BINNENLAND. Banketbakkerij Ie klasse KT. B. J. GOBBIJN - Lage Rijndijk 12 - Telef. 93, Vanaf heden dagelijks fijn gekruide Speculaas ook de bekende Vruchten Borslplaat. „Vraagt Kooiparkjes", dan ook de tgd om do noodige verbeteringen Lier en daar in te voeren, zooals het 7e leerjaar en herstel in verband met art. 40 Bezoldigingsbesluit. Wel zijn de belastingen hoog, maar men moet maar eens beginnen met verlaging der militaire uitgaven. Spr herinnert er aan, hoe hij eau amen dement indiende om het oude tarief te hand haven. Hg deed het in dien vorm oin de andere wijzigingen van de wet, die de Mi nister in het ontwerp bracht, te behouden, hetgeen niet het geval zou zijn, als hij tegem het ontwerp zou stemmen. De heer DB WILDE (A.-R.) zegt, dat in 1924 allen den financieeleti toestand öoDker inzagen. Er was alleen dit verschil tusschen den heer Colgn en sommige Kamer leden, dat do eerste in één jaar het tekort wilde wegwerken, en de anderen daarover langer wilden doen. Het gaat niet aan, nu wg den financieelen toestond meer beheer- ephen en de tekorten zrjo weggewerkt, te zeggen, zooals de lieer Oud deed, dat wij wei hebben zien aankomen, dat er over schotten zouden zijn. Spr. vraagt zich af, of in de politiek van dezen Minister geen speculatief element zit, dat bedenkelijk is voor de toekomst, Niet, dat de Minister wil overgaan tot be lastingverlaging, maakt den heer Do Wilde ongerust, neen, hét is het telkens wisse len van richting en de indruk, dat de ont werpen niet genoeg zgn overwogen. Spr. doelt hier ook op de Weeldeverterings- b*lasting en de hotelbelasting. Indien de Minister vasthoudt aan do cijfers van de milfroènennóta, kan zijn houding niet te rechtvaardigen zijn. We hebben nu den toe stand, dat we belastingverlaging 'krjjgen, maar het equivalent van belastingvërhoogmg vervallen is. Later zullen die belastingen niet dan met belasting van andere kunnen worden ingevoerd. Spr. heeft ook bezwaar tegen de voor gestelde verlaging der personeels belasting, die automatisch zeer ernstige gevolgen voor de gemeenten hebben. Deze wijziging haalt te veel overhoop. De heer VAN GIJN (V.-B.) kan zich in 't algemeen vereenigen met de voorstel len van den minister. Het ware beter ge weest de Verdedigingsbelasting II af te schaffen. De afschaffing op den suikcrac- c-ns had alleen geleid tot meer suikervev- bruik, niet tot kapitaalvorming. De verlaging der successiebelasting juicht spr. in hoojje mate toe. Deze belasting werkt in tweeërlei opzicht kapitaalvernie tigend. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) constateert, dat dc aanhangige voorstellen een belangrijke belastingvermindering be- teekenen, bij elkaar een bedrag van 42V6 millioen. Men zou dan ook een zekere in stemming kunnen hebben verwachten. Moet het overschot worden aangewend om het budget in te krimpen of uit te zetten Spr. geeft de voorkeur aan inkrimping. Bij dc tegenwoordige Successiewet vloeien de kapitalen der particulieren heen. Die ka pitalen zijn noodig, ook voor Indië, waar veel vreemd kapitaal zich meester maakt van den bodem. Feitelijk heeft niemand bezwaar gemaakt tegen vermindering der personeele belasting als zoodanig. Wel gold het bezwaar, voor de gemeentebestu ren. Toch moet men dit bezwaar niet te zwaar aanslaan, want als men steeds al te veel de gemeenten in het oog houdt, zou men 'bijna nooit een rijksbelasting kimnen verminderen. Ook spreker zal gaarne medewerken als er iots gedaan kan worden voor het volks belang. De heer KORTENHORST (R.-K.) zegt, dat de belastingverlaging, zooals de minis ter die voorstelt, ten goede zal komen aan de industrie. Een gulden, die aan belas tinggeld wordt besteed, kan niet worden uitgegeven aan Icon. Ook voor liet wel vaartspeil der arbeiders is verlaging der directe belasting noodig. Het is noodzakelijk, dat het kapitaal aantrekkingskracht uitoefent op het be drijfsleven en dat doet het niet, als de be lastingen hoog zijn. Vooral de verlaging der successiebelasting juicht spr. toe. Deze belasting dient niet uit de bedrijven te worden betaald, daar die er door verzwakt worden. In ons belastingstelsel zou een weeldever- teringsbelasting op haar plaats zijn. Wat de hotelbelaslin-g betreft, is, door het talmen van den minister, een onzekerheid ontstaan, die niet in het belang "van het land is. De minister dient zich duidelijk uit te spreken of hij de hotelbelasting intrekt 'ja of neen. De hotelhouders sluiten nu reeds contracten af voor liet volgende jaar en dienen te we ten. vraarmede zij rekening hebben te hou den. De weetdeverleringsbelasting zou kunnen worden vervangen door een extra belasting op geïmporteerde luxe-artikelen. Ais daarop 10 pCt. werd gelegd, zou wel 10 millioéh daaruit te halen zijn. In geen geval moet mm nieuwe accijnzen gaan invoeren. De heer VAN VU UREN (r.-k.) herinnert nan het slag?n van den heer Colijn, om het tekort van de Staatsbegrooling te doen ver dwijnen. Hij heeft de grondsLigen gelegd voor deze belastingverlaging. In deze om standigheden zou spr. met den minister vóór belaslingverlaging zijn. als men niet over eenige jaren weer op die verlaging zal moe ten terugkomen. Verder merkt spr. op, dat uit het over schot van het leeningfonds, dat in de vlot tende middelen is opgenomen, geen rente is vergoed. Tegenover de verlaging der perso neele belasting zou spr. de voorkeur hebben gegeven aan het voorst el-Colijn om de in komstenbelasting te herzien. Hij heeft ech ter geen keus en zal daarom dit ontwerp aanvaarden. Als hij ook de andere ontwer pen aanvaardt, wil dat niet zeggen, dat hij ook zal stemmen voor de nieuwe belastin gen, als de zegelbelasting. Spr. gelooft niet, dat sprekers politieke vrienden er anders over denken. De MINISTER VAN FINANCIën dankt voor de wijze, waarop critiek is uitgebracht op zijn voorstellen. Hij verzoekt morgen zijn rede te mogen voortzetten. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur, HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIS. Een schrijven van de Chr. Weikgeveisvereeniging. Het bestuur van de Christelijke werkge versvereniging heeft het volgende schrijven gericht lot de anti-revolutionaire en christe- lijk-historische kamerleden: „Het Bestuur van de Christelijke werkge versvereniging wendde zich in April 1926 mei een adres tot de Tweede Kamer der Staten-G.eneraal, waarin verzocht werd, het wetsontwerp lot goedkeuring van het ver drag NederlandBelgië niet aan te nemen. Nadien werd dit verdrag in de jaarverga dering van bovengenoemde vereeniging te Rotterdam, gehouden op 6 September j.l., opnieuw besproken in tegenwoordigheid van eenigen uwer. De leden onzer vereeni ging werden daar versterkt in de overtui ging, dat de economische nadeelen, welke uit aanvaarding van het verdrag zullen voortvloeien voor onafzienbare jaren zeer zwaar op het Ncderlandsche bedrijfsleven zullen drukken. Het wil ons voorkomen, dat in dezen de Tweede Kamer der Staten-Ge- nc-raal als volksvertegenwoordiging niet ver antwoord zou zijn, indien zij een verdrag goedkeurde, waarvan de gevolgen niet zijn lo overzien cn waartegen bij hel Nederland- sehe volk in het algemeen en bij het be drijfsleven in het bijzonder zeer ernstige be zwaren bestaan, welke de Regeering niet heeft vermogen te ontzenuwen. Namens hel bestuur der Christelijke werk-' goversvereeniging doen wij daarom nogmaals een beroep op U mét het dringend verzoek uw slem aan het wetsónlwerp tot góedkeu ring van dit verdrag niet te geven." Te Den Haag heeft hel Comité van Actie tegen het verdrag gisteren twee vergaderin gen belegd. Voor een was de belangstelling te groot. Het woord werd gevoerd door prof. mr. F. de Vries, generaal Snijders, prof. d. E. Moresco, ir. A. Mussert, kap. Ilarbcrls en prof. Colenbrander. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer inzake het Nederlandsch- Belgisch verdrag heeft gisterochtend, naar het „Hbl." meldt, in het gebouw der Tweede Kamer langdurig geconfereerd met den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Van Karncbeek. D'e bijeenkomst van de commissie met den minister ving aan om 10 uur en was enkele .minuten vóór 2 uur geëindigd. Naar wij vernemen, zegt dc „Tel." wordt op het oogenbljk door dc Kamerleden van verschillende partijen, die tegenstanders zijn van het Nederlandsch-Bclgisch ver drag, overleg gepleegd om tot een geza menlijke actie te komen. Indien dit over leg, dat van liberale zijde is uitgegaan, resultaat heeft, ligt het in lie.t voornemen- gezamenlijk een motie in te dieneD, waarin opschorting van de behandeling van het Nederlandsoh-Belgiscli verdrag in de Tweede Kamer wordt gevraagd. DE PASPOORTEN. Wif vernemen, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, waarbij do prijs van een paspoort voor een Nederlandsch staatsbur ger wordt teruggebracht tot een gulden, terwijl de duur van een paspoort wordt verlengd tot twee jaar. (Hbld.) WIJZIGING SUCCESSIEWET. Verschenen is een Nota van Wijzigingen en aanvullingen op het wetsontwerp tot wijziging der Successiewet, Met 't oog op de samengesteldheid der materie komt het den Minister van Finan ciën gewenscht voor, die ingediende amen dementen, die lig een verbetering acht, reeds terstond over te nemen, onder toevoeging van de wijzigingen, die daaraan zijns iiin ziens gepaard moeten gaan. In het laatste lid van art. 79, 9o. vervalt de weduwnaar, terwijl het maximum van de vrijstelling voor de weduwe wordt terug gebracht tot f15 per week. De .verdere wijzigingen zijui in hoofdzaak van redactio neel en aard. Het tweede, derde en vierde araendement van de Commissie van Rapporteurs, en de amendementen J oii L van deo heer Oud CJ3. zgn in de redactie van Sl overgenomen. Het desbetreffende amendement van den heer Oud ca is daarbij zóóver uitgebreid, dat ook schenkingen aan fondsen, die door arbeiders zijn opgericht, onder de vrijstel ling zullen vallen. Aan de .overneming van het derde amen dement van de Commissie van Rapporteurs is verbonden do schrapping van den we duwnaar in het artikel en de halveering van het vrijgestelde bedrag van de weduwe. Voor deze hal veering bestond ook op zich zelf reden. Een onregelmatigheid toch in het artikel was, ffht naast de vrijstelling van f4000 eigen pensioen de vrijstelling van een gezinspensioen stond, dat daar ver boven zou kunnen uitgaan. Door de aange brachte wijzigingen sluit zich de regeling im aan bij die van de Pensioenwet. Mej. Katz c.s. hebben nog amendementen ingediend. Het eerste# richt zich tegen de heffing van schenkingsrecht voor het ter leen geven zonder rente of tegen eeo rente beneden den op het oogenblik der rechts handeling geldenden rentevoet. Een andere wijziging welke alleen reden van bestaan heeft, als het deshptref- fende amendement van den heer Oud niet mocht worden aangenomen beoogt te voorkomen, dat, zooals volgens de voor- gestelde regeling zou geschieden, in ver schillende gevallen dubbel recht wordt ge heven, indien n.l. schenkingen worden ge daan aan liefdadige instellingen, door welker tnsschenkomst weder aan derden liefdadige uitkceringen worden gedaan. Voorts is ex een sub-amendement van den heer Oud c.s., met de bedoeling te doen ^uitkomen, dat er geen reden is, de verkrggingen door pleegouders van hunne pleegkinderen anders te behandelen dan de verkrggingen door pleegkinderen van hun pleegouders. 24G6 RECLAME. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat gevraagd of hij bereid is te bevorderen, dat op elk hulp postkantoor een lijst -van rekeninghouders van den postchèque- en girodienst voor het publiek ter inzage korot te liggen, ten einde het kleinen zakenmenschen gemakke lijk te maken. GEORGANISEERD OVERLEG. Arbeiders Staatsboschbeheer. In de vergadering van de r Bijzondere Commissie, voor Georganiseerd Óverleg in zaken, rakendo de arbeiders bij het Staats boschbeheer, kwamen ter sprake liet loon en de rechtstoestand van d© pensioengerech tigde niet-vaste arbeiders. Van de zijde van het Staatsboschbeheer werd de toezegging gedaan, dat zal worden nagegaan, in hoe verre voor diegenen, die in dienst waren bij liet inwerkingtreden van het tegenwoordige arbcidersreglement, gunstiger arbeidsvoor waarden kunnen worden geschapen. Meer zekerheid werd gevraagd aangaande de tijdstippen van aanneming en ontslag der seizoen-arbeiders, in verband waarmede door de vertegenwoordigers van het Staats boschbeheer werd aangetoond, dat verschil lende omstandigheden vaste regelen te dezer zake onmogelijk maken. Besprekingen over de wenschclijkheid van invoering van den vrijen Zaterdagmiddag leidden tot geen resultaat. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale van A7ereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft een adresetot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin het, onder verwijzing naar het wegvallen der bezuinigingsnoodzaak door den gunstigen, stand der Rijks middelen (die over 9 maan den van 1926 reeds 22 millioen de raming overschreden) de Kamer verzoekt te bevor deren, dat de salarisposilie der ambtenaren verbeterd worde. Het bestuur komt daarbij terug op het vroeger ingenomen standpunt ,de garantie- bepajingen zóó te verhoogen, dat 95 pet. van liet salarispeil van 1920 wordt verkre gen. HET HURENPROBLEEM, Rapport der Commissie. In November 1925 hebben de besturen van de „Ver. van Ned. Gemeenten" en van den Nat.. Woningraad een commissie inge steld met opdracht, een onderzoek in le stel len na^r liet hurenprobleem, zoowel voor dc bestaande als voor de nog te bouwen arbeiders- en middenstandswoningen van woniiigbouwvereenigingcn en gemeenten. Dezo commissie beeft than9 liaar rapport uitgebracht. Aan de samenvalt ing van dat rapport, Waarin de commissie haar gedach ten weergeeft is het volgende ontleend: De huren van alle Woningwetwoningen, zonder onderscheid, dienen volgens één al- gemccri geldenden maatstaf te worden be paald. Als maatstaf moet worden aangeno men de gematigde marktprijs, welke in het algemeen overeenkomt met den gewijzigden kostprijs der woningen, maar daarvan in bijzondere gevallen (wanneer door bijzondë- re plaatselijke omstandigheden een complex woningen in huurwaarde is toe- of afgeno men) naar boven óf naar beneden eenigs- zins kan afwijken. De crisis, welke leidde tot bijzonder hooge stichtings- en exploitatiekosten van wonin gen, kan als voorbij, het thans geldend peil dezer kosten al9 normaal worden beschouwd Het crisisgedcelte der bouwkosten van de met voorschot ingevolge de Woningwet ge bouwde woningen en van dc ko9len van grondaankoop en bouwrijp maken, voorzoo ver dit met rijksvoorschot is geschied, dient te worden afgeschreven. Als crisisgedeelto van de bouwkosten be schouwt de commissie alles, wat het thans geldend peil, 'hetwelk voor hel geheele land op gemiddeld 160 pCt. van 1913 kan wor den gesteld, le boven gaaL Hiermede is een bedrag gemoeid, hetwelk naar ruwe ra ming op 208 millioen gulden kan worden gesteld. Het rijk dient hiervan 75 pCt. de gemeenten 25 pCt. voor haar rekening le nemen. Voor de delging van doze crisis schuld dient, een amortisatiefonds le worden ingesteld. Het crisisgedeelte van de grond- kosten kan de commissie niet ramen. Ilct zal van geval op geval uiteenloopen. Daar naast dient naar de meening der commissie, de rente van rijksvoorschotten, voorzoovér zij 6pCt. bedraagt, voorloopig tot 5 pGt. te worden teruggebracht. Tegenover dit crisisverlies staat een cri- sisvoordcel, hetwelk is te verkijgen door een bijschrijving op de bouwkosten van Woning wetwoningen, die onder het thans geldend peil zijn gebleven. Deze bijschrijving zal, ruw geraamd, 20 a 80 millioen''opbrengen, welk -bedrag in dezelfde verhouding van 75 pCt. en 25 pCt. aan rijk en gemeenten ten goede komt ter vermindering van de lasten der/ afschrijving. De crisisbijdragen worden afgeschaft. Indien er dan nog aanleiding is om ten aanzien van enkele woningcomplexen of ten aanzien Van de woningen in enkele gemeen ten, van het aldus ontstane nieuwe huur- peil naar beneden of haar boven af te wij ken, dienen do hieraan verbonden kosten, resp_. baten, door de betrokken gemeenten gedragen te worden, respectievelijk aan haar ten goede te komen. De door de commissie voorgestelde maat regelen tot het uit den weg ruimen der cri- sis-huurmoeilijkheden zullen van Rijk en gemeenten geen grootere geldelijke offers vergen dan reed9 thans "door hen worden gedragen. De nieuwe huren zullen overeenkomen met de huur, waarvoor thans nieuwe wo ningen zonder bijdrage rijn je bouwen. _De totale huuropbrengst zal niet veel verschil len van de totale huuropbrengst van thans. Echter zullen de hoogste huren verlaagd, de laagste huren verhoogd worden. Deze huur- verhooging dient zéér geleidelijk te worden ingevoerd. Geheel los van het vraagstuk der huurbe- paling heeft de commissie beschouwd de vraag, op welke wijze voor hen, die niet uit eigen financieele kracht, op behoorlijke wijze in hun woningbehoefte kunnen voor zien, het wonen in een goede woning prac- tisch kan worden mogelijk gemaakt (de commissie wcnscht hiervoor niet den term „sociaal-achterlijken" te gebruiken). Aan deze gezinnen dient een bijdrage te worden gegeven. Deze bijdrage zal niet worden ver leend in den vorm van het verhuren onder den normalen huurprijs, doch in den vorm van een toeslag aan heigezin waarvan de grootte, in verband met plaatselijke en indi- vidueele omstandigheden van het betrok ken gezin, lelkenjare door een plaatselijke wonittgsteuncommissie zal worden bepaald. Deze woningsteun behoort niet principieel te worden beperkt tot gezinnen, die in Wo ningwetwoningen verblijven. De nieuwe steunregeling zal de oude „sociaal-achtër- lijkheidsbijdrage" vervangen. Een kleine wijziging van de Woningwet is hiervoor noodig. Voor de woningen van bouwvereenigïn- gen en gemeenten, niet met voorschot inge volge de Woningwet gebouwd, jstclt de com missie soortgelijke maatregelen, voor als voor de Woningwetwoningen. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. Ilct Verbond van Nedcrl. Werkgevers heeft een adres gezonden aan de Tweêde Kamer n. a. v. het wetsontwerp tot nadere regeling der collectieve arbeidsovereenkomst. Het Verbond heeft bedenking tegen de overgangsbepaling van art 26. Hier wordt bepaald, dat het aan vereenigingen, die 5 jaar vóór het inwerkingtreden der wet partij zijn geweest bij een c. a. 0., gedurende 2 jaren na liet inwerkingtreden van deze wet geoorloofd is c. a. o. aan te gaan. Door deze overgangsbepaling wordt volgens adr. met de belangen der leden niet voldoende reke ning gehouden. Met het beginsel van art. 10 kan adr zich volkomen vereenigen. Ook naar het oordeel» van het Verbond behoort de wetgever de mogelijkheid te openen, dat leden van ver eenigingen, die niet instemmen met de be palingen van een gesloten c. a. 0., de ver eeniging kunnen verlaten. De uitwerking, die dit beginsel in het Ontwerp .gevonden heeft, laat volgens adr. in vele opzichten te wenschen over. ITet hoofdbezwaar van adr. richt zich tegen de voorgestelde regeling" van de aan sprakelijkheid van vereenigingen en haar leden voor handelingen, verricht in strijd met de bepalingen eener afgesloten collec tieve arbeidsovereenkomst. Wie zijn verplichtingen niet nakomt, al dus de Memorie van Toelichting, is in het algemeen tot schadevergoeding gehouden. Volkomen juist, maar daarom moet de ver eeniging. die door haar handteekening na mens haar leden rechten en verplichtingen aanvaardt, bij niet naleving der verplich tingen door haar leden, voor de niet-richlige naleving der c. a. 0. aansprakelijk worden gesteld. Than9 gaat b.v. de in vele gevallen over vermogen beschikkende vakbond van arbeiders vrij uit. Een wettelijke regeling der c. a. 0. kan geen bevrediging schenken, wanneer de wetgever de vereenigingen van werkgevers en arbeiders slechts ziet als maatschappelijke verschijningen met een vrij sterk ontwikkelde gezagspositie en naar mitsdien bevoegd verklaart als collectivi teit voor haar leden rechten en verplichtin gen te aanvaarden; maar de daaruit voort vloeiende rechtsgevolgen in dier voege be perkt. dat die collectiviteit niet met haar ge- hc-ele vermogen tot vergoeding vaa kosten, schaden en interessen voor de niet behoor lijke vervulling der verbintenis gehouden is. Adr. wenscht een volledig aansprakelijk stellen der vereenigingen voor de gedragin gen harer leden. Het voorschrift van art M van het ont werp. waarin de Werkgever, dié door een c. a. 0. gebonden is, veTp'licht wordt de be palingen van dit contract ook na te komen ten opzichte van de arbeiders, die met de c. a. 0. niet te maken hebben, is volgens adr. beter in een publiekrechtelijke regeling van de c.a.o. op zijn plaats zou zijn dan in dit ontwerp, dat zich de zuiver burgerlijk- rechtelijke regeling dezer materie ten doel stelt. Adr. verzoekt met een en ander rekening tc houden. WEGGELDENBELASTINGc Het Verbond van Nederl. Werkgevers heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het naar aanleiding van het wetsontweip tot heffing van een weggeld belasting aandringt op: een zoo snel mo gelijke uitvoering var het werk; het be lasten van de paardentractie; gelijke be handeling van industrieele- en landbouw- tractors, in dier voege, cat ook de eerste uitdrukkelijk van deze belasting worden vrijgesteld; een bib ijker regeling voor de belastingheffing op het gebruik van aan hangwagens, door inlassching van een be paling, waarbij de regeering gemachtigd wordt, bij algemecnen maatregel van be stuur in bijzondere gevallen een zoo billijk mogelijke regeling te treffen; de instelling van een Wegenraad, die omtrent alle on derwerpen, het nieuwe wegennet rakende, van advies zal dienen. Voorts vraagt het Verbond de aandacht der Kamer o.m. voor de volgende deside rata: een vereenvoudigde onteigeningspro cedure; de mogelijkheid van afgifte van kwartaalskaarten op den leten van elke inaaud; een lager tarief voor autuuusse# in gebruik bij industrieele ondernemingen en uitsluitend dienende tot vervoer hare* arbeiders; een nadere specificatie van de gewichtsgrenzen van aanhangwagens; een verduidelijking van de bedoeling van arti. kei 3, sub 4; oen zoo spoedig mogelijke opheffing der bestaande tollen. TROELSTRA-OORD. Eg Beekbergen is gisteren de eerste ste-n gelegd van het Troelstra-oord. Het plan om te komen tot de stichting' is gerijpt in het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Het betreft hier de uilvoering van het denkbeeld om Pieter Jelles Troelstra, bij zijn afscheid ah poliiiek leidei-, te oeren op ee.i wijze die ir. overeenstemming -is met zijn karakter, en daarbg zóó, dat het tot stand gebracht een blijvend en sterk sprekend monument t9 zijner nagedachtenis bij de arbeiders van Nederland vormen zal. Daarom is besloten tot stichting van eer gebouw, .waarvan de bestemming zoowel als architectonisch uiterlgk in harmonie is mei zijn levenswijze, zijn karakter en zijn levens werk. Daar om.moest het zich in het algemeen ker,n£trken door strengen eenvoud en gro^b voornaamheid. De overeenstemming mei Troélstra's levenswerk is vooral gezocht in de twee. ledige bestemming van het Troelstra-oord. Het zal in de eerste plaats zijn een ge- Ic-genheid tot studie voor jonge arbeiders en arbeidsters, die usar populair weten schappelijke cursussen van langeren duur over sociaal-economische onderwerpen zullen kunnen volgen; en hi de tweede plaats een arbeiders-vacanti e-oord In Sept. 1927 hoopt men gereed té "zijn. De aanbestedingesom is f93.000, de in richting i3 begroot op f60.000. Er komt een aparte Troelstra-lcamer, altgd ter beschikking- van den leider. HET CONGRES VAN HET N.V.V. Een belangrijke verklaring van Stenhuis, Bij de heropemng van de algeineene vergadering van het N.V.-V. te Utrecht, heeft de voorzitter, de héér R. Stcphuii een verklaring afgelegd, die als volgt luidt: Naar aanleiding van de gevoérde debat- ten inzake mijn onorganisatorisch optreden in enkele voor onze arbeiders-beweging belangrijke vraagstukken (arbeiders-partij, j Congres S.D.A.P. en boycot-Italië) erken ik dat het noodzakelijk ware geweest, dat ik deze vraagstukken alvorens deze in openbare discussie te brengen," eerst in1 de daarvoor aangewezen bestuursinstanties' van het Verbond aanhangig had moeten maken. Het ligt in mijn bedoeling 'direct na deze algemeene vergadering in hét-da gelijksch bestuur van het'N.'V.V. tot'een openhartige bespreking tekomen om er aan mee te werken dat al die maatregelen worden getroffen waardoor een collectief optreden van de leiding van het N.V.V. op den grondslag van de resolutie aangenomen: op de hoofdbestuursvergadering van 28 Mei 1926 in de toekomst in elk opzicht wordt gewaarborgd." Deze verklaring werd door de vergadü ring met applaus begroet. De heer Kupers, secretaris van het N* V.V. deelde mede, dat het bestuur van het Verbond met -«algemeene stemmen deze verklaring heeft aanvaard en gaf de ver gadering in overweging een zelfde houding aan te nemen, en verder over de kwestie- Stenhuis geen besprekingen meer te vo^< ren. De vergadering ging met deze ziens wijze aecoord. Daarna weid overgegaan tot de bespre* king van de leiding van het Verbonds-be- stuur in het afgeloopen jaar. De heer Kupers wees er nog op dat in-» dien er een wetsönlwerp inzake verbin* dendverklarlng van de collectieve arbeids overeenkomst komt, liet verbqndsbesluur daarover een vergadering zal béleggëh Itf bepaling van zijn houding. De heer S. de la Bella Werd definitief .all penningmeester benoemd. Daarna was aan de orde een volsta van den Landarbeidersbond oiri dé redac tie van De Strijd op ie dragen aan het dagelijksch bestuur, waarbij de heer Iiierrj- slra de meening uitte, dat het blad niet i3 wat het zou kunnen zijn, mede door de houding van den voorzitter. Na diens ver klaring kan z,i. echter het vccrsH ,w,orden ingetrokken. Het beleid van de redactie werd vervol» gens goedgekeurd, nadat was medegedeeld dat zal worden getracht liet "aantal, mede werkers uit te breiden. Aan de orde was vervolgens een resolu tie van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden inzake de sociale wet geving, welke werd verdedigd door den heer Brouwer, die er op wees, dat hoewvl gestreden moet worden voor groote idealen, daaraan toch niet alle energie gegeven moet worden en eveneens geijverd moet worden voor sociale maatregelen, welke thans bereildiaar zijn. Van de zijde van den Landarbeiders- bond werd er nog op gewezen dat in den land- en tuinbouw zoo goed als geen be scherming is, vooral wat betreft de kinde ren. Ook in de veehouderij is de toestand slecht. De regeering heeft aan deze tcesian-; den niets gedaan. De vergadering,werd daarna verdaagd lot hedenochtend. DE STAKING BIJ DE HEEHAF. Het dagelijksch bestuur van den Metaal- bond heeft verworpen het tegenvoorstel, van werkliedenzijde gedaan na verwerping (dooi de werklieden) van bet voorstel, dat het re sultaat was van de conferentie d.d. 8 deZ*l bij Óen bemiddelaar, den lieer Engels.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6