Hoofdpijn //.wii Kiespijn Poeders A.M. KfH Dit gaf toen teleurstelling, maar de steeds talrijker wordende propagandisten voor het kanaalplan gaven gelukkig den moed niet op; integendeel steeds sterker werd de aan drang om tot daden te komen. De Regeering kwam in October 18G0 met een nieuw ontwerp, waarbij thans een ka naal ten Noorden van het IJ werd voorge steld. Dat ontwerp had echter nog minder succes dan dat vorige, zoodat het voorloo- pig verslag zelfs onbeantwoord bleef. Het scheen nu, dat de zaak dood zou loo- pen, doch een nieuw denkbeeld bracht redding. Tot 1869 was wel reeds overwogen om het IJ beoosten Amsterdam af te dam men, doch tegen die afdamming had Am sterdam overwegende bezwaren. De vele geschriften over het onderwerp- en de aan drang van de ingezetenen hadden het ge meentebestuur echter van gedachten doen veranderen, zoodat het zich vierkant voor de afsluiting van het IJ bij Schellingwoudc verklaarde. Door deze verandering van standpunt kwam er ineens meer schot in de zaak en op .10 December 1861 werd door de Regee ring aan de hoeren Jager c.a. concessie ver leend voor den kanaalaanleg volgens een plan, dat, na wijziging in 1862, in December van dat jaar ter bekrachtiging van de con cessie aan de Tweede Kamer werd voorge legd. Door minister Thorbeckc werd het plan met groot talent en geestdrift verdedigd en hij had hot succes, dat de Kamer zijn voor- stel met 37 tegen 26 stemmen aanvaardde, waarna spoedig de Eerste Kamer, op 23 Januari 1863. het goede voorbeeld volgde. De concessie bepaalde, dat de uitvoering van het kanaalplan moest geschieden door een Naamlooze Vennootschap op aandee- len. De benoodigde gronden, voor zoover die aan het Rijk behoorden, zouden gratis worden afgestaan. De. concessionaris zou Tcchlen mogen heffen voor het gebruik van het kanaal en zijn kunstwerken Bo vendien garandeerde het Rijk een rente van 4-72 pCt. over het in de vennootschap ingebrachte kapitaal gedurende den tijd van aanleg, waarbij als maximum-bijdrage van het Rijk een bedrag van f 3.000 000 werd gesteld. Verder bleef het Rijk garant voor rente en aflossing na de totstand koming van het kanaal en wel voor een termijn van 50 jaar. De "bijdragen van het Rijk zouden worden gegeven in den vorm van rentelooze voorschotten. Tot den aanleg besloten Feest in Amsterdam. De bekrachtiging van de concessie door de Staten-Generaal had natuurlijk in Am sterdam groote voldoening gewekt. Aan Koning Willem III werd een dankadres ge zonden en op den 19den Februari 1863, den verjaardag van Z, M., was het feest in de hoofdstad. Verschillende comité's Beijverden zich met het aanbrengen van versieringen en verlichtingen en het organiseeren van ver dere feestelijkheden, zoodat de stad op den 19den Februari een zeer feestelijk aanzien had. Van alle zijden waren de belangstel lenden naar de hoofdstad getrokken en het was daardoor op de straten overvoL Over dag werden de fraaie versieringen be keken en zeer velen woonden de parade van het garnizoen en de Amsterdamsche schutterij bij. 's Avonds was het natuurlijk nog drukker, zoodat reeds destijds het ver keer in de binnenstad mo,est worden ver boden. De belangstelling was te verklaren, want de beroemde Amsterdamsche grachten waren fraai verlicht en vele groote gebou wen hadden eveneens keurige verlichtingen aangebracht. In de volksbuurten bleef men niet achter, zoodat inderdaad geheel Am sterdam in feeststemming was. In de uitstalkast van den bekenden kunsthandel van Buffa in de Kalverstraal was een portret van Koning Willem TIT ge plaatst en een teekening van den loop van het kanaal. Daaronder stond; Ti Is Konings Willcms hand, beschermend uitgestrekt, Die dus zijn Amsterdam opnieuw ten leven wekt. Op het Bickersoiland (achter den Ilaar- Jemmerdijk) was een zuil geplaatst en daarop het volgende gedicht van mr. J. II. Berlage geplaatst: De stemme Neêrlands vroeg; de Koning wilde geven: Do Maglen in den Staat beslisten volgens wet, De- VolksbSe werd verhoord: de zeevaart moge leven Op Hollands wimplcntal, een nieuwe kroon gezet. Heel 't IJ, de Rotte en Maas1); hier de Amslel. ginds de Schia Zelfs Noord- en Zuiderzee, uw golven zullen spreken, Weer is Oranjes IIuIp aan aan 't nijv're volk gebleken; Voor Nêerlands handelsvlag. dan Koning Willem III i -■ Het belang van de nieuwe verbinding met de zee werd dus in Amsterdam wel alge meen gevoeld. Ter toelichting diene, dat tegelijk met den aanleg van het Noordzcekanaal de Tweede Kamer ook een wetsvoorstel tot ver betering van den Rolterdamschen Waterweg aannam. (Wordt vervolgd.) RECT AME.' en allerlei Zenuwpijnen verdrijft men met cn in doosjes van 6stuks45d Bij de goede drogisten. Op elke poeder staatA.M. Lei hieroc) 2574 OFFICIEELS BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tol raads^ heer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. P. C. J. A. Boclcs, rechter te Arnhem: te 's iïertogenbosch mr. P. J. v. Bortel, rechter te Middelburg; tot kantonrechter te Hilver sum mr. J. N. v. d. Ley idem te Zaandam; lot rechter le Almelo mr. A. Ikman van Burck, subst.-griffier bij de rechtbank te Breda. HET BELGISCHE TRACTAAT. De „Hbld."-correspondent seinde gister avond uit Genèvo: In Volkenbondskringen loopt het gerucht, dat de Belgische regeering, ingeval van verwerping door het Ncderlandscho Parle ment van het Belgisch Verdrag, voornemens zou zijn stappen te doen bij enkele groote mogendheden orn de kwestie van de Nedex- laudsch-Belgische verhouding voor den Bond te brengen. Krachtens art. II van het Pact heeft elk bondslid namelijk het „friendly right" de aandacht van de Assemblée of den Raad te vestigen op elke omstandigheid, die de goede verstandhouding tusschende natiën zou kunnen verstoren, waarbij, volgens den Britschen tekst „the League shall take any action that may be deemed wise and effec tual" (de Bond elke daad' zal verrichten, die verstandig en doelmatig geacht kan worden). In enkele kringen van het secretariaat wordt de meening uitgesproken, dat even tueel e Bondsinterventie in hét onderhavige geval bijzondere moeilijkheden zou meebren gen, omdat het betrokken verdrag en de daarin vervatte betrekkingen veelal op zoo zeer technische grondslagen berusten, dat die het beet door de twee naties direct! kunnen worden gewogen en opgelost. Ab solute bevestiging van dit gerucht was he4eu niet te verkrijgen, al werd er in verschil- rende bandskringen gewag van gemaakt. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat men te doen heeft met een poging om op Nederland druk uit 'te oefenen door in directe dreiging met Bondsinterventie. In elk geval is de Bond volgens art. 11 com petent zijn tusschenkomst te verleenen, al behoeft verwerping van bet verdrag geens zins van Nederlandschcn kant als onvriend schappelijke daad jegens België te worden beschouwd. De Belgische interpretatie zou echter voldoende zijn om do zaak direct of via andere mogendheden in dén Raad, waarin Nederland nu echter ook stem heeft, zc nhangig te, maken. L SFOORWEGGOEDERENTARIEF NEDERLAND—SAARGEBIED. Den len November a.s. treedt in werking een recht slreeksch goederen tarief tusschen- Nederlandsche stations en stations in het Saargebied, via Duilschland. De zendingen kunnen, onder de bijzon dere, aangevulde voorwaarden tot de Berner Conventie, met internationalen vrachtbrief worden vervoerd, doch de afzender is ver plicht in den vrachtbrief zoowel het Duilsch- Ncderlandsche als het Rijksbaan-Saar- baan grenspunt aan te geven. Het vervoer kan zoowel gefrankeerd als ongefrankeerd geschieden; de afzender heeft ook het recht, de zending alleen tot de Ne- derlandsch-Duitsche grens te frankeeren. Voorschotten en remboursementen zijn toegelaten en moeten bij vervoer van Neder land in guldens worden vermeld. Goud en zilver in baren, platina, geld en geldswaarden enz. zijn van het vervoer met rechlstreekschen vrachtbrief uitgesloten; dergelijke zendingen moeten derhalve aan oen tusschenpersoon in Duilschland worden geadresseerd. ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. De stichtingsvergadering. Ir. do „Industrieel© Club" to Amsterdam is gistermiddag do stichtingsvergadering gehouden van de „Voreoniging voor Actieve Handelspolitiek". Doel dezer bijeenkomst was o.a. vast stelling der statuten en verkiezing van een bestuur. Voorzitter was prof. dr. P. A. Diepen horst, dio een openingswoord sprak, waarin hij zeide, dat deze vergadering bedoelt uit do sfeer van het ongeordende over te gaan in reglementaire vastlegging. Spreker zette daarna uiteen: den oor- spreng, den grondslag en het doel der veieeniging. Hierna werden de statuten der nieuwe vereeniging vastgesteld. Het beginsel werd in art 3 als volgt vastgelegd: Vooropstellende do gedachte, dat in ternationale yrijjbandel het meest bevor derlik is voor de volkswelvaart, stelt de vereeniging zich ten doel het bevorderen «ener actieve handelspolitiek, welke zoekt naar toepassing van het beginsel van wederkeerigheid in de regeling onzer handelsbetrekkingen met het buitenland en maatregelen van veiligheid heft tegen abnormale concurrentie, zooals valuta en dumping, van het buitenland. zij tracht haar doel te bereiken door schriftelijke en mondelinge propaganda, door het zenden .van adressen tot regee ring en volksvertegenwoordiging en in het algemeen door toepassing van alle ettelijke middelen, welke tot verwezen lijking van haar doel kunnen dienen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren: prof. mr. P. A. Diepenhorst, voor zitter; H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van Landbouw, Handel en Nyverheid, ender voorzitter; M. I. W. J. Bijleveld, industrieel; D. ten Ca te Brouwer, Alphen a. d. Rjjn; Fr. Denrvorst, Ulft; mr. A. Ha^ex, Heerlen; J. N. MenkoHartogensis, Enschedé; J. H. Moltzcr,' Amsterdam; ir. Jos. Regout, Maas tricht; M. Smith, Heemstede; mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg; P. J. Spooren- berg, Tiel; mr. M. P. L. Steenberghei, Goïrle; i W. L. Stevens, Rotterdam; M. Susan, Am- sterdam; A. M. Tiis^us, Vriezenveeii; V. Vaistar, Naaldwijk; A. G. Koenders, Kl-> vcniexsburgwal 29, Amsterdam, secretaris penningmeester. Prof. Diepenhorst sloot de vergadering met egkele tot activiteit opwekkende woor den. De vereeniging telt thans enkele hon derden leden, meestal leiders van bedrijven. DE WEGENBELASTING. De heer van den Heuvel c. s. heelt een amendement ingediend op het ontwerp in zake de wegenbelasting. De bedoeling daarvan is om de onbillijk heid weg te nemen, dat auto's, welke nooit komen op wegen, waarvoor de gelden van het Rijkswegenfonds zijn bestemd, toch be lasting moeten betalen. HET CONGRES VAN HET N. V. V. Op het gisteren voortgezette congres van het N.V.V. werd allereerst aan de orde gesteld het rapport van de commissie tot onderzoek omtrent de mogelijkheid en wenschelijklieid van stichting ecner arbei- dersbank. De commissie, bestaande uit de heeren F. M. Wibaut, N. de Lieme, G. J. A. Smit Jr. en Goudeket, kwam tot de vólgende conclusies De meerderheid staat op het standpunt, dat die bank slechts voort zou kunnen vloeien uit de ontwikkeling der bedrijven en van andere instellingen der arbeiders beweging met kapitaalsbezit. Wensclit de voorstander de Arbciders- bank dus als basis, de meerderheid der commissie zou haai, indien de steunpunten aanwezig waren, als sluitstuk aanvaarden. Terwijl de minderheid der commissie cod onderzoek in het buitenland wenschelijk acht, kan de meerderheid daartoe voors hands geen aanleiding vinden. De commissie zegt aan het slot van haar rapport niet te meenen, dat zij de al of hiet mogelijkheid onder cijfers dient te brengen. Ieder schema voor een op te rich ten bedrijf bevat een sluitpost, die inge geven is door de gezindheid ten opzichte der wenschelijkheid en noodzakelijkheid van dat bedrijf. De minderheid der com missie heeft evenwel een schema opge steld, dat onder haar verantwoordelijk heid als bijlage wordt gegeven. Als eindconclusie meent de meerderheid der commissie dus derhalve te mogen stel len, dat gezien do situatie der Nederland- echo moderne arbeidersbeweging, de op richting eener Arbeidersbank niet ge- wensckt en zooal mogelijk, zeer bezwaar lijk is gezien den aard en omvang der be schikbare geldmiddelen. Het rapport werd zonder discussie met algemeen© stemmen goedgekeurd. Vervolgens hield de heer C. v. d. Lende een referaat over: „Do organisatie van jonge arbeiders", waarbij hij tal van stel lingen verdedigde. Hierin wordt o.m. betoogd, dat het aan tal in de moderne vakbeweging georgani seerde jeugdige arbeiders in ongunstige verhouding staat tot het aantal volwassen georganiseerden, hetgeen ten deelo een gevolg is van het feit, dat de vakbonden te weinig hebben gedaan, om de jeugdige arbeiders tot organisatie te brengen. Het is derhalve van het grootste belang, do jeugdige arbeiders te organiseeren. Ten einde dit doel te bereiken, moet op ruime schaal propaganda onder de jongeren wor den gemaakt en dient de noodige. belang stelling onder hen te worden gewekt. Dit kan geschieden doo-r krachtig op te treden ter behartiging van. hun materieele en cul- tureele belangen. Waar noodig, zal overleg moeten wor den gepleegd en eventueel samengewerkt rnet de afdeelingen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en van de^A.J.C. Het verdient voorts aanbeveling, dat de bij het N.V.V aangesloten bonden zooveel mogelijk een bestuurder speciaal met het jeugdwerk belasten. Minstens één keer per twee jaar werde ten slotte door het N.V.V. in samenwer king met d-e daarvoor in aanmerking ko mende vakbonden, en de A.J C., een con gres of nationale betooging georganiseerd om de organisatie onder de jeugdige ar beiders en de verwezenlijking van de ge stelde eischen te bevorderen. Dadelijk daarop was het woord aan cfen heer Th. J. Thijssen uit Amsterdam, die een inleiding hield over het belang van de arbeidersklasse bij deugdelijk volksonder wijs. Spreker 'betoogde, dat wanneer het onderwijs zoo wordt ingericht, dat elk kind opgeleid wordt voor de plaats in de maatschappij, welke past bij zijn aard, neigingen en capaciteiten, het daardoor ook meer geluk zal deelachtig worden. De onderbouw dezer organisatie behoort het gemeenschappelijk lager onderwijs voor alle kinderen te zijn. Er dient bij dat on derwijs echter differentatie naar alle klas sen te zijn; het moet een 8-jarig onder wijs worden, omdat pas na den U-jar^en leeftijd genoegzame gegevens voor de keuze van de vak-opleiding of beroepsrich ting aanwezig zijn. Voor de onmiddellijke toekomst eischt dc moderne arbeidersbeweging allereerst her stel van den 7-jarigen leerplicht aan tTo 7-jarige lagere school met herstel der leer linggetallen van 1920 en voorts rijkssteun voor den uitbouw vau bet vervolgonder wijs en invoering der nijverheidswet. Spr. wekte de moderne vakbeweging met kracht op, den strijd met de onderwij- zersorganisatie voor de aangegeven ver beteringen met kracht te voeren. In de middagzilting verdedigde de heer^De Vries eenige voorstellen van den Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, Behangers en aan verwante vakgenooten. betreffende de onge schonden handhaving van het verbod van arbeid van kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd en een betere organisatie der vakop leiding. De heer Groothof (Bond van Schoolhoof den) diende, daar over de stellingen van den heer Thijssen niet gestemd zou worden, de volgende motie in: „Het N. V. V.: over wegende dat het Lager Onderwijs voor de overgroots jne§£dej;heid van ons volfe feet eenige onderwijs ten spoedigste dic-nt le worden verbeterd door: invoering van een zevenjarige leerverplichting en verlaging van liet aantal leerlingen per leerkracht, be sluit voor deze beide punten een krachtige actie in het land (e voeren en hij de regee- ring de gewenschte stappen te doen, om lot „wettelijke regeling van een en ander ie komen." Verschillende sprekers oefenden daarna criliek uit op het referaat van den heer Vor- rink. Betoogd werd o. a. dat de inleider het kapitalisme zeer eenzijdig heeft besproken, hoewel het toch ook wel wat goeds heeft. Vervolgens wrerden do debaters in het kort door de inleiders beantwoord. Op voorstel van den voorzitter werden de stellingen van de drie referenten door het congres voor kennisgeving aangenomen, daar zij met de besprekingen een leiddraad zullen zijn voor de voorstellen die het be stuur in deze zal doen. Het voorstel van de schoolhoofden werd eveneens aangehouden. De voorstellen der meubelmakers werden door het bestuur overgenomen. Vervolgens sprak de voorzitter een slot woord. De beteekenis van dit congres is voor spr. wel moeilijk (e constatceren. Voor spr. was de keus tusschen de leuze naar net woord van Ibsen „De sterkste man is hij die alleen staal" of op te gaan in de massa. Do 'eerste leuze mag echter niet die van een sociaal-democraat zijn. (Luid applaus). Spr. wees er ten slotte op dat er een kort program zal moeten zijn waarop de strijd ge richt is. n.l. ontwapening, 8-urendag, beier onderwijs en reorganisatie der sociale verze kering. Het congres ging daarna uileen. Kapitein ter zee II. P. Prillevitz heeft ontheffing verzocht uit do functie van on der-commandant der Marine en directeur van het Marine-etablissement le Amsterdam en zal eerlang den dienst verlaten. Naar wij vernemen, zegt de „Tel." is mr. A. R. Zimmerman, die tijdens zijn reis in Amerika te San Francisco ongesteld is geworden, thans weder geheel beter. Ech ter heeft onze landgenoot op medisch ad vies van zijn reis naar Mexico moeten af zien. Op 17 dezer heeft de heer Zimmer man zich te San Diego ingescheept om via Panamakanaal en Inverpool de thuis reis te ondernemen. GEMENGD NEÜWS. KIND VERBRAND. In de perceelen Joh. Maetsuykerslraat 209 213 le Den Haag is gevestigd de vereeni ging „Vrijheid en Leven", een vereeniging, welke zich ten doel stelt dakloozen en zwer vers een onderdak le geven, kinderen le verzorgen, enz. Het gebeurde nu, dat er in het begin van deze maand in het kinderhuis een kindje van 11 maanden werd gebracht, Tilly de B. genaamd. De moeder, een weduwe, moest uit werken gaan, en daar haar kind zwak en ziekelijk was en extra-zorg vereischte, besloot zij haar kind bij de bewuste ver eeniging te brengen. Zondagavond 3 October was de kleine erg lastig, vermoedelijk ten gevolge van haar zwak lichaamsgestel en ziekelijkheid huilde het kind voortdurend. De verzorgster, mej. M. v. d. G., besloot ten einde de kleine tot rust te brengen, het een warme kruik te geven. Zij gaf het kind een steenen kruik met beugelsluiting, in plaats van een alu- miniumkruik met schroef sluiting, zooals in ziekenhuizen gebruikelijk is. Eenigen tijd later hoorde zij kleine verschrikkelijk huilen en ging direct kijken. Het bleek, dat de kruik niet goed gesloten wa9 geweest of door te heet water gesprongen, althans ver schillende lichaamsdeeltjes van het kindje waren deerlijk verbrand door het kokende water. Direct werd de kleine naar de zuige lingenkliniek aan het Oranjeplein overge bracht. Zondag j.l. is het aan de bekomen brandwonden overleden. De justitie heeft zich met het geval be moeid; het lijkje is in beslag genomen en van het voorgevallene is proces-verbaal op gemaakt. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 26, 27 en 28 October a.s. tot de Wassenaarsche Slag, telkens van 10 uur v.m. lot 2.30 uur nam., wegens het schieten met mitrailleurs en op Vrijdag 29 October tot en met de Wasse naarsche Slag van 11 uur v.m. tot 2.30 uur nam. wegens het schieten met geschut De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand pas toegankelijk is als de roode vlaggen, die de onveiligheid aanduiden, zijn ingetrokken. BRANDEN. Woensdagmiddag is, vermoedelijk door het spelen met luficers door kinderen, brand ontstaan in de hooischuren van den land bouwer O. aan de Vliet, nabij de Wijkerlaan onder Stompwijk; hvee schuren met een groolen voorraad hooi en stroo zijn afge brand. De brandweer van Stompwijk werd bijgestaan door de Voorburgsche brandweer Verzekering dekt de schade. Te Weerdinge is de woning van den heer I-Ieppelink' tot den grond afgebrand. Ver moed wordt dat broei in de rogge de oor zaak is. Te Opeinde is de landbouwschuur van den veehouder H. Weening totaal afgebrand. Ook de geheeie inhoud verbrandde. OVERREDEN EN GEDOOD. Te IJsselstein, onder Venray, is de land bouwerszoon Kox onder een zwaar beladen wagen gekomen. De ongelukkige is aan de gevolgen daar van overleden. De 40-jarige A. K. is gisteravond te Rot terdam met zijn fiels tc-gen een autobus op gereden. Hij kwam met het hoofd onder een achterwiel terecht en was eenige oogenblik- ken later dood* VERDACHT. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht ea na verhoor in het Huis van Bewaring 0p. gesloten D. H., gedomicilieerd te 's Gravel hagc, die te Geldermalsen zich verdacht on! der een .hooiberg ophield en na zijn arrestatie door de politie aldaar in het be- zit van ccn masker en een volledig stol in- brekerswerktuigen werd bevonden. De vin. gerafdrukken van den aangehoudene bleken overeen te komen met die, welke gevonden zijn ten huize van mej. v. E. te Est (bij Gel- dermalsem), bij wie verleden week tweemail is ingebroken. Voorts is gebleken, dat de man 4 jaar geleden in dezelfde villa heeft ingebroken, waarvoor hem toen 9 maanden straf is opgelegd. INERAAK TE INGEN. Het parket fe Tiel is gisteren naar Ingen vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de inbraak bij den heer G. D. van Syll, aldaar, bij wien een bedrag van 500 lot 600"gulden aan geld was ontvreemd. Gis teren was ook een aanzienlijk bedrag aan effecten zoek, die zich met dat geld in een bureau bevonden. Deze zijn echter terugg vonden, onder het dak'van het achterhuis verstopt. De inbraak is vermoedelijk in den na nacht gepleegd. Met een ladder is men hef achterhuis binnengekomen, waarna de gang deur is geforceerd. Alle aanwijzingen om trent de daders ontbreken. Vermoed wordt dat zij niet vreemd waren met de inrichting van het huis. GEEN LUCHTHAVEN TE ARNHEM IN 1927 De K.L.M. heeft de terreinen, aangewezen voor een' te vestigen luchthaven nabij Arn hem, afgekeurd. ONTSPORING. De (rein HoornMedemblik, die om 6.19 van Hoorn vertrok is gistermiddag bij het station "Wognum ontspoord. De middelste wagen van de vijf, waaruit de trein was sa mengesteld, liep uit de rails. Een der passa giers uit dit tweede klasse rijtuig, de heer W .C. Snel, wethouder van Medemblik, be kwam lichte kwetsuren. De andere passa giers kwamen vrij met den schrik. De reizigers konden* na eenig oponthoud in het voorste gedeelte van den trein dè reis vervolgen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is bij het rangeeren op het station-emplace ment te Tilburg oen gedeelte van een goede rentrein, bestaandeuit vier wagens, ont spoord. De wagens werden zwaar bescha digd. Overigens deden zich geen ongevallen' voor. De schade is niet aanzienlijk. Oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit, dat de wagens le snel tot stilstand waren gekomen. VAN DE AUTO GESLINGERD. Gistermiddag omstreeks vijf uur moest tot Eindhoven in de Rechlestraat een brand weer-auto van de Gemeentelijke Brandweer uitwijken voor eenige kinderen en een meisje, dat links van den weg reed. De auto reed hierdoor het trottoir op. Door den schok werd de heer P. M. Kuselbos, brandweer commandant te Breda, die zich te Eindhoven bevond ter bijwoning van een brandweer- demonstralie, voorover van den wagen ge slingerd. 1-Iij werd een nabijzijnde woning binnengedragen, waar hij kort daarna over leed. EEN GEVAARLIJKE PLEK. Nabij Beerschoten op den Biltschen straat weg te de Bilt, waar de tram .plotseling van den weg afwijkt, is gisteren, naar 't „U.D." meldt, een bestuurder van een motor met zijspan in flinke vaart gereden tegen den-, zelfden boom, waartegen onlangs een Duit- -sche auto gereden is. De bestuurder van den motor werd zwaar gewond door een juist passeerende militaire auto teruggebracht naar de Bilt, waar hij in het politiebureau verder behandeld is door een geneesheer. De man was nog steeds bewusteloos. Het- mo torrijwiel was zwaar beschadigd. De zij- spanwagen, waarin gelukkig niemand zat, is vrijwel vernield. EEN MISLUKTE INBRAAK. Een kranige vrouw. In den rfacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer kwart voor drie hoorde de 46- jarige mej. G. Bosch, wonende in de Achter- sloot te IJsselstein, eenig gerucht in haar kamer, waardoor zij wakker werd. Zij heek op en zag een manspersoon voor haar ledi kant staan. Zonder zich te bedenken sprong zij op, greep een klomp pakte den indringer beet, en wist hem in minder dan geen tijd buiten de boerderij te brengen. De indringer was daardoor zoo uit het veld geslagen, dat hij niet beter wist te doen dan haastig op zijn liets to springen en in de richting IJs selstein te verdwijnen. Mej. Bosch was hiermede nog niet tevre den maar nam ook haar fiets en reed naar ■de politiewacht le IJsselstein om de politie te waarschuwen. Deze heeft nu de zaak in onderzoek tol nog toe zonder- resultaat. In de boerderij werd niets vermist, hoe-, wel de inbreker zich al meester had ge maakt van de jas van den vader van mej-. Bosch; deze moest hij echter door zijn over haaste vlucht laten liggen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeelin,i van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co. 9 Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 21 October, in INo* derland uitgesproken 79 faillissementen tegenover 66 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van '1 Januari tot en met 21 October 19-" 3050 faillissementen tegenover 3371 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kellner (bij liet afruimen van de tafels tot een in slaap gevallen, beschonken 8as.C Hé, wordt- eeus wakker!hoort u dezen biefstuk 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10