Gemeeneweg ondör deze gemeente, is wel wat voorbarig ge weest. Van zeer bevoegde zijde vernamen we dat de onderhandelingen daaromtrent door B. en W. met de Directie der Staatsspoorwegen nog steeds aanhangig zijn, en eene beslissing daarop nog niet is genomen. Het dagelijksch bestuur onzer gemeende heeft ter bevoegder plaatse met klem het goed recht voor bewaking op dezen drukken verkeersweg bepleit, zoodat wij hopen dal lot deze opheffing niet zal worden overge gaan. Een vrachtauto geladen met meel en aardappelen van den heer G. Los van Rijn dijk geraakte in ,de Bent" te water. Met veel krachtinspanning gelukte het den aannemer W J Dekker het vihekel weer od het droge te brengen. De Burgemeester dezer gemeente heeft op verzoek van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn een dringende uit- noodiging tol de veehouders gericht om met het oog op dreigend typhusgevaar het vaat werk en de emmers, dienende voor zuivel bereiding en vervoer van melk niet met vaart- of slootwater te reinigen, en een ern stige waarschuwing tot alle ingezetenen om hun drinkwater (geen leidingwater zijnde) en de melk vóór het gebruik te koken en alle vaat- en glaswerk, waaruit gegeten of gedronken wordt, niet schoon te maken met vaart,- of sloot water. De Christe'ijke Jongelingsvereeniging „Eere zij God" heeft haar arbeid wederom aangevangen. Allereerst werd besloten om gedurende d-en a s. winter sprekers uit te noodigen tol het houden van lezingen. De eerste daarvan wordt gehouden door Is. Remme van Amsterdam op Woensdag avond a s. in het gebouw .Savatori" en het te behandelen onderwerp is getiteld „Liefde koorden". In het bestuur is mede een wijziging ge komen. De heer W. J. Dekker sedert vele jaren secretaris der vereeniging heef! als zoodanig bedankt Het bestuur is thans samengesteld als volgt: De heer D. Maize, lsle voorzitter, en de heer P v d Steen, 2e voorzitter de heer Joh. de Kort, secretaris, de heer C. Oppelaar, penningmeester en de heer Jac. Kroon, bibliothecaris. De vergaderingen worden des Zaterdags avonds gehouden. Donderdagavond werd in de Ned Herv Kerk alhier een unierede gehouden door ds. J. L Pierson van de Bildt, naar aanleiding van Joh 4 vers 37 en 38. De rede werd met groote belangstelling door een niet talrijk gehoor beluisterd. Op een gedeelte van den Voorweg en den Gemeeneweg wordt een proef genomen met het z.g asphalteeren met Goudalieten- dek. Wij willpn hopen dat deze proef raag slagen opdat we in de toekomst onze wegen verbelerd krijgen, waardoor we in den zomer van de stofplaag bevrijd, en in het winter seizoen meer begaanbare wegen krijgen dan tot dusverre. Vergadering van den gemeenteraad van Hazerswoude. op Dinsdag, den 26sten October, des voormiddags te 10 uren. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen slukken. 2. Het aantal opcenten op de vermogens belasting met 25 opcenten te verlagen en te brengen op 50. 3. Regeling huur en vergoeding voor den concierge van het Raadhuis. 4. Afschaffing hoefslaggel den Dorpstraat 5. Behandeling en vaststelling begrooting van het walerleidingbedrijl voor 1927. 6. Behandelinz en vaststelling gemeente- begrooting voor 1927. LEIMUIDEN. De brug over de ringvaart is thans weer zoover hersteld, dat al het verkeer er weer over kan plaats hebben. ROELOFARENDSVEEN. Pastoor Beryansins f Vrijdagmorgen is na een zeer kortston dige ongesteldheid overleden de zeereerw. heer Th. J. F Bergansius, in leven pastoor van de parochie van St. Petrus Banden al hier. De plechtige uitvaart en begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 26 October a.s., des voorm. 9 uur. WADDINGSVEEN. In de nieuwe Geref. Kerk had Don derdagavond de 6e orgelbespeling plaats door den heer H. J. Keuning, organist der Gerof. 22

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6