AGENDA. BUITENLAND. H. P. H. KEEREWEER SPORT. TELEGRAM. Woensdag. Leidscke Schouwburg: Russisch ballet. 8 uur. Wijkgebouw Langestraal 6769. Spr. de heer J. F. de Ren over „De opvoeding van den militair". 8 uur. Sassenheim (Geref. Kerk): Ge wijde muziek. 8 uur. Sassen heim (Het Bruine Paard) Bazaar voor Hervormde belangen. Van 2 tot hal [zes en 7 tot 11 uur. Donderdag. rUnion: Prop -feestavond Soc. Dem. Vrou- wonpropaganda-commissie. Spr. mevr. De VriesBruins. 8 uur. Sassen heira (Het Bruine Paard): Bazaar voor Hervormde belangen. Van 2 tot hatfzes en 7 tot 11 uur. K a t w ij k-a a n-Z e o (Gemeentezaal) Spr. ds. Zandt, van Delft. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken van de hecren G. F. Reyst, Steen- straat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doe- zaslraat 31, telefoon 1313. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegslgcest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 handel te belemmeren on met strafbepa lingen to treffen, in stede van het onder linge ruilverkeer aan te moedigen. Weini gen zullen betwijfelen, dat onder derge lijke omstandigheden de voorspoed snel achteruit zou gaan. Ten einde deze nieuwe grenzen in Euro pa aan te duiden en te verdedigen, heeft men vergunningen tarieven en verboden ingesteld, waarvan de resultaten, naar reeds uit ervaring is gebleken, voor alle betrokkenen hoogst onvoordeelig zijn ge weest. Dc cehc staat verloor zijn aanvoer van goedkoope levensmiddelen, de andere zijn aanvoer van goedkoope fabrikaten. Takken van nijverheid gingen lijden onder gebrek aan kolen, fabrieken onder gebrek aan grondstoffen. Aohtcr de tolslagboomen werden, zonder dat daarvoor een werkelijke economische grondslag aanwezig was, nieuwe plaatselijke industrieën gevestigd, welke bij de bestaande concurrentie enkel in het leven konden worden gehouden door de tolmuren nog hooger op te trekken. Spoorwegtarieven, gedicteerd uit politieke overwegingen, hebben bet doorvoerverkeer en het goederenvervoer in het algemeen moeilijk en kostbaar gemaakt. De prijzen zijn omhoog geloopen en er ie kunstmatige duurte geschapen. De productie als geheel is afgenomen; het crediet is verminderd en het geld is gedeprecieerd. Al te veel staten hebben door het na streven van valsche idealen en nationale belangen hun eigen welvaart in gevaar ge bracht cn de gemeenschappelijke belangen der wereld uit het oog verloren door hun commercieele betrekkingen te vestigen op cle economische dwaasheid, welke alle han del als een soort oorlog doet beschouwen. Er kan van een herstel in Europa geen sprake zijn, vóórdat de politici in alle oude en nieuwe staten tot het inzicht zijn geko men, dat handel geen oorlog is, maar een ruilproces; dat in vredestijd onze buren, onze klanten zijn en dat hun voorspoed Voorwaarde ie van ons eigen welzijn. In dien wij hun zaken tegenhouden, vermin dert hun vermogen om bun schulden te betaten en wordt *1iun vermogen om onze goederen te koopen kleiner. Verminderde invoer brengt verminderden uitvoer te weeg, en er is geen natie, die zich kan ver oorloven, zijn uitvoerhandel prijs te ge ven. Afhankelijk als wij allen zijn van invoer en uitvoer en van het proces van' den internationalen goederen ruil, kunnen wij niet zonder ernstige bezorgdheid een politiek gadeslaan, welke neerkomt op de verarming van Europa. Gelukkig zijn er tee ken en dat in alle landen do openbare meening tot het besef komt van de gevaren die dreigen. De Vol kenbond cn e irteiT.afcionalo kamer van koophandel zijn aan het werk om alle for maliteiten, verboden en beperkingen tot een minimum te herleiden, de ongelijkheid van behandeling, behalve voorzoover douanerechten betreft, uit den weg te rui men en het verboer van reizigers en goede ren te vergemakkelijken. In enkele landen zijn er machtige stemmen opgegaan om de algcheelc opheffing van do douanetarie ven te bepleiten. Anderen hebben het slui ten van handelsverdragen op langen ter mijn vastgesteld, waarin voor elk geval de clausule van meestbegunstigde natie cal worden opgenomen. Enkele 6taten hebben in verdragen van den laatsten tijd de noodzakelijkheid erkend om den handel te bevrijden van d® beperkingen, die daar op nog van drukkenden invloed zijn. En andere landen komen door de ervaring langzaam tot. het inzicht, dat het oprui men van de economische slagboomen het zekerste geneesmiddel zal kimnen blij ken voor de b^rtaaude stagnatie. Bij de belangrijke politieke gevolgen, die een ge dragslijn zal hebben, door welke goede wil voor kwade wil en samenwerking voor uit sluiting in de plaats zullen treden, zullen wij niet stilstaan. Maar wij wenschen als onze overtuiging vast te JeggCD, dat de vestiging van economische vrijheid de beste kansen biedt om den handel en het cre diet van de wereld te herstellen. Het stuk draagt meer dan 180 handtee- keningen, waaronder er vele van manDen, die in het economische leven der verschil lende landen een toonaangevende plaats bekleeden. De Nederlandsehe onderteeke- naars zijn de heeren: C. J. K van Aalst-, S. P. van Eeghen, F. H. Fentener van Vlissingen, E. Heldring, A. J. van Hen gel, P. Hofstede de Groot, Paul May, W. A. Mees, A. F. Philips, D. W. Stork, C. E. ter Meulen, Q. J; Terpstra, M. W. F. Treub, G. Vissering, F. G. Waller en Th. van Wclderen baron Rcngers. Het aantal Engelsche onderteekenaars bedraagt 42. Heel wat bankiers van naam, met Montagu Norman, de gouverneur van de Bank van Engeland, aan 't hoofd, groote indusfcrieelen en reeders zijn daar onder. Ook de Duitsche namen, ofschoon zich tot een negental beperkend, zijn van goeden klank. Van de Amerikaansche on derteekenaars, niet meer dan zes in getal, is het inzonderheid J. P. Morgan, die op den voorgrond treedt. Do Franschen, evenals de Italianen, hebben enkele opmerkingen bij hun hand- teekening gevoegd. De Franschen meenen, dat er in het pleidooi passages voorkomen, die tot ver schillenden uitleg aanleiding kunnen ge ven. Zij stellen er daarom prijs op, de pun ten,, waarover zij het eens zijn, nader te omschrijven. Ook zij erkennen, dat het voor een mo dernen staat onmogelijk is ,te leven en te gedijen zonder met anders staten han delsbetrekkingen te onderhouden en dat als gevolg van de nauwe onderlinge afhan kelijkheid der volken slechts door weder- zijdsche credietverleening en handelsver keer het economische evenwicht der we reld ten slotte bereikt kan worden. De Italianen maken een opmerking, die blijkbaar voor een goed deel aan het adres der Amerikanen is gericht. Zij zouden het n.l. wenschelijk hebben geacht, dat er in het manifest niet enkel critïek was ge oefend op de buitensporige hoogte der douanetarieven en de scherpte van de douancregeKngèn, welke in enkele landen van kracht zijn, maar ook op al de tallooze vormen van rechtstreeksche en zijdeling- sche protectie, discriminaties en preferen ties, kunstmatige subsidies en beperkingen wat de emigratie betreft. RECLAME. Menbclinaker-Stoff eerder AALMARKT 16 - TELEF. 861 3843 W; I ■fc.- KORFBAL. VITESSE. Op de jaarl. alg. verg. van Vitesse, is het bestuur als volgt samengesteld: Voorzitter: P. J. Kaiser; secretaris: E. P. Uitten broek; penmngmeesteressemcj. M. M. Schyfema; commissar essen; mej. A. J. Molt, mej. H. Ensi.uk; commissaris sen W. H. van Zoest, A. C. ter Poorten. SCHERMEN. VOORBEREIDING OLYMPIADE 1928. Zondag 31 Oct., aanvangende 10 uur voorm., wordt in de schermzaal van de burgerwacht te Amsterdam een groot as- saut d'entrainement gehouden voor de schermers, die oefenen ter voorbereiding voor de Olympische Spelen 192®. De technische commissie van den K.N. A.S.B. wijst er op, dat het van groot be lang is, dat allen, die aan de voorberei ding deelnemen, tegenwoordig zullen zijn met het oog op een definitieve en meer gespecialiseerde regeling der voorberei ding. Tegen einde December, na de kampioens wedstrijden, zal de technische commissie een regeling vaststellen voor ecu meer inr tense oefening en training dor schermers. „Tel.-- BILJARTEN. HOLLANDIA I—EXCELSIOR II. Do uitslag van den wedstrijd Hollandla I Excelsior II, gisteren gespeeld in eafó y. d. Laan, te Katwijk aan Zee, is als volgt: pnt. br. h.si ffem. Th. Duivenvoorden (Exc.) 125 35 12 3.57 L. Blonk (Hol).) 61 34 8 1.79 B. Duivenvoorden 125 35 31 3.57 P. M. v. d. Berg 123 34 21 3.61 P. Duivenvoorden 125 39 14 3.20 W. Haasnoot 63 38 8 1.65 A. Schrnma H. v. Beelen G. de Ree J. v. d. Laan 125 46 14 2.71 87 45 13 1.93 B8 46 9 1.43 125 46 1G 2.72 DOMMERING IN DUITSCHLAND. Dommering heeft in Dresden en Leipzig een wedstrijd gespeeld tegen den Duit- sehen amateur dr. Herbing. De uitslagen in deze partijen luiden: pnt. h.s. gem. Domanering t,600 118 25.— Herbing 296 144 15.— Dommering 500 97 17.24 Herbing 354 76 12.64 SCHAKEN. WESTERKWARTIER—VOORSCHOTEN. De sehaakvereemging Voorschoten heeft te 's-Gravenhage een wedstrijd gespeeld tegen den Haagschen 'schaakkring „'Wes terkwartier'. De uitslag was: L J. v. Os Jr. (wit), VoovschotcnDe Leon (zwart), Haag l0. 2. A. Oudshoorn Sybrandy 3. A. O. v. 't Tooien— Mulder 10. 4. v. Kooydr. Van Deurzen O—l. 5. WaasdorpJoustra V6. 6. Lem_ Esensv. Iterson 10. 7. Braggaarv. Steenis l—O. 8. Th. J. Broersv. Doorn 2—0. Voorschoten won du« met C—2» DE ALGEMEENE TOESTAND. Het verwachte manifest. Verschenen is thans het aangekondigde manifest van bankiers en industrieelen. Wij verwijzen daarvoor naar elders in dit blad. Het is een vurig pleidooi voor. vrij handel en van volledige scheiding van eco nomie en politiek. Het bevat zeer veel waars. Maar is de tijd al rijp voor voldoende wij ziging? We aarzelen, r Wanneer het manifest echter meehelpt om veel verstarde ideeën tegen te gaan, dan is al veel bereikt. Het zal ongetwijfeld in vele parlementen ter sprake komen. ENGELAND. De rijksconferentie Het aantal werkende mijnwerkers. Als hare eerste officieele daad nam de Rijksconlerenlie mei algemeene stemmen het voorstel aan, een telegram van hulde en trouw aan den koning en de koningin te zenden. Daarna hield Baldwin cene toespraak tot de conferentie. Na de leden te hebben ver welkomd, bracht hij hulde aan de nagedach tenis van twee mannen, die eene belangrijke rol hebben gespeeld op de vorige Rijksconfe- renlies, en wier dood door allen diep wordt betreurd, nl. Masse y, den vurigen premier van Nieuw-Zeeland, en lord Curzon. den vo- rigen minister van buitenlandsehe zaken. Vervolgens ging Baldwin na wat er al op Rijksconferenties is lot stand gekomen en wat bedoeld wordt daarmee. Op geen enkel terrein zoo betobgde Baldwin had de noodzakelijkheid om de betrekkingen lusschen de regeeringen van het rijk te regelen, zich meer doen gevoelen dan op dat der buitenlandsehe politiek. Hij herinnerde er aan, dat op de Rijksconferentie van 1911 Sir Edward Grey voor den oerstt-n keer een uitvoerige verklaring inzake de buitenlandsehe politiek voor de vertegen woordigers der Dominions aflegde. Grey wees er toen op, dat de.creëering van afzon derlijke vloten en strijdkrachten in de Domi nions een gemeenschappelijke huilenland- sche politiek voor het rijk. noodzakelijk had gemaakt. Dit probleem was reeds tot zekere hoogte opgelost. Baldwin herinnerde aan het Rfjksoorlogskabmet van 1917, aan de Rijksdelegatie op de vredesconferentie en aan het feit dal op de twee vorige rijkscon- f eren lies niet alleen een gemeenschappelijke opvatting tot siand kwam betreffende de beginselen, die de voornaamste quaesties der buitenlandsehe politiek dienden te regeeren, doch ook overeenstemming was bereikt wat betreft de administratieve zijde der buiten landsehe betrekkingen in zaken van. voor name beteekenis. Voorts herinnerde Bald win aan de conferentie van 1921, die de W ashington sche ontwapen in gscon f eren tie voorafging, aan de conferentie van 1923 in zake het schadevergoedingsvraagstuk en de quaestie van hel smokkelen onder de kust der Vereenigde Staten, en aan een aantal internationale conferenties sedert den oor log, waar de Dominions vertegenwoordigd waren en een voorname rol speelden, buiten en behalve de vergaderingen van den Vol kenbond, waar onveranderlijk; een nauw contact heeft bestaan tusschen de onder scheidene vertegenwoordigers. Hiernaast stond, zoo betoogde Baldwin verder, een voortdurende verschaffing aan de Dominionpremiers van telegrafische en schriftelijke inlichtingen over alle belang rijk© gebeurtenissen en stroomingen in Engeland, Australië had dit stelsel aange vuld door de benoeming te Londen van een ambtenaar, die in nauwe aanraking ver keerde met de verantwoordelijke autori teiten in Engeland. Er werden ook openingsredevoeringen uit gesproken door de premiers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika. den Ierschen Vrijstaat, en den vertegenwoordiger van Indiê. Hertzog zeide o.a.: Het is van het aller grootste belang, dat wij de grondvesten van het rijk zoo maken, dat zij den toets van den tijd kunnen doorstaan. De hoeksteen van het rijk is de wil, de geede wil van hen, die het samenstellen. Zuid-Afrika wenscht dezen goeden wil te betoonen in even groote male als de andere leden der gemeenschap, doch deze goede wil kan voor de toekomst slechts gewaarborgd worden indien men Zuid-Afrika volle vertrouwen kan laten koesteren in zijn volledige en vrije nationa liteit op een basis van gelijkheid met elk ander lid van het gemeenebest Dit ver trouwen kan het thans niet hebben, doch het zal het bezitten, zoodra zijn onafhanke lijk nationaal statuut opgehouden heeft om een onderwerp van controverse uit te ma ken en internationaal erkend is. Officieel wordt medegedeeld, dal gisteren 238,669 mijnwerkers den arbeid hebben her vat, hetwelk 14.475 meer is dan' Maandag. Ook werken er nog 5000 mijnwerkers in verschillende mijnen in Northumberland. Deze zijn niet in het bovenstaande getal be grepen. Derhalve zijn er dus op het oogen- blik in totaal 243,672 mijnwerkers aan den arbeid. TURKITE. Vergeef sche poging. Uit Konsfanlinopel wordt gemeld, dat de Turksehe politie onder de passagiers van het gisteravond daar aangekomen Triester Lloydschip „Theodora" den oudsten zoon van den vroegeren sultan Mohammed V heeft ontdekt, die ondanks de verbanning van alle leden der vroegere dynastie naaf Turkije, trachtte terug te keeren. De prins had zich geheel vermomd en reisde onder een valschcn naam. Hij werd door de politie aan boord van het Italiaansche stoomschip teruggebracht. MEXICO. Weer een Amerikaan Termoord. In den staat Sinatva is een Amerikaan, J F. Spriggs, de directeur van de Milanee- sche vruchtenmaatschappij, vermoord. Blijk baar heeft men te doen met een roofmoord, maar er zijn geen nadere biizonderheden ontvangen. .i. OOSTENRIJK. Een kabinet-Seipel. Aan dr. Seipel is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Dr. SEIPEL. Het heet, dat hij zijn kabinet bijna klaar heeft uil twee partijen, n.l. de christen-socia listen en Groot-Duitscliers. Zelf neemt bii Buitenl. Zaken. BUITEN LAN DSCH GEMENGD. GEEN JONGENSKOPJES. De boeren ran het plaatsje Muhr in de Ocstenrijksche Alpen zijn verbitterde vijan den van het korte haar de| vrouw. Onlanga kwamen er in het logement aldaar twee Ween er «echtparen, die ér ovemaehien zou den. Toen de dames haar hoeden afzetten, kwamen er een paar keurig gepommadeerie jongenskepjea voor den dag. Dat verwekte een Btorm in het dorp. De raad der ouden werd bijeengeroepen en besloot na ampel beraad dio schande niet te dulden. De beide zondaressen moesten het dorp verlaten. Piotesten baatten niet. Bjj nacht en on tg werd het gezelschap het dorp uitgedreven. De logementhouder, dkf den moed gehad had dergelijke schandelijke vrouwen te herbergen, kreeg een ernstige vermaning en het bevel voortaan te zorgen, dat hij voor zulk bezoek gespaard bleef. DE 1200 CHINEEZEN LEVEN NOG! Havas spreekt tegen, dat er 1200 Chi- neezen omgekomen zouden zijn bij de ont ploffing van een Oliineeech e.s. in de haven van Kiukiang. De ontploffing heeft slechts het schip verwoest. Er is geen enkel slachtoffer. AUTO-ONGELUK BU FRANKFORT. Naar gemeld wordt, i9 in de nabijheid Van Frankfort a. d. Oder een ernstig auto- ongeluk gebeurd, waarbij een der inzitteu- deu direct gedood werd. Een tweede der inzittenden, den heer Kor oer, die aan het gluur zat en door het ongeval beide be-enen brak, pleegde zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te schieten. i EEN INTERNATIONALE OPLICHTERSBENDE. Reeds geruimen tgd hielden de Duitsche politie en justitie, de Duitsche ambassade te Londen en de Londensche politie zich bezig met nasporingen in een internationale oplichterszaak. Thans is in deze zaak vol komen klaarheid gebracht. Gebleken is, dat de oplichtersbende bes teat uit zee personen, waarvan ér 3 in Duitschland en 3 in En geland hun operaties verrichtten. Zij hebben in korten tijd Duitsche fabrikanten met leder waren voor meer dan 2 millïoen opgelicht. VERVALSCHING VAN AANDEELEN. Te Warschau zijn een zekere Konnami, uit V»rarschau, en de bezitter van een druk kerij, in hechtenis genomen, die op groote schaal aandeelen iu goudmijnen in Bakoe hadden vervalscht. De aandeelen, die uit- Btckena waren nagemaakt, werden door een wijdvertakte bende vooral in Polen, te Berljjn en te Parijs van de hand gedaan. Te Berlijn moet voor een bedrag van 400.000 goudmark aan nagemaakte aandeelen in omloop zijn gvibiacht. De stukken werden daar van de hand gedaan door zekere Rubin, uit War schau, die rich te Berlgn Emil Sommer noemde. De politie is gekomen op het spoor van deze zaak, door een koopman to Xrakau, die dergelijke stukken had gekocht, en ze aan een bank te Parijs had gezonden, waar de veïvalsching ontdekt werd. De politie wist den man te bewegen een samenkomst met den verkooper te hebben onder het voorwendsel dat de kooper de zaak minne lijk wilde regelen. Bjj deze samenkomst wer den reeds aanstonds drie personen gearres teerd o.a. Rubin. Kort daarop gelukte het ook de overige leden van de bende in handen te krijgen en ook de eigenaar van de druk kerij te Warschau, waar de stukken waren gedrukt. Men neemt aan, dat voor een bedrag van ruim 20 millioen Zloty aan valsche aan deelen der Oeral goudmijnen en der Bakoe petroleummaatschappij zijn gedrukt. Te Warschau is men bevreesd, dat ver schillende kleine banken en credietinetellm- gen, die deze stukken hebben verkocht, in ongelegenheid zullen geraken. WEER EEN VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Hokkaido, in het district Taumaje, iD Japan, is uitgebarsten, met n©t gevolg, dat de steden Tomakomai en Horo- betsa werden bedekt met een aschlaag ter hoogte van 15 cM. Verscheidene uitbarstin gen van weinig beteekenis en aardbevingen volgden. To't nog toe wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. EEN BRUTAAL STUKJE IN CHICAGO. Een bende van meer dan een dozijn ban dieten is binnengedrongen m het gebouw van de Elbow Switchboard and Supply Cy., te Chicago, waar zjj negen nachtwakers over vielen en knevelden en daarna vijf brand- kasten forceerden. Ze ontkwamen met buit van 33.000 dollar. 9 EEN ONGELUK OP DEN ST. LAURENS. Toen het stoomschip Gaine op den be nedenloop van den St.-Laurens was, begcu de lading te werken. Zij verschoof opeeü3 en het schip kantelde en zonk. De booten konden niet uitgebracht worden. Elf meo- schen, die zich aan de verschansing hadden vastgeklampt, vielen in het ijzig koude water en verdronken. Dertien passagiers ea leden van do bemanning zijn gered. Dq duisternis belette de redding van de anderen. EET MANIFEST DER BANKIERS EN INDUSTRIEELEN. WASHINGTON. 19 Oct. (Reuter). Coolidge verklaarde betreffende het manifest dat hij nog niet den tijd had gehad dit te bestu- deeren, maar volgens hem kon men niet veel doen om den handel in Europa te sti- tnuleeren door een herziening dor tarieven in de Ver. Staten, zonder den levens, standaard in Amerika te verlagen. Het ma nifest heeft vooral beirekking op de Euro», peesche stalen, waartusschen geen verschil in levensstandaard beslaat. Elke algemeene wijziging in de politiek moet door het Con gres worden goedgekeurd en het manifest zal daarom een stormachtige bespreking te wachten slaan in de a.s. zitting. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). In hun com mentaar over het tariefmanife9t melden de liberale bladen dat zij dit beschouwen als een overwinning van don vrijhandel; daar om zij'n zij er zeer mee ingenomen, ofschoon enkele geneigd zijn het internationaal idee der beweringen te vergeten en het slechts beschouwen als een les aan de regeering Baldwin. De „Daily News" legt er de nadruk op dat het gezag der onderleekenaars aait het manifest een historische beteekenis geeft en voegt er aan toe dat de voorteekenen niet ontbreken of de waarschuwingen die het bevat zullen in acht genomen worden. De conservatieve bladen spreken bijna niet over het manifest, behalve de „Morning Post" die de beweringen slecht9 opvat als eenige vrome meeningen van bankiers. Het blad voegt er aan toe dat ofschoon vrijhan del wel wenschelijk is, een land het onmo gelijk kan aanvaarden, als andere landen aan de tarieven blijven vasthouden. PARIJS, 20 Oct. (y. D). De ochtendbla den bespreken hel heden gepubliceerde vrij handelsmanifest. De Petit Parisien" ziet in het manifest geen critiek op het verdrag van Versailles, doch uitsluitend een econor mïsche uiteenzetting. De „Echo de Paris" acht het manifest een manoeuvre tegen de vredesverdragen en is er verwonderd over, dat de Engelsche ban kiers en de successiestalen de tolgrenzen verwerpen, terwijl de economische eenheid van de vroegere Donau-monarchie door mannen als Montagu Norman is verijdeld POLITIEKE BESPREKINGEN. ROME, 20 Oct. (V. D). In politieke krirn gen verluidt, dat binnenkort een onderhoud zal plaats hebban tusschen Mussolini en Briand. Mussolini ontving gisteren den Italiaan- schen ambassadeur in Frankrijk, die uit Parijs alhier is aangekomen. Verder verluidt, dat binnen niet te langen tijd sen onderhoud tusschen Mussolini en Stresemann zal plaats hebben. ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. LONDEN. 20 Oct (Reuter). Volgens de „Daily News" had Krassin gisteren een on derhoud met Montagu Norman, den goever- neur der Engelsche Bank betreffende een financieel accoord lusschen de Sovjet en Engeland. Krassin besprak ook de alge meene positie met andere vooraanstaande personen uit de city. Hetzelfde blad zegt dat deze gesprekken verband houden met plannen der Sovjets om de politiek van pro-? paganda te staken en te komen tot een be taling der schulden op een basis die alle partijen tevreden stelt HET PROHIBITIE-REFERENDUM IN NOORWEGEN. OSLO, 20 Oct (V.D). De resultaten van het referendum over het drankverbod zijn thans practisch volledig bekend. Slechts ontbreken nog de cijfers uit enkele ver ver wijderde districten in Noord-Noorwegen. 518..072 personen hebben legen het drank verbod en 408.945 er vóór gestemd. Er h dus een meerderheid van 100.000 stemmen tegen de prohibitie. De minister voor sociale zaken heeft in een personderhoud verklaard, dat de regee- ring onmiddellijk een wetsontwerp zal nil" werken tot afschaffing van het drankver bod. De verkoop van dranken zal plaatJ hebben door een staatsmonopolie Plaatse lijke Keuze zal waarschijnlijk weer worden ingevoerd. Er zal geen rantsoeneering rijn doch de verkoop zal beperkt worden M personen boven den leeftijd van 21 jaar. Hel wetsontwerp zal in het begin van de nieuWi parlementaire periode bij het Storting wofr den ingediend. DE „LOTUS-KWESTIE. PARIJS. 20 Oct. (V. D.I. De „Echo Paris" meldt uit Genève, dat tusschen Frankrijk en Turkije een overeenkomst gesloten inzake de „Lotus"-kwestie, Frankrijk afziet van een schadeloosstelling CHINA EN JAPAN. PEKING, 20 October. (Reuter). Heden de Chineesche regeerinj? aan Japan ec» nota overhandigen, waarbij herziening gevraagd van het heden afloopende nanae^ cn scheepvaartverdrag van 1896 op grondslag van gelijkheid en wederkeeroj heid. De vertegenwoordiger van het JafrJ sche ministerie van buitenlandsehe verklaart, dat Japan alle redelijke voorsw; len, die China zal doen. zal aanvaarden^

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2