DE WILDE HERTOGIN. Tweede Blad Anno 1926, GEMEENTEZAKEN. Om vanteen tot top //?^sneg«stejijn FEUILLETON. No. 20431. Lfc" DAGBLAD, Donderdag 21 October Benoemingen en ontslag. de voorziening in de vacature in het het bestuur van de Stedelijke W erkinrichting buiten üen gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van dr. J. G v. d. Sluye, worden voorgedragen de heeren: lo. J. Heringa, fabrikant; 2o. dr. J. C. M. Timmermans. Ter vervulling van de vacature van 2dem xreueeaheer aan de gestichten „Ekdegeeet, Vocreeeet en Rhrjngeest", ontstaan tenge volge van het aan'den heer G. N. Munk verleend eervol ontslag, bieden B. en W., na raadpleging van de Commissie van Be heer over die inrichtingen, de navolgende voordracht aan: lo. dr. H. C. Jelgersma, buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" en assistent aan de Isycbiatrische en Neurologische Kliniek te Leiden; 2o. mej. P. H. C. Tibout, conser vatrice aan de Psychiatrische-Neurologiscne Kliniek te Groningen. Mocht de Raad besluiten tot benoeming van den heer Jelgersma, dan stellen B. en W. tevens voor genoemden heer eervol ODtsiag te verleenen uit zgn betrekking van buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhgngeest", even eens op nader door het College te bepalen datum. Voorgesteld wordt dr. J. A. W. Groene- wegen, voor den cursus 1925-1926, benoemd tot 1 eeraar in de plant- en dierkunde aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus, een vaste aanstelling te geven. Na de op 6 en 7 September j.l. gehouden her-examina aan het Gymnasium alhier ia gebleken, dat eenige klassen gesplitst moes ten worden, in verband waarmede het nood zakelijk is voor den duur van den cursus 1926-1927 in de aanstelling van eenige tijdelijke leerkrachten te voorzien. Onder overlegging van het desbetreffend voorstel van den Rector van 8 September j.l. en het odviee van den Inspecteur der Gymnasia van 6 October j.l., stellen B. en W. den Raad voor de navolgende personen tot lijde lijk leerares (leeraar) in het achter hun namen vermelde vak aan het Gymnasium voor den duur van den cursus 19261927 ear: te stellen: Mej. Dra. D. L. van Kaalte, leerarea aan de H.B.S. voor meisjes alhier, in het Fransch; Me.j dr. C. H. Kool, leerares aan da H.B.S. voor meisjes alhier, in de Aardrijks kunde; den heer dr. J. D. A. Boks, leeraar aan» ie H.B.S. met vijfjarigen cursus alhier, in de Wiskunde; den heer Drs. J. van Doalen, learaar aan de H.B.S. met vijfjarigen cursus alhier, in bet Nederlandsch; en den heer F. A. MENALDA, alhier, (ge durende den cursus 1925-1926 reeds als tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium alhier verbonden) in de Wis kunde. Ook stellen B. en W voor den lieer L. Wesbéfman, thans onderwijzer aan de o.l. jchool aan de Paul Krugerstraat B., over Ie plaatsen naar 'de opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. alhier. Verder wordt door dit College voorge steld om op hun verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer H. H. Trehe, als onderwijzer aan de school Haveratraat, &an mej. E. H. W. Bresser, als onderwij zeres aan de Meisjesschool voor U.L.O. Goedkeuring van rekeningen. De Commissie van Financiën atelfc voor goed te keuren lo. Rekening over 1925 van de Gezond heidscommissie 2o. Staat van af- en overschrijving op do begrooting voor 1925 van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis^ Zo. Rekening over 1925 van die instel ling; 4o Begrooting voor 1927 van die in- Iteiling 5o. Suppletoire begrooting, dienst 1925, van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis; 6o. Rekening over 1925 van die instel- ling. Eveneens stelt deze Commissie voor de balans en winst- en verliesrekening over 1925 van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen goed te keuren. Gebruik der Stadsgehoorzaal legen verminderd tarief. B. en W. geven, evenals vorige jaren, den Raad in overtveging aan het bestuur der Leidsche Pluimveevereeniging. ten be hoeve van de door haar in de maand Febr. 1927 te houden tentoonstelling, gedurende een zestal dagen eenige "lokaliteiten van de Stadsgehoorzaal af te staan voor genoemde tentoonstelling tegen betaling van een be drag van f 125. Ingebruikgeving van schoollokalen. Onder mededeeling, dat de huurprijs ge voeglijk op f 10 per jaar kan worden gesteld, geven B. en W. den Raad, in overeenstem ming met het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging een tweetal, nader door hun College aan te wijzen lokalen van het gebouw aan de Pieterskerkgracht No 9, tegen een jaarlijksche vergoeding van f 10 tot wederopzegging in gebruik te geven aan de vereeniging „de Paedagogische Biblio theek", zulks ingaande op een door hun College te bepalen datum en onder bepaling, dat de kosten van inrichting ten laste van de vereeniging komen, en verder onder de gebruikelijke voorwaarden, waaronder deze, dat de kosten van verwarming, verlichting en schoonhouden door de vereeniging wor den gedragen. De vereeniging wil daar een permanente tentoonstelling houden van leermiddelen en een leeszaal openen van paedagogische werken. Gravenstein weder ontspanningslokaal voor werkloozen. Evenals vorige jaren wenschen B. en W. ook dit jaar, gedurende het winterseizoen twee lokalen der benedenverdieping van het gebouw Gravenstein beschikbaar stellen als ontspanningslokaal voor werkloozen. De kosten daarvan werden voor het winter seizoen 19251926 geraamd op f750. De kosten worden thans geraamd op f 725. Overneming door de gemeente van de De Wetstraat Eenigen tijd geleden wendden do bewo ners der de Wetstraat zich tot B. en W. met het verzoek te willen bevorderen, dat de ge meente genoemde straat, welke op het oogen- blik nog particulier eigendom is, in eigen dom en onderhoud overneemt. Aangezien de gemeente in de laatste jaren reeds meer stra ten, buiten de Morschpoort gelegen, in eigen dom heeft overgenomen, kwam het dit Col lege voor, dat tegen inwilliging van het ver zoek in het algemeen geen bezwaar be stond, mits de gewone voorwaarden werden vervuld, t. w. dat de overdracht aan de ge meente kosteloos zou geschieden en voorts - een bedrag in de gemeentekas zou worden gestort, gelijk aan de helft der uitgaven, welk reeds aanstonds of in de toèkomst zullen moeten worden gedaan, om de straat in be- 1 hoort ijken toestand te brengen. Deze uitga ven zijn in totaal begroot op f 2000. B. en W. deden hiervan mededeeling aan de verzoekers en verzochten tevens de beide eigenaren der straat, L. Lagendijk en P. Oudshoorn, beide alhier, te berichten, of zij bereid waren de straat, ieder voor wat het aan hem toebehoorende gedeelte betreft, kos teloos aan de gemeente in eigendom over te dragen. Aangezien deze zich hiertoe bereid ver klaarden en voorts op 7 October j.l. door de verzoekers een bedrag van f 1000 bij den Gemeente-ontvanger weid gestort, stellen B. en W. nu overeenkomstig het advies der Commissie van Fabricage alsnu voor: a. te besluiten tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van de de Wetstraat, kad. bekend Sectie P nis 482 en 503; b. door vaststelling van den hierbij over- gelcgden begrootingsslaai ten behoeve van de verbetering der de Wetstraat een bedrag van f 2000 te hunner beschikking te stellen. Demping van gedeelten van een sloot. Het bestuur van de woningvereeniging ..Ons Belang" verzocht B. en W. te- bevor deren, dat een slootgedeelte wordt gedempt, ten einde het doodloopen van de thans in RECLAME. moogt U vooral de schoenen niet vergeten De schoen glanst fraai aan Uwen voet, zoo ge met Erdal poetsen doet. 2506 aanleg zijnde straat A. B. te voorkomen en aldus een behoorlijke verbinding tot stand te brengen met de Waldeck Pyrmont- straat Inderdaad zal de toestand ter plaatse door deze demping aanzienlijk verbeteren en dat te meer, waar dit slootdeel voortdurend ver ontreinigd is. Intusschen kan het bij deze demping niet blijven, omdat alsdhn het over blijvend slootdeel niet meer met eenig ander water in verbinding zoude staan en daar door een stilstaande poel zoude worden. Uit de demping van het eerste slootdeel vloeit derhalve noodzakelijk die van het andere gedeelte voort. De mede-eigenaar van dat gedeelte gaat met de demping accoord, on der voorwaarde, dat van gemeentewege wordt gezorgd voor een behoorlijk dichte af scheiding van zijn aangrenzend terrein en voor de benoodigde kolken tot afwatering. Wat de kosten betreft, zij opgemerkt, dat demping van het eene slootdeel met bijbe- hoorende werkeh zal vorderen pl.m. f 1300 en die van het andere stuk met schutting enz. pl.m. f2950, tezamen dus f4250. Aangezien deze uitgaaf eensdeels ten goede zal komen aan het in uitvoering zijn de 4e bouwplan van de vereeniging „Ons Belang" en het anderdeels een gemeentebe lang is, dat de Waldeck Pyrmontstraat een behoorlijke verbinding verkrijgt met de ove rige straten in deze wijk en dat een hinder7 lijke sloot voor goed wordt opgeruimd, ach ten B. en W. het billijk, dat de kosten voor de eene helft ten laste van genoemd bouw plan en voor de andere helft ten laste van de gemeente komen. Grondverkoop aan de gemeente Noordwijk. In de raadsvergadering van 17 Mei 1926 werd besloten tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Noordwijk, inzake de levering van electrici- teit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, ten gevolge waarvan aan de gemeente Noordwijk moet worden afge staan het in die gemeente aanwezige en aan de gemeente Leiden toebehoorende kabelnet en andere inrichtingen, dienende voor de distributie van den stroom, een en ander tegen de boekwaarde per 31 Dec. 1925. In deze overdracht zijn mede begrepen enkele perceeltjes grond en een woning, tot over dracht waarvan echter nog geen formeele beslissing is genomen. Op grond van een en ander, geven B. en W. alsnu in overweging te besluiten tot verkoop aan de gemeente Noordwijk van: een perceel grond, kad. bekend gemeente Noordwijk, ter grootte van 94 c.A., met daarop gebouwd steenen transformatorge bouw voor f2695.80; het huis met erf aan de Pickéslraat 43, aldaar ter grootte van 247 c.A., v. f3915; een perceel grond aldaar ter grootte van 68 c.A., voor f 269.54; de opstal op het niet aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceel bestaande uit een steenen transformatorgebouw, voor f 2385 80. Een nieuwe regeling voor de electriciteits- levering met Alphen a. d. Rijn. Reeds geruimen tijd geleden zijn door den Directeur der Lichtfabrieken met het Ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn onderhandelingen geopend om te geraken tot de afsluiting van een nieuw^ stroom- leveringsovereenkomst, waartoe van de zijde van Alphen aan den Rijn de wensch te kennen was gegeven, omdat het Alphen- sche bedrijf de grens naderde van het vol gens het bestaande contract beschikbaar gestelde vermogen van 600 K.W. Bij hand having van deze grens zouden dus maat regelen moeten worden genomen om het debiet in Alphen aan den Rijn kunstmatig te drukken, aangezien anders boven 600 K.W. een toestand zou ontstaan, die voor Alphen veel te duur zou worden; in ver band met de destijds beschikbare machine- en kelelcapaciteit in de Centrale werd er n.l. voor Leiden belang in gezien om in de toekomst geen grooter vermogen voor Alphen ter beschikking to houden, waartoe bij den tegenwoordigen omvang van het Leidsche Electriciteitsbedrijf geenerlei aanleiding meer bestaat. Het spreekt derhalve vanzelf, dat door Leiden gaarne aan den wensch van Alphen tegemoet wordt gekomen om meerder ver mogen boven 600 K.W. eveneens op billijke voorwaarden beschikbaar te stellen, waar door het Alphensche bedrijf tot grooteren bloei kan geraken, wat ook geheel in het belang van Leiden is. Het resultaat van de gevoerde onderhan delingen is. dat met Alphen aan den Rijn volledige overeenstemming werd bereikt over de voorwaarden, zooals die in een con ceptovereenkomst zijn neergelegd en waar mede de Raad der gemeente Alphen aan den Rijn zich dan ook bij besluit van 5 Augustus j.l. bereids accoord heëft ver klaard. De voornaamste afwijkingen ten opzichte van het oude contract bestaan uit het na volgende In het nieuwe contract is een voor Alphen gunstiger kolenclausule (art. 11) ingezet; dit kan bij de tegenwoordige, zuinigere stroomopwekking zonder bezwaar geschie den en de nieuwe clausule geldt tegenwoor dig in soortgelijke contracten als normaal. Daartegenover is evenwel bedongen, dat de gegarandeerde jaarlijksche stroomaf- name door Alphen aanzienlijk wordt ver hoogd (van ca. 175.000 K.W.U. op 600.000 K.W.U.) terwijl de contractsduur bovendien nog met enkele jaren werd verlengd (tot 1950 inplaats van tot 1947, zooals in 1924 bij wijzigingscontract werd overeengekomen) Hoewel rekening moest worden gehouden met den wensch van Alphen om de redactie der oude contractsbepalingen niet verder te wijzigen dan strikt noodzakelijk bleek, is er naar gestreefd voor de nieuwe overeen komst zooveel mogelijk de thans geldende, normale redactie voor en gros-stroomleve- ringscontracten te bezigen. Hiertoe bestond gereede aanleiding, om dat in het bestaande contract sprake is van „de drie gemeenten", t.w. Alphen, Ouds hoorn en Aarlanderveen met de hieruit voortvloeiende stroomlevering aan de Com missie van Beheer van de Gasfabriek der drie gemeenten. Na de sedert dien plaats gevonden hebbende samenvoeging tot één gemeente Alphen aan den Rijn kan in het nieuwe contract ook op dit punt de nor male redactie worden gevolgd- Ten slotte is in de nieuwe overeenkomst tevens vastgelegd de stroomlevering door Alphen -aan de gemeente Zwammerdam (art. 18), welke kwestie destijds buiten hei contract LeidenAlphen aan den Rijn om bij afzonderlijk Raadsbesluit (25 Augustus 1924) was afgedaan. Aangaan van een nieuwe overeenkomst betreffende gaslevering mei Sassenheim. De overeenkomst voor gaslevering aan do gemeonto Sassonhoim, die reeds sind* 1922 opzegbaar ia, loopt in October 1927 af, Langdurige onderhandelingen hebben ten slotte tot overeenstemming geleid omtrent het aangaan van een nieuw contract. Het is opnieuw eon contract voor gaslevering en gros. De Raad van Sassenheim heelt ei zich bij zijn besluit van 30 Juni j.l. nicdo verecnigd. In tegenstelling met de bestaande over eenkorast, waarin do gasprijs steeg en daalde met den Leidschen standaardgas prijs, is het nieuwe contract gebaseerd op een jaarlijksch vast recht, terwijl de geleverde hoeveelheid gas tegen een lagen eenheidsprijs wordt geleverd. De gemeente Sassenheim hoopt hierdooi met succes grootverbruikers te kunnen winnen, met name gaslevering voor net prepareeren en drogen van bloembollen. Overigens zijn voor de nieuwe overeen komst zooveel mogelijk de thans geldende normale voorwaarden (zooals die ook voor het onlangs afgesloten nieuwe contract met de gemeente Voorschoten gelden) aan gehouden. Slechts voor zoover de Leidsche belangen daardoor niet werden geschaad is door oen afwijkende redactie op sommige punten tegemoet gekomen aan do wenschen van het Gemeentebestuur van Sassenheim B. en W. kunnen'zich met de door com missarissen voorgestelde regeling wel ver- eenigen en stellen derhalve den Raad voor deze regeling goed te keuren. Verkoop van grond aan den heer P. J. Bomli Dc heer P. J. Bomli vraagt namens zijn nader te noemen lastgever van de gemeen- te te koopen een Btuk bouwgrond, hoek Magdalona-Moonsstraat, Schelpenkadc en Leuvenstraat, waarop thans de z.g. nood woningen staan, die op 1 November moe* ten zijn ontruimd. De grond werd in 1918 door do gemeente aangekocht" voor f 7 50 per M2., terwijl de aangrenzende grond, bestemd voor door trekking van de Schelpenkade cn dc Leu* venstraat kosteloos werd verkregen. Voor denzelfden prijs, dien de gemeente betaalde, derhalve voor f 7.50 per M2., ia de heer Bomli bereid het 1800 M2. groote bouwterrein voor haar rekening te nemen. De gemeente moet evenwel voor haar reke* jiing nemen de kosten van den nog noodi- gen straataanleg tor plaatse, geraamd op f 5000. Hoewel deze omstandigheid niet mag wordon voorbijgezien, willen B. en W. mot den geboden prijs genoegen nemen. Procedure tegen den heet J. Tacoma. De Raad besloot op 7 Augustus 1922 ver weer te voeren tegen d-en eisch van J. Taco- ma te Amsterdam ter bekoming van het restant van de koopsom wegens geleverde vitrines ten behoeve van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" en, voor zooveel noo- dig, in reconventie togen Tacoma een eiseh in te stellen lot betaling van de schadever goeding, door dezen aan de gemeente ver schuldigd, wQgens do door het instortten van een glazen plaat in een der vitrines veroorzaakte schade. Bij vonnis van do Arrondissementsrechl-» bank te 's-Gravenhage van 29 Juni 1926 i9 de gemeente volledig in het gelijk gesteld en is de door haar gevraagde schadevergoeding, groot f641.25 met de rente over dat bedrag ad 6 pet. 's jaars van 2 October 1923 af lol aan den dag der voldoening, aan haar toege wezen, waartegenover dan door haar het restant der koopsom zat moeten worden be taald. Bovendien is Tacoma veroordeeld in alle kosten van het geding. Tacoma heeft thans bij deurwaarders- exploit van 27 September j.l. dc gemeente doen dagvaarden, om voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage te hooren concludeeren tot vernietiging va* het vonnis der Rechtbank van 29 Juni 1926, en yan de interlocutoire vonnissen der Rechtbank van 26 Juni 1924 en 2 April 1925, zoomede dal de gemeente alsnog in hare vordering tot schadevergoe ding niet ontvankelijk worde verklaard en Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE (Nadruk verboden.) 22) Gloria zag haar aan. Ernstig was haar blik. bijna koud. Die kleine zonden en ge breken die haar zuster zichzelf daar toe schreef. kon zij niet bevatten. „Spreek verder!" zeide zij. Grace wierp haar een angstigen blik toe. Maar alleen strengheid en hardheid zag zij W> het schoone, anders toch zoo vriendelijk *n vroolijk gelaatl ..Spreek verdort Wees meer ter zake, yant ik meen dat wij snel moeten han delen." „Ik heb Gloria je moet mij niet Voordooien naar jezelvc „Wij spieken nu niet van mij, maar van- 30U. Ik vril jc de smadelijke bekentenis be sparen. Je hebt hetzelfde spel gespeeld zoo- vs mct de anderen en ditmaal met Las aidas en hebt een hoogen tol moeten be- lon. Is bet niet zoo?" Grace knikte. Zij balde haar kleine han- nHeï* drukte ze op haar knieën tezamen. ""u kunnen vermoeden dat hij zulk was? Dat het slechts zijn doel as.m'J in den val te lokken?" 'floten?^ dokument voor hem ge- Heel hare verachting uitte Gloria in dat ééne woord. Brandend rood van schaamte werden haar zusters bleeke wangen. „Heb medelijden. Gloria!" smeekte Grace, „ik ben werkelijk genoeg gestraft Verderl Wat wil hij met het doku ment? Ik kan mij niet indenken, dat het voor hem zelf of voor zijn gezantschap van beteekenis kan zijn, misschien werkt hij voor iemand anders?" ,,Ik weet het niet, Gloria ik weet het niet ik weet alleen dat hij mij gedwongen heeft vannacht dit dokument uit de kast te nemen. „Dat begrijp ik niet. Grace," zeide Gloria hoofdschuddend, „je gedwongen? Hoe kan een mensch je tot 'n schanddaad dwingen?" Grace had moeite met haar antwoord, zij durfde aan haar zuster de dwaasheid niet te bekennen, waardoor zij aan dien man over geleverd was, Het was de vrouw, die vreesde voor de verachting vande vrouw. „Hij heeft ik oh. Gloria.ik heb gedacht dat het een spelletje was. Een bezig heid, men mag toch wel aan een man schrijven I' Gloria sprong op. Toorn deed haar zich verheffen; zij moest zich vasthouden om haar zuster niet te slaanl „Jij jij I riep zij. „je bent werkelijk slechter dan ik gedacht had! Je wilt mij laten gelooven dat je je zelf werkelijk niets te verwijten hebt aan lichtzinnige spelerij. Hoe moeten die brieven van jou aan Las Valdas er wel uitzien als hij daardoor je dwingen kan je vader te bestelen! Maar zelfs dat, Grace hoe is het in je opgeko men, vader dit le aandoen? Heb je er niet aan gedacht, wat een verlies en welk een sinaad je hem aandoet?. Ik had me liever verdronken l'1 Grace antwoordde niet, onder den druk van deze aanklagen verzonk haar laatste moed. Nu was zij werkelijk niets anders meer dan een ongelukkige vrouw, die zwaar voor haar zoi.de moest boeten. In deze eene vrecselijke minuut zag zij zichzelf in de er- barmetoozen spiegel van de waarheid. Zag zij zichzelf, zooals zij was niet, zooals zij totnutoe zichzelf toegeschreven had. In het binnenste van dit lichtinnige, oppervlakkige wezen stond een altaar, waaraan zij een heiligdom aanbad werkelijk eerlijk en vol liefde aanbad haar vader. Toen zij, gedwongen door de brutale bedreigingen van den Portugees des nachts in den bibliotheek sloop en den diefstal beging, dacht zij slechts aan zichzelf. Wat was haar dit dokument waard, waar naar zij niet eens gezien had! Voor haar was het alleen het middel om de vier brie ven terug ie krijgen, die zij door do vleie rijen van Las Valdas had geschreven. Geen oogenblik had zij aan haar vader gedacht. Zelfs niet toen zij in zijn slaapkamer ging en den sleutel van het bord naast zijn bed weghaalde. Ook zelfs niet, toen zij, na het volbrengen van den daad, den sleutel weer terug bracht. Haar vader sliep zoo rusli?, zonder eenig vermoeden.... en nul en nul Plotseling sprong zij op. Zij herinnerde zich, dat zij bel dokument nog had! Las Val das had het haar immers teruggegeven. Met erende handen haalde zij het te voorschijn en stak hel haar zuster toe. „Misschien,' fluisterde zij moedeloos, „is het niet zoo erg. Hij heeft alleen een af schrift gemaakt en het mij daarop weer teruggegeven. Ik had het vanmorgen vroeg weer in het couvert willen slekeh, maar vanmorgen toen ik in den bibliotheek kwam, zeU Graham reeds a%xl de schrijftafel. Je moet welen dat ik namelijk de kast open heb gelalen om het papier weer op zijn plaats terug te leggen. Las Valdas had het mij zoo gezegd hij wilde alleen een copie maken daarna kon het dokument weer terug. „Opdat niemand iels van het bedrog zou merken,schampte Gloria, Je bent niet alleen slecht, Grace, je bent ook dom!" Wie had ooit op zulk een manier tegen Grace, dochter van Lord Burnham, echtgenoote van Lord Nevrlle, durven spreken?. „Gloria jij, een vrouw, die geen gevoel heeft voor de vroolijke zijde van,het leven..." „Wat weet je daarvan," riep Gloria, „ik zou willen dat je wat meer wist van den vroolijken kant, zooals ik die ken. Flirts en dwaze spelerijcn zijn zeker mijn smaak en verlangen niet Maar er zijn nog meer ge noegens dan een goed-gekleede man, die zich naderhand als een schurk ontpopt. Maar verder, Grace I Je hebt dus het dokumentt Heeft vader het reeds gemerkt?" „Dat is het juist," riep Grace in haar ont zetting uit, „Graham moet hem het verdwij nen dadelijk gezegd hebben, want toen ik iets later naar beneden ging, was hij reeds zelf in de bibliotheek en aan zijn hou ding kon ik zien.dat het verschrikkelijk was, GloriaI" Gloria hield het onzalige stuk papier in haar hand. Zij opende het niet; ;zelfs nu wilde zij niet weten wat haar vader besloten had hun niet mede te deelen. Maar een gedachte kwam langzaam in haar boven, een gedachte, die ten minste naar één zijde wat hoop gat Zou men het dokument niet op de één of andere manier in de bibliotheek terug kun nen brengen? Om den schijn te wekken alsof het slechts verlegd was. Dan kon haar vader len minste weer rust vinden. Met Las Valdas kon altijd nog afgerekend worden. Op en neer loopend, overwoog zij deze ge dachten. Met groote oogen vol angst volgde Grace haar bewegingen. „Misschien gaat het," zeide Gloria daar op, „in ieder geval moet het geprobeerd wor den, want vóór alles moet vader van de zorg bevrijd worden, van iedere zorg! Over hot dokument evengoed als over jou!" In Grace vlamde dadelijk vreugde op. Wat de oudere zuster nauwelijks waagde te ho pen, zag zij al reeds gebeuren. Zij zag zich zelf reeds bevrijd van den vrecsel ijken last. Van de ellende, die zij zichzelf opgelegd had. Maar eerst moest zij nog een groot ge vaar overwinnen. Las Valdas had haar be loofd, haar de9 avonds de brieven terug lo zullen geven. Hoe zou zij het wagen, die to halen? Reeds minder bedeesd sprak zij tot Gloria: „Toen wij gisteravond van onzen tocht thuiskwamen, trad in de hall zijn chauffeur mij tegemoet en zeide mij, dat zijn meester le bed lag en mij verzocht-hem ccn oogen-t blik op te zoeken. Schud het hoofd niet, (glo ria ik heb er niets in gevonden, te infov- meeren naar den toestand van een zieke logé. Ik ging dus naar boven, dadelijk, zon der eenig gcheirnzinnig-doenerij. Waarom ook niet?Hij lag te bed, maar ik zag dadelijk dat hij anders was dan gewoonlijk. Het verdrag moest hij hebben, hetgeen vader, gisterenmiddag met de heeren gesloten had. Zijn gehcele carrière, zijn heele toekomst hing ervan af en hij voegde eraan toe dat hij van mijn liefde verwachtte, dat ik heip er* mee helpen zou.I" „Wat?. .Van je liefde?" j <1 T - (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5